Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert op je tare Sctetanta Cnnrant mt iratis Geïllustreerd Mapllai 31ste Jaargang. Dinsdag 6 October 1908. No. 9229 DE BALKAiN. TO II e. ii. m, M5p.au i> r. Af. Officieel© berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws, F EUILLETON. De Afrikaan, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEltSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adverteeren worden uiterst bil- 1 jj k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Posibus no. 89 De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Personeele belasting No 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1908/9, door den heer directeur der directe belastingen te Rot- terdam op den 5den October 1908 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bjj deze herinnerd, dat een ieder Verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be- Jaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den October 1908. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. ONAFHANKELIJKVERKLARING YAN BULGARIJE. BOSNIË EN HERZEGOWINA INGELIJFD. Een vooraf beraamd plan De indruk in verschillende hoofdsteden. Het tractaat van Berljjn. Pers- stemmen. Oorlog op til. Mobi lisatie. In Bulgarije. Tirnovo. Verleden van Bulgarije. De sterkte van het Turksche en Bul- gaarsche leger. De geheele beschaafde wereld is plotseling in beroering gebracht door de onafhankelijkverkla r«>g van Bulgarjje en het voornemen van Oosten rijk Hongarjje om Bosnië en Herzegowina, welke door deze mogendheid reeds bezet waren, voor 8oed in te lijven. In Parijs, Londen, St. Petersburg en Rome beerscht in de politieke kringen een agitatie van belang. De ministers van Buitenlandsche Zaken houden met de gezanten van Oostenrjjk-Hongarije, iurkjje en Bulgarije onophoudelijk besprekingen. De voornaamste diplomaten nemen aan de beraad slagingen deel, terwjjl tusschen de groote mogend heden onderling druk van gedachten gewisseld wordt over de houdiDg, welke de onderscheidene rijken in deze gewichtige aangelegenheden hebben aan te nemen. Naar gemeld wordt, is niet alleen aan president E allières een eigenhandig schrijven van keizer Erans Jozef overhandigd, maar werd een dusdanig schrijven ook overgereikt aan den koning van ^geland en den koning van Italië. De »Temps" ontving een telegram uit Berljjn behelzende, dat aldaar de afkondiging van Bulga- rije's onathankeljjkheid in de kringen der gezag- Roman van W. S. MAUGHAM. 12) Hij is zwak en lichtzinnig maar erger niet. Hij kan onmogelijk een vergrijp hebben gepleegd tegen de wet Mocht hij in onwetendheid heb ben gezondigd tegen de een of andere wettelijke formaliteit, dan kan hij toch gemakkelijk aan- teonen dat dit niet opzettelijk was. Wat het ook zij, hij zal er voor terecht tooeten staan herhaalde Dick ernstig. Hij zag dat Lucy volstrekt niet het beden kelijke van haar vaders toestand besefte. Na den eersten schok scheen zij te meenen dat (te zaak niets kon te beteekenen hebben. Dus begreep Robert Boulger dat er niets anders 0vrerbleef. dan haar man en paard te noemen. Uw vaoer en een zekere Sanders heb ben; samen cene commissiezaak gedreven on- oer den naam van Vernon en Lawford. Zij 'noesten onder een anderen naam werken, om- nat uwe vader nog in start van faillissement verkeert en Saunders achter zijn eigen naam VP de politieboeken een zwart kruis heeft staan, 'et schijnt dat er oplichterij is gepleegd. Be •"Anklacht werd ingediend door eene weduwe hebbende Berljjners een ougunstigen indruk had gemaakt. In Engeland hebben de gelijktijdige staatsgrepen van Oostenrijk Hongarije en Bulgarije een aller- ongunstigsteu indruk gemaakt, vooral omdat er uit schijnt te blijken, dat men hier met een te Weenen vooraf beraamd plan zou te doen hebben. Reuters Agentschap kreeg reeds een blijkbaar officieus bericht, waarin wordt gezegd, dat de Britsche regeering niet kan toestaan, dat welke mogendheid ook het recht zou bezitten, wijziging te brengen in een internationaal tractaat, zonder dat daarvoor de toestemming is verkregen van de overige mogendheden die dat tractaat mede- onderleekend hadden. Uit dien hoofde zal de Brit sche regeering weigeren.goed te keuren, dat eènige inbreuk welke ook iwiorde gemaakt op het tractaat van Berlijn. Zij zal weigeren te erkennen hetgeen geschied is, totdat de opvattingen der overige mogendheden zullen zijn bekend gewor den, en met name de opvatting van Turkije, dat meer onmiddellijk bij de kwestie betrokken is dan een der overige mogendheden. Inlusschen verluidt reeds, dat de Russische regeering bereid is mee te doen aan alle tot vrede stemmende stappen, welke de mogendheden zou den kunnen doen met het oogmerk, het uitbre ken van een oorlog in het Oosten van Europa te beletten. Uit Parijs wordt geseind, dat het plan van een nieuw internationaal congres, waardoor het tractaat van Berlijn, hetwelk de Balkan-aange legenheden regelde, zou kunnen worden herzien, met zekere hardnekkigheid opgeworpen wordt. In elk geval zou men te dezer zake de meening moeten kennen van Turkije. Is dat gunstig ge stemd voor het denkbeeld dan zouden gelooft men de mogendheden het gemakkelijk over een conferentie kunnen eens worden. Frankrijk, Rusland en Engeland zouden het initiatief kun nen nemen. Maar dat zijn alles hypothesen, welke men op 't oogenlblik met groote behoedzaam heid dient te beschouwen. »De Temps" ziet in de atkondiging der onaf hankelijkheid door Bulgarjje een nederlaag voor de Turksche diplomatie. Want indien Oostenrijk ook al een schadeloosstelling aanbiedt voor de inlijving van Bosnië, zoo neemt Bulgarjje alles maar bet biedt niets aan. Ook is het een nederlaag voor bet Europeesche concert. Het blad toont aan, dat de belanghebbenden mogendheden de plicht hebben de traditioneele vormen in acht nemen, waaronder dergelijke veranderingen zich plegen te voltrekken. Dat is in het belang van de openbare orde in Europa. »De Temps" geeft dan aan de regeeringen te Parijs en te Londen, met we'ke de regeering te Peters burg het eens is, den raad er Europa aan te her inneren, dat er een tractaat van Berljjn bestaat, dat wel gewijzigd kon worden, doch niet buiten kracht verklaard. Het zal noodig zjjn een congres bjjeen te roepen. Sabidou. die hen beschuldigt van haar voor een bedrag van achtduizend pond, dat zij hun ter belegging had toevertrouwd, te hebben op gelicht. Nu de volle waarheid er uit was, voelde Lucy eene koude rilling over den rug. De ont zettende ernst op de gezichten van Alice en Dick Lomas en de jammerlijke aanblik van haren neef deden haar verstijven. En gelooft ge dat het waar is? vroeg zij haastig, Robert wist geen antwoord, en Dick had niets beter dan eene banaliteit. Wij willen er het beste van hopen. Het éénige wat er nu te doen valt, is naar Lon den te gaan en de zaak aan een kundig advo- kaat in handen te geven. Lucy echter kon geen oogenblik nog aan haren vader twijfelen. Nu zij over het geval nadacht, leek het haar toch al te onmogelijk. Zij dwonD zich tot een lachje. Ik maak mij volstrekt niet ongerust, zeide zij. Ge onderstelt toch niet dat vader met opzet iemand's geld gestolen heeft? Wij kunnen de zaak toch niet beoor- deelen. In elk geval is het reeds iets, dat wij hem op vrije voeten hebben kunnen krijgen. Dat zal de verdediging niet weinig vergemak kelijken. Een paar uren later was Lucy, vergezeld van Dick Lomas en Bobbie, op weg haar Lou den. Alec, zijn aanwezigheid overbodig ach- Het ^Journal des Dèbats" vraagt zich af het geen in het Oosten voorvalt een ontknooping is of pas een inleiding. Het blad hoopt dat de zaken zich zonder bloedvergieten zullen schikken. Frankrjjk moet in de samenwerking met Engeland, Rudand en Italië er voor waken, dat het Euro- peesch evenwicht niet worde verbroken. Dit kan geschieden door aan Turkjje, zonder oorlog, de uit gebreidste genoegdoening toe te staan, teneinde het conflict te beperken. Het Weener blad »Sun und Montag? Zeitung" zegt, dat men in welingelichte kringen verklaart, dat Qostenrijk-llongarjje in hetgeen het thans on dernomen beeft, nist buiten het kader van bet Berljjnsch verdrag zal gaan. 't Zal dus een for- rneele proclamatie van den annexatie van Bosnië en Herzegowina vermijden en zich bepalen tot eene eenvoudige verklaring van Oostenrijkseh Hongaarsche souvereiniteit over de beide provin ciën. Volgens berichten uit andere bron zou Oosten rijk-Hongarjje de annexatie wel prociameeren, maar tegelijkertijd aankondigen den atstand van het sandjak Novi Bazar. In militaire kringen verzet men zicb teg n dien afstand. De »Wiener Allgemeine Zeitung" verneemt uit zekere bron, dat Rumenië zich met Oostenrijk verstaan heeft, om onder de tegenwoordige om standigheden een strikte neutraliteit te bewaren. Terwjjl men in Frankrijk, Rutland en Engeland, zooals uit de berichten bljjkt, alles in het werk stelt om den vrede in het Oosten van Europa te behouden, doen neg allerlei oorlogszuchtige tjjdingen de rond e. In beurskringen te Londen geloofde men gister, dat een bedenkelijke Balkan crisis op handen is. Er hadden belangrijke daliogen in diverse fondsen plaats. Ook in Konstantinopel h-erschteen onrustbarende stemming. Aan de beurs aldaar liepen de waarden sterk terug. De sTemps" meldt dat de opwinding in Turkjje - vooral in legerkriDgen zeer groot is. Som mige lieden zijn van oordeel, dat een oorlog zelfs indien bjj van den kant vin Turkije met gelukkigen uitslag werd gevoerd zju leiden tot een congres, dat enkel de huidige verandering zou uregistreeren". Maar niettemin zjjn de strijdlus tige stroomingen op het oogenblik bet sterk"». Uit Konstantinopel wordt geseind, dat Turksche troepen naar de Bulgaarsche grens zjjn gezonden. Twee legerkorpsen zjjn van de Grieksche grens teruggeroepen en naar de Bulgaarsche grenzen gedirigeerd. Gister (Maandag)-ochtend werd door vorst Fer dinand van Bulgarije een bevel uitgevaardigd om het leger te mobiliseeren. Bulgarjje zal, zoo noodig, sléchts defensief optreden. Oostenrjjk-Hongarije mobiliseert reeds twee legerkorpsen. Te Weenen gelooft men algemeen, dat er ee» oorlog komt. In Bulgarjje. De afkondiging van de onafhankelijkheid van tend, zou met eén lateren trein volgen. Maar toen hij gereed stond te vertrekken, verklaarde eensklaps mevrouw Crowley dat zij met hem mee ging. Zij wilde niet in haar ledige huis achterblijven, en haar goede hart drong haar om de arme Lucy zoo mogelijk te gaan helpen. Aan George te Oxford was een telegram ge zonden, en hij kon tegen den avond bij Lady Kelsey aankomen. Lucy wilde zelf hem het gebeurde meededen. Maar zij kon zoo lang niet wachten om haren vader te zien, en dus haalde zij Dick over om met haar direct van de statie naar de Shaftesbury Avenue te rij den i Fred Allerton was niet thuis. Lucy wilde in zijne woning op hem wachten; mara den portier had den sleutel ook niet en wist ook niet wanneer de man zou thuiskomen. Eick voelde zich hierdoor zeer verlicht. Tlij vreesde namelijk dat Fred Allerton in zijne conster natie naar de flesch zou gegrepen hebben, zoodat Lucy haren vader dronken zou heb ben gezien. Hij bepraatte haar om kalm naar huis te gaan, met achterlating van de Dood- Schap dat zij morgen terug zou komen. Toen zij in de Charles Street uitstapten, waar Lady Kelsey woonde, vonden zij een telegram van George, meldende dat hij niet voor den volgenden dag uit Oxford weg kon. Voor Lucy had dit althans het voordeel, dat zij nu alléén met haren vader zou kunnen spreken. Op het bepaalde uur begaf z\j zich dus naar zijne Bulgarije geschiedde gister ^Maandag) ochtend om 10| uur in de Ou ie Kerk te Tirnovo. In het gansche land werd de afkondiging der onafhankelijkheid met groote geestdrift begroet. Overal heerscht opgewondenheid. Er worden toe bereidselen gemaakt de gebeurtenis feesieljjk te vieren. Vandaag werden in alle kerken plechtige mis sen gecelebreerd. De stad Tirnovo, waar Bulgarije zichzelf gister tot een onaf hankelijk koninkrijk heeft uitgeroepen, is van 1186 tot 1393, toen de Turken het vermeesterden, de hoofdstad van het Bulgaarsche rijk en de kro- ningsstad van de Bulgaarsche koningen goweest. In Tirnovo is ook in 1879 de constitueerende vergadering van notabelen bijeengekomen, die over de nieuwe grond(wet van het vorstendom Bul garije beraadslaagde, en de groote nationa.e ver gadering, die prins Alexander van Battenberg den 29sten April 1879 tot vorst koos. Tirnovo telt een kleine 13,000 inwoners, is zetelplaats van een metropoliet en heeft vroeger een bioeiende weefnijverheid gehad, die in den laatsten tijd aan het kwijnen is geraakt. De han del van de stad is nog altijd van groote bo teekenis. Bulgarije's verleden. Bulgarije is een constitutioneele monarchie, on der suzereiniteit van Turkije. In 1393 weixi het rijk door de Turksche overheerschers omverge worpen, nadat het zich in 1186 onder de bree ders Peter en Asen van het Byzantijnsche rijk had losgemaakt. Het bloeiendste tjjuperx was, toen Asen II (121841) door veroveringen in het Westen bijna, de grenzen van het vroegste Bulgaarsche rijk, voor de verovering door Byzan tium, herstelde. Maar nog in de 13de eeuw moest Bulgarije weer aan de Byzantijnen stukken van zijn gebied afstaan en had het veel te verduren van invallen van de Tataren uit Zuid-Rusland, In de 14e eeuw kwamen daar de invallen van de Klein-Aziatische Turken bij. De Bulgaarsche Tsaar Joannes Sjisjman werd omstreeks 13o6 cijnsplichtig aan den Turkschen sultan Moerad I eri Bajazet I maakte, gelijk gezegd in 1393, voorgoed een einde aan de Bulgaarsche onafhan kelijkheid. Onder de Turksche heerschappij verloren de Bulgaren gaandeweg al hunne nationale en gods dienstige eigenaardigheden (o. a. het Bulgaarsche patriarchaat). Een verandering ten goede kwam hierin pas, toen in 1835 uit bijdragen, van te Odessa wo nende Bulgaarsche kooplui de eerste nationale school te Gabrovo werd opgericht. De Jongbul- gaarsche beweging begon nu in kracht te -winnen, in 1844 verscheen het eerste Bulgaarsche tijd schrift. De hooge geestelijkheid in Bulgarije was sedert het midden van de 18de eeuw bjjna zonder uitzondering Grieksch en stond b|j het volk maar weinig in aanzien. Onder den druk van het toe- woning Hij sloot haar in zijne armen en kuste haar innig. Zijne opgewektheid b-Uide haar ineens weder op. Ik heb maar èenige minuten voor a mijn engel zegde hij. ik zit tot over .le ooren' .ij de bezorgdheden, en om eii uur wacht nu mijn advocaat. Lucv kon niet spreken. Zij klampte zich aan luiren vader vast, met angstig vragende oogen. Maar hij lachte en streelde hare hand. Ge moet u die geschiedenis toch niet aantrekken, kindje, zegde lijj vrooijj.c. Met zulke gevalletjes heeft ieder rnensch in den handel wel eens te do-en. Dat zijn de doornen en distelen van het vak en die moeten wij op den knop toe voor lief nemen. Er is toch niets van waar, vader Zij had die kwetsende vraag niet willen doen maar de woorden ontsnapten tegen haren wil aan hare lippen. Haar vader maakte zich uit hare armen los. Waar? Maar kindlief, wat bedoelt gel Ge houdt mij toch niet voor een man 'die weduwen en weezen besteelt? Natuurlijk is er niets van waar. riep zij, met een diepen zucht van verlichting wat ben ik blij dat ik dat hoor. Hebben ze u bang gemaakt? (Wordt oervoigd^,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 3