Dagblad mor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Donderdag 8 October 1908. No. 9231 DE BALKANT Officieele berichten. Waarschuwing. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 Belasting op het houden van honden. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijkadverteeren worden uiterst b i 1- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter aigemeene kennis, dat ingevolge bet bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden 'n de gemeente Schiedam ^Gemeenteblad no. 12) j*e 2de ljjst, bevattende de namen van houders van honden binnen deze gemeente, vanaf beden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente secretarie (afdeeling financiën) ter inzage is neder- Selegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende "agen, na genoemd tijdstip, schriftelijk bezwaren 'eSen den aanslag bjj Burgemeester en Wethou ders kunnen worden ingebrachtzullende op i^ter ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan atkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, fijn voornemens bij openbare inschrijving té ver k°open de maudenmakersteen bassende in de grienden. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente secretarie van Schiedam. Inschrijvingen worden ingewacht voor 22 Octo ber a.s. ten Raadhuize aldaar. iti i KRETA BIJ GRIEKENLAND. DE VERKLARING VA^ TURKIJE. OOSTENRIJKS NOTA AAN DE PORTE. Do houding van Engeland. De internationale Conferentie. Oostenrijk duldt geen inmenging. Minister Iswolski aan het woord. In Servië. Terwijl in de toonaangevende internationale Politieke kringen meer en meer de meening ingang begon te vinden, dat een oorlog zou vermeden w°rden en geen verdere complicaties zouden te duchten zijn, komt geheel onverwacht de tijding r e t a heeft zich van Turkije afge- Scbeiden en vereenigde zich met Griekenland. Gister-avond 7 uur had men aan het ministerie v®ü Buitenl. Zaken te Parijs nog geen ambtelijk bericht van dezen nieuwen staatsgreep, maar tele grammen uit Athene bevestigen het bericht in alle opzichten. Bat deze daad van Kreta den toestand in het oosten van Europa nog verergert, spreekt vanzelf. Het lijkt al zeer onwaarschijnlijk, dat Turkije ztch dat alles zoo maar zal laten welgevallen. Het Prestige van den Turk krijgt nu toch een al te Scvoeligen knak. Onwaarschijnlijk is het niet, nu verschillende landen een brok van Turkjje inpalmden, dat ook Italië annexatieplannen heeft.De Italiaansche bladen 'ragen al of Italië bij den omkeer op den Balkan ®aet leege handen moet blijven staan. Zij denken bier aan Tripolis en Albanië. Donkere wolken pakken zich dus boven Europa sarnen. Boor de ministers van Buitenlandsche Zaken in ^ugeland, Frankrijk en Rusland is dezer dagen ®aet nadruk verklaard, dat geen belangrijke stap- Petl in welke richting ook zjjn te verwachten, .v°oraleer Turkije gesproken heeft. Gister nu heeft de Turksche gezant aan den Fran sen minister van Buitenlandsche zaken uit naam zijner regeering een verklaring, gedagtee- «end van 6 dezer, overhandigd. Wjj hebben, zegt de Porte, in deze verklaring fact een gevoel van de grootste verbazing verno- Iöen! dat de vorst van Bulgarije gisteren de .on- athankeljjkheid van het vorstendom en de ver doffing ervan tot koninkrijk heeft uitgeroepen. eze onverwachte daad is een schending van het rractaat van Berlijn en steunt op geen enkel feit, at de miskenning van de bepaling in dat trac- at kan verklaren. De vorstelijke regeering heefi ea 2eer demonstratief voorbeeld gegeven van hare minachting voor het internationale recht en voor hare verbintenissen, en van haar gebrek aan eer bied voor de raadgevingen van de groote mogend heden. De Turksche regeering komt dan ook, uit naam van den Sultan, met kracht op tegen de houding van vorst Ferdinand, doet een dringend beroep op de mogendheden, die het tractaat van Berlijn geteekend hebben en verzoekt hen met aandrang zoo spoedig mogelijk van hare meening te doen blijken ten aanzien van het houden van een congres tot onderzoek van de voorwaarden, onder welke een wettige orde van zaken in Bul garije en Oost-Roemelië gevestigd kan worden en de belangen gehandhaafd kunnen worden, welke de internationale verdragen aan Turkije verze keren. De Turksche regeering zou toevlucht kunnen nemen tot geweld, om hare rechten te doen eer biedigen, maar uit eerbied voor de tractaten en uit hoofde van de aigemeene behoefte naar vrede in Europa wil zij een dergelijk uiterste vermyden. Zij verwijdt de zaak dus naar de mogendheden, die deel hebben genomen aan de opstelling van het tractaat van Berlijn en zal de beslissing af wachten, waartoe zij zullen komen. Niettemin teekent de Porte nadrukkelijk protest aan tegen de inbreuk, die op dat tractaat is gemaakt. Zy behoudt zich op de uitdrukkelykste wyze alle rechten, welke die internationale akte haar ver- leenen, voor. De Turksche gezant zeide dat by voor het oogenblik niets aan dezen omzendbrief had toe te voegen. Turkye verklaart zich, zooals hieruit blykt, voor eene internationale conferentie. Tengevolge van de afscheiding van Kreta is er in den stand van zaken een geheel nieuwe phase gekomen, waarmede nu weer rekening moet ge houden worden en die alle pogingen om de ge beurtenissen in der minne te schikken kan doen falen. De aandacht verdienen thans drie hoofdfactoren, die een sta in-den-weg zijn voor een nieuwe con ferentie en bovendien ook voor eenig practisch resultaat eener nieuwe bijeenkomst der contrac- teerer.de mogendheden. Ie. Engeland is verbitterd op Oostenrijk en het zegt, niet toe te kunnen laten, dat het tractaat van Berlijn zoo maar klakkeloos ter zyde wordt gelegd. Oostenryk heeft weinig lust in een inter nationale conferentie, omdat het alleen zijn zaken met Turkye wel meent te kunnen regelen. 2e. Rusland, dat in den Balkan meer en meer op den achtergrond wordt gedrongen door Oos- tenrijk-Hongarye, komt thans natuurlijk met de Dardanellen-kwestie. Het zal van de gelegenheid gebruik willen maken om de vrjje doorvaart door den Bosphorus te verkrijgen. Engeland zal rich stellig daar tegen blijven verzetten. 3e. Italië's houding is nog zeer onzeker. In dien dit ryk mede annexatieplannen gaat ten uit voer leggen, kau zulks zeer verstrekkende gevol gen hebben. De nota van OostenrijkHongarije. De Oostenryksche gezant heeft aan Turkye een nota overhandigd, welke verklaart Het doel, dat met de vriendschappelijke samen werking tusschen de Oostenrijksch-Hongaarsche en Turksche troepen in het sandzjak Novibazar be oogd werd, is bereikt. De orde wordt gehand haafd en de vrede van Europa is verzekerd. De tegenwoordige staatkundige beweging in Turkye doet een bevestiging van de grondslagen van het rijk voorzien. De nota brengt in herinnering, dat Oostenryk- Hongarye zich bereid heeft verklaard, om in de vroeger gesloten overeenkomst een bepaling op te nemen, volgens welke het van het recht om in ande re plaatsen van het Sandzjak troepen te leggen geen gebruik zou maken zonder voorafgaande over eenstemming met de Porte. Oostenrijk-Hon garjje hoopt, dat de Porte er nu in zal slagen al leen de orde in het Sandzjak te handhaven en aldus de taak, die vroeger op beide regeeringen rustte, te vervullen. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft dan ook niet geaarzeld, de Verheven Porie mede te deeleo, dat het van rle haar by overeenkomst verleende rechten hetrelfer.de Novibazar afziet. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen daar hebben bevel ontvangen de plaats te oi.truimen, waar zy in garnizoen lagen. Het Weensche kabinet wil op deze wijze niet alleen aan de Turksche regeering een doorslaand bewijs van zya vertrouwen en waarljjk vriendschap pelijke gevoelens geven, maar ook nadrukkelijk het gerucht weerleggen, volgens hetwelk het zelf zuchtige en hebzuchtige oogmerken tot gebiedsver- grooting nastreeft. De zending, die het tractaat van Berlyn aan Oostenrijk in Bosnië en Herzego- wina opdroeg, heeft het vervuld voor het welzyn van de bevolking. In waarheid hebben dan ook de toestand, dien het tractaat van Berlyn in Bo=mië- Herzegowina schiep, en het daar door Oostenrijk Hongarije gehandhaa'de gestadige evenwicht Tur kije in staat gesteld zyne krachten samen vte trekken tot beveiliging van de ondeelbaarheid van zijn rijk. Bosnië en Herzegowina hebben een hooge trap van stoffelijke en geestelijke beschaving bereikt. Het oogenblik lijkt dus gekomen, om het onderno men werk te kronen, door aan die provinciën de weldaden van een autonoom en grondwettig regeer- stelsel te verleenen, dat de bevolking verlangde. De regeering moet echter om deze edelmoedige voornemens te, verwezenlijken, den toestand van de twee provinciën regelen en een afdoenden waar borg verschaffen tegen de gevaren, die de stand vastigheid van het stelsel, dat in 1878 gevestigd is, kunnen be-dreigen. Het Weensche kabinet ziet zich dus voor de gebiedende noodzakelijkheid geplaatst, om zich vrij te maken van het voorbehoud, dat in de over eenkomst van Konstantinopel vervat was, en ten aanzien van Bosnië en Herzegowina, ten bate van den grondwettelyken toestand, zijn algeheele vrij heid van handelen te hernemen. Kreta. Wy laten hier het een en ander over het ver leden van Kreta volgen Het eiland Kreta werd, na ruim vier eeuwen onder Venetiaansche heerschappij te hebben ge staan, in 1669 aan het Turksche gezag onderwor pen. Behoudens een tydperk van tien jaren 1830 40, toen jhet onder gezag was geplaatst van den onderkoning van Egypte werd het geregeerd als een Turksch wilajet. Na meer dan 70 jaren van bjjna voortdurende opstanden (in 1821,1858 1866 68, 1896—98) kwamen de 4 groote mogendheden Engeland, Rusland, Frankrijk en Italië in 1898 tusschenbeide. In dat jaar werd aan Kreta autonomie verleend (onder beheer van een hoogen commissaris) onder suzereiniteit der Porte, zonder evenwel, zooals Bulgarye schatplichtig te zijn. In 1906 werd door een besluit der 4 mogend- hedenvoogdessen den koning van Griekenland het recht toegekend den hoogen commissaris te be noemen. Tevens werd toen besloten tot reorga nisatie der gendarmerie en oprichting eener mi litie ter vervanging van de internatiohale troepen, terwyl aan christenen en mohammedanen gelyke rechten werden toegekend. Men zal zich wellicht herinneren, dat prins George, ontevreden met den nieuwen toestand, toen als hooge commissaris aftrad en vervangen werd door Zalmis, oud Grieksch minister-president, die voor den tyd van vyi jaren benoemd werd. Hieronder volgen eenige bizonderheden aan gaande Bosnië en Herzegowina. Blykens een vokstelling, in 1895 gehouden, be stond. in Bosnië en Herzegowina de bevolking toen uit goed anderhalf millioen zielen. De indeeling naar de gezindten bleek bjj die telling aldus te wezen: 548,632 mohammedanen, 673,246 grieksch- orthodoxen, 334,142 roomsch-katholieken, 3596 protestanten, 251 christenen van andere belijdenis en 8213 israëlieten. De nationaliteit is in hoofdzaak Kroato-Servisch enkel in de grootere steden vindt men Spaanscbe Joden. Voorts vindt men in den lande nog zigeu ners en bovendien kolonies van verschillenden land aard. Het inwonertal van de belangrijkste steden was, ook al weer by de telling van 1905, S irajewo 38,083, Mostar 14,370, Banjaioeka 13,566 en Dolnia Toesla 10,227. Te Sarajewo is een hooggerechts hof gevestigdbovendien rijn er 6 districtshoven en tal van lagere rechtbanken. Bosnië en Herzegowina maken deel uit van het Oosteoryksch Hongaarsche tolgebied. Landbouw, welke nog zeer primitief wordt gedreven, en vee teelt zijn de voorname bronnen van bestaan. Ook is het land ryk aan, trouwens nog weioig ontgon nen natuurlijke hulpbronnen als wouden, mineralen, petroleum enz. In 1906 hadden de beide provincies ca. 1600 K.M. spoorweg. De sterkte der Oostenrijksch-Hongaarsche be zetting in de beide provincies bedraagt ongeveer 20.000 man. De kosten dier bezetting beloopen jaarljjks ca. 7:500.000 kronen. Door de Oostenryksch— Hongaarsche regeering zal graaf Zichy tot gouverneur van Bosnië en Herzegowina worden benoemd. Een bizouder mini sterie zal voor de twee gewesten worden ingevoerd. De ontstemming der Engelschen. De toon, die de groote Engelsche pers aanslaat, wordt steeds scherper tegenover Oostenrijk. »De Standard" noemt het besluit van Frans Jozef aangaande Bosnië en Herzegowina een even groote schanddaad als de verdeeling van Polen en de rol van Rusland tegen Hongarye in 1849. De Magyaren van nu zyn die rol van Rusland blijk baar vergeten, anders zouden zy Oostenrijks ge weldenarij van nu niet gedoogen. Door deze daad wordt Oostenrijk eensklaps weer Metternicn's Oos tenrijk, de handhaver van het Heilige Vei bond, de hatelijke dwingeland voor devrytieui de.- voiks. Hoe kunnen, vraagt de «Standard", de Hongaren zoo ondankbaar zyn en vergeten wat de Engeischen en de Turken in 1849 voor de Hongaarscüe nelden hebben gedaan. Heelt Turkye ze toen niet gered uit Oostenryksche en Russische kerkerholen? De Engtlsche minister van Buiteulandsche Zaken, Sir Edward Grey, hield gisieravund een rede te Wooler, in Northumberland, waarin bjj Engelands houding inzake de Balkan-crisis aldus omschreef Wy kunnen het recht van geen enkele mogend heid ot staat erkennen, om een internationaal tractaat zonder toestemming van de overige deel nemers te wyzigen. Evenmin kunnen wy de ge volgen van zulk een handelwijze erkennen, voor de andere mogendheden geraadpleegd zyn, vooral in dit geval Turkye, dat een van de meest recht streeks betrokken mogendheden is. Waar zou het heen met het openbaar vertrouwen, indien maar de een of andere mogendheid naar eigen goed dunken plotseling de internationale tractaten kon schenden Grey zeide, dat de strooming ten gunste van vermindering van de wapening in Europa in kracht toenam, maar men zou niet op een vermindering van de oorlogsuitgaven kunnen rekenen, indien de heele wereld in de voortdurende vrees leefde, dat internationale verdragen plotseling geschonden of gewijzigd konden worden, zonder toestemming van alle medeonderteekenaars. In het gegeven geval zou het zeer wenscheljjk zyn geen tyd te verliezen met Turkye te verzekeren, dat men by een herziening van het tractaat van Berlyn alle aandacht aan de belangen en den status van Turkye zal wyden. Wy wenschen vurig, dat de loop van zaken zoo rechtvaardig zy, dat de nieuwe regeering in Tur kye geholpen en niet ontmoedigd wordt. Men mag niet vergeten, dat een vernedering aan een beweging, die lotnutoe vredelievend is gewee-<t, een oorlogzuchtig karakter zou kunnen verleene», alle hervormingen in Turkye in gevaar kan bren gen en Macedonië en Armenië weer in den ireu- rigen toestand van vroeger kan pl.at-en. Er is geen reden, om aan te nemen, dal bet nu gebeurde den vrede zou kunnen ersioren want de veranderingen dte bun bes-lag hrbb-i ge kregen zyn eigmlyk niet zoo erl or. Bt. -lye was reeds autonoom. Het on-.ienci-.e::- tn-ch n autonomie en onafhankelijkheid is eigenlyk niet zoo groot. Ook minister Asqaith heeft zich over de Balkan-crisis uitgelaten. Ia een rede, gister te Leven gehouden, zeide bij Engeiand is van plan, de jonge grondwet van Turkije te beschermen. Het heeft Oostenrijk en Bulgarije gewaarschuwd, da zy het tractaat van Berlyn niet rauwelijks kunnen schenden, zonder dat de mogendheden dit goedvinden. Asquith ver klaarde, dat er nu noodzakelijk nieuwe vraagstukken zullen rijzen. Reuter verneemt, dat de Engehche regeering, alvorens de voornemens van Oostenrjjk-Hongarye ambtelijk te barer kennis werden gebracht, Oos tenrijk-Hongarije heeft herinnerd, dat het 't pro- tokol, hetwelk aan bet Londensche tractaat van 1871 is toegevoegd, beeft goedgekeurd. In dat protokol is het beginsel neergelegd, dat geen mo gendheid de bij dat tractaat aangegane verplich tingen kon breken of de bepalingen ervan wjjïj-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 3