Verspreide berichten, Staten-Generaal. Bimenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. gen zonder eerst de toestemming van de andere contracteerende mogendheden te hebben verkre gen. De Engeische gezant te Weenen heeft b jj de Oostenrijkse h-H ongaar- sche regeer i n g a angedrongen op de noodzakelijkheid, om haar besluit opnieuw in nverwegingte nemen. De internationale conferentie. Wij spraken reeds met een enkel woord over de internationale conferentie, welke men voorne mens is te houden, teneinde te bespreken wat er nu na de schending van het Tractaat van Berlijn gedaan behoort te worden. Rusland zou, naar gister uit St. Petersburg werd geseind, dadelijk na de inlijving van Bosnië de conferentie bijeenroepen. Toch zal het, aldus verzekerde men te Londen, wel een maand of twee aanloopen voor de bijeen komst kan plaats hebben. Deze meening wordt inderdaad nog versterkt door een telegram uit Parijs, waarin gezegd wordt, dat de vraag wat op het programma moet komen zeer ingewikkeld is en de gedachtenwisseling tus- scheu Rusland, Frankrijk en Engeland nog gerui- men tijd zal duren. Volgens inlichtingen uit goede bron, zal men, tndien het voorstel tot een congres wordt gedaan, dit in Oostenrijk niet in beginsel verwerpen, maar zal men zich zijn antwoord voorbehouden tot het program onderzocht is. De waarheid zal wel zqn, dat Oostenrjjk-Hon- garije weinig voor de conferentie voelt. De Oostenrjjksche gezant te Parjjs, von Kheven- huiler, verklaarde in een onderhoud aan een redac teur van het bekende «Journal des Débats", dat de inlijving van Bosnië en Herzegowina onherroepe lijk ;was. Oostenrijk, zeide de gezant, zal er geen gedachtenwisseling over toelaten. Een draad bericht van heden-nacht uit Parijs meldt nog het volgende merkwaardig nieuws De onderhandelingen betreffende het houden van een internationaal congres schijnen een klein oponthoud te ondervinden, tengevolge van de bezwareD, die Engeland ten aanzien van het pro gram van dat congres maakt. De Russische eisch, om het vraagstuk van de Dardaneilen aan de orde te stellen, zou met name de kwestie netelig maken. Frankrijk doet al zjjn best om de moeilijk heden te effenen. Iswolski aan het woord. Iswolski, de Russische minister van Buiten- landsche Zaken, heeft tegen een medewerker van de Temps gezegd, dat Frankrijk en Rusland was door Oostenrijk van de mogelijke inlijving verwit tigd, zonder dat een bepaalde dag genoemd werd. Ik verklaarde die inlijving alleen mogelijk met goedvinden van de onderteekenaars van het trac taat van Berlijn. Hoewel het voor Rusland een pijnlijke aangelegenheid geldt, vormt zij geen casus belli. Maar indien het tractaat van Berlijn op nieuw te berde komt, moet men er op bedacht zijn, dat alle belanghebbende mogendheden her ziening veriangen van bepalingen in het tractaat, die haar bezwaarlijk zjjn. Wij hebben 30 jaar lang zulk een bepaling ge ëerbiedigd. Niet wij hebben dat traktaat aange rand. Wij hebben Bulgarije tot op het aller laatste oogenblik met raadgevingen overstelpt, om de onbezonnen daad niet te begaan. Ik betreur, dat het dien raad niet opgevolgd heeft. Europa kan de aanranding van het Berlijnsche tractaat niet gedoogen zonder dat het opgezegd is, Alleen een Europeesche bijeenkomst is be voegd, om datgene te niet te doen, wat een Europeesche bijeenkomst gedaan heeft. Ten slotte verklaarde Iswolski dat Rusland en Frankrijk alles zullen doen wat in hun macht staat, om een gewapende botsing tusschen Tur kije en Bulgarije te verhinderen. Turkije kan er enkel bjj winnen, door zich te onderwerpen aan het oordeel van de mogendheden, die het zoo goed mogeljjk gezind zijn. In Servië. De «Temps" verneemt uit Sofia De Servische minister van Buitenlandsche Za ken heeft tegen den Bulgaarschen vertegenwoor diger gezegd, dat zijn regeering de onafhankelijk heidsverklaring van Bulgarije niet ongunstig ge zind is, maar dat zij zich zal richten naar de groote mogendheden, met name naar Rusland. De Servische gezant te Parijs heeft aan een ver- laggever van de »Temps" verklaard, dat de inlij ving van Bosnië en Herzegowina een ramp voor Servië is. Te Belgrado is de opwinding op het toppunt. Maar wij vertrouwen, dat de regeering het volk zal bedaren, en hopen, dat het congres der mogendheden de Servische belangen zal be veiliger». Het is overmijdeljjk, dat het eongres bijeen komt, als men geen oorlog wil ontketenen. de strijd van dezen laatste tegen de modernisten, de Katholieken in Engeland en Amerika heeft ont stemd en deze zouden te Londen hunne klach ten hebben uitgedrukt aan kardinaal Vanu- telii. «Aldus spreken is doen gelooven dat Pius X een goedig en toegevend soeverein is, gaarne ge neigd nooit streng op te treden en zich draconi sche maatregelen te laten opdringen door zijnen staatssecretaris. «Welnu, dat is zuivere legende. De waarheid is dat de Paus door niemand geleid wordt, en dat in kwesties van dogma namelijk, hij de hande lende wil is van den Heiligen Stoel. Men weet dat de onverbiddelijke brief tegen het modernisme gewild is door Pius X zelf. Te recht of ten on rechte heeft hjj, vervolgt de correspondent, in het ontstaan van een vaag en verdoken protestantisme een gevaar gezien voor de Kerk en den godsdienst, en dat gevaar heelt hij onmiddellijk willen bezwe ren, al moest hij ook eenige beroemde personen opolïereD. Indien dus de Paus zich van mgr- Merry del Val scheidde wegens den veldtocht tegen het modernisme, dan zou Pius X zichzelven veroordeelen. «Dat na mgr. Merry del Val te hebben afge dankt de Paus kardinaal Rampolla zou benoemen, is even dwaas, want dat ware beweren dat deze laatste gunstig is aan het modernisme, en dat is eene dwaling. Kardinaal Rampolla heeft nooit de minste toegevendheid getoond voor de hernieuwers, veroordeeld door de encycliek van 1907. En toen dit document verleden jaar verscheen, was kardi naal Rampoia een der eersten, die het onvoor waardelijk goedkeurde. «De waarheid is dat er in zekere geestelijke kringen eene oppositie bestaat tegen den huidigen staatssecretaris, zooals er tegen alle staatssecre tarissen in het verleden eene bestaan heelt. Deze oppositie tracht zich nu te bedienen van den naam van kardinaal Rampoia, wiens gezag nog altijd zeer groot is. CHINA. De Japansche zaakgelastigde te Peking heeft het Wai-Woe-Poe (dep. van buitenlandsche zaken) door een mondelinge mededeeling doen weten, dat Japan den algemeenen toestand in China zóo gunstig oordeelt, dat het voornemens is de in Tsji li gestationeerde Japansche bezetting tot op min der dan de helft te verminderen. Deze mededee ling heeft betrekking op de Japansche wacht, be last met de bewaking van de legatie te Peking, en verder op het Japansche garnizoen te Tien tsin (4 comp.) en het garnizoen (1 comp.) te Sjan-hai-kwan. Al deze troepen staan onder be vel van generaal-nsajoor Nakamoera. Het Wai-woe-poe heeft zjjn tevredenheid geuit over deze vermindering der Japansche garnizoenen. Het gaf de hoop te kennen, dat deze eerste stap zou worden gevolgd door een volledige terug. tnekÉing uit Tsji-li van alle buitenlandsche troe pen. ZUID-AFRIKA. De nationale conventie der Zuid-Afrikaansche staten heeft hare werkzaamheden nog niet be gonnen. Deze zullen den 12n October eenjaan- vang nemen en reeds heeft zich een incident voorgedaan. In de groote zaal van het gemeente huis te Durban, waar de conventie zetelen zal die tot taak heeft de hereeniging der Zuid-Afrikaan sche staten voor te bereiden, bevinden zich drie groote portretten voorstellende koningin Victoria, de heer Chamberlain en lord Milner. Nu is het portret van dezen laatste op last van de regeering der kolonie Natal omsluierd. De regeering van Natal wil niet, dat de oud-Hollandsche afgevaar digden voortdurend het oog hebben op de trekken van hem, die voor hun de tirannie van den over winnaar vertegenwoordigt. Maar de Eogelschen van Durban toonen zich zeer gevoelig voor dit incident. Een hunner ge meentelijke raadsleden is vast besloten in de aan staande raadszitting het omhulsel van het portret af te rukken. I ITALIë. Kardinaal Merry del Val. Men heeft dezer dagen in de pers weer eens het gerucht verspreid, dat kardinaal Merry del Val, staatssecretaris van Z. H. Pius X, in onge nade was gevallen en zou vervangen worden door kardinaal Rampolla, staatssecretaris onder Leo XIII. Wij hebben dit bericht niet meegedeeld, omdat de bron ons verdacht voorkwam. De correspondent van de «Temps" te Rome logenstraft nu ten stelligste dit bericht en zegt onder andere «Waarom zou Pius X, naar me» zegt, zich wil- Jen scheiden van kardinaal Merry del Val Omdat Het kruitmagazjjn der fabriek van slaghoed jes van 't ministerie van Oorlog te St.-Petersburg is eergisteren ontploft. Vijf werklieden werden doodelijk en zeven licht gewond. Een deel der gebouwen werd vernield. Naar uit Cbristiania gemeld wordt, is te Eidsvold de Boensdaler-papierfabriek totaal door brand vernield. De schade bedraagt omtrent 600,000 kronen. Uit Londen wordt gemeld, dat naar in City kringen verluidt, het plan eener nieuwe Russische leening is uitgesteld tot 1909. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de volgende vragen van den heer Helsdingen omtrent verleend uitstel van leverantie aan een firma, waarvan het werkvolk in staking was (In gezonden 17 September 1908): 1. Is het juist, dat door de regeeriDg aan de firma A. Hovers, te Tilburg, waarvan het werk volk in staking is, uitstel van leverantie is verleend van opgedragen rijkswerk 2. Indien ja, op welke gronden berust het ver leende uitstel 3. Is de minister bereid bjj nadere overweging ten spoedigste op dit besluit terug te kormn? luidt het antwoord van den heer Talma, minister van landbouw, nijverheid en handel (ingezonden 6 October 1908) als volgt 1. Niet door de regeering maar door de di rectie der Staatsmijnen in Limburg is aan de fir ma A. Hovers, te Tilburg, uitstel verleend voor de levering van mijnwagens. 2 Dat uitstel werd verleend, nadat door de di rectie voornoemd van de genoemde firma de mede deeling was ontvangen, dat een werkstaking onder de Tilburgsche metaalbewerkers was uitgebroken, waaraan zonder uitzondering al hare werklieden deelnamen. Bjj het verleenen v.rn het uitstel stond vast, dat de Staatsmijnen aan de te leveren mijn- wagens in den eersten tijd geen behoefte hadden. 3. Het verleenen vun het ui:stel was aan de regeering tot op het oogenblik, dat de vragen tot haar gericht werden niet bekend in verband tocb met de tot dusver bij de Staatsmijnen gevolgde gewoonte zou de regeering eerst bij de betaling hiervan kennis hebben gekregen. Het is den minister gebleken, dat de directie der Staatsmijnen bij het verleenen van uitstel slechts heeft gelet op de vraag, in hoeverre naar hare meening bjj vertraagde oplevering der mijnwagens te zijner tjjd korting zou moeten worden toegepast en geenszins beoogde in te grijpen in het conllict, ontstaan tusschen werkgevers en arbeiders en dat de directie bij nadere overweging tot de slotsom gekomen is, dat in de gegeven omstandigheden het verleenen van uitstel beter achterwege ware gebleven. In hoeverre voor te later oplevering korting zal worden toegepast, zal te zijner tjjd worden over wogen. Minister Talma op reis. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft zich gister voor slechts enkele dagen naar het buitenland begeven. Kamerverkiezing Sneek. Men meldt aan de «Leeuw. Ct." uit Sneek, d.d. 6 dezer Naar wjj vernemen, is in de heden alhier ge houden vergadering van het districtsbestuur der christeljjk-historische kiesvereenigingen in dit dis trict met algemeene stemmen besloten de candi- datuur van den heer dr. A. Kuyper niet te steu nen en de kiezers bij de a.s. stemming vrij te laten. Ned. Kath. Journalistenvereeniging. fn een Zondag te Amsterdam gehouden verga dering van den Ned. Kath. Journalistenvereeniging werd met voldoening den groei der vereeniging geconstateerd, zoodat op deze eerste lustrum-ver gadering kon getuigd worden, dat de geheele R. K. pers in de N. K. J. V. was vertegenwoordigd. Na de gewone huishoudelijke bezigheden werd de mogelijkheid besproken tot oprichting van een katholiek correspondentiebureau, terwijl besloten werd ruimen tg-i te nemen tot bet voorbereiden eener journaiistenretraite in 1909. Hierna werd ter sprake gebracht het feit, dat in het geval Lammers contra de »N. H. Crt." het vorig jaar door den neutralen Ned. Journa listenkring was verkregen van de commissarissen dier katholieke courant, wat aan de katholieke Journalistenvereeniging was geweigerd. Men achtte dit een ernstige slag, toegebracht aan de katho lieke vakorganisatie. R. K. Middenstand. In een eergisterenavond gehouden ledenvergade ring van de R. K. Middenstands-vereeniging te 's Gravenhage, besprak de heer J. A. A. Verbeek, voorzitter van de Diocesanenbond «de Hanze" het nut en de noodzakelijkheid van aansluiting bij den Bond met het gunstige gevolg, dat na een breede discusie met algemeene stemmen werd besloten tot aansluiting. De Diocesanenbond wordt hierdoor met 117 leden versterkt. Staring's nagedachtenis gehuldigd. Deze week was het 100 jaar geleden, dat wjjlen dr. Wjjnand Carl Hugo Staring, de bekende geo loog en landbouwkundige, op den Wildenborgh, bij Lochem het levenslicht zag. Bjj deze gelegenheid had eergisteren te Wageningen een huldiging van zijne nagedachtenis plaats. Gouden Feest van het Dominicanerklooster te Huissen. Gisteren vierde Huissen (G.) het vijftigjarig be staan van zijn Dominicanerklooster. Re geheele omgeving van het klooster prijkte met een kleurige versiering. Aan het begin der schilderachtige laan die naar het klooster leidt had men een reusachtigen, drieledigen eereboog opgericht met het opschrift«Hulde van Huissen's burgerjj aan de E.E. Paters". Ook het klooster zelf was keurig versierd. Het feest werd reeds vroeg geopend. Van één uur in den nacht, het oogenblik waarop de kloos terklok voor het nachtkoor luidt, werden op be paalde tijden, tot 's morgens toe, saluutschoten gelost. Om acht uur begaf zich de Feestcom missie met haren voorzitter, dokter Rutschy, aan het hoofd, naar de kloosterkerk, waarna men plechtig mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, ging inhalen, die om 9 uur de Pontificale Hoogmis zou opdragen. Zoodra Z. D. H. de kerk had betreden, werd de Responsorie «Cives Apos- tolorum" ingezet. Bij de Pontificale Hoógmis werd Z. D. H. geas sisteerd door den hoogeerw. pater provinciaal Huysmans als presbyter assistens door den zeer- eerw. prior Van der Veer en den zeereerw. pas toor Bodifeé, van Huissen, als troondiakens, en door de zeereerw. pateri magisters Van den Acker en van Breda, resp. als diaken en subdiakpn van de Hj Mis, terwijl de overige functies door de paters van het klooster werden vervuld. De kerk was eivol. Het kloosterkoor, voor deze gelegenheid onder leiding van den weleerw. pater Van der Geest, cantor te Zwolle, voerde voortreffelijk een mis«a van Groller uit en bracht cog het «Quam dilecia" van Loots ten g-hoore. Na de Pontificale Hoogmis had in besloten kring een plechtige bijeenkomst plaats in het klooster, waaraan ook Z. D. H. deelnam, wien eerst een «Ecce Sacerdos magnus" van Quadflieg werd toe- gezoogen. Vertegenwoordigers van alle huizen der Nederiandsche Dominicaner-provincie waren aan wezig en met hen o.a. de provinciaal der Duitsche Dominicanen, de prior van het Duitsche klooster te Venlo, de provinciaal der Belgische provincie enz. Nadat verschillende orde autoriteiten het woord hadden gevoerd, werd op indrukwekkende wijze een opus van Grieg, uitgevoerd waarop voor deze gelegenheid door een der paters toepasselijke woorden waren geschreven. Om half twaalf begon het burgerlijk deel der feestviering. In feestelijken optocht begaven zich de [Feestcommissie, ,het St. Gangulphas- en St. Laurentius-gilde en verschillende andere vereeni- gingen met muziek- en vaandels, te zamen met de hoogste klassen der meisjes- en jongensscholen naar het klooster. Do stoet werd geopend en ge sloten door een eerewacht te paard. Bij monde van den voorzitter der Feestcommissie, dr. jRutschy, werd nu de feestgave der burgerjj aangeboden, waarna achtereenvolgens een kinder- en eenjman- nenkoor uit bovengenoemde vereenigingen huldi- gingsliederen ten gehoore brachten. Nadat de kerkeljjkeljjke feestviering 's avonds met plechtig Lot en feestpredikatie van professor dr. De Groot O. P., uit Amsterdam, was beslotem volgde nog een optocht en een feest in het ge bouw van den Volksbond. Daarna werd het feest besloten met concert en vuurwerk en een illumi natie van het klooster en zyne omgeving, die de bakermat jvan zooveel deugd en geleerdheid in wjjden omtrek deed schitteren. Spoedeischende vergadering van den Gemeen teraad van Schiedam heden-avond 7 ure ten Raadhuize. Punt van behandelisg Bekrachtiging van de regeling door Burgemee ster en Wethouders getroffen met de mede-eige naard van den open grond, ten kadaster bekend Sectie I no. 777, in verband met de inneming van een gedeelte daarvan voor de werken tot verbetering van de Broersvest. De kwestie. De verwachting dat bjj wederzjjdsche bereid willigheid tot schikking in de kwestie bjj het Broersvestwerk spoedig overeenstemming zou wor den verkregen, is reeds bewaarheid. Gister-avond laat is nog eene bespreking tus schen de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, allereerst de wethouder van gemeente werken, de heer Van Westendorp, en den heer J. Hoek ten huize van laatstgenoemden gehouden. Daarin is men op de volgende gronden tot over eenstemming gekomen De ontworpen trap in den grooten muur ver valt de muur wordt niet doorgetrokken tot aan den djjk, maar daar wordt een ruimte van circa 1£ meter breedte gehouden voor een voetpad, dat langs de huizen van mej. Overeynder, en verder haaksgewjjze, een toegangsweg tot de Gedempte Broersvest zal vormen. De gemeente doet afstand van haar deel in den gemeenschappeljjken eigen dom van den grond aan de werf van Muys tot aan den muur. Op deze gronden is dus eene overeenkomst ge troffen die de beide betrokken partjjen bevredigt en deze netelige kwestie spoedig oplost, zoodat met het omvangrjjk werk voortgang kan worden gemaakt. Gister is van de werf «Gusto" met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een zeewaardigen zuiger met perspomp en twee schroeven, dien de firma F. Smulders in aan bouw heeft voor rekening van de Italiaansche regeering. Het vaartuig heeft de volgende hoofdafmetingen leDgte 30 Meter, breedte 6 Meter, diepte 2,200 Meter. Het schip is voorzien van eene compound machine van het marine-type met oppervlakscondensatie, 150 I.P.K. ontwikkelend voor het drjjven van dezand- pomp en twee schroeven, een boegstoomlier voor het ophalen van het anker en van de grondzuig* buis, en een achterstoomlier. De stoom voor al deze machines wordt geleverd door een scheepsketel met terugkeerende vlam, een verwarmend oppervlak van 60 M2. en een stoom druk van 8 atm. Deze zuiger is in staat 400 M3. per uur op te zuigen tot op een diepte van 7 Meter en dit weg te persen door een drijvende buis van 100 Meter lengte. Het vaartuig zal eene snelheid hebben van omstreeks 6 knoopen en onder eigen stoom naar zijne plaats van bestemming gaan, terwjjl bet den naam zal dragen van »PO". Morgen, (V r ij d a g)-a v o n d zal op den socialen cursus, de heer J. F. Putters een bespre king houden over het onderwerp «Zondagsrust en Staatsbemoeiing."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 4