Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Zaterdag 10 October 1908. No. 9233 EERSTE BLAD. DE BALKAN. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,— per kwartaal. Afzonderijjke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- Btraat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adverteeren worden uiterst b i 1- Igke overeenkomsten aangegaan. MINISTER IS WOLSKI TE LONDEN. DE ENGELSCHE VLOOT NAAR KRETA. BEDENKELIJKE TOESTAND IN SERVIË. KRETA. EEN PROTEST. Aangaande de bjjeenroeping van de internatio Dale conferentie is vahdaag weinig nieuws. De Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolski, is gisteravond te Londen aangekomen, teneinde met de Engelsche regeering overleg te Plegen. Pichon, de Fransche minister van Buitenl. Zaken, beeft dezer dagen gezegd, dat eerst na het bezoek ton Iswolski aan Londen door de Mogendheden handelend zou worden opgetreden. Iswolski's be sprekingen te Londen zullen dus van veel gewicht zjjn met het oog op de te nemen besluiten. Een draadbericht uit Konstantinopel meldt De regeeringen van Frankrijk, Engeland en Rus land hebben hunne gezanten te Konstantinopel opgedragen, der Porte op denzelfden dag, ieder afzonderlijk, mede te deelen, dat volgens hunne regeeringen elke wijziging van het verdrag van Berlijn de toestemming vordert van alle onder teekenaars. Eenzelfde stap wordt van Italië ver wacht. De Mogendheden willen het blijkbaar voor thans bjj deze terechtwijzing laten. Engeland toont zich minder geru3t over den huidigen politieken toestand in den Balkan. Uit Malta wordt geselpd, dat de Middellandsche Zeevloot bevel heeft gekregen naar Kreta te v e Ft rekken. Nader depêches uit Malta melden, dat gister avond om 5.45 uur vice-admiraal Louis van Batten- berg met twee linieschepen, twee kruisers en twee torpedojagers is vertrokken, Meerdere oorlogsschepen volgen. Men is druk bezig de schepen te kalefateren. Naar uit Londen bericht wordt, geschiedt het Vertrek van de Middellandsche Zeevloot omdat Engeland in den Balkan een oogje in 't zeil wil houden. Het Oostenrjjksche Donau-smaldeel is gister slagvaardig van Boedapest stroomafwaarts ge stoomd. Men houdt deze vaart voor een betooging togen Servië. De Serviërs. In Servië moet de toestand, naar luid der laat ste berichten, uiterst kritiek zijn. Het Servische gouvernement zou de 1ste en 2de reserve-contingenten hebben opgeroepen. De dagbladen melden, dat een gewapend oproer Serviërs in Bosnië onmiddellijk moet beginnen en met bommen ondersteund worden. Dij de aankomst van koning Peter riep het '«IkVoer ons naar den oorlog. De «Pfafa", het meest verspreide blad, richt een °Proep tot koning Peter, hem den tijd herinne- rend, toen Ipj in Bosnië was, bekend onder den naam van: hoofd der opstandelingen en strjjder toor de vrjjheid van Bosnië. Ga Bosnië redden, schrijft het blad aan 't adres es konings, zoo niet, wee u en de uwen, want heel het land zal u, en u alleen, het verlies van Bosnië verwijten. De Belgradosche correspondent van het «Tage- latt"j zegtj dat dit artikel wel degelijk de gevoe- en* van het Servische volk weergeeft. Al de dagbladen te Belgrado verschijnen met Kroote hoofdjes, o.a. als volgt Serviërs te wapen 1 Vooruit, naar den oorlog Op voor den strijd I Wjj willen oorlog Aelfs het regeeringsblad «Samouprava" is oor- togzuchtig. den^6 VrÜw'D'gers bieden zich aan bjj duizen- De «N.-Y. Herald" geeft de volgende berichten tor de opwinding in Servië n de straten van Belgrado onophoudelijk betoo- ngen vóór den oorlog; de protestnota aan de mogendheden wordt te gematigd genoemd, wat de agitatie nog vermeerdert; de bladen ageeren voor oorlog; jongelieden worden geworven voor de vrij willigerscorpsen de winkels stallen de nationale kleuren en borstbeelden van vroegere beroemde krijgsoversten uit. De kroonprins maakt er geen geheim van dat hij vóór den oorlog is. De Serviërs hopen, dat, wanneer zjj den oorlog beginnen, Bos nië in opstand komt. Zij verwachten in het begin nederlagen, maar denken door een interventie der mogendheden voordeelen te verkrijgen. Eergisteravond trok een talrijke bende betoogers in groepen door de stad onder het uitbrengen yan «Hoerrah" voor den Koning en het leger. Ook wer den kreten tegen Oostenrijk-Hongarije geuit. Voor het paleis verzamelde zich een talrijke menigte, die er op bleef aandringen, dat de Koning op het balkon zou komen. De Koning en de kroonprins verschenen. «Ik ben" aldus sprak de vorst «diep geroerd door de ovatie die gjj mij hebt gebracht. Weest ervan overtuigd dat ik en de regeering onzen plicht zullen weten te doen. Ik verzoek u, rustig uit elkaar te gaan". Nog lang, nadat de Koning zich had teruggetrokken, bleef de menigte hartstochtelijke «hoerrahs" uitbrengen. Vervol gens verspreidde de menigte zich in de grootste kalmte. De «Gaulois" verneemt dat Oostenrijk ook aan Frankrijk heeft gevraagd, aan Servië den raad te geven van zich te matigen. Uit Belgrado wordt aan de «Temps" bericht, dat de Duitsche gezant tot de Servische regeering een vertoog gericht en op voorzichtigheid en kalmte Volgens te Boedapest ontvangen tijdingen, zjjn de reservisten in Servië opgeroepen tegen 11 Oc tober en ontwerpt men maatregelen om benden vrijwilligers te vormen. Dientengevolge heeft de Oostenrjjksch-Hon- gaarsche regeering al de bruggen en wegen, op de Bosnische grens uitloopend, door troepen doen bewaken. Telegrammen uit Belgrado melden voorts, dat er eergisteren den ganschen dag hevige manife staties tegen Oostenrijk plaats hadden. Het aan werven van vrijwilligers duurt voort. De toestand zou meer bedenkelijk worden, in dien de Serviërs in Bosnië zich aansloten bij de groot-Servische beweging in Servië en Montenegro. Al de bruggen over de Sa we zjjn door Oosten- rjjksch-Hongaarsche troepen bezet. De Oostenrijksch-Hongaarsche pers is zeer ont stemd over de houding van Servië. «De Zeit" zegt dat Servië het eenige land is dat den vrede bedreigt en vestigt de aandacht der Serviërs op het slot van des keizers troonrede, waar er sprake is van ontwikkeling van het Oos tenrijksch-Hongaarsche leger. De «Neue Freie Presse" verklaart dat Oosten rijk geduldig zal wachten tot de aanvallen van grootheidswaanzin te Belgrado voorbij en de verstandige menschen daar aan 't woord zuilen komen. De «Wiener Allg. Zeit", zegt dat Servië, mocht het zich in een gevaarlijk avontuur, wagen, op nie. mand zou kunnen rekenen. Men seint uit Belgrado aan de «Neue Presse" dat de regeering hoopt de heethoofden tot rede te brengen. Of dit gemakkelijk zal gaan, wordt sterk be twijfeld. Er heeft zich weer een nieuw incident voorgedaan, waardoor slechts olie op het vuur wordt geworpen. Den gezant van Servië was door de Servische regeering opgedragen, aan het Oostenrjjksch-Hon gaarsche ministerie van buitenlandsche zaken een protest te overhandigen tegen de inlijving van Bosnië èn Herzegowina. Dit protest is echter niet in ontvangst genomen, daar men der Servische regeering niet het recht toekent, ten opzichte van deze kwestie langs diplomatieken weg zich uit te spreken. Montenegro. Vorst Nikolaas heeft bjj proclamatie zijn leed wezen uitgesproken over de inlijving van Bosnië en Herzegowina. De openbaarmaking dezer proclamatie heeft aan leiding gegeven tot een betooging tegen Oosten rijk-Hongarije. De rust is nochtans niet verstoord Kreta. Gister heeft de Porte bjj Griekenland erop aan gedrongen, dat dit de inlijving van Kreta zou loochenen. De Grieksche gezant te Konstantinopel verklaarde echter aan de Turksc'ne regeericg, dat Griekenland en het bestuur van Kreta vreemd zijn aan de uitroeping tot inlijving van Kreta, welke het gevolg is eener spontane handeling der Kretenzer bevolking. De Groot-Vizier drukte zijn leedwezen uit over het gebeurde, gegeven de verbetering, in de betrek kingen der twee natiën ontstaan. De minister van Buitenlandsche Zaken en de Engelsche gezant zeiden hunne meening in zeer scherpe bewoordingen. Het gebeurde heeft een zeer slechten indruk gemaakt op de bevolking van Stamboel. De pers is uitgenoodigd, de bevolking tot kalmte te stem men en te betoogen, dat de inlijving niet defini tief is. Een protest van Turkjje. Het «Journal des Débats" maakt een protest van Turkije openbaar, gister aan alle mogendheden medegedeeld, in antwoord op de Oostenrjjksche nota. Dit antwoord herhaalt de reeds bekende argumenten en besluit met de mededeeling, dat de Ottomaan- sche regeering zich verplicht ziet, voor alle rechten op te komen, welke voor haar voortvloeien uit de internationale verdragen en dat zjj zich verzet tegen het schenden van die rechten door Oostenrjjk- Hongarjje. Geen wijziging kan in het overeengeko mene worden gebracht, zonder de eenstemmige me dewerking van Turkije en alle verdere ondertee kenaars. RUSLAND. De «Daily Mail" verneemt uit St.-Petersburg, dat grootvorstin Elisabeth, zuster van de Tsaritsa en weduwe van grootvorst Sergius, drie jaar gele den te Moskou vermoord, in een klooster is gegaan. Zjj te 42 jaar. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. (Van onzen Parijschen correspondent.) Parjjs, 26 Sept.—9 Oct. 1908. Na een week van het heerlijkste zomerweder met een warme herfstzon in een onbewolkten hemel, vertoonde zich ook Zondag te dezer weder onder dezelfde aangename voorteekenen van eenen schoonen dag, waarin men bjjna niet wist aan welke der vele feestelijkheden, die overal te genieten waren, men de voorkeur zoude geven. In de tuinen der Tuilerien werden vanaf twee uur 's middags achtereenvolgens achttien luchtballons opgelaten, welke aan een wedstrijd door den Aero- club de France uitgeschreven deelnamen om den «grand prix de distance" in de luchtvaart te win nen. Deze prjjzen bedragen 1500, 800, 400, 200 en 100 francs met nog anderen bestaanden in kunstvoorwerpen medailles en diploma's. Reeds vanaf twaalf uur stroomden de nieuwsgierigen met duizenden de tuinen binnen, waar het entrée ten voordeele van de kas der «slachtoffers van hun plicht" was afgestaan en die een prachtige recette maakte. De zich langzaam met gas vullende groote ballons, welke de honderd daizenden toeschouwers op de place de la Concorde goed konden zien, maakten het effect van reuzenmeloenen, welke men onder de brandende zon zag groeien en de eene na de andere bjj het gejuich der opgetogen menigte en het wuiven der vertrekkenden den vasten grond verlaten en de ruime lucht instijgen. Wjj zagen er op een oogenblik veertien, de eene veel hooger dan de andere, naar het oosten trekken doch daar er geen wind was, bleven zjj bjjna onbeweeglijk in den omtrek hangen. Bjj de paardenrennen in het Bois de Boulogne op denzelfden Zondag was het even druk en hier won het Fransche paard Biniou, van den heer Peil-Pieard, de grand favori Radium, een Engelsch Paard, verslaande, den prjjs van den gemeenteraad, fr. 100,000, wat niet verwacht was. De wedders op Biniou ontvingen, voor elke twintig francs er op gehouden, fr. 246,50 uitbetaald. «Deze vereeni gen voor wedrennen onder het schoone devies: tot veredeling van het paardenras" opgericht, hebben, helaas, als zoovele met de beste bedoelin gen geschapen ondernemingen geheel andere resultaten dan men verwachten kon opgeleverd en deze veredeling der paarden heeft door het daaraan verbonden geraakt dobbelspel de menschen gede gradeerd. Het is ongelooflijk hoevelen er hier de treurige slachtoffers van geworden zjjn, terwjjl het getal dier veredelde paarden eiken dag afneemt. Het automobilisme dringt het edele ros, die schoonste overwinning der menschen, geheel op den achtergrond. Om 'de tien jaar doet de mili taire macht een streng onderzoek naar het aantal aanwezige paarden, teneinde in geval van mobili satie er het juiste getal van te kennen. In het tjjdvak van 1897 tot 1907 is dit in Parjjs alleen met ongeveer tienduizend afgenomen en het is vooral in de buurt der Champs Elysées dat deze vermindering een derde bedraagt. De honderd paardenkrachten hebben de spanpaarden reeds half gedood. Het is voor den fjjnen smaak en de chique te hopen dat de tuf-tufs niet geheel de zoo veel eleganter equipages zullen gaan vervangen. Altjjd op dienzelfden Zondag vonden er in het Zuiden en het Oosten van Frankryk twee her nieuwingsplechtigheden plaats welke als twee tegenstellingen moeten vermeld worden. Te Nimes, dus op den Franschen bodem, de onthul ling, van het standbeeld van Bernard Lazare, den uitvinder van het Dreyfusisme, de verheerlijking van eene lange campagne van anarchnie en der gerechtelijke en militaire desorganisatie waaraan Frankrjjk dreigde te sterven en waarvan het nog ver van genezen is. Te Noisseville in het verlo ren grondgebied, bjj de poorten van Metz, eene godvruchtige herinnering aan de toewjjding der Fransche soldaten in 1870 onder de kogals en granaten der Duitsche overweldigers gevallen, welke opofferingen en plichten in 't geheugen terugriepen zonder welke er geen vaderland meer zoude zjjn. De binnen- en buitenlandsche oorlog werd er zoo tegen elkander geplaatst. De oproerige kam pioen van de wanorde ontving zjjne belooning van de partjj welke hjj als fanatiek tegen zjjn land gediend heeft, over de grenzen ontvingen de vergeten hel den die onder den schaduw van de driekleurige vlag vielen, eindeljjk een waardige hulde welke de hoop doet herleven. Het was goed dat deze twee manifestaties op eenen dag vielenzjj zullen het volk, waarvan de moreele eensgezindheid de kracht en grootheid uitmaakte, terwjjl d^burgerljjke verdeeldheid haren invloed vernietigde en de orde in groot gevaar bracht, doen nadenken. Hoeveel duizenden Fran schen beginnen reeds niet met droefheid en spjjt de gevolgen der ziekte in te zien welke het ge zonde verstand zoo lang benevelde. Zjj hebben een keuze te doen tusschen de bewonderaars van Bernard Lazare, die gedwongen logisch door te gaan in hun politiek niet meer kunnen terug trek ken en noodlottig tot eene eindoplossing de ver nedering en de ontbinding van het leger moeten koften, en de pelgrims van Noisseville, die hun onwankelbaar geloof in het voortbestaan van het ras en den wil om tegen alles in zjjn militaire macht te handhaven, proclameeren. De plechtig, heid te Noisseville zal in alle harten eene trilling van vaderlandsliefde doen ontstaan, welke een voorteeken van een aanstaanden terugkeer tot een nationaal herstel zal worden, terwjjl die te Nimes gevierd, bjj de groote menigte slechts afkeer en verontwaardiging zal verwekt hebben. Men was hier rustig de aanstaande hervatting der Kamer werkzaamheden wachtende, waar de re geering heel wat in orde te maken zal hebben, toen de Balkan-aangelegenheden eensklaps de kalmte kwamen verstoren. Uit de tallooze be richten tot heden ontvangen, kan men het vol gende opmaken Frankrjjk, Rusland en Engeland wenschen een congres der Europeesche staten onderteekenaars van de Berljjnsche conventie, bjj- een te roepen, terwjjl Duitschland, Oostenrijk en Italië, daarvan niets nuttigs verwachtende, er eer der tegen zjjn. Het schjjnt dat Griekenland, van de gelegenheid gebruik makende, zich Kreta zal toeeigenen en dat het ongelukkig Servië ook zjjn sabel weer trekken wil om den boel nog meer in de war te helpen. De kans voor een oorlog, nu Turkjje een congres zal aannemen, is veel vermin derd en heeft het conflict meer op een diploma tiek terrein teruggebracht, waarbjj voor Bulgarije en Oostenrijk geen groot gevaar bestaat zij niet van het «fait accompli", zullen kunnen gebruik maken, wat op die bijeenkomsten totnogtoe al tjjd als de beste en meest overtuigende reden en recht gold congressen hebben nooit veel bizonders tot stand kunnen brengen, doch alleen voldongen feiten ratificeeren. Daarom beginnen de handige staatslieden met eerst te handelen en doen als de u. ij baeft. aangedrongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 3