Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. de Duitschen zich hiertegen verzettendrie stu denten verden ernstig, verscheidene licht gewond het Tsjechisch gepeupel hief een luid gejubel aan, toen de politiemacht, 150 man sterk, weer uit het Casino naar huiten trad. Voortdurend worden nog Duitsch-sprekende personen op straat door Tsjeehen aangevallen en mishandeld. De Amerikaansche reis-vloot is Zondag van Yokohama naar Olongapo, aan de Subis-baAi (Phi- lippijnen), in zee gestoken. Te Napels heeft een heftige 'storm gewoed. Spoor- en tramverkeer zijn onmogelijk geworden. Yele huizen zijn ingestort. -- De gemeenteraad van Antwerpen heeft een krediet van 100,000 francs toegestaan, die onder strenge controle zullen word,en verdeeld onder de weikloozen. Van het Loo. Zondagavond arriveerde op Het Loo de Minister van Oorlog, de heer Sabron. K. de Boer Czn. Men meldt aan de N.R.Crt Het bericht in »Het Volk", dat de heer K. de Boer Czn. in 1909 zich niet meer beschikbaar zou stellen voor het Kamerlidmaatschap, wordt door personen, die het weten kunnen, ten zeerste in twijfel getrokken. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman. Na ingewonen informatie kan het »Cent." met de meeste beslistheid tegenspreken, dat de heer Lobman zich bjj de a.s. algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer beschikbaar zou stellen geljjk wjj aan het »N. v. h. N." ont leenden. Nederland en Venezuela. Reuter seint dd. 26 October uit Londen Heden ontvingen wq via Willemstad een tele gram uit Caracas, dd. 20 October, waarin gemeld wordt, dat Castro in antwoord op de tweede nota der Nederlandsche Regeering, te kennen geeft, het decreet, waarbij het overladen te Curacao van goederen met bestemming voor Venezuela, ver boden wordt, niet te kunnen intrekken. De President geeft zjjn verwondering te kennen, dat de Nederlandsche Regeering vraagt, het decreet in te trekken, na erkend te hebben Venezuela's recht om dit uit te vaardigen. Venezuela vraagt Holland een betrouwbaren onderhandelaar te zenden ten einde tot een vriendschappelijke schikking te geraken. De bevelhebber der artillerie voltooide de voor bereidingsmaatregelen, ter verdediging van La Gnayra. De Achterstandsoatwerpen. De minister van Justitie, geplaatst voor de vraag, of door hem in afwachting van de beslis sing der Eerste Kamer de indiening moest wor den bevorderd van een nieuw wetsvoorstel, hou dende een nadere regeling der pensioensbepaling in achterstandsontwerp no. 2 opgenomen, was aanvaDkeljjk van oordeel, dat aan het indienen van zoodanig zelfstandig wetsvoorstel geen -formeele bezwaren in den weg stonden, maar is na rijpe en gezette overweging moeten komen tot het besluit, dat hem om formeele redenen niet mogeljjk is, de indiening van het door hem toegezegd wetsontwerp te bevorderen, alvorens achterstandsontwerp no. 2, waarvan het noodzakelijk een aanvulling is, tot wet is verheven. Mitsdien heeft de Minister de medewerking van den voorzitter der Eerste Kamer ingeroepen, opdat de geschorste behandeling der achterstandsontwer- pen worde hervat zoo spoedig als de omstandig heden zullen toelaten. Indien de Eerste Kamer niet ongenegen is, ook onder deze omstandigheden aan de achterstands- ontwei pen haar goedkeuring te schenken, dan verklaart de Minister al het mogelijke te zullen beproeven, om onverwijlde afdoening der toegezegde novelle zooveel mogelijk te bespoedigen. Middenstandskamera. Vanwege de afdeeling Handel van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, is verschenen het ontwerp-wet ter oprichting van Middenstandskamers, aangeboden aan H. M. de Koningin door de staatscommissie voor den Midden stand. Exemplaren van dit rapport, dat te zamen ruim 100 pagina's druks beslaat, zjjn te verkrijgen bij de afdeeling Handel, Lange Houtstraat 36.' s-Graven- hage, tegen betaling vad 10.30 per stuk, na over making van het bedrag, Nationale Militie. Verzoeken om plaatsing bij het een of ander korps behooren schriftelijk te worden ingezonden aan den provinciale adjudant voor Zuid-Holland (Weimarstraat 96). Daarbij behooren te worden opgegeven naam en voornamen van den loteling, lotingsnummer en gemeente voor welke men geloot heeft, zoomede het korps, waarbij men gaarne geplaatst zou worden. Vermits de aanvragen voor één korps dikwerf zoo talrijk zijn, dat niet alle kunnen worden inge willigd, is het wenscheljjk ook een tweede korps op te geven. De Opcenten. Het »fIuHgezin" bepleit tegenover de ver schillende bezwaren bjj het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer geuit tegen de opcenten op de bedrijfsbelasting, dat men de lage aanslagen in bedrjjfs- en vermogensbelasting hen dus, die slechts over een gering of zeer matig inkomen beschikken van de opcenten zou vrjjstel. len. vliet tekort, waarvoor men zoodoende zou ko men te staan, kon, indien het eindcijfer met zeg een ton lager mocht zijn, worden gedekt door van de zeer hooge aanslagen een of twee opcenteD meer te heffen." De consulaire regeling in Zuid-Afrik». De Kaapstadsche correspondent van de N.R.Crt. schrijft dd. 7 dezer In mijn laatsten brief behandelde ik de terug zetting van Kaapstad in de thans aanhangige con sulaire regeling in Zuid Afrika. Sedert bracht de mail bijzonderheden dienaangaande. De minister wenscht Kaapstad als een consulaat gehandhaafd te zien en dat wel op een bezoldiging van f 10.000 per jaarDaar de minister verklaart, dat de be paling van dat bedrag berust op de aanbeveling der commissie, aan welke reeds de vorige regee ring opgedragen had in zake de consulaire ver blijfsvergoedingen voorstellen te doen, moet er aan- geromeu worden, dat die commissie het genoemde salaris voor den Kaapstadschen titularis voldoende achtte. Hoe deze commissie na een grondig onder zoek een dergelijk bedrag voor den Nedeilandschen consul te Kaapstad voldoende hetft kunnen achten, zal ieder, die met den toestand hier bekend is, een raadsel zjjn. MEMORIE VAN ANTWOORD op het verslag van het onderzoek der Gemeentebegrooting voor 1909 in de afdeelingen van den Ge meenteraad. Velgn. 90. Hoofdst. II. Kosten van Toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen. Jaarwedden. Aangenaam is het onB, da.t de in do le Sectie gemaakte opmerking aanleiding geeft tot weg ruiming van een blijkbaar bestaand misverstand. De opmerking die spreekt van emolumenten van Jen controleur der belastingen als deurwaar der vestigt eenigszims den indruk alsof bij de regeling van de bezoldiging aan die betrekking van deurwaarder niet is gedacht. Wij moeten echter opmerken, dat nog ten vo- rigen jare bij de behandeling der begroeting bij de regeling van de belooning aan het deurwaar derschap verbonden opzettelijk is stil gestaan', toen uil de secties een vastte bezoldiging werd aan de hand gegeven. i Le zaak is, dat deze ambtenaar waardevolle diensten bewijst, zoowel als controleur der be lastingen met al hetgeen defce betrekking mede brengt, als deurwaarder der belastingen en ais controleur der Schiedams'che Jenever, en dat de onderscheidene beloomngen voor teen en ander te samen met elkander een passende bezoldiging vormen, indien die voor de hoofdwerkzaamheid van controleur der belastingen wordt geregeld overeenkomstig die van adjunct-tommies ter Se cretarie, waarïnede deze volkomen op een lijn kan worden gesteld. 1 Nog is op te merken, dat de werkzaamheden van deurwaarder, zoover deze niet uit den aard der zaak des daags moeten geschieden, in vrijen tijd worden gedaan. I j Hoofdstuk III. Kosten der politie. s De uitbreiding die de Gemeente in de laatste jaren heeft ondergaan en de noodzakelijkheid dat het po..tietoezicht des nachts worde verbeterd, deze twee redenen makien het ieder op zich zelf en des te meer gezamenlijk noodig dat tot eene uitbreiding en reorganisatie der poUBe worde over gegaan. De reorganisatie du, zooals deze door den heer Commissaris van Politie aan den Bur gemeester werd voorgesteld ten waarover reeds in eene vorige Raadsvergadering eenige mede- deelingen werden gedaan, zouden de uitgaven veer de politie met een bedrag van f7279, verhoegen. Bij den toestand dier gemcente-finan- ciën, begrepen Burgemeester en Wethouders, dat de begrooting zulk eene verhooging niet dragen kon. Rest eene kleine vermeerdering van het aantal politie-agenten. Wanneer toch het politie korps met een vijftal van vejocipède voorziend agenten kon vermeerderd worden, dan ware reeds een groot voordeel verkregen. Deze zeer bewe gelijke estafetten, zouden het machinale in den dienst, waarover sommige leden klaagden, tot zijne juiste verhouding weten te brengen. Eene voorgeschreven route toch, waarbij den agent op bepaalden tijd het bureau verlaat en op bepaalden tijd dan zich weder aanmeldt, na in dien tus- schentijd bepaalde stadsgedeelten te hebben be zocht, is voor den dienst daarom beslist nood- zake.rjk, omdat daardoor alleen contröle mogelijk is, of de agenten de hun opgedragen belangen, naar eisch behartigen. Bepaalt evenwel het politietoezicht zich enkel tot deze vastgestelde en juist aangegeven Jienst- roütes, dan zal ongetwijfeld, door het te machi nale van den dienst de ambtenaar zelf ook lang zamerhand een weinig zelfdenkende machine wor den. Wordt deze machinale manoeuvre evenwel ondersteund en gecompleteerd door den boven bedoelden estafettedienst, dan wordt het ee!n goed geheel. Reeds eenigef'mate is hier thans naar gestreefd door de inspecteurs, de rechercheurs en de hoofdagenten vrij tie- laten in hunne gan gen. Wil de Raad tot de aanstelling van boven bedoelde vijf bereden agenltein overgaan, dan zal, niettegenstaande de uitbreiding der buitenwijken en het zich telkens door opspuiting vormen van bouwgronden, waar politie-toezicht niet geheel mag ontbreken, voorloopig althans, een zeer ver beterde toestand gijn ingetreden. Volgn. 103. Jaarwedde voor den deskundige belast met het schouwen van de spoelingbakken en de stutten en rollagen der distilleerketels in de branderijen en distilleerderijen. Het toezicht op de bedekkingen van onderbakken in branderijen valt onder de regeling der Veilig heidswet. Ons is geen reden bekend, dat de Ge meente hier pp het gebied der arbeidsinspectie zou treden, door een zeer tijldrooivenidte schouw in le voeren. I Volgn. 104. Belooning en premiën aan de brandspuitlieden. Bedoeld worden de uurloonen bij" brand aan het vaste personeel en de prtemiën voor vrij willige hulp, die verleden jaar abusievelijk niet op de begrooting waren gébracht. Volgn. 1 !6. Onderhoud van straten en pleinen. Het jaarlijks besnoeien van dezen post is oor- zaak dat de slechtste s'traten, waar dus het meeste nieuw materiaal ingebracht moet worden juistl niet kunnen worden onder handen genomen. Met" het betrekkelijk gering aantal feeietn, dat wijt op deze begroeting slechts durfdeln aanvragen, is het niet waarschijnlijk, dat aan de NoordVest iets gedaan zal kunnen worden. De Laan „Ons Ge noegen" is een particuliere straat, de verbete ringen daaraan zullen dus door den eigenaar moeten geschieden. i Van de 5 straatmakers, die de Getaeente heeft, zijn er steeds 3 bezig mtet het ophalen van put ten dat men desniettegenstaande nog steeds put ten en gaten ziet, wordt veroorzaakt door den slechten toestand, waarin het plaveisel1 verkeert. De sIconen zijn zoo afgesleten dat zijl niet meer vast liggen en gaan kantelen, waardoor ongelijk heden ontstaan, die door de wielen dér wagens, die daarin vallen in diepe putten worden veran derd. Zoolang men dus geen beter materiaal ver. wei kt, blijft het ophalen van putten eten Sisyphus at beid 1 f 1 De Overschiesche straat was niet in de begroe ting opgenomen, omdat bij het opmaken daarvan was gedacht, dat die nog dit jaar onderhanden genomen zou kuninen worden. Nu dit wel niet meer zal kunnen, bestaat ttegeil opneming geen bezwaar. f Volgn. 117. Onderhoud van markten, beurzen en hallen. Het verven der Beurs wordt noodig geoordeeld om bederf te voorkomen. Vooral bij: verfwerk is goed onderhoud: zuinigheid. B.iji schrapping van dezen post zou de zuinigheid de wijsheid be driegen j De Loting. Bij de .op 14 Oct. 11. te Schiedam gehouden loting voor de Nationale militie trad bij: het af roepen van den naam van J. H. Meier naar voren de loteling H T. Meijer. D|ezie: trok no. 18, doch nadat gebleken was, dat hij niet de afgeroepene was, werd genoemd nummer aan den bij de af roep! rig bedoelden J. H. Meier ter hand gesteld. Aan II. T. Meijer viel daarna nummer 172 ten deel. f De loteling J. H. Meier, die geweigerd had het niet door hem zelf getrokken no. 18 in ont vangst te nemen, wendde zich met zijn bezwaar tot Gedeputeerde Statten van Ziuid-Holland, voor welk collegte nu gisteren de zaak is behandeld, nadat ook een aantal andere kittelingen, die dienst plichtige nummers hadden getrokken, bij: Gedep. Staten op vernietiging van de gehouden loting hadden aangedrongen, terwijl e!en groep Lotelingten, die vrijgeloot hadden, handhaving van de loting verzochten. f- Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer jhr. ïnr. De Geer, rapporteur over deze zaak, deelde mede, dat de militie-Commissaris heteft geadviseerd tot Vernietiging van de gehouden loting voor wat betreft de lotelingten Meier en volgende, op grond, dat voor J. H. Meier niet door een daartoe be voegde is geloot, terwijl eten onregelmatigheid heeft plaats gehad, die Van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der loting. Mr. M. M. Van Velzen, advocaat te Schiedam, optredende als gemachtigde van de Lotelingen die hadden vrijgeloot, betoogde, dat geen termen be staan tot vernietiging. Hij gaf allereerst een toelichting op het rekest der vrijigelotenen. Hij zette uitvoerig uiteen hoe de vergissing had plaats gehajd. Vervolgens trachtte hijl aan te toornen, dat hier voer Ged. Staten geen dubium is en ook volgens en krachtens de wet, deze loting dient gehand haafd 'te worden, tegen het advies in van den militiecommissaris. 1 1 Ce militiecommissaris had in zijn advies' als reden der vergissing genoemd: „htet voortdurend rumoer in de zaal", waardoor het mogelijk is geweest dat de geslachtsnaam der moeder ver keerd is verstaan, met de bijkomende oorzaak, dat toevallig de voornaam der moeders van beide lotelinger. „Cornelia" was. Pleiter betoogde, dat het onverklaarbaar is voor ieder onpartijdig beootedeelaar, dat door den mi- litie-comm. een beroep wordt gedaan op het ru moer in de zaal. V.'at betreft het. verkeerd verstaan van den ge slachtsnaam der moeder merkt pleiter op, dat de .oteling Joh. M. Meier niet om die rederi met naar voren is gekomen, maar „omdat, er al eet. ander ging". Mr. Van Velzen vroeg nu. of op deze gronden de eenmaal wettige rechtspositie in zake de lo- tingskweslie, gevolg van de door autoriteiten1 ge volgde handelwijze om deze redenen op losse schroeven zou worden verzet. Mogen om deze redenen een overgroot aantal lotelingen in hun rechtmatig verlConwen op de wettigheid dezer loting worden geschokt? Deze vraag doet spr. met te meer nadruk waar door den militie-'eomm. kalina werd voortgegaan wat .wel met de geldigheid, maar niet met de nietigheid dezer loting strookt zonder hen in te lichten omirem* het feit van mogelijke vernietiging. Ook beriep pleiter er zich op, dat volgens een Kon. besluit van 2 Febr. 1906, Je hier plaats gehad hebbende feiten niet tot vernietiging der loting zouden kuninen leiden, tenzij daaruit ge volgen zijn voortgesproten, die invloed op den. uitslag der loting hadden kunjaen hebben. Tenslotte nog een enkel woord over het ge vaarlijk praecedent, wat Ged. St. zouden; stellen bjj een beslissing in tegenovergestelden zin. Daarvan jzal 't gevolg zijn, dat, wanneer met toestemming lof bjj afwezigheid van bepaalde personen, dieden- jzelfden naam dragen door opzet, die zich door onwetendheid verontschuldigen laat wordt overeengekomendat men zich opgeeft als de bewuste afgeroepen persoon, terwijl men dat niet is, dat dan de geldigheid van de betrekkelijke loting verioreD is gegaan. Waar èn de wet èn de jurisprudentie de gel digheidheid van deze loting waarborgen. Gezien nog het feit van onverklaarbare inconsequentie in de handelwijze van den militie-commissaris. Gelet op het feit dat massa's lotelingen in terecht gekoesterde vervalschingen en economische plannen die hier het gevolg zjjn geweest, worden teleur gesteld en verbitterd. Gezien ook het allergevaar lijkste precedent, dat Ged. St., bjj een vernietigings- besluit zouden scheppen, durft spr. met den mee sten aandrang aan te bevelen de loting te hand haven. Pleiter betoogde voorts, dat hier de onregel matigheid niet van ibvLoed is geweest op den uitstag der verdere loting. f j Naar aanleiding van een opmerkiing van den rapporteur, waarbij deze wees op een beslissing Ivan Ged. Staten van Gelderland, welke zou zijn •in strijd met pleiter's betoog, meende pleiter zijn meening toch te kuninen volhouden met een be roep op het door hem aangehaalde Kom', besluit, zijnde dit van tateren datum. i De beslissing van Gedep. Staten volgt spoe dig. f Maria-vereeniging. Zondag jl. hield de Maria vereeniging haar gewone vergadering in het gebouw van het Kruis- verhond aan de Lange Haven. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend was en de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen, werd door een der bestuurs leden van het Kruisverbond een interessante lezing gehouden, die door alle aanwezigen met veel belangstelling gevolgd werd. Spreker zette uiteen hoe de vreuw de drankbestrijding kan steunen, het groote belang, dat zij bq de drankbestrijding heeft en behandelde de vraagWaarom drankbe strijding? Door pakkende voorbeelden wist spreker zqn beweringen te staven, zoodat hem een warm applaus ten deel viel. Het woord van dank, dat den geaebten spreker werd toegesproken, was dan ook hier zeer op zqn plaats. Na het zingen van een lied werd de vergade ring op de gewone wjjze gesloten. Volksbadhuis. In de week van 19-25 October 1908 werden genomen 211 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 29 regen 16 regen 140 school kinder 5 ct 11 Alg. Coöperatieve Bakkerij. Gister avond werd in de gehoorzaal van den R.-K. Volksbond de zesde jaarvergadering van de Algemeene Coöperatieve Bakkerij, onder voorzitter schap van den heer G. J. van Wurmond, gehouden. Bjj de bespreking van bet verslag van den secre. taris werd door den heer P. de Bruin een motie voorgesteld in zake het drukken van het Maand blaadje van de Coöperatie op een niet-coöperatieve drukkerij. Deze motie luidt »de vergadering, van oordeel dat de konse- kwentie van het coöperatieve beginsel eisebt, dat door de Alg. Coöp. Bakkerjj waar mogeljjk andere coöperatieve ondernemingen wordt gesteund, draagt het bestuur op de benoodigdbeden onzer onderneming zooveel mogelqk van andere coöpe raties te betrekken." Na aanneming dezer motie bedankten de voor zitter en de secretaris," die later echter met den aftredenden penningmeester zonder stemming en met applaus weder werden gekozen. In den raad van toezicht werd, in de plaats van den heer K. Bijlsma, die naar elders was vertrok- LUU' ...V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2