Verspreide berichten. Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hoog bezoek. De opening der Ambachtsschool, Daar de Russische studenten door hunne Poolsche collega's op den index zjjn geplaatst, heeft de gouverneur-generaal van Warschau we derkeer ig alle Poolsche hoogescholen doen sluiten. De politie drong gister in de college lokalen, deed de lessen staken en de studenten naar huis gaan. Prins August Willem van Pruisen is met zijne jonge vrouw te Venetië aangeko men, waar het paar eenige dagen verbljjf zal hou den. Arbeidscontract. Staatscourant no. 245 bevat een Kon. besluit, waarbij 's bepaald, dat de z.g. wet op het Ar- b-idsconlract in werking zal treden op 1 Febru ari 1909. Proy. Statenverkiezing. Dy dë gisteren in Rotterdam III gehouden ver kiezing in de vacature van wïjllen den heer Van Vollenhoven werd gekozen de heer A. Plate (lib.) met 1984 stemmen tegen 1621 stemmen uitgebracht op den heer Bredius (Kath.). Rotterdam III is het district, dat in 1907 den heer Kolkman voor de Staten afvaardigde. Toen eenige maanden later de heer Kolkman als Mi nister optrad en dientengevolge een opvolger moest gekozen worden voor de Staten, ging de zetel voor de rechterzijde vetleren. De Katholieke can- didaat, mr. E. R. Regont, moest het onderspit delven tegenover den candidaat der liberalen mr. Zaayer. i f Op 11 Juni 1907 was de uitslag: Van Dam (lib.) 1729, Van Kol (sec.) 332, mr. Kolkman (R.-K.) 1795. 'f'' Bij de herstemming was het: Van Dam (lib.) 1945, mr Kolkman (R.-K.) 2033. Op Woensdag 1 April 1908 was de uitslag: mr. Zaayer (lib.) 1530, Spiekman (sec.) 280, mr. Regout (R.-K.) 1620. Bij de herstemming werd hetmr. Regout 1805, mr. Zaayer 2027 stemmen. Burgemeesters-vacature te Raamsdonk. Naar wjj uit de beste bron vernemen, kan het door sommige bladen verspreide gerucht, als zoude het Kamerlid, de heer van Vuuren, tot de sollici tanten behooren voor het burgemeesterschap te Raamsdonk, volstrekt onwaar genoemd worden. (Tfld.) Herhalingsoefeningen in 1909. In 1909 worden^bjj de infanterie de miliciens der lichtingen 1902—1904 en 1906 voor korte oefening onder de wapenen geroepen. Tegen vervroegde Winkelsluiting. De heer J. H. K. Meyer te 's-Ctravenhage schrijft .aan de „Avp.": f „Volgens ingewonnen berichten kati ik u mee- deelen dat het Comité van verweer tegen vervroeg de winkelsluiting zich mocht verheugen in de grootste helft der winkeliers voor adhaesiebetui- gingen," f j f - T-7T. - Prov. Bond van B. K. Kiesvereenigingen. De Prov Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Zuid-Ho Hand zal in de tweede helft van Decem ber een vergadering houden. De verhoogde ongevallen-premie voor laden en lossen. In de laatste bestuursvergadering van de Nort- faof England Steamship Owners' association heb ben de heeren E. R. Newbigin en Daniel Stephens de kwestie der „exorbitante" verzekeringspremie voor het laden en lossen te Rotterdam ter sprake gebracht. Besloten werd, dat de Kamer van Scheepvaart de zaak in het belang van de ree- ders zal ter hand nemen. Vergiftiging door paardenvleesch Sedert een paar dageri hebben zich in eenige gezinnen alhier men spreekt van een twaalf tal ernstige verschijnselen van vergiftiging voor gedaan, daar men beweert tengevolge van liet gebruik van paardenvleesch, dat steeds meer on der verschillende standen het gebruikelijk voed sel schijnt te worden'. De verschijnselen worden bijzonder, wat het gezin van den Uil betreft toegeschreven aan het gebruik van gekookte paarden tongen, die hij den paaidenSlachter een nacht waren blijven overstaan in een ijzeren pot wat anders nooit gebeurt. Gisteravond is J. den Uil, wonende Visschers straat 11 onder de bedoelde ziekteverschijo'se len van vleeschvergiftiging overgebracht naar het Ziekenhuis en hedennacht aldaar overleden. Hedenmiddag 21/2 ure zou aldaar de sectie van het lijk plaats hebben. Dr. Poels moet in het bezit zijn gesteld van een stukje van den bewusten paardetong dat door vrouw den Uil aan den veearts, den heer Van Velzen was ter band gesteld. Justitie en politie beiden stellen een onder zoek naar de oorzaak der verschijnselen in. In nteeidere gezinnen moeten verschillende personen daaiaan ziek liggen. Opmerkelijk is 't ook dat een gezin dat ook van de bewuste paardeil- topgen had gegeten, daarvan geen nadeelige ge- yelgen ondervond. Jubilé—Den Brinker. Heden herdenkt de heer J. T. M. den Brinker Jen dag waarop hij vóór 25 jaren hij die firma J. H. van Gent, alhier als kantoorbediende in dienst trad. Het kantoor was te dezer gelegenheid toepasselijk versierd. De patroon, de heer H. tl. M. A. van Gent, toonde de langdurige trouwe diensten van hem, dien hij onder menig opzicht zijn rechterhand mag noemen, op prijs! te stellen. Heden-ochtend met zijne echtgenoote naar des patroons woning gegaan, nam de jubilaris daar deel aan een fees telijk déjeuner en, werd hem door 'den patroon n et een hartelijke toespraak een couvert en een fraaie vulpenhouder als stoffelijke huldeblijken vereerd. Ook in zijne woning waar de jubileerende be diende in de middaguren receptie hield, ontving hij de gelukwensCben van de patroons en hun familie en werd hem verder van verschillende zijden getoond, dat zijn zilver' jubilé in ruimen kring belangstelling wekte. UIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam, dat het. lijk van den onderhavenmeester Van Dra-ten, die gisteren ver mist werd, gistermiddag te 3 uur in de Maas opgevischt is. 1 f 1 Met den trein van 10.41 uur (Gr.) kwamen he den-morgen aan het station H. IJ. S. M. alhier uit Den Haag aan de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Th. Heemskerk en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. G. Patjjn. Aan het station waren ter verwelkoming der heeren aanwezig de burgemeester, dr. M. A Brants, de wethouder van Financiën, de heer P. M. J. A. Lagerwey, en de gemeente-secretaris, de heer Vict. Sickenga. Toen de heeren zich aan elkan der hadden voorgesteld, ging men naar buiten, waar twee rijtuigen gereed stonden voor het maken van een rijtoer door de stad. Allereerst werd gereden naar den Watertoren) welke in verschillende onderdeelen werd bezich tigd. Buiten hadden de heeren gelegenheid de terreinen te aanschouwen, welke bij Rotterdam geannexeerd zullen worden. Van den Watertoren begaf men zich naar het Spuikanaal, waar de rijtuigen werden verlaten- Van hier wandelde het gezelschap over den djjk 'angs de opgespoten grienden. De minister stelde zeer veel belang in dit omvaogrjjke werk, waar men door toevallige omstandigheden nog bezig was met het opspuiten van grond. Aan den Vlaardinger djjk stonden de rjjtuigen weer gereed en werd van daar, na een rjjtoer door de stad, naar het Stadhuis gereden. Om 12Vj uur arriveerde men ten Stadhuize. Daar werd in de Raadszaal den heer Heemskerk en mr. Patjjn door bet gemeentebestuur een lunch aangeboden, geleverd door »Maison v. d. Heydea" alhier. Vóór de lunch verleende Z. E. audiëntie aan de de heeren De Groot, Bender en v. d. Schalk. Oflloieele opening der Ambachtsschool. Omstreeks vijf minuten voor tweeën kwamen de rijtuigen weer voor en werd in gestrekt.en draf gereden naar het nieuwe gebouw der Ambachts school, aan de St. Liduinastraat, welke heden officieel zou worden geopend. Wij laten hier thans het een en ander volgen omtrent de wordingsgeschiedenis van de Ambachtsschool, ontleend aan het eerste jaarverslag der vereeniging. De mogelijkheid om te Schiedam een Ambachts school te stichten, werd in de vergadering van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genot middelen te Schiedam, d.d. 16 Jan. 1906, door den heer J. H. Scheuerman ter sprake gebracht. In de vergadering der Kamer gehouden 27 Maart 1906, werd de zaak opnieuw aan de orde gesteld en, op grond van de vele ingewonnen inlichtingen, toonde de heer Scheuerman niet alleen de nood zakelijkheid, maar ook de financieele mogelijkheid van de zaak aan. Na ampele bespreking werd voorgesteld en besloten, de zaak ook door de Ka mer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te doen behandelen. Den 6 April 1906 had eene gecom bineerde vergadering der beide Kamers plaats, waarin, na langdurige en ernstige overweging, een Commissie uit beide Kamers werd benoemd, welke pogingen zou aanwenden om te komen tot op richting van eene Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren J. H. Scheuerman, J. E. van Riet, F. J. Smit, G. Breure, Th. A. J. Zoetmulder, A. Bubberman en J. Stegman. Ter bestrijding van de voorioopige kosten besloot zjj den Raad dezer gemeente een crediet te vragen tot een bedrag van f'100.—welk crediet haar bjj Besluit van 15 Mei 1906 bereidwillig werd verleend. 8 Mei 1906 vergaderde de Commissie voor de eerste maal en benoemde respectievelijk tot Voor zitter en Secretaris de heeren J, H. Scheuerman en J. E. van Riet. Besloten werd den heer H. J- de Groot, Inspecteur van hst Ambachtsonderwjjs, uit te noodigeo, de zaak in openbare vergadering te komen toelichten en aanbevelen. Voor een talrijk publiek, waaronder inwoners van Vlaardingen, Overschie en Keihei, trad hjj dan •ok 12 Dec 1906, in het gebouw »Musis Sacrum" te Schiedam, als spreker op. Op heldere wijze zette hq de wenseheljjkbeid van een betere vak. opleiding uiteen en bepleitte, als het beste middel om daartoe te geraken, de oprichting eener Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken. Na afloop dezer vergadering werd de Vereeniging ge constitueerd en traden ruim 60 personen als voor ioopige leden toe. Op 21 Dec d.a.v. belegde de Commissie opnieuw eene vergadering, ter benoemirg van een voor- loopig bestuur. Gekozen werden de heeren J.VV..I. van Harwegen den Breem^, J. H. Scheuermann, A. Bubberman, Th. M. A. van Dijk, J. Vormer, allen te Schiedam, P. Pruis, Burgen: eester van Vlaardingen en J. L. Karreman, Wethouder van Overschie, welke laatste evenwel voor zjjne be noeming bedankte. Van dit voorloopig Bestuur wfcrd de eerste benoemd tot Voorzitter, de tweede tot Secretaris-Penningmeester. In deverga- gadering van 22 Jan. 1907 nam het de verdere leiding der zaken van de Commis-ie over. De Voorzitter richtte een woord van dank en hulde tot de Commissieleden, speciaal de heeren Scheuerman en van Riet, die voor een zoo belangrijke zaak het initiatief namen en, dank zjj de uitstekende en tactvolle wijz», waarop zjj de zaak hadden be handeld, daarvan het succes verzekerd hebben. In deze vergadering werden tevens de Statuten vast gesteld en besloten tot het instellen van eene Propagandacommissie voor de uitbreiding van het ledental. Bij Koninklijk Besluit d.d. 27 Februari 1907 No. 32, werden de Statuten goedgekeurd. Zjj zjjn, in haar geheel opgenomen in het bjjvoegsel tot de Nederlandscbe Staatscourant van 21 Maart 1907) No. 68. Da 1 Februari 1907 werd eene Vergadering ge houden van personen, die uitgenoodigd waren, deel uit te maken van de Propaganda commissie. Be sloten werd 3 commissie's, verdeeld naar de 3 Kies districten, in te stellen. Dank zij de pogingen door deze cornmrisie's zoo welwillend in het belang onzer Vereeniging aangewend, onderging het ledental eene flinke uit breiding. Op 31 December 1907 bedroeg het aantal be gunstigers 6, met een jaarljjksche contributie van f 200.terwjjl het aantal leden op dien datum bedroeg 339, met een» jaarljjksche bjjdrage van f726.50. Door het Voorloopig Bestuur werden onder handelingen met de Gemeente Schiedam geopend over het ter leen verstrekken van de gelden, be- noodigd voor den bouw en inrichting der school. Deze onderhandelingen werden zeer vergemakke lijkt, doordien voor de Burger-Avondschool noodig naar een nieuw gebouw moest worden uitgezien, en door de te bouwen Ambachtsschool de gelegen heid geopend werd, de Burger Avondschool daarin te vestigen, üe Gemeente zoowel als de Ver eeniging zouden daarbjj gebaat zjjn immers de Gemeente behoefde daardoor niet over te gaan tot het stichten van een nieuw gebouw voor de Bur ger-Avondschool, en de Vereeniging was daar door tevens geholp"n aan h-t henoodigde bedrijfs kapitaal. Naardien het Gemeentebestuur had te kennen gegeven, over het verleenen der gelden, benoodigd voor den bouw der school enz., liever te willen onderhandelen met een definitief be stuur, werden in eene op 27 Februari 1907 ge houden vergadering, tot leien daarvan benoemd de heeren G. W. van Bergeu Walraven Jr., A. Bubberman, Th. M. A. van Dijk, C. vanderGaag, J- W. J. van Harwegen den Breems, W. M. Klop pers, G. van Meurs, J. van der Most, J. M. van der Schalk, Dr. G. J. Vinkesteijn en J. Vormen allen te Schiedam en de heer P. Pruis te Vlaar dingen. In de op 1 Maart gehouden Bestuurs-verga- dering werden de functiëa verdeeld als volgtVoor zitter de heer J. W. J. v. Harwegen den Breems. Vice-Voorzitter de heer P. Pruis. Ie Secretaris de heer G. W. van Bergen Walraven Jr. 2e Se cretaris de heer J. Vormer. Penningmeester de heer. J. M. van der Schalk. Het bestuur zette de voorbereiding voor de te stichten Ambachtsschool voort, en zjjne onderhandelingen met de Gemeente Schiedam werden spoedig met succes bekroond, want reeds in zijne vergadering van 28 Maart 1907 besloot de Gemeenteraad o.a. O" tot het onder hypothecair verband verstrekken van de kosten van grondaankoop, aanbouw en in richting der Ambachtsschool, tegen eene annuiteit van 6% 'sjaars; b. tot het verleenen van een jaarljjksch subsidie en van een jaarijjksche ver goeding voor bet gebruik van 6 lokalen ten dien ste der Burgeravondschool, een en ander voor 1908 geraamd op f 7000.—. Voorts werd door den Raad bjj besluit van 17 April 1907 tot Gedelegeerd Lid benoemd de heer M. L, Honnerlage Grete, Wethouder van Onder- wjjs. Door het Bureau werd een bezoek gebracht aan de Besturen der gemeentes Vlaardingen, Maassluis Overschie en Kethel, ter bevordering, van het ver leenen eener subsidie. Een adres om subsidie werd mede verzonden aan de Regeering, waarop van den Minister het bericht inkwam, dat het gevraagde bedrag ad f 11.500. als jaarljjksch subsidie en f2000. in eens voor inrichtingskosten op de begrooting zou worden gebracht. De meeste gemeentebesturen willigden het ver zoek om subsidie in, terwjjl de Tweede Kamer eveneens de gevraagde subsidie toestond. Ook van Prov. Staten van Zuid-Holland wetd een subsidie verkregen van f 3000. per jaar. Ter verdeeling van ai beid besloot het bestuur der Ambachtsschool in zjjue vergadering van 22 April 1907 uit zijn midden te henoemen eene financieele commissie, een bouw commissie en een onderwijs commissie. De finaoc'teële commissie, bestaande uit de hee ren v. d. Schalk, Pruis en Scheuerman, hield zich onverwijld met verschillende financieele regelingen bezig. Intussehen [schreef de bouw commissie, bestaande uit de heeren v. d. Schalk, Bubberman, Scheuerman, v. d. Gaag en Vormer, een prjjsvraag uit voor eeu ontwerp der te bouwen school. Het resultaat dezer prjj-vraag was, dat de heer P. Sanders, te Schiedam, door het bestuur tot archi tect werd gekozen. Pe aanbesteding had plaats in April 1908 en reeds in dezelfde tnaand kon met den bouw der school een aanvang worden gemaakt. De onderwjjs-commissie, waarin zitting hebben de heeren dr. Vinkesteyn, G. van Meurs, v. d. Gaag, van Djjk, J. v. d. Most, Vormer en Kloppers, be gon spoedig hare werkzaamheden inzake de be noemingen van het onderwjjzend personeel. Na ernstig onderzoek verscheen weldra een aanbeve ling voor de benoeming van een directeur. De heer Gerhardt, directeur van de Burger-Avond school te Gorinchem bleek uit 65 sollicitanten de uitverkorene te zijn. Zjjne benoeming volgde nu weldra en kort daarop die van onderscheidene leeraren. De ontvangst. In de breede vestibule, waar eenig groen was aan gebracht, werd minister Heemskerk, de commissaris der Koningin in de Provincie en verdere autori teiten door het bestuur der Ambachtsschool, met den voorzitter, den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, aan het hoofd, opgewacht. Na voorstelling van de bestuursleden en de directeur der Ambachtsschool aan de hooge bezoe kers in de keurig versierde bestuurskamer, begaf men zich naar de op de eerste verdieping gelegen schilderswerkplaats, waar een talrjjke schare genoodigden en de leerlingen der Ambachtsschool reeds de kom t van Z. E. en de overige heeren afwachtten. Onder de aanwezigen, merkten wjj o.m. op het lid van Ged. Staten, den heer [Jzermans, verschil lende leden van den Raad, schoolautoriteiten, bur gemeesters van naburige gemeenten, deputaties van vereenigingen enz. De beer v. Harwegen den Breems, nam hier allereerst net woord. Spr. achtte het een vooirecht en een eer de talrijke aanwezigen welkom te mogen heeten.ln het bizonder verwelkomde hjj den beer Dr. Vaillant, den 90- jarigen [voorzitter (van het Nutsdepartement, die zooveel heeft gedaan in het belang van het on- derwjjs. Spr. brengt hem een woord van hulde. De leden der kamers van Arbeid, aan wier werkzaamheid het te danken is, dat men zoo spoedig tot het gewenschte resultaat is gekomen, verdienen allen lof. Vooral den heer Scheuerman, den man van wien eigenlijk het denkbeeld van de stichting eener Ambachtsschool is uitgegaan, brengt spr. warme hulde. Zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken wendend, brengt spr. hem en de Regee ring dank voor den steun aan de Am bachtsschool gegeven. Door dien steun heeft de regeering een goed werk verricht, den ambachts man ten zegen en het algemeeD ten nutte. Hij beveelt de ambachtsschool in de voortdurende bescherming en gunst der regeering aan. Ook het bestuur der provincie, vertegenwoordigd door den Commissaris der Koningin en den heer IJzermans, lid van Ged. Staten, zegt spr. dank voor de groote belangstelling inzake het ambachtsonderricht be toond, alsmede voor de ruime subsidie. Spr. hoopt, dat in de toekomst, wanneer 0 a. ook onderricht in electrotechniek zal worden gegeven en een aanvrage om subsidie moet worden gedaan, deze aanvrage niet te vergeefs zal zjjn. Het bestuur der ambachtsschool betuigt ©ok zjjn dank aan B. en W. en den Raad van Schiedam voor hunne welwillende medewerking tot daarstelling van het gebouw, een waar monument, waarvoor het nageslacht ons dankbaar zal zjjn. Na nog te hebben gereleveerd hoe voortrefïeljjk de samenwerking is geweest met den wethouder van onderwjjs, bracht hjj vervolgens een dankwoord aan de besturen van de gemeenten in den omtrek, wier bewoners tevens in staat zjjn gesteld onder dezelfde voorwaarden hunne kinderen naar de am bachtsschool alhier te zenden. Aan den inspecteur van het Ambachtsonderwjjs, den heer De Groot, aan de architecten de heeren Sanders en van Teet- felen, aan den aannemer, den heer Solleveld, bracht spr. dank voor hun aandeel, dat zjj in de stichting en bouw van de ambachtsschool hebben gehad. Directeur en leeraren wenschte spr. toe, dat zjj krachtig zullen voortarbeiden aan het reeds aan gevangen onderwijs en zjj de betrouwbare gidsen en vertrouwde vrienden zullen zjjn van de leer lingen. Bjj den schoolopziener en de hoofden van scholen drong hjj aan op aller steun en op voorlich ting van het bestuur der ambachtschool, daar* zjj toch meer dan anderen daartoe in de gelegenheid zijn. fen slotte sprak de heer den Breems nog de leerlingen toe. Hjj spoorde hen aan zich ordelijk te gedragen en steeds jjverig te leerec. Houdt, zeide hjj, de ambachtsschool iu eere. Stelt er een; eer in leerling dezer school te zjjn. Ook na haar te hebben verlaten, zult gjj zeker met dankbaar heid b'ijven denken aan den tijd hier doorgebracht- Als nu sprak minister Heemskerk. Hij dankte allereerst voor de vriendeljjke ont vangst, hem bereid. Mede namens den Commissa;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2