Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert D op ie Niewe SÉeÉnk Courant prijs 10 c. p. veel, 0.45 p. ami.fl.35 p. 3od. 31ste Jaargang. Zaterdag 31 October 1908. Mo.-9251. EERSTE BLAD. DE BALKAN. De Afrikaan. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- Btraat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTKRSTRA AT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. i I l. 'm L Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adverteeren worden uiterst bil- lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de belasting op bedr jjfs- en andere inkomsten nos. 6 en 7 dezer gemeente, over bet dienstjaar 1908/9, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 30sten October 1908 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering zjjn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termjjn van zes weken ingaat, binnen welken bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31sten October 1908. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Mag men geloof hechten aan de verklaringen *an den voorzitter der Bulgaarsche Sobranje, Slaweikof, dan zullen de onderhandelingen, tusschen Bulgarije en Turkije gevoerd, zeker tot een goeden Uitslag leiden. In Mohammedaansche kringen te Philippope^ ■wordt reeds verzekerd, dat de Sultan weldra een firman zal uitvaardigen, waarin de onafhankelijk heid van Bulgarije erkend wordt en dat een reis Tan koning Ferdinand naar Konstantinopel waar schijnlijk is. Er zjjn in Bulgarije blijkbaar ook verscheidene Personen, die de onafhaDkelijkverklaring van hun land niet goedkeuren. In de Sobranje heeft gister Stamboloeski, chef Tan de Agrarische groep, welke 23 leden telt, een Protest van de groep voorgelezen tegen de procla matie, waarbij Bulgarije tot koninkrijk is ver klaard. In dit protest wordt gezegd, dat de wijze Waarop de proclamatie is uitgevaardigd, zonder dat de Sobranje was geraadpleegd, een schending Tan de grondwet is geweest, waarvoor de ministers moeten aansprakelijk worden gesteld. Spreker gaf tevens te kennen, dat de Agrarische groep obstruc- tionistisch te werk gaat. Gister-middag is de Servische Kroonprins, door den Tsaar ontvangen, en beeft een onderhoud van een uur met den heerscher aller Russen gehad. ^Vat daar verhandeld is geworden zal misschien door een officieus communiqué geheel of waar- Scbjjnljjk gedeeltelijk bekend worden. Van betee- kenis mag geacht worden, dat de «Nowoje Wremja" met een zekere vasthoudendheid verkondigt, dat Roman van W. S. MAUGHAM. 28) Ent mag de hemel weten! Ik zal hem shl trachten te houden met morphine. Be dokter wendde zich tot heengaan, en hetzelfde oogenblik trad George Aller ton binnen. George Allerton was veranderd sedert hij' b.n geland verliet. Hij was vermagerd en van zï|ne fiissche gelaatskleur was niets meer over gebleven. Het klimaat scheen hem niet goed bekomen te zijn. Ook zijn gelaatsuitdrukking Was veranderd. Er was een wrevelige trek om fijnen monid en in zijne oogen iets sluws en ^hichtigs. De hupsche knaap van vroeger was 9 niet meer. Mag ik binnenkomen vroeg hij. jp 0 ja, antwoordde Alec, en toen tot den bl^er damson, will ge n°g een oogenblik Zeker. li dam son bleef staan waar hij stond, met en rug naar de opening van de tent. Alec eek George scherp aan. Heeft Selim u niet gezegd dat ik ji Rusland niet doof zal blijven voor de klachten van Servië, dat om zedelijken steun vraagt. De correspondent van de «Times" te Peters burg zegt te weten, dat het eigenhandig schrijven van den Servischen Koning aan den Tsaar niets anders vraagt, dan de inlijving vou Bosnië niet goed te keuren. In Turkije schijnt men nog niet zoo rustig te zijn, als wenscheljjk moch heeten. Dat Bulgaarsche schepen in geen enkele Turksche haven terecht kunnen, is ongetijweld een bedenkelijk teeken, en uit Anatolië worden nog steeds troepen aange voerd, naar beweerd wordt slechts om de compag nieën, die nu onder de wapenen zijn, voltallig te maken. Te Petersburg, aldus weet de «Times" mede te deelen, is langs telegraphischen weg een officieuse nota uit Berljjn ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Duitschland het Oostenrijksche voorstel betref fende het sluiten van een voorloopige overeen komst over de inlijving niet alleen bij Turkije, maar ook bij Rusland wenscht te steunen. Dit zou dus beteekenen, dat Duitschland doende is de moeilijkheden voor Oostenrijk uit den weg te ruimen, en een goede verstandhouding tusschen Weenen en Petersburg te bevorderen. De Oostenrijksche troepen uit Novi-Bazar zjjn eergisteren in Bosnië aangekomen. Ondervraagd door iemand van de «Neue Freie Presse", heeft de gezant van Oostenrijk te Kop- stantinopel verklaard, dat de inlijving van Bosnië en Herzegowina een voldongen feit is. Heelt de conierentie nog plaats, dan zou Oostenrijk moeten beginnen met van de Porte vooraf de besliste er kenning der inljjving te vragen. DUITSCHLAND. De uitlatingen yan den Duitschen Keizer. Lordt Weardale, die, na Lascelles en sir Rum- bold, gedoodverfd is als de Engelschman, door keizer Wilbelm in 't vertrouwen genomen, heeft dit reeds tegengesproken. De correspondent van de »New-York Herald" te Berlijn meent echter, dat, alles wel beschouwd, het geheim niet zoo groot is als men 't zich voor stelt. De z.g. diplomaat, die verondersteld wordt het interview te hebben bekend gemaakt, zal naar alle waarschijnlijkheid blijken, eenvoudig een welbekend werktuig in handen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te zijn, de positie be- kleedend van officieel vleier van den keizer, en die nu, goed of verkeerd onderricht, onder het mom van diplomaat een onbescheidenheid heeft begaan, waarover ieder fatsoenlijk Duitscher ver ontwaardigd is. De onaangename verhouding wordt er niet beter op door de «onthullingen", die nu van alle kanten de Engelsche bladen toestroomen. De liberale «Daily Chronicle" zegtEen les is er uit bet gesprek te putten, nl. dat een onover winnelijke vloot noodig is. wenschte te spreken? vroeg hij. Ja. Daarom ben ik hier, antwoordde George. Gij hebt er geen haast mee gemaakt. O, tijd genoegZeg, kunt ge mij niet een slokje cognac geven'? Ik ben doodop. 't Spijt me. Cognac is er niet meer. i Heelt de dokter nog niet wat? Neen Een lang stilzwijgen. Adamson en Walker wisten niet wat er aan de hand was, maar zijl zagen wel dat het spande. Ziji hadden Alec nog nooit zoo stug tegenover den jongen mah gezien, en de dokter, die hem goed ken|de|, zag dat het in jhiem kookte. Alec keek George weer doordringend aan. Weet ge iets van den dood van die vrouw* uit Turkana? vroeg hij eensklaps. George antwoordde niet terstond. Daarop zeide hij: Ik? Wel neen. Wat zou ik daarvan, weten Kom kom, ge moet er wel iets van we ten. Verleden Dinisdag kwaamt ge in het kamp vertellen dat de Turkanas zoo opgewonden wa xen. - O ja dat herinner ik miji, zeide George onwillig. Nu? waarom? Ik weet er het ware niet van. De vrouw was dood geschoten. Een van de kerels had met haar aangelegd, en het schijnt dat hij haar De liberale «Daily News" zegt: Ofschoon wjj gelooveu in 's keizers volstrekte oprechtheid, ver klaart het openhartige stuk onbewust, waarom het onmogeljjk is van een goede verstandhouding met Duitschland te droomen, zoolang het een alleen heerschappij blqft, doortrokken van Bismarckiaau- sche traditie. De «Daily Mail" bevat een open brief aan den keizer van den bekenden vredesapostel W. T. Stead, die zegtDe gevolgtrekking uit 's keizers onthullingen ligt voor de hand het is noodig da delijk zes »Dreadnoughts" op stapel te zetten-" Een hoofdartikel in de «Standard" geeft vrjjwel den algemeenen indruk weer. Niemand gelooft hier, zegt de «Standard", aan 's Keizers uitleg ging, dat de buitensporige uitbreiding van de Duitsche vloot in Europa of de Stille Zee noodig is. Maar onverschillig of zjj al of niet tegen Engeland gericht is, wij mogen ons niet aan ge vaar blootstellen. Engeland moet de meerderheid ter zee houden. Het voortbestaan van Engeland hangt er van af. En daarbij doet het er niet toe, of de Kezer moeite doet, om eerst door zjjn brief aan Lord Tweedmouth, nu door zjjne zoogenaam de welwillendheden in het onderhoud met den diplomaat, het Engelsche volk van die gedachte af te brengen. Lord Robert's weigert zich uit te laten over het veld toch tsplan, maar gerieroal-majoor Sir Alf red Turner had tegenover den verslaggever van een Londenlsch blad geen bezwaar om te spre ken. Turner was gedurende den Boerenoorlog di- rectenrJgeneraal van de Enjgelsche hulptroepen en heeft voor en na den Boerenoorlog geregeld Duitse he legeroefeningen bijgewoond. Hij .vertelt nu, volgens het Londensche blad: „Ik weet persoonlijk, dat de Duitsche generale staf een plan onttwierp en uitwerkte. Ik weet ook, dat het aan de Engelsche regeerinjg werd meegedeeld. Het is de gewoonte van dteml Duit schen. generalen staf om bij eiken oorlog, groot of klein, die waar ook ter wereld uitbreekt, een plan voor deh veldtocht op te maken. Hij1 had zich niet meer moeite kunmlen geven als het een eigen oorlog betrof. Hei plan voor den Veldtocht in den Boeren oorlog werd reeds bij het begin van den oorlog ontworpen. Het werd miji destijds meegedeeld, en kwam hierop neer, dat de Engelsche troepen aanstonds in het Boerenland zouden doordringen en wtj het er op zouden wagen, dat de Boeren in Natal vielen. De, meenjng van de Duitschers was, dat de beweging, die zijl voorsttelden, de uitwerking zou hebben, denf vijand uit de En gelsche kolonie weg te trekken. Gcnfcraal Buller, om hem recht te doen, deed eeln dergelijk voor stel, maar hij werd overstemd wegens politieke overwegingen. (Men vreesde dat een Boerenover- winning in Natal de trouw van die kolonie en van de Kaap in gevaar zou brenjgen). „Het - Duitsche plan werd aan de Eiigelsche vennoord heeft. Hebt ge niet onderzocht wie van de kerels het is geweest? Diaar heb ik geen tijd toe gehad. Wij hadden waarachtig in de laatste drie dagen, wel wat anders te doen? Verdenkt ge niemanü? i Neen. Bezin u eens evenf. De eenige die het kan hebben, gedaan in die groote schavuit, dien wij aan de kust' aanmonsterden, die Swahili met een oor. Waarom denkt ge dat? Omdat hij altijd achter de vrouwen aan was. i Alec hield zijne oogen niet van George af. Walker zag. dat het onweer dreigde los te baisten en keek n'aar den grond. Grj schijnt niet te weten' dat de vrouw, toen .ij gevonden werd, niet dood was. George verroerde zich niet, maar zijn ge zicht werd zoo mogelijk nog bleeker. Hij trilde op zijne beenen. Ja, zeide Alec. Zij heeft nog bijna een uur geleefd. Er volgde weer een stilte. Het leek George dat de anderen het wilde kloppen van zijn. hart moesten hooren. En, vroeg hij' heeft zij iets gezegd? Zij heeft gezegd dat gij haar neergescho ten hebt. Wat eeq verdoemde leugen I regeoiing meegedeeld lang voor LoiG Roberts naar Zuid-Afrika ging, maar ik ben. niet in staat te zeggen of hij het ooit heeft gezien, en of het, heeft hij 't gezien, invloed op hem heeft gehad in de maatregelen die hij! mam, De omstandig heden waren intusschen aanlmerkelijk veranderd, maar afgescheiden van het werk dat tot ontzet van de belegerde steden moest geschieden, ver schilde het plan, dat werd gevolgd, niet wezenlijk van dal, hetwelk de Duitsche generate staf had voorgesteld," RUSLAND. De regeering is de oude gebleven, de stemming in het land is de oude gebleven, en daarom ge loof ik, dat de resultaten, die de Doema van ons land zal bereiken, ook wel de oude zullen bljjven." Op deze pessimistische wjjze heeft de voorzitter zich over de nieuwe zitting der Doema uitgelaten, en het is te verwachten, dat deze profetie zal ver vuld worden. Het is als een bespotting van alle parlementair leven in Rusland, het feit, dat de regeering niet minder dan 204 wetsontwerpen heeft ingediend. Iswolsky zal voor de Doema ter verantwoording geroepen worden, maar de wijze, waarop men rekening houdt met de gevoelens der volksverte genwoordiging omtrent de internationale politiek laat duideljjk genoeg voorzien, dat deze spoedei- schende interpellatie tot geen uitkomst leiden zal- Door een verbod van den minister-president Stoly- pin is het zelfs in partij vergaderingen niet geoor loofd de houding, die Rusland tegenover Oostenrijk moet innemen, te bespreken. Toch hebben de bladen van rechts, en die der Octobristen bet volste vertrouwen, dat in deze legislatieve periode eindelijk eens begonnen zal worden met den wetgevenden en hervormenden arbeid, dien Rusland van zya volksvertegenwoordi ging verwacht. Niet echter aldus de radicale elementen. Als een vloek beschouwen zij de Doema reeds, die in staat was het tot bewustzijn komende volk weer in zq'n vroegere apathie te doen inslapen. BELGIë. De Koning zoo meldt het »H. v. Antw." heeft gistermorgen de besluiten geteekend, waar door het ministerie van landbouw gehecht wordt aan dat van binnenlandsche zaken, het ministerie van koloniën wordt ingericht en Jules Renkiu tot minister van koloniën en de Lantsheere tot mi nister van justitie benoemd werden. Gistermorgen ten 10 ure heeft de Koning de Lantsheere ontvangen, voorgesteld door M. Schollaert. De nieuwe minister legde in 's Koning handen den eed af en bad vervolgens met Z. M. een lang onderhoud. Renkin zal heden afscheid nemen van het per soneel van het ministerie vau justitie en tevena zijnen opvolger voorstellen. Het schijnt dat gij met haar hebt aange legd en toen ruzie met haar hebt gekregen^ Toen hebt ge uw revolver vierkant op haar afgevuurd. i George trachtte te lachen. Het is juist iets voor die beesten van negers, zoo'n domme leugen te vertellen! Gij zult toch hen niet liever gelooven dan mij? Mijn woord is toch wel wat meer waard dan het hunne, zou ik denken! Alec haalde uit zijn zak de huls van een afgeschoten patroon, die enkel in een revol ver kon hebben gepast. Eit hier werd op een paar voet afstand van de vermoorde vrouw gevonden èn aan mij goiuachl. Ik zie niet in wat dat bewijlst. Gij weet even goed als ik, dat geen van de inlanders een revolver heeft. George haalde zijn zakdoek uit en veegde zijn gezicht af. Zijne keel was zoo droog, dat hij bijna niet ademen kon. Wilt ge mij uw revolver eens geven vroeg Alec kalto. Ik heb hem niet meer. Ik heb hein van middag in het gevecht verloren. Ik heb het u niet gezegd, om geen schommeling van te krijgen. Zoo? Ik zag u hem nog pas een uur ge leden schoonmaken. Wordt vervolgd). U.li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1