Dagblad voor Schiedam en Omstreken. iltutert of Ie I Kiene ScMettamscbe Con met iratis Mistel ZonlaisMai prut 10 c, peet, 0.45p. mJ.fl.35i. 3»l. 31ste Jaargang. Dinsdag 24 November 1908. No. 9271. De Afrikaan. Buitenlaudsch Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- gtraat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PRIJS DER ADVERTENTIëM: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. j jaJ^j L. L Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- l$ke overeenkomsten aangegaan. Postbus no Telefoonnummer 85 Bureau: BOTERSTRAAT 50. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm. In aansluiting met het gister medegedeelde over de publicatie in de Amerikaansche pers van het interview van Hale met den Duitschen Keizer, kan nog het volgende worden gemeld De «World een der grootste New Yorksche bladen, heeft thans een belangrijk deel van het interview gepubliceerd. De redactie verklaart de kraste woorden te hebben weggelaten, maar dat bet medegedeelde overigens volkomen authentiek is. Om te laten ziet), dat alles juist is, drukt het blad de drukproeven, met door Hale zelf aange brachte correcties, af. Keizer Wilhelm zou zich volgens de «Worhi" aldus hebben uitgelaten «Koning Eduard beeft mjj ruim twee jaar lang vernederd. Ik ben hoogst ontsticht erover. «Duitschland is in Europa de overheerschende mogendheid. Engeland beeft er naar gestreefd Duitschland's stelling onschadelijk te maken. «Frankrijk hebben wjj geheel in onze macht. Rusland telt niet meer mede sedert den noodlot- tigen oorlog met Japan. «Indien het tot een algemeenen oorlog in Europa bomen moet wat algemeen ondersteld wordt dan heb ik dien oorlog liever nu dan later, want ik sta er voor klaar en ik ben het wachten moede. «Eogelana's macht als volk neemt af sedert den oorlog in Zuid-Ainka, want die oorlog is voor een onrechtvaardige en goddelooze zaak gevoerd. God's oordeel moet, vroeger of later, het machtige Brit- sche volk daarvoor treffen. «Het Engelsch-Japansch verbond is een onrecht vaardig verbond tegen al de blanke rassen. «Engeland bewijst daarmee zjjn trouweloosheid als een Christenvolk. «Japan ondermijnt Engelsch-Indië met oproer en overstroomt het met verspieders, tegelijkertijd opeoljjk bewerende Engeland's vriend en bondge noot te zjjn. «De eenige manier, om dat verbond onschadelijk te maken is het eerlang samengaan van Duitsch- land en Noord-Amerika. Anders zal Noord-Amerika Japan te beoorlogen hebben binnen tien jaren. «Bjj een grooten oorlog, zal Engeland vele zjjner groote koloniën moeten verliezen, bovenal in de Stille Zuidzee. «Voor Duitschland is Egypte voldoende, maar Palestina wil ik den oDgeloovigen ontnemen. «Met het volmaken van Zeppelins bestuurbaren ballon zal Duitschland een machtig voordeel bij het krijgvoeren bekomen, waarvan het niet aarze len zal ten volle gebruik te maken." De Londensche bladen hechten geloof aan het gepubliceerde en hemen de onthullingen uitvoerig over Men zegt, dat meer dan één persoon,- ook in Engeland (de hoofdredacteur der „Times" onder hen) reeds in het bezit van ee;n afdruk van het Roman van W. S. MAUGHAM 44) Maar Boulger, met den rug naar hem toe deed alsof hij niets hoorde. Hij hield zich bezig met het bereiden van een grogje en bestudeerde nauwkeurig tegen het, licht de hoeveelheid whiisky, die hij in zijn glas ge schonken had. Alee glimlachte. Bobbie, herhaalde hij, geef mij eens de lucifers. 1 Op dn oogenblik kwam Lady Keteey's bot telier in de kamer mét een bord, waarop hij de gebruikte glazen weghaalde. Bobbie, met. den rug nog naar Atee, keek den man aan. Mil'ler. Wat belieft meneer Mijnheer Mackenzie vraagt om iets, Jawel méneer. Gij kondt mij wei een lucifertje geven, zeide ALec. Jawel meneer. Malier zette de lucifers op het blad en bracht ze aan Alee, die nu zijne sigarette in brand stak. punk u. Miller. verboden artikel gekomen was. En het bestaan van één afdruk is natuurlijk voldoende, teneinde de vermenigvuldiging, hier of daar, te verzekeren. Volgens de „Daily Mirror", zou de Londensche correspondent van de „New York American", twel- ke de New Yorksche „World" met onthullingen over dit onderhoud van, den Keizer voorgegaan was, zich verleden Zaterdag, met een volledigen afdruk van het verboden artikel1 in het „Century Magazine", ongeveer één voClle bladzijde van de „Times" beslaande, naar New York ingescheept hebben. Naa.r de „Observer" van gister meent te weten, was die medegenomen afdruk echter veel uitvoeriger dan het oorspronkelijke artikel in laatstgenoemd tijdschrift, daar dat artikel door dr. Hale zelf verkort was, nadat hij het uitvoe rigere aan de New Yorksche „Times" aangebo den had, die het niet verkoos op te nemen. Wat men ook van dat alles te gelooven hebbe, 1 ct iijkt zoo goed als zeker, dat bet geheele verslag van het onderhoud met Halte wel eerlang openbaar zal gemaakt worden, daar middelerwijl cle pogingen om het weg te moffelen, de waarde ervan verhoogd hebben,. In verband met deze wonderbaarlijke geschie denis neemt de „Observer" een belangwekkend gesprek met W. T. Stead op, die eenige pikante opmerkingen te maken had over dat gedeelte in het verslag miet Halie, hetwelk de Oost-Aziati sche kwestie betrof. Stead verklaarde, dat zulke keizerlijke uitla tingen volstrekt niet onwaarschijnlijk zijn. Hij (Stead) .wist, dat het „Japansfehe gevaar", een ander woord voor het „gele gevaar", altoos lood zwaar op 's Keizer's gemoed gedrukt heeft. Ver leden jaar. toen de keizer hier vertoefde, sprak hij aldoor erover en ook over heit Japansch-En- gelsehe bondgenootschap. Hij verklaarde niet te kunnen begrijpen, wat de Engetefcben konden heb ben tegen de opvoering der Duits'che oorlogs vloot. Zij zouden eetamlaal. blij wtezen, om den bijstand van zulk een vloot te hebben, wanneer zij tegen Japan den onvermijdelijk komenden strijd in Oost,-Azië te strijden hadden. Men herinnert zich de vermaard geworden kei zerlijke prent, waarin de Eurapeesche mogend heden afgebeeld worden tegenover een groot Boeddhabeeld in het Oosten. Stead had die prent opgeplakt in zijn kantoor, toen markies Ito hem daar een bezoek kwam brengen, kort na de ondertetekening vali het eerste Engelsch-Japansche verdrag (1902). „Die Boeddha is Japan," riep Ito-, zoodra hiji de prent zag. ,Kan het niet China beteek enen?" vroeg Stead. „Neen, neen," zeide Ito, „dat is' Japan. Ik weet, hoe de Duitsche keizér over ons denkt." In New York wiordt verteld, dat Roosevelt vol strekt niet verbaasd is over de anti-Britsche uit batingen van den Keizer tegenover Hale. In 1905 toch zou de Keizer zes leden van het Ameri kaansche Congres gezamenlijk hebben toegespro ken, en er bij hen op hebben aangedrongen, de v]ii>otp,annen van Roosevelt toch te steunen, wijl dat in het belang was van den vrede. Aan den anderen kant moet die Japaasche con- sul-generaai te New York hebben verklaard, dat de Keizer allerslechtst is ingelicht over de ge voelens der Japanners ten opzichte van de Ver- eenigdc Staten. Vele bladen in Amerika geven uiting aan hun vrees, dat het interview één slechten invloed zal oefenen op de onderhandelingen tusschén Japan en de Vereenigde Staten, nopens de waarborging der open-deur-politiek in China. Eenige Duitsche bladen' zeggpn dat hetgeen gepu bliceerd werd door de- „World" van az een puur verzinsel is. Ze zeggen, dat al die onthullingen in de Amerikaansche pers sterk naar reclame raken. De tijd zal echter well lèeren wie gelijk heeft. ENGELAND. Het Iloogerhuis nam gister met 74 tegen 32 stemmen de door Roberts ingediende motie san, luidende, dat de verdediging van Engeland het noodzakelijk maakt, dat de regeering haar aandacht wijdt aan de voorziening in een leger van zoo groote getalsterkte, dat de meestgeduchte natie zou aar zelen om een landing op de kusten van het Britscbe rjjk te beproeven. In katholieke kringen te Londen wordt diuk besproken de veranderde houding van de hoofden der Anglicaansche Kerk ten opzichte van het wetsontwerp op het lager onderwjjs. Men acht de tegemoetkoming aan de katholieke scholen onvol doende. De aartsbisschop van Westminster heeft bijzondere gebeden voorgeschreven en men zal Urchten alsnog van de regeering betere voorwaar den te verkrijgen. Niemand sprak zoolang 'de bediende hog in de kamer was. Alec vermaakte zich met bla zen van ringetjes, die hij naar het plafond zag ops i ij gen. Zoodra Miïlér verdwenen was, wendde hij zich langzaam tot Boulger: lk merk tot mijn spijt, Bobbie, dat ge durende mijne afwezigheid u(wie manieren er niet bepaald beter op geworden zijn. Nu draaide Bouliger zich eindelijk na,ar hem toe. Als ge iets hebben wilt, roep dan de knechts. Kom kom, stel u nu niet zoo aan, zeide Alec, goedig. Maar juist deze gemoedelijke toon deed Bob bie's kwaadheid overkoken. Hij stapte naar Alec toe ,eln riep Ik zal u tegen den grond Slaan, als ge- op dien toon tégen mij spreekt! Alec lag zoo lang als hij was op de sofa en. verroerde zich niet. Hij scheen zich van het heele geval niets aan te trekken. Aangezien ik al o.p mijn rug lig, kunt go dat bezwaarlijk doen, mompelde hij. Boulger balde zijne vuisten en hapte naar adem van woede. 1 Hoor eens, Mackenzie, siiste hij, ik laat me door u niet voor den gek houden. Ik ben benieuwd wélk antwoord ge te geven hebt op die beschuldiging van Machinery. Zoo zoo? zeide Alec. Dat kan ik mij1 begrijpen.... Maar ik heb gemeend dat enkel i ITALIë. Uit Rome. De H. Vader was eergisteren ongesteld, doch gelukkig lang niet zoo ernstig, als sommige alar- meeiende berichten, die terstond door de stad vlogen, wilden doen gelooven. Door overspanning van zenuwen, waarbij ook een lichte verkoudheid kwam, is het Z. H. op de stembanden geslagen,, zoodat hij zich Donderdag jl. bij de ontvangst der 4000 pelgrims uit Piemont en Ligurië, niet voor allen verstaanbaar kon maken en daarom Zijne toespraak door Mgr. den aartsbisschop van Ver- celli moest doen herhalen. Op raad van dr. Petacci heeft de II. Vader gisteren niémand in buitenge wone audiëntie ontvangen, maar aïleeh de loo- pe-nde zaken afgedaan, Maar het krachtig gesteld van Pius X laat ver wachten, dat een paar dagen rust voldoende zukien zijn, om volkomen genezing te brengen. Na zulk een hovenmenschel'ijke inspanning, als Z. H. nu weken achtereen moest ondergaan, zou menigeen, die een paar kluisjes minder telt, nog heel wat spoediger aan rust behoefte hebben. juffrouw Aller ton een recht zou kunnen heb ben om rUy! bp dit punt te ondervragen. En zij heeft dat nog niet gedaan. i Wel mogelijk. Des te onbegrijpelijker is mij hare houding. Alls ik in hare plaats was, dan zou ik u van afschuw niet meer kunnen aankijken. Maar ook ik heb een recht om iets te weten, want Alllérton was mijtn neef. i Alec rees langzaam van de sofa op en con fronteerde Boulger met eene onverschilligheid, die werkelijk om dol te wiordten was. Och ja, dat is waar ook hiji was een neef van u. Nu, dat was eene relatie waarop hij niet bijzonder trotsch behoefde te zijn. Sedert dezen morgen ligt ge onder eene rethlstreeksche betichting van op lafhartige wij ze hem in den dood te hebben gejaagd en ge hebt nog geen woord gesproken tot uw voidedigimg. Neen. De gelegenheid tot zelfverdediging is u aangeboden, en ge hebt er geen gebruik van gemaakt. Precies. Wat denkt ge dus te doen? Alec gericht en hij gaf er nu hetzelfde ant- Peze zelfde vraag was reeds door Dick tot woord opi Niets, Bobbie staarde hem even aan en haalde toen zijne schouders op. In dat geval, zeide hij, blijft, er maar re wegens het slechte weer uitgestelde illu minatie van den koepel van Sint Pieter ging Donderdagavond dan toch door, ofschoon het weer ook toen niet zeer gunstig was. Maar zjj slaagde niet bijzonder. Blijkbaar zat er nog te veel vochtigheid in de lucht, en de rook belette dus het uitzicht op het gansche met bengaalsch licht overgoten reuzengebouw, wat anders een grandioze en tooverachtige aanblik zou geweest zijn. Maar de Romeinen, die bij duizenden en duizenden waren opgekomen, klapten niettemin vol bewondering van kinderlijke blijdschap in do handen. Voor hen zou een openbaar feest zonder illu minatie en vuurwerk ge)wioon ondenkbaar zijn. Het Doorluchtig Episcopaat van Groot-Brittan- nië heeft onlangs aan kardinaal Gotti, prefect der Propaganda, een gezamenlijk schrijven ge richt om Z. Em. te bedanken voor de uitste kende wijze, waarop aan de Propaganda steeds de kerkelijke belangen van Engeland zjjn behar tigd. Op dit schrijven heeft de kardinaal, minzaam geantwoord. f j PERZIë. Le inwoners van Enzeli hebben een aanval gedaan op het douane-kantoor. De aanvallers maakten zich meester van een party van 20,000 geweren. r HAITI. Uit de berichten, die via Kingston' (Jamaica) over de revolutie in Haïti zijn ontvangen, schijnt te moeten worden afgeleid, dat de revolutionaire beweging niet in de eerste plaats de verheffing beoogt van generaal Simon zeilf als wel die van generaal Fouchard, den Haïtiaanschem banneling, die op Jamaica vertoeft. Zaterdag zijn te Port-au-Prince, de hoofdstad en residentie van president Nord Alexis, eenige troepenatdeelingen ingescheept aan boord van de oorlogsbodems Nord Alexis, Vertüère en Centenai- re. Deze troepen krijlgen Gatling-kanonnen mee en zullen naar Miragoane en nabijgelegen plaat sen worden gevoerd, waar zij binnen een dag of drie kunnen geland zijn. De ministers Cyriac en Leconte hebben het bevél over die macht, welke Les Cayes gaat bedreigen. Hét leger, dat door de regeering tegen Simon wordt in 't veld gébracht, zal c.a. 4000 man steik zijn. De Haïtiaansche regeering heeft den vertegen woordigers der mogendheden te Port-au-Prinoe doen weten, dat Les Cayes zal worden geblok keerd van de zeezijde, en ingesloten van de land zijde. i r CHINA. Zaterdag waren ten paleize in de Verboden Stad te Peking de lijken van den Keizer en de Keizerin-weduwe, in staatsie op praalbedden ge plaatst, te zien voor de diplomaten der groote ééne gevolgtrekking over. Er schijnt geen mo gelijkheid te bestaan om u voor 't gerecht to brengen. Maar ik wil ten minste de voldoening liebDen, u in uw gezicht te zeggen dat ik u een schobbejak vind. Och! nu is 't af tusstóhen ons' zuchtte Alec, met een glimlachje om des jongen mans hevigheid. Zal ik u uwe brieven en fotogra fieën terugzenden lk verzeker u dat ik geen gekheid maak, antwoordde Bobbie grimmig. Ik heb al dikwijls opgemerkt dat gekheid u niet goed afgaat. Als ge 't geringste begrip van gekheid of van humor hadt, dan zoudt ge zelf Inzien ,hoe belachelijk gij u aanstelt. Komaan, .Aliec, vermaande nu Dick, din tot dusver niet had kunnen bemiddelen 1 rat hem toch praten. Hij'is niet wijzer dan hij is. Nu wendde Bou'.ger's gramschap zich tegen den bemiddelaar. Ik ben wijs genoeg om te weten wat ik reg, Dick, ,en ik verzoek u, u niet in mijne zaken te .mengen. En toen weer tot Alec; Als Lucy over haar broeders dood zoo onver schillig is, dat zij met u nog wil blijven aan binden, dan moet zij1 dat zelf maar "weten. In 's hemels naam, Bobbie, maak nu geen spektafe! meer! vermaande Dick. Hoe kunt ga u zelf zoo onzinnig aanstellen I (Wordt tmrvolgili

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1