Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Btads- en Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws. fftogebifieflen, wien tevens de gelegenheid wtas opengesteld, hun rouwbeklag te doen aan den regent prins Tsjoen. De opstelling van liet praal bed des Keizers, en de ambtsgewaden der duizen den mandarijnen en diunshlooride palleisbeambten, die de rouwzalen vulden, wjaren van een over weldigende schoonheid. De paleiszalen waren! gedrapeerd met z)warte, witte en goudkleurige zijden stoffen. De plechtigheid werd bijge(W|Oond door bijna able hofgi'ooten. r De Regent nam de betuigingen der diplomaten staande in ontvangst. Bijna alle regeeringsperso- nen en hofdiignitarissen Waren ten paledze aan wezig. En zoo waren dan de westers cho diplo maten in staat om er zich met eigen oogen van te overtuigen dat de beweringen, als zou Joean-tsji- kai vermoord zijn, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Joean woonde de receptie bij, evenals prins Isjing. De Fransche regeering heeft een geelboek over Marokko uitgegeven. De bescheiden loopen van 12 Oct 1907 14 October 1908. Tusschen Duitsche en Italiaanscbe studenten ajjn er op de hoogeschool te Weenen ongeregel- heden voorgevallen. De Italianen hebben van re volvers gebruik gemaakt; verscheidene Duitschers werden gewond. Ten slotte werden de Italianen uit de universiteitszaal verjaagd. In een petroleeumbron te Boryslaw (Rus land), wier dageljjksche opbrengst 30 wagens ruwe petroleum bedroeg, is gister-avond brand ontstaan. De brandende massa heeft het vuur medegedeeld aan de putten Julius en Petrolea, eigendom van eene Berlynsche maatschappij, even als aang verscheidene magazjjnen. De drie putten zyn geheel verwoest. De brand moet vermoedelyk aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. Men denkt dat die over twee dagen zal zyn uitgewoed. —De steenkolenmaatschappy van Trier meldt, dat gister-middag 4 ure een hevigen brand heeft ge woed in de myn Radbod. Men gelooft, dat het kruitmagazijn gesprongen is. Er zyn nog geen bijzonderheden over de oorzaken en uitwerking der uitbarsting. TWEEDE KAMER Zitting van Maandag 23 Nov. Aangenomen werd hoofdstuk 2 der Staatsbegroo- tiug (Hooge Colleges enz.). Bij de behandeling der Surinaamsche Bejg rooting. 3' bepleitte de heer Van Kol bezuiniging in de be-iuursinrichting. Hy gaf verschillende wenken in bet belang der economische ontwikkeling van de kolonie. De beer Van Vuuren sloot zich by dit laatste aan en betoogde dat ook meer moet wor- d n gedaan op zedelyk gebied. Ue minister van Koloniën (de beer I d e d b u r g) betreurde met den heer Van Kol de vele gouverneursverwisseling van de laatste jir-r, maar in het algemeene beleid over de kolonie is v einig verandering gekomen. Het toekennen van het vragenrecht aan de Staten achtte spr. niet noodig, nu zjj toch het recht van interpellatie tobben. Evenzeer is hy gekant tegen het toe kennen van een ruime schadeloosstelling aan de leden der Staten. in zake de decentralisatie zyn spr. en de heer Van Kol het eens. Op de weinige toename der bevolking wordt in de koloniën zeer zeker gelet. Het groot aantal on wettige geboorten is zeer zeker te betreurenin zake een goede opvoeding van de jeugd wilde spr. gaarne kerken en vereenigingen, die zich daarmee bemoeien, steunen. Na replieken werden de algemeene beschouwin gen gesloten. By de 4e afdeeling zeide de heer Van Vuuren bet te betreuren, dat de geringe verhooging van de subsidie aan de kerkgenootschappen door de Staten is geschrapt. De heer Van Kol zette als voorstander van het beginsel van scheiding van kerk en staat het onwenschelyke van zoodanige subsidies aan kerken uiteen. De Minister sprak de hoop uit, dat de verhooging der subsidie in de toekomst door de Koloniale Staten zal worden verleend. By art. 74 bepleitte de heer Van Kol goed onderwy", vooral ook prachtisch landbouwonder wijs, en drong op een subsidie aan voor Surinamer» die behoefte hebben aan onderstand in het moe derland, welke wensch door den heer van I d s i n- g a werd ondersteund, waarna de Minister verklaarde legen dit denkbeeld in beginsel geen be zwaar te he boen. De begrooimg werd zonder stemming aange nomen. De vergadering werd verdaagd tot 's avonds 8 uur. D^ Minister van Koloniën zette uiteen, dat de decentralisatie niet is door te voeren zonder fhiancieele zelfstandigheden der eilanden, dat de beschuldiging (door een lid van den Kolonialen Raad) omtrent misbruiken van den gezaghebber op Aruba schromelijk overdreven was, en dat de ingestelde bezuinigingscommissie kan leiden tot een rationeeler verdeeling der uitgaven. Een onder zoek is gaande omtrent de resultaten van de opening van bet Panamakanaal voor de scheepvaart in Curasao. Een vrijhaven zou de minister van Cueapao willen maken, als men 't nut daarvan kan aan- toonen. Curapao heeft geen achterland en daarom is de minister ten aanzien van dit denkbeeld scep tisch gestemd. Tot bevordering van de klein-industrie was de minister bereid, terwijl met dankbaarheid mag worden teruggezien op hetgeen voor den landbouw is gedaaD. De nieuwe belastingverordeningen, uit vloeisels van een compromis, zyn na na nauwge zet onderzoek en overleg ingevoerd. Den druk, dien deze belastingen wellicht op een deel der be volking uitoefenen, denkt men weg te nemen door een noodwetje ter verhooging van het vrygesteld minimum. Komt de exploitatie der mynen op St. Barbara niet tot herleving, dan zal de minister overgaan of tot verhooging van het uitvoerrecht, of tot verhooging van de grondbelasting voor dergelijke ondernemingen* Aan de kwestie van het geldver keer zal de minister zyn aandacht schenken. Nadat de minister nog den heer Van Vuuren had toegegeven, dat het bijzonder onderwijs niet te zwaar word gesubsidieerd, werd de begrooting goedgekeurd. Na goedkeuring van eenige kleine wetsont werpen werd overgegaan tot de behandeling van de Ëegrooting voor Buiten1 andsche Zaken. waarby de Voorzitter verzocht, niet te be spreken het geschil met Venezuela, doch dit later te doen by een interpellatie of naar aanleiding van het toegezegde Oranjeboek. De onderteekenaars der motie betreffende de Berner Conventie hadden hem medegedeeld de behandeling daarvan thans niet te wenschen. De heer Van Doorn, zich naar den wensch des voorzitters gedragende, achtte ongegrond het verwijt des ministers, dat de Kamer den arbeid der diplomaten niet zou waardeereD, maar om te kunnen waardeeren, moest men de werkzaamheid kennen, en de minister had een Oranjeboek geweigerd, omdat er geen stof zou zijn. Spreker betwist dit aan de hand van eenige voorbeelden. De Kamer weet niets van de beje gening onzer levensverzekeringmaatschappijen in Duitschland, niets omtrent de Rynvaarttollen, over den loop der onderhandelingen in zake de Noor- zee-verkiaring, waarvan de inhoud hem niet dui delijk is. Spreker vraagtwas de verklaring noo dig? De minister heeft gezegd, dat de verbintenis baar ontstaan te danken heeft aan de sterk gevoelde behoefte, om wantrouwen weg te nemen in de bedoelingen der staten, en den politieken dampkring te zuiveren, maar de Kamer heeft nooit officieel iets geweten van dat «wantrouwen" en die «onzuiverheid". I^We lezen artikelen «Keizer en Koningin", waar van dr. Kuyper het eene oogenblik zegt: het is een mengsel van fantasie en waarheid, het andere oogenblikhet is pure fantasie. We zyn ongerust, en de bron, waaruit het licht moet komen, blijft duister. De minister schijnt zijn mededeelingen aan 'n Amerikaansch blad te doen, maar moet de Nederlandsche pers en daardoor het Nederlandsche volk op de hoogte houden. Breedvoerig bestreed hij vervolgens de neutra- iiteitsverklaring van Nederland, omdat we ons niet vooraf moeten binden aan hetgeen de een of andere .mogendheid ons voorschryft. Tegenover den wensch^van het buitenland, dat we ons aansluiten bij de ,Berner Conventie, verlangde spreker, dat wy van onzen kant eenig voordeel zouden bedingen ten voordeele van onze nyveren en fabrikanten. De heer Van den Bergh van Heem stede, onze aansluiting by de Berner Conventie bestrijdende, teekend protest aan tegen de wijze, waarop vooral in de «Nieuwe Courant" de publieke opinie voor aansluiting wordt bewerkt, waardoor wy, naar hy vreesde, voor een fait accompli zouden worden gesteld. Heden voortzetting. Officieel© berichten. By Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver aan D. Kruithof, tuinbaas op den Huize Hulshorst, onder de gemeente Ermelo. De sterfdag van Willem III. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister-middag om half drie een bezoek aan den Koninklijken grafkelder te Delft en legde bloemen op het graf van wylen Haar Gemaal. Het Noorsche koningspaar. Het koninklijk Engelsch jacht «Alexandra" is op de reede van Vlissiogen geankerd en kwam gis termiddag op de haven om heden het Noorsche koningspaar in te schepen. Avondzitting van Maandag 23 November. Zonder debat of stemming werd aangenomen een wetsontwerp tot verhooging der begrooiing voor Su mame (oprichting van een gouvernements- ruoberonciernemiDg), waarna werd overgegaan tot behandeling der Begrooting van Curasao. De beer 1 an Kol, die wees op den wisselval ligen economuchen toestand van Curapao, welke zonder de verwikkelingen met Venezuela beier zou zyn geweest, gaf in overweging van Curacao een vrijhaven te maken. Met het oog op de verwikkelingen met Vene zuela bepleitte de beer Plate beschikbaarstelling van guuvernementswissels en achtte de heer Van Vuuren het noodig, gereserveerd te zyn in het oordeel over den economiscben toestand van Curapao en over het beleid van den gouverneur. Hy achtte wenscheljjk in de eerste plaats bevordering van haqdel en scheepvaart, dan van industrie en einde lij* van den landbouw. Bevordering der hoeden- iciustrie, hoezeer afhankelyk van de mode, achtte hy noodig en daarnevens steun aan de kleinindustrie (touwslagery, leder industrie enz A. G. Bodaan. f Te 's Gravenhage is overleden de heer A. G. Bodaan, de nestor der Haagsche notarissen. Tot voor korten tyd was de heer Bodaan lid in den Haagschen gemeenteraad, bovendien was hy lid van het hoofdbestuur van de broederschap van No tarissen en lid van de Haagsche Kamer van toe- z cht over de notarissen en candidaat-notarissen Gedurende vele jaren maakte notaris Bodaan deel uit van de commissie voorde notarieeleexamens. De Brusseische Tentoonstelling. De gister-middag te Amsterdam in Krasnapolsky gehouden vergadering van vermoedelijke exposan ten op de Brusseische tentoonstelling was niet voor de Pers toegankelijk. De vergadering werd o.a. bygewoond door mr. Everwyn, referendaris van de afdeeling Handel van het Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid. Heideontginning en werkloosheid. Binnenenkorr. kan een uwvoerig rapport verwacht, worden, door de regeering ie pubiiceeren, in zake heideontginning en werkloosheid. Diarin zal ook vermeld worden, welke ontginningen in de laatste jaren zijn ondernomen. De Amsterdainsehe ontslag-kwestie. Naar wy vernemen, is door B. en W. van Arasterdam afwijzend beschikt op het verzoek van den ontslageD ambtenaar Golden, om te mogen blyven doorstorten in het Weduwen- en Weezen- pensioeD. Posterijen en Telegrafie. Wy ontleenden aan de «N. R. Ct een bericht, dat een onderzoek is ingesteld naar den schrijver der artikelen in het dagblad de «Tel"., over de verhouding tusscben het Departement van Water staat en het hoofdbestuur der posteryen en tele grafie, waarop ook in het voorloopig verslag over de begrooting van Waterstaat werd aangedrongen. »L. en V." kan hieromtrent het volgende mee- deelen Alle ambtenaren van het Ministerie van Water staat en het hoofdbestuur der posteryen en tele grafie hebben een officieel stuk, afkomstig van den minister van Waterstaat, ter teekening voorgelegd gekregen, waarin zy onder ambtseed verklaren, noch direct noch indirect inlichtingen verschaft te hebben aangaande toestanden bij het hoofdbestuur der P. en T. ten behoeve van de te dier zake in «De Telegraaf" verschenen artikelen. Vele der hoofdambtenaren teekenden onder protest, anderen weigerden het geheel. Hoog water. De bewoners van de Hoofdstraat hebben giste ren voor het eerst in dit seizoen met den erfvij and kennis gemaakt. In den namiddag steeg het water tot beduidende hoogte voor de huizen, door de vloedplanken voor het schadend element be schermd. Omtrent half zes begon het water te zakken en was de straat betrekkelijk spoedig weer vry. By deze gelegenheid bleek weer de erbarmelijke toestand van het Brandpad achter de Hoofdstraat, van de Groenelaan tot aan den Frankelandschen dijk. 't Was een ware modderpoel, die door een flinke koolaschlaag te vermijden ware geweest. Ook de boomen aan de eene zijde van den tanre- lyk verlichten weg veroorzaakten veel last. Konden die niet een weinig gesnoeid worden „Canteinus Domino." De omstandigheid dat 't betrekkelijk beschei den is gevierd, deed niet aanstor ds de aandacht vestigen op het elfde lustrum van «Cantemus Domino," het verdieastelijk koorgezelschap, dat, trots alle wisselvalligheid der zu ter- 'orporatiën, nu reeds gedurende 55 jaren .Hen liturgDchen dienst in de O. L. Vrouw Visitatie-pt-ochie alhier op luistert. Dat «Cantemus Domino" het grijze maar nog zoo flinke hoofd allereerst tot het diamanten jubilee opbeffe, wenschen voorzeker met ons velen die de langdurige diensten door dat gezelschap aan den kerkdienst bewezen, weten te waardeeren. Bioscope. De voorstelling van de bioscope in Musis Sa crum" is gister-avond niet doorgegaan, omdat er vermoedelyk door het barre weer te weinig publiek was. Eerst heden-avond zal de voorstelling plaats hebben, die getuige het schitterend program veel goeds belooft en den liefhebbers van dit vermaak naar hartelust zal doen genieten. „Schiedam Vooruit." Zooals uit achterstaande advertentie blykt, is met het oog op de besprekingen die het bestuur van «Schiedam Vooruit" met B. en W. heeft gehouden, de vergadering uitgesteld. De vergadering zal nu op Woensdag 2 Decern bera.s., 's avonds halt nogen, in het gebouw der Spoeling-Vereeniging worden gehouden. De afdeeling Schiedam van Too n- kunst zal Vrijdag 27 Nov. een uitvoering van La Redemption, van Gounod, geven, met mede werking van mej. Ryka van der Pant en de heeren Th. v.d. Ham en F. Bredius. Uit een loods achter de brandery van de firma J. II. van Gent aan de Nieuwe Ilaven zyn ontvreemd een roodkoperen trechter, dito gistschepper en een roodkooperen plaatje. De politie stelt, een onderzoek in, Hedenmiddag 12£ uur is op de Broersvest de 15-jarige jongen J. Scbeffers, wo nende Lange Achterweg, aangereden door een bier wagen, waarby hij kwam te vallen, doch oogen- schynlijk geen letsel bekwam, hoewel hy klaagde over pijn in het lyf. UIT ROTTERDAM. Grenswijziging Rotterdam - Schiedam. Gister zyn te Rotterdam by enkele candidaat- steliing gekozen tot leden eener commissie van vyt en twintig ledeD, aan welke de door Ged. Staten dezer provincie ontworpen wet tot wijziging van de grens tusschen de gemeente Rotterdam en Schiedam moet worden voorgelegd, District I: S. Bosman, mr, M. Burgerhout, F. Tromp, J. P. Vis en G. Voorhoeve. District IIH. W. D. Hellebrekers, P. J. Hels- dinsren en J. H. Ottervanger Azn, District III: C. J. A. Bartsch, F. L. W. Brou wer, Chr. Kuijk, A. A. J. Margry en mr. Th. Reepmaker. District IV mr. G. Bicker Caarten, J. van Cleeff Szn., G. H. Kievit, V. H. Köuig en J. van Meggelen. District V: H. Dane, R. de Kadt, H. W. G. Kortman, J. ter Laan en Th. de Rot. Aangezien op het tijdstip van sluiting der can- didaat lysten slechts 23 van de 25 candidaten gesteld waren, zal in district II alsnog een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben ter verkiezing van twee candidaten. Naar wij vernemen, hebben de firma's Fr. Swartouw, Tom Cibb èt Co., Andrew Co.,Ver- wolde Co, en Brandjes, Dalmeyer en Rogier, te Rotterdam een nieuwe elevatormaatschappy opge richt. Er zullen voorloopig zes graanelevators gebouwd worden. UIT DELFT. De verfraaiïngs-vereeniging «Delfia" te Delft heeft een prijsvraag uitgeschreven, tot het hekomen van een ontwerp voor een gedenkplaat, -schild of anderen herinneriDgsvorm, ter aanwijzing van de plaats waar Antony van Leeuwenhoek te Dellt gewoond en gewerkt heeft. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Zaterdag middag is aan den Hoek van Holland by stormachtig weer en hooge zee de strandred- dingboot «Emile Robin" geprobeerd. Hoewel het gewoonlijk groote moeite oplevert om de paarden, die voor het te water brengen van deze boot gebruikt worden, in zee te krjjgen, ging dit deze keer boven verwachting goed. Nadat de boot van de wagen was afgetrokken, mocht het de beman ning gelukken haar door de hevige branding heen roeifen. Al het materiaal bleek in goeden staat te zijn. De inspecteur der Z. H. R. M.r de heer Idema uit Rotterdam, woonde zooals gewoonlijk deze oefening by. De Storm. Door den sterken Noord Westen wind en den springvloed liep het water te Rotter dam gistermiddag tot 320 boven R.P. waardoor vele kelders onder liepen en de havens gedeeltelijk overstroomden. In den nacht van Zondag op Maandag zij'h van den kop van' de Noord pier te IJmuiden afge slagen ,2 monier-blokkon, ieder van 80,000 K.G. Van de 4 Wokken, dile melt kettingen e'n staal- trossen (aan elkander ein aan de pier geklonken waren, hieven de Üwtee noorddl'ijiksfe staan. Men meldt uit Oud-Vossstemeor Gistermiddag hebben de verhoogde' zeedijken, wat geschiedde in verband met de' gelvol'gen' van den .stormvloed van! 12 Maart 1906, de vuurproef doorstaande Noord-W©ster droef het watet tot een hoogte, welkte om'geVeter 40 a 50 c'.M. beneden die van boivengehioetaden datum bleef. Niets weid bes'e.iadigd, maar bet Haat zich begrijpen, dat de bewoners (in de' anjmiddelHijikte nabijheid, van den zeedijk niet erg gerust waren, Men meldt uit Scheveningen De Noordenwind, die Zondagnacht tot een hal ven storm aanwakkerde, nam Maandagmorgen steeds in hevigheid toe en bereikte zijn grootste kracht in den namiddag, juist bij het hoogwatertij. De zee werd hoog opgejaagd tegen dten strand- muur. Enkele schuimvlokken joegen over het oude gedeelte van dien boulevard, maar bijl het nieuwe gedeelte, dat een meter lager i:s gebouwd, sloeg de zee herhaalde malen over, in de buitenhaven stond het water bijna ter hoogte van de haven hoofden en Sloeg over tot bijl de semaphore, waar het langs het bestraatte pad in de binnenhaven vloeide. Het water stond 48 tot 50 paton hoog. Door de deining was de juiisitle stand, niet aan te geven, maar schommelde ttósfchen beide ge tallen. Het witer 'kjwam dus juist zoo lioog als den 21 Februari van verleden jaar, toen de „Berlin" strandde. De binnenhaven was tot over de kaden gevuld mie't zeewater, dat tot 20 meter op den wal over de kaden kfwlam'. Er liggen drie loggers, twaalf bommen en 32 stehokkters, die aan de due d'al Ven gemieterd zijn. Alles houdt zii h goed en ongevallen kwamen niet voor. De nieuwe strandmuur krijgt de volle kracht der zee legein zilch, daar de groote dammeln van zand, die ei' voor lagen, zijn wtelgjgieispoellld. Men seint uit Den Burg op Texel, dd. 23 No vember By paal 15 op Texel is een schip gestrand het geeft noodseinen. Het in de Haaksgronden gestrande Italiaan- sche driemastschóener Roma, dat door het voort durend stormachtige weer niet te naderen was, zal wel geheel verloren zyn. Gisteren reeds waren de voorluiken weggeslagen en nu vannacht heeft het zoo er van langs gehad, dat het gebroken is. De zeeën loopen er over heen en van naderen is geen sprake. Ongelukken Gistermorgen 7 uur had te Bolnes een ernstig ongeluk plaats. Een muur van de fabriek «de Maas", welke verbouwd wordt in arbeiderswoningen, woei om op de smedery van den heer Joh. Schravezande. De zymuur van de smedery stortte omver, alsook de groote deur. Een werkman werd licht ge wond en J. Zoetemaan werd onder den mu\ir be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2