Verspreide berichten. Rhmaxiland Stads- en Gewestelijk Nieuws. In ouze Vroedschap. fcracbtenmspannen om de tnansuiteealoopeaaeznea- ningen tot elkaar te brengen. Men mag ook hopen, dat de te verkregen overeenstemming een kal meerenden invloed zal oetenen op de in Servië en Montenegro jegens Oostenrijk-Hongarije getoonde vjjandige gevoelens. Onze belangen met vastbe radenheid beveiligende, zullen wij tevens alles doen om den vrede te handhaven. Het schijnt, dat thans ook Roemenië het voor beeld van Turkije volgen wil door een boycot van Oostenrjjksche artikelen op touw te zetten. Volgens een bericht in de »Daily Telegraph" heb ben een zestigtal der grootste landeigenaren het besluit daartoe genomen. Men wil geen land bouwwerktuigen en andere machinerieën, noodig in het bedrijf, meer uit Oostenrijk laten komen, zoolang het handelsverdrag tusschen dat land en Roemenië niet is tot stand gekomen. De vertegenwoordigers van Roemenie waren over dit verdrag te Weenen aan het onderhande len, doch keerden onverrichter zake terug, en nu willen de Roemeensche landbouwers door den boycot pressie uitoefenen. Zjj weten zeer goed det de regeering om politiek redenen geen tarie ven-oorlog kan beginnen en hopen nu op deze wjjze hun doel te bereiken. Het gewenschte handelsverdrag zou onder meer den Roemeenschen landbouwers gelegenheid ge ven, hun vee uit te voeren naar Oostenrjjk-Hon- garjje. De sTimes" verneemt uit St. Petersburg, dat Rusland het voorstel van Oostenrjjk-Bongarije no. pens een aan de conferentie voorafgaande gedach- tenwisseling tusschen de kabinetten over de Bos nische kwestie heeft aangenomen. Dit antwoord is, volgens de ïTimes", door Rus land gegeven, nadat Iswolski eerst met den Fran- schen en den Engelschen gezant had geraadpleegd. Rusland verklaart in zijn antwoord echter uit drukkelijk, dat zijn aanvaarding van Oostenrijk's voorstel slechts betrekking heeft op den modus procedendi, zonder dat daarmee ook maar eenigs- zins vooruitgeloopen wordt op de kwestie van het program der conferentie. j RUSLAND, Hevige tooneelen hadden eergister plaats in de Doema bjj de bespreking van het wetsontwerp, waarbij 1 millioen roebel worden toegekend aan de slachtoffers van de revolutionnaire uitspat tingen. De socialistische en democratische afgevaardigden hingen een somber tafereel op van de strafuit voeringen en folteringen, op last van bet bestuur bevolen. Rosanof riep uit, dat de afgevaardigden van de rechterzijde minder eergevoel bezaten dan galeiboe ven, die men gaat terecht stellen, Hiertegen werd van verschillende kranten ge protesteerd. Daar Komialoff, voorzitter, zich tevreden stelde met eenige uitleggingen van Rosanof, en daarop het incident gesloten verklaarde, verliet heel de rechterzijde de zaal, Gedurende de schorsing verweten de leden der rechterzijde aan den voorzitter dat hij geen stel lige verontschnldiginnen van Rosanof had geëischt en graaf Ouvarof verweet hem, dat hij geslapen bad gedurende de redevoering. De voorzitter nam onmiddellijk zjjn ontslag en verliet het paleis der Doema. Het crediet van 1 millioen roebel, door de regee ring gevraagd, werd daarna toegestaan. Volgens het secretariaat van De Doema is daar het ontslag van Komiakofï nog niet ingeko men. SPANJE. In de Spaansche bladen spreekt men er van dat kiezer Wilhelm en koning Alphonsus binnenkort te Vigo een ontmoeting zullen hebben. De correspondent van de »New-York Herald" deelt naar aanleiding daarvan mede, dat er bezwa ren verbonden zijn aan de tegenbezoeken van den koning van Engeland en den Duitchen keizer. Men zegt dat kiezer Wilhelm scherpere veiligheidsmaat regelen wenscht, en dat de raadgevers der verschil lende souvereinen in 't rlgemeen bezwaar maken tegen de Spaansche gebruiken, die volk toe staan, de koninklijke rijtuigen te omringen. In de plaats drarvan zou men liever wenschen, dat een militair geleide tot bescherming aanwezig zou zjjd. TURKIJE. Opening van het Parlement. Na verloop van 32 jaar, maar met veel meer glans en plechtigheid dan toen, heeft gisteren te Stamboel, in dezelfde zaal waar dat in 1877 ge schiedde, de opening van het parlement plaats gehad. Van af het krieken van den dag was een ont zaglijke beweging in Pera en Stamboel op te merken op de wegen die naar het paleis van den Sultan voeren. Heerlijk weer was op de regen buien der vorige dagen gevolgd. Al de mini steries, de kantoren, de banken, scboleD en het meerendeel der magazijnen waren gesloten. De oorlogsvaartuigen, openbare gebouwen, gezant schappen en vele bijzondere woningen en inrich tingen vlagden. Het geheele garnizoen der hoofd stad, vijfduizend man, was en liai in de straten opgesteld. Een ontzaglijke menschenmassa uit de omstreken en van de provinciën verdrongen zich in de straten. Het enthousiasme der menigte was jeer levendig en de houding van bet volk zeer correct; cle afgevaardigden werden levendig toe gejuicht. Om kwart over elf trok de stoet der gezanten van de Engelsche ambassade te Pera af in rij tuigen door afdeelingen lansiers omgeven. Zij waren allen in groot uniform en van hun eerste drogmans (tolken) vergezeld. Een weinig daarna kwamen de rijtuigen van den keizerlijken harem, omringd door dienaars en bedienden te paard. Terzelfder tijd verlieten de afgevaardigden hun clubs in een honderdtal rijtuigen. Omstreeks twaalf uur verliet de Sultan Yildiz Kiosk en ging in een victoria met neergelaten kap door Pera naar het parlementsgebouw. Hij was vergezeld van den grootvizier Kiamil-pacha en zjjn liêvelingszoon Bouran Eddine. Het rijtuig werd door vier paarden getrokken, terwijl esca- drons van de garde-cavalerie aan het hoofd en slot van den stoet waren. De talrijke keizerlijke prinsen volgden in equipage-rijtuigen. De Sultan werd levendig toegejuiht. De troonrede bevestigt den grootvizier en de ministers in hunne functies en kondigt verschil lende wetsontwerpen aan, met name dat ter ver betering der financiën. Verder wordt in die rede de hoop uitgedrukt, dat iedereen zal werken voor het heil en den voorspoed van het rijk. In die rede wordt, verder uiteengezet, dat de ongunstige toestanden in het land vroeger de schorsing van de grondwet hebben noodzakelijk gemaakt. Dank zjj echter de uitbreiding van bet onderwjjs en de algemeene verbetering van den toestand is het thans mogelijk de grondwet te her stellen. De vorst van Bugarjje, gouverneur gene raal van Oostenrjjk-Roemelie, heeft de trouw op gezegd en de onafhankelijkheid van Bulgarije af gekondigd. Oostenrjjk-Hongarjje, waaraan het ver drag van Berljjn het voorloopige bestuur over Bosnië en Herzegowina had toevertrouwd, heeft deze provinciën ingelijfd. De Sultan drukt zijn vaste hoop uit, dat met medewerking van de groote mogendheden een gunstige oplossing aan deze geschillen zal worden gegeven. Na de lezing van de troonrede verniewde de Sultan den eed van trouw aan de grondwet en verliet daarna het parlementsgebouw. Daarna defileerden de afgevaardigden voor den grootvizier en legden den eed af. De Servische jSkoupschina, de Bulgaarsche So- branje en de Fransche Senaat zonden hunne ge- lukwenschen aan de Turksche confraters, die onder zoo hoopvolle verwachtingen het parlementaire leven intreden. De Brazilaansche Kamer van Afgevaardigden heeft in geheime zitting een Metsontwerp aange nomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd voor oorlogswapeningen 75.00000 uit te geven- Aan de »Temps" wordt uit Lissabon geseindHet Portugeesche kabinet is afgetre den. Generaal Simon is met algemeene stemmen door het Haïtische congres tot president ge kozen. Eergister heeft de Argentjjnsche Kamer met 49 tegen 13 stemmen haar definitieve goedkeuring verleend aan het wetsontwerp, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot het besteden van 160 mil lioen piasters (papier) voor nieuwe wapeningen. Daarbjj zjjn inbegrepen, een uitbreiding der vloot en de aanschaffing van geschut en geweren. In de wet wordt voorziening gemaakt voor de aanschaf- van twee groote slagschepen. De Kamer heeft ook machtiging gegeven voor het laten bouwen van een derde slagschip, indien dat noodig mocht bljjken. Men meldt uit Tokio het overlijden van ge neraal Inoyé, bevelhebber van de 12de divisie van het leger van generaal Kuroki gedurende den Russische-Japanschen oorlog. In de juist afgesloten Russische November- maand (13 December van onze tijdrekening) is bet aantal terechtstelling in het rjjk van deD tsaar weder aanzienlijk gestegenbet bedraagt n.l. 82, tegen 53 in October, terwijl tegelijkertijd in No vember 210 doodvonnissen door de krijgsraden zijn uitgesproken. In den loop der laatste elf maanden zijn 1691 personen ter dood veroordeeld en 663 terechtgesteld. Dit statistiekje bewjjst, dat onder het huidige regime de binnenlandsche toestanden in Rus land eer slechter dan beter wordenwant men dient bij de baoordeeling van het lijstje in over weging te nemen, dat het hier slechts krijgsraad vonnissen in politieken uitzonderings-toestand be treft, terwjjl voor het gemeene recht de dood straf zelfs voor moord in Rusland sedert lang is afgeschaft. Te Berljjn zal binnenkort verschijnen een belangrijk boek over Keizer Wilhelm II. Wij ontviDgen heden reeds een gedeelte van het boek ter inzage. Van af den dag dat hij in de regeerings- kringen werd opgenomen, in Juni 1888 tot Juni 1908 heeft de heer E. Schroeder zich zeer beijverd volgens hofberichten enz. een naar data geordend overzicht te geven van het leven en den arbeid van Z. M. den Keizer en geeft hjj daarmede een overzicht van den oificieelen en gedeeltelijk ook private werkzaamheid van den Duitschen keizer. Het hoofdbelang is natuurlijk gelegen in de in lassching van tal van bescheiden, direct met den Keizer in betrekking staande, als woordeljjken afdruk van brieven, mededeelingen, redevoeringen aanspraken, kabinetsorders, genadeverleeningen enz. enz. De samenstelling in dezen vorm en onder den titel »een dagboek van keizer Wilhelm II'' Demon ongetwqieia een weris van nistorisena en politieke beteekenis. Zeven Japansche hoogleeraren van de Pekingsche universiteit, hebben hun ontslag gekregen. Som migen schryven dit ontslag toe, aan anti-Japan sche gevoelens der Cbineezen, andere aan de onhandelbaarheid der geleerde Japs. Volgens de »Petit Parisien" heeft de ziekte van koning Otto van Beieren, die al jaren lang ongesteld is, zoo ernstige wending genomen, dat men een spoedig einde tegemoet kan zien. Van het Parlement. De Haagsche correspondent van de »Telschrijft De Tweede Kamer, die thans bezig is met de behandeling van de Waterstaatsbegrooting, heeft dus bijna het werk achter den rug. Behandeld moeten na de WaterstaatsbegrootiDg nog worden hoofdstuk X (Landbouw), de Middelenwet (waarin de opcenten) en eenige kleinere ontwerpen, waar onder wellicht dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Dit laatste ontwerp zal echter, indien het aan de orde mocht worden gesteld, een feilen strijd uitlokken. Er resten nog zes dag- en 3 a 4 avondvergaderingen. Men hoopte eerst, indien er geen haken in het debat kwamen, één dag vroeger dan het voornemen was, n.l. Woensdag 23 dezer, op reces te gaan, maar die hoop is nu opgegeven, zoodat ook Donderdag d, a. v. wel zal worden vergaderd. De Kamer is thans, vol gens den eenige maanden geleden opgemaakten rooster, bijna 4 dagen ten achter. Was alles ge gaan, zooals men had becijferd, dan zou zjj nu aan de Landbouwbegrooting bezig zjjD, maar zooals gewoonlijk, heett de praatlust haar weer parten gespeeld. In ieder geval dreigt er nu geen enkele begrooting in de knel te komen, zooals vorige jaren zeer vaak het geval was. De Eerste Kamer zal tusscben Kerstmis en Nieuwjaar de Indische begrooting en enkele klei nere ontwerpen in het openbaar afdoen. De rijks slachthuisprijsvraag. Van de ingezonden ontwerpen voor de prijsvraag van goedkoope en doelmatige slachthuizen werd, behalve de reeds gemelden bekroningen, een drie tal door de jury tot aankoop voorgesteld, Thans kan worden gemeld, dat de minister goedgevonden heeft de volgende motto's aan te koopen X- Y. Z. (type A.) Ontwerpers P. M. A. Huur man, arch, te Groningen, W, Stok, arch, te Rot terdam en P. D. Beunders, directeur openbaar slachthuis te Groningen. Ou en Qui (type A.) Ontwerper H. Bonda, arch, te Amsterdam. Holland ('ype A.) Ontwerper A. J. Th. Kok, arch, te Rotterdam. (B.-wereldd.) Naar Indic. Afschaffing nachtarbeid voor bakkers Onder leiding van den voorzitter, den heer J. E. van der Graaf, hield gister te Amsterdam het Nationaal Comité voor afschaffing van bakkers nachtarbeid eene vergadering, waarin de secretaris van het comité, de heer H. B. F. van Rossum, een beknopt overzicht gaf van de besprekingen door 5 voor- en 5 tegenstanders onder leiding van minister Talma Maandag j.l. aan zjjn departement gehouden. Bjj die gelegenheid werden allereerst de toch- nische bezwaren onder de oogen gezien. Dr. Roeters van Lennep betoogde, dat de brood prijzen zullen stjjgen, doordat het getal ovens met 75 A 100 pet. zal moeten worden vermeerderd en dat het groot bedrijf, tengevolge van de afschaf fing van den nachtarbeid zal te gronde gaan. De heer Diemer weerlegde die bezwaren. Z.i. is de verdwijning van het groot bedrijf denkbeeldig. De uitbreiding van het getal ovens zal hoogstens 30 pet. bedragen. In aansluiting biermede wees de minister erop, dat in Italië en Noorwegen de regeling tot geeDe moeielijkheden aanleiding geeft. De heer Staehle gaf als zijn gevoelen te ken nen, dat bij warm weder brood en gist gedurende 24 uren niet goed konden blijven, maar gevaar loopen te bederven. Algemeen was het gevoelen van de leden van het comité, dat minister Talma sympathie heeft voor het streven der afschaffing, waarvoor van 27 vakvereenigingen met 417,284 leden sympathiebe tuigingen bjj bet comité waren ingekomen. Nog werd adhaesie tegemoet gezien van 43 organisaties met 200,000 leden. De van diefstal van een rijwiel verdachte J. G. de O. is heden-middag naar bet Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Onze oudstadgenoot, de eer w. fra ter J. Reygersberg H. L. zn., van de orde der E.E. P.P. Capucijnen, hoopt morgen Quater temper-Zaterdag in de kathedraal te 's-Herto genbosch de H. Wijding van het Diaconaat te ontvangen. De beer K. W. Uytenoroek, com mies le klasse aan de H.IJ.8.M. alhier, zal 1 Januari a.s. oen aag ueraenaen, waarop oq voor zo j in dienst trad. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Z. K. H. Prins Hendrik komt Zaterdag jagen in zijn jicht in den Scheurpolder. Voor over- en terugvaart van hier zal het Rjjks- directievaaituig »P. Galand" beschikbaar gesteld worden. UIT ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam heeft de leden der commissie uit de ingezetenen voor de beoor deeling van het wetsontwerp tot wijziging der grens tusschen Rotterdam en Schiedam opgeroepen tot een vergadering op Woensdag 23 dezer. Schooibouw. Werkloosheidcrediet. Conrectorsbenoeming. De laatste loodjes. De plaats van de nieuwe school waar meester v.n Boekhoven den scepter zat zwaaien, is einde lijk bepaald, 't Heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Een-en-twintig vroeden gingen na de laatst gehouden raadszitting op zoek, speurden naar alle kanten, roken en zagen op verschillende plek ken en 't resultaat was dat drie nieuwe plaatsen werden gevonden. Allereerst een terrein geheel gratis aangeboden, aan het eind van de Polder straat behoudens enkele maren die de Raad te beoordeelen had dan een huis en tuin aan den Oostsingel, die de bloemist-eigenaar voor den civielen prijs van f18.500 van de hand wilde doen, en ten slotte een stuk grond, de tuin van het Diaconiehuis, waaromtrent echter voor de Raads zitting bleek, 't niet meer beschikbaar was. Wjjl de geboden koop aan den Oostsingel, ook om de groote bijkomende kosten, College noch Raad ver mocht te verlokken, kon buiten den Doele alleen het terrein aan het eind van de Polderstraat in aanmerking komen. Het beschikbaar stellen van dat terrein was oogenschjjnljjk een royaal aanbod, maar de wethouder van gemeentewerken zei terecht, dat 't geen gegeven paard wasde gemeente zou toch voor straataanleg, ophooging en verbetering zoo veel hebben uit te geven, dat ze zeker wel voor dat bedrag den grond had kunnen koo pen. De eigenares van de straat en bet land aan het eind daarvan zou daardoor, ook voor het nog resteerend deel van haar landbezit, niet in minder conditie zjjn gekomenmaar de eigenaars der panden aan de Polderstraat zouden er lang niet beter op zjjn gewordenze hadden een mooie straat gekregen, maar waren er met hun huizen bijna achter weggezakt. Dat begreep het College en ten slotte ook de Raad, die in zjjne groote meerderheid inzag dat 't toch niet aanging, men- schen, die met geen-ophooging in vjjftien jaar gevleid waren, nu in eens voor zoo groote teleur stelling te plaatsen, al kwamen zjj dan ook van de veel besproken twee derden vrjj. Er zijn overigens bij de zeer langdurige discus sie over de verschillende plaatsen heel wat zaken besproken. Het geheele SiDgelkwartier werd zoo wat overhoop gehaald de hofjes en de menschen in de Polderstraat kwamen op de tong; over warme en koude harten van B. en W. werd uit den treure gedebatteerdhet Broersvestwerk Breedstraat en Spinhuispad bleven mede niet onaangeroerd de verdeeling der schoolgaande kin deren werd besproken en de verplaatsing der Spoelingbrug reeds als een onvermjjdeljjk feit in het verschiet gesteld. We hoorden zelfs van den wethouder van gemeentewerken, dat, als de Spoe lingbrug verplaatst wordt, omdat ze te dicht bjj de nieuwe brug over de Schie zou liggen, ze waar- scbjjnljjk in het verlengde der Kreupelstraat zou komen. - Vroede Koopmans scheen maar niet te begrjjpen, dat er toch ahjjd daar twee bruggen over de Schie zullen moeten zjjn. Die brug bjj het verlengde der Kreupelstraat zou zeker zeer onpractisch zjjnde Noordvest zou dan zonder brug een leeljjken en gevaarljjken hoek maken. Aan het eind der langdurige discussie kwam zoo waar weer een uitstelvoorstel in stemming de heer rar. von Briel Sasse zei terecht dat de obstructie tegen den schooibouw nu van den anderen kant kwam. Over dit voorstel staak ten de stemmen in een voltallige vergadering zoodat 't verworpen was. De heer Van der Schalk bleek zich in dit geval terecht buiten stemming te houden. Nu kwam het voorstel van B. en W. in stemming en zag men den wet houder van gemeentewerken zjjn draai nemen in de richting zjjner geestverwanten. Hjj, die zich reeds aanvankeljjk voor het voorstel verklaard had, verklaarde nu er tegen te stemmen, omdat de gelegenheid om met mevr. Van der Schalk tot accoord te komen, benomen was, terwjjl bjj toch hoorden we goed reeds verzekerde, dat ze in zake de ophooging niet tot toenadering zou bereid zjjn. Met onthouding van haren gelastigde bepaalde de Raad nu twaalf tegen acht dat de nieuwe school achter den Doele zal gebouwd worden't ging bjjna rechts tegen links alleen de heer Wittkampf stemde ook nu weder met de vroeden ter linkerzjjde. Met het eindbesluit van den Raad zjjn wjj betrekkeljjk ingenomen Wel is ook aan de plaats Doele een enkel bezwaar verbonden, betreuren we 't ook dat deze afgesloten ruimte nu geheel als organisatie-terrein voor optochten verloren gaat; maar we weten nu toch, dat de school gebouwd wordt op het terrein dat door den schoolopziener, den heer Jennes die bjj dit schooldebat op de tribune was eene ideale plaats werd genoemd. i Onder het opschrift »Een verrassende henoeming" bericht »De Locomotief," dat de heer G. Stipriaan Luiscius, directeur van de Haagsche Tramweg-Mij. benoemd is tot administrateur van de Kon. Mjj. tot Exploitatie van Petroleum en reeds half Febru ari a.s. zjjn nieuwe bestemming naar Oost-Indië zal volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2