Verspreide berichteii. Staten-Generaal. Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. - I indelingen, gevoerd tusschen Colum- i-v en de Yereenigde Staten zijn tot een racht. De hangende geschillen zijn uit g geiuimd. Columbië erkent de onafhan- neid van Panama, en laatstgenoemde staat aalt 2,500,000 aan Columbië, als Panama's .andeel in de Openbare Schuld van Columbië vóór die losscheuring van Panama plaats greep. In een tot stand-gekomen verdrag wordt voor altijd de grenslijn tusschen Panama en Columbië vastgesteld. CHINA. Yuan Clii Kai, de zoo plotseling at gezette Chi- neesche onderkoning, heet Peking heimelijk te hebben verlaten en te Tientsin te zqn aangekomen. HÜ zou nameljjk, ondanks het keizerljjk bevel, zich naar Honan, zijn geboorteplaats te begeven, het voornemen koesteren, naar Engeland te vluch ten, zoo luiden althans berichten, te Londen uit Shanghai ontvangen. Zjjn partijgangers de onderkoningen van Chili, Kanion, en Mansjoerjje, zullen, volgens hetzelfde bericht, onmiddellijk van hun ambt worden ont heven. Een telegram van de Duitsche kabelgrammaat- schappij biengt daarentegen de belangwekkende mededeeling, dat Yuan Chi Kai eergisteren reeds weder van Tientsin naar Peking zou zijn terug gekeerd. Dit bericht vraagt om bevestiging, want het zou kunnen worden uitgelegd in dezen zin, dat Yuan Chi Kai, die over een aanzienlijken aanhang beschikt, het veld niet zonder strijd wil ruimen voor de partij der Mandsjoes en de dynastie, De Kroonprinses van Rumenië is van een dochter bevallen. De gezant der Donau-monarchie te Rome is op den rijweg bij Villa Borghese van zijn paard gevallen. Hij heeft zijn neusbeen gebroken en zijn kaak gekneusd. Hij zal zijn kamer moeten houden. De gevallen van builenpest op hèt eiland Fayal (Azoren) nemen boe. Men seint uit Lissabon dat de jeugdige koning Manuel in een gezondheidstoestand verkeert die zijn omgeving ernstige onrust inboezemt. De geneesheeren raden hem een langdurig verbljjt in Zwitserland aan, kunnen anders niet voor zijn leven instaan. De iongen van den koning moeten érnstig aangedaan zijn. Ook de koningin-grootmoeder Maria Piagis zeer ernstig ongesteld. Uit Tandzjer wordt aan de Parijsche „Temps" gemeld, dat de .gezant van Portugal gisteren aan der. vertegenwoordiger van den' Sultan een nota der mogendheden heeft overhandigd, waarbij Moe- lai Haf id officieel wordt erkend. Minister Bevers f. Z. Exc. Mr. .1. G. S. Bevers, minister van Waterstaat, is Dinsdagavond te 's-Gravenhage plot seling overleden. Het droevige feit, het schokkend-onverwachte daarvan en de omstandigheden, waaronder het voorviel, wekten groote ontsteltenis en deelne ming. geliumeerd en geestig als hiji was, wist hij ieder voer zich in te nemen. Als wethouder dkveepten ijn ambtenaren werkelijk met hem en algemeen was dan ook het gevoel van spijt in die kringen, toen de heer Bevers het vorig jaar als wethouder aftrad. .Ais treffend staaltje van zijin liefde voor het idsdienstig onderwijs en tevens van zijn. pret- Zitting van Womsdag 6 Januari,s avonds 9 ure- De ministers zjjn allen met uitzondering van de heeren Heemskerk en Sabron aanwezig. De minister van Financiën, de heer Kolkman, (zwager van wijlen minister Bevers) staat op en doet diep ontroerd mededeeling van het overlijden van den minister van Waterstaat den heer Bevers, besluitend met de woorden «Door zijn heengaan verliest H. M. een trouw onderdaan, het vaderland een zijner nobele zonen en wij zijn ambtgenooten een hoog gewaardeerden medewerker en vriend, wiens naam, zoolang ons het leven zal zijn gegund, met ecre door ons zal worden genoemd. «Moge God hem de eeuwige rust verleenen en zijne treurende weduwe steunen door Zjjn troost!" De voorzitter, de heer Sc h immelpenninck van der Oye, beantwoordt deze treurmare met een hoogst waardeerende lofspraak op den diep- betreurden overledene en stelt voor aan de Kamer, een brief van rouwbeklag te zenden aan de treu rende weduwe. JSadat daartoe besloten is, verlaten de ministers de vergadering en wordt mededeeling gedaan van ingekomen missives, verslagen enz. Daarna deelt de Voorzitter mededat de centia'e commissie besloot in de afdeelingen te doen onderzoeken de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1909 en verdere wets ontwerpen. De Kamer wordt verdaagd tot nadere bijeen roeping. Huldeblijk aan de Koningin. Het «N. v. d. D." deelt mede, dat aan mevrouw I. van Emstede-Winkler, leerares aan de bekende Rijksschool voor Kunstnijverheid in het Rjjks- Museum te Amsterdam, de zorg voor het borduur werk van een wiegekleed een deel van het huldeblijk zal toevertrouwd worden. Het kleed, dat H. M. droeg bij de inhuldiging in de Nieuwe Kerk en hg haar huwelijk, was ook vervaardigd onder leiding van Mevrouw van Em. stede-Wiokler, herinnert het blad. 5 vena Is te Amsterdam heeft zich te Rotterdam en te 's Gravenhage een comité gevormd, dat zich ten doel stelt aan H. M. de Koningin, ter gele genheid van de te verwachten heuglijke gebeur tenis, een geschenk aan te bieden. .Te 's Gravenhage had men oorspronkelijk liet p,an een nationale hulde te brengen, doch toen men vernam, dat te Amsterdam reeds een comité bestond, 'dat beoogde een stedelijk geschenk aan to bieden, besloot men leder comité op zich zelf werkzaam te doen zijin. Nadat de minister het departement, na afloop der gewone werkzaamheden des middags had ver laten, deed hij eene wandeling door het bosch in de richting zijner woning. I !)f. heer Bevers was vergezeld van mevroujw van W„ met wier echtgenoot het vroegere Ka merlid, de thans ontslapene in nauwe vriend schapsbetrekking stond. Op liet wandelpad langs den Koekamp geko men, gevoelde de heer Bevers zich plotseling onwel; hij zeeg ineen en /was bewusteloos. De voerman van een met paard bespannen wagen stelde deze ter beschikking om den lijder naar diens woning in de Daendelstraat over te brengen. Men kan zich de consternatie in zijn huis voor steden. Ondanks den geweldigen schok zorgde mevrou;w Bevers zelve voor onmiddellijke geneeskundige hulp. 1 Liefderijke en deskundige bijstand mochten even wel, ongelukkig, niet meer baten. Na een klwartier uurs tijd gaf de heer Bevers den geest.. Hem had een beroerte getroffen, die aan zijn werkzaam leven op 't onverwachts een einde maakte. Het leven van nu wijlen mr. Bevers is nog pas Kort geleden geschetst toen hij, nauwelijks een jaar geleden (11 Februari 1908) als raadsman der Kroon optrad in bet. ministerie-Heemskerk, waarin hem de portefeuille va,n Waterstaat weid toevertrouwd. De keuze was op hem voor dat, departement gevallen, omdat hij in de residentie het beheer der publieke werken als wethouder gedurende verscheidene jaren had geleid, toen hij, aJs ad vocaat in den Haag zich gevestigd hebbende eeni gen tijd te voren als lid van den gemeenteraad was opgetreden. Zijn juridische bekwaamheden werden erkend, toen hij als lid der Commissie van voorberei ding voor de faillissementswet werd aangewezen. De heer Bevers, geb. 23 September 1852 te Roer mond, die in 1877 gepromoveerd was op proef schrift „Over poging tot misdrijf met ondeugde lijke middelen, of op een ondeugdelijk voorwerp" had zich reeds eerder in het staatkundig leven bewogen; van 1888 tot 1894 was hij n.l. lid van de Tweede Kamer voor Doetinohem en na de ontbinding van de Eerste Kamer, in 1902 nam hi; in dat college zitting. De heer Bevers was een beminnelijk man. Is voor zijn naasten familiekring zijn plotseling ver scheiden een zware slag, niet minder onder zijn collega's, zijn vroegere ambtsbroeders in de balie, die hem indertijd in den raad van toezicht en discipline voor de orde van advocaten kozen; in de chariteitskringen vooral, waarin de nu ont slapene zich met voorliefde bewoog, zal zijn heen gaan een smarteiijken indruk maken. Onder zijne R. K. geloofsverwanten wias Bevers ook een man van beteekenis, van gezag en van invloed. Gedurende een reeks van 25 jami maakte hij deel uit van het Regenten-college van het R.-K. Weesbuis.. Het voorzitterschap van den hoofdraad der St. Vincentius h Paulo-vereeniging werd door den heer Bevers bekleed en toen hij verledén jaar minister was geworden, wérd hem het eere-voor- zitterschap opgedragen. In het kerkbestuur der parochie van den H. Antonius en Lodewijk had hij als kerkmeester zitting. De overledene was ridder van den Nederland- schen Leeuw en in de orde van Pius IX van den Heiligen Stoel. De staat der- gezondheid van dezen man deed geenszins dezen slag verwachten. Nog Maandagavond bevond hij zich onder de genoodigden ten Hove. Zijn gewone opgewektheid deed allerminst een zoo spoedig einde voorzien Tóch had de nu ontslapene misschien zich te weinig ontzien. 'Zijne vrienden wisten, dat hij nu en dan aan benauwdheden leed die wellicht grooter zorg had den vereïscht. dan de volijverige man zich gunde. Minister Bevers, die op het Katwijksche gym nasium zijn voorbereidende studiën maakte, was reeds rdaar een van de beste leerlingen zijner klasse. Hij muntte ook daar reeds uit door zijn g) oote godsvrucht, die hem heel zijn leven door is bijgeuiéVen en waarvan hjj herhaaldelijk stich tende voorbeelden gaf. Zoo bijv. volgde hij, ook nog als minister, steeds de processies in de kerk van de HH. Antonius en Lodewijk, van welker lestuur hij lid was. Zijn enorme werkkracht heeft hij steeds in volk' mate gegeven aan de St.. Vincentiusveree- m'ging, van wier hoofdraad hij lange jaren secre taris, .ater president was, In den tijd van zijn secretarisschap was hij tevens practiseerend ad vocaat en lid van de Prov. Staten en van de Tweede Kamer. En ondanks die overlading van werkzaamheden waren steeds alle zaken die door hem behandeld werden punctueel in orde! De heer Bevers was een joviaal mensch, die nergens vijanden had en steeds vriendelijk en voorkomend was jegens een ieder. Vroojijk, goed tigen omgang kan dienen, dat de ontslapene nog zeer onlangs als lid der feestcommissie tot hul diging van den hekenden musicus, den Eerw. broeder Leo, in Den Haag, een belangrijk aandeel nam in de voorbereidende werkzaamheden en op den dag der feestviering persoonlijk den jubilaris bet ordeteeken van Oranje-Nassau op de borst kwam hechten, 'In den heer Bevers is heengegaan een zéér verdienstelijk staatsburger en /een man, die op velerlei gebied van welddadigheld zich groote verdiensten heeft verworven. De begrafenis van minister Bevers, is bepaald op Zaterdag, op de R. K. begraafplaats te 's Gra venhage. Om elf uur zal de begrafenisstoet het woonhuis in de Daendelsstiaat verlaten. Z. K. II. de Prins der Nederlanden heeft gis tervoormiddag, ook uit naam van II. M. de Ko ningin, een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij mevrouw Bevers. Gisterochtend is er een buitengewone minister raad gehouden in verband met het plotseling overlijden van den minister van Waterstaat. De tribunes in de Eerste Kamer. De Haagsche correspondent van de Te), schrijft Naar ik verneem, worden er wederom bespre kingen gevoerd, om te komen tot verwijdering van de tribunes in de Eerste Kamer. Die tribunes, er werd sinds lang over geklaagd, en'sieren de mooie zaal in booge mate. Tevens zjjn ze zelfs vrjj onvoldoende voor pers en pabliek. Ze werden ongeveer 40 jaar geleden gebouwd vóór dien tijd waren de plaatsen voor journalisten en toehoordei s huiseljjk-gelijkvloers met de zetels der Kamerleden. Naar zoo iets wordt nu wederom gezocht en de groote vraag is maar, de noodige plaatsruimte te vinden. Over dit punt nu wordt thans opnieuw beraadslaagd. Tweede Kamerverkiezingen. Nu het gerucht weer loopt, dat de heer mr. P. C. J. Henncquin, lid van de Tweede Kamer, voor geen herbenoeming meer in aanmerking wenscht te kompp, kunnen wij melden, dat de raoge'ijkheid vol-trekt niet is buitengesloten, doch dat daarom trent nog niets met zekerheid 's te melden- («Tel.") van een nationaal of centraal comité algezien; men kwam lot. de slotsom, dat op geen betere wijze een beroep op de offervaardigheid vaa de Neder,andsehe natie ten bate van 'de zwaar be proefde bevolking van Zuid-Italië zou kunnen worden gedaan, dan indien do Nederlandsche pers op zoo'n ruim mogelijke schaal zich mei die taak zou willen belasten. Derhalve werd besloten een schrijven tot de Nederlandsche dagbladen te richten, waarbij aan deze verzocht zal worden elk voor zijn lezers, een inschrijving open te .stellen ter verzachting van de gevolgen van de ontzaglijke ramp en de bij hen ingekomen gelden te storten in een ge niet nschappelijk fonds, waarvan het bedrag aan de -Ita'xiaansché regeering zal worden overgedra gen. 1 Op de lijsten door het Rotterdamsch Comité ter oourze ter teekening gelegd, is gister voor ongeveer 'f3500 get.eekend. liet ter beurze te Amsterdam géteekend bedrag voor de noodlijdenden in Italië is gister tot onge veer f56,000 gestegen. Door de heeren Hope Co. is bereids 100,000 lire aan het comité te Rome overgemaakt. J J. Haver Drooze. f Te Hilversum is overleden de heer J. Haver Droeze, onlangs benoemd tot gezant te Peking. Rootte Kruis. Gistermiddag om twee uur is Z. K. IIde Prins der Nederlanden in het gebouw van Het Roode Kruis te 's-Gravenhage geïnstalleerd als voor- z'tter van het hoofdcomité van Het Roode Kruis. Nederland en Venezuela. Gisteren had in den Raag een vergadering plaats van het Bestuur van het «Comité voor Vrede en Overleg met Venezuela". Wegens de gunstige wen ding, die het geschil tusschen Nederland en Vene zuela thans genomen heeft, werd besloten: le-op de eerstvolgende ledenvergadering voorstellen te doen ten einde het comité verder als Vredebond te doen voortbestaan 2e den vredesgezant dr. Paul, namens het comité, te begroeten. Daarna hadden nog eenige besprekingen van huishoudelgken aard plaats. Castro. Reuter seint uit Berlijn De toestand van Castro is naar omstandigheden bevredigend. De dag van eergisteren en de daarop volgenden nacht zjjn goed verloopen. De loop der ziekte geeft tot nog toe geen zorg. Reuter seint nog uit Berlijn Vo.gens mededeeling van professor Israël is de toestand van Castro uitstekend. Iïeï eerste gevaar aan de operatie verbonden mag als geweken beschoujwd worden. De Parijsche „Temps" verneemt uit Berlijn, dat de gezondheidstoestand van Castro niet ver beterd is. Een mooi succes. De reis van het pantserschip „De Ruyter", den 15den December j.T. van Nieuwediep ver trokken en den 2den Januari te Curasao aangeko men, is in zooverre opmerkenswaardig, dat dit maal de reis van haven tot haven in eens door, zonder eene tusschenhaven aan te doen, is vol bracht. Sedert in 1898 het eerste der moderne schepen van de Nederlandsche marine, de „Fries land", naar West-Indië vertrok, bereikte nog nim mer een dier schepen, uit Nederland vertrek kende, rechtstreeks Curasao. Negen-uurs-winkclsluiting te Bussuui, De R. K. en de Alg. Middenstandsvereenigin- gen te Bussum hebben besloten gezamenlijk nog maals te beproeven de 9-uurs-sluiting wederom in te voeren. Industrieele eigendom. De directeur van het Bureau voor den Industriee- len eigendom te 's Gravenhage, herinnert belang hebbenden, dat de kracht der inschrijlving van een fahneks- of handelsmerk ingeschreven in den loop van het jaar 1889 vervalt met denzelfden dag van het jaar 1909, tenzij de rechthebbende vóór den laatstgenoemden dag vernieuwing hebbe aan gevraagd. 1 1 De voor de vernieuwing ie vervullen formali teiten zijn dezelfde als voor de eerste inzending bij art. 4 der Merkenwet zijn vastgesteld. De aardbeving in Italië. In een gisteren onder leiding van den minister van Buitenlandsche Zaken aan diens departement gehouden bijeenkomst van de voorzitters van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, de commis sarissen der Koningin in Zuid-Holland en Over ijssel den burgemeester van den Haag en een drietal journalisten werd ernstig over'wiogen de vraag op welke wiijze ook de Nederlandsche natie zou kunnen getuigen van hare deelneming in de verschrikkelijke ramp die Ital.ë heeft getroffen. Na ampele bespreking werd van de vorming Jaarfeest—Volksbond. De afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond heeft gister-avond een aanvang gemaakt met de viering van haar jaarfeest, dat ook ditmaaf wederom, het groot aantal leden met hunue dames, om beurten in drie feestavonden moet worden gevierd. De voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, den feestavond openend, heette leden en donateurs, die dezen avond mede genoodigd waren, allen welkom, wenschte hun een zalig nieuwjaar en hoopte, dat allen ve^l pleiiier zouden hebben en hetgeen door de medewerkende vereenigingen zou gegeven wor den, ri.et de meeste aandacht zouden volgen. Verder beval hg in aller welwillend bedenken de coliecte van het busje «Hulp in nood", dat door het schenken van een Kerstgave, zjjne kas geheel uitgeput had, spoorde hg aan tot het aanschaften van het jaaarboekje van den Bond en de nieuwe uitgave van de encycliek «Rerum Novarum" en maande hg allen het werk van de Propaginda- club te steunen, in 't bijzonder de uitgave van bet periodiek geschrift der K. S. A. en de ander lec tuur die zg zou aanbieden, ten slotte allen nog maals veel genoegen wenschend. Daarna werd de verdere afwerking van het zeer gevarieerd program voortgezet. Nadat «St. Ambro- sius" als reeds de marsch «Uncle Sammy" van Holzmann had doen hooren, gaf zjj ons nu de ouverture «Dichter und Bauer" van Suppé blijk baar tot aller voldoening te genieten. Vervolgens betraden «St. Cecilia's" leden het podium en deden zg Onder de bezielende leiding van den directeur, den heer A. M. den Draak, ons weer eens be. bekende «Les enfants de Paris" en daarna het wel oude maar immer nieuwe «An der schonen blauen Donau" op de hun eigen verdien stelijke wjjze smaken. Toen was de beurt aan de zoo gevierde Dillet- tantenclub «Alberdingk Thym". Met hare beste krachten vergastte zij ons ditmaal eens op éen- blgspel. «Jocrisse de Vondeling", het bekende een bedrijvig blijspel, werd flink, coulant gespeeld en gaf stot tot uitbundig lachen, vooral waar de titelrol door den heer v. A weer zoo onverbeter lijk leuk werd vervuld. De groepen van de schermclub «St. Michael" deden zien, met welk succes de eigenaardige schermkunst zelfs door de jeugdige leden der club wordt beoefend. Het «tableau vivant" aan het eind gaf zeer scboone poses te aanschouwen. Na een betrekkelijk korte pauze waaronder en waarna het harmonie-orkest de wals «Mein Traum" van Waldteufel en Volstedt's Tip Top polka deed hooren, gaf de eenige leden der zangveree- niging een drietal kwartetten Scbafers Avondlied «De Heere God in de natuur" van Van Beetho ven en het bekende «Bekeerd" van Verhallen, die met een krachtig applaus werden beloond. Daarna gaven de leden van de Dillettantenclub nog een drietal nummertjes «De bedroefde recruut", koourcbe voordracht van G. Ileyne, Humorus- komisch duet «Twee straatslijpers" en «De terug komst van den pleiziertrein van Amsterdam", klucht door Antonius, waarin nagenoeg alle leden der- club optraden onder uitbundige vrooljjkheid TEERSTE KAMER gg».1i'"-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2