Dagblad voor Schiedam en Woning Arbeittnr. 32ste Jaargang. Zaterdag 13 Maart 1909. Ne. 9361. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zon dagsblad. Ofticieele berichten. Yisscherij. Openbare aanbesteding. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien hei besluit van de Gedeputeerde Staten van 9 Maart 1909, no. 3 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no 81); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is be paald, dat, met wijziging van hun besluit van 15 rebiuan t. v. no. 76- bekend gemaakt bij Pro vinciaal blad no. 18 van dit jaar de vis- scherjj in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door --luizen afgesloten, zal zijn gesloten van 31 Maart aanstaande tot en met 31 Mei daaraanvolgende, ohjvende de overige bepalingen van dat besluit onveranderd. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede ia het Provinciaal blad en ia de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 10 Maart 1909. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. Op Donderdag 18 Maart 1909, des namiddags te 12 uur, zal door Burgemeester en Wethou ders van Schiedam, in het openbaar worden aan besteed het afbreken van den opstal op het terrein aan de Pernissche straat. Het bestek ligt ter inzage óp het bureau van Gemeentewerken en ter Gemeentesecretarie. Als na verloop nog slechts van enkele weken bet vuur der politieke welsprekendheid weer zal Zfln ontbrand, zal onder de vele punten, die de staatkundige handelsreizigers hun aandachtig ge hoor zullen voorpreeken, zeker het Kamerdebat m zake den tien-urigen arbeidsdag eene beduidende plaats innemen. De motie-Schaper, al dan niet met voorbe dachten rade nog zoo juist voor den verkiezings tijd in behandeling gebracht, zal zeker als verkie- zingsstof uitnemend dieust doen. Daarom achten wjj 't noodig het votum te dezer zake uitgebracht, nog eens in het juiste licht te steilen. De motie door bet sociaal democratisch Kamer lid voor Appingedam gesteld, was oorspronkelijk van den volgenden inhoud De Kamer, van oordeel, dat, naast de grootst mogelijke beperking van den nachtarbeid en betere bescherming van kinderen en jeugdige personen, de wettelijke beperking van arbeids duur voor alle volwassen arbeiders, en wel tot 10 uren per etmaal, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag. Zooals uit deze motie blijkt, worden daarin be perking van nachtarbeid en bescherming van kin deren en jeugdige personen in het voorbijgaan behandeld en wordt den nadruk gelegd op den tien-urigen arbeidsdag voor volwassen arbeiders: Niemand nagenoeg in de Tweede Kamer ont kende de wenschelqkheid van beperking van den arbeidsduur voor volwassen arbeiders. Integendeel mèt den voorsteller der motie was men 't vrjj algemeen eens, dat in verschillende bedrijven door tallooze personen te veel en te lang wordt gear beid. Alleen tegen de w ij z e, waarop de motie voorsteller tot eene wettelijke beperking van den arbeidsduur voor volwassen personen wilde komen, bad men bezwaren. Niet onvoorbereid, niet zon der een degelijk onderzoek van den toestand in de verschillende bedrijven, meenden meerdere amerleden, mooht deze gewichtige aangelegen- eid wettig geregeld worden. De bezwaren kwamen niet enkel uit den zoogenaamden conser vatieven hoekniet alleen de heeren Van Karne- beek, De Visser, LohmaD, die meer of minder tot de partij van het ietwat Star behoud mogen gere kend worden; maar ook de afgevaardigden Aal- berse, Passtoors en Van der Molen konden zich met de motieISchaper, zooals ze door den voor steller geformuleerd was, niet vereenigen, hoewel ze instemming betoonden met het denkbeeld dat daaraan ten grondslag lag. Voor de laaistbedoel- den gold vooral het bezwaar, dat de motie, zooals de heer Passtoors terecht opmerkte, aan den eenen kant te veel, aan de andere zijde te weinig omvatte vooral het ontbreken van de dringend noodzake lijke uitzonderings- en overgangsbepalingen maakte de motie voor velen terecht onaannemelijk. Dagen lang heeft de scheidende Kamer over deze veelomvattende motie beraadslaagd. Het debat heeft zich niet tot zakelijke argumenten bepaald; doch is maar al te veel tot persoonlijke aanvallen, vooral van den voorsteller der motie, verdwaald. Zeer rake zetten, die de uitvallen des voorstellers verweerden, zetten Schaper daarbij mat. De Regeering heeft bij dien scherpen strijd der onderscheidene meeningen een vrij neutrale houding aangenomen. Kon minister Talma de motieSchaper niet voor zijne rekening nemen ook voor de motie Aalberse zou hij de verant woordelijkheid niet aanvaarden. De minister van Landhouw en Nijverheid, die een eventueel Kamer votum voor den tien-urigen arbeidsdag in eene wettelijke regeling zou hebben om te zetten, wilde eerst meer feiten na ernstig onderzoek kennen alvorens zoo diep in het bedrijfsleven in te grijpen. Het vierdaagsch Kamer-debat was ten slotte bijna uitgeloopen op een viertal motiën, waarvan er echter slechts twee de spitsroede van het Kamervotum hebben doorloopen. De heer mr. Aalberse stelde mede namens de heeren Passtoors, Arts, Jansen (Maastricht) en Ruys de Beerenbrouck een motie voor, luidende als volgt: De Kamer van oordeel, dat behoudens drin gend noodzakelijke uitzonderings- en overgangs bepalingen de wettelijke beperking van den arbeidsdag vóór de volwassen arbeiders, en wel tot 10 uur per etmaal, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag. Naast deze tweede motie voor den tien-urigeD arbeidsdag dreigde onmiddellijk een derde motie en wel van den heer Drucker. Indien toch de heer Schaper niet in zijn motie opnam de veilig- heidsclausule van den heer Aalberse, de onvermij delijke ultzond-rings- en overgangsbepalingen, zou de heer Drucker dit doen en dus een nieuwe editie van de motie-Schaper geven, maar dan met behoud van «nachtarbeid" en bescherming van jeugdige personen; aldus zou hij het caudijnsche juk van de motieAalberse, beter dan die van den heer Schaper, ontgaan. Doch de heer Schaper, toegevend aan den drang der heeren Drucker en Klerk, gaf zelf gedeeltelijk de novelle - de uitzon deringen nam hij opvan de overgangsbepalingen wilde bij niet weten, omdat zij de zaak op de lange baan zouden schuiven, wat voorsteller uit bet plotseling meegaan der antirevolutionairen, in den persoon van den heer Van der MoleD, met de motieAalberse meende te kunnen afleiden. De dreigende motieDrucker was nu van de baan de ontwerper had zich met die van den heer Schaper nu schoorvoetend vereenigd. Toen kwam een vierde, of liever een nieuwe derde motie na het verdwijnen der vorige. De heer Visser en Lohman stelden de motie, nog gis teren in ons Kamerverslag weergegeven, wier korte inhoud aldus verluidt, dat de Reaeering wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen tot het verkrijgen van goede gegevens om wettelijk een maximalen arbeidsdag vast te stellen (dus niet bepaald den tien-urigen). Tegen deze zoetsappige motie moest zich zelfs nog de oud-liberaal Van Karnebeek verklaren, vooral dddrom, omdat zjj reeds spreekt van een beperking als regel voor het onderzoek is inge steld. De Utrechtsche afgevaardigde behoefde er echter niet tegen te stemmen, daar zjj als laatste in de rij niet in behandeling kwam. Na verwer ping toch der motieSchaper met de stemmen der rechterzijde tegenover die van sociaal- en vrij zinnig-democraten en het meerendeel der liberale unie-mannen, waarvan alleen de heeren Patjjn, Smeenge en Reyne met de oud-liberalen tegen stemden, werd de motieAalberse aangenomen met behulp der voorstemmers van de motie- Schaper, gesterkt door 14 Katholieken, 6 antirevo lutionairen, 3 unie-liberalen en 2 oud-liberalen. Met 7 Katholieken stemden 5 antirevolutionairen, de aanwezige (8) christeljjk-historischen en 5 oud liberalen tegen. Aldus is in een Kamerzitting, waarin nog 22 leden ontbraken, een uitspraak ten gunste van een wettelijken tien-urigen arbeidsdag, met uitzon derings- en overgangsbepalingen, gegeven. Wat zal minister Talma met dat Kamervotum, waar voor hij blijkbaar niet geporteerd was, doen Zal h(j de motie naast zich neerleggen of ze in een wetsontwerp belichamen Het eerste zal hfj zeker, zooals we hem kennen, niet doen het laatste zal hij zeker niet zoo spoedig doen. Veleer mogen we verwachten, dat de Minister, die over gebrek aan de noodige gegevens klaagde, ondanks den ietwat gebiedenden wensch der Kamer, na de reorganisatie der arbeidsinspectie een grondig onderzoek naar den toestand in ver schillende bedrijven zal instelleD, alvorens met een wetsontwerp te komen. In ieder geval zullen nu zeker vele uitzonderingsbepalingen in den geest der Kameruitspraak gemaakt worden. Hopen wjj. dat aldus de bedoelde wet in de verre toe komst niet een knellend j.uk, maar een zachte drang zal zijn, die patroon en werkman beiden bevredigt t DE BALKAN. De «Norddeutsche Allg. Zeitung" schrijft De Servische nota wordt in de pers zeer ver schillend beoordeeld. Hoewel zij meestal beschouwd wordt als een schrede voorwaarts naar den vredei heeft zjj toch nergens bevrediging gewekt, ook niet in de Fransche en Engelsche pers. Men zal moeten afwachten of en wat Servië op de stappen van den Oostenrqkschen gezant in Belgrado zal antwoorden. In Weenen en hier wordt er de aandacht op gevestigd, dat de wensch van Servië, om »al zijn eischen en wenschen" door een Euro- peesche conferentie behandeld en onderzocht te zien, geen invloed kan hebben op de besluiten der mogendheden, omdat alle mogendheden het er altijd over eens geweest zijn, dat een conferentie in elk geval een scherp begrensd programma moet hebben en dat slechts kwesties ter conferentie zullen behandeld worden, waarover de deelnemers aan de conferentie het te voren met elkander eens zijn geworden". In officieele kringen verklaart men, dat Oosten rijk een rechtstreeksch antwoord van Servië blijft eischen op de verklaringen, door graaf Forgach namens zijns regeering gedaan. Servië moet geheel afstand doen van zjjn politieke eischen en het aannemen van het voorstel, om in onderhande ling te treden over ©economische kwesties, is niet voldoende. Indien Servië niet binnen 2 of 3 weken antwoordt, zal Oostenrijk opnieuw stappen te Bel grado doen. Oostenrijk stelt als conditio sine qua non, dat Servië 'n rechtstreesch antwoord naar Weenen zendt- De Oostenrijksche nota is in Servië aan het oordeel der ministers van koophandel en van financiën onderworpen, die een ontwerp van ant woord zullen opstellen Vervolgens zal de minister raad zich bezighouden met de eindredactie. In tot oordeelen bevoegde kringen gelooft men, dat op zjjn vroegst het antwoord in de volgende week zal worden ingediend. Naar uit regeeringskringen, verluidt zal in dat antwoord worden betoogd, dat het de Servische regeering niet vrij staat de inlijvingskwestie, die beschouwd wordt als een Europeesche kwestie, te vermengen met die van het handelsverdrag. Eenige bladen hopen, dat Oostenrijk bedwelmd door het laatste succes, zal trachten Servië nog meer te vernederen, waardoor het aanleiding zou geven tot een wanhoopsdaad van hetjServische volk, dat de regeering zou wegjagen en een beroep zou doen op de wapens. Bq de Skoepsjtina is de aanvraag voor aan aan vullingskrediet van 5,400,000 dinars voor de behoeften van het leger ingekomen. De vergunning der Turksche regeering tot doorvoer van Servisch oorlogsmateriaal is, volgens een nader bericht, slechts gedeeltelijk en voor waardelijk; zij moet bjj elke lading vernieuwd worden. Een telegram uit Boedapest, eergisteren aan de »Kolnische Zeitung" afgezonden, zegt Te Belgrado zjjn, gelijk reeds is gemeld, aan de manschappen van de derde lichting geweren en patronen, 150 stuks de man, uigedeeld. De bewe ring, dat dit overeenkomstig de wet is en jaarlijks gebeurt, dus niets buitengewoons is, is onjuist. Sedert vele jaren krijgen deze Haanschappen geen geweer mee naar huis. Naar men uit welingelichte kringen verneemt, is deze wapening om twee redenen geschied. Men wil daarmede voor Belgra do een burgerwacht vormen, voor het geval het plan wordt uitgevoerd om de troepen uit de stad terug te trekkentevens beoogt men er een betooging tegen Oostenrjjk-Hongarije mee. Over t algemeen ziet men te Belgrado, ondanks de vredelievende verklaringen der Servische regeering niet met vertrouwen de toekomst in, maar rekent nog altijd op de mogelijkheid van een oorlog en houdt ook een opstand voor niet onmogelijk, als de regeering daar niet spoedig maatregelen tegen neemt. Het zenden van het 6e regiment naar Sjabats, twee weken geleden, wordt daarmede in verband gebracht. ENGELAND. De Marinebegrooting voor 1909/10 bedraagt 35.142.700. tegenover 32.319.500 in 1908 09 Op de post voor nieuwen aanbouw is uitgetrokken 8.885.194, tegenover 7.545.202 in het vorige Jaar. Men is voornemens om 4 Dreadnoughts op stapel te zetten, benevens 6 pantserkruisers. 20 destroyers en een aantal onderzeebooten, tot een bedrag van een half millioen pond. Twee Dreadnoughts zullen in Juli op stapel ge zet worden, in plaats van tegen het einde van het Jaar, en twee, zooals gewoonlijk, in November. De minister van Marine, Mc Kenna, deelde nog mede, dat het wellicht noodzakelijk is om in den loop van het begrootingsjaar gereed te zijn tot het snel bouwen van 4 grootere pantserschepen en verzocht daarom het parlement, hem machtiging te verleenen om de noodzakelijke bevelen daartoe retds van te voren te geven, waardoor het moge lijk zal zijn, dat met den bouw der schepen be gonnen wordt op 1 April 1910 en ze voltooid kun nen zjjn in Maart 1912. Sedert de Engelsche admiraliteit een groot aantal verouderde oorlogsschepen van de hand heeft gedaan, is het moeilijker geworden naar allerlei havens schepen te zenden om de vlag te vertoonen. Daarvan het nut inziende en onder vonden hebbende, hoeveel goeds de tocht van ad miraal Scott's eskader heeft opgeleverd, heeft de admiraliteit nu besloten, een smaldeel van vier kruisers te bestemmen om koloniale en vreemde havens te bezoeken. AMTT.Tt.TKA De nieuwe minister van oorlog, Dickinson, is een democraaten bet feit dat Taft hem heeft opgeno men in het republikeinsche kabinet, heeft wel eeni ge verbazing gewekt. Onlangs heeft Dickinson te Chicago in een rede, gehouden in de Iroquois club, over deze benoeming het een en ander meegedeeld. De verklaring was, dat Taft zoo langdurige en har telijke betrekkingen had onderhouden met personen uit de zuidelijke staten en dat de huidige president zooveel genegenheid koestert voor het zuiden. Daar om had Taft er op gestaan, onder zjjn raadgevers althans één vertegenwoordiger van het zuiden te tel len. Had hij nu een republikein uit een der zuidelij ke staten gekozen, dan zou dit verwijdering tusschen de politieke partijen iu die staten nog maar ver scherpt hebben. Daarom had Taft zijn keus gevestigd op een de- mocaaat, een der geneD, die bij de verkiezingen tegen hem had gestemd. Of nu Tafs streven en de keuze van Dickinson juist gezien waren, zou meende de nieuwe mi nister van oorlog - door den tgd moeten worden geleerd. Echter bezat hij, Dickinson, de zekerheid dat in de zuidelijke staten het aanvaarden door hem van een ministerschap in eeu Republikeinsch ka binet algemeen werd goedgekeurd. JAPAN. De begrootingscommissie heeft besloten, te ad- vireeren om de begrooting overanderd goed te keuren. Het Huis van Afgevaardigden heeft de wetsontwerpen, strekkende om de rechten op tex- tielwaren en den doorvoer van zout af te schaf fen, verworpen. Door deze beide beslissingen is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1