Binnenland stads- en Ue westelijk Nieuws. Ingezonden. Uemengd Nieuw». bij de Staten-Generaal had behooren te zyn in gediend. Wat de artikelen aangaat, had het de aandacht getrokken, dat het wetsontwerp zich beperkt tot regeling van het regentschap by minderjarigheid van kinderen, gesproten uit het huwelijk van de Koningin met den Prins der Nederlanden. Verscheidene leden achtten den volzin onduide lijk, waarbij bepaald wordt, dat bij ontstentenis van de Koningin Moeder op het oogenblik waarop de Kroon overgaat, de Prins der Nederlanden tot regent van het koninkryk wordt benoemd. De beteekenis van het woord «ontstentenis" achtte men zeer onzeker. Men gaf in overweging te bepalen dat, indien de Koningin-Moeder mocht overlijden, afstand doen van het regentschap of buiten staat geraken het regentschap waar te nemén, de Prins der Nederlanden in Hare plaats treedt. Enkele leden meenden, dat, naar de grondwet, een regent van rechtswege het regentschap ver liest, wanneer hij een vreemde kroon aanvaart. Anderen waren van oordeel, dat, al moge de grondwet het niet verbieden, het toch ook met het oog op internationale verwikkelingen niet in het belang des lands kan zjjn een regent als zoo danig te handhaven, die een vreemde kroon heeft aanvaard. Daarom wenschen deze leden bepaald te zien, dat het regentschap eindigt, wanneer de regent een vreemde kroon aanvaardt. £jr waren sommige leden, die de uitdrukking «souverein" in de artikelen minder juist achttend, liever van het dragen eener vreemde kroon ge sproken wenschten te zien. Voogdjjwet. Het voorstel tot benoeming van den Prins der Nederlanden tot voogd, vond algemeene instem ming. Enkele leden verlangden, dat Amsterdam, waar ook de inhuldiging, des Konings moet plaats vin den, als zetel van den raad van voogdjj werd aan gewezen. Anderen achtten het wel zoo practisch den raad te 's-Gravenhage te doen zetelen. Eenige leden achten het overbodig van de leden van den raad vau voogdy het afleggen van een ambtseed te vorderen. Tegen de bepaling, dat de voogd, behoudens wettelijke bevestiging van rechtswege, de voogdy verliest, drie maanden nadat hjj zyn vast en voortdurend verblijf buiten het ryk in Europa mocht vestigen, werd bezwaar geopperd. Wat is, zoo werd gevraagd, onder de uitdrukking sast en voortdurend verbijjf" te verstaan Sommige leden meenden, dat, aangezien de leden van den raad geen voogden zyn en de gewone wetgever niet bevoegd is, den werkkring van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal uit te breiden, art. 7 of alihans de aanhaling van art. 3 behoort te vallen. De uitdrukking «gemeene recht" in art. 13 Wenschte men vervangen te zien door «burgerlijk recht." Verscheidene leden achtten het niet wenschelyk de inkom.-ten, welke, tot het vruchtgebruik van den vader-voogd behooren, in den by de wet be doelden staat van ontvangsten en uitgaven op te nemen. Memorie van Antwoord. De memorie van antwoord der tegelyk met het verslag verschenen. De regeering waardeert hoogelyk, dat de tjjdige indiening van deze ontwei pen als een daad van wyze voorzichtigheid werd geprezen. Trouwens, in net grondwettelijke voor.-chrift ligt een aanbe veling opgesloten, om zooveel mogdiyk spoed te betrachten. De leden, die de meening der regee ring aldus omscnrevea, dat H. M. de Koningin Moeder, door de wyze, waarop Zy beieids net regentschap heelt waargenomen, thans weder in de eersie plaats op benoeming tot regentes aan spraak kan maken, geven de öedoeliag der memorie van toeiichiing volkomen juist weer. Deze over weging sluit m, dat ook s lands belang met de voorgestelde regeling het meest is gediend. Met het volste vertrouwen zou de regeering, onder andere omstandigheden, er toe hebben meegewerkt om die fuuctie aan deu vader van den troonop volger op te dragen. In dezen gedachtengaDg ligt het dus voor de hand, dat, zoo ooit van de bevoegdheid gebruik behoort te worden gemaakt, welke de grondwet verleent, om een opvolger in het regentschap te benoemen, daartoe thans aan leiding bestaat. Volgt reeds bieruit, dat de regee ring niet het minste feitelijk bezwaar kan zien in de mogelijkheid van afstand van het regentschap, ook aan de grondwet acht zy ten onrechte beden kingen tegen zoodanigen afstand ontleend. Nie mand toch kan gedwongen worden, tegen zyn wil op den duur een ambt waar te nemen, tenzij zulks uitdrukkelijk is bepaald. De opmerking, dat het wetsontwerp zich beperkt tot regeling van het regentschap by minder jarigheid van kinderen, gesproten uit het huweijjk van de Koningin- met den Prins der Nederlanden, acht de regeering, met eene verwijzing naar art. 37 der grondwet voldoende beantwoord. Met «ontstentenis" heeft de regeering op het oog alleen het geval van overly den. De regeering bijjft aan de uitdrukking «souve- rein" de voorkeur geven boven «het dragen van een vreemde kroon." Over de handhaving of bevestiging in het regent schap, met de benoeming tot regent gelykstaande, heeft de vereenigde vergadering der Staten-Generaal te beslissen. Het spreekt van zelf, dat als regentes of de regent door afwezigheid verhinderd is hetKonink ljjk gezag feiieiys uit te oefenen, de Raad van State, volgens de grondwet, met de waarneming wordt belast. Waar de regeering echter toegeeft dat de uitdrukking «waarneming van het Konink lijk gezag" tot misverstand zou kunnen leiden, is die uitdrukking vervangen door «regentschap". Nog een paar redactiewijzigingen zyn aange bracht, in verband met de gemaakte opmerkingen. regeering is Hulde aan H. M. de Koningin. Voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden provinciaal huldeblijk uit Limburg zyn uit al de gemeenten, behalve Eysden, Posterholt en Roer mond, bjjdragen ingekomen tot een gezamenlijk be drag van ruim f 9-250. Het geschenk, bestaande uit een klok, styl Lodewyk XIV, met slag- en speel werk, wordt 2 April met een begeleidend schrjjven van het provinciaal dames-comné en een lijst, al de name der deelnemende gemeenten bevattende, aau H. M. de Koningin gezonden. Naar reeds gemeld is, worden de overblijvende gelden met goedvinden van H. M. de Koningin be stemd tot een bijdrage in de kosten van stichting van een kweekschool voor vroedvrouwen te Maas tricht. Prins Hendrik. De Prins woonde gisteren weder de algemeene vergadering by van den Raad van State. H. M. de Koningin Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister te's Gra- venhage een bezoek van ongeveer anderhalf uur aan het Oudeliedengesticht van de Nederlandsche Hervormde Diaconie en aan de daaraan verbonden van Doeverenstichting gebracht. Drankwet. Naar wij vernemen, is by den minister van Bin- nenlandsche zaken in overweging, wyziging te brengen in het eerste lid van art. 8 der Drankwet, bepalende dat de vergunning uitdrukkelijk geldt voor de daarin vermelde lokaliteit, en dat hierover het gevoelen van de Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën is gevraagd. U JL- Dr. De Paul. Dr. De Paul had gistermiddag een onderhoud met den minister van Buitenlandsche Zaken aan diens departement. Kamerverkiezingen. ENKHUIZEN. Zyn wjj goed ingelicht zegt «Het Centrum" dan hebben de antirevolutio nairen zich bereid verklaard in Enkhuizen een katholieken candidaat te steunen, wanneer die werd gesteld. DORDRECHT. De vryzinnige kiesvereeniging Dordrecht heeft gisteravond by acclamatie candi daat gesteld den heer P. J. de Kanter, wethouder van Dordrecht. Naar de D. Ct. verneemt, is in de vergadering der kiesvereeniging Zwyndrecht (district Dordrecht) met op één na algemeene stemmen (een stem was uitgebracht op den heer K. Reyne) de heer P. J. de Kanter, wethouder der gemeente Dordrecht, gekozen als candidaat. m 'j!:,. Volgens de «Voorhoede" zal in het district Gul pen tegen den heer jbr. Ruys de Beerenbrouck als candidaat der oppositieparty gesteld worden de heer Paul Brouwers, onlangs gekozen tot lid der Prov. Staten in het district Meerssen, terwyl in het district Sittard tegen het zittend lui, den heer Beckers, zal optreden mr. Cn. baron De Bie- berstein Rugalla Sawadsky, kantonrechter te Sit tard en oud-afgevaardigüe van dit district. In Maastricht zullen de socialisten tegen mr. Jansen een candidaat stellen. Castro. In verband met het bericht, dat de Venezolaan- sche regeering tot de landing van ex-president Castro in Venezuela toestemia ng zou Ueooeu ge geven, vernemen wy de volgende ojj zonderheden Dr. De Paul bad ue Compagnie Générale Trans- atlanuque, die generaal Castro op de «Guadelou pe" naar Venezuela zou vervoeren, ïu kennis ge steld van den eigenaardigen toestand, waarin deze zicü bevindt, Uaar üy strafrechtelijke vervolgd wordt, na door het Federaal Hooggerechtshof in zyn presidents-functiën te zjja gescnorst, en dat derhalve Castro by zijn aankomst gevangen kan worden genomen, heizy reeds aan boord van 't schip, hetzy op het oogenblik zyner landing, De stoomvaartmaatschappij, vreezende, dat hier uit ook voor haar zelf moeilykheden zouden kunnen voortspruiten, had diensvolgens besloten, generaal Castro slechts tot Trinidad overtocht te verleenen. De Venezoiaanscbe regeering, heeft hierop de maatschappij doen mededeelen, dat zy geen bezwaar zal maken tegen de voortzetting der reis van generaal Castro op de «Guadeloupe" en de aankomst van dit sebip met generaal Castro in Venezuela. Wil deze dus rechtstreeks naar Venezuela doorreizen, dan geschiedt dit geheel op eigen risico van generaal Castro. Te Antwerpen doet, naar de «Tel" verneemt, het gerucht de rond, dat de ex-president Castro een groote stoomboot heeft uitgerust, die een la ding oorlogscontrabande naar Trinidad zou moeten vervoeren. De munitie in kwestie zou afkomstig zyn uit Duitschland. Zeker is, dat Antwerpsche expedi teurs m zakenrelatie met Castro hebben gestaan, door bemiddeling van een Belgisch scheepsmake laar. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam, op Dinsdag den 6den April 1909, des n.m. ten 2 ure, staat o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een leeraar in de Geschie denis aan de H. B. S. (vacature Dr. J. van Leeu wen). Aanbevolen wordt, voor de benoeming voor één jaar na indiensttreding, de heer J. Keulen te Helder. 2. Benoeming van een onderwijzer aan School D. (vacature A. van Wagtendonk.) Voorgedragen worden: 1. C. van Asch te Maas sluis 2. C. H. A. van Vljjmen te Rotterdam 3. L. Schrier te Rotterdam. 3. Verzoek van Dr. M. J. de Boer om eervol ontslag als leeraar aan de Burger-Avondschool. 4. Verzoek van C. J. de Wolff, om eervol ontslag als kassier aan de Gasfabriek en Drink waterleiding, wegens gezondheidsredenen. 5. Suppletoire begrooting, dienst 1908, van het Stads Ziekenhuis, met advies van de Financieele Commissie. 6. Ontwerp-besluiten, modellen B en C, tot wyziging der begrooting, dienst 1908. 7. Voorstel van B. en W. tot machtiging om een overeenkomst te sluiten met den Staat der Nederlanden, omtrent het uitgeven in erfpacht van grond langs de Rivier «de Maas" voor eene vischkade. 8. Adres van het bestuur der Vereeniging «Handeldrijvende Middenstand", houdende verzoek tot het geven van muziekuitvoeringen in het zomerseizoen op verschillende plaatsen en tyden, met advies van B. en W. 9. Voorstel van B. en W. om aan de Kroon opnieuw vrijstelling te vragen van de verplichting om aan meisjes buiten de avonduren gelegenheid te verschaffen voor herhalingsonderwys. 10. Verzoek van S. C. van Waalwjjk van Doorn qq., om aan hem te verkoopen een stuk grond aan de Prins Mauritsstraat, groot pl. m. 244 M2 voor f8.per M2. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend alle werkdagen vau 9£ tot 11J voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrydag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten, schoenmakersjongen kleermakersleerling smidsjongen (15 èl 16 jaar) stucadoorsjongen keukenmeid meisjes voor het naaivak. Voor buiten de stad. Meubelmakermetselaarschilderrjjtuigschil- der wever behanger machinist-bankwer ker (langdurige ervaring in het omgaan met ma chines.) Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman stokers bakker portier koetsier huisknecht pakhuisknecht verver schipper bankwerker halfwas bankwerker bankwerkersleerling vuurwerker plaatwerker voorslager smidsjongen nikkelaar fraiser loodgieter halfwas loodgieter koperdager machinist metselaar opperman meubelmaker schoenmaker kurkensnijder kuipers kuipersjongen —tuinier grondwerkers distillaieursknechts kan toorbedienden personen voor lichte werkzaam heden wasschen aan huis gevraagd naaiwerk aan huis gevraagd schoonmaakster naaister dagmeisje. Straatschrobben. Blijkens voorstaande kennisgeving is de dis pensatie van het verbod van straatschrobben weer verlengd, zoodat er tot 1 Mei a.s. op de vier eerste werkdagen van de week van 8 11 uren zal mogen gescbrobt worden. De 10 e t a n d v a n d e n B u r g e m e e s t e r blyft nog vrywel onveranderd. Na een onrustigen voornacht toonde de zieke zich in den nanacht iets rustiger en was de toestand heden-ochtend redelijk wel. De heer P. Kies, adsistent by de posterijen,op het postkantoor alhier,hoopt morgen 1 April den dag te herdenken, waarop hy voor 25 jaren by de posteryen in dienst trad. Van de electrischetram is heden ochtend omstreeks half twaalf nabjj het Roode Hek de bywagen ontspoord. Ongelukken hadden er niet by plaats. Gister-namiddag wilde de 28-j a r i g e W. Walter, wonende te Rotterdam, in de Tuin- laan alhier op een wagen stappen, doch viel en kwam daardoor in aanraking met een der wielen, waardoor de linkerknie ernstig werd gekwetst. Na door een geneesheer voorioopig behandeld te zyn, hebben een paar vrienden hem mee naar huis genomen. Door den district-veearts is mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den veehouder J. Tak te Schiedam. Het vee van den heer Tak, voor de Tentoonstelling te Rotterdam bestemd, kon om deze reden niet worden inge zonden. Hedenmorgen ongeveer half acht gleed J. Schot, 63 jaar, gistwerker, in de brande ry van den heer J. A. Ris aan de Noordvest uit en viel, waarbjj hy het linkerbeen boven den enkel brak. Na door een dokter verbonden te zyn, werd hy per rytuig naar zyn woning aan de Oosterstraat gebracht. UIT ROTTERDAM. Van de firma Kreymborg, Ameri- kaansche confectie-magazjjnen te Amsterdam en in verschillende plaatsen van ons land, ontvingen wy een zeer practisch reclameboekje «Wat ieder een weten moet". Het boekje bevat nevens tal van wetenswaardige bijzonderheden, die iedereen voor het dageljjksch leven moet kennen, tal van opgaven die de firma en hare magazynen direct betreffen, door een aantal gravures van de panden waar Kreymborg's kleeding verkocht wordt, ver lucht. De firma Kreymborg zal nog in den loop van dit jaar op den hoek van den Binnenweg en den Eendrachtsweg te Rotterdam een nieuw magazün openen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaqtie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, In uw verslag over de nieuw opgerichte Coöpe ratieve Bakkery zegt U iets dat bijzonder myn aandacht trok. U zegt daarin, dat deze zaak nu «aan alle eischen voldoet." Nu weet ik niet hoever U die eischen uitstrekt. Hoog staan ze in alle gevallen niet. Ik en meer dere zouden andere eischen willen. Om voorbeei den té noemenhet deegmakeu geschiedt met de hand. Nu dit kan er by door, daar dit nog in vele bakkerijen geschiedt. Een aan alle eischen voldaan, vraagt echter anders. Ten tweede is de oven waarin wordt gebakken nog van contructie zooals ze nog in Pompeji worden opgegraven. En ten derde moet het brood dat gebakken, wordt door de huis- zit- en slaapkamer naar den winkel worden gebracht. Dit laatste is zelfs zoo weinig «aan alle eischen voldoende" dat 't noodig zou zyn de Gezondheidscommissie uit te noodigen hier eens een inspectie te houden. Zie, M. de R. ik gun gaarne die menschen de pret van als bakker op te treden, maar laat ze dan eerst zich op de hoogte stellen van de door U genoemde «eischen." En van U, die ais voorlichter der burgery wilt fungeeren, verwacht ik dat U de zaken in onze stad meer naar waarheid weergeeft dan U in dit verslagje deed. Schiedam, 31 Maart 1909. X. Uit bovenstaand stukje blykt ons nog niet, dat onze mededeeling de bakkery aan alle billyke eischen voldoet, zoover bezjjden de waarheid is. Wat hier als minder gewenscht wordt geschetst, kan wellicht gemakkelijk verbeterd worden. Red. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stukje van «Een brander" wensch ik het volgende te bemer ken Aannemende wat zaakkundigen my vertellen, geef ik gaarne toe dat de Schiedamsche branderyen spoedig tot het verleden zullen behooren, wanneer de toestand niet verbetert, en ais men dan maar kalm by de pakken neer blyft zitten totdat men «zyn zaakje" moet sluiten en een «staatspensioentje" moet aanvragen, zooals «een brander" zegt, dan zal zeer zeker de Schiedamsche industrie spoedig verdwenen zyn. Als echter de Schiedamsche branderyen door een betere wetgeving kunnen bloeien, en het blykt mij nu uit het stukje van «een brander", dat ook by daarvan overtuigd is, dan ryst by my de vraag hoe het mogelijk is, dat de geïnteres seerden zelf, zoo maar kalmpjes toelateo, dat zy door de onbillyke toepassing der wet, zich laten opruimen 1 Waarom daarentegen niet met alle kracht gepro testeerd 't Is waar de Brandersbond schiet zoo nu en dan eens uit den hoek om aan autoriteiten te toonen dat tegenover de Schiedamsche branders verkeerdelijk wordt gehandeld, maar wat dit lichaam alleen doet, is blykbaar niet voldoende. De hooge heeren in den Haag moeten beter wakker gemaakt worden 1 Waar nu wellicht het bestaan van alle branders op het spel staat en dit te verhelpen is door een betere wetgeving, waarom wordt er dan niet door ALLE branders met kracht en spoed op zoon betere wetgeving aangedrongen en niet gerust voordat de Regeering aan hun rechtmatigen eisch voldoet En niet alleen alle branders maar allen die tot het branders bedrijf in betrekking staan, mouters, molenaars, graanhandelaars, koper slagers kuipers, timmerlieden, en niet te vergeten de winkeliers die straks broodeloos staan, de win keliers die ook den terugslag ondervinden, in etn woord alle Schiedammers moesten als één man naar den Haag gaan en niet rusten voordat de Regeering den branders geeft waarop zij recht hebben I Men moet een grootsche beweging op touw zet ten en vlug de kranten moeten er van sprekende Tweede Kamer er van weerklinken. Overheids personen die kunnen helpen, moeten gesmeekt worden behulpzaam te zyn vooral onze afgevaar digde voor de Tweede Kamer is de man die u helpen moet I Niet door lamenteeren en verder niets doen over wint men de inertie van een regeering, doch door krachtig en voortdurend recht te eischen. Toen het bestaan van de wynbouwers in Frank rijk gevaar liep, wisten zy door krachtig te pro testeeren het gevaar spoedig af te wenden laat dit den branders een voorbeeld zyn en daarom eischt uw biilyk recht, niet één lichaam, geen enkeling, neen allen, met nu en dan maar organi seert u om het voortdurend te kunnen doen, heb er wat voor over èn tyd én geld. 't Is uw bestaan, 't is de welvaart van uw gemeente. Daarom, gebruik de energie die u wildet besteden tot het oprichten van een groote gistfabriek, tot het krachtig aan sporen van uwe medebranderseu alle Schiedammers om te vragen het recht dat de Regeering u naar billijkheid moet toestaan, u zult dit dan hebben verkregen binnen den tyd die noodig is tot het boawen van een nieuwe gistfabriek 1 X X Valsch geld. Men meldt uit Amsterdam J Wederom heeft de recherche vermoedelijk een goeden slag geslagen en een persoon, die zich met de uitgifte van valsche munt bezig houdt gear resteerd. Deze arrestatie, die gister- middag plaats had, staat in geen direct verband met de aan houdingen van Vrydag en Zaterdag, althans werd de recherche niet door de eene arrestatie op het spoor van een ander persoon gebracht, die zich met de uitgifte van vaisch geld onledig schijnt te houden. Gistermiddag trad een tamelyk welgekleed man

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2