Verspreide berichten. iSiimeniaiiü Dericnten, die uit het Perzische rijk tot ons ko men, is moeilijk na te gaan, welke andere krachten dan die uit zuiver staatkundige en economische overwegingen zijn voortgekomen, hun ontbindende werking op den van ouds bestaanden toestand doen gevoelen. Volgens een uit Ispahan, de oude hoofdstad, ontvangen telegram, is de nationalistische aan voerder Samsen es Sultaneh voornemens, zoodra zijn broer Sardar es Sad Bakhtiariscb, opperboofdj aangekomen is, tegen de tegenwoordige hoofdstad Teheran op te rukken. Men vermoedt, dat Sardar es Sad over een aanzienlijke cavalerie en veel krijgsvoorraad beschikt. De langdurige strijd tusschen de twee groote politieke partijen is in dit berooide land een keltje naar de hand van de talrijke bandieten, vagebonden en rooverbenden, die ander het land toch al on veilig maakten. Thans omsingelen zij de stad Kirman geheel en zjjn ze meester van de wegen, die in deze stad samenkomen. Verleden Maandag werd Tebris door Ain es Dowle, aanvoerder van de troepen van den sjah, gedurende drie uur met zwaar geschut gebombar deerd. Het bombardement moet echter geen of weinig schade aangericht hebben. SERVls. Volgens het «Neu Wiener Tageblatt" zal prinses Helene, dochter van den koning van Servië, bin nenkort op verlangen van den Tsaar, met een Rus. sischen grootvorst verloofd worden. Grootvorstin Maria Paulowna is, op reis naar Athene, te Belgrado afgestapt. De goudschat van de Servische Bank, die van den winter veiligheidshalve naar Nisj was overge bracht, is weder te Belgrado terug. Het verbod van uitvoer van levensmiddelen en voeder zal eerstdaags opgeheven worden. De ministerraad heeft besloten een nieuwe perswet in te dienen, waarin het beleedigen van den koning en diens huis met strenge straffen wordt bedreigd. ZUID-AFRIKA. Van de groote Engelsche bladen, die in Trans vaal verschijnen, keuren de «Leaderen de «Star" de overeenkomst met Portugal in zake de Delagoa- baai door de Transvaalscne Kamers ijlings bekrachtigd goed. De «Rand Mail" daarentegen klaagt er bitter over en zegt, dat de overeenkomst de houding van de bevolking ten opzichte van hei plan voor een vereenigd Zuid-Atrika moet wyzigen. Dat plan moet nu nog eens terdege overwogen worden, vindt het blad. De «Standard" verneemt uit Johannesburg, dat eeu rede van minister Smuts, in den Wetgevenden Raad over het grondwetsontwerp van Zuid-Atrika gehouden, opzien haart. Smuts oieek daarin van meening veranderd te zyn en nu een pessmiisti- schen kyk op de Unie ie neooen. tiy waarscuuw- dedeleden van den Raad van die Unie geen over dreven verwachtingen te hebben uat zou licht teleurstelling geven. De menschen begrijpen het niet en Smuts' ambtgenooten zijn geërgerd. Zy vragen zich af wat dat eigenlijk beteekeut. Het proces Moltke-Harden moet eerlang weer voor de Beriynsche recnibank vervolgd worden. Maar de vervolging tegen prins Eulenburg inge steld, is opgeschort ter zake van zijn gezondheids toestand. Men meldt, dat die toestand iu den laatsten tyd nog verergerd is. Daarom voorziet men, dat de hervatting van het proces weer voor onbepaalden tijd zal moeten uitgesteld worden. Een draadbericht uit Constantinopei meldt, dat veertig duizend personen, waaronder verschei dene liberale afgevaardigden, tegenwoordig waren by de lijkplecütigheden voor Hassen Fehmi, den hoofdredacteur van het liberale dagblad «Serbesti", die eergisteren door een cavalerie officier vermoord werd. Nu trof 't, dat het rijtuig van den grootvizier Hiimi pacha, zich begevend na de Verheven Porte, den stoet toegemoet reed, dien 't wilde door kruisen. De dreigende menigte spuwde naar den grootvizier en beproefde de paaiden van diens rytuig af te spannen. De tusscnenkomst van Ismail Kemal en andere algevaardigden was noodig om de orde te herstellen. Het rjjtuig van Hilmi-pacha moest terugkeeren. Men meldt uit Yeni-Checbir ea een groot aantal provinciën van Anatolië, dat er een zoo danige schaarschte heerscht, dat de inwoners zich met een mengsel van aarde en wortelen moeten voeden. Deze treurige wijze van voeden heelt in een maand tjjds reeds verschillende sterfgevallen veroorzaakt. De wanhopige inwoners roepen de hulp van Europa in. Men schrijft uit Djibouti aan de Parjjsche «Temps" Keizer Meneiik van Abessinië is ernstig ziek tengevolge van eene borstaandoening. Zjjne vrouw Takitoe maakt onderwijl van haar invloed gebruik om de concessies, aan Europeanen ver leend, in het byzonder die voor de Bank van Abyssinië en van den spoorweg, weer te doen intrekken. De «Temps" gelooft echter, dat de Eogelsche en Fransche regeeringen er in slagen zullen, de regelmatig verleende concessies te doen behouden. Keizer Wilhelm heeft een groep uit de konink lijke porseleinfabriek als geschenk voor den Tsaar bestemd. Een koerier, die binnenkort naar Pe tersburg vertrekt, zal haar overbrengen. j Maandag, 2en Paaschdag, zal mgr. Huys, die hulpbisschop benoemd is van Opper-Congo, gewijd worden in de kathedraal van Antwerpen. De wjjding zal toegediend worden door Z. Em. kar dinaal Mercier, bijgestaan door mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge. Mgr. Huys en een andere Bruggeling, pater Wegnsteen, zullen den heer M. Renkin, minister van Koloniën, op diens reis naar den Congo ver gezellen. Te zamen met den minister, zullen zjj te Leopoldville prins Albert ontmoeten. Eergisterenavond te 9.45 is te Messina een hevige aardschok gevoeld, voorafgegaan door een onderaardsch gerommel. De «KölnischeZeitung" verneemt uit Berlijn, dat er aan het voorkomen van blauwe aarde, de delfstof waarin men in Zuid-Afrika diamanten pleegt te vinden, by de Lüderitz-baai niet meer te twijfelen valt. De blauwe aarde is ontdekt by het slaan van een wel op een diamantveld. De geologische theorieën, die totnogtoe over het voor komen van diamanten by de Lüderitz-baai waren uitgedacht, zullen ten gevolge van deze vondst herzien moeten worden. Het opruimen van de deze winter in Berlijn gevallen sneeuw, heeft de stad ongeveer 3.250.000 mark gekostbij de laatste van de vier groote sneeuwbuien viel ongeveer '27 c.M. sneeuw, hetgeen op de 10 milloen vierkanten meter straatopper vlakte meer dan 2.869.000 kubieken meter sneeuw gaf, terwjjl voor het opruimen aan de ondernemers 1.17 mark per kubieken meier moest worden be taald. Voogdij over den minderjarigen Koning. Staatsblad no. 103 bevat het volgende Kon. besluit van den 8sten dezer, tot uitvoering van art. '2 der wet van 2 dezer (Stbl. no. 89), tot regeling van de voogdy over den minderjarigen Koning Wij WILHELMINA, by de gratie Gods, Konin gin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz, enz., enz. Gezien de wet van 2 April 1909 (Staatsblad no. 89), tot regeling van de voogdy over den minder jarigen Koning; O »erwegende, dat, volgens artikel 2 dezer wet, door Ons, den Raad van Staie gehoord, vier Nederlanders worden aangewezen tot leden van de Raad van Voogdy, geroepen om Onzen bemin den Gemaal, als Vader Voogd, ter zyde te staan Den Raad van State gehoord (advies van 6 April 1909, no. 30); Gezien het rapport van Onzen Minister van Binneolandsche Zaken, tjjdeljjk voorzitter van den Raad van Ministers; Hebben goedgevonden en verstaan: tot leden van vorenoedoelden Raad van Voogdy aan te wijzen de heeren Jhr. mr. J. Röell, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal A. W. F. I den burg, minister van Koloniën Mr. J. A. L o e 11, lid van de Tweede Kamer der Siateu-Generaal, en Mr. J. C. baron Baud, Procureur-Generaal by het Gerechtshof te Amsterdam. Onze Minister van Binneniandsche Zaken, tyde lyk voorzitter van den Raad van Ministers, is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van State en aan de Algemeene Rekenkamer, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst, 's-Gravenhage, den 8sten April 1909. WILHELMINA. De Minister van Binneniandsche Zaken, tydelyk voorzitter van den Raad van Mioisters HEEMSKERK. Uitgegeven den negenden April 1909. De Minister van Justitie, NELISSEN. De blijde verwachting. Omtrent het bekend maken te 's-Gravenhage van wege het feestcomité der te verwachten bljjde gebeurtenis in het Koninklyk Huis door herauten en bazuinblazers, kan 't volgende worden mede gedeeld Vallen de kanonschoten vóór den namiddag 3 uur, dan zullen de herauten onmiddellijk daarna aantreden in de manege in de Kazernestraat, waar de paarden gezadeld gereed zullen staan en de kostuums, de bazuinen en de op perkament gedrukte proclamaties nu reeds gereed liggen. Vallen echter de kanonschoten na des namiddags 3 uur, dan zal eerst den volgenden morgen ten 9 uur worden uitgereden om de heugelijke tijding op de hierboven bedoelde wjjze bekend te maken. De gemeente is verdeeld in vier deelen en in elk gedeelte zal één heraut, vergezeld van twee bazuinblazers, allen te paard zyn taak vervullen. De Delftsche Studenten weerbaarheid is voorne mens een eerewacht te vormen, en deze aan H. M. de Koningin eerbiedig aan te bieden, om dienst te doen by de doopplechtigheid van het verwacht wordend Koningskind. Als commandant wordt door het bestuur het volgend dubbeltal voorgedragen J. de Bie Leuve- lingh Tjeenk en W. A. Boogaerdt. By de kroning en het huwelijk van H. M. de Koningin stelde het. D S. C. mede een eerewacht samen. Een geschenk aan H. M. de Koningin. De heer mr. W. H., te Groningen, schryft het te Groningen verschijnende «Nieuwsblad v. h. Noorden", was voor ongeveer 50 jaar geleden door aankoop eigenaar geworden van een prachtige bokaal, waarop gegraveerd de wapens van Eogeland en van Oranje-Nassau en buitendien versierd met het opschrift: «Leef lang, Oraniën Stam". Een ingesteld onderzoek deed zien, dat die bo kaal afkomstig was uit den tijd van den stadhou der Willem IV, in 1734 gehuwd met de Engelsche prinses Anna van Hannover, en is klaarblijkelijk, blykens het opschift, het eigendom geweest van die vorstelyke familie. Hoe nu te verklaren, dat die bokaal later in par ticuliere handen is geraakt De oorzaak daarvan ligt zeker in de benarde geldelijke omstandigheden, waarin de weduwe van den laatste stadhouder Willem Y zich in 1806 bevond, toen deze, met hare dochter Louise uit Brunswyk vluchtende voor de overwinnende Fransche legerscharen, eerst naar Schwerin, vandaar naar Sleeswyk, genoodzaakt was, hare kostbaarheden, zelfs de laatste overgeblevene uit de destijds beroemde ranëteitskamer van Wil lem V, te gelde te maken. In baar bekend werk «De vorstinnen van het Huis van Oranje-Nassau", zegt toch Johanna Na- ber (bladzyde 224)«Nederland's laatste stadhou der had zeker nooit gedacht, dat zyn kunstverza meling eenmaal zoude moeten dienen om broods gebrek te helpen lenigen". Er bestaat alzoo alle grond voor de veronderstel ling, dat met vele andere kostbaarheden van het Huis van Oranje ook de bokaal te geide is gemaakt en in particuliere handen is geraakt. De heer W. H. meende, dat het thans nu de bljjde gebeurzems eerlang te verwachten is een geschikt oogenblik was, de bokaal terug te bren gen in het Huis van Oranje Nassau, en na zien vergewist te hebben, dat de aan te bieden bokaal door Hare Majesteit in ontvangst zouden worden genomen, heeft, naar wjj vernemen, onze stadge noot ze eergisteren naar Den Haag opgezonden, en ontving nog denzeifden dag het navolgende telegram «Voer de schoone bokaal uit uw verzameling, my door u geschonken, betuig ik u mjjn meest oprechten dankik stel de gevoelens, welke u er toe leiden, my dit historische geschenk thans aan te bieden en uwe goede wenscheu op byzonder hoogen prijs. WILHELMINA." Castro. Het «Journal" heeft eemge bijzonderheden over Castro's aankomst op Martinique. By het van boord gaan hield Castro een duistere toespraak, waarin veel sprake van de Voorzienigheid was. Met een gebaar naar den Amerikaanschen kruiser, zou hy verder gezegd hebben Ik ben nog niet bereid naar Hint Helena te gaan. Toen hy vernam, dat Gomez tydelyk het bewind aan den vice- president wilde overlaten, vertoonde zich op zyn gezicht een onbeschrytelyke glimlach. Uit Fort-de-France wordt nog gemeld, dat Castro bet tegen hem uitgevaardigde verbod om elders te landen als een aanslag op zyne rechten als mensch heeft gebrandmerkt. Hy verzekerde, dat hy naar Venezuela had willen gaan, om zich enkel met zyne eigen zaken te bemoeien, en dat hy tegen de nieuwe regeering mets vjjandigs in den zin had. Castro .heeft een secretaris en een bediende by zich. Hy schijnt nog ziek te zyn, Castro heeft zich ook. over de Fransche stoom vaartmaatschappij beklaagd, omdat die hem de vergunning geweigerd had, zyn reis met de sGuadeloupe" tot Colon, de eindhaven van de ljjn, voort te zetten. Reuter seint dd. 8 dezer uit Parjjs De «Temps" zegt, dat tot den uitzettingsmaat regel tegen Castro is overgegaan, na verkregen overeenstemming met de regeeringen van Groot- Brittanië en van de Vereenigde Staten, die een gelijken maatregel troffen in de gebieden aan hun jurisdictie onderworpen, in de nabjjheid van Venezuela gelegen. En uit Fort de France: Nadat Castro hedenmorgen van een rjjtoer terug gekeerd was, weid hy plotseling ongesteld door ernstige pijnen in den onderbuik. Hij heelt al veel geleden aan de van de operatie te Berlyn overgebleven wond, die nu over een afstand van verscheidene centimeters is opengegaan. De toe stand is ongetwijfeld ernstig. Toen Castro in kennis werd gesteld met het bevel tot uitzetting der Fransche regeering, liet hjj blijken, dat hy er niet aan geloofde. De correspondent van het «Journal" die uit Fort de-France over Castro seint, neemt het voor den gevallen dictator op. Hy ziet in de samen werking der mogendheden om Castro uit hun gebied te weren een bewjjs van hun begeerlijk heden, waarvan Venezuela den prjjs zal moeten betalen, en hy pryst zyn land, dat het den ver volgde schuilplaats biedt. Natuurljjk wist de correspondent, toen hy dat seinde, nog niet dat de Fransche regeering besloten had, Castro het ver blijf °P Martinique te ontzeggen. Castro had te Fort-de-France zyn broer, zyn zoon, een secretaris en eenige bedienden by zich gehouden. Het Amerikaansche oorlogsschip «Mon tana", dat de «Guadelope" gevolgd was uit andere berichten valt op te maken, dat het de «North Carolina" wasuit weer andere, dat beide Amerikaansche oorlogsschepen in de buurt waren gebleven ten overvloede wordt er een kanonneer boot genoemd, voer met de «Guadeloupe" veder naar Venezuela. De correspondent meldt verder, dat Castro had gezegd, dat de inmenging van Amerika en Enge land te Caracas een ware omwenteling dreigde te veroorzaken. In bet «Berliner Tageblatt" oppert J. S. nog maals het vermoeden, dat die beele omwenteling, waardoor Castro zoogenaamd afgezet werd, ko medie is geweest, knap gespeeld door Castro, Gomez en dr. Paul. Doel was de moeilijkheden met de mogenheden te effenen en dan een leening te sluiten. Van de leening is intusschen niets gekomen. Nu heeft Gomez het presidentschap tydelyk aan Velutini overgedragen. Wordt de plaats voor Castro weer toebereid Kamerverkiezingen. MIDDELBURG. In een gisternamiddag ge houden vergadering der Centrale Aotirevolution- naire Kiesvereeniging is als definitief eandidaat voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Middelburg gekozen de heer J. H. Blum, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Middelburg. Dit geschiedde met 323 stemmen. Op de hee ren mr. A. A. de Veer en L. H. Bouma waren resp. 38 en 17 stemmen uitgebracht. (Midb. Ct." DOKKUM. De vrjjzinnige kies vereen iging Thorbecke, te Dokkum, heeft tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren KI. de Vries Sz., te Amsterdam, en mr. Goeman Borgesius. GOUDA. In een vrjj rumoerige vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging te Gouda, is een Jjjst opgemaakt van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Met ongeveer tweederden der stemmen werd als eerste op de ljjst geplaatst de heer H. Ch. Vegtel, te 's-Gravenhage daarop volgend de heeren H. Colyn (Indië) en H. Pollema (Sneek), Kamer lid. AMSTERDAM. Naar de «A.v.p." verneemt, zyn op het oogenblik te Amsterdam de onder handelingen in vollen gang tusschen de drie vrjj zinnige groepen, t. w. de oud-liberalen, de «Voor uitgang "-liberalen en de vrijzinnig-democraten» aangaande een gemeenschappelijk optreden te Amsterdam bjj de Kamerverkiezingen. Minister Sabron. Minister Sabron is tot begin Mei naar Hilver sum vertrokken om een iuchtkuur te ondergaan vóór de hervatting zyuer werkzaamheden. Venezuela. De «Amigoe di Curasao" van 13 Maart schrjjit Donderdagavond liep de Manzanares hier binnen met dr. Isais Garbiras aan boord op reis naar Barrandquiila om daar de lamihe van generaal Garbiras af te halen en naar Caracas te brengen. Dit feit wjjst er op, dat de politieke leiders de toekomst rustig inzien, anders zouden zjj hun familie wel buiten schot houden. En toch vettrouweu wjj die toekomst maar half- Men loopt in Venezuela als op vulcamschen bodem. Ieder oogenblik kan een uitbarsting verwacht worden De poliiieke hoofden ontvingen nog geen bestem ming. Of dat langdurig werkeloos samenzjjn der verschillende partijhoofden, die vroeger dikwerf tegenover elkander stonden, erg bevorderlijk is voor den onderlingen vrede, betwijfelen wjj ten zeerste. Men begint reeds te hooren van eenige wryving en spanning. Het gemis van één hoofd in staat alle krachten samen te trekken en onder zich te vereenigen, wordt in Caracas sterk gevoeld. Men speelt nog te veel comedie tegenover elkander Geregeld is de toestand binnenslands nog bjj lange met, en over de regeling met Nederland zwygt de Venezolaansche pers geheel en al. Advocaten van Sint-Pieter. De «Echo de Rome" van 3 April 1909 vermeld de benoeming van dr. A. C. A. Hoffman te Gouda, afgetreden promotor der «Orde der Advocaten van Sint Pieter" voor Nederland, tot geoeraal-promo- tor in die orde. Van de praktische werkzaamheden evenwel, verbonden aan 't gewoon promotorschap, is, zooals we reeds vroeger meldden, dr. Hoffman op zyn geheel vrjjwillig verzoek eervol ontheven wegens drukke wèrkzaamheden. Centrale Arbeidsbeurs te Amsterdam. Naar wjj vernemen zjjn grootsche plannen wat betreit de centrale arbeidsbeurs te Amsterdam in bewerking, Men is van plan een groote arbeids beurs te bouwen en daaraan tegeljjk verbinden een woningbeurs, waar woningzoekenden, evenals in het buitenland, inlichtingen kunnen inwinnen wat betreit woning, huurprys, medebewoners enz. Voor de woningbeurs is de heer Teilegen, de di recteur zan het bouw- en woningtoezicht, bezig alle woningtypen in onze stad in teekening te brengen. Verder worden plannen beraamd om een vak beurs te maken, waar, op gezette tjjden werkgevers en werknemers elkaar kunnen ontmoeten. Hier mede is reeds een begin gemaakt met de werk nemers, die vaak op de arbeidsbeurs hun werk geefsters vinden en dan met haar onderhandelen. Spoedig zal een onder-directie worden benoemd, die aan het hoofd van de afdeeling vrouwen zal komen te staan. Met 1 Mei zal deze directrice haar taak aanvaarden. (Hbld Nieuwe Spoorwegtarieven. In verband met het door den minister van Wa terstaat aan den Nederlandschen Bond van han delsreizigers, gevestigd te Zwolle, gevraagd gevoelen omtrent de door de spoorwegmaatschappijen ont worpen nieuwe tarieven van vervoer heeft bot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2