Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De doop Tan Prinses Juliana, Aanst. Donderdagavond, 3 Juni, arriveeren de eerste genoodigden by het Doopfeest in de Vorste lijke Familie. Des avonds per trein van 7.26 Staatsspoor wordt verwacht de moeder van den Prins, Groothertogin van Mecklenburg tegelijk met Hertog Adolf. Ten 9.22 komt aan H. K. H. de Prinses van Wied, die vergezeld wordt door Haar dochter. Prinsessedag te Scheveningen. H. M. de Koning-moeder is van plan Woensdag het feestvierende en versierde Scheveningen per rijtuig te bezoeken. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins bracht Maandag j.l' met Hertog Joan van Mecklenburg een bezoek op het landgoed Raaphorst onder Wassenaar, waarheen de tocht per auto gedaan werd. Tweede Kamer-verkiezingen. BODEGRAVEN. De centrale R. K. kiesvereeniging in het district Bodegraven heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, het aftredend lid mr. J. W. H. M. van Idsinga. ROTTERDAM. - De «N.R.Ct." deelt mede, dat door de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging is aangenomen Tiet voorstel van het bestuur, gedaan in overeenstemming met de besturen van de af- deelingen van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, om voor de Kamerverkiezingen in de districten I, II, III, IV, geen candidaten te stellen en de kiezers vrij l*ten °P welke niet- kerkeljjke candidaten zij hun stem wenschen uit te brengen. ROERMOND. De centrale R. K. kiesvereeni ging in het district Roermond heeft in haar gis- terren-avond gehouden vergadering tot haar can didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen het aftredend lid mr. F. J. Bolsius. OMMEN. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Ommen stelde candidaat den heer H. W. Teeselink, notaris te Markelo. («Vad.") Handelsovereenkomst met V.S. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft van de regeering van de Vereenigde Maten van Noord-Amerika, d.d. 30 April mededeeling ont vangen van baar voornemen om de handelsover eenkomst met Nederland van 16 Mei 1907 te doen eindigen. Volgens artikel 6 der overeenkomst zal zy dus 30 April 1910 buiten werking treden. Monseigneur Collier. Zaterdag vierde ooze Hoogwaardige Bisschop, Mgr. Collier, zjjn 60 sten geboortedag. Naar wy vernemen, bestaat by Z. D. H., die op dit oogenblik op de terugreis uit de Eeuwige Stad te Lucern vertoeft, het voornemen, Donderdag a. s. te Haarlem terug te këeren. (N. H. Crt) Retraitenhuis in het Aartsbisdom. Reeds geruimen tyd bestonden er plannen, ook in het Aartsbisdom een Retraitehuis te stichten thans is met hooge goedkeuring van Z. D. H. den Aartsbisschop door den architect Herm. Kroes te Amersfoort een bouwplan ontworpen van zulk een huis, dat gesticht zal worden door de Eerw. Paters Redemptoristen en verryzen zal te Amersfoort. Tevens zal daarby worden gebouwd een klooster voor de reeds te Amersfoort gevestigde Congre- gratie Zusters van den H. Jozef, waarvan eenigen belast zullen worden met de verzorging van het Retraitehuis. Dit complex gebouwen zal verryzen aan den nieuwen weg van Amersfoort naar Soest, achter het wandelpark «Birkhoven", alwaar voor dit doel reeds ongeveer 6 H.A. prachtig boschterrein is aangekocht. (ïCentr.'T Luitenant Clockener Brousson. Naar wordt medegedeeld, heeft de gepens. lui tenant Clockener Brousson, de hoofdredactie van de «Bandera Wolanda" neergelegd en wordt dit periodiek nu voortaan door de door hem uitgeko zen en opgeleide Indiërs geredigeerd, zonder by- stand van Europeanen. De heer Brousson wil n.l. een reis om de wereld gaan maken, die vele jaren duren zal, en waarby vooral ook ons Insulinde een ferme beurt krygt en zyn indrukken in causerievorm neerschrijven in een geïllustreerd reisdagboek «Allemaal mee naar de Oost", dat in halfmaandelyksche afleze- ringen het licht zal zien. Met de voorbereiding van dit plan zullen onge veer zes maanden gemoeid zyn. De Papendrechtsche strafzaak. Woensdag komt voor den Hoogen Raad pleidooi in zake H. (Garstbagen) tegen het arrest van het Hof te 's Hertogenboscb, waarby hij wegens smaad schrift is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden. De „Lelie". Met 4 September zal de eerste aflevering ver- scbynen van de «Lelie", katholiek damestydschrift voor Noord- en Zuid-Nederland. De «Lelie" zal benevens een letterkundig ge deelte, bydragen leveren over fraai en nuttig hand werk, huishoudkunde, kookkunst, maatschappelijke en godsdienstige aangelegenheden, vrouwen van beteekenis, enz dikwijls liedjes van onze beste componisten. Voor de volkomen degelijkheid van den inhoud is gezorgd een groot getal bekende letterkundigen en vakmenscben, zoowel Vlaamsche als Holland- sche hebben hunne medewerking toegezegd. De booten van de Zeeland! De tweede der drie nieuwe mailbooteu voor de Maatschappij Zeeland, het stoomschip «Oranje Nassau" zal op Zaterdag 3 Juli te water worden gelaten. Oud-'s-Hertogenbosch. Volgens mededeeling van het comité van Oud- 's-Hertogenbosch zal, op een nader vast testellen dag tusschen 9 en 23 Juni e.k «Oud-'s-Hertogen- bosch" bezoek ontvangen van eenige heeren uit Leiden, welk bezoek eene voorstelling zal zyn van dat door Prins Willem van Oranje den 23en Juni 1562 aan den Bosch gebracht met het doel om van de stedelijke regeering aldaar voor den Koning van Spanje eene «Bede" of oorlogsbelasting te verkrijgen. In den stoet, die door de cloveniers-schuts zal worden opgewacht en door de stad begeleid, zul len o.m. de volgende personen worden voorge steld Prins Willem van Oranje, Graaf van Nas sau graaf Lodewyk van NassauJohannes Lori- chius, 'sPrinsen secretarismr. Dirick Noppenus, raadsheer by den hove van BrusselCaspar Schetz, heer van Grobendonck, Tresorier-generaalmr. Thomas Vlas, Raad des Prinsen van Oranje en gewezen advocaat van 's-HortogenboschLamo raal, graaf van Egmont, Ridder van het Gulden Vliesgraaf Willem van den Berg, zwager van den PrinsHenrick van BrederodePhilips de Montmorency, graaf van Hoornemr. Willem Martin, Pensionaris van de stad Brussel, enz. enz. Al zyn die slagen voor ieder toegankelyk, al strekken zy, als hier, ten gerieve van meer dan éen privaat eigendom, toch komt het gewaagd voor, alleen daaruit tot het onus publicum te coneludeeren. Immers uit de feiten blijkt, dat het privaat karakter van dat slag nog steeds op den voorgrond staat. Anders is het met het voetpad, waarmede het slag ten deele samenvalt en dat blykbaar tot gemeenen dienst van allen ligt en voert, zie de op den legger aangeteekende beslissing van de Ged. Staten van de kom tot de grens der Gemeente. Wat nu betreft den gehoefslaagden weg, den Noordvestsingel, meenen \jjy, dat in de omschry- ving daarvan geen verandering kan gebracht wor den, voordat met medewerking van de gehoef slaagden een nieuwe regeling getroffen is, omtrent de rechtspositie van den weg. Hoe gebrekkig in de praktyk tegenwoordig de •wettelyke regeling van den gehoefslaagden weg in de onmiddellijke nabijheid van een stad werkt, 't is een wettelyke regeling, en wel eene, waaraan niet straffeloos getornd kan worden. Mochten de gehoefslaagden genegen zyn, den weg aan de Gemeente over te doen, dan zullen wy hun voorstellen inwachten. Op grond van den tegenwoordigen toestand komt het ons niet gewenscht voor, de omschryving der beide aangegeven wegen op den legger den wegen en voetpaden te wyzigen." Van B. en W. een missive houdende hun ant woord op de vraag van mr. W. H. Jansen in de vergadering van 20 April gedaan of het College voornemens is eventueel een onderwyzeres die huwt, tot ontslag voor te dragen en wel in beves tigenden zin; Kennisgeving Idem missive houdende inlichtingen op de door mr. W. H. Jansen besproken tweetal nommers van den legger der wegen en voetpaden Kennisgeving Idem missive houdende hun advies op het adres van de vereeniging »de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" om verhoogde subsidie Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering Idem missive houdende hun advies op de adres sen van het bestuur der Departementale bewaar scholen en van dat van de vereeniging tot bevor dering van het Christelyk Onderwijs om subsidie voor die bewaarscholen Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering Idem missive houdende voorstel om aan P. S. Beukelman te Vlaardingen tot 31 December a.s. te verhuren een strook grond gelegen tusschen den Vlaardingerdyk en den Zuidwestelyken oprit nabij den Diefhoek langs den Westfrankelandschen- dyk voor f 50—; Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering Van de Vereeniging «de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" missive ten geleide van het verslag dier vereeniging over 1908 alsmede van de rekening en verantwoording over dat jaar Kennisgeving, zullende het verslag als bjjlage worden opgenomen in het verslag van den toestand der gemeente, terwyl de rekening in handen gesteld wordt van de Financieele Commissie Van het uitvoerend comité voor de alhier te houden tentoonstelling van Handenarbeid en Huis vlyt, adres houdende verzoek om voor die ten toonstelling een medaille beschikbaar te stellen B. en W. stellen voor om voor deze tentoonstel ling een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen Hiertoe wordt besloten Van de heer J. F. Kleyheeg missive houdende dankbetuiging voor zyne benoeming tot kassier der Gasfabriek en Drinkwaterleiding; Kennisgeving Van de Oranje-vereeniging adres houdende ver zoek om een subsidie van f500—, te verleenen om ook dit jaar in staat te zyn weer op waardige wyze den geboortedag van H. M. onze geliefde Koningin te vieren; Op voorstel van den heer Goslinga wordt be sloten, de behandeling dezer zaak veertien daag uit te stellen en bet adres om advies in handen Van B. en W. te stellen. Van de Commissie van administratie voor het Stadsziekenhuis missive tengeleide van de rekening en verantwoording van het beheer over die in richting over het jaar 1908, vergezeld van de noodige bewijsstukken In handen van de Financieele commissie ge steld om advies Agenda. Aan de orde is Ontslagverleening. Verzoek van J. A. van der Poel om ontslag als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Het gevraagde ontslag wordt onder dankbetui- ging verleend. Voorstel van B. en W. om den havenmeester J. Bitter op zyn verzoek met ingang van 1 Januari 4910 eervol ontslag te verleenen, met recht op pensioen; Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het gevraagde ontslag eervol verleend met toekenning van pensioen. Comptabiliteit. Twee ontwerp-besluiten (model C) tot wyziging der begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1908 meteen bedrag van f8496.46 en; f 53161 -81s Goedgekeurd. Oude Manhuisfonds. Rekening en verantwoording over 1908 van de administratie van het fonds van het voormalige Oude Manhuis, met advies der Financieele com missie Overeenkomstig dat advies wordt deze rekening in ontvangst f 9374.32, in uitgaaf f 9262.54, slui tende met een voordeelig saldo van 1111.78 goed gekeurd. Volkshuisvesting. Balans- en winst- en verliesrekening over 1908 van de vereeniging «Volkshuisvesting" met advies der Financieele commissie Overeenkomstig het advies van de Financieele commissie wordt deze balans- winst en verlies rekening goedgekeurd. (De zitting duurt voort.) Typhus. In de Streek (N. H.) neemt het aan tal typhus-gevallen weer toe. Door den gemeente raad van Grootebroek zyn verordeningen vastgesteld tegen het verontreinigen van slootwater. Villa verbrand. De villa van den heer Donker in het Bloemendaalsche park te Haarlem is gisteren totaal door brand vernield. Droevig ongeluk. In de myn Nordstern by Kerkrade had Donderdagochtend een droevig oDgeluk plaats. De mynwerker Hanbückers ge raakte in de hooidschacht onder afvallend gesteente. Terstond toog de reddingsploeg aan den arbeid; eerst tegen 6 uur in den avond kon men den on gelukkige bevryden. De levensgeesten waren ge weken. Moord te Venlo. Zaterdagochtend werd in het Ven onder Venlo gevonden het lyk van ze keren S. F. De hartstreek was doorboord met tal: ryke kogels. Het omliggend terrein, en het lichaam gedeelte lijk, waren verbrand. In de nabyheid werd een dubbelloops-achterlaadgeweer gevonden. De politic nam het lyk in beslag en doet onderzoek. (L. K.) Tweede Kamer-verkiezingen. Heden werden in het district Schiedam candi daat gesteld Jhr. Mr. D. J. De Geer (Chr.-Hist.), door dé christelyk-historischen, anti-revolutionairen en kat holieken. G.Nypels (V.D.), door de vryzinnig-democraten en liberalen. Dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) door de sociaal democraten. De stemming over deze candidaten heeft plaats op Vrydag 11 Juni. Nutsspaarbauk. In de maand Mei ontvangen f29,490. 72 nieuwe deelnemers ingeschreven. In de maand Mei uitgegeven f23,300,69 45 deelnemers geheel afgeschreven. Straatschrobben. Blykens voorstaande kennisgeving is de dispensatie voor straatschrobben weer tot 1 Juli verlengd. Tot 1 Juli kan men dus in deze warme dagen, de vier eerste dagen der week, in Schiedams straten weer heerlyk spoelen en schrobben I Volksbadhuis. In de week van 2430 Mei 1909 werden geno men 333 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 24 kuipbaden 40 regen 21 regen 199 school kinder 5 ct 49 Gedurende de maand Mei 1909 werden genomen 1379 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 92 kuipbaden 167 regen 105 regen 867 school kinder»Ü5 ct 148 Groot Nationaal concours. Aan het groot nationaal concours van muziek- en zanggezelschappen, uitgeschreven door de Har- monie-orkest-vereeniging «Libertatis Primitiae" te Brielle ter gelegenheid van haar 20-jarig jubilee, Tweeden Pinksterdag te Brielle gehouden, hebben een tweetal Schiedamsche vereenigingen met byzon- der succes deelgenomen Het harmonie-orkest »St. Ambrosius" direc teur de heer J. F. M. Smits behaalde in sectie A Harmonie (eerste afdeeling) den tweeden p r y s, medaille geschonken door Z. K. H. Prins Hendrik en f30. Het verplichte nummer was «Fantasie-Ballet" ran G. Parèshet vrye nummer «Ouverture de l'opera Zampa" van F. Herold". Bedenkt men, dat voor dezen prys 68 punten werden gevorderd en dat «St. Ambrosius" er 71£ behaalde, terwyl er 76 voor den eersten prys werden geëischt, dan zal men moeten erkennen, er met veel succes is gewerkt. De zangvereeniging «Zang en Vriendschap" directeur de heer B. Jurgens behaalde in sectie B. Zang Mannenkoor (eerste afdeeling) den eer sten prys, medaille geschonken door H. M. de Koningin-Moeder en f40. Het verplichte nummer was «Gothentrouw" van Hangs Wagnerhet vrye nummer «Beneden en Boven" van C. C. A. de Vliegh. Legger wegen en voetpaden. Aan den heer mr. Jansen werden bij de behan deling van den gewyzigden Legger der wegen en voetpaden in de jongste raadsvergadering omtrent een tweetal nommers van den legger nadere inlich tingen toegezegd. B. en W. hebben thans den Raad het volgende medegedeeld: «Wat het slag naar de R. K. begraafplaats be treft, dient in aanmerking genomen te worden, dat langs de dyken, waarop publieke wegen ge legen zyn, steeds oprillen voorkomen, die van- of naar de bnzondere eigendommen voeren. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van politiehond (poedel), kous, kerkboekje, fabrieks- penning, broche, portemonnaie met eenige centen, notitieboekje Te bevragen aan de volgende adressenwollen das, Zuidgeest, Singel 19410cape, Herkelman, L. Nieuwstraat 151w; postduif, v Noortwyk, Nassaustraat 1Sigarenkoker, Nieuwenburg, brug wachter Spoelingbrugportemoniaie met eenig geld, v. Pinksteren, Dam 7 kinderschortje, Vryen- hoek, Broersveld 82; portemonnaie met geld, Byleveld, Rott.dyk 75; Kinderschortje, Mak, Hoofdstraat 235; stemvork, Byl, Overschiesche- straat 78; kleine blauwe hond, Vermaat, Spoor straat 48 roeiriem, Ronkema, Maasdamschestraat 14; knipmes, Zaal, Heerenstraat 255; 2 vrouwen- schorten, v.d. Most, Fabriekstraat 1Kinderschortje en kraag, v.d. Sloot, oude Kerkhof 18; colbertjas Beukelman, L. Kerkstraat 24; portemonnaie met eenig geld, Baanvinger, Broersvest 51sleutel, Kok, Doelhofje 34; stuk gerookt spek, Rosman, Oostsingel 67lorgnet .v.d. Hoeven, Villastraat 2 horloge met ketting, Sterrenberg, Breede-Markt- steeg 1horloge met ketting, Mulder, Warande 29boven. S. T. M. Gedurende de maand Mei zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 21487 pas sagiers vervoerd. Morgen W oensdag) hooptmej.Pau line Rozestraten den dag te herdenken, waarop zy vóór vyftig jaar hare religieuze gelofte als zuster van de Derde Orde van den H. Dominicus heeft afgelegd. Gistermiddag kreeg J.S. op den VlaardiDger dyk een toeval. Na bygebracht te zyn, werd hy per rytuig naar zyn woning in de Overschieschestraat gebracht. De vereeniging «Thor" alhier be- haalde by den wedstryd voor adspiranten op het Gymnastiekfeest te Vlaardingen den vierden prys. In de gister t e U t r e c h t g e h o u d e n vergadering van den Nederl. Bond van Telegraat- en Telefoonwerkers werd besloten de volgende bondsvergadering te Schiedam te houden. In de etalage van het sigarenma gazijn van de Wed. F. Sas, Hoogstraat, hoek Koe markt, zyn de medailles tentoongesteld, welke beschikbaar zyn gesteld als pryzen voor de van 11—21 Juni alhier te houden tentoonstelling van handenarbeid. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 1 Juni 1909, des namiddags ten 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heeren Honnerlage Grete, Van den Drift, Kranen en Van der Velden. Notulen. De notulen van 20 April worden vastgesteld, die van 4 en 10 Mei verdaagd. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat by het college is ingekomen Van Ged. Staten dezer provincie missive tenge leide van het door hen goedgekeurde kohier der pi dir. bel. naar het inkomen dienst 1908/9; Kennisgeving Idem missive ten geleide van het door hen goed gekeurde Raadsbesluit tot onderhandsche verhu ring van een strookje weiland aan G. I. Witt- kampf Kennisgeving Idem missive ten geleide van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten d.d. 18 Mei jl. a. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1908, tot een bedrag van f712 b. tot wyziging van de begrooting van inkom sten en uitgaven, dienst 1909, met een bedrag van f 1700. Kennisgeving tj—ssaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2