Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Tweede Kamerverkiezingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat de heer mr. Th. H. de Meester de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Schoterland niet heeft aangenomen, en dat mitsdien in dat kiesdistrict eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Vrijdag 23 Juli e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 12 Augustus e.k. JSt.-ct.) Provinciale Staten-Verkiezing. ROTTERDAM. Bjj acclamatie werd Dinsdag avond door de vrjjz-democratische kiesvereeniging te Rotterdam in district I candidaat gesteld mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer. De S. D. A. P. stelde in Rotterdam I (vac. Kley) candidaat den heer H. Spiekman. Dr. Kuyper en de verkiezing te Dordrecht. De secretaris van de anti-revolutionnaire kies vereeniging «Nederland en OraDje" te Dordrecht, schrijft het volgende aan de «Nieuw Rott. Crt." Eenigen tjjd geleden kwam in uw gëeerd blad het bericht voor, dat dr. Kuyper aan den secreta ris der anti-rev. kiesver. te Dordrecht een brief had gezonden, waarin hij zich beklaagde over den uit slag der Kamerverkiezing in het district Dordrecht, Zoolang dit bericht een gerucht bleef, heb ik het gelaten voor hetgeen het was. Nu echter «De Vaderlander" dit bericht neemt als grond voor een karakterbeoordeeling van dr. Kuyper, meen ik, uw redactie te moeten mede- deelen, dat het besuur der anti-rev. kiesver. te Dordrecht nooit een brief van dr. Kuyper heeft ontvangen, die over dit onderwerp handelde. De Papendrechtsche politie. In zake het onderzoek betreffende de Papen drechtsche politie kunnen we mededeelen dat het onderzoek, dat nog steeds loopende is, reeds van den beginne at geleid werd door den raad-adviseur bij het departement van justitie met den inspec teur v.d. Poli van de Rotterdamsche politie, die aan den heer Voormolen door den minister was toegevoegd. Reeds spoedig na zjjne benoeming toch (begin Mei) was de heer Voormolen door een ernstige herhaling van zjjn ziekte, die hem destjjds noopte zjjn ontslag te nemen als hoofdcommissaris van Rotterdam, niet in staat het verdere ouderzoek te leiden dat toen door twee hoofdambtenaren van het departement met den inspecteur werd voort gezet. Een groot aantal personen zjjn bjj het onder zoek gehoord en ook andere gevallen van mishan deling moeten den ambtenaar ter kennis gebracht zjjn. Het uit te brengen rapport zal naar men vermoedt een heel ander licht op de politiebe standen te Papenderecht werpen dan de behan deling dezer geruchtmakende strafzaak te Dor drecht, Den Haag, en 's Hertogen bosch deed ver moeden en de veroordeeling van Gerst teDgevolge had, vooral wanneer bjj de behandeling te Arn hem nieuwe getuigen worden opgeroepen, die thans bjj bet laatste onderzoek zjjn gehoord. i LL- Kamer van Koophandel. Bjj het Koninklijk besluit is bepaald, dan in de gemeente Dongen met ingang van 1 Januari 1910, eene Kamer van koophandel en fabrieken zal wor den gevestigd, bestaande uit zeven leden. Zesde Middenstandscongres. Woensdag. In de schouwburgzaal van het paleis van Volks vlijt werd de algemeene vergadering gehouden. Aanwezig waren o. m. minister Talma, de burge meester van Amsterdam, mr. van Leeuwen, en meerdere autoriteiten. In zjjn welkomstgroet wees de heer G. Muller in den breede op het belangrjjke vraagstuk, dat aan de orde komt, n.l. het credietvraagstuk. Spr, wekt de aanwezigen op bjj de beraadslagingen spjjkers met koppen te slaan en al het mogeljjke te doen dit vraagstuk tot een oplossing te brengen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Meuwsen, die in den breede de ontwikkeling van den Middenstand schetste en van den Bond sinds het feit van zjjn oprichting, en mede ook een enkel woord wjjdde aan de Middenstandsten toonstelling. Het woord werd hierna gevoerd door minister Talma. Z.Exc. zeide aanvankelijk te hebben ge meend dat de Middenstandsbeweging op niets zou uitloopeD. De feiten hadden hem echter tot andere gedachten gebracht. Wil de Middenstand zich een plaats in het economische leven verschaffen dan moet de Middenstand ook economische diensten aan het volk bewjjzen. Wil de Middenstand zich handhaven dan zal zjj moeten zorgen leiding te geven op haar eigen terrein. De Middenstand hier ie lande gaat den goeden kant uit en men kan op dien grond steun van de Regeering verwachte^ doch de Middenstand dient steeds leiding te geven aan de zaak op eigen terrein. Hierna verklaarde Z.Ex. het Congres voor geopend' Vervolgens deelde Z.Ex. mede oat het H. M. de Koningin heelt be- tiaagd de hter Meuwsen te bevorderen tot officier in de orde van Oranje-Nassau en de heeren Frik kers en Stahle tot ridder in de orde van Oraoje- Na—au. No. een korte pauze deelde de voorzitter mede dat Mgkens gehouden stemming de heer Thjjs Plet te Nijmegen tot Bondsbestuurslid was herkozen. Een telegram van hulde werd aan H. M. de Koningin verzonden. |let jaarverslag werd goedgekeurd. Bljjkens het financieel verslag bedroegen in 1908 de ontvangsten f 2457,28, de uitgaven f3051,13. Het nadeelig saldo bedraagt dus f 593,85. De penningmeester werd gedechargeerd. De begroo ting voor 1909 werd hierna goedgekeurd. Hierna werd de ochtendvergadering gesloten. Des middags werd door de afgevaardigden en aanwezigen een bezoek aan de. Middenstands-ten toonstelling gebracht. In den middag zaten de leden aan een offlcieelen maaltjjd aan, terwjjl des avonds een feestconcert plaats had in den verlichten tuin van het Paleis voor Volksvljjt. Diöndexda g. Heden-morgen werd het Zesde Congres van den Middenstandshond, dat evenals ,de algemee ne Vergadering in .de Schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden, geopend en begonnen de beraadslagingen over het Credietvraagstuk van den ,Middeas tandsbond Behandeld werd daarbij: lo. Het Crediet, dat de Middenstand geeft, 2o. Het Crediet dat de Middenstand neemt en 3o. De middelen om verbetering aan te bren gen. - Hierbij kwamen tevens in bespreking de prae- adviczen over dit voor den Middenstand uit so ciaal-economisch zoo belangrijk .onderwerp .uit gebracht door de heeren Mr. E. J. Korthals Al- tes, advocaat en accountant te Amsterdam W. H. Nederhoed, lid van het bestuur van den Bond te Leeuwarden, Dr. J. Nouwens te Hees wijk, L. J. G. y. d. Maesen, M. G. Th. Fiedeldij Dop en L. B. J. Gorris te Amsterdam. Hier laten wij eenige der conclusiën volgen: Mr. E. J. Korthals Altes, noemt een bank, die uitsluitend de belangen van den middenstand behartigt, een onding, en handhaaft zijn con clusiën, die hij voorlegde aan het congres voor de ambachtsnijverheid in 1907 a. „Het oprichten, van bankinstellingen bijzon derlijk bestemd om crediet te verschaffen aan den nijveren ambachtsstand is noch noodzake lijk, noch gewenscht. b. Aaneensluiting der ambachtsnijveren ,tot ver- eenigingen, die zich onder meer ten doel stel len om als bemiddelaarster te dienen tusschen credietnemers en ,solide bankinstellingen, is de goedkoopste en veiligste wijze om in de behoefte aan crediet te Voorzien. c. De credieten aan jhandelsnijveren door be middeling hunner vereeniging te verschaffen, moe ten uitsluitend credieten zijn ojp korten termijn; met dien verstande, dat een termijn van niet lan ger dan drie maanden regel, eene eenmalige ver lenging daarvan (tot zes .maanden uitzondering zij." i i Mr. B. J. Korthals Altes beziet in zijn prae- advies in hoofdtrekken het credietvraagstuk, zoo als 't zich voordoet in het maatschappelijk ver keer. Alleen iemand die bekend is met de be ginselen, waarop het credietvraagstuk is gegrond vest, zal tot oordeelen bevoegd zijn, wanneer 't geldt de richting aan te geven, waarin dat vraagstuk tot oplossing moet gebracht worden tot handhaving en zop mogelijk tot versterking van den Middenstand. Wat is crediet? De heer Altes gaat ter beantwoording dezer vraag na, wat de wetenschap der staathuishoud kunde, het ruilverkeer, de verkeersmiddelen, het wezen, het doel en de beteefoenis van het crediet, de rente, het bankwezen, de persoonlijke zekerheid het blancocrediet hetgeen verstrekt wordt zonder dat zakelijke of persoonlijke zekerheid gevorderd wordt, omdat in de persoonlijkheid van den cre- dietnemer, in diens credietwaardigheid voldoende waarborgen worden aanwezig geacht, om ver volgens tot de vermelde conclusies te komen. De heer W. H. Nederhoed, kbmt, onder verwij zing naar ,de statuten der Coöp. Leeuwarder Cre- dietbank Voor den Middenstand ,en der Coöp1. Centrale Credietbank te Groningen tot de volgen de conclusies: 1. Het oprichten van Credietbanken vóór en dóór den Middenstand is gebleken wenschelijk en mogelijk te zijn 2. De wijze waarop in het Noorden wordt voor zien in het verstrekken van Crediet aan Midden standers verdient .de aandacht van alle bij den Bond aangesloten Vereenigingen; 3. Het bevorderen van de oprichting van Mid- denstands-Credietbanken is een dure plicht van den Middenstandsbond. De heer W. H. Nederhoed bespreekt alvorens een antwoord te geven op de vraag„Is een cre dietbank voor en door den Middenstand wel noo dig" de contante betaling, waarbij de preaad- viseur in overweging geeft voort te gaan met pro paganda voor directe, althans spoedige betaling. Op bovengenoemde vraag geeft de heer Ne derhoed een bevestigend antwoord. Hoe eigen banken op te richten? Deze vraag kan worden beantwoord met: „niet hoe het zou kunnen," maar, ook op grond van ervaring, „hoe het kan." Na medegedeeld te hebben wat de practijk in deze voor den Middenstand hoogst belangrijke zaak in het Noorden heeft bewezen geeft de heer Nederhoed zijn reeds medegedeelde conclu sies. Dr. J. Nouwens concludeert aldus: Het door den Middenstand te geven crediet moet worden beperkt binnen de grenzen van het rede lijke, en alleen bijl uitzondering mag een lang crediet worden toegestaan. Allen moeten samenwerken, maar vooral Mid denstanders zelf, om aan de misbruiken van het crediet geven ten spoedigste een einde te maken. J)i'. J. Nouwens geeft in zijn prae-advies achter eenvolgens aan: den aard van het te geven cre diet; de redenen daarvan, zoowel van de zijde der klanten als van den kant der winkeliers; de gevolgen, die een lang crediet na zich sleept; en de middelen, om ,in den verkeerden toestand verbetering te brengen. Een prae-advies beschouwt Dr. Nouwens slechts als een leiddraad voor een vruchtbare bespre king en als zoodanig het credietvraagstuk be schouwend, stelt de prae-adviseur voorop dat hij het onderwerp niet $lleen voor den winkelier beschouwt, maar ook voor den industrieel en Middenstander en den patroonambachtsman, want cok zij moeten geld hebben om hun zaak te drijven. Ook zij hebben crediet te geven en on dervinden de nadeelen van een te lang crediet. Voor iedereen, die koopen én verkoopen moet, en de ambachtsman moet dit. doen zoowel als de winkelier isi het te geven crediet van belang. Wanneer dus gesproken wordt van han del, dan wordt bedoeld de handel, die in elk klein-bedrijf zoowel in den kleinhandel ais in de klein-industrie, te pas komt. En daarvan is geld de ziel. Zonder geld handel drijven, gaat nu eenmaal niet. Ten slotte gaat de heer Nouwens na, door welke middelen het kwaad van lang crediet geven kan worden bestreden om einde lijk tot zijn reeds vermelde conclusies te ko men. De heer L. J. ,G. van der Maesen geeft de vol gende conclusiën: 1. De oprichting van Credietinstellingen voor den Handeldrijvenden- en Industrieelen Midden stand, ter verstrekking van tijdelijke credieten is beslist nopdzakelijk. 2. Daar het oprichten van Credietinstellingen voor den Middenstand een levensvoorwaarde is, is de Regeering verplicht het initiatief tot op richting te steunen. 3. Op plaatsen (waar de Middenstand niet bij machte is het benoodigde kapitaal geheel of in voldoende mate bijeen te brengen, dient het Rijk tegen lage rente kapitaal beschikbaar te stellen. De he ei' L. J. G. Van der Maesen geeft ter toe lichting zijner conclusies een categorische be antwoording der vplgende vragen Na afloop der beraadslagingen werd het be zoek van gisteren aan de Tentoonstelling voort gezet, terwijl de dag besloten wordt met een avondfeest in de daarvoor schitterend te verlich ten tuinen van het Tolhuis aan de overzijde van het IJ. ij i j j j j Kiesrecht is Kiesplicht. Voor zoover nog noodig, wjjzen wjj er nog te dezer plaatse op, dat allen die het gemeentelijk kiesrecht bezitten, ook zij die geen oproepings- kaart ontvingen, behooren te gaan stemmen. Als men verklaart geen oproepingskaart te hebben ontvangen, wordt die door den voorzitter van het stembureau uitgereikt. Op het stembiljet dat men in ruil voor de op roepingskaart ontvangt, make men alleen de witte cirkeltjes in het zwarte blokje voor onze candidaten zwart. Bedenken al onze kiezers, allen die de onbe smette vaan onzer christelijke beginselen ook in het staatkundig en maatschappelijk leven hoog willen houden, dat kiesrecht is kiesplicht, dan zal zeker geen hunner verzuime, morgen (Vrijdag) te komen stemmen op de candidaten der samenwer kende christelijke partjjen District II. J. van der Meer, N. van der Yelden. District III. H. van der Drift, J. van der Meer. Propagandisten Blijkens achterstaande advertentie worden pro pagandisten van de rechterzijde, allen die willen medewerken aan de verspreiding van een belang rijk strooibiljet, verzocht heden (Donderdag) avond 8 ure in het Bondsgebouw aan de Lange Haven te willen komen. Wjj vertrouwen, dat aan dit verzoek in ruime mate zal worden voldaan, 't Geldt hier een ge wichtige zaak: 'tgaat er om, nog in de laatste uren voor stemming, al de overredingsmiddelen te gebruiken die ons ten dienste staan. Laten dan onze volijverige propagandisten zich niet onbe tuigd, maar komen zij dezen avond in grooten getale in den Volksbond, waar inderdaad «werk aan den winkel" is. Vocaal» en Instrumentaal concert. 't Was de eerste zomeravond, althans de eerste avond die daarop iets geleek, en het concert der Zangvereniging «St. Cecilia" en het Stedelijk Muziekkorps kon dus in den tuin der Officieren- Vereeniging worden gegeven. Aanvankelijk was er weinig publiek, maar allengs kwam er toch meer, zoodat de tuin redeljjk bezet was. Onder de ver anda's was 't wel te houden, maar daar buiten was 't toch nog vrij kil. De keurige uitvoering van «St Cecilia", nadat het Stedelijk Muziekkorps ons eerst den «Schiedam Voor- uitmarsch" van den directeur, den heer Burgdorffer, en na Necke's «Kaiserouverture" de «Luna-walzer" van P. Lincke bad doen booren, bracht er warmte wel in. Wat klonk dat treffend mooi in den stillen avondstond, juist bjj het luiden der stadsklok, dat lied »De Avondklok" van een onbe kenden componist met trio, kwartet en bariton solo en daarna «Scbafers Abendlied" van Kreutzer met het zoo schoone pianissimo, daarna het heer lijke in-devote «Ave Maria" van J. D. van RaW' horsi, (fubbel kwartetten) en ten slotte, voor de pauze, Eyken's bekende «Hymne"De liederen werden over het geheel zuiver gezongen en de samenzang ook van koor en solist viel te roemen. Het stil luisterend publiek deed dan ook telkens na afloop der nummerijes bljjken, hoezeer 't daarbjj had genoten. Na de pauze gaf de meer vrooljjke muziek ons na den ernst de luim, blijkbaar tot veler genoegen- Na het lieve, naive «Sandmiinnchen" van Ernst Schmidt bracht Claessens' aardige «Jansen-cantate' niet weinig vroolijkbeid evenals het koddige lied «De Apotheker" (dubbel kwartetten) van G. Kahnt. De wals «Lustige Brüfer" van Robert Vollstedt, met het eigenaardige hanengekraai, voor velen geen onbekende, werd toch weder met genoegen ge hoord, getuige het dankbaar applaus dat dit num mer, evenals de vorige, mocht oogsten. Tot be' bjjzonder succes dezer zangnummers heeft zeker ook de verdienstelijke, juiste begeleiding van den pianist, den heer H. Veugelers, veel bijgedragen. Tot sloten gaven Burgdorffer's muzikanten ons nog «Fantaisie un jour d' été en Norvège" van Wilmers en «Die beide kleine linken" (polka voor twee fluiten) van H. Kling, waarna het publiek onder de tonen van den slotmarsch wel voldaan den tuin verliet. Het Stedeljjk Muziekkorps, onder leiding van den heer Burgdorffer, en de Zangvereeniging «St. Ce cilia", ook nu door den heer Den Draak weer zoo voortreffelijk geleid, nebben het Schiedamscbe publiek weer een recht genotvollen avond doen doorbrengen op de plaats van uitspanning en ver maak bjj uitnemendheid. Moge zjj er zich nog tallooze malen doen hooren 1 Worde ook die plaatSi welke ons in ieder seizoen zooveel te genieten geeft, meer nog gewaardeerd door het .Schiedamscbe pubiek 1 Bljjve 't in toenemende mate zjjne Offi cieren-Vereeniging, die ook Schiedams naam in den vreemde hoog houdt, door abonnement op de beide afdeelingen steunen Het aantal ingeschrevenen voorde Nationale Militie bedraagt 367, waarvan een in den loop van dit jaar overleed, zoodat aan de tusschen 7 Aug. en 7 September a.s. te houden loting 366 jongelieden zullen deelnemen. Tot gemeente-secretaris der ge- meente Haarlem is benoemd onze oud-stadgenoot mr. dr. J. Wjjtema, thans hoofdcommies ter Pro vinciale Griffie van Noord-Holland. Lang verbeide zitting. Woorden- zifterjj. Ziekenhuiskwestie. Werk- loozenfonds. OraBje-Vereeniging. Grond verkoop. Leugen-ontmaskering De Raadszitting op 1.1. Dinsdag na verloop van vier weken sedert de vorige zitting gehouden) stond in het teeken van den vacantietjjd en der aanhangige Raadsverkiezing de gewone voorzitter vervangen door den oudsten wethouder, die 's bur gemeesters functiën waarneemt, en de publieke tribune bezet door eene dichte menigte, nauwlet tend de handelingen van den Raad en de uitla tingen onzer vroeden in 't licht der aanstaande herstemmingen volgend. Velen hadden een langdurige zitting verwacht en toch was 't met een niet al te lange vergade ring ruim vier ure afgeloopen, een unicum waar meerdere nummers op de agenda stonden die eene langdurige discussie deden verwachten. De flinke, coulante wijze waarop de tjjdcljjke voor zitter de nog langwjjlige discussiën leidde, heeft tot het betrekkelijk kort verloop zeker veel bijgedragen* De aanvang der vergadering kenmerkte zich reeds door eene discussie, die zeer goed vermeden had kunnen worden. De heer De Groot achtte bjj de notulen onjuist, dat de heer Smit in de vorige vergadering verklaard had, bjj de bespre king der Hanze-cursus, te handelen in opdracht van de vereeniging «De Hanze"een opdracht had een Raadslid niet te aanvaarden; bjj moest alleen stemmen naar gewetenintusschen zou 't wel niet zoo letterlijk bedoeld zjjn. De heer Smit, inmid dels ter vergadering komend, zei dat hem de uit lating van den heer De Groot verwonderde. Hjj herinnerde er aan, hoe de heer Van Gent voor vele jaren bjj de étiquetten-kwestie zeide, te han delen in opdracht van de Vereeniging van Distil lateurs, en hoe menig lid spreekt hier namens de een of andere partjj en bepleit hier privé of alge meene belangen 1 Handelt ook spr. hier niet meer: malen in opdracht van de Oranje-Vereeniging? Toen de heer De Groot zjjne meening bleef handhaven, bewerend dat een Raadslid, anders handelend dan door hem bedoeld, inconstitutio neel en tegen zjjn eed zou handelen, noemde de heer Smit dat woordenzifterjj, eene uitdrukking die de heer De Groot zich zou getroosten. Hier mede liep dit geheel onnoodig incidentje ten einde. Nadat aan mr. Jansen de toezegging was ge daan hem na afwerking der agenda gelegenheid zou worden gegeven de bedoelde vraag te stellen en de heer C. J. van der Waal te Rotterdam met 15 stemmen tot leeraar in de wis- natuur- en werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool was benoemd, kwam de veelbesproken ziekenhuis kwestie weder aan de orde. Zooals te verwachten was, nam vroede De Bruin met het door bet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2