Verspreide berichten. Binnenland. 1 ÏJ Een 500 soldaten en een groot aantal bedien den van den Sjah hebben eveneens een onderko men in het gezantschapsgebouw gevonden. In Teheran is het thans rustig. De Perzische kroonprins, die nu tot Sjah is uitgeroepen en zjjn vader opvolgt, is nauweljjks 14 jaar. Hjj is de oudste zoon van de voornaamste vrouw van Mohammed Ali. Reeds twee jaar ge leden was hjj tot «valiahd", d.i. waarschijnlijk troonopvolger verklaard. Volgens de mededeelin- gen van goede kenners van het Perzische Hof is Achmed een opgewekte schrandere knaap, met gunstig karakter. In strjjd met de bestaande ge woonte was Achmed, toen hjj tot de waardigheid van valiahd werd verheven, niet tevens als gou verneur naar Tabris gezonden. Zoowel zjjn jeugd als de woelige, ongeregelde toestanden in genoemde plaats hadden dat ongeraden doen zjjn. Het regentschap zal voorloopig worden waarge nomen door Assid-el-Moelk, den oudsten prins uit het Huis der Kadsjaren, tot welke dynastie ook Mohammed Ali en Achmed Mirza behooren. De »Lokal-Anzeiger" publiceert een telegram uit Teheran, gedateerd van Vrijdagavond, nog vóór de troonsafstand van den Sjah bekend was, hoewel Liakof zich reeds had overgegeven. Daaruit bljjkt, dat het vechten en plunderen in Teheran heel wat heviger en bloediger is geweest, dan tot dusver was uitgelekt. Zjj schrijft over de gevech ten «De verwoestingen in onze wjjk aan de Alaed- Dowléstraat zijn niet te beschrijven. Alle huizen zijn geplunderd en leeggestolen. De Oostenrjjksch- Hongaarsche vlag, die op hotel Europa was ge- heschen, werd door kanonskogels getroffen en door het plunderende gepeupel naar beneden gerukt en meegesleept. Nu pas zien wij, hoe God ons heett beschermd tegen deze vandalen. Door rjjke giften in geld verschaften ik mjj een doortocht, teneinde alles met eigen oogen te kunnen opnemen. Een langer toeven is echter wegens de vreeseljjke lij kenlucht onmogelijk. De Perzische soldaten vuren nog steeds hier en daar schoten af om den schrik er in te houden. Niettegenstaande het strijden geschorst is, vallen nog allerlei incidenten voor In den loop van den avond werden nog drie per sonen neergeschoten, die bij het plunderen werden betrapt." De tarielhervorming in de Vereenigde Staten gaat niet dan langzaam vooruit. De resultaten door Kamer en Senaat bereikt, waren zoo uiteen loopend, dat het nu moeilijk is om tot overeen stemming te komen. President Taft heeft nu het gewicht zijner be langrijke positie in. de schaal geworpen en hield voor leden van beide Huizen een redevoering, waarin hij lage invoerrechten bepleitte. Dit pre- sidentieele ingrijpen heeft veel opschudding ver oorzaakt en men vermoedt, dat de President ge heel zjjn grooten invloed zal aanwenden om zjjn doel te bereiken. Met steeds grooter wordende stelligheid doet in de internationale pers het bericht de ronde, dat Takahira, de Japansche ambassadeur te Was hington, zal heengaan en vervangen worden door Oechida, zijn collega te Weenen, die de reputatie heeft van zeer kras op te treden. Deze mutatie heeft waarschijnlijk plaats met het oog op het handelsverdrag, dat het volgend jaar hernieuwd moet worden. Van beide zijden worden dan moeilijkheden verwacht en blijkbaar stelt de Japansche regeering er prjjs op dan haar belangen door een krachtige persoonlijkheid be hartigd te zien. De pasgetrouwde prins Alfonso van Spanje, wien de titel van infant is ontnomen, wegens zijn zonder toestemming van den Koning gesloten huwelijk met prinses Beatrijs van Koburg, heeft last gekregen, zich met zjjn regiment naar Marokko te begeven. Voor de groote vlootschouw, die Zaterdag, op de Theems is begonnen, kwamen de linieschepen, kruisers, torpedo-vaartuigen en onderzeesche vaar tuigen Vrijdag-avond door mist en regen op de open zee aanzetten. Te middernacht zag men de gele lichten opdoemen. In den loop van den dag van eergisteren nam de groote vloot, de grootste oorlogsvloot die de wereld ooit aanschouwd heeft, op de Theems hare plaats in. Alles te zamen zijn het 148 oorlogsbodems24 linieschepen, 16 gepantserde kruisers, 19 pantser- dekkruisers en adviesjachten, 48 torpedojagers, b torpedobooten, 33 onderzeesche vaartuigen en 2 herstellingsschepen. De schepen strekken zich in een lange ljjn van Westminster tot Southend uit. De onderzeesche booten en torpedo-booten liggen in het hart van Londen, de kleine kruisers en torpedojagers meer de rivier al, bij Southend de grijze rompen van de grootste oorlogsschepen, als de «Dreadnought" en hare zusters, de linie krui sers van het slag der «Indomitable", alle schepen, waarvan er geen enkel ouder dan elf jaar is. Naar de «Matin" verneemt, is de werkmans afgevaardigde Thome, van het Engelsche parle ment, voornemens Dinsdag eenige vragen tot de regeering te richten, betreffende de houding van de Engelsche regeering tegenover de Russische politieke politie. Ook zou deze afgevaardigde van plan zijn een motie in te dienen, waarbjj de Engelsche regee ring uitgenoodigd wordt, de Russische politie beambten over de grenzen te zetten. Dit natuur lijk in navolging van hetgeen deze week in Frank rijk geschied is. Blot, de onder-chef van den Parijschen vei ligheidsdienst, wilde gisteravond vergezeld van verscheidene inspecteurs, een wegens in musea gepleegde diefstallen gezochten persoon arresteeren, toen deze een revolverschot loste, waardoor Blot en een inspecteur gedood werden. De moordenaar heeft daarna zelfmoord gepleegd. Den 3en Nov. zal het proces tegen madame Steinheil beginnen. Prins Hendrik naar Tilburg. Z. K. H. Prins Hendrik bezoekt Maandag 26 Juli a.s. de tentoonstelling te Tilburg. Prins Hendrik als sehutter. Vrjjdag is op de banen van de Schietvereeniging te Vaassen een onderling concours gehouden, waaraan deelnamen Z. K. H. de Prins en eenige heeren uit Vassen, Epe en Apeldoorn, Er werd geschoten op een vast en een zich be wegend doel. De hoogste prjjzen werden behaald door Z. K. H. den Prins, de heeren P. Beyers te Het Loo, jhr. W. Bas Backer, ApeldoornVan Regteren Altena, te Apeldoorn en J. Mulder ten Cate te Vaassen. (N. R. Ct.) Koningin-Moeder te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens heden (Maandag) behalve de tentoonstelling voor huis industrie, ook de Middenstandsexpositie te bezoe ken. Binnenlandsche Zaken. Op de a.s. staatsbegrooting zullen gelden wor den aangevraagd om het voormalig rijksarchief gebouw aan het Plein te 's Gravenhage te ver bouwen en in te richten voor departement van Binnenlandsche Zaken. Minister van Financiën. Heden is Z.Exc. de minister van Financiën voor enkele dagen uit 's Gravenhage vertrokken. Minister Talma. Van minister Talma is te Eindhoven bericht ingekomen, dat de minister de landbouwtentoon stelling aldaar Maandag 6 September persoonlijk zal komen openen. Een nieuwe zaak Kuyper. Onder het opschrift «Verkiezingsgelden, dr. Kuyper en. benoemingen" bevat het «Handels blad" een hoofdartikel, waarin met ophef een nieuwe zaak Kuyper wordt ingeleid. Kort medegedeeld komt de geschiedenis hierop neer: Het «Hbld." is er achter gekomen dat de tegenwoordige burgemeester van Den Haag, Baron Sweerts de Landas, die vóór eenige maanden van verschillende zjjden werd genoemd als de toekom stige Commissaris der Koningin in Gelderland, bij vorige verkiezingen geld zou hebben geschon ken aan de anti-revolutionare strjjdkas. Den steun op die wijze aan de anti-revolutio naire zaak geschonken door iemand, die vroeger steeds voor liberaal had doorgegaan wordt door het «Hbld." in verband gebracht met den sterken aandrang, welken door dr. Kuyper op het tegen woordige Kabinet zou zijn uilgeoefend, om Baron Sweerts lot de bovenbedoelde hooge betrekking te doen benoemen. In verband met de mededeelingen van het »Hbl." als zou de Haagsche burgemeester baron Sweerts de Landas Wyborgh gelden hebben ge stort in de anti-revolutionaire partijkas, kunnen wij zekerheid mededeelen, dat, toen de heer Sweerts indertijd tot burgemeester werd benoemd, dit geschiedde met de uitgesproken bedoeling om Arnhem een liberalen burgemeester te geven. Toen was de heer Sweets dus allerminst «man van rechts". (Vad.) Onderdirecteur Rijkspostspaarbank. Naar de «Tel." verneemt, is benoemd tot on derdirecteur van de Rijkspostspaarbank de heer mr. J. H. C; Busing, hoofdcommies bjj de ge meentebedrijven te Amsterdam. Voordat de heer J. H. C. Busing in dienst trad van de gemeente Amsterdam, was hij gemeente secretaris van Vlissingen. Graaf van Limburg Stirum. -j- Het stoffelijk overschot van graaf van Limburg Stirum, oud lid der Tweede Kamer, dat uit Godes- berg naar 's-Gravenhage werd overgebracht, zal a. s. Dinsdag op Oud Eik en Duinen worden ter aarde besteld. Vooraf zal in het woonhuis aan het Noordeinde een lijkdienst gehouden worden onder voorgang van den predikant ds. Van Gheel Gilde- meester. Van geachte zjjde schrijft men nog aan de «Ned.", dat de heer Van Limburg Stirum in Den Haag een man van groote liefde en bijzondere toewij ding is geweest voor de armen, weezen en grijs aards. 28 Juni 1888 werd hjj door het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. tot advocaat-diaken gekozen met eenparige stemmen, en opgetreden als zooda nig in Juli d.a.v., heett hjj de Diaconie tot Jan. 1891 met groote liefde gediend, ook als regent van de diaconie-gestichten. In die functie is hij den weezen en ouden lieden met groote liefde zeer tot hulp en steun geweest. Als voorzitter der Algemeene Armenvergadering was bjj ook in dat lichaam een gewaardeerd leider. Diakenen zagen hem met leedwezen heengaan, doch nooit, tot zjjn dood toe, heeft hjj de armen en de weezen en grijsaards der Hervormde Diaco nie vergeten. Zjjn nagedachtenis blijve bij allen in gezegend aandenken W. Merkel bach. Men meldt uit Breda, dat sedert Zaterdag de toestand van het Eerste Kamerlid W. Merkelbach vooruitgaande is. Diplomatieke vertegenwoordiging. De Britsche gezant, de heer Buchanan, is weer in de residentie terug. Jhr. Mr. J. Roell. De voorzitter der Tweede Kamer, jhr. Rösll, is uit het buitenland te 's-Gravenhage terug. Dr. Smits. Dr. X. Smits, die o. m. geschreven heeft «De Nieuwe St. Jacobskerk te 's Hertogenbosch" en «De kathedraal van 's Hertogenbosch" is door Z. H. den Paus v reerd met het gouden kruis «Pro Ecclesia et Pontifice." Drank bij verkiezingen. De Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alco holische dranken zal een schrijven richten aan den Minister van Justitie in verband met de aan het hoofdbestuur ter kennis gebrachte feiten over het gratis verstrekken van drank bjj de Tweede Kamerverkiezingen in de districten Gulpen, Tiel en Ede. Tweede Kamerverkiezing Ede. De minister van binnenlandsche zaken, overwe gende, dat tengevolge van het aannemen van de benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland door den heer jhr. S. van Citters, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het kiesdistrict Ede, in dat kies district eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben; gelet op artt. 130, 131, 133, 134 en 144 der kieswet; heeft gevonden: te be palen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Woensdag 4 Augustus e.k,, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 Augustus e.k. Tweede Kamerverkiezingen. SCHOTERLAND. Wjj lezen ;in de «Jouster Courant" Wel is in enkelen bladen vermeld, dat door eenige Chr.-his\ kiezers in de gemeente Joure de heer K. P. Keverling, alhier, candidaat voor de Tweede Kamer gesteld zou worden in het district Schoterland, doch daarvan komt niets, wjjl de heer Keverlin een daartoe gedaan voorstel beslist van de hand heeft gewezen. Voor eenige dagen meldde «Het Volk", dat de Christel jjk-historischen besloten hadden zich van stemming te onthouden. Wjj kunnen uit de beste bron meedeelen, dat zulk een besluit nog niet genomen is. Winterdienstregeling. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de boekhandelaren firma Gebr. Van Cleef te 's-Gravenbage, tot een beperkt aantal exemplaren, verkrijgbaar zijn gesteld de ontwerpen voorde winterdienstregeling 1909,10, aangeboden door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, respectievelijk de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij tegen betaling van f 0.32respectievelijk f 0.221/, per exemplaar, en van event ueele portokosten. Eventueele opmerkingen betreffende die dienst- regelingsontwerpen moeten, ten einde vóór de vast stelling van de dienstregeling, in overweging te kunnen worden genomen, reektstreeks ingezonden worden, vóór of op 1 Aug, 1909, aan het Departe ment van Waterstaat. (Stct.) Van Iterson-ziekenhuis. Door B. en W. van Gouda wordt aan den raad voorgesteld, te bepalen dat het uit het daartoe door wijlen de dames Van Iterson aan de gemeente vermaakte kapitaal gebouwde en zijne voltooing naderende gebouwen-complex aan de Krugerlaan wordt bestemd en op een nader door B. enW. te bepalen dag in de maand April van het jaar 1910, onder den naam van «Van Iterson-ziekenhuis" in gebruik wordt genomen als ziekenhuis der ge meente, in de plaats van het alsdan op te heffen ziekenhuis aan de Oosthaven. Provinciale Statenverkiezing. ROTTERDAM. Tot toelichting van het ge beurde bjj de candidaatstelling voor de Provinciale Staten te Rotterdam, wordt nader medegedeeld, dat de candidatuur-Valk volstrekt niet bjj verras sing is gesteld. Toen door den heer Voorhoeve de naam Lindeboom werd genoemd, werd door den heer Van Djjk ook direct de naam Valk genoemd. Wel waren de heeren Voorhoeve, Aerritson, Warmenhoven en enkele anderen het met dezen niet eens, doch wel de meerderheid van hen, die hun namen op de ljjst gezet hadden. De keus was dus tusschen Lindeboom en Valk. Aanvankelijk was het ook werkelijk de bedoeling, de candida- tuur-Lindeboom te stellen, doch deze 10 minuten over half vier bedankte, werd besloten, den heer Valk te stellen en van de lijst der voorstellers de namen der tegenstanders van die candidatuur, n.l. de heeren Voorhoeven, Gerritson, Warmenhoven enz., te schrappen. De heeren Voorhoeve c.s. stonden dus van dat oogenblik af buiten de handeling en hadden dus ook niet noodig te protesteeren. Onder de onderteekenaars van de ljjst komt geen enkele voor, die het met de candidatuur-Valk niet eens is. Samenwerking armenzorg. Het bestuur der Ned. Vereen, voer Armenzorg en Weldadigheid is naar het «Tjjdschr. armenz. en kinderbescherming" meldt voornemens, ter voorlichting van hare leden, een overzicht samen te stellen van de verschillende pogingen, hier te lande reeds aangewend, om de samenwer king te bevorderen tusschen organen der burger lijke, kerkelijke en bijzondere armenzorg, en heeft besloten daarnaar een opzettelijk onderzoek in te stellen. Het heeft daartoe aan verschillende instellingen, verspreid over meer dan 100 gemeenten, een vra genlijst toegezonden, en hoopt de antwoorden zoo spoedig te ontvangen, dat het bedoelde overzicht op de aanstaande ledenvergadering, op Dinsdag 7 en Woensdag 8 September te Rotterdam te houden, zal kunnen worden ingediend. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Door Gedep. Staten zjjn wijzigingen voorgesteld in de bijzondere reglementen voor den polder Esse, Gansdorp en Blaardorp de jaarwedden van den secretaris en den penningmeester worden voor elk van f 50 tot f 75 verhoogd, en voor den polder Kortland en Kleinpolder, eveneens tot verhooging van die jaarwedden strekkende), beide polders ge legen onder Nieuwerkerk a/d IJsel. Verschenen zjjn het verslag van het afdeelings- onderzoek der Provinciale Begrooting 1910 en de daarop door Ged. Staten uitgebrachte Memorie van Antwoord. Daaruit bljjkt, dat de aandacht van Ged. Staten op de regeling eener rechtspositie van de provinciale ambtenaren gevestigd bljjkt. Twee ontwikkelde personen zullen zich uitslui tend met een onderzoek omtrent de hoofdver- keerswegen bezig houden. Bljjft de regeering bij haar tegenwoordige hou ding ten opzichte van steun inzake de vaart Kat- wjjkIJmuiden volharden, dan is in de a.s. na- jaarszitting een voorstel te verwachten, op het verzoek ten deze van de gemeente Katwjjk afwjj- zend te beschikken. Bestrating met klinkers en verbreeding van den weg Hillegersberg— Bergschenhoek is niet mogelijk. Algemeene regels voor de subsidieering van vak scholen zjjn moeiljjk vast te stellen. De commissie tot onderzoek der Provinciale Rekening 1907 stelt voor, deze goed te keuren. De uit de Staten benoemde commissiën stellen voor goed te keuren de voorstellen van Ged. Staten inzake de subsidieering van a. eenige vakscholen b. handelscursussen te Ylaardingen en te Schie dam c boekbindersvakcursussen te 's-Gravenhage d. instrumentmakersopleiding te Leiden e. han delscursus te Goricbemf. subsidie in de kosten van het uitbaggeren der haven van Maassluisg. van de inrichting voor de ooglijders te 's-Graven hage h. «het kaascontrole-station Zuid-Holland i. landbouwtentoonstelling te Goudak. «het botercontrólestation" in Zuid-Holland. Mede wordt geadviseerd tot aanneming der voor stellen van Géd. betreffende uitbreiding en ver betering van het net der Westlandsche Stoom tram-Mjj. overdracht van grond aan de gemeente Delfthavenwerken van Middelharniswijziging van eenige polderreglementenspoorweg Gouda Schoonhoven. Daarentegen wordt geadviseerd in tegenstelling met desbetreffende voorstellenlo. om het sub sidie van f3500 aan de ambachtsschool te Schie dam toegekend, niet te verhoogen tot f 50002o. om geen subsidie toe te kennen aan de gemeente Dordrecht voor de oprichting eener gemeenteljjke handelsschool3o. om het subsidie voor een am bachtsschool te Hendrik-Ido-Ambacht voor 1910 te verhoogen tot ƒ150. Eindelijk wordt geadviseerd, dat het voorstel van Ged. Staten inzake subsidie in de kosten der gemeentehuishouding van Goedereede en Stellendam moet worden aangeboden en eerst nader in be handeling zal kunnen komen, nadat dit college met de regeering tot overeenstemming zal zjjn hekomen, zoowel ten aanzien van de bedragen van de onderwjjssubsidies als ten aanzien van de mo- geljjkheid vooi\Goedereede om haar tekort te ver minderen of te doen verdwjjnen. Protest aangeteekend. «Het kwaad gaat zich wreken". Het orgaan van den Nederl. Federatieven Bond van Gemeente werklieden «De Gemeentearbeider" teekent protest aan tegen het artikel in «Het Prinsenhof", getiteld Het kwaad gaat zich wreken. Dit blad van de gemeentewerklieden noemt het bekende stuk van Sagittarius in het orgaan van den Bond der Gemeente ambtenaren «domme uit latingen en plomp geschrjjf." De verkiezing te Papendrecht. Wjj lezen in «De Nederlander" Naar men ons schrjjfi, heeft de verkiezing voor den gemeenteraad te Papendrecht ditmaal veel van zich doen hooren. In verband met de Papendrecht- sche rechtzaak had zich te dezer plaatse een co mité gevormd, ten einde den burgemeester, den heer N. Bonten, als Raadslid niet te herkiezen. Ondanks de krachtige actie tegen den burgemees ter gevoerd, onder bedekte aanvoering van ds. Hoek stra is de heer Bonten met ongeveer 2/s der uit gebrachte stemmen herkozen. Van de 582 kiezers waren er 520 opgekomen, waarvan 343 hun stem aan den afgetreden burgemeester gaven. Gemeente-ambtenaren De Nederlandsche Bond van gemeente ambtenaren 'V j "ftt-i K A I y.iu.-i IU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2