Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nienws. met 80,000 leden georganiseerd zijn, vechten al reeds jaren om den achturendag. Maar terwjjl het in de Kamer van Afgevaardigden bijna gelukt was, den 8-urigen werkdag voor de mijnwerkers er door te krijgen, heeft de Senaat, zooals een correspondent te Brussel indertijd reeds meldde, zich tegen dit wetsvoorstel gekant en het geamen deerd op eene wijze, die er de uitwerking en het nuttig effect vrijwel van annuleert. De Senaatsleden willen den negen-uren-dag handhaven en een beperking van dezen arbeids duur slechts goedkeuren voor die bedrijven, waarbij in een temperatuur van meer dan 28 graden Cel- cius gewerkt moet worden. Thans hebben de mijnwerkers hun zaak zelf ter hand genomen. Het centrale bestuur van hun bonden heeft in 't kolencentrum Charleroi zitting gehouden, waar een manifest aan alle kolenmijn arbeiders van België werd opgesteld, dat met de algemeene werkstaking dreigt, wanneer hun eischen door de wetgevende regeeringslichamen niet wor. den ingewilligd. De beslissing over de mijnwet moet vallen in November, als wanneer de parle mentaire zittingen weder aanvangen. Intusschen heeft het hoofdbestuur der Belgische mijnwerkersvereenigingen in zijn manifest de af zonderlijke groepen er voor gewaarschuwd, reeds nu te pogen, door op zich zelf staande stakingen, kleine voordeelen te verwerven. De krachten van alle organisaties moeten tot den herfst gespaard blijven. De liberale pers in België toont groote sym pathie voor de eischen der mijnwerkers, en zelfs een clericaal blad waarschuwde gisteren den Senaat er voor, door het vasthouden aan den 9-urendag het ernstige gevaar eener algemeene mijnwerkersstaking over België te brengen. KRETA. In de pers was het bericht verbreid, dat de Fransche regeering officieel Duitschland en Oos- tenrjjk-Hongarjje uitgenoodigd had, aan de onder handelingen der protectie-mogendheden met Tur kije betreifende Kreta, deel te nemen. Later werd dit bericht, door de Fransche re geering zelve, tegengesproken. Van officieus Duitsche zqde werd toen ten aan zien van deze aangelegenheid verklaard, dat dit démenti toch nog altijd de mogenlijkheid openlaat, dat zulk een stap van de zijde van Frankrijk later zou kunnen plaats hebben. Het »Berliner Tageblatt" betwijfelt deze moge lijkheid ten sterkste. Want, schrijft het Berljjn- sche blad, men is te Parijs veel te goed omtrent de meening van de regeeringen te Berlijn en Weenen ingelicht, om niet te weten, dat beide mogendheden niet aan de regeling van de binnen- landsche aangelegenheden van Kreta wenschen deel te nemen, een regeling, die als tot dusver, uitsluitend in handen van de protectie-mogend heden moet blijven. Iets anders is het, als er acuut oorlogsgevaar dreigt. In dit geval spreekt het vanzelf, dat de beide verbonden mogendheden al hun invloed zul len aanwenden om den bedreigden vrede in stand te houden. Dergelijke acuut oorlogsgevaar was er, toen de Turksche regeering formeel van Grieken land verlangde, da^ het voorgoed van annexatie van Kreta zou afzien. Deswege wendden zich de gezanten van Duitschland en van Oostenrjjk-Hon- garjje tot de Porte, met de vriendelijke aanmaning om te trachten het conflict in der minne te schik ken. Het te Bordeaux aangekomen ss. sCholon" meldt, dat heftige onlusten zjjn uitgebroken aan de Ivoorkust. Op 21 Juni moest een Fransch colonne geregeld slag leveren in het achterland, twee officieren werden gewond. Op denzelfden dag moest een kantoor te Pusi, dat door inlanders belegerd werd en waarin zich twee Fransche amb tenaren bevonden, door wapengeweld bevrijd wor den. Er is een strafexpeditie uitgezonden. Gisterenmorgen zjjn te Cherbourg bjj het verlaten van de haven een torpedoboot en een torpedojager bjj dikken mist op elkaar geloopen. Beide schepen werden zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. Volgens de »Times" heeft de krijgsraad te denden fabriekseigenaar Weller in de residentie opende de deur van een hoog vertrek, dat als kantoor was ingericht. Alles duidde aan dat de eigenaar van dit smaakvol ingericht vertrek steeds zelf mee aan het werk was. De tafel was met brieven, tee- keningen en andere zaken, die door ingenieurs enz. gebruikt worden, gevuld. De fabriekseigenaar was een hooge, gebiedende verschijningniettegenstaande hij de vijftig reeds overschreden was, zag hij er bepaald veel jonger uit, niets verried dat hij met veel we derwaardigheden te kampen had gehad, en al lies vertoonde energie en wilskracht. Zijn nooit vermoeiden geest zocht steeds naar middelen om de fabrikatie zijner machinen te verbeteren. Iedere nieuwe uitvinding op dat gebied interresseerde hem. Op het oogenblik van ons verhaal was hij weer met een verbe tering, uitgevonden door een jong Duitsch- Amerikaansch ingenieur, bezig te onderzoeken. Deze uitvinding voorspelde eene groote toe komst en hij wilde den jongen ingenieur dan ook zooveel mogelijk behulpzaam zijn om ze te exploiteeren. Hij verwachtte dan ook den jongen inge nieur en het verwonderde hem ten zeerste, dat hij nog niet gekomen was, om met hem over zijne uitvinding te beraadslagen. Toen nu de bediende den rechter Bernhard aanmeldde, was het iets als ontevredens dat zich op zijn gelaat afteekende. Barcelona 15 gevangenen tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Doodvonnissen werden niet geveld. Naar de »Times" uit Ottawa verneemt, onder handelen Duitsche kapitalisten met mannen in To ronto over een volksplanting van Duitschers in Alberta en Saskatchewan. Er is sprake van 20.000 kolonisten. Koning Leopold laat bekend maken, dat hjj ook zjjn moderne schilderijen gaat verkoopen. Nu men in België gewaarschuwd is, zal men er allicht eenige doeken van in het land kunnen houden. Volgens Spaansche berichten uit Melila heb ben de Rif-Kabylen na het gevecht van 27 Juli nog niet zooveel verliezen geleden als Woendag. De Spaansche kabelballon gaf aan, waar de vijand school en later langs welken weg hij vluchtte, en op die punten richtte een batterü snelvuur- geschut haar moordend lood. —De Petersburgsche correspondent van de »Daily Mail" seint Het verluidt uit gezaghebbende bron, dat de mogendheden goed zullen vinden, dat Russische oorlogsschepen van de Zwarte- Zeevloot door de Dardanellen varen om te krnisen in de Middelland sche Zee tot de Tsaar in Itatië is geweest, en daarna» den Tsaar op zijn terugreis begeleidende, er weer door varen. De redactie van de Daily Mail" neemt het bericht met voorbehoud op. Hoewel de »Zeit" het opnieuw oprakelen van de kwestie van de Darnanellen het oplaten van een proefballonnetje acht, meldt het »Neue Wiener Ta geblatt" dat, volgens een telegram uit Petersburg, een gedeelte van de Zwartezee-vloot door de Dar danellen zou gaan om den Tsaar op zjjn bezoek naar Italië te begeleiden. Het zinken van de Belgische stoomboot »Pa- lomares" in het keizer Wilhelmkanaal was, zooals thans officieel is vastgesteld, het gevolg van een fout in de bediening van de machinekamer. Daar het schip een vier meter hooge deklading aan boord had, konden de ankers niet gebruikt worden. Het uitgraven van de nieuwe vaargeul wordt met drie groote baggermachines voortgezet. Een oever- dam van 13 meter hoog moet afgebaggerd worden. Het kanaaldepartement hoopt intusschen, dat schepen tot 5 meter diepgang reeds van heden af weder kunnen doorvaren. Voor Holtenau wacht ten reeds honderden schepen, dat de doorvaart we der wordt opengesteld. In tegenspraak met andere berichten, vol gens welke het internationale Esperantistencongres dit jaar wegens de Spaansche onlusten niet in Barcelona, maar in Parjjs zou worden gehouden, verneemt de »B. Z. am Mittag" dat op uitdruk kelijk verlangen van de Spaansche regeering het congres, zooals werd vastgesteld, op 5 September in Barcelona zal worden gehouden. De Spaansche premier moet nadrukkelijk verklaard hebben, dat zjjn regeering iederen waarborg voor de deelnemers aan het congres op zich neemt. De eerste G.-G. ran Indië. 1 Sept. a.s. is het 300 jaar geleden, dat door de V. O. I. C. de eerste Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië werd aangesteld, nl. Pieter Both. Dien dag namen de Zeventien bewindvoerders de reso lutie »dat aengesien de staet der Compagnie in Indiën ditmaal een Gouverneur-Generaal soude ge- stelt worden, soowel over de nieuwe vloot als over alle comptoiren der Gen. Comp. in Oost-Indiën aangaande." (Avp.) De Duitsche Keizer te Middachten. De Duitsche Keizer heeft, nadat hjj op Mid dachten zjjnde, herhaalde malen zjjn bewondering geuit had over de mooie streek, te kennen gegeven zjjn bezoek te zullen herhalen. (Arnh. Ct.) Venezuela. Aan de »Matin" wordt geseind Het Venezolaansche Congres heeft eenstemmig generaal Gomez, thans waarnemend president, tot president der Republiek gekozen. Minister De Waal Malefjjt. Jan Hendrik de Waal Malefjjt werd in 1852 te Overveen geboren en scheen aanvankelijk bestemd De rechter trad binnen. Verschooning mijnheer Weller, dat ik ukom storen, doch het is een zaak van gewicht, die mij tot u voerde I De fabriekseigenaar was opgestaan. Geene verschooning mijn vriend, gij weet, dat gij ieder oogenblik in mijn huis welkom zijt. De hoffelijke manieren van den fabrikant gaven blijk van eene hoogst goede opvoeding. Dus het is een gewichtige zaak, die u tot dit bezoek noodzaakte. Beste vriend, zeide de rechter kuchend, want het scheen hem moeilijk verder te spreken, doch de vragende en scherpe blik van den fabrieks eigenaar dwong hem er toe, zich te verklaren. Er heeft zich een jongmensch tot mij gewend, om hem met raad bij te staan. Dat jonge mensch beweerd een zoon van u te zijn, uit uw eerste huwelijk. De fabrikant verbleekte, in zijne oogen kwam een donkeren enheilspellenden blik. Ik versta u niet 1 zeide hij verrast. Er kan hier niets anders dan eene persoonsverwarring in het spel zijn De oude rechter, wiens scherpe blik de ver andering op het gelaat van den fabrikant had ontdekt, evenals zijn donkeren blik toen hij hem de mededeeling deedt, legde Weller de hand op den schouder en zeide Beste vriend, de vriend schap die wij reeds sedert tien jaren deelen, meen ik, geeft mij het recht uw vol vertrou wen waardig te zijn en dit zelfs van u te vor- als fabrikant een plaats in de maatschappij in te nemen. In 1890 werd hij benoemd tot burgemeester van Westbroek en Achttienhoven, terwijl hij in 1892 tot lid van de Provinciale Staten gekozen werd voor het district Breukelen. In 1897 werd hij door datzelfde district naar de Tweede Ka mer afgevaardigd, terwijl hij, tot op heden, behalve dit ambt ook het ambt bekleedt van lid van Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht. Naast deze officiede ambten, functionneert de heer De Waal Malefjjt o.m. als lid van het cen traal comité van anti-rev. kiesvereenigingen en als directeur der vrjje universiteit te Amsterdam. Geruimen tijd redigeerde de heer Malefjjt ook de anti-rev. sStichtsche Courant." De Halve Maen. De Londensche correspondent van de »Tel" schrijft Naar ik vernam, gaat de voorzitter onzer Ne- derlandsche Vereeniging alhier, de heer F. C. Stoop, als lid der commissie tot aanbieding van de ïHalve Maen", September met de nieuwe boot der Holland—Amerika—ljjn mee naar New-York, om de Hudson-Fultocfeesten bij te wonen. De heer Stoop gaat vergezeld van zijne gade. Rijksbij dragen en minimum-jaarwedden lager onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincies het volgend schrijven gericht: Ingevolge het bepaalde bjj het 2e lid van art. 26 der lager-onderwjjswet ontstaat de aanspraak op verhooging der jaarwedde der onderwijzersa. wegens diensttijd, met den eersten dag der maand, volgende op die, waarin een dienst van 5, 10, 15 en 20 jaren is volbrachtb. wegens het bezit der akte van hoofdonderwijzer, voor onderwijzers die bjj hun benoeming niet in het bezit zijn van ge noemde akte, met den eersten dag der maand, volgende op die, waarin bedoelde onderwijzers die akte verkrijgen. De vraag is gerezen met ingang van welken da tum de verhoogde bijdrage ex. art. 48 der wet kan worden berekend ingeval een onderwijzer is aangesteld met ingang van den eersten dag eener maand, zoomede wanneer hjj op den eersten dag eener maand de hoofdakte behaalde. Hoewel een letterlijke toepassing van deze be palingen, althans van die sub b genoemd, in zoo danige gevallen er toe kan leiden om de verhoogde bijdrage eerst met ingang van de volgende maand te berekenen, bestaat er echter ook ruimte voor een andere meening, nl. om alsdan de verhoogde bijdrage te berekenen met dagrekening van de in functietreding of van het verkrijgen van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer. Ten einde een uniforme toepassing te bevorderen, heb ik de eer u mede te deelen, dat in gevallen als bovenbedoeld de verhoogde bijdrage ex. art. 48 der wet, om billikheidsredenen, in rekening kan worden gebracht van af den eersten dag der maand, waarin een onderwijzer in een der genoem de gevallen komt te verkeereD, mits aan den on derwijzer de verhoogde wedde van af dien dag wordt uitbetaald, hetzij door het gemeentebestuur hetzij boor het bestuur eeuer bijzondere school. Niet gevlagd. Wij ontvangen een schrijven uit Bordeaux, waar in men ons verzoekt mede te deelen, dat 21 Ne derlanders, aldaar woonachtig, een door hen onder teekend adres aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden hebben, waarin zjj er over klagen, dat het Nederlandsche consulaat te Bordeaux noch op den geboortedag van Prinses Juliana, noch op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder gevlagd heeft en verzoeken dat de minister maatre gelen neme, dat voortaaDjop onze nationale feestda gen door ons consulaat te Bordeaux gevlagd wordt. (N. R. Ct. C. A. A. Dudok de Wit. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de heer C. A. A Dudok de Wit op zijn terugreis uit Indië ernstig ongesteld is geworden. Een oogenblik vrees de men, dat hij te Port Said de reis niet zou kun nen voortzetten en daar zou moeten bljjven, maar deren. Er zijn voor een rechter geen geheimen te houden, al zijn de verhoudingen van dien aard, dat men zich hier of daar aan eenig ver grijp heeft schuldig gemaakt. Ook eene oude schuld kan men goed maken, met eenigen goe den wil. De fabrikant richtte zich op en zeide Ik ben mij in dit geval hoegenaamd van geene schuld bewust 1 Zeg aan den jongen man, die zich met zulke onzinnige vordering tot u heeft gewend, dat ik geen zoon uit mijn eerste huwelijk bezit 1 Kan ik hem dat op uw eerewoord beves tigen De blikken der twee mannen kruisten zich. Op mijn eerewoord, neen 1 Ik moet u nog mededeelen, dat Fred Weller de onbetwistbare bewijzen bezit, n.l. de huwe lijksakte zijner ouders, alsmede zijner geboorte acte, dat hij de zoon van Alfred Weller, de te genwoordige eigenaar der firma Weller in Berlijn en New-York is. Gelijkheid van namen, beweerde de fabri kant. Ginder zijn even zooveel menschen die denzelfden naam dragen als hier! De rechter schudde met het hoofd. Neen, neen, ik heb mij wel degelijk over tuigd, dat er geen twijfel mogelijk is. Het is uw zoon. De fabrikant werd toen zoo bleek, dat de rechter voor hem schrikte. Met doffen blik staarde hij voor zich heen. Na eenige oogen: gelukkig is dat niet noodig gebleken. De heer D® Wil zal de reis geheel over zee ten einde brengeo en 22 Augustus te IJmuider. aankomen. (N. v. d. D.) De Burgemeester. De burgemeester, dr. M. A. Brants, is gisteren te dezer stede teruggekeerd en heeft heden ambtsbezigheden hervat. Stremming tramverkeer. Gisteravond omstreeks 10£ uur is een motor wagen van de Rotterd. Electrische Tramwegmaat schappij op den Rotterdamschen djjk gederailleerd. Daar de wagen gederailleerd was op den wissel, waar vroeger, vóór de lus er was, gewisseld werd, kon geen enkele aangekomen tram meer vertrekken. Eerst toen de zes wagens van ljjn 8 allen hief waren, liet men er een voor een weer een ver trekken. De tram, die het laatste kwam, vertrok het eerste en zoo vervolgens. Het was omstreeks lli uur toen de laatst aangekomen tram van bier vertrok. Intusschen werd met alle kracht gewerkt om den gederailleerden wagen weer in de rails te brengen. Eerst om ll3/4 stond de wagen weer in het spoor, waarna hij op het doode spoor werd ge reden, om te worden gerepareerd. Men kan wel begrijpen, dat deze stremming i» het tramverkeer heel wat menschen teleur heeft gesteld, die van Schiedam naar Rotterdam en omgekeerd moesten vertrekken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11 voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Modelmaker halfwas schoenmaker kuiper timmerman voor machinefabriek. jongen ter opleiding in goudsmidvak aankomend pakhuis knecht. Aangeboden Arbeidskrachten. Stokers opperman plaatwerker portier koetsier huisknecht pakhuisknecht monteur klinkers bankwerker halfwas bankwerker bakker vuurwerker timmer man voorslager smidsjongen tuinier -bankwerkersleerling machinist bankwerker schipper kurkensnijder koperslagersjongen loodgieter halfwasloodgieter grondwerkers meubelmaker expediteur-emballeur kellner koperslager distillateursknechts kan toorbedienden personen voor lichte werkzaam heden wasschen aan huis gevraagd schoon maakster dagmeisje dienstbode nikkelaar fraiser kuipers kuipersjongen bakkers jongen banketbakkersleerling Sigarenma ker. ji •-*i r.ii j Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie sleutel, motorkenteeken, kwitantie, broche met kinderportret, ceintuur, 2 hectogramgewicht, twee verschillende oorknopjes, kortharige gele hond, reu. Te bevragen aan de volgende adressenpost duif, brugwachter Oranjebrug vrouwenschort, v. Noortwjjk, Rotterd. djjk 150bos sleutels, Deyl, Broersveld 684doublé armband, Goudswaard, Rott' djjk 173; fllacon met zilveren dop, Markus, Hendrinastraat 21gouden oorbelletje, de Groot, Hoogstraat 172portemonnaie met geld, Scheffers^ Lange Achterweg 5; zilveren broche en meisjes kraag, Groot veld Kreupelstraat 31Jzweep, den Brinker, N. Haven 75kinderschoentje, v. d. Bos, Singel 184"ceintuur, de Goederen, Broersvest 75sleutel, Verhoeckx, Pernisschestraat 2kou senband, v. Broersveld 10; hondenhalsbaud met belast ingteeken, Bejjer, Hofiaanstraat 14; worst Slavenburg, Fabristraat 5sleutel eu zilveren in signe, Krabbendam Raam 221; zilveren armband, Suttorp, Weezenbuurt 5; nikkelen horloge met ketting, Huizer, Singel 2023rozenkrans, H. Dróge, Heerenstraat 25bloedkorale halsketting met gou den sluiting, P. Groenendaal, Groote Markt 7 boven. blikken keek hij op en legde zijne hand zwaar op den schouder van den rechter. - Trouwe vriend, zijt gij bereid iets zeer avontuurlijks, dat u bijna geheel en al eene on mogelijkheid zal toeschijnen, te vernemen De rechter vermoedde, dat een zeer duister geheim het leven van den fabrikant omgaf, en I zeide Mij kunt gij gerust alles toevertrouwen I Gij weet dat de dankbaarheid, die ik u voor de ondersteuning, die gij mij verleendet, hiertoe dwingt, en mijne tong voor eeuwig bindt. Want hadt gij mij voor drie jaren uwe hulp niet ver schaft, zeker zou ik mijne positie en alles ver loren hebben gehad. Toen zeide hij fluisterend „Wat het ook zij, wat u ter neder drukt, zeg het mij onbewimpeld. De toon van den ouden rechter klonk oprechten overtuigend. Ondanks dat was het voor Weller zeer zwaar een besluit te nemen. Met groote schreden, de handen op den rug, ging hij op en neer door het vertrek. Dit zwijgen was schuld bekennen de rechter voelde zich onaangenaam aangedaan, en was er op bedacht, dat hij iets van zeldza- men aard zou vernemen. Plotseling bleef Weller voor hem staan en zag hem met koortsachtigen blik aan. Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2