E.Br^ndsnui JAK VU KATWIJK. Spiegel- en Vensterglas. SPAARBANK TE SCHIEDAM. JOH. KAMMAN, id Jcoper, Jijstf H. J. VAN OGTROP Zoon, Xbcmmhm Binaen- es liitealasisehe Wissels, Verstrekken geld op prolongatie, Effecten, Coupons en Vreemde Banknoten. H. J. WOUTERLOOD C°., Spaarzegels a 1, 2 en 5 cents. Portretten in kool, platina en andere procédés. Kerknieuws. En gros bij de Firma: Outshoorn v. d. Held, Rotterdam. m Atelier voor glas in lood. Hulpkantoor in de Alida-Bewaarschool (Leliestraat), Dagelijks geopend en Zondags van 9 tot 4 uur. Commanditaire Vennootschap op Aandeelen. Openen Rekening-courant ten behoeve van den handel, Koopen en verkoopen: Amsterdam. ROTTERDAM, Haringvliet 98. Almelo. Opent op overeen te komen voorwaarden HANDELSCRE- DIETEN aan geaccrediteerde handelaars en industrieelen. Vele jaren reeds was het bekend, dat de Irene kerk, de eenige Byzantjjnsche kerk in Konstanti- nopel, die niet in een moskee veranderd werd, een kostbare collectie wapens bevatte, meest Sara- ceenscbe harnassen en helmen uit de 13 en 15 eeuw en bovendien een groote verzameling Goti sche zwaarden. Het was echter verboden, deze collectie te bezichtigen. Toen ik door de Zweedsche regeering naar Konstantinopel gezonden werd, om sporen te ont dekken omtrent het verblijf van den Zweedschen koning Karei XII in Turkjje, kreeg ik na veel moeite eindelek verlof om ook in de Irene-kerk naar documenten te zoeken. De belangrijkste voorwer pen, die ik destijds aantrof heb ik gephotografeerd. Daaronder is menig stuk, dat in Europeesche musea onbekend is. Ik kon helaas, slechts een paar van de vele honderden groote manden en zakken, waarin de Europeesche wapens en harnassen ge borgen waren, doorzoeken. De meeste daarvan zjjn, zooals verteld wordt, uit het arsenaal op Kreta overgebracht. De Saraceensche voorwerpen, die in de Irene-kerk zijn opgehangen, vormen op zich zelf een verzameling, die grooter is dan alle der gelijke in Europa samen. Uit Turksche bron vernam ik verder, dat in een onderaardsch gewelf in de Munt in het oude Jildiz een paar duizend prachtige helmen worden be waard, maar dat deze bergplaats onder het oude regime verzegeld werd, wijl men vreesde, dat men van daar uit door een onderaardschen tunnel Jildiz kon bereiken. Ik weet niet of deze ruimte thans geopend is, de voorwerpen zijn er in ieder geval nog aanwezig en zoo zullen deze waardevollen stnkken door vocht en roest te gronde gegaan.In tophane en in het arsenaal aan den Gouden Hoorn worden ook vele wapens bewaard die uit denzelf den tjjd afkomstig zjjn. Tijdens Kerstmis van het vorige jaar werd in de militaire school te Pankaldi een tentoonstelling georganiseerd van teekeningen door de scholieren vervaardigd. Het trappenhuis en de portalen werden bij die gelegenheid versierd met wapens, waaronder een groot aantal meesterwerken van Europeesche smeedkunst uit de 13e en 14e eeuw, die alle de onduidelijke gegraveerde inscriptie voerden: «Uit het Arsenaal te Alexandrië door sultan Selim naar Stamboel gebracht." De officier, die mjj vergezelde, beweerde «Daar van hebben wjj nog kisten vol I" «Hoeveel?" vroeg ik. »Ik weet het niet," luidde het antwoord«hon derden, duizenden; niemand heeft ze ooit geopend. Ze liggen alle in het wapendepót. Wij hebben de eerste de beste maar te voorschijn gehaald. Later zal alles in een groot wapenmuseum worden ondergebracht en gerangschikt." Ik ben er van overtuigd, aldus vervolgt de heer MartiD, dat dit wel eens gebeuren zal, maar de Turken hebben nu geen tijd om zoo'n museum te stichten en het zal nog langen tijd duren, voordat alle kisten uitgepakt en de voorwerpen gerang schikt zjjn. Doch in dien tjjd bederven alle deze kostbare dingen. Men kan toch niet vergen, dat Turksche officieren zich thans zullen bekwamen tot specialiteiten in Europeesche Middeleeuwsche wapens en daarom geloof ik, dat de Turksche re geering er niets op tegen zou hebben, als haar eenige Europeesche vaklieden zouden terzijde staan om de verzameling te rangschikken en te catalo- gisteren. Zeer zeker zou een dergelijke arbeid voor de Europeesche wapenkunde van onschatbare waarde zjjn en wellicht zou met het oog op dit nieuwe materiaal de geschiedenis der Gotische wapenkunde opnieuw geschreven moeten worden. Konstantinopel zou dan waarschijnlijk de merk waardigste wapenverzameling der gansche wereld rijk zjjn. Snel verkeer. De Great Western Spoorweg Mjj. heeft weer een overwinning behaald met den nieuwen reisweg over Fishguard naar Ierland, waarover al meermalen is geschreven. En deze overwinning is belangrijker dan eenige voorgaande. Want dezer dagen hebben de bestuurderen der Cunard-lijn besloten om van Fishgnard een aan- leghaven te maken voor hare van New York naar Liverpool varende stoombooten. De «Mauretania", welke den 25sten Augustus New York verlaat, zal de eerste Cunarder wezen, welke Fishguard aan doet. De naar New York varende Cunarders zul len Queenstown, bij Cork, blijven aandoen, doch het is te voorzien, dat mettertijd en zulks eer lang Fishguard Queenstown zal vervangen, het geen een min of meer groote tijdbesparing zal kunnen opleveren, zoo voor Londensche als voor vastelandsche reizigers en briefmalen. De Booth-lijn en andere stoomvaartlijnen waren de Cunart reeds voorgegaan. Dat deze het voorbeeld volgt lijkt een antwoord op den jongsten maatregel der White-Star-lflD, om passagiers en briefmalen, zoo op de uit- als op de thuisreis, te Holyhead, in te schepen of te ontschepen. Maar Fishguart is gelijk de «Manchester Guardian" onlangs helder aantoonde nog beter. Want de afstand tusschen New-York en Fishguard is 2902 E. mij len, d. w. z. 40 E. mijlen korter dan tusschen New York en Liverpool. Wat Plymouth en Sout hampton betreft, het eerste ligt 55 E. mjjlen ver der van New York, en Southampton 175 E. mjjlen verder dan Fishguard. Doch behalve in den afstand ter zee biedt FLh- guard 'nog eenige andere voordeelen. De nieuwe kunsthaven daar met enorme kosten en vele jaren vergenden arbeid aangelegd en in 1906 voltooid, be slaat een oppervlakte van een 175 H. A. De sche pen liggen er beschut door een machtigen zeedam, ter lengte van ruim 800 M., terwjjl schepen met den grootsten diepgang en de grootste lengte veilig er kunnen aanleggen. Dan heeft Fishguard een uitstekende spoorweg verbinding met Londen. De afstand (262 E. mij len) tusschen die haven en Paddington, wordt door de mailtreinen binnen de 5 uren afgelegd. Zoowel voor reizigers uit het Zniden van Enge land als die van het vasteland komen geeft de weg over Fishguard, bij dien over Liverpool ver geleken, ettelijke uren besparing. De Jubilé-processie naar Kevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer, dit maal de jubilé processie, omdat zij voor de zestig ste maal naar het beroemde genadeoord heen trok, heeft ditmaal onder bijzonder gunstige om standigheden plaats gehad. De reis werd voorspoe dig volbracht. Onder begunstiging van het heer lijkste weer kwam de processie Dinsdag-middag zonder vertraging op den vastgestelden tjjd, omstreeks 3 ure, te Kevelaer aan. 't Was ditmaal wel een bjjzonder lange stoet van pelgrims, die omstreeks half zes onder de opwekkende tonen van Kevelaersi harmonie, in plechtige processie met de schoone vaandels en de andere rjjke paramenten zjjnen intocht deed. Niet alleen hadden zich de pelgrims van Dordrecht ook dit jaar weder aangesloten, maar ook de vrouwen congregatie te Kralingen had ditmaal haar verlan gen te kennen gegeven eens naar Kevelaer te gaan en vond haren directeur bereid zich met haar bjj de Schiedamsche processie aan te sluiten. In 't geheel waren er aldus omstreeks 400 pelgrims. Nadat het gebruikelijk offer der processiekaars in de kaarsenkapel was gebracht en de pelgrims het opwekkend woord van hun eersten leider, pastoor Verhoeven, hadden mogen hooren, was weldra de eerste dag met het gebruikelijk avondgebed en de zoogewilde lampionomgang tot aller tevredenheid ten einde. De tweede dag onderscheidde zich weer door die hartverheffende plechtigheden welke immer dien dag voor de Schiedamsche pelgrims kenmer ken die algemeene H. Communie in de Maria- kerk, na het gebruikelijk morgengebed voor de Genadekapel, die innige vereeniging met Hem, Dien de Gezegende onder de vrouwen ons schonk die treffende processie om de Genadekapel, waar bij het Allerheiligste door den hoogeerw. Deken, pastoor Coppens, werd gedragen, die hartroerende Benedictie vooral, en dst alles in de open lucht dat deed den Hollandschen pelgrim, aan de enge grenzen der kerk gewoon, als in een nieuwe atmos feer ademen. De schoone, innig-gevoelige Maria- preek door den weleerw. pater Fennel, na de Hoogmis in de Maria-kerk, in de biechtkapel der Duitschers gehouden, droeg daartoe te meer bjj. De processie naar het Roode Kruis langs 's Hee- ren bloedigen Kruisweg kon ditmaal in heerlijken zonneglans, weer met de gewone plechtigheid plaats hebben. Ook ditmaal gaf het vroom gebruik bjj de talrijke pelgrimsschaar weer bijzondere opwekking, onder de treffende ljjdenspreek door den weleerw. heer kapelaan Van der Cammen, van Dordrecht,van den groen bemosten preekstoel gehouden. Aan opwekking had 't anders op dezen tweeden dag niet ontbrokende Hollandsche processie van Uden en de Duitsche proceessiën van Mulheim bracht een groot aantal pelgrims, wier stichtende houding allen bijzonder voldeed. En aan het eind van dien tweeden dag weer, na het avondgebed, die zoo lange lichtstoet en het voortdurend god vruchtig gezang, waarbij de pelgrims hun schoon ste liederen der Troosteresse der Bedrukten ter eere, deden hooren. De derde dag gaf nog het in processie trekken naar Kevelaers hernieuwd heiligdom, de parochie kerk te Oud-Kevelaer, te zien. De doorwrochte rede van den weleerw. kapelaan Pieper der O. L. Vrouw Visitatiekerk gaf alle eer aan onze hoog vereerde stadsheilige Liduina, wier altaar, met het vijftigjarig feest der processie aan deze kerk geschonken, thans als herinnering aan dit dia manten jubilé in een sierljjk gepolychromeerde omgeving zal komen te staan. Na een laatste bij eenkomst in de kaarsenkapel, het «Tantun ergo" en de Benedictie trokken de pelgrims naar het station en voerde de trein allen weldra ver van het genadeoord naar de vaderlandsche dreven. Alvorens aldus in Kevelaer deze jubiléprocessie ten einde liep, waren daar nog ander jubilees ge vierd. Mej. Cath. Zoetmulder herdacht dat zjj voor de 40ste maal naar Kevelaer opging, en mej. wed. F. Spreksel Mar. Bouwman vierde hare 25ste pelgrimsreize naar Maria's heiligdom, met onderbreking van enkele jaren volbracht en her dacht vooral de gelukkige, jeugdige jaren, toen zjj de schoone paramenten der processie mocht dragen. Beiden ontvingen zoowel van het proces- siebestuur als van de logeergasten fraaie geschen ken ter herinnering aan haar jubilé. Onder het plechtig Lof door den hoogeerw. Deken met assistentie der weleerw. heeren kape laans in de Singelkerk Donderdagavond omstreeks 8 ure na de terugkomst der processie gecelebreerd, mocht de voortreffelijke hoofdleider der bedevaart de weleerw. pastoor Verhoeven, wel getuigen van de zegeningen door Maria's voorspraak ver kregen en allen tot dankbaarheid en volharding in de goede voornemens opwekken. Zoo eindigde deze zestigste pelgrimsreize der Schiedamsche processie naar Kevelaer, morgen Zondag) nog met een plechtige Dankmis in de St. Janekerk te bekronen. Zjj die nog niets gesmaakt hebben vaD het hemelsch genot dat de bedevaart naar Kevelaer steeds geeft, nemen het volgend jaar den pelgrimsstaf als Schiedams processie een nieuwe cyclus van pelgrimsreizen naar Maria's be voorrecht heiligdom gaat ondernemen 1 dvertentiëii. P J. VflJI DER SmA/I. VERBfl/ib3TOFFEn Z.1EKE/1VERPL: FIRTIKELE/I BREUKBANDEN. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON a f 1.30 per V. KG. liroersveld 63. Telefoonnr. Interc. 239. RESERVE-KAPITAAL t 187.752.68. Geeft 3.6 rente 'zjaars, rente op rente Minste inlag-e SS cents. Inbrengen en terug ontvangen van gelden en bijschrijven van renteop alle werk dagen 's v.m. v. 9-12 uur, en 's Vrijdags- en Zaterdagsavond v. 7Vj—8yj uur. geopend eiken Maandagavond van 71/*—81/uur. Ten kantore van de Spaarbank en in de Alida-Bewaarschool zjjn verkrjjgbsuu DAM DAM 46. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Verhuren loketten in hunne brand- en in- braakyrije kluis vanaf f 10.per jaar. Telefoon 44. SCHIEDAM. Tainlaan GO. Belasten zieh met: het incasseeren en verschaffen van wissels op Binnen- en Buitenland. het disconteeren van wissels, het verwisselen van vreemd geld, het beleggen en uitzetten van gelden, het aan- en verkoopen van effecten, het sluiten van prolongatiën en beleeningen, het verzilveren van coupons enz. Korte KerkstraatSCHIEDAM Volgestort Kapitaal f8.000.000.—. Reserve f 1.095.966.50. SCHUL.X TRADE MARK IMIIIl AIU W. JANSSN Co..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 6