Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 32ste Jaargang. Zaterdag 30 October 1909. No. 9553. Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Geïllustreerd Zondags blad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Stad»- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. J 1 Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldetjjk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Wegens den feestdag van ALLER HEILIGEN, zal de NIEUWE SCIIIEDAM- SCI1E COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Maanda g-a vond niet verschenen. BELGlë. De gistermiddag gehouden Kamerzitting zal on getwijfeld het geheele land in beweging brengen. Men behandelde nameljjlc bet ontwerp ter organi s®tie van het leger. De leider van de vooruitstre 'end-liberale linkerzijde, Janson, en de leider der gematigde liberalen, Hymans, hebben beiden een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der rechter- zjjde, ten einde het legervraagstuk in democrat!- schen zin te kunnen oplossen en het opheflen der plaatsvervanging geëischt. De katholieke afgevaar digde Levie verzocht de rechterzijde gehoor te geven aan de vaderlandslievende en loyale oproe ping der linkerzijde, en eischte eveneens de af schaffing der plaatsvervanging. De woorden van den heer Levie maakten grooten indruk. De heer Levie deelde mede, dat hij zich in Holland bevond in het jaar 1901, toen de S'aten Generaal bezig wa ren met de militiewet van dat jaar. Daar aldus vervolgde Levie ontmoette ik dr. Schaepman, deze groote en nobele figuur, en ik heb zijn woor den altijd in herinnering gehouden «Mijne vrien den" zoo sprak hjj «zoowel in Holland als in België willen ze niet begrijpen, dat het oogenblik gekomen is om de plaatsvervanging af te schaffen en te zelfder tjjd de verdediging van het vader land te verzekeren zij hebben ongelijk en zullen naisschien weldra'hun dwaling inzien." Gaat naar Holland vervolgde Levie en onderzoekt de z&ak, zooals ik het gedaan heb dan zult gij zien dat de Nederlandsche Katholieken tevreden zijn •net het tegenwoordig régime, dat de vrijstellingen voor geestelijken handhaaft en de plaatsvervanging heeft afgeschaft. Mgr. Nolens verklaarde mjj, dat Zelfs, indien zijn politieke tegenstanders aan het be mind zouden komen, niemand er aan zou denken te tornen aan de vrijstelling der geestelijken. Ik spreek den wensch uit, dat hetgeen in Holland gebeurd is, ook hier moge geschieden. De redevoering van den heer Levie werd met aPplaus ontvangen door de linkerzijde en 5 of 6 leden der rechterzijde. Men is algemeen van oordeel, dat nu een goede schrede gedaan is tot bereiking van den persoon lijken dienstplicht. FRANKRIJK. Als antwoord op het bekende gezamenlijke her derlijke schrijven der bisschoppen betreffende den Plicht der ouders om te waken over het onderwijs hunner kinderen en op het verbod der bisschop- !'erb uitgesproken over het gebruik van sommige hoeken, heeft minister Doumergue tot de onder ijzers een circulaire gericht, waarin hun wordt hevolen zich tegen elke inmenging in onderwijs- Zahen te verzetten en de kinderen, die weigeren de voorgeschreven boeken te gebruiken, te straf fen. GRIEKENLAND. Hl Griekenland (schijnen op dit oogenblik de bieren de haas te spelen. Het moet al ver met een (gouvernement gekomen zijn, als een 8r°ep zee-officieren de regeering een ultimgtum zendt, zooals gisteren een telegram uit Athene aan de „Daily Telegraph" meldde. Na de toe- fP-vendheid, door de regeering korten tijd geleden getoond, toen de officieren van de landmacht u eischen stelden, is dit optreden van de ma- "ne-officieren evenwel niet te verwonderen. fe regeering is met een aantal hervormings voorstellen geheel naar den zin der officieren- »ga voor den dag gekomen, die onder den druk dier liga, welke voortdurend haar vertegenwoor digers in net parlementsgebouw heeft, meest met algemeene stemmen en zonder debat door de Kamer worden aangenomen. Daardoor, doet het „Berl. Tageblatt" terecht opmerken, moet wel overal in het buitenland de indruk gewekt wor den, dat het land onder militaire dictatuur staat, en dat de officieren den koning, het land en het parlement hun wil opdringen en misschien met nog meer eischen voor den dag zullen komen. De vier mogendheden, onder wier bescherming Kreta staat, koesteren de vrees, dat de Grieksche dynastie bedreigd wordt. Dit heeft hun, volgens een particulier telegram uit Wecnen aan het „Berl. Tageblatt", aanleiding gegeven, aan de officie renliga te Athene mede te doelen, dat zij hij een poging om door geweld in Griekenland de regeering omver te werpen, tusschenbeide zul len komen en geen tegen de dynastie gerichte actie zullen dulden. Blijkens de laatste telegrammen uit Athene is de toestand in Griekenland zeer kritiek, geworden. Een telegram van gistermiddag uit Athene meldt Uit ambtelijke bron wordt medegedeeld, dat de zeeofficier Tihaldos het tuighuis te Salamis, zonder verzet te ontmoeten, vermeesterd heeft. Hij beschikt slechts over 3000 man. De vloot, die. te lveratzinos, aan de andere zijde van het eiland geankerd ligt, heeft nog' geen tijd gehad, om zich te laten gelden. Het ministerie heeft geen verdere mededeel ing ontvangen en verlangt, dat Tibaldos en vele jonge officieren de beweging verloochenen. In Athene heerscht groote opschudding. Troepen bewaken het ministerie van marine. In de Kamer heeft Matro-Micheles een exposé gegeven van de oproerige beweging. De regeering is besloten haar met geweld te bedwingen. De afgevaardigden Strates en Alexandras ontkenden, Typaldos tot verzet te hebben aangespoord en vorderden een onderzoek. De voorzitter sloot de vergadering onder groote beroering. Verder wordt nog geseind: Een regiment infanterie en een batterij veld geschut zijn zooeven naar Scaramanga, tegenover Leros vertrokken, waar de marine-luitenant Ty paldos zich bevindt. Het garnizoen is gezind tot gehoorzaamheid aan de regeering'. Het Militaire Verbond heeft een mededeeling openbaar gemaakt, volgens welke Typaldos eisclit tot minister va,n marine te worden benoemd, om krachtig aan de verbetering van het zee wezen te kunnen werken, en hij hij zijn eisch de bedreiging stelt, de vloot te zullen aanvallen met torpedo's. De houding van Typaldos wordt aan krankzinnigheid geweten en aan invloeden van buiten het leger. Het Militaire Verbond heeft besloten, hem van zijn ledenlijst te schrappen en hem wegens hoogverraad voor een krijgsraad te dagen. Een later telegram meldt: Typaldos beschikt thans over de gansche tor- pedovloot. Hij is meester van het munitiedepot. Een regiment infanterie met kanonnen is op hem afgezonden. Volgens een bericht van het Militaire Verbond heeft Typaldos verklaard, dat, indien zijn voorwaarden niet binnen 24 uren worden aanvaard, hij de vloot met onderzeesche weermid delen vernietigen zal. Uit Athene seint Reuter nog: Het leger en de pantserschepen hebben op de torpedobooten geschoten, die het vuur beantwoord hebben. Eén torpodoboot is geraakt. Het tuighuis is in handen van de regeering, die hoopt, dat de bemanning der torpedobooten zich zal overgeven. De stad is rustig. Verder: De eerste schoten der revolutie zijn in den namiddag gewisseld tusschen veldbatterijen en de torpedobooten. Dit heeft twintig minuten ge duurd. Hierna zijn de onderhandelingen hervat. MAROKKO. De correspondent van de „Matin" te Melilla meldt, dat daar de indruk heerscht, dat zoowel de stammen van het Rif als de Spanjaarden van den oorlog genoeg hebben. Wel doet men aan Spaanschen kant, of men van le voren van de komst van de afgezanten van den Sultan niets af heeft geweten en of zijl geen ambtelijke opdracht hebben, en zijn die afgezanten zeiven geheimzinnig en gesloten, maar met dat al gelooft men dat Spanje het op een zoo spoedig mogelijke staking van de vijandelijkheden aanlegt. In een onderhoud met den correspondent van de „Matin" heeft El Basjir ben Sennah, het hoofd van het gezantschap, verklaard, dat hij geen be paalden lastbrief van den Sultan had, maar dat hij toch in het algemeen ermee belast was, een toenadering tusschen de Spanjaarden en de man nen van het Rif voor te bereiden. Hij rekende erop, dat de krijgslieden van het Rif na vier maanden vechtens tot den vrede geneigd zouden zijn. Immers, zij moeten in groote ellende ver- keeren ten gevolge van de verwoesting van hun velden, hun markten, hun huizen en moeten nu hun akkers weer gaan bezaaien. Blijven zij hals starrig, dan zal de Sultan hun mores leeren. Te Fes worden reeds twee geduchte mehalla's uitgerust en de stammen ten Zuiden van Tazza willen meehelpen. El Basjir sprak met grooten lof over het gematigde optreden van het Spaan- sche leger en over generaal Marina. De Sultan heeft El Basjir opgedragen uit zijn naam aan den generaal en de andere hooggeplaatste officie ren prachtige geschenken te overhandigen, welke reeds onderweg zijn. Inmiddels staan de krijgsverrichtingen al 25 dagen zoo goed als stil. De Tsaar is te Livadia aangekomen en Iswolski is te Petersburg teruggekeerd. De Amerikaansche millionair Rockefeller heeft een millioen dollars ter beschikking gesteld van een commissie van geneeskundigen van naam, die een onderzoek naar de „haakworm"-ziekto zal instellen. Deze ziekte heerscht in de platte landsdistricten van het Zuiden, wordt veroorzaakt door een parasiet en moet 2 millioen menschen van alle standen hebben aangetast. De ziekte moet eenigszins op slaapziekte gelijken en in vele gevallen doodelijk zijn. Negen uur-sluiting. Woensdagavond vergaderde te Enschedé de Winkelbedienden-vereeniging met het bestuur der Bakkerspatroons-vereeniging. Besloten werd per circulaire aan de banket bikkers te verzoeken in verband met St. Nicolaas eerst na 15 November hunne winkels na 9 uur •pen te houden. De banketbakkers zjjn voorne mens dit reeds na 1 November te doen. Luit.-generaal Kool. Men schrjjft uit 's-Gravenhage Gister vertoefde de luit.generaal Kool, comman dant van het veldleger, in de grenadierskazerne. Aan Zijne Excellentie werd een laatste groet ge bracht door de Kon. Mil. Kapel. De directeur der kapel had een compositie daarvoor vervaardigd, die door haar bewerking en instrumentatie zeer te roemen was en zoo uitstekend in den smaak viel, dat de kapel verzocht werd haar nog eens te spelen. Ook mevr. Kool was er bjj tegenwoordig, be geleid door den kolonel-regimentscommandant Tonnet en den kapitein reg. adjudant. De heer Bouwman werd door den generaal ge complimenteerd en de kapel door Z. Exc. hartelijk toegesproken. Een vlugschrift over de Ferrer-agitatie. Bjj het Centraal Bureau der K. S. A. is ren Vlugschrift ter perse, dat een beoordeeling bevat van de Ferrer agitatie en waarin zal worden aan getoond, dat de beweging niet voortspruiten kan uit gekrenkt rechtsgevoel, doch alleen gericht is op de bestrijding van de Katholieke Kerk. Moge dit pakkende Vlugschrift in groote massa's verspreid worden oDder ons Roomsche volk, dat door de herrie der tegenpartij in de war dreigt gebracht te worden. De Plaatselijke Comité's van de K. S. A. zullen hiervoor zeker bun best doen. Maar ook andere vereenigingen, als kiesvereeni- gingeD, Propaganda-club--, J mge Garde0, enz. zul len een goed werk doen, wanneer zij voor een ruime versjreiding van dit leertame V,u0tchnft zorgen. De prijs (1 cent bjj getallen korting) be hoeft hun waarlijk niet af te schrikken. R. Kath. Onderwijzersbond. Met genoegen kunnen we onzen leden mededee- len, dat het Z. D. H. Mgr. Drehmanns behaagd heeft tot geestelijk adviseur van den R. K. On derwijzersbond te benoemen den ZeerEerw. heer M. W. H. L'Ortije, directeur der R. K. Kweek school te Echt. (j>K. S.") Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30. October 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Horta. Laagste barometerstand 749.2 te Skudesmaes Verwachting tot den avoaa van 31 October veranderlijke wind, meest zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan bet ci mmissariaat van politie heerenhoed, sleutei. damssnanascnoec, twee ge wichten, kruisje van een rozenkrans en een mat tenklopper. Te bevragen aan de volgende adressen zilveren armband, Knijpenga, Wachtlokaal Elec. tram kort- harige zwarte hond, Kleinekoort Westmolenstraat 9; konijn, Krabbendam, Raam 222 R. K. kerk boekje, de Groot, Broersveld 331kiuderhalsketting, v. d. Meer, Fabristraat 12; rozenkrans in étui, Paling, Hoogstraat 109 sleuteltje van een post box, Bleecke, Nieuwstraat 7 zwartharig hondje, v. Overbeeke, Pr. Mauritsstraat 18 ijsmuts, v. d. Toorn, Laan 38handdoek, de Heer, Dam 16 grqze winterjas, v. d. Lugt, Dwarsstraat 47hon- dentuig, Kramer Freker, Oosterstraat 1 geitje, branderij Biankenheim en Nolet, Nieuwe Haven 245. It. K. Post- en Telegraafbcambten. Hier ter stede is opgericht een correspondent schap van de afd. Rotterdam van den R. K. Bond van „Post- en Telegraafbeambten „St. Willi- brordus", onder voorzitterschap van den heer G. W. De Groot. Door de Rijkspolitie is hedenmor gen alhier aangehouden M. van H., die 3 dagen hechtenis moest ondergaan en bovendien nog 6 maanden gratis logies in 's Rijks krententuin had gekregen. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam, vanwaar hij Dinsdag naar Hoorn zal worden getransporteerd. Door B. en W. van Gouda wordt aan den Raad voorgesteld, in verband met den bouw der electrische centrale, hen te machtigen onder hands op te dragen lo. aan de firma Gebr. Stork en Co. te Henge lo in combinatie met de firma Willem Smit en Co. te Slikkerveer de vervaardiging en levering van de benoodigde stoomturbines met alle toebe- hooren voor de som van f 45.720 2o. aan de firma Gonnerman en Co. te Haar lem in combinatie met de firma Frans Smulders te Schiedam de vervaardiging en levering van den ketelaanleg met toebehooren, de pijpleidingen en pompen voor de som van 120.860 en nog andere werken voor f 2900. A u t o o n g e 1 u k. Het 0. M. bjj de rechtbank te Rotterdam eischte 9 maanden ge vangenisstraf tegen M. D., directeur der T.I.M.- rjjwielentabriek, die in Mei 1.1 op de Kruiskade, te Rotterdam, op een Zondag-voormiddag, mei buitengewone snelheid met een auto had gereden» juist toen twee kerken uitgingen, en waarbij hjj toen twee oude juffrouwen, van 70 en 77 jaar had overreden, waarvan een gedood werd en de andere inwendig gekwetst. Belastingschuld. Het gerechtshof te Amsterdam hoeft gister in civiele zitting een niet onbelangrijke beslissing genomen in zake het recht der gemeente, om wegens betastingschuld van een inwonende (commensaal) beslag te leggen op goederen, zich op de kamer bevindende, doch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1