Verspreide berichten. Stalen-Generaal. ISinaeiilmd. stad* en Gewestelijk Nieuws. vier Engelsche oorlogsschepen en een Russisch oorlogsschip aangekomen, daarheen gedirigeerd om tusschenbeide te komen in geval de politieke toestand in Griekenland verergeren mocht. Men mag in dezen maatregel een eersten stap van de mogendheden zien tot bescherming van de Griek- sche dynastie. MAROKKO. De Spaansche minister van buitenlandsche za ken heeft medegedeeld, dat de missie van Moelay Hafid naar het Rif, die vredesonderhandelingen zou aanknoopen met de Rifbewoners, was uitge zonden tengevolge van de bemoeiingen van het Kabinet-Maura. De afgezanten zijn nog niet begonnen met de onderhandelingen, daar zjj nog wachten op nieuwe instructies vrn den Sultan. De minister verklaarde te hopen, dat de pogingen der afgezanten met succes bekroond zullen worden hij voegde daaraan toe, dat hij het werk van zijn voorganger zou voortzetten. Hij ontkende de juistheid van het bericht in de buitenlandsche bladen, dat de Spaansche troepen in de laatste dagen een nederlaag zouden hebben geleden. De correspondent van de «Daily Mail" te Fez schrijft, dat de sultan van Marokko zqn wreed heden niet aflegt. Onlangs miste hjj een boek. Toen het niet dadelijk uitkwam wie het had weg gemaakt, iet de sultan zijn bedienden en slaven geeselen tot de bekentenis verkregen werd, dat een dertienjarige slaaf het boek had gestolen. De sul tan liet hem de rechterhand afkappen. Volgens dezen correspondent heeft de wreedheid van den sultan de stammen in Teza tot opstand gebracht. Zij erkennen den sultan niet en hebben tot hun bestuurders een raad van aanzienlijken gekozen. Het is daar nu feitelijk een onafhanke ljjke republiek. Te Taadzjer gaat het gerucht, dat drie stammen van Teza, Abd-el-Azis tot sultan hebben uitgeroe. pen, en Moelai Kebir als zijn chalief. Prins Albert van België is Zaterdag te 3 uur te Antwerpen met een bestuurbaren ballon opge- stegeu, in gezelschap van den graaf de la Vaulx. Tegen half vier daaide de ballon vlot. De Prins, die luide werd toegejuicht, sprak een woord van warmen dank voor den schoonen, onvergetelüken tocht. 's Morgens te 10 «uur was Craboy opgestegen. Nauwelijks was zijn toestel van den grond ol het stortte weder omlaag. De aviateur kwam onder de machine te liggen. Van alle kanten snelden men toe om hulp te bieden. Craboy kwam echter zelf te voorschijn en schjjnt ongekwetst. De doktoren constateerden eehter dat hij een arm had gebro ken. Het toestel was zwaar beschadigd. De Brusselsche Gemeenteraad heeft met een groote meerderheid besloten seen der stad waardig gedenkteeken" voor Ferrer op te richten. De te Rome verschijnende «Messagero" ver neemt uit goede bron, dat de tsaritsa van Rusland de tweede helft van den aanstaanden winter in Italië zal doorbrengen, waar koning Victor Ema. nuel een van zijn kasteelen tot haar beschikking zal stellen. De «New-York Herald" meldt, dat de Rus sische Regeering naar aanleiding van het bezoek van den minister van Financiën aan Kharbin, be sloten heeft den mogendheden voor te stellen, buiten Kharbin een kleine internationale nederzetting te vestigen. In de laatste jaren werd in de Vereenigde Staten een krachtige anti-alcoholpropaganda ge voerd. Verschillende Staten gingen over tot de meest draconische maatregelen. Men verbood hier en daar het bestaan van kroegen en den verkoop van sterken drank. Het resultaat van dit op zichzelf verdienstelijke streven was jammerlijk. Bljjkens olficieele opgaven werden in 1908 134.901.408 gallon of ongeveer 5 miilioen hectoliter whiskey geconsumeerd. In 1907 was dit cijfer 134.031.066 en in 1898, ongeveer 84 miilioen. Zooals men weet zjjn in Noord-Amerika, bonds- en staatsbestuur scherp afgescheiden. De bondsfis- cus heeft de reputatie tamelijk onverbiddelijk te zjjn zoodat eigenaren van geheime kroegen het niet wagen, hem de verschuldigde gelden te ont houden. In den Siaat Maine bv, betalen honder den kroeghouders bondsbelasting, terwijl de staat officieel geen* enkele kroeg kent. Uit een en ander blijkt wel, hoezeer de al te gestrenge wetgeving het clandestiene drankgebruik in de hand werkt, en dat clandestien drankgebruik identiek is met drankmisbruik. Aan de «Star" wordt uit Kobe geseind, dat het bericht omtrent den moord van prins Ito de gemoederen in Korea in hooge mate opgewonden maakt. Er heet daar een algemeene tegen Japan gertchten volksopstand op handen te zijn. Destand van zaken op Korea moet zoo dreigend zijn, dat generaal Okoero, de opperbevelhebber van de Japacsche troepen in Korea, besloten heeft van zijn voorgenomen bezoek aan Tokio af te zien. TWEEDE KAMER. Algemeene beschouwingen. In alle afdeelingen hadden uitvoerige gedachten- wisselingen plaats omtrent den loop en den uit slag der verkiezingen, waarna de openingsrede werd besproken. Hierover lezen wjj in het verslag der afdeelin gen Sommige leden merkten op, dat de uit de rechterzijde voortgekomen ministeries tot nog toe op het gebied der sociale wetgeving weinig hebben gepresteerd. Met bevreemding hadden verscheidene leden ver nomen, dat over de vraag, of de voorziening in de gevolgen van den ouden dag zal geschieden in den vorm van verplichte verzekering, reeds eene beslis sing is genomen. Opnieuw bleek omtrent de rege ling der voorziening in de gevolgen van den ouden dag verschil van gevoelen te bestaan. Dat bljjkens de openingsrede aan de regeling der ziekteverze kering en de herziening der ongevallenwet de voorrang wordt toegekend boven de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, werd door verscheidene leden betreurd. Vele leden gaven hunne afkeuring te kennen over het uitblijven der reeds voor geruimen tjjd toegezegde herziening der ongevallenwet. De aankondiging van voorstellen betreffende de kustverdediging en de verdediging der zeegaten was door sommige leden met ingenomenheid ver nomen. Zq achten het dringend noodig, dat in de kustverdediging beter wordt voorzien. Hetgeen in de paragraaf der openingsrede betreffende het onderwijs wordt gezegd, gaf aan leiding tot de opmerking, dat daaruit wel blijkt van belangstelling in het bijzonder onderwijs, maar niet van zorg voor de openbare school en voor het onderwijs in het algemeen. Met leedwezen had men in de openingsrede de aankondiging van voorstellen tot verbetering van de opleiding der onderwijzers gemist. Gevraagd werd, of voorstellen daaromtrent al dan niet zijn te verwachten. Het voornemen der regeering, om eene staats commissie in te stellen voor grondwetswijziging, had bij vele leden bevreemding gewekt. Velen achtten die benoeming niet noodig, maar ook af keurenswaardig, omdat daardoor de grondwetsher ziening en dus ook de herziening van het kies recht voor onbepaalden tijd wordt uitgesteld. Beperking van grondwetsherziening tot enkele punten rekenden sommigen ongewenscht, vooral indien bedoeld wordt beperking tot de herziening van de bepalingen betreffende de kiesbevoegdheid. Met name werd gewezen op de wenschelijkheid van verandering der bepalingen omtrent de troons opvolging, welke verandering thans, na de geboor te van Prinses Juliana, om verschillende redenen met minder bezwaar, kan ter hand worden geno men dan vroeger het geval was. Verder werd gewezen op de wenschelijkheid van wijziging der bepalingen omtrent de samenstelling der Eerste Kamer en omtrent het onderwijs en van nadere regeling van het budgetrecht. Ook werd nadere overweging aanbevolen van hetgeen in de grond wet behoort te worden bepaald omtrent de even redige vertegenwoordiging en ten aanzien van het vrouwenkiesrecht. Door eenige leden werd de wenschelijkheid geuit, dat, in afwijking van hetgeen bij de samenstelling der vorige commissie geschiedde in de nieuwe commissie vertegenwoordigers van alle politieke groepen benoemd zouden worden. Sommige leden noemden den toestand van 's lands financiën zorgwekkend. Verscheidene leden waren daarentegen van oordeel, dat de minister van Fi nanciën den flnancieelen toestand te donker had gekleurd. Vele leden waren van oordeel, dat niet de noo- dige zuinigheid betracht was. Geklaagd werd, dat op verschillende posten te veel werd aangevraagd, zoo bijvoorbeeld voorambtenaarstractementen. Ook de verhoogingen voor Oorlog en Marine hadden teleurstelling gewekt. Verscheidene leden konden zich met's ministers belastingpolitek allerminst vereenigen. Voorts kwamen nog de volgende onderwerpen van algemeenen aard ter sprakezoo de benoeming van den oud-minister Idenburg gouverneur-gene raal de burgemeestersbenoemingende eeds kwestie het telegram van den minister van Wa terstaat met berekking tot de jongste verkiezing in Gulpen het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzeehet verbod van verkoop van sterken drank op aanbestede werken en de uitkeering van f4000 aan 's rjjks bouwmeesters voor toezicht bjj den bouw van stallen op het Loo. Van het Loo. De minister van Binnenlandsche Zaken isgi s- teren in audiëntie bjj H. M. de Koningin op Het Loo ontvangen. H. J. Lovink. Bij Kon. Besl. is aan H. J. Lovink, met ingang van 15 dezer, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van directeur-genraal van den landbouw, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die be trekking bewezen. H. Coljjn. De 7den October is de gewezen adviseur voor de Buitenbezittingen, de heer Coljjn, met de «Ko ning Willem I", naar Nederland vertrokken. Mr. J. D. C. baron Van Heeckeren. Reuter seint uit Kopenhagen De Koning ontving gister op Fredensborg den Nederlandschen gezant mr. J. D. C, baron Van Heeckeren, die Z. M. zjjn terugroepingsbrieven overhandigde. De gezant werd gister met zjjne echtgenoote aan de Koninklijke tafel genoodigd. De »N. Ct." schrjjft «De Reu ter-telegrammen uit Kristiania en Stock holm, opgenomen in ons Zondag-ochtendblad, naar aanleiding van het vertrek van den Nederlandschen gezant, zjjn eenigszins opvallend. Het is voor ons land Eatuurljjk verblijdend, dat zoowel een orgaan van de Noorsche als een van de Zweedsche hoofdstad zich over den heengaanden Nederland-chen vertegenwoordigers uitlaat als een van de sympathiekste (of den sympathieksten) personen van het diplomaten-korps; maar hetgeen daaraan in het Noorsche blad voorafgaat, alsmede het gewag maken, door het Zweedsche blad, van de «bijzondere omstandigheden", welke zjjn heen gaan tengevolge hadden, schijnen de geruchten dat dit heengaan niet vrijwillig geschiedt, te be vestigen en doen vermoeden, dat al moet (gelijk «Kristiania Aftonposten" zegt) «het wantrouwen over het optreden van den gezant" thans «als geheel uit den weg geruimd beschouwd worden", dit wantrouwen niettemin zijn positie aan de genoemde hoven onmogelijk heeft gemaakt, zoodat de regeering zich tot zijn terugroeping genoopt gezien heeft. Naar ons ter oore kwam, zou de Zweedsche re geering zich niet rechtstreeks doch langs een om weg bij onze regeering hebben beklaagd over een houding van onzen te Stockolm gevestigden gezant, waardoor Noorwegen doorloopend begunstigd en de belangen van Zweden geschaad werdeD. Nu wjj in het Noorsche blad lezen, dat «de Neder- landsche regeering na ontvangen inlichtingen ver trouwelijk heeft te kennen gegeven, dat de gezant altijd overeenkomstig zijn instructie heelt gehan deld en hem geen verwijten kunnen gemaakt worden", komt het ons gewenscht voor, dat zjj te dezer zake eenige opheldering verschaft. Immers, is deze mededeeling juist dan heeft de Nederlandsche regeering de verantwoordelijkheid voor «het wantrouwen over het optreden van den gezant" op zich genomen en zou zijn terugroeping niet de beteekenis hebben van de vervanging van een bjj een of beide Skandinavische hoven niet langer welgevallig diplomaat, maar van een amende honorable van onze regeering tegenover de Zweed sche (Noorsche?) En in dat geval de Volksver- tegenwoordinging de redenen van zulk een terug tocht behooren te vernemen." Gedenkteeken wijlen dr. Schaepman. In navolging van Rome en Rijsenburg, wil de «Twentsche Cv." een gedenkteeken gesticht zien voor wjjlen dr. Schaepman, in zjjn geboorte plaats Tubbergen. Arbeidsinspectie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat, met ingang van 1 November 1909, werk zaam zal zjjn a. in het 1ste district der arbeidsinspectie, ter standplaats Maastrichtde controleur van den arbeid J. L. Crouzen b. in het 3de district der arbeidsinspectie, ter standplaats Rotterdamde controleur van den arbeid J. W. van der Keemel c. in het 4de, 5de, en 6de district der arbeidf- 'nspectie, ter standplaats Amsterdam: deadjunct- inspectrice van den arbeid mejuffrouw G. M. J. Boots d. in het ode district der arbeidsinspectie, ter standplaats Amsterdamde controleur van den arbeid J. W. Sleef. Drankaccjjns. Volgens een schrijven uit den Haag aan «Zelandia" zou het zeker zjjn, dat bij de behandeling van het wetsontwerp, waarbjj voorgesteld wordt den accjjns op sterken drank te verhoogen van f67 tot f90 per hectoliter, een amendement zal worden inge diend strekkende om den accjjns niet tot f90i maar tot f 100 te verhoogen. Kapitein Christoffei. Naar wjj vernemen, zal binnenkort de eeresabel plechtig worden uitgereikt aan kapitein Christoffei, den held van het Indische leger. Reeds eenigen tjjd geleden, toen hjj rapatrieerde, had zich te Amsterdam een commissie van officieren gevormd, om hem een degen aan te bieden. Zjjn gezond heidstoestand belette hem die uitnoodiging aan te nemen. Thans is door dezelfde commissie, bestaan de uit de heeren kol. Brocx, kol. Ophorst, luit.- kol. E, Luden, luit.-kol. Van Trooyen en kap. De Reede, opnieuw een oproep tot de officieren gericht, om hem ter gelegenheid van die hooge onder scheiding het voorgestelde diner aan te bieden. (Tel.) Een sociëteitsquaestie. Uit Haarlem wordt aan het »Hbd." gemeld, dat een aantal R.-K. leden der sociëteit Vereeniging schriftelijk verklaard heeft voor 't lidmaatschap te zullen bedanken, wanneer de aangekondigde Ferrermeeting op Zondag in de groote zaal dier sociëteit doorgaat. Het voor die meeting versprei de strooibiljet heeft 'hen in hun heiligste gevoelens gekwetst. Het bestuur der sociëteit neemt het standpunt in, dat sinds jaren de zaalverhuring als 't ware automatisch, zonder rekening te houden met de richting of opvatting, door het bestuur geschiedde, zonder dat de leden daartegen bezwaar maakten. Bovendien zou het thans weigeren der zaal ongetwjjfeld een actie tot schadevergoeding uitlokken. Een legaat. Wjjlen Vrouwe L. A. Baronesse Douairière Mol- lerus van Westkerke Stratenus heeft aan de provincie Gelderland gelegateerd ten gebruike van den Commissaris dier Provincie of van de Provin ciale Staten bij een eventueel bezoek van H. M. de Koningin ten provinciehuize de drie groote zil veren schotels enz., bjj het ambtsjubilee van Ba ron Mollerus van Westkerke in 1905 hem en zjjn echtgenoote ten geschenke aangeboden. Voorts legateerde wjjlen mevrouw Mollerus aan de pro vincie Gelderland het geschilderd portret van haar echtgenoot, ten einde dit te plaatsen in de Staten zaal te Arnhem. Oud-Wassenaer. Het kasteel Oud-Wassenaar, door Muysken 1870—1880 gebouwd, wordt door een invloedrijke combinatie van personen ingericht tot Hotel-kas- teel-Oud-Wa'senaer. De architecten Hoek en Wouters uit Den Haag bouwen een dépendance erbij en de versiering en inrichting van de instal latie is de werkplaatsen van Onder den St. Maar ten opgedragen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 November 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 te Horta. Laagste barometerstand 753.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 3 November veranderijjke wind, meest nevelig, waarschjjnljjk droog weer, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandeljjksche vergadering, weder op den gewonen tjjd, den laatsten Zondag der maand, ge houden, werd ditmaal geleid door den vice-voor- zitier, den heer J. J. van Hees, die, na opening der vergadering met gebed, mededeelde, dat de voorzitter, de heer Mouwens, door de vergadering van het centraal bestuur te Voorburg gehouden, verhinderd was de vergadering te leiden. Nadat de notulen behoudens een enkele opmer king onder dank waren vastgesteld, deelde de voorzitter mede, dat weer een aantal nieuwe leden tot de Bondsafdeeiing waren toegetreden voorz. hoopte dat zjj aan de oude leden een voorbeeld zou den nemen, jjverige leden der Bondsafdeeiing en zoo mogeljjk lid der vakafdeelingen zouden zjjn. Daarna werd nog medegedeeld, dat enkele leden hadden opgehouden van de Bondsafdeeiing deel uit te maken en werden de redenen medegedeeld die daartoe hadden geleid. Verder werd kennis gegeven van het overlijden van het Bondslid Martens, die in aller godsdien stig aandenken werd aanbevolen, en van de zil veren bruilof van het Bondslid Markx, wien nog minstens een geljjk aantal gelukkige huwelijks jaren werd toegewenscht. Vervolgens vestigde de voorzitter de aandacht op de circulaire betreffende de tentoonstelling in het Bondsgebouw te houden en wekte hjj allen op den fmancieelen nood der Bondsafdeeiing te helpen lenigen door zooveel mogelijk een of ander bjj te dragen voor deze tentoonstelling die een bron van inkomsten voor de afdeeling moet wor den om de financiën te versterken. Het plan is aan de tentoonstlling een loterjj te verbinden. De geesteljjke adviseur, de hoogeerw. pastoor-deken Coppens, vestigde alvorens de vergadering op dezen voor hem Jdrukken dag te verlaten, mede de aandacht op deze tentoonstelling en spoorde allen aan samen te werken om die te doen slagen. Door met het bestuur voor deze tentoonstelling zooveel mogeljjk propaganda te maken, zou de broederband versterkt en de financiën der afdee ling ten zeerste gebaat worden. Daarop ontspon zich eenige discussie over de vraag of 't gewenscht was de redenen mede te deelen, waarom enkele leden hadden opgehouden van de Bondsafdeeiing deel uit te maken. Uit de mededeelingen van den voorzitter en bestuursleden van «Hulp in Nood", bleek dat enkele.leden moes ten geroyeerd worden, die vele weken contributie schuldig bleven, maar dat niemand geroyeerd wordt die ter zake van werkloosheid onmachtig is te betalen. Nadat nog enkele zaken van meer huishoudeljj- ken aard waren besproken, deelde de voorzitter verder mede, dat door het hoofdbestuur aan de besturen der afdeelingen in een circulaire gevraagd was eene permanente commissie voor het bestu- deeren der sociale wetten in te stellen. Men meende, dat daarvoor leden 't best onder de bezoe kers van den socialen cursus zouden te vinden zjjn. Verder werd gevraagd de Katholieken die huis industrie beoefenen, zooveel mogeljjk lid der Bonds afdeeiing te maken en bjj voldoend aantal een vakafdeeling te stichten. De oprichting van patronaten, waar die nog niet bestaan, werd aanbevolen en opgaven voor het nieuw uit te geven jaarboekje gevraagd. Waar gebleken was, dat de boekhouding in verschillende afdeelingen te wenschen overliet en de fmancieele belangen onvoldoende worden ver zorgd, werd gevraagd, de onderafdeelingeD een financieel jaarverslag, met opgave wat in kas bleef, aan het centraal bestuur te doen inzenden en de rekening der Bondsafdeeiing niet alleen dooreen commissie maar ook door deskundigen te doen con troleeren, een cursus in boekhouden te doen geven en in 't algemeen een goed beheer, degelijke boek houding en deskundige contróle te verzekeren. Over deze punten ontspon zich eenige discussie, waarna besloten werd ten aanzien van bedoelde permanente commissie in den geest van het be stuur te handelen, inzake de huisindustrie een onderzoek in te stellen, mede te deelen een patro naat reeds hier bestaat en kennis te geven dat men hier meent, inzake de rekeningen der onder afdelingen niet naar den wensch van het hoofd bestuur te moeten handelen. Ten slotte deelde de Voorzitter nog het volgende mede Het patroonfeest van St. Willibrord zal op de gebruikeljjke wjjze gevierd worden aanst. Zondag. In de feest vergadering 's avonds, ook voor de dames toegankeljjk, zal de weleerw. pater Bartjjn als spreker optreden. In den op Vrjjdag-avond te houden socialen cursus zal pater Bartjjn een inleiding houden over het geloof. In een circulaire van het comité, dat zich ge vormd had om een gedenkteeken op te richten op het graf van het welbekende Amsterdamsche Bondslid P. B. Kok, wordt een bjjdrage ook van deze afdeeling gevraagd. Daarvoor zal Zondagavond gecollecteerd worden. Zondag 14 Nov. zal 's avonds het vaandel der Propagandaclub door het comité overgegeven en daarna door den hoogeerw. deken gewjjd worden. Als feestredenaar zal dan optreden de weleerw. heer rector van den Berg, oud-geesteljjk adviseur. Aan het eind der vergadering vestigde de voor zitter nog de aandacht op de aanst. herstemming voor de Kamers van Arbeid en wekte hjj allen, voor zooveel gerechtigd, op, daaraan jjverig deel te nemen, opdat de nog resteerende candidaten van Volksbond en Patrimonium zou worden gekozen. Nadat nog Weduwgnsteunfonds in aller aandacht was aanbevolen, sloot de voorzitter de vergadering met gebed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2