Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Zaterdag 8 Januari 1910.No. 9609. EERSTE BLAD. A d h u e e r t 0 OG ie 17a misdaad vergelding. Nieuwe ScMaiscts Com Grilt 10 c. peet, Q.45 p. ml f 1.35 p. M Officieele berichten. WAARSCHUWING. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. J J 3 Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adverteeren worden uiterst bil ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zon dagsblad. Belasting op het houden van Uonden. Burgemeestee en Wethouders van Schiedam, brengen ter algtmeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de in vordering der belasting op de bonden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 4de Ijjst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente secretarie (afdeeling financiën) ter inzage is neder- gelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tqdstip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeesters en Wethou ders kunnen worden ingebracht zullende op later ingebrachte bezwaren geen verandering van aan slag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Ssten Januari 1910. Burgemeetter en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKEN GA. Toegangskaarten voor het Sterrenbosch. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de reeds in 1909 uitgegeven toegangskaarten voor het Sterren bosch van kracht blijven voor het jaar 1910. Schiedam, 8 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Openstelling Museum. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat het Sieaeljjk Museum in het gebouw de »St. Joris Doele" aan het Doeleplein alhier voor het publiek is ge opend, aan te vangen op 12 Januari a.S., des Woensdagsmiddags (geen nationale of cbrisielijke feestdag zijnde) van 2 tot 4 uur, tegen betaling van f0.25 per persoon. Schiedam, 8 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A, BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. 8 Ja, mijnheer Garaud, ik wacht nog enkel op het stuk waaraan Vincent werktzoodra ik het zal hebben, zal in een half uurtje alles ineen zijn en de machine is gereed. 'Joris begaf zich naar de bank van Vincent, die aan het ander uiteinde van het werkhuis stond. De plaats was ledig. Op de bank, naast het onafgewerkte stuk, lag de voorschoot. De meesterknecht fronste de wenkbrauwen. Waar is Vincent? vroeg hij aan den werkman, die het dichtst bij de lèdige bank stond. Ik weet het niet, mijnheer Joris, was het antwoordt; straks, toen gij hem verlaten hebt, heb ik hem zijn pet zien nemenen vertrekken. Joris maakte een gebaar van gramschap. Vrouw Fortier zal hem zeker toch niet laten uitgaan, morde hij. Zij weet maar al te goed, hat het verboden is. Indien Vincent het verbod overtreden heeft, hü zij dan nog zoo goed werkman, zijn vrouw ®ag ziek zijn of niet, des te erger voor hem 1 Allen moeten gelijk zijn voor het reglement. Buitenlaudsch Nieuws. RUSLAND. Da Russische Zwarte Zeestoomvaartmaatscbappjj reist de Levanthavens at met een drijvende indus- trieele tentoonstelling. De Bulgaarsche havens Warna en Boergas wer den het eerst met een bezoek vereerd. Te Warna waren de Minister van Handel en de Russische gezant te Sofia ter begroeting aanwezig. Te Boergas verscheen Koning Ferdinand met drie Ministers, een deputatie uit de Sobranje en talrjjke beambten. 140 Russische groot-industrieelen en groot handelaren hebben deze tentoonstelling georgani seerd, die voornamelijk manufacturen, producten van de textielindustrie, parfumerieën, landbouw machines, schilderijen voor kerken en klokken laat zien. In Bulgarjje werden ettelijke bestellingen ge daan. De Bulgaarsche correspondent van de Frank furter Zeitung betwijfelt echter of de Russische industrie, met het oog op haar hooge productie kosten, zal slagen zich een vaste plaats op de markten van den Balkan te verzekeren. ITALIë. De »Stampa" deelt het volgende mede over het programma van de ontmoeting der Italiaansche en Fransche Ministers van openbare WerkeD, de hee- ren Rubini en Millerand. Rubini zal Millerand te Breglia bjj San Dal- mazzo-di-Tenda op Italiaansch grondgebied welkom heeten, Beide Ministers hegeven zich vervolgens naar via Tenda naar Vievola waar zij de spoor- wegwerken zullen inspecteeren, om daarna naar Tenda terug te keeren, waar Rubini Millerand een feestmaal zal aanbieden, waaraan 60 personen zullen deelnemeD. MAROKKO. Volgens berichten uit Tandzjer wordt de in vloed van Modai el Kebir te Taza en in de omgeving wel sterker in zooverre, dat de stam men hem erkennen willen als hoofd van hun ve'rzet tegen het Magzen, maar .weigeren hem als sultan uit te roepen. Naar uit LalJa-Marnia gemeld wordt, zou ook de vroegere sultan Abd-el-Azis in de buurt van Taza meer aanhangers winnen onder de Riata-, Sael- en Branes-stammen, die zich tegen het doortrekken van troepen-afdeelingen van Moelai Hafid zouden verzetten. Ook wordt uit LaJla-Marnia gemeld, dat de vijandelijkheden der Rif-bewoners, waarvan een telegram in ons blad melding heeft gemaakt, waar schijnlijk voortgezet zullen worden. De sultan zou aan sommige stammen in het Rif verzocht hebben met de vijandelijkheden tegen de Spanjaarden pp te houden. Hij laat daar zijn werk staan, zonder te den ken, dat de verwijten op mij zullen vallen en dat men mij zal verantwoordelijk stellen voor het uitstel. Dat zal hem berouwen Terwijl hij binnensmonds die opmerkingen maakte, was Joris de werkbank genaderd, en hsd het stuk staal, waaraan Vincent werkte, genomen. Hij ging aan eene andere bank en zeide tot den werkman die er stond Frans, laat uw werk staan, en maak eerst dit stuk af. Er is haast bij. Binnen een half uur moet hot gedaan zijn. 't Is goed, mijnheer, ik zal mijn best doen. De meesterknecht verliet het werkhuis en begaf zich naar de loge van Jeanne. De vrouw zag hem, door het venster heen, de binnen plaats overstappen en naar haar toe komen. Hij zal de verdwijning van Vincent be merkt hebben, dacht zijhij komt mij zeker verwijten doen. En Jeanne eenigzins ongerust, had spijt zich door den mecanicien te hobben laten overhalen. Joris opende de kamer en van op den drempel zeide hij met barsche stem Vrouw Fortier, gij hebt de deur geopend voor een man der fabriek Welnu, ja, 'tis waar zeide Jeanne. De arme man weende als hij aan zijne vrouw dacht. Hij heeft mij gesmeekt. Ik heb toege geven. Hij wist nochtans wel dat gij, met zoo CHINA. Aan de Londensche „Morning Bost" Wordt uit Shanghai gemeld, dat aldaar hardnekkige geruch ten de ronde doen omtrent voorbereidselen tot een nieuwe vreemdelingen-jacht in het noordelijk deel der provincie Kiangsoe. Ook uit alle deelen van Schantoeing hoort men van betoogingen te gen vreemdelingen van de studenten en Boedhis- tische priesters, die zoogenaamde patriotische ver- eenigingen stichten, en de verdrijving der vreem delingen prediken. Er had den 5 Januari een gevecht plaats lusschen Fransche troepen en 150 man aan 't muiten geslagen geregelde Chineesche troepen, die naar 't gebied van Laskay gevlucht waren. De Cbineezen werden verstrooid en lieten talrijke doodfen en gewonden achter. De Franschen had den één doode en vier gewonden. Y«rsior«ide berichten. Uit Madrid wordt aan de „Matin" geseind, idat in Noord-Spanje de baaien van Ferrol en Vigo (Galicië) geheel bevroren zijn. Dit schouw spel is in die streken zoo ongewoon, d;at de men- schen bij duizenden er maar gaan kijken. De Fransche minister van Marine richtte tot de directie der artillerie te Toulon een be- r spend schrijven, wijl zij de ammunitie van 37 torpedobooten van de tweede flottille .niet ver nieuwd had. Het bevel tot vernieuiwing van de ammunitie was reeds in Juni 1.1. gegeven, maar onuitgevoerd gebleven. De Associated Press deelt mede, dat Amerika aan de mogendheden een memorandum gezonden heeft, waarin voorgesteld wordt de Mandsjoerij- sche spoorwegen te neutraliseeren door verkoop aan China, terwijl zij financieel zullen bestuurd Worden door de mogendheden, die daardoor in gnootere mate toezicht zullen houden op hun exploitatie o>p een zuiver oeconomische en geen politieke basis. Als een uitvloeisel van het dezen zomer plaats gebad hebbende bezoek van het Duitsche Keizerpaar aan Kleef, is thans, naar de »Zutph. Ct." meldt, een deskundige namens het Ministerie van Openbare Werken te Berljjn in Kleef aange komen. Keizer Wilhelm heeft zich namelijk ongunstig uitgelaten over de wijze, waarop eenige gedeelten van den bekenden Scb wanen burg aldaar gerestau reerd zijn. Binnenland Van het Hof. H. M. de Koninngin zou hedennamiddag ont vangen de hoofd- en verdere olficieren van bet garnizoen der residentie, die reeds kort Da de geboorte van Prinses Juliana, verzocht hadden, en corps hun gelukwenscben aan te bieden, maar door het vertrek der Koningin uit de residentie daartoe nog niet in de gelegenheid konden gesteld worden. te handelen, verkeerd deedt. Ja ik wist het, doch het medelijden sprak sterker dan de redeneering. Daarbij, Vincent heeft mij beloofd onmiddellijk weer te keeren. Weet gij, wat het gevolg zal zijn van u we zwakheid Neen, mijnheer. Ik zal het u zeggen. Van dit oogenblik af, maakt hij geen deel meer uit van het per soneel der fabriek, en als hij zal teruggekomen, verbied ik u hem binnen te laten. Zoo streng? begon Jeanne. Het is onnoodig, onderbrak de meester knecht. Vincent heeft een werk onderbroken, dat zoo gauw mogelijk moest afgedaan worden. Ik ben verantwoordelijk. Ik moet aan mijn heer rekenschap geven over hetgeen er in de werkplaatsen omgaat. Ik zal hem verwittigen. Maar, riep de jonge vrouw verschrikt uit, dan zal alles op mij terugvallen Het is mijn plicht de waarheid te zeggen. Neen, mijnheer Joris, gij zult zoo onver biddelijk niet zijn voor dien armen Vin cent Het is voor mij niet dat ik bij u ten beste spreek, het is voor hem. Met zich in te beelden dat zijne vrouw zieker geworden was, dat zij op sterven lag, heeft hij zijne zin nen verloren. Hij wilde over den muur klim men. had ik de deur voor hem niet geopend. Hij zal aanstonds terug zijn. Mijnheer is afwezig. Gij alleen weet dat er eene overtreding van het reglement gepleegd Kon. bezoek aan Amsterdam. Naar aanleiding van de feesiplannen in het Am- sterdamsche district V, ter gelegenheid van het a.s. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad, vroeg men aan hetïHbid." of van dit Koninklijk bezoek iets naders bekend is. Het blad kan hierop, na infor matie te bevoegder plaatse, slechts antwoorden dat er nog niets van vaststaat. Het is de alge- meene verwachting, dat H. M. de Koningin als er niets tusschen komt dit jaar en dan, naar gewoonte, kort na Paschen, Amsterdam bezoeken zal. Maar zekerheid kan aan plannen makende comité's nog niet gegeven worden. Generaal Woodford. De Amerikaansche generaal Woodford heeft gisterochtend voorgoed de residentie verlaten, zich begevende naar Parjjs. Het Stadhuis te 's Gravenhage. Met zekerheid vernemen wjj thans, dat de voor stellen van B, en W., in zake het Raadhuis, zul len leiden tot den bouw van een stadhuis op een geheel ander terrein en dat geen verbouwing van bet oude Raadhuis zal worden voorgesteld. (Vad.) Onderzoek Staatsbegrooting. De Eerste Kamer hield zich sedert Dinsdag in de afdeelingen bezig, met het onderzoek der staats begrooting, waartoe heden nog drie sectiën bijeen kwamen. De begrootingsstukken zijn verdeeld over twee commissiën van rapporteurs, bestaande uit de heeren Wolij-r, Kist, Dojes, Van Weideren Rengers en Van Lamsweerde voor de hoofdstukken Staaiscollegiën, BuiteuJandscbe Zaken, Justitie, Binnenlandsche Zaken eu Financiën, alsmede voor het wetsontwerp tot regeling van het onderdaan schap. Commissie B. bestaat uit de heeren: Van Wa terschoot van der Gracht, Van Wassenaer Rosan- de, Sickenga, de generaals van Loebensels en baron Van Voorst tot Voorst voor de hoofdstukken Ma rine, Oorlog, Waterstaat, Landbouw, Koloniën en de West-Indische begrootingen. Hoewel gister de afloop van het onderzoek ver wacht werd, iaat het zich aanzien, dat de open bare behandeling eerst aanvang Februari zal kun nen beginnen. Pensioenfondsen Spoorweg-Maatschappijen. Wij vernemen, dat door den Minister van Water staat aan den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten is opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand van de pensioenfondsen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Het pantserschip „Hertog Hendrik''. Men meldt uit 's Gravenhage Blijkens hier ontvangen bericht, is het pantser schip Hertog Hendrik" commandant kapitein ter zee Hoven, in Ned.-Indië aangekomen. is. Vincent is een eerlijk man, hij verdient uw medelijden. Verliest hij zijne plaats, dan valt hij in ellende. Hij zou zelfs de middelen niet meer hebben om zijne vrouw te verzor gen Ik smeek er u om, mijnheer, laat hem niet wegzenden. Ik alleen ben schuldig Gij zult niets zeggen aan mijnheer Labroue, niet waar Vincent zal terug zijn en dadelijk naar zijne bank weerkeeren; hij heeft het stellig beloofd. Gij zijt goed; gij zult medelijden hebben met hem. Jeanne sprak met smeekende stem, de han den samengevouwen. Beste vriend, zeide eensklaps de kleine George die zich vastklatnde aan de kleeren zijner moeder, doe moeder geen verdriet aan. De meesterknecht streed in zijn hart een hevigen strijd. Eene diepe ontroering was op zijn aangezicht te lezen. Ik .wil niet, dat gij mij zou kunnen ver wijten u iets van de hand gewezen te hebben, riep hij eindelijk uit. Uit liefde tot u Jeanne, zal ik aan Vincent vergeven. Dank, u mijnheer Joris! Dank! Ik w ist wel dat gij eea goed hart neot. Ik ben niet goedaardigik bemin u. Op dat oogenblik klonk de bel. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1