H. Tl ins m GEVESTIGD te Schiedam: n Woensdag 9 Maart OPENING nmm ei Haiti ii ïijie tataren, W. Groenendaal, J. J. EXLER, Lezing met lichtbeelden, Adverteert in de Nieuwe Schied. Crt. Probeert IJ eens onze Verkrijgbaar in ons filiaal te Schiedam: Behangen en stoffeeren SINGEL 114, Onderwerp: DE AFRIEAANSCHE MISSIE. Uit de Pers. Advertentiën. lil de arbeidersbeweging. Land- en Tuinbouw. VEREENIGING alhier. Maandag 7 Maart, De R. K. Kies vereeniging „Recht, Plicht en Orde" heeft voor de ver kiezing op Dinsdag 8 dezer voor den Gemeenteraad in District III vaca ture A. Gouka candidaat gesteld den Heer Advocaat en Procureur. van te stemmen. Hoogstraat 5, 20, 30. Behangerij - Stoffeerderij. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. door den WelEerw. Pater A. SEYNAVE, Missionaris in Afrika, op Woensdag 9 en Donderdag 10 Maart, h Uitlotingen. Neutraliteit en onderwijs. „Het Vaderland" zegt, stilstaande bij de cri sis, die de openbare school thans doormaakt, dat de onderwijzers dier school zich niet op sleep touw, moeten laten nemen door de S. D. A. P., die zich niet bekommeren zal om de gevolgen harer propaganda, als daardoor de openbare scho len ontvolkt en de ohderwijzafs broodeloos 'wor den gemaakt. Het blad zegt Dat de aanwakkering van eerbied voor het hoofd van den Staat niet overeen te brengen is met wat men als de staatkundige neutraliteit aan duidt, kan worden toegegeven. Maar de openbare school behoeft niet alleen in dat opzicht niet neutraal te wezen, maar mag het zelfs niet. Zij mag het inzonderheid niet zijn ten opzichte van het grondwettig gezag van het hoofd van den Staat, dat een der grondslagen van den be- staanden regeeringsvorm, en dus ook van de overheidsschool is. „Het Vaderland" betoogt verder, dat de over heid niet kan toelaten., dat de door haar in het leven geroepen school een anti-nationaal karakter aanneemt, en latent of werkdadig, voedsel geeft aan eene denkwijze, die haar voor het grootste deel van ons volk onbruikbaar zou maken. In den Rotterdamschen Gelmeenteraad heeft de heer Spiekman gezegd, dat, bij aanvaarding van dit karakter van overheidsschool, de openbare onderwijzers bij eene verandering van regeerings vorm den éenen dag genoodzaakt zouden zijn te verguizen, wat den, vorigen dag in een aureool werd geplaatst. Misschien zou dat inderdaad ge beuren, ml., indien de onderwijzers, iwelke de veronderstelde [Omwenteling meemaakten, zoo takt- ïoos waren als de heer Spiekman ze zich denkt. Maar voor het overige zou dit niet slechts plaats hebben met de overheidsschool in den monar chalen, maar zelfs in den sociaal-democratischen Staat, bv., wanneer deze door eene revolutie jwérd omgezet in een vrij-socialistischen Staat. Dit lot is inhaerent aan elke overheidsschool, en zou haar evenmin bespaard worden onder de roode vlag met de Phrygisohe muts als onder de drie kleur en de Koningskroon. Zij, die zich met deze consequenties van het feit, dat de openbare school inderdaad overheids school is, niet vereenigen kunnen, zijn aan zich zeiven en aan die school verplicht, haar te ver laten. Ten slotte roemt het blad den gunstigen indruk, dien het nieuwe manifest van den Bond van Onder zees maakt, dat mede zal werken tot de gerust stelling der gemoederen. Oe Ty po graf ens ta ki ng. De Eerw. paters Gilissen en Hentzen, resp. president en vice-president der St. Jozefsgezellenvereéniiging te 's-Gravenhage hebben a.an de firma Ten Hagen aldaar voorgesteld te bewilligen in de samen stelling eener bemiddelingscommissie, ten eindé zoo te komen tot een oplossing van het con flict. De firma heeft met de meeste beréidwillighéid dit voorstel ingewilligd, mits de commissie bestaat uit drie personen, waarvan een aan te wijzen door de firma, een door de gezellen uit hun midden, met uitsluiting evenwel van de leden van het Looncomité, en een derden persoon, met onderling goedvinden aangewezen. 1 Landbouwtelling. Blqkens mededee lieg van den minister van landbouw, njjverheid en handel aan de commissarissen der Koningin) zal de telling betreffende het grondgebied en den veestapel plaats hebben* tusschen 29 Mei en 20 Juni 1910. De leiding der telling berust uit den aard der zaak in iedere gemeente bq den burgemeester. Deze is vrq, de werkzaamheden op te dragen aan de personen, die hq daarvoor het meest geschikt acht. Met het oog op den omvang der opneming en de daarbq verlangde nauwkeurigheid, zullen de burgemeesters van Rijkswege in staat worden gesteld aan de tellers een vergoeding uit te kee- ren. Deze vergoeding heeft intussctaen meer het karakter tan een gratificatie dan van een beloc- ning, omdat wordt verondersteld, dat de telling hoofdza.elqk zal worden verricht door gemeente veldwachters, te gelqk met hun politiedienst, of althans door gemeente-ambtenaren. In de wqze, waarop de vergoeding zal worden besteed, wor den de burgemeesters geheel vrijgelaten. (Hbld.) van den des avonds om 8 uur, in het gebouw der Vereeniging, Lange Nieuw- straat 161, toegankelijk voor weldoeners en belangstellenden. Namens het Bestuur ADR. ZOETMULDER. Schiedam, 4 Maart 1910. 1.11, VAN DE BROERSVEST Minzaam, aanbevelend. lid der Gezondheidscommissie. Kiezers, komt allen ter stembus en brengt trouw uw stem uit op den katho lieken candidaat, den Heer J. H. EVERS. Dringend wordt aanbevolen VÓÓrllire Namens het Bestuur A. C. A. NOLET, voorzitter. P. HEILKER, secretaris. Groote keuze in Behangselpapieren, Lincrusta-Leerpapier, Vloerzeil, Linoleum, Karpetten, - Tapijten, Cocos, Loopers, Matten, Rolgordijnen, - Lancaster, Vitrages en Tulle. vlug en tot billijk tarief. 's avonds ten 8 ure. Entrée le avond 20 ct., 2e avond 40 ct. ten voordeele der Missie. KAARTEN verkrq'gbaar in het Bondsgebouw bq den Pachter en bq H. VOORWAL^' Lange Haven. HONG. ROODE KRUIS. Premieloten 1883. Trekking op 1 Maart 1910. Premiën Serie 6573 no. 32 Kr. 30.000s. 846 no. 86 Kr. 2000; s. 254 no. 100 Kr. 1000; s. 2946 no. 28 Kr. 1000; s. 6191 no 84 Kr. 1000. De volgende nummars met Kr. 200: Serie 578 no. 21, s. 1896 no. 67, s. 2066 no. 63, s. 2377 no. 39. s. 2431 no. 44, s 2917 no. 97 s. 3404 no. 42, s. 5161 no. 28, s. 5493 no. 32, s. 5'71 no. 47, s. 5607 no. 4 s. 5800 no. 87 e. 6105 no. 21, s. 6704 no. 67 en s. 7597 no. 60. I I 0 X'-Cw/as PIKFEIN 21 cents sigaar en MOORTJES 3 Hoogstraat 155. Int. Telef. 235- t li oj ie Ni I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 4