Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang Dinsdag 19 April 1910 JNo. 9693 A li o o e e r t D op de feuilleton. Na misdaad vergelding. Klepwt ScMantt Courant oei iratis Geïllustreerd ZeiiaisWad pms 10 c. weet 0.15 p. soil, f 1.35 p. 3ad. Biiitenlaiidsch flieiiws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- atraat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIêNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. j j j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, j Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DUITSCHLAND. De Rijksdag is gister begonnen met de eerste beraadslaging over de rijksverzekeringswet, die door de instelling van plaatselijke verzekerings- bureaux, de samenvoeging en het eenvormig ma ken van de reeds bestaande ouderdoms-, ongeval len- en ziekteverzekeringswetten bewerkt, waaraan de nieuw in te voeren verzekering van nagelaten betrekkingen zal worden toegevoegd en waardoor de 7,000,000 arbeiders van het landbouwbedrijf in de sociale verzekering zullen worden opgenomen. Bij de luchtscheepvaartmanoeuvres zijn te Keulen drie bestuurbare luchtschepen opgestegen daaronder bevond zich ook de Z 11, die over Aken naar Vaals in Nederland ging, daar omkeerde en over Jülich naar Keulen teruggekeerd is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De begrootingscommissie uit de Oostenryksche Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp be treffende een leening, ten einde de buitengewone militaire uitgaven die betrekking hebben op de naasting van Bosnië, gemakkelijk te maken. Generaal Albori is op verzoek ontheven van de functies van inspecteur-generaal der troepen. De generaals Potiorck en Frank zijn tot inspecteurs van het leger benoemd. TURKIJë. Naar uit Saloniki gemeld wordt, zijn de be richten volgens welke in het gebied ten noorden van Kossowo alle vijandelijkheden gestaakt zou den zijn, voorbarig. Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat de Arnauten van Djakowa in opstand zij!n en zich op twee uren van de stad veree nigen. Te Ipek en te Prisjtina is de rust niet ver stoord, (hoewel de gemoederen opgewonden zijn. Ook in Gilan is de bevolking opgewonden. De verliezen der Arnauten in de jongste ge vechten bedroegen 250 dooden en 60 gewonden. Volgens een ambtelijke mededeeling zijn tot- dusver 40 notabelen uit Prisjtina en den omtrek van die stad in hechtenis genomen. Zij worden beschuldigd hjet volk tegen den Sultan en de °Verheden opgezet te hebben. De bevolking van Ipek, Prisjtina en Prizrend ondersteunt, blijkens döze ambtelijke mededeeling, de pogingen der overheden, om de onruststokers in handen te krijgen. Het hoele aantal Turksche troepen, dat thans 'raar Albanië gezonden is, bedraagt 20,000 man. De Alhaneezen moeten ook over machine-geweren heechikken. De Turksche Kamer heeft besloten den mi- 'tairen dienst op 25 jaar vast te stellen waarvan H jaar in het actieve leger moeten worden door gebracht. Voor de marine is de duur van den dienst op 18 jaar bepaald. 78) Het gesprek werd hier onderbroken door de bel °Pmeuw weerklonk. Madeleine kwam binnen. Wie is het? vroeg George haar. Een heer die mijnheer wenscht te spreken. Voor zaken? Neen, enkel om u te zien. Heeft hij u zijn kaartje gegeven Hij had er gaen bij zich. Heeft hij u zijn naam genoemd Hij heet Lucien Labroue. de boo86 ''6t een kreet van verrassing en vreug- tvonde'nT'611 ^broue, herhaalde de schilder ver- vriend"^^ ee" out* kameraad uit het college, een heb l- ?n Ik sedert vijf jaren niet meer gezien 1 ru gy hem' beste V0°Sd Ik denk te minste zijn naam te kennen. Madeleine laat hem binnenkomen. ach? °UTde dienstmeid vertrok, en weldra ver- htorf ,r!'UCien ,Ubl'oue' Heorge reikte hem de ««na, uitroepend MAROKKO. In den streek der Moulouya had gister een le vendig gevecht plaats. De kaïd Houlouya Moham med leed een nederlaag in een schermutseling met den stam der Ouiod Elhadj en de Aid Ben Lhasen. De kaïd zou gedood zijn, terwijl er talrijke dooden en gewonden heeten te zijn gevallen. CHINA. 'Het Reuber-agentschap bericht uit Shanghai. De Yersterkingstroèpen hebben Ohangsha be reikt. Het wordt bevestigd, dat de oproerige be weging zich heeft gelegd. Drie Spaansche zendelingen, waaronder de bis schop van Noordelijk Hunau, die zich op een jonk bevonden, welke in aanvaring kwam met een Engelsche kanonneerboot en daardoor tot zinkon werd gebracht, zijn verdronken. AMERIKA. De correspondent te Washington van de New Yorksohe „Times" meldt, dat president Taft het voornemen koestert, de Amerikaansohe oorlogs vloot opnieuw een reis om de wereld te Men ondernemen. Volgens genoemden persman zal het een trot- sche armada zijn; 25 slagschepen zullen de reis meemaken, w. o. de beste, die de Vereenigde Staten bezitten. Overdracht van de Kon. stallen op 'tLoo. Zaterdagnamiddag heeft de overdracht plaats gehad van de kon stallen op het Loo in tegen woordigheid van het Koninklijk Echtpaar, den minister van Financiën, den heer Kolkman, en eenige hofdignitarissen, onder wie de heeren Van Bylandt. hofmaarschalk, Behtinck, opperstalmees ter, Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, en Legemate, administrateur van de kon. stallen in Den Haag. De minister droeg met een toespraak de stallen over, waarna 11. M. de Koningin bedankte. Het zangkoor sKunst naar Kracht uit het personeel, zong een toepasselijk lied, waarvoor H. M. de Koningin den voorzitter, den lieer Van Velzen, dankte. Daarna werden de gebouwen bezichtigd. (N. R. Ct.) Oud-president Roosevelt. De oud-president der Vereenigde Staten van N.-Araerika Roosevelt, wordt Vrijdag 29 dezer per trein van 1 uur 31 minuten Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage verwacht De heer Roosevelt zal in het Hotel des Indes zijn intrek nemen. Lucien 1... mijn beste Lucien! De twee jongelingen, zeer ontroerd, omhelsden elkander broederlijk. Mijn voogd en mijn vriend... M. Etienne Castel, zeide de jonge advokaat. Beiden maakten kennis. Gij woont te Parijs vroeg George aan zijn vriend. Ja, sedert twee jaar. Gij staat zeker aan het hoofd van eene fabriek Helaas neen Neen Met uw bijzondere kennis Die heeft mij tot nu toe tot niets gebracht. Ik verdien ter nauwernood mijn dagelijksch brood, en daarvoor ben ik verplicht machines te teekenen, schetsen en plannen te maken. Hoe is dat mogelijk Het is zoo, en 't is nochtans de moed niet die mij ontbreekt. Hebt gij beproefd om een plaats te bekomen Ik hab veel gezocht doch te vergeefs en ten einde raad ben ik naar u gekomen. Dat had gij het eerste moeten doen... Zoudt gij iets in het zicht hebben Ja. Mag ik u vragen wat? Wat zoudt ge zeggen van de plaats van be stuurder der werken in een groote fabruik, voor bet maken van stoomwerktuigen, bestemd voor de spoorwegen. Dat zou al mijne verwachtingen te boven gaan. De riviertol. De officieuze correspondent van de sKölnische Zeitung" komt op tegen de geruchten, volgens welke de regeling van de kwestie van den rivier- tol zou uitgesteld worden. Er wordt met alle kracht aan gewerkt, zegt bij, en de Bondsraad zal haar zeer spoedig afdoen. In het najaar zal het ontweap bij den Rijksdag inkomen. Dat dit niet eerder het geval kan zijn, ligt alleen hieraan, dat de Rijksdag met Hemelvaartsdag uiteen zal gaan. De Kamers van koophandel te Maagdenburg en Halberstadt hebben een scherpe verklaring tegen den riviertol aangenomen. Spoorweg Batavia—Buitenzorg. In zijn adres tot den Minister van Koloniën in zake het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Ned. Ind. Spoorwegmaat schappij tot aankoop van den spoorweg Batavia Buitenzorg stelt het bestuur der vereeniging Moe derland en Koloniën zich de vraag, of het welbe grepen belang van Ned.-Indië die uitgave van ruim 12 millioen gulden wettigt, en of hetgeen in ruil daarvoor verkregen wordt in eenige ver houding staat tot het te besteden geld, terwijl zich dan de tweede vraag voordoet, of het beoogde doel niet op eene andere wijze is te bereiken en dan door een middel, dat tevens dienstbaar is te maken aan de geleidelijke oplossing van een ander vraagstuk, 'twelk in de tegenwoordige om standigheden een gewichtig onderwerp van onze koloniale staatkunde gaat vormen. Het adres herinnert er aan, dat in 1875 het beginsel werd losgelaten om aanleg en exploitatie van spoorwegen op Java aan het particulier initia tief, al of niet met staatshulp, over te laten. Voorts wordt met cijfers betoogd, dat de aan koopsom te hoog is. Resumeerende geeft adr. den Minister in over weging le. Het wetsontwerp tot aankoop van de lijn Batavia-Buitenzorg terug te nemen en nieuwe onderhandelingen met de Nederlandsch-Indische Spoorweg-Maatschappij te openen omtrent een eventueelen aankoop tegen een prijs van zes mil lioen gulden. 2e. Als de maatschappij, zooals te verwachten is, dit aanbod afslaat, een ontwerp te doen op maken voor een spoorweg van Buitenzorg via Paroeng en Kehajoran met doelmatige aansluiting aan de ceintuurbaan van Batavia en tegelijk over te gaan tot den aankoop van alle particuliere landerijen in de beide doorsneden districten, als eerste stap op den weg der geleidelijke naasting van alle andere. Op die wijze wordt voor belangrijk minder uit gaven dan het wetsontwerp na zioh zou sleepen, een begin gemaakt met een noodig en nuttig werk, dat door verschillende directe en indirecte baten de schatkist zal helpen stijven, want de Welnu, ik hoop die plaats te bekomen voor u. In Frankrijk. Dicht by Parijs. Ik zal u zeggen hoe. Een, Fransch ingenieur, Paul Harmant, die te New- York een groot fortuin verzameld heeft, is naar zijn vaderland weergekeerd, met het voornemen er werkhuizen te stichten, gelijk bij in de Ver eenigde Staten bezat. Ik heb het geluk gehad hem een zeer belangrijken dienst te bewijzen ik heb dus het onbetwistbaar recht hem eene gunst te vragen, die daarbij recht hem eene gunst te vragen, die daarbij voor hem eene uitmunten de aanwinst zal zijn. Paul Harmant, herbaalde Lucien. Zou het de medewerker van James-Mortinier, van New- York, zijn Hij zelf; ik zie dat zijn naam u bekend was. Wie kent dien naam niet? Welnu gij zult de rechterarm worden van dien man van talent zeide George. George belde. De oude dienstmeid verscheen. Een gast meer, Madeleine, zeide de jonge advokaat Madeleine vertrok, en liet gesprek begon weer. Gij hebt daar even gezegd mijnheer, dat uw vader een uitvinder was, niet waar vroeg Etienne Castel aan Lucien. Ja, mijnheer. Zijt gij de zoon van Labroue wiens fabriek twintig jaar geleden, afgebrand,, is Ja, mijnheer, mijn ongelukkige vader stierf, particuliere landerijen zullen vermoedelijk onder anderen vorm weder gedeeltelijk in erfpacht zijn uit te geven, terwijl het daarentegen by een uit gaaf van f 10.000.000 voor den spoorweg zeer onwaarschijnlijk is, dat de jaarlijksche rente van 3 of 3l/i ton, die daarmede gemoeid is, als netto winst op de lijn B. B. zal worden verdiend, daar de Staat zeker in de practyk duurder zal werken dan de N. I. S. het deed. Invoer van hooi en stroo in Groot Brittannië. Naar aanleiding van het uitbreken van mond en klauwzeer onder eenige veestapels in Schot land, welke ziekte geacht werd te zijn overge bracht door middel van hooi, afkomstig uit Ne derland, is bij besluit van het Britsche departe ment van Landbouw van 4 Maart 1908 de in voer van hooi en stroo uit verschillende landen, waaronder ook Nederland, verboden. Nadat het mond- en klauwzeer hier te lande als geweken kon worden beschouwd, heeft de Brit sche regeering verklaard den invoer van hooi en stroo uit Nederland weder te zullen toestaan 6 maanden nadat het laatste geval van genoemde ziekte zou zijn geconstateerd. Aangezien in Maart jl. weder in een veestapel in de provincie Over- ijsel het mond- en klauwzeer is voorgekomen, heeft de Britsche regeering te kennen gegeven, dat in de naaste toekomst het verbod van invoer van hooi en stroo uit Nederland niet zal kunnen worden opgeheven. (Stct) Provinciale Statenverkiezingen. De Centrale R.-K. Kiesvereeniging te 's-Gra venhage besloot voor vacatuie-De Vries geen candidaat voor het lidmaatschap van de Provin ciale Staten te stellen Voor de periodieke Staten verkiezingen zal de kiesvereeniging samenwerken met de anti-revolutionnaire en Christelijk-Histo rische vereenigingen en een eigen candidaat stellen. Op de voorloopige candidatenlijst zijn geplaatst de heeren mr Regout, lid der Tweede Kamer, en C. D. Wesseling. Beschermheer. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het be schermheerschap van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij aanvaard. Minister Nelissen. Naar men uit goede bron verneemt, houdt Z. Ex. Minister Nelissen sinds enkele dagen verblijf te Enschedé. Tot algeheel herstel van gezondheid zal de Mi nister nog eenigen tijd in het gezonde Twente rust houden. Volgens het ^Huisgezin" zal binnen veertien dagen of drie weken beslist zijn, of de gezond heidstoestand van Minister Nelissen dezen zal ver oorloven, zijn ambt weer op te nemen, dan wel of hij zich genoopt zal zien zyn hooge functie neer te leggen. vermoord, te midden van den brand. Uw vader vermoord zeide George verwon derd. Gij hebt mij dat schrikkelijke drama nooit verhaald.... Ik kende het zelf niet, mijn beste George. In mijne jeugd, had men alles voor mij verbor gen gehouden. Ik heb de schrikkelijke waarheid eerst vernomen ten tijde van den dood mijner tante. Lucien voegde er bij zich tot Etienne richtend Gij hebt mijn vader gekend mijnheer? Ik had hem nooit gezien, maar ik heb ge lijk iedereen, hooren spreken van het drama van Altortville, en de algemeen geachte naam van Jules Labroue is in mijn geheugen gebleven. De kunstenaar dacht bij zich zeiven Wat zonderling toeval, dat den zoon van het slachtoffer de boezemvriend heeft doen wor den van den zoon der moordenares Is de misdadiger gestraft vroeg George. Eene vrouw, schuldig verklaard aan de moord en de brandstichting is veroordeeld tot levenslange gevangenis antwoorde Lucien Eene vrouw riep George uit. Ja. Zij had de vlucht genomen na de mis daad. Zy werd aangehouden in de pastorie van een dorp, gelegen op eenige mijlen van Parijs. George richtte een ondervragendeu blik tot Etienne Castel. (Wordt vervolgd.l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1