Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Donderdag 21 April 1910. No. 9695. A b o i n m t op is Na misdaad vergelding. Nieuwe Süriedascie Con net iralis (Mmnl Zoadagslilai mi! 10 c. Meet. 0.45 d. nul fl.35 p. Officieel© berichten. Verpachting Zuidergors. Buiteniandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherhaaldelqk adverteeren worden uiterst bil lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens Woensdag 27 April i9W, des morgens 10 uur, in het gebouw vMUSIS SaCRUM" te Schiedam in het openbaar, in 8 perceelen, te verpachten 9 UA. 84 A. en 23 c A. YVEI- EN HOOILAND in liet Zuidergors en 9 A 81 c.A. GRASUEWAS op de hoefslagen aan den Vlaardinger dijk, behoorende aan de gemeente Schiedam. De voorwaarden der Verpachting liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie Afd. A. DE BALKAN. Hilmi Pasja, de vroegere Turksche grootvizier, bevindt zich op het oogenblik in Rusland. Een medewerker van de „Figaro" heeft een langdurig onderhoud met hein gehad. De staatsman in (voor- loopige) ruste toonde zich uiterst optimist en wanneer men zijn beweringen zonder ©enig voor behoud als waar aannam, dan zou op den Balkan in het algemeen en in Turkije in het bijzonder ©en ideale toestand heersehen. De verhouding van alle Balkanstaten onderling is, volgens Hilmi Pasja, de beste, die men zich denken kan. Laten we deze verzekeringen voor hetgeen ze zijn, het gewone sierwerk van verklaringen van al dan niet actieve diplomaten dan is er in de woorden van den gewezen grootvizier nog wel een en ander te vinden, dat jde moeite van het oververtellen waard is. Men herinnert zich, dat Hilmi Pasja in de dagen van zijn bewind aan een medewerker van de „Matin" verklaarde een voorstander te zijn van een Balkanbond. Ook nu noemde hij dit een edelmoedig denkbeeld en ik wensch van ganscher harte, dat het verwezenlijkt wordt. Maar het is ®og niet aan de orde en zal er voorloopig nog aiet aan de orde zijn. De Balkanlanden zullen eerst een beter begrip van hun belangen moeten krijgen. Ook over Macedonië en Creta had Hilmi Pasja ©en en ander te vertellen. Er is geen Macedo nische kwestie meer, verzekert hij, en als de Eunop. Pers hot over hervormingen in Macedonië heeft,, kan zij niets anders bedoelen dan her vormingen in het geheele Rijk. Macedonië toch ondergaat dezelfde behandeling als alle andere provinciën. Van internationaal standpunt bekeken hebben nóch Bulgarije, nóch Servië iets over Macedonië to vertellen. Zelfs aanwijzigingen van de regee- tt'ngen beider Landen zouden niet geduld' kunnen borden. De Turksche regeering 'kan geen inmen ging in haar binnenlandscbe aangelegenheden dul den, 80) Gij hebt uw ouden vriend gezien vroeg zij. Hoe heeft hij u ontvangen Vp.~~ ,°P de gulhartigs te wijze. Hij heeft onze "©ndschap nog niet vergeten. Bmnen een maand waarschijnlijk zal ik geplaatst fabr'k ^estuur(^er der wei"ken bij een zeer rijken Eucien klapte in de handen. ~7. Ik I riep ze uit, wat ben ik gelukkig ^'J scheidden met de gedachte dat, zoo de toe- omst de gedane beloften vervulde, niets hen ©'dra nog zou kunnen scheiden, d SMAnderensdaags reeds begaf George zich naar e Murillostraat, om Harmant zijn beschermeling ftan te bevelen. afwQn ^Kary vernam hjj dat Harmant drie weken ezig bleef. Hij vroeg haar voorspraak en zette ©e zaak uiteen. W eze beloofde hare hulp en stond voor Luciens doemmg is Ketr,af,v a.r"kte hem hartelijk de hand, en deed iitgeleide tot in de gang. De jongeling keerde Creta maakt deel uit van het Ottomaansche Rijk. Wij zullen van onze souvoreiniteitsrec.hten ook niet voor het onbelangrijkste gedeelte afstand dtoen. De mogemlheden-voogdessen hebben deze bovendien erkend. Ik hen er van overtuigd, dat Griekenland blijk zal geven van het noodige inzicht om een con flict met ons te vermijden. Mijn indruk is, dat de mogendheden op het oogenhlik een verbetering van den binnenlandschen toestand in Griekenlahd afwachten torn deze kwestie definitief op te lossen, die overigens geheel buiten het Balkanvraagstuk staat en in geen geval een conflict op den Balkan zou kunnen veroorzaken. ITALIë. Er is nog een vervolg gekomen op het be kende incident-Roosevelt, en het Vaticaan. Ver schillende bladen hadden een bericht gepubli ceerd, volgens hetwelk pater L. Janssens, secre taris der H. Congregatie der Bisschoppen en Re gulieren, den laats ten dag van Roosevelt's verblijf te Rome, aan diezen een bezoek had gebracht, maar hem niet thuis treffende, zijn kaartje had achtergelaten. Op dit kaartje zou hij eenige woor den van dank hebben geschreven namens de door hem vertegenwoordigde Congregatie, voior de dien sten, welke Roosevelt haar tijdens zijn President schap zou bewezen hebben, en met de beste wensoheri voor zijn staatkundige loopbaan. Deze stap was den H. Stoel eerst ter oore gekomen, toen in de Amerikaansche bladen over bet geval een telegram verscheen, blijkbaar door Roosevelt geïnspireerd. Pijnlijk getroffen door het feit, deed de H. Vader toen aan de voornaamste Amerikaansche bladen een communiqué toekomen van den volgenden inhoudDe Paus heeft gestreng het initiatief afgekeurd, van het bezoek, door Dom. L. Janssens, secretaris der Congregatie van Bis schoppen en Regulieren, gebracht aan den oud- presidieint Roosevelt. Hij heeft van deze afkeu ring allereerst de „Associated Press" in kennis gesteld, daar deze het feit op een voor den H. Stoel beleedigende wijze had uitgelegd. Dom B. Janssens heeft geheel op eigen gelegenheid ge handeld zonder de minste autorisatie van wien ook ontvahgen te hebben. Aan de „Croix" wordt uit Rome geseind, dat ten Vaticane bovenstaande mededeelingen worden bevestigd. TURKIJS. De berichten, als zou in Albanië de orde her steld zijn, blijken zeer voorbarig. Volgens een telegram aan het „Berliner Ta- geblatt" hebben 12.000 Albaneezen nabij Veriso witsch twee Turksche troepen-afdeelingen omsin geld en gedurende vier-en-twintig uur ingesloten gehouden. Twee nieuwe afdeelingen die uit Us- kub tot ontzet kwamen opdagen, werden over vallen en met verlies teruggeslagen. naar de Bonapartestraat weer en schreef eenige woorden aan Lucien om hem den uitslag zijner pogingen te doen kennen. De zoon van Jules Labroue mocht dus in goede hoop leven. LVII. Wij hebben Jeanne Fortier verlaten op het oogenblik dat zij in de kleeren eener zuster, te midden van den sneeuwstorm, met zooveel stout moedigheid uit de gevangenis van Clermont ont snapte. De portier, overtuigd dat hy zuster Philomena had laten uitgaan, die zich naar de parochiekerk bij de andere zusters begaf, had achter haar de zware sleutels in de reusachtige sloten omgedraaid en was zijne plaats weer gaan innemen. Jeanne begreep dat zij geen enkel oogenblik verliezen mocht. Moed puttende in de gedachte aan hare kinde ren, richtte zij zich spoedig naar de stad en ver dween in den doolhof van enge en donkere stra ten, waarvan de winkels op weinig uitzonderin gen na op dat vroege uur nog gesloten waren. m een kwartier lang zeer snel geloopen te hebben, vertraagde zij den stap en zag rond. Eene vrouw, met eene melkkruik in de hand, kwam naar haar toe. Zoudt gij mij den weg niet willen wijzen naar liet station vroeg haar de vluchtelinge op het oogenblik dat zij elkander ontmoetten. Recht voor u, zuster. Gy zult er in drie Eerst nadat verscheidene bataljons van het derde legerkorps met bergartillerie een geregld kanonvuur op de borden der Albaneezen hadden geopend, trokken de opstandelingen terug en lie ten zij hun gevangenen vrij. ;Dc Turksche generaal Sjefket Torgut vermijdt stelselmatig ieder treffen, totdat hij zijn geheele legermacht te zamen heeft. Dagelijks vertrekken zes k zeven bataljons van Saloniki naar de Albaneesche bergen. Uit Saloniki wordt geseindDe Albaneezen heb ben zich, om te voorkomen dat zij omsingeld werden, in de bergen teruggetrokken. Zij hebben in het geheel geen gevolg gegeven aan het bevél tot uitlevering der wapens. Er zijn versterkingen gezonden. Men zal de Albaneezen vervolgen tot zij zich overgeven. De correspondent van de «Times" te Kon- stantinopel seint het volgende bericht Er is reden aan te nemen, dat de Duitsche regeering Turkije den gepantserden kruiser »Blü- cher" voor '2,000,000 te koop heeft aangeboden Aangezien echter het schip 1 382,000 heeft ge kost en, schoon snelvarend en wel bewapend be slist van mindere waarde is dan de later gebouw de Engelsche en Duitsche kruiser-linieschepen is het waarschijnlijk, dat het Turksche vlootbestuur bij zijn besluit zal blijven om een gepantserden kruiser van matige afwerking voor minder geld bij een Engelsche werf te bestellen. De redactie der «Times" teekent hierbij aan, dat de »Bliicher" in 1908 van stapel is geloopen dat dit type, naar men destijds erkende, een proef was en het niet nagevolgd is. SERVIë. Er komen berichten v.an Kragoejevats, Lapo en Kraljewo, die melden dat tengevolge van den was der rivieren, een ernstige ramp gisteren in mididen-'Servië verwoesting heeft aangericht. Ten gevolge van een zware donderbui is een groot deel van Kragoejevats overstroomd.. Tot nu is het hekend, dat er 10 personen zijn verdronken. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen ver broken. Men raamt de schade, volgens de eerste schattingen, op vele millioenen francs. Uit vele plaatsen van midden-Servië wordt ge meld, dat er gevaar Is ontstaan tengevolge van 'hiooge waterstanden. 'Volgens d-e correspondent van de „Morning Post" te Weenen gaat keizer Frans Josef in Juni a.s. naar Ragusa om dan voor de eerste maal een bezoek te brengen aan zijn nieuwe bezittingen, Bosnië en Herzegowina, welke hij van noord tot zuid wil doorreizen. Naar „Neerlandia" meldt heeft de Deensche regeering besloten, den bouw van de onderzee- sche booten, die op 'het verdedigingsprogramma staan, aan de firma Whitehead te Fiume op te minuten zijn. Jeanne verhaastte weer haren stap. In het midden der straat die zij volgde, werd hare aan dacht getrokken door een winkel van goederen en gemaakte kleeren die pas geopend was Jeanne ging binnen Eene vrouw van gevorder den ouderdom, was bezig stukken stof te rang schikken. Wat is er van uw believen, zuster vroeg zij. Ik zou, antwoordde de weduwe van Pierre Fortier, een kleed willen hebben, zeer warm, voor eene vrouw welke ik ga bezoeken. Zij is onge veer van mijne grootte. Ik zal u iets laten zien, dat u zal aanstaan, ik ben er zeker van, zuster. En de koopvrouw haalde uit een kast een hoop kleedingstukken. In eenige seconden was Jeanne bediend. Zij kocht behalve de kleeren. nog een grooten wollen doek liet alles bijeenpakken en betaalde. Men ziet, dat gij haastig zijt, zuster zeide de koopvrouw. Gij vertrekt zeker met den trein naar Parijs. Hij zal hier eerst ten zeven ure drie en veertig minuten aankomen Gij hebt nog een kwartier tijd LVIII. Jeanne dacht dat het voorzichtig was de koop vrouw om den tuin te leiden. Zij antwoordde dan ook Ik ben haastig, omdat ik vrees te laat te dragen. Het succes van de firma Whitehead, zegt het blad. verder mag in zeker opzicht ook een Nederlandsch succes worden genoemd, daar de afdieeling onderzeesche booten van de firma Whitehead tot bloei is gekomen onder ,de directie van een Nederlander, den heer P. Koster, en in die af deeling taf van Nederlanders een werkkring vinden. „Neerlandia" meent, dat genoemde firma voor den houw van onderzeesche booten ook in onmiddellijke verbinding staat met een onzer scheepsbouw werven en wel de Maatschappij de Schelde te Vlissingen, waai- de onderzeesche boo ten der Nederiamdsche zeemacht tot nog toe ge bouwd zijn. Voor het hof van appèl ta Moskou is gister met gesloten deuren het geding tegen de groep der Moskousche organisatie van revolutionaire socialisten begonnen. Er staan 27 beklaagden te recht; onder dezen bevindt zich de Engelsche onderdaan Watson. Het Engelsche ministerie van landbouw heeft bepaald, dat voortaan elk paard, dat naar Ne derland of België zai worden vervoerd, een etmaal tevoren bij het havenbestuur moet worden aange geven. Er kan dan onderzocht worden of het zeewaardig is. Het Duitsche Keizerpaar zal met Prinses Louise Zaterdag e.k. te Straatsburg komen en tot 26 April in den Elzas toyven. De Keizer zal de troepen van het garnizoen Maandagmorgen de revue laten passeeren. Volgens de «Morning Leader" is Sasanoff de aangewezen opvolger van iswolsky als Minister van öuitenlandsche Zaken Laatstgenoemde wordt, naar men weet, ambassadeur te Rome. Hij vervangt als zoodanig vorst Dolgorouky, die naar Parys gaat. De ambassadeur te Parijs verlaat den diplo- matieken dienst. Staatscommissie inzake drinkwatervoorziening. De Stct. no. 92 bevat een Kon. besl. van 18 dezer, waarbij lo. eene Staatscommissie is ingesteld tot het dienen van advies aan de Regeering over ver zoeken om steun voor plannen van drinkwater voorziening 2o. zijn benoemd: tot lid en voorzitter: dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra- venhage tot leden L. W. Havelaar, directeur der gemeentelijke duinwaterleiding te Haarlem; dr. G. A. F. MolengraafT, lioogleeraar aan de Technische Hoogeschool, te 's-Gravenhage M. Onnen, luitenant-kolonel, commandant in het genie-commandement, te Utrecht J. M. K. Pennink. directeur van de gemeente waterleiding te Amsterdam J. C. Ramaer, hoofdingenieur-directeur 1ste komen voor de mis. Ik verlaat de stad niet. En haar pak en het geld opnemend vertrok zij. Een kwartier, dacht zij. En het begint reeds dag te worden. Ik had nochtans gaarne van kleederen verwisseld. Maar waar Zij stapte voort. Eensklap zag zij eene open staande deur een donkere gang. Zij snelde er heen. Aan het einde van den gang bevond zich een trap waarvan men de eerste treden te mid den van de duisterenis ter nauwernood kon on- derscheideu. Boven in het huis heerschte de diep ste stilte. De vluchtelinge nam gauw het kapsel af dat zij droeg, en rolde het ineen. Zij nam denman- tel af, die over hare schouders hing, trok de kloosterkleederen uit, en in een ommezien had zij de kleederen aangetrokken, welke zij daar zoo even gekocht had en zette de muts op. Na den wollen doek om den hals geknoopt te hebben, maakte zij een pak van het costuum d er zuster, nam liet onder den arm, verliet de gang en begaf zich naar het station. Hare nieuwe kleederen gaven haar het uitzicht van eene werkvrouw van het dorp. Toen zij het station naderde, hoorde zij bellen. Haar hart kromp ineen Was dit het teeken niet tot het vertrek van den trein? Zij begon te loopen en stormde de wachtzaal binnen. {Wordt vervolgd.l sSt «IQ,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1