Dagblad voor Schiedam en Omstreken. A b o i n e e r 10 op ie Na misdaad vergelding. Nieuwe ScMeilauclie Cenraii De WereltotoinstBlIlEi te Brussel. iel natie GelUastreeri MimM 33ste Jaargang. Maainiae 25 April 1910. l\o. 9698. gnit 10 c. Meet. 0.45 q. nel f 1.35 g. 3»d. Ot'ficieele berichten Goedgekeurde Hengsten. Biiitonlandseh Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIêN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. AAN V ULLINGS-STAAT van De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gezien een schrijven van de Algemeene Keu ringscommissie voor de Paardenfokkerij d.d. 8 April 11., no 67 Maken bekend, dat bij eene op 12 Maart 11. te Rotterdam gehouden buitengewone keuring inge volge art. 6 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 Staatsblad no. 204) voor deze Provincie alsnog is goedgekeurd de navolgende hengst (vermeld op den staat ter gebruikelijke plaatsen aangeplakt). 's-Gravenliage. den llden April 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PA TI.IN Voorzitter. F. TAVENR4AT, Griffier. RUSLAND. De Doema heeft Vrijdag zonder gedachtenwis- seling het ontwerp van wet goedgekeurd waarbij twaalf en een half millioen gulden toegestaan wordt voor hetin stand houden der lagere scholeh in Rusland boven het krediet van vijf millioen, dat voor dat doel op de onderwijsbegrooting is uitgetrokken. Van de hand van generaal Koeropatkine, Russisch opperbevelhebber in den Russisch-Ja- panschen oorlog, is het derde, tevens het laatste deel van zijn mémoires verschenen Hij beschul digt daarin de pers, liet gezag van dé Russische legeraanvoerders ondermijnd en de Russische troepen gedurende den oorlog gedemoraliseerd te hebben. Generaal Koerapatkine vraagt met aandrang, dat in een toekomstigen oorlog alleen zulke ge beurtenissen in de dagbladen gepubliceerd worden, die het moreel van het leger kunnen verhoogen. TURKIJS. De eerste kamerheer Loufti-bey verklaart, dat de Sultan alleen lijdt aan een goedaardig geval van mazelen. De algemeene toestand is uitmun tend de Sultan gaat voort zich met de Staats zaken te bemoeien. Hij ontvangt dikwijls perso nen uit zijne omgeving en lijdt aan geen enkele organische ziekte. In het paleis zijn een veertig tal gevallen van mazelen, allen van goedaardig karakter. Prins Ziaddia, oudste zoon van den Sultan, is mede aangetast. De minister van Financiën heeft bij het beëindigen van het begrootingsdebat in de Ka mer verklaard, dat 't voor de eerste maal is dat Turkije zonder schuld is met een saldo van 2 millioen pond. Al de ontvangsten, vooral die der douane, toonen vermeerdering aan. De regeering is voornemens een patentbelasting voor de vreem delingen in te voeren. De minister hoopt dat 83) Re pastoor schudde het hoofd. Ik kan u daarover slechts onbepaalde inlich- t'ngen geven, antwoordde hij Toen ik bezit genomen had van de pastorie heb ik hooren ver tellen, dat de zoon der zuster van den goeden Pastoor Laugier de lijkplechtigheden van zijn oom was komen bijwonen en dat hij daarna aanstonds naar Parijs vertrokken waê met een vriend van den overledene. Meer weet ik niet. Kunt gij mij dan ten minste den naam niet Zeggen van dien vriend van uwen voorganger Ik heb hem nooit gekend. De burgemeester van het dorp kent hem teisschien De tegenwoordige burgemeester is eerst Zeven-en-twintig jaar oud. Maar de vroegere burgemeester.... die fan 1861 S Hij is sedert lang dood. Twee anderen heb- öen hem sedert dien opgevolgd De dienstmeid van pastoor Laugier Zij was gestorven voor den pastoor en zijne de mogendheden haar zullen aannemen omdat 't onrechtvaardig zou zijn, de vreemdelingen bij de opbrengst der belastingen uit te zonderen. Verder verklaarde de minister nog dat de re geering geene protectionische staatkunde zal vol gen. Zij zal de conclusiën der handelsverdragen betreffende de tarieven in acht nemen. Zij hoopt dat de andere mogendheden er in zullen toestem men dezen weg te volgen, zooals Oostenrijk dat gedaan heeft door het Rosnische protocol. Ten slotte kondigde de minister nog eene hervorming van het muntstelsel aan. In regeeringskringen le Gonstantinopel loopt het gerucht, dat in het antwoord dat zij aan de Porie zonden terzake van de jongste stappen met betrekking tot de eedsaflegging der nationale Cretenzischie vergadering de beschermende mo gendheden van Kreta herhalen, dat de rechten van Turkije niet zullen worden geschonden, zon der zich overigens door formeefe beloften met betrekking tot de eedsaflegging te binden. De toestand in Albanië blijft nog steeds zeer onrustwekkend. De Albaneezen hebben besloten zich tot het uiterste te verzetten tegen de afgifte der wapenen door de bevolking. De keizerlijke Turksclie bank ontving een ministerieele order om 100.009 Turksclie ponden beschikbaar te stellen voor de operaties van liet leger in Albanië. Volgens inlichtingen uit zekere bronteCon- stantinopel verkregen, strijden sedert eergister- ochtend ongeveer 10.000 Albaneezen te Stimla (sandjack Prichtina) op den weg van Verizovitch naar Pritzend tegen acht bataljons Turksclie troe pen. Nadere bijzonderheden over dat gevecht ontbreken nog. SERVIë. Thans komen er steeds nieuwe, vreeselijke bij zonderheden tot ons omtrent den watersnood, die het ongelukkige Servië heeft bezocht. Het ergst schijnt de stad Kragujevatz te zijn getroffen. Daar staan 530 huizen kerken, fa brieken, openbare gebouwen, gevangenissen en ziekenhuizen onder water. Geheele straten zijn door bet water totaal vernield. Sinds gisteren worden 18- nieuwe verliezen aan menschenlevens gemeld. De geweerfabriek en het kruitarsenaal konden gelukkig bijtijds geïseleerd worden. In de omgeving van Kragujevatz zijn 20 dor pen geheel en al overstroomd. Ontzaglijke scha de is door het hoogwater onder den veestapel aangericht. Groote kudden trekdieren, ossen en paarden, zijn omgekomen. Alleen in de stad Kragujevatz wordt de aan gerichte schade op 2 millioen dinaren geraamd. De koning verleent zeer krachtigen steun bij het inzamelen van gelden, terwijl ook de Servi sche regeering met groote geldsommen helpt. CHINA. Een nader telegram aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen van de Engelsche De zuster was weduwe, niet waar. Ja. Zij is te Chevry gestorven Ik geloof het. Dan moet haar naam ingeschreven zijn in de boeken dér kerk in die van het gemeentehuis, en ook op een graf? Dat is zeker, doch gedurende den oorlog is alles vernield. Men heeft hier verscheidene malen gevochten. Het gemeentehuis en drie vierden dei- woningen van het dorp zijn afgebrand de boeken der kerk werden geplunderd, en de grafzerken door de houwitsers verbrijzeld. Dus, murmelde Jeanne wanhopig, ik zal niets kunnen te weten komen. Al de vragen der vluchtelinge hadden ten slotte eenige verbazing en daarna eenig wantrouwen opgewekt in den geest van den priester. De he vige ontroering van Jeanne werd elk oogenblik meer en meer zichtbaar. Welk groot belang, welk persoonlijk belang hebt gij om die dingen te weten? vroeg de pas toor op het woord «persoonlijk" aandringend. Jeanne sidderde Zij was te verstandig om niet te begrijpen, dat men haar begon te verdenken. Verder vragen was gevaarlijk voor haar dat kon de politie op haar spoor brengen, in geval deze veronderstelde, dat zij naar Chevry gekomen was om haar kind terug te vinden En zich tot den priester wendenpe, die haar met onderzoekenden blik beschouwde, zeide zij Ik heb het u reeds gezegd, mijnheer pas legatie te Peking ontvangen, meldt dat de consul- generaal te Tsjangsja gisteren laat heeft geseind, dat georganiseerde benden in de buurt weer aan het oproer maken zijn gegaan. Alle vreemdelin gen, behalve een man, die weigerde de stad te verlaten, hebben de wijk genomen op de twee Engelsche schepen in de haven. 'De „Parsevftl' II", komende van Homburg, is Zaterdagnacht om 12 u. 55 voor de luchtschip- totoidis te Bickendorf vlot geland. In de Kamer is eergisteren de begrooting behandeld. De minister van financiën zeide, dat 't tie ^eerste maal was, dat Turkije zonder schulden is en T. 2,000,000 in kas heeft; alle inkomsten vermeerderen. De regeering koestert het voorné men een patent voor vreemdelingen in te stellen en hoopt, dat de mogendheden dit goed zullen keuren. De regoering zal geen protectionnïstische politiek, omhelzen; zij zal de sluiting van han delsverdragen nastreven. Zij hoopt dat de mogend heden zullen goedkeuren dezen weig te volgen. Voorts kondigde die minister een hervorming van het geldwezen aan. Een draadbericht uit Lake Charles (Lousiana) meldt (het volgendeEen brand heeft verscheidene honderden gebouwen verwoest, met name de bu reaux van den gemeentelijken dienst, een ka tholieke kerk en een klooster. De verliezen wor den geschat op twee millioen dollars. De heer Estrada Gabrara is voor zes jaren herkozen als president van Guatemala. (Van onzen bij zonderen verslag y ever/. Brussel, 25 April. Van de firma's die in het Hollandsche paviljoen exposeeren, kunnen wij natuurlijk slechts enkele noemen. Er zijn ruim 317 deelnemers. De groep opvoeding en onderwijs komt goed voor den dag, de meeste vak- en industriescholen uit ons land hebben inzendingen gestuurd, waar onder de Kon. Ned. Kantwerkschool en de af deed ng Bouwkunst van de Academie van Beel dende Kunsten beicle te 's-Gravenhage. Voorts noemen wij nog de sub-Commissie voor lager, middelbaar en hooger onderwijs te Amsterdam. Andere groepen, zooals materieel voor werk tuigkunde, grafische vakken hebben ook hun beste beentje voorgezet. Hiervan noemen wij o.m. Joh. Enschedé Zn. te Haarlem, Senefelder, Amster dam, Vereeniging tot bevordering der belangen des Boekhandels, Begeer te Utrecht, de Topogra fische Inrichting en voorts onder werktuigkunde, Gebr. Stork Co. te Hengelo, de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden, Hofstede, Crull en Wil link, firma de Vries Robbe Co. en de Koper- gieterij v/h Dekkers Co., allen te Hengelo. toor, het is niet voor mij dat ik dit alles vraag. De vriendin, welke mij met deze taak belast heeft, had mij gesmeekt aan te dringen, ten einde eenige inlichtingen te bekomen, hoe gering ook, over het kind. Ik wilde den naam weten der zuster van pastoor Laugier, ten einde den naam van haren zoon te kennen. Is er dan iemand, die er zulk groot belang bij heeft dien zoon terug te vinden Van welken aard is dat belang? De toon waarop die woorden uitgesproken werden, bewees duidelyk genoeg aan Jeanne, dat het wantrouwen aangroeide. Ik weet er niets van, antwoordde zij verle gen men heeft mij met eene boodschap belast, ik heb ze vervulddat is alles. En Ik weet enkel wat ik u gezegd heb. Ga in het dorp vragen. Misschien zult gij er iemand vinden die u beter zal inlichten dan ik. Dat God u geleide, mijn kind... LX. De priester verliet de kerk Jeanne was ontmoedigd De arme vrouw knielde op den vloer neer tegenover het koor. Mijn God!... mijn God! stamelde zij, de saamgevouwen handen ten hemel verheffend waar te zoeken Ik zal nimmer iets vernemen. Alles slaat mij tegen. «Almachtige God, God van goedheid, God van rechtvaardigheid, ik smeek u, geef m\j raad, Van de groep electriciteit memioreeren wij de inzending van Philips uit Eindhoven. 'De Kon. Ned. Landbouw-Vereeniginig, de Ned, Tuinbouw-Raad, het Nederlandsche Rundveestam boek en verschillende inzendingen van Zuivel fabrieken toonen aan wat Nederland op het gebied van land- en tuinbouw vermag. Op het gebied van jacht, hoschbouw, visscherij treft men als deelnemers o.a. aan het Staats- boscbbeheier en de Nederiandsohe Heidemaatschap pij beide te Utrecht, dan de Ned. Vereeniging tot bevordering der visscherij, het Rijksinstituut vóior diepzeeonderzoek (Directeur Dr. H. C. Re- deke) en het Zoölogisch station der Ned. Dier kundige vereeniging. IDe groep voedingsmiddelen neemt een ruime plaats in. Wij zien hierbij o.a, Rademaker's Cacao en chocoladefabriek uit 's-Gravenhage, Erven de Jong, Wormerveer, De Maatschappij „Nutricia" Zoetermeer, de Wester Suikerraffinaderij uit de hoofdstad en J. van Woerkom uit Aiterna bij Nijmegen. Wat de Metaalnijverheid aangaat, de neventer Matrassenfabriek „Holtkamp" uit Deven ter, Georg Wilson, fabriek van gasmeters te 's-Gra venhage, de Bossche Machinefabriek „Grasso" uit Vugt bij 's-Hertogenbosch en de Eerste Rotter- damsche Stoomfabriek van Kunstsmeedwerk mo gen zeker genoemd worden. Onder de groepen versiering en meubelen voor openbare gebouwen, weefsels enz. vinden wij in zendingen van Oor en Kohier (Pottery Rembrandt) te Nijmegen, de aardewerkfabriek „Amstefhoek" te Amsterdam, de Plateelbakkerij „De Distel", Amsterdam, Dr. P. J. H. Cuypeirs te Roermond, F. van Zwet, W> Kuit, M. D. Renssen en J. C. Mouten (tapijtfabriek) allen uit Deventer, H. P. Berlaga te Amsterdam, W. J. M. Walenkamp te Amsterdam, Smits en Fels, architecten te 's-Gra- venhago, Jan Kuyper, hoofdleeraar aan de Aca demie voor beeldende kunsten te 's-Gravenhage, de Eindhovensdhe tapijtfabriek te Eindhoven, de Hengelosche Tapijtweverij (j. H. Kremer) te Hen gelo, J. A. Hoe ting en de Erven Dorens te Am sterdam, benevens G. P. Tierie te 's Hertogen bosch. De chemische nijverheid is sterk vertegen woordigd, o.a. door vele firma's uit het zuiden van ons land o.a. T. v. Muyen Zn. te 'sHer- togenhosch, voorts de Hollandsche Melksuikerfa- briek, te Amsterdam, de Kon. Stearine kaarsen fabriek te Gouda, Spalteholtz Amescthot, de Ned. Cocaïnefahriek te Amsterdam etc. Onder de andere bedrijven vinden wij nog de Deventer Capsulenfabriek te Deventer en het Vries- seveem uit Amsterdam. De rubriek Maatschap pelijke Huishoudkunde telt onder hare inzenders B. en Wi. van Amsterdam, de Directeur-Generaal, van den Arbeid, de Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, de Rijkspostspaarbank, de Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeur zen te 's-Gravenhage, voorts de Volksbond, Veree niging tegen Drankmisbruik te Utrecht en de geleid mij 1.... Een man heeft naar Parijs een kind meegeno men, dat men zeide den neef van pastoor Laugier te zijn. Dat kind moet het mijne zijn. De zuster van den pastoor van Chevry had mij beloofd over mijn zoon waken Zij zal hare belofte gehouden hebben Jeanne bracht hare handen aan haar brandend voorhoofd en barstte in snikken los. Welnu! hernam zij eenige oogenblikken later, het hoofd eenklaps oprichtend. God zal zich mijner erbarmen... Hij zal toelaten dat ik mijne kinderen weervinde Mijn zoon moet te Parijs zijn... In Parijs zal ik zijn spoor zoeken, zoodra ik weet wat er van mijne dochter is geworden Jeanne begon daarna te bidden en dat gebed hergaf haar kracht en moed. Zij verliet de kerk. De schemering was aangebroken. De ontsnapte uit Clermont hernam te voet, door de sneeuw, den weg naar het station Brie- Comte-Robert Te negen uur 's avonds was zij in Parijs terug. Zij verliet de Bastillewyk niet, daar zij den volgenden morgen den trein wilde nemen die haar naar Joigny moest voeren, waar, zooals wij weten, hare dochter Lucie was uitbesteed. (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1