Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. die beiden als Minister ontslag hadden gevraagd, zijn op dat verzoek teruggekomen. Zij kunnen nu een ministerie samenstellen uit een lijst van 20 oud-Ministers en Parlementsleden. Prins en Prinses Fushismi. In Braks Doelen Hotel te Amsterdam heeft gisteravond de maaltijd plaats gehad, aangeboden door den burgemeester van de hoofdstad aan den Japansehen Prins Fushismi en diens echtgenoote Behalve de hooge gasten en de voornaamste leden van hun gevolg zaten aanDe Japansche gezant te 's-Gravenhage en mevrouw Röell, benevens de heeren H.) de Jongh en W. G. Siewertsz van Reesema, respectievelijk consul van Japan te Rot- dam en waarnemend consul te Amsterdam. De Prinses was, evenals de haar vergezellende dames, gekleed in rijk Europeesch avondtoilet. In het haar droeg zij een diadeem. Officieele toosten werden er niet uitgesproken, daar de etiqette meebrengt, dat het vorstelijk echtpaar eerst na ontvangst door H. M. de Koningin zijn incognito opheft. Te halftien kwamen de rijtuigen weer voor en werd naar het Amstel-hotel teruggereden. Juliana-dag. In den Haagschen gemeenteraad vroeg gisteren de heer Wesseling inlichtingen omtrent het be sluit, geen vacantie op den Julianadag te geven. In 1901 heeft het raadslid Verloop een voorstel in zake vacantieregeling ingediend, dat scheen dus wel des Raads te zijn. De schoolcommissie was vóór deu Juliana-dag als vacantiedag. In den breede zet spr. uiteen wat de Juliana-dag voor 's-Gravenhage beteekent. Men heeft de nationale psyche miskend. De heer Ter Laan vroeg hierna het woord. De voorzitter zeide daarop, geen verdere dis cussie te kunneu toestaan. De heer Ter Laan wenschte óók wat te vragen. De wethouder Van Sandick ontkende, dat op dit stuk de Raad het recht van interpellatie heeft B. en VV. zijn dus geen verantwoording schuldig. Maar B en VV. willen wel mededeelen, dat zij, in overleg met de schoolopzieners, den Juliana- dag niet onder de vacantiedagen opgenomen heb ben, omdat er nooit op zulke dagen vacantie is gegeven, en dit jaar de dag reeds op een Zater dag valt het 'volgande op een Zondag. Over twee jaar zal men dus een regeling kunnen treffen. De voorzitter kon geen verdere discussie toelaten. De Pamanoekan- en Tjiasseinlanden. Reuter seint uit Londen, d.d. 25 April De «Financial News" bevat een groot artikel van de hand van iemand, die beweert 20 jaar lang, o.a. als secretaris-generaal, deel uitgemaakt te hebben van het Nederlandsche koloniale gou vernement. De schrijver geeft een gedetailleerde verklaring van de verschillende soorten van landbezit in Nederlandsch Indië. Om de Britsche geldbeleg gers gerust te stellen in zake de aan de regee ring toegeschreven plannen, legt hij er den nadruk op, dat onteigening alleen langs wette- lijken weg mogelijk is en dat in elk geval het bedrag der schadeloosstelling niet vastgesteld wordt, door gouvernementsambtenaren maar door een onafhankelijke commissie. Schrijver eindigt met te verklaren, dat 't volkomen onrechtvaardig is den staat der Nederlanden of de koloniale regeering een oogenblik te verdenken van aan slagen op de veiligheid van eigendomsrecht. De «Financial News" beveelt de zorgvuldige bestudeering van het artikel aan en noemt het te gellijkertijd een goed denkbeeld om voortaan op de prospectussen van Java-maatschappijen duidelijk te doen drukken (wanneer dit het ge val is), dat de maatschappij en haar land niet vallen onder de Nederlandsch-Indische wet op de particuliere landerijen. T. P. baron Mackay. Zaterdag vierde een algemeen geëerd landge noot, de heer T. P. baron Mackay, die den lande in onderscheidene functiën heeft gediend en thans hd is der Aigemeene Rekenkamer, zijn 70sten ver jaardag. IDe heer Mackay is als penningmeester van de Unie „Een school met den bijbel" geen onbekende en beet zeer veel tot den bloei onzer Ohr. scholen bijgedragen. (St.) Prof. dr. H. Poels. Naar wij uit goede bron vernemen, zal dr. H. Poels na de vacantie zijn ambt als hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit van Washington neer leggen en voor goed naar Europa terugkeeren. (Tijd.) Gep. majoor Swart. •{- Inden ouderdom van bijna 55 jaren is te's-Gra venhage overleden, de gepens.-majoor van de ar tillerie van het leger in Nederl. Indië, de heer J. L. Swart. De thans ontslapenen werd in 1876 benoemd tot tweede-luitenant en verliet den militairen dienst in 1899. Ter gelegenheid van de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894 werd de heer Swart ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten eervol ver meld. Na zijne pensionneering wijdde de heer Swart hier te lande in de burgermaatschappij zijne krachten o. a. op het gebied der coöperatie. Zoo was hij o. a. lid van den Raad van Commis sarissen der Coöp. Winkelvereeniging, vroeger van het district 's Gravenhage der Vereeniging «Eigen Hulp", en lid van het Bestuur der Coöp. Aardappelen- en Brandstoffen-Vereeniging van «Eigen Hulp", tevens belast met de leiding der dagelijksche zaken. Ook was hij secretaris van de Vereeniging «Moederland en Koloniën. Zondagsrust in de Scheepvaart. De vergadering van reeders en kapiteins van sleepbooten, ter bespreking van de invoering der algeheele Zondagsrust, welke deze week in Hotel Coomans te Rotterdam zou bijeenkomen, gaat, naar aan de «Dordt. Ct." wordt gemeld, niet door. Katholieke Sociale Week. Met goedkeuring van den Bisschop van Haar lem zal de vijfde Sociale Week dit jaar gehouden worden te Amsterdam Als datum is vastgesteld 14—21 Augustus. Werd het vorig jaar een meer theoretisch program gegeven «Inleiding tot de studie der Volkshuishoudkunde", thans is als algemeen on derwerp gekozen: «De Sociale Actie". Het ligt in de bedoeling, ditmaal enkel onderwerpen van practischen aard op het programma te plaatsen. De Sociale Week zal geopend worden met een rede over: «De Kerk en de Sociale Kwestie". Vrede door Recht. De Aigemeene Nederl. Bond Vrede door Recht zal zijn aigemeene vergadering houden op 18 Mei, te Amsterdam. Ned. R. K. Bond ran Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Woensdagavond j.l. had het Dag;. Bestuur van biovengenoiemden Bond in het gebouw „St. Bavo" te Haardun eene bespreking met ©enig© R. K. Kantoor- en Winkelbedienden. Een comité werd geconstitueerd om de oprichting van een R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbediendenvereeniging te Haarlem voor te bereiden. Binnenkort zal hier voor aan alle R. K. Bedienden een uitnoodiging gedaan worden. Bond van gemeente-politiebeambten. De jaarlijksche aigemeene vergadering van ge noemden bond zal worden gehouden op Woens dag 11 Mei in het Café-Restaurant De Korenbeurs te Haarlem. Aan de orde komen o.a. voorstellen betreflende het herstellingsoord en tot wijziging van de Proeve van Wetsontwerp, samengesteld door den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke ambtenaren, waar men ook politiebeambten wil invoegen. Een afdeeling wil de oprichting van een Weer- standskas, waaruit degenen, die buiten hun schuld uit den dienst worden ontslagen, zullen worden gesteund tot zij een andere betrekking hebben gekregen. Ned B.-K. Esperantisten-Bond. Men schrijft ons Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Esperantisten-Bond «Ne- derlanda Katolico" hield den 24sten April eene vergadering in 's-Hertogenbosch. Door den heer Lutkie L.zn. werd verslag uitgebracht over het Eerste Internationaal Katholiek Esperantisten- Congres, gehouden van 30 Maart tot 4 April 1.1. in Parijs, hetwelk hij bezocht had als officieel afgevaardigde van den Bond. Het Congres was uitstekend geslaagd. Een internationale Bond van R. K Esperantis ten werd definitief opgericht. Door den afgevaardigde van Nederland, was een ontwerp van een algemeen reglement, opge steld door het hoofdbestuur van «Nederlanda Ka- tholiko", ingediend dat, met; eenige kleine wij zigingen aangenomen werd. Verder werd be sloten om het 2e Congres te houden in Nederland. Om dit «tweede" te doen slagen, is het noodzake lijk om reeds te beginnen met de propaganda daartoe zullen de verschillende commissies wor den uitgebreid en opgewekt om ijverig te werken. Vervolgens werd een commissie ingesteld om personen van invloed te verzoeken om zitting te nemen in het voorloopig Congres-comité, terwijl aan het doorluchtig Episcopaat moreele steun zal gevraagd worden. Besloten werd om de as. jaar vergadering van den Bond te houden den 28 sten Augustus te 's-Gravenhage. De heer Van Vorst. Naar men mededeelt, zal de heer Van Vorst (ex-pater Celestinus), die een tijdlang nog al een werkzaam aandeel nam in de sociaal-demo cratische beweging in het zuiden des lands, bin nen korten tijd zich metterwoon vestigen in Bel gië, vermoedelijk te Luik. Muziek voor mindergoeden. De Gemeentebesturen zijn, naar de «Arnh. Ct." meldt, verzocht om aan Gedep. Staten inlichting te verstrekken omtrent de navolgende punten: 1. Gaan in de Gemeente van de zijde van bijzondere personen of vereenigingen bemoeiingen uit tot verbreiding van goede muziek, meer be paald ten einde de minder gegoeden in staat te stellen daarvan te genieten en bij hen het gevoel voor en de belangstelling in de muziekkunst te ontwikkelen 2e. Hebben zich onder de minder gegoeden in de Gemeente vereenigingen gevormd tot be oefening der muziek en zoo ja, met welken uit slag 3e. Worden uit de Gemeentekas subsidiën verleend ter bevordering van vorenomschreven doeleinden Snellere postdienst Engeland-Nederland. Reuter seint uit Londen De Southeastern Chattam Spoorwegmaatschap pij bericht, dat de nachtpostdienst naar Neder land via Queensborough-Vlissingen, met ingang van 1 Mei, één uur zal worden versneld. Onbeheerde nalatenschap. 'De minister van Biiitenliandlsche Zaken brengt ter aigemeene kennis, dat bij den „'Master of the Supreme Court" te Pretoria in berusting is een bedrag van 163.13.171/2, zijnde de op brengst van die onbeheerde nalatenschap van wijten Maurits Italianer, vermoedelijk Nederian- d'er, geboren ongeveer'lö Mei 1858, geboorteplaats onbekend, en overleden te Boksburg (Transvaal) 28 Augustus 1892. Hun, die meenen aanspraken o|p bovengenoem de nalatenschap te kunnen doen gelden, wordt verzocht daarvan mededeeling te doen aan het depiartement van Buitenland,sohe Zaken, onder overlegging van de noodige bewijsstukken. (St.-Ct.) Retourkaarten S.S. Tentoonstelling te Brussel. Zooals bekend, is de geldigheidsduur van de retourkaarten naar Brussel in den regel slecht» 3 of 4 dagen Aangezien zulks voor een bezoek aan de tentoonstelling wel wat kort is, zou een reiziger zoowel voor de heen- als voor de terug reis eene enkele reiskaart moeten nemen, wat duurder is dan eene retourkaart. Ter vermijding hiervan zullen tijdens de tentoonstelling ten ge rieve van het Nederlandsche publiek alle retour biljetten, uitgegeven door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Neder landsche Centraal Spoorweg-Maatschappij, daar onder begrepen de zoo goedkoope 're tour biljetten voor gezelschapsreizen, zonder prijsverhooging een geldigheidsduur hebben van 10 dagen. Daarenboven zullen rechtstreeksche plaatsbe wijzen voor eene enkele reis en voor eene reis heen en terug (dus 10 dagen geldig) naar Brussel tijdelijk worden afgegeven door de stations Assen, Brammen, Culemburg. Deurne, Dieren- Doesburg, Driebergen, Ede, Eist, Franeker, Har- lingen, Meppel, Oosterbeek Laag, De Steeg, Sittard en Velp. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 224. Geopend alle werkdagen van 9£ tot lit. voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker jongen voor asbest- fabriek jongen voor drukkerij (bekend met zetwerk halfwas letterzetter Schoenma kersjongen kleermaker kistenmaker draaier halfwas smid smidsjongen. Voor buiten de stad. Wagenmaker bankwerker-plaatwerker teekenaar voor machinefabriek koperslager. Aangeboden Arbeidskrachten. Halfwas timmerman stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper bank werker machinebankwerker monteur rij wielhersteller plaatwerker voorslager klinker metselaar opperman grondwer kers straatmaker loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker isoleerder kurkensnijder tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje naaister voor verstelwerk baker. Raadsvergadering. Wegens bijzondere omstandigheden kan de Raadsvergadering op Dinsdag 3 Mei a. s. niet plaats hebben, doch wordt deze verdaagd tot Dinsdag 10 Mei a s. De Missie in China. De weleerw. pater Noyen, missionaris van het Missiehuis te Steil, die zich zoo beijvert zijne missie in China, waarheen hij binnen eenigen tijd terugkeert, in haren geldelijken nood te hulp te komen, heeft zeker buitengewoon succes op zijn werk. Reeds den eersten avond dat hij hier optrad, was de Bondsgehoorzaal door een vrij verscheiden publiek geheel bezet. Nadat het kwartet «Harmonie" het «Ave Ma ria" van Fr. Witt op verdienstelijke wijze, met juiste uitspraak ook van het Latijn, ten gehoore had gebracht, dankte pater Noyen, in Chineesche kleederdracht optredend, voor die talryke deel neming die hij niet aan nieuwsgierigheid maar aan belangstelling in de Missie toeschreef, aan het verlan gen om te weten hoe de missionarissen werken en hoe de miss'es steeds vooruitgaan. Daarbij dankte de missionaris het kwartet «Harmonie", het jon genskoor der eerw. Broeders, de heeren van den Volksbond en de zelatricen, die allen hadden sa mengewerkt om zijne lezing het gewenschte suc ces te bezorgen. In het eerste deel zijner rede schetste pater Noyen, na een inleidend woord over de reis naar China die tegenwoordig heel wat gemakkelijker gaat dan vroeger, hoewel zij nog 16 volle dagen sporens eischt, de afgodische gebruiken .in China, de tallooze afgoden die de Chineezen aanbidde n daarbij op het doek brengend. Ook hoe de be woners van dat onmetelijke rijk zich het leven na den dood, bijzonder de zielsverhuizing, voor stellen, werd door verscheidene lichtbeelden met nadere verklaring toegelicht Merkwaardig is, dat onder al die wanbegrippen toch nog eenige spo ren te ontdekken zijn van de denkbeelden die ook onder de Christenen leven. Opmerkelijk is vooral de eerbied die de Chineezen voor de hu welijkstrouw en de zuiverheidsdeugd aan den dag leggen. Toen ons na dit eerste lezing-deel nog het heerlijke «In het Woud" van Joh. Verhulst was te genieten gegeven, werd door het jongenskoor der eerw. Broeders uitgevoerd «Michiel Adriaansz de Ruyter", kindercantate voor soli, koor en piano, woorden van W. H. Hasselbach, muziek van A. Lijsen. Door aller verdienstelijke samen werking kwam deze schoone cantate wel tot haar recht en gaf zij het opgetogen publiek bijzonder genoegen, zoodat de menigte, bijzonder smakend de passages over Michiel's guitestreken, enkele strofen geestdriftig medezong. Daarna zijne lezing vervolgend, gaf de missio naris ons de Missie in China in beeld en woord, maar schetste ons allereerst den nederigen oor sprong van het Missiehuis in Steyl tijdens den Duitschen «JCulturkamp," in 1875. door de goed gunstige beschikking van Z. M. koning Willem III door de Duitsche paters gesticht. Die herin nering gaf hem aanleiding allereerst de beelden der leden van ons Koninklijk Huis op het doek te brengen. De beeltenis van onze geliefde Ko ningin met het Prinsesje werd met geestdrift begroet en ook daarna die van Koningin en Prins toegejuicht. Daarbij werd het «Prinsesselied" door het jongenskoor gezongen. Vervolgens werd ook het portret van Z. H. Pius X hij die ook door krachtigen steun aan het werk in de missiën alles in Christus wil herstellen in verschillende poses getoond, met geestdrift be groet. Door het jongenskoor werd daarbij het zoo toepasselijk «Aan U, o Koning der eeuwen" gezongen. Pater Noyen schetste ons vervolgens, na ook de beelden van het oude en nieuwe missiehuis in Steyl en het portret van den stichter» pater Jansen vertoond te hebben, het missiewerk in China in zijne ontzaglijke moeilijkheden, ver moeienissen, gevaren en ontberingen, in zijn lijden tot den marteldood toe. Treffend was vooral te zien een fotografie van de door stoken en bebloede kleederen der missionarissen die tijdens den Bok sersopstand op smartelijke wijze het leven lieten. Maar ook hier was het bloed der Martelaren het zaad der Christenen; immers in paters missie alleen, die van Shantoeng, steeg het getal geloo- vigen tot 52UOO oude en 4U.U00 nieuwe chris tenen (catechumenen). Ook het getal priesters is belangrijk vermeerderd en het aantal zusters, die vooral voor het bekeeringswerk der vrouwen onontbeerlijk zijn, beduidend toegenomen. In geheel China zijn thans reeds '114 missiën en 1120 priesters. Met de gelden der H. Kindsheid werd reeds aan 150.00Ü kinderen mèt het stoffe lijk het geestelijk leven door het H. Doopsel ge geven. Ontzaglijk veel is voor de Missie noodig, daar bijv. de cathechumenen voor het H. Doopsel voorbereid, op eene plaats samen gebracht, maan den lang door de missionarissen moeten onder houden worden. Na deze belangwekkende mededeelingen volg<Je weder eenige variatie: het kwartet «Harmonie" gaf, door omstandigheden daartoe genoopt in plaats van het aangekondigde «Vineta" hot «Avondlied van Verhulst en na eene korte pauze «Die Vespervan Beethoven, welke nummers vooral het laatste, met ziju heerlijk pianissimo» blijkbaar bijzonder in den smaak vielen. Toen betrad de weleerw. pater Fennell, kapelaan der St. Janskerkerk, den katheder en gaf eene van gloed tintelende opwekking ter aanbeveling van de alsnu door den missionaris ten bate zijner missie te houden collecte daarna het meest trekkend voorbeeld gevend, door eenvoudig zijne portemon- naie op de voorgehouden schaal uit te schudden- In het laatste deel zijner lezing schetste pater Noyen nog de zeer eigenaardige volksgebruiken iu China, die meermelen stof tot uitbundige vroolijkheid gaven. Toen gaven de jongens der eerw. Broeders nog het slotkoor «Naar huis" van Bart erhallen en in de meest voldane stemming Scheidde daarna de talrijke aanwezigen, onder den indruk van het veelzijdig genot vergetend, dat 't, met het zoo uitgebreid program, toch wel wat laat was geworden. Afschaffing Zondagsnachtarbeid. Door de Nederlandsche Glas- en Aardebewer- kersvereeniging en de Onafhankelijke Glasbewer- kersvereeniging wordt te dezer stede een actie gesteund van glasbewerkers, die den arbeid van Zondagsnachts 12 uur tot Maandagsmorgens 6 uui' afgeschaft wenschen te zien. Aan den heer A. M. F. van Deventer, directeur der glasfabriek «De Schie", werd medegedeeld, dat de werklieden te beginnen met Zondagnach t 24 April, geen Zondagsnachtarbeid meer zouden verrichten. Zondagnacht werd dan ook slechts door een gedeelte van de nachtploeg gewerkt, zoodat van de 30 werksteden er maar 13 vol bezet waren. Gister had een conferentie plaats tusschen af gevaardigden der werklieden en de directie van de «Schie". Het resultaat der besprekingen was, naar men ons mededeelt, dat de mogelijkheid eener bevre-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2