Stads- en Gewestelijk Nieuws. gemeester Wichers te, steunen en de leden ten opzichte van de candidatuur-van der Zijp Baren- dregts (aftr. lib.) vrij te laten. Redevoeringen by rechterlijke installaties. Bij de jongste installatie-rede van den presi dent der Amsterdamsche rechtbank mr, Coninck Westenberg, teekent «De Tijd" aan «Wij zullen ons niet begeven in een beoordee- deeling van de critiek op de Tweede Kamer zelve en ook niet van de wijze, waarop de presideut zich hier weer een persoonlijke vergelijking ver oorloofde tusschen de leden van zijn college. Wij vestigen enkel de aandacht er op, dat het bij de Amsterdamsche rechtbank een gewoonte schijnt te worden om bij het installeeren van leden een demonstratie op touw te zettten. nu eens tegen de Regeering, dan weer tegen de Volksvertegen woordiging. i Aanbevelenswaardig achten wij het niet. om op den ingeslagen weg voort te gaan. Met wat bloote formaliteit en algemeenheden, sehijnt ons de waardigheid der rechterlijke macht nog beter gediend dan met zulke »stemmings"-redenen." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 April 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.2 te Horta. Laagste barometerstand 750.8 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuid-westelijken wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zachter. Hooi- en Weiland-verpachting. De verpachting van hooi- en weiland, gelegen in bet Zuidergors en hoefslagen aan den Vl|aar- dingerdijk dieir gemeente Schiedam, heeft totaal opgebracht f1530. mengesteld en zal voor Vrijdag aan de Directie van „de Schie" worden toegezonden. 1 De Kiezerslijst. De nieuwe kiezerslijst bevat de namen van 405y kiezers; deze zijn over de verschillende districten verdeeld als volgt District I 1015, II 804, III 549, IV 774 en V 917, terwijl deze cijfers voor de Prov. Staten verkiezing resp. bedragen 1015, 802, 549, 768, en 917, totaal 4051. Verandering kan nog in deze lijsten gebracht worden door de uitspraak van B. en W. in zake de ingebrachte bezwaren. Afschaffing Zondagsnachtarbeid. Aangaande het besprokene in de conferentie tusschen de afgevaardigden der glasblazers, C. Verwei, D. van Oorschot, D. v. d. Net en P. Ros- man, en de directie der Glasfabriek „de Schie" wordt ons het volgende medegedeeld: Door de arbeiders wordt met nadruk betoogd, dat de zondagnachta.rbeid geen voordeel voor de fabriek oplevert, daar zij. de arbeiders vermoeid en een groot aantal verzuimwerkers noodig maakt. Alle vertegenwoordigers zijn het er over eens, dat de productie door afschrijving van den Zon- dagsnacht-arbeid niet zou dalen doch eender zou stijgen. De Directie van de Glasfabriek „de Schie" merkt op, dat hun overtuiging vow haar geen argument is tot afschaffing. Hij zou evenwel wel licht ontvankelijk zijn voor deze bewering, wan neer de arbeiders er eene zakelijke garantie voor gaven, bijv. dat zij hij behoorlijk opgemaakt con tract op zich namen er voor te zorgen, dat de in 1910 gemaakte gemiddelde weekproductie van 328.048 flesschien niet zou terugloopen, doch min stens op dit cijfer zou gehandhaafd blijven per 4 volle weken werkende fabrieken. Daarbij zou dan het aantal verzuimwerkers langzamerhand tot 20 moeten worden teruggebracht zonder dat daardoor plaatsen onbezet bleven. Aan het contract zou dan een Art., ongeveer als volgt nader door den adviseur der firma, in den zin der 'wet op te maken moeten worden toegevoegd „Zondagsnachts zal niet behoeven te worden gewerkt, zoolang de hoeveelheid goede fles schien, por week geproduceerd per 4 fabrieken, niet minder zal bedragen dan 328.048 stuks, opgemaakt volgens het loonboek der Glasfabriek „de Schie", hetwelk op verzoek door eenige afgevaahldgden der glasblazers kan worden ge controleerd. Wanneer evenwel blijkt dat het gemiddelde, 328.048 stuks niet meer wordt bereikt, verkla ren de arbeiders uitdrukkelijk, zonder eenige tegenwerping wederom des Zondagsnachts aan het werk te gaan." De vertegenwoordigers verklaren zulk eene rege ling zeer aanneembaar, zu.len hun uitereten best döen die door de arbeiders te doen aannemen en danken de Directie voor de toegestane confe rentie. Antwoord zal op Vrijdag a.s. den 29sten April inkomen. Bij toestemmend antwoord zal de Schie geen actie tot schadevergoeding instellen, bij afwijzend antwoord reserveert zij zich al hare rechten en zegt staande de conferentie de arbeiders aan hen dan voor de schade te zullen vervolgen. Gisteravond om 8 uur werd het voorstel der directie in een vergadering met de dagploeg be sproken en heden-morgen 7i/a uur met de nacht ploeg. Het antwoord der-werklieden werd heden sa- Een nieuw hoekpand. Het verblijdend verschijnsel dat niet alleen de nieuwe stad zich uitbreidt, maar ook de oude steeds meer wordt verfraaid, is sedert lang in onze gemeente op te merken. Nu weder heeft een typisch hoekje in onze stad een geheele me tamorphose ondergaan. Het oude pandje op den hoek van den Dam en de Breedstraat heeft plaats gemaakt voor een nieuw massief pand met sier lijken, modernen gevel, waarvoor 'tzich als hoek pand wel bijzonder leent. Da heer J. H. van de Water heeft er zijne vleeschhouwerij en spekslagerij van uit de Zalmstraat, waar ze tot heden gevestigd was, naar overgebracht. Treedt men het nieuwe hoekpand binnen, dan blijkt 't dat de indruk die 't naar buiten maakt op een kleine oppervlakte moest veel worden gepresteerd althans door de nette, doelmatige inrichting alleszins wordt bevestigd. Licht en lucht is op alle zijden van het hoekpand over vloedig aangebrachtde marmer-aanwending bij de étalagekast; de tegel-bekleeding van de wandende doelmatige terrazovloer, eene goede afwatering bevorderend, rustend op de betonverwulven van den kelder, evenals de geheele fundeering in beton uitgevoerd de flinke ijskast geheel onder de trap wegge- bouwdalles doet zien dat hier aan de nieuwste eischen van zindelijkheid en hygiène is voldaan. Achter den netten winkel met zij-telefoonkamertje, heeft men, gescheiden door een gang waarin de trap naar het bovenhuis, dat alleen en uitslui tend tot woning dient, het slachthuis, met uit gang naar de Breedstraat, en eene open plaats met rookkast. In de degelijke opvatting van dit werk, met vermijding van overdreven luxe, erkent men weel de leidende gedachte van onzen onvergetelijken bouwkundige, den heer T. E. J. Kramers, wiens laatste werk wel het ontwerpen van dit bouw plan was. Door den opvolgenden leider in zijne zaken, den heer A P. P. Roovers Jz., uitgevoerd, is het gronddenkbeeld van den bekwamen bouw meester geheel tot zijn recht gekomen en beli chaamd in liet massieve pand dat op den hoek van Dam en Breedstraat wel tot binnentreden noopt. Moge de moedige ondernemer die er zijn zaak vestigde, zijn volhardend pogen met succes bekroond zien 1 Holl. Algem. Verz.-Bank. In de gister-avond gehouden leden-vergadering der afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bakkersbond werd besloten, in verband met de Wet op het Arbeidscontract, eene overeenkomst aan te gaan met de H. A. V. Bank (Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank) te Schiedam, waarbij het personeel tegen ongevallen en ziekte verzekerd wordt en de patroons tevens gedekt zijn tegen de wettelijke aansprakelijkheid. De klerk der Posterijen en Tel eg-ra,- fie J. C. .1. H. Ex wordt met ingang van 16 Mei verplaatst van het telegraafkantoor alhier naar dkt te Rotterdam. 'Met ingang van 1 Mei wordt alhier geplaatst als tijdelijk hulptelefoniste mej. J. C. L. M. Lin nen!) rink. I Vanmorgenomstreeksll ureiseen begin van brand ontstaan in de woning van. J. D. Schreven, Polderstraat, waar de wasch bij de kachel te drogen hing, terwijl er alleen kinderen thuis waren. De buren bluschten den brand. UIT ROTTERDAM. Gisteravond zijn de beide sleepbooten van de firma L. Smit Co., die langszijde van het stoomschip «Sommelsdijk" in de Maashaven alhier liggen, begonnen met dit stoomschip leeg te pompen. De Missie in China. De belangstelling van Schieda.ns Katholieken in het grootsche werk van de missie in China heeft zich ook gisteravond niet onbetuigd gelaten Weder was de Bondsgehoorzaal door een groot en vrij verscheiden publiek bezet. Ditmaal was er eene nieuwe attractie, doordat onze gevierde zanger, de heer Jan van Rijsselberg, zijne ge waardeerde medewerking tot het verheven doel ging verleenen. Nadat het kwartet «Harmonie", «Die Vesper" van Beethoven had doen genieten, deed de heer Van Rijsselberg ons de aria uit Mendelsohn's oratorium «Elias" hooren. Met veel gevoel droeg hij dit nummer voor en deed den verheven tekst alle recht wedervaren. Ook bpoel's lied «Die Glocke lautet" en later «In 't YVoud" van Philips Loots en het «Lied uit Czar and Zimmermann" van A Lortzing werden zeer schoon door hem voorgedragen. Het machtige, klankvolle orgaan van onzen gevierden bariton, dat merkbaar steeds meer beschaafd en geschoold wordt, bleek haast t e omvattend voor de zoo ruime Bondsgehoorzaal. De begeleidende liederen bij de portretten van het Koninklijk Huis en Z. H. den Paus werden ditmaal door den heer Van Rijsselberg, vooral het laatste «Aan u o, Koning der eeuwen", met veel piëteit gezongen. Het dankwoord aller eerst tot den heer Van Rijsselberg en daarna tot den eerw. Broeder Sixtus met zijne zangers, dooi den volijverigen missionaris gericht, was dan ook alleszins verdiend. De laatstbedoelden ook vooral hebben zich gisteravond weer uitnemend van hun taak gekwetende lieve Ruyter-cantate voldeed blijkbaar bijzonder het opgetogen publiek, dat de zangertjes met een dankbaar applaus loonde en later onzen bariton door een krachtig applaus tot het biseeren van een deel van Lortzing's aantrek kelijk lied noopte. Krachtige bijval viel ook ten deel aan het kranige kwartet, dat dezen avond weer zijn nummertjes zoo heerlijk zong. De volijverige missionaris, door het succes aan gemoedigd, was ook dezen avond op zijn best. Bij zijn lichtbeelden in het tweede deel zijner lezing vertoonde hij ook ditmaal het beeld der II. Li- duina de bekende voorstelling in de altaar tombe der St. Liduinakapel in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk. Zijn vrome wensch, een beurs te stichten onder den titel van St. Liduina (1120;, waardoor ieder jaar een der nieuw gedoopten in China den naam onzer vereerde Stadsheilige zal krijgen, zal vermoedelijk nu in vervulling gaan want, weder na een opwekkend woord van den weleerw. pater Fennell, mocht hij na de gehouden collecte, blijkbaar voldaan, mededeelen, dat een bedrag van circa f78 was ontvangen. De col lecte den vorigen avond gehouden, had omstreeks f 50 opgebracht. Het katholieke Schiedam heeft zich, mèt de talrjjke entrees, dus bij dit grootsche werk van Christelijke naastenliefde niet onbetuigd gelaten. Ook in het onmetelijke China zal men vermoè- dellyk zijn naam, mét die der geliefde Stadsheilige, dankbaar uitspreken. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Een derde turbine-stoomboot, de «St. Peters burg") gebouwd voor rekening van de Great Easten Radway Company en bestemd voor den dienst tusschen Hoek van Holland en Harwich, zusterschip van de «Munich" en de «Copenhagen" is Maandig op de werf van de heeren Brown Co. te Clydebank, van stapel geloopen. De nieuwe boot zal toegerust worden met draadlooze telegrafie, met onderzee-kloksignalen en voorzien zijn van de nieuwste verbeteringen in ventilatie, verlichting en verwarming. Het schip is 343 Eng. voeten lang, 44 breed en zal een snelheid hebben van 21 knoopen per uur. Het zal 3UÜ eerste klasse reizigers kunnen vervoeren. Een bijzonderheid van dit schip is dat het een aan tal één-persoons hutten zal bevatten, terwijl het meerendeel der overige hutten voor 2 personen is ingericht. De «St. Petersburg" zal waarschijn lijk in het begin van Juli in dienst gesteld wor den. Van dien datum af varen in den Hoek van Holland—Harwich-dienst uitsluitend turbinesche pen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 28 April. 8 u. Verkooplokaal. Vereeni- ging «Handeldrijvende Middenstand." Spre ker M.H. G. Th. Fiedeldy Dop: t Crediet- vraagstuk v. d. Middenstand. Zaterdag 30 April. 71/2 u. Verkooplokaal. Ned. Onderwijzers Genootschap, afd. Schiedam. Spreker G. C. WeerenHet Zangonderwijs op de Volksschool en de Volkszang. Rotterdam. Woensdag 27 April. 8 u. Nutszaal. Concert Breton. Vrijdag 29 April. 7i/2 u. Soc. Harmonie. Mij. t. b. der Toonkunst„Das Paradies und die Peri". j i Vrijdag 29 April 8 u. Gröo'te Kerk. Uitvoering door de Rotterdamsohe Oratoirium-iVereeni- 'gbnig- j Zaterdag 30 April. 71/2 u. Groote Schouwburg. 'Voordracht door Willem Royaards: „Ge- boort' clock van Wiilem van Nassau". en het voor 'hein persoonlijk bestemd: was, cun in zijn café te gebruiken. De minieme hoeveel heid (251/2 c.L.) toonde voldoende aan, dat het niet bestemd, was voor den verkoop. Opzettelijke overtreding der Drankwet was Trier niet aanwezig'. De vraag geldt slechtseischt de Drankwet een absoluut verbod van sterken drank in een in richting waaraan geen vergunning is verbonden? Pleiter mieendie dat door de onderscheidingen „aan wezig zijn" en „in voorraad hebben" van sterken drank, de wetgever het aanwezig zijn, van eene zeer kleine hoeveelheid, b.v. voor eigen gebruik, wel toelaat. Daar bekl. kans heeft binnenkort vergunning te krijgen, verzocht pleiter, indien de Kantonrechter niet mocht meegaan met zijn mee ning, dat het feit waaraan hekl. zich schuldig; maakte niet strafbaar is, eene kleinere boete op te leggen. De ambtenaar van liet O. M. repliceerende, wees er op, dat, het verboden is zelfs maar één droppel sterkedrank in voorraad te hebben en vond de geëischte boete niet te hoog. De caféhouder Broekmeyer, in de Hoofdstraat, wiens vrouw aan een bezoeker, in het portaal tusschen het café en de trap der bovenwoning eert borrel aan den brandersknecht J. A. v. G. had gegeven, hoorde f 10.boete, subs. 5 dagen hechtenis tegen zich eischen. Bekl. vertelde, dat een kostganger van hom dit aan van G. had laten geven. De Kantonrechter vond echter deze voorstelling zeer onaannemelijk. Een ander caféhouder op „het Hoofd", J. II. Meyer, had na 12 uur nog een bezoeker in zijn café gehad. De getuige J. C. G. de V. beweerde, dat hij er slechts een buurpraatje maakte en zijn aan wezigheid in het café na twaalven niet ten doel had daar iets te gebruiken. De kantonrechter zeide^ dat beiden die gesprek ken voortaan tnaar wat vroeger moeten voeren. Eiseh voor den bezoeker f 2.boete, subs. 1 diag hechtenis, en voor den caféhouder dezelfde straf. Ten slotte werd nog behandeld de zaak van G. de Vries, die het schip van schipper Gordijn uit Delft in de Sluis te Overechie met zijn mo torboot had aangevaren." Eisch2 X f 10 boete, subs. 2X5 dagen hech tenis. Uitspraak over 14 dagen. ijreinoiufii Nieuw*. Mishandeling met doodel ij ken af loop. Maandag overleed te Zelhem, de land bouwer O., die door zijn schoonzuster 1.1. Woens dag zóó met een hark tegen 't hoofd werd ge slagen, dat hij buiten bewijstzijn bleef. Onder drukking en slecht behandeling moet de vrouw in woede hebben doen ontsteken. De daderes werd gevankelijk opgebracht. Kechtzakeii. Een walvis c h aangespoeld. Men meldt uit Brouwershaven Nabij den vuurtoren van West-Schouwen is een reusachtige visch aangespoeld, naar men vermoedt een walvisch. Het dier is 16 meter lang en ongeveer 3 meter breed. Op den rug heeft het een groote vin. Natuurlijk heeft het dier veel bekijks. Kantongerecht. De belangrijkste zaken, welke heden voor het Kantongerecht afhier behandeld werden, betrof fen caféhouders, die de Loterij- of Drankwet had den overtreden. 'De eerste caféhouder, die terecht stond, was J. C. Bonefaes, wonende aan de Lange Haven. Teneinde meerdere bezoekers in zijn café te krij gen, had bekl. een loterij met prijzen georgani seerd. Er weiden 1000 loten uitgegeven. De drie laatste nummers uit de Staatsloterij' wezen aan wie winners waren van de uitgeloofde prijzen, bestaande uit een rijwiel, een paar candelabere enz. 'Bekl. wist niet, dat hij aan zijn bezoekers geen loten cadeau mocht geven, wanneer zij hij hem zeker bedrag besteedden. Toen hij gewaar schuwd was, staakte hij terstond de verdere uit gifte. Na het getuige-verhoor, werd f 15.boete, subs. 3 dagen hechtenis, tegen hem geëischt. Hierna had zich te verantwoorden Joh. Voge lenzang, 22 jaar, verlofhouder, aan de Hoofd straat no. 11. Deze bekl. had in zijn jas, welke in zijn café hing, een flesohje met een weinig sterken drank. De politie die in zijn café kwam, had zelfs dit kleine flesohje gevonden. Gevolg was, dat hij geverbaliseerd weid wegens het in zijn inrichting in voorraad hebben van sterken drank. Geëischt werd f 15.boete, subs. 3 dagen hech tenis. Mr. M. M. van Velzen, advocaat alhier, die voor bekl. als verdediger optrad, betoogde, dat 1 bekl. die drank van zijn vader had meegekregen Onvoldoende kolenafzet. Men schrijft ons uit Heerlen aan de „L. K.": De kolenafzet is, ofschoon iets grooter dan de laatste weken, nog steeds onvoldoende. De groote Voorraad groeit nog steeds aan. De schade, die door het opbennen ontstaat, is ontzaglijk, want niet alleen heeft men te rekenen de groote kosten van arbeidsloon door af- en op laden, maar ook dalen de stukKolen dloor opsta pelen spoedig in waarde. Prachtige stukkool, die een paar weken in de openlucht gelegen heeft, valt als gruis uiteen en wordt hierdoor minder waardig. De Duitsche arbeiders gaan wegens de slapte in het bedrijf als de trekvogels naar hun „Hei- ma th". Op de Domaniale mijnen te Ketkrade gingërt in de laatste weken ongeveer 250 arbeiders naar elders. Hunne plaatsen werden niet aangevuld. Handel in meisjes. Gisteren hebben we melding gemaakt van twee meisjes uit Rheine, die in betrekking zouden gaan te Amsterdam. De brigadier van de marechaussee te Oldenzaal ver moedde, hier te doen te hebben met een hand'et in meisjes en stelde zich in telefonische verbinding met den directeur van het Nat. Bureau tot bescher ming van vrouwen en meisjes, te Amsterdam. De „Stand." geeft nu het vervolgt De directeur van genoemd bureau spoedde zich bij het ontvangen van dit bericht naar het station Wieespehpoort, doch vond aan genoemden trein de meisjes niet. Wel hoorde hij later van een agent, dat een heer, dezen bekend, met twee meisjes de stad was ingegaan. Dank zijl het ijverig speuren van dei politie werden de meisjes ge vonden. Zij vertelden Sander (die haar zou af halen) te kennen; hij had hun een brief geschre ven, waarin hij hun verzocht naar de hoofdstad te komen; hij zou ze van 't spoor halen en wel zorgen, dat ze een betrekkin® kregen. Sander stond echter niet aan den trein en de meisjes wisten niet, waar hij woonde; daarom had de heer, die door den agent was gezien, haai' naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2