Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. geschiedt bij krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezingen. Er wordt van »vaste" belooning of toelage gesproken, in tegenstelling o.a. met vacatie- of presentiegelden. In verband hiermede kon art. 18 tweede lid, dat, voor de ambtenaren van den Kaad, naar ar tikel 8 verwijst, niet ongewijzigd blijven. Vermits de Raad van State steeds over hunne diensten moet kunnen beschikken, schijnt het geraden, te hunnen aanzien den regel te handhaven dat zij geene openbare bedieningen mogen vervullen, behoudens uitzonderingen, die voor elk geval op zichzelf zijn te beoordeelen, zoodat hier op het voetspoor van hetgeen in andere wetten ten deze is bepaald, wordt voorgesteld het bekleeden van openbare bedieningen aan voorafgaande Koninklijke goedkeuring te binden. Eindelijk is van deze gelegenheid gebruik ge maakt om het beroep van procureur, dat sedert het tot stand komen van de wet op den Raad van State een vrij beroep is geworden, naast dat van advocaat te noemen. Instelling van Bakkersraden. Blijkens het voorloopig verslag spraken ver scheidene leden hunne bevreemding uit dat deze materie niet geheel wordt geregeld in het wets ontwerp op de beperking van den Zondags- en nachtarbeid in de brood bakkerijen. Een afzonder lijk wetsontwerp van niet minder dan 37 artike len, schijnt niet wel in overeenstemming met de weinig omvangrijke taak, welke die colleges zullen hebben te verrichten. Vrij algemeen heeft het bevreemding gewekt, dat voor de regeling der benoeming der ledenpa troons en leden-werklieden, die raden, het zooge naamd kaartensysteem is overgenomen, dat thans geldt voor de benoeming der leden van de raden van beroep voor de ongevallenverzekering, in verband met de omstandigheid, dat het wetsont werp, onder het vorige kabinet ingediend en door het huidige gehandhaafd, tot wijziging der Be- roepswet en herziening der Ongevallenwet, o.m. strekt tot afschaffing van dat stelsel, en in de memorie van toelichting tot dat ontwerp de be zwaren tegen dat stelsel breed worden uitgemeten. sommige leden wilden de patroons op de sa menstelling der bakkersraden een invloed doen uitoefenen, evenredig aan den omvang hunner ondernemingen. Vele leden meenden dat een vergadering van den bakkersraad op een Zondag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag dient uitgesloten te zijn Prins Hendrik. Naar de ,,'s-Hert. Crt." verneemt, zal Z. K. II. de Prins der Nederlanden een bezoek brengen aan Breda, ter bijwoning van het concours-hippi- que, dat daar haiï Juni gehouden wordt. Begrafenis Melvil Baron van Lynden. Men meldt uit 's-Gravenhage: Gisterochtend is met een extra-trein der Staats spoor, waarin ook de betrekkingen plaats namen, omstreeks 10 uur het stoffelijk overschot van mr. R. Mevil baron van Lynden, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, van hier naar Driebergen vervoerd om vervolgens te Neerlangbroek te wor den ter aarde besteld. Toen die kist in den met rouwfloers igedrapeerden spoor waggon was geplaatst, werden een vijftal bloemstukken er op gerangschikt. Op het tweede perron, van 't welk deze extra- trein vertrok, dieden verscheidene heenen het stof felijk overschot uitgeleide. In die breede schare bevonden zich de voor zitter van do Eerste Kamer, baron Schimmel- penninck van der Oye; graaif van Bylandt; de oud-president der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Roëllde oud-ministers: vice-adimiraal Roëli, Loeff, Havelaar, Ellis, De Marez Oyens en dr. Kuyper, die tegenwoordige minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. mr. de Marees van Swinde- ren; de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Talma; de directeur van het Kabinet der Koningin, Jhr. Vegelin van Claer- bergen; de Secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, mr. Hannema; enkelen leden van Harer Majesteit's Hofhouding, o.a. de opperoeremoniemeester, baron van Pal- Landt Neerijnen, de gezant van Italië, de hertog van Calveilo; de gezant der Fransche Republiek, de heer Marcellin Pellet enkele ter beschikking geplaatste en in de residentie wonende leden van het Nederl. diplomatieke korps; generaal Van Er- mel Soberer, oud-gouverneur der Residentie; en keie leden der Eerste en Tweede Kamer, ondér meer baron v. Wassenaer v. Rosande; Van de Velde en Duymaer van Twist. 'De meesten dezer heeren betuigden aan de douairière Melvil van Lijnden en de overige familiebetrekkingen hunne deelneming', waarna de trein, onder een eertnedigen groet van alle belangstellenden, vertrok. (Men meldt uit Doorn: 'Om ongeveer half twee kwam de lijkstoet op Neerlangbroek aan. Acht bloemstukken dekten de baar; negen rijtuigen volgden den lijkwagen. In hef eerste rijtuig had de weduwe van baron Van Lynden plaats genomen. Aan de groeve werd gespróken door mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van S,andenburg1, lid van de Tweede Kamer, neef van den over ledene, die sprak als vertegenwoordiger deir fa milie. Daarna voerde, ds. Bolwerk, namens de ge meente Loenen aan de Veluwe het woord, en ging voor in het gebed. Ten slotte sprak mr. F. M. baron van Lyn den, uit Haariem, de laatst overgebleven broe der van den ontslapene, die mede namens de familie bedankte. Onder de aanwezigen zag men de dames- famiiieledien, en voorts o.m. jhr. mr. R. van Weedie, hofmaarschalk van H. M. de Koningin- Moeder, mr. T. D, graaf Schimmelpenninck, com missaris der Koningin in Utrecht, mr. R. J, graaf Schimmelpenninck, adjudant van H. M. de Ko ningin, Graaf van Limburg Stirum, gezant, tijd. werkzaam te 's-Gravenhage, jhr. mr. W. van Weede, gezant te Weenen, jhr. Bareel van Hoo- genlanden, burgemeester van Haariem, baron Van Nagell, burgemeester van Bameveld, P. J. Ha- velaar, oud-minister, ba,ron Van Tuyll van Se- rooskerken, Van Zuijlén, lid der Staten, jhr. De Beaufort, kantonrechter te Doorn, graaf Bontinck van Amerongen, jhr. L. A. van Loon, lid der Staten to Doorn, de burgemeesters van Lang broek, Doorn, De Bilt en verder vele aanzien lijken uit den omtrek. De Juliana-hloem. De dames en heeren, die zich Zaterdag wel willend hebben belast met den verkoop der Juli- ana-bloem te 's-Gravenhage, hebben een mooi succes gehad. De totale opbrengst was ruim f 8500. De verkoop der Juliana-bloem heeft te Haar lem ruim f4100 opgebracht. De opbrengst van den verkoop van Juiiana- bloemen te Botterdam bedraagt f 6755 te Alk maar f643 en te 's-Hertogenbosch f800. Naar wordt medegedeeld, heeft de verkoop van de Julianabloem te Amsterdam Zaterdag f4962.52 opgebracht. Er komen nog telkens kleine be dragen voor het goede doel in, zoodat men het bedrag van f5000 hoopt te bereiken. De bloemen ten getale van 32000, zijn alle verkocht. Staatscommissie voor Grondwetsherziening. Gistermiddag 3l/A uur heeft de Staatscommis sie voor de Grondwetsherziening onder voorzit terschap van Minister Heemskerk in de Tréveszaal te Den Haag haar eerste bijeenkomst gehouden De voorzitter heeft de bijeenkomst met een kort woord geopend. Omtrent het in deze bijeeenkomst verhandelde kunnen geen bijzonderheden worden medegedeeld. Naar verluidt, is aan de leden der Staatscommis sie geheimhouding opgelegd omtrent de bespre kingen der commissie. Deze eerste vergadering, waarin het Reglement van Orde der Commissie vermoedelijk een onder werp van behandeling heeft uitgemaakt, werd te half 6 gesloten. Jhr. Hoeufft van Velsen f In den ouderdom van 68 jaar is overleden Jhr. J. P. E Hoeufft van Velsen, kamerheer i b.d. van van H. M. de Koningin, intendant der Koninklijke Paleizen. De Burgemeester van 's-Gravenhage. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dat de bur gemeester. baron Sweerts de Landas Wyborgh, hersteld is. Mr. Lorentz. Door het bestuur van het Natuurkundig Ge nootschap sWesselknoops", te Arnhem, is een circulaire gericht aan verschillende stadgenooten, waarin zij worden uitgenoodigd, tot bijwoning eener vergadering op Woensdag 4 Mei, ten einde te geraken tot de oprichting van een comité ter huldiging van den oud-Arnhemer, mr II. A. Lo rentz, na zijn terugkeer uit Nieuw-Guinea. Pater Van Meurs 75 jaar. Pater Van Meurs, de geestige en fijngevoelige zanger van »Ons Prinsesje" dat thans is onze geëerbiedigde en geliefde Koningin, vierde Zater dag op den eersten verjaardag van ons Prinsesje Juliana, in gezondheid en nog steeds opgewekten levenslust, zijn 75en geboortedag. Prov. Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. De liberale kiesvereeni- ging Vooruitgang te Bolnes-Slikkerveer heeft uit het bestaande grostal met algemeene stemmen als candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren mr. dr. H. J. Romeyn, te 's-Gravenhage> en W. Spoor, burgemeester van Hendrik-Ido- Ambacht. De doodstraf. De classis Groningen der Gereformeerde kerken heeft besloten, adhaesie te betuigen aan het be sluit der classis Grootegast, om bij de regeering aan te dringen op wederinvoering der doodstraf. Enka. Naar aanleiding van het bericht van de Scheve ningsche (antirevol.) »Banier" omtrent Enka's ontslag als onderwijzeres aan een bijzondere school te Rotterdam, ontvangt het »Volk" uit de beste bron de verzekering, dat dit bericht op zijn minst voorbarig is. Rechtstoestand van Gemeente-ambtenaren. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren zal bij den minister ven Justitie een audiëntie aanvragen, om nog maals krachtig aan te dringen op onverwijlde regeling van den rechtstoestand der gemeente ambtenaren. Bestrijding der rundeftuberculose. De Vereeniging van Practiseerende Veeartsen in Zuid-Holland heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen en deze ter kennis gebracht van den Minister van Landbouw »De Vereeniging van Practiseerende Veeartsen in Zuid-Holland, vergaderd te Rotterdam op 20 Maart 1910, spreekt als haar meening uit, dat de tegenwoordig gevolgde methode in zake de bestrijding der rundertuberculose absoluut niet tot het gewenschte resultaat zal leiden en dat wanneer op deze wijze wordt voortgegaan, de uitgaven, welke reeds voor dat doel gemaakt zijn, als verloren moeten worden beschouwd." Meetbrieven. Te St. Petersburg is door uitwisseling van nota's tusschen de Russische en Nederlandsche regeeringen eene voorloopige schikking tot stand gekomen, waarbij beide landen in afwachting van het sluiten eener definitieve overeenkomst, elkan ders meetbrieven wederkeerig voor een termijn van ten hoogste 6 maanden, erkennen. De regeling geldt niet voor Finland. (Stct.) Reiskosten examen-commissie. Naar wij vernemen, wordt door het ministerie van Binnenlandsche Zaken een onderzoek inge steld betreffende te hooge declaratiën van reis kosten door leden van examen-commissies (sTel.") Vrouwelijke rijksambtenaren en onder wijzeressen. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is een wetsontwerp ingediend, strekkende om vrouwelijke rijksambtenaren, die huwen, eervol uit s'lands dienst te ontslaan op den dag van haar huwelijk en om de gemeentebesturen te nopen eenzelfde gedragslijn ten opzichte hunner onder wijzeressen te volgen. Enkele uitzonderingen worden voorgesteld, o.a. als de betrokken vrouwelijke ambtenaren 45 jaar oud zijn. Ned R. E. Bond van Handels- Kantoor» en Winkelbedienden. Op eene vergadering van R. K. Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, in het gebouw St. Ba- vo, te Haarlem, werd Donderdagavond j.l. eene afdeeling opgericht van bovengenoemden Bond. Een voorloopig bestuur is gekozen, dat op de eerstvolgende vergadering concept-statuten en huishoudelijk regiement ter goedkeuring zal voor- leggen. De heer A. v. Hamersveld, voorzitter van den Bond, wenschte de aanwezigen in welgekozen woorden geluk met de oprichting. Hij spoorde hen aan vooral trouw te blijven aan deze nieuwe vereeniging, flinke propaganda te maken, en door hunne werkzaamheid de katholieke bedienden te overtuigen, dat in de R. K. Vakorganisatie even goed do belangen van de bedienden behartigd worden. 1 Ten slotte gai hij te kennen, dat het hoofd bestuur van den Bond steeds bereid gevonden zal warden steun te verleenen waar zulks noodig is. De voorzitter van de Haariemsohe afdeeling van dien Ned. R. K. Volksbond, mede ter ver gadering aanwezig, sprak nog een kort woord van gelukwensch terwijl hij tevens hulde bracht a.an het bestuur van den Bediendenbond voor hare krachtdadige medewerking. Het was voor de R. K. Vakorganisatie van kantoor'- en winkelbedienden een succesvollen avond. Het secretariaat van de Haaflemscbe afdeeling is gevestigd KI. Houtstraat 14raod. V olksstemmi ngen. Evenals vroeger te Dinxperloo, Steenwijk, Gla- nerbrug, St. Pancras, Hengeloo (O.), Smallinger- land, en de dorpen aan de Langedijk, is er thans te Enkhuizen een stemming gehouden betreffende de al of niet sluiting van drankgelegenheden. De uitslag was, dat uitgebracht werden 4160 stemmen, van onwaarde 40 blanco 397, zoodat het aantal geldige stemmen 3723 bedroeg. Van deze verklaarden zich 88 voor on beperk ten drankverkoop, 592 wilden de toestand laten zoo als deze is, 934 wilden vermindering, terwijl 3723 de drankgelegenheden geheel wilden laten ver dwijnen. Tentoonstelling huisschildersbodrjj f. De Boind van Nederl. Schilderspatroons viert dezen zomer zijn 30-jarig bestaan en heeft zich gewend tot verschillende vakgenooten en fabri kanten om medewerking tot het orga niseeren van een vak-tentoonstelling in het huisschildersbedrijf, in don meest uitgebreiden zin opgevat. Door velen werd aan deze roepstem gehoor gegeven, zoodat het hoofdbestuur van genoemden Bond in zijn gisteren gehouden vergadering heeft besloten tot het houden van bedoelde tentoon stelling in September a.s. in de zalen van het gebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenhagc. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarneming en,verricht in den morgen van 3 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.1 te Horta. Laagste barometerstand 752.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag meest matige westelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Schietoefeningen 's Lands weerkracht. Wij herinneren er belanghebbenden aan, dat de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht, welke hier in den St. Joris-Doele van Mei tot en met Augustus a.s. zullen worden ge houden, aanvangen Zaterdag 7 Mei a.s., des na middags te 4 uur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 224. Geopend alle werkdagen van 9£ tot lij. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrydag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker jongen voor asbest- fabriek jongen voor drukkerij (bekend met zetten verver halfwas letterzetter schoenmakersjongen kleermaker vuur werker draaier halfwas bankwerker zeilmakersjongen pakhuisknecht. Voor buiten de stad. Steenhouwer bankwerker-plaatwerker teekeuaar voor machinefabriek koperslager draaier (aardewerk). Aangeboden Arbeidskrachten. Halfwas timmerman stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper bank werker machinebankwerker monteur rij wielhersteller plaatwerker voorslager klinker metselaar opperman grondwer kers straatmaker loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker isoleerder kurkensnijder tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje naaister voor verstelwerk baker vuurwerker. R. K. Coöperatieve bakkery. Heden is in druk verschenen het jaarverslag der R. K. Coöperatieve bakkerij en verbruiks- vereeniging alhier. Het aantal leden bedroeg uit. December 130. De Coöperatie heeft het eerste jaar, alhoewel zij veel tegenkantingen heeft ondervonden, gunstig gewerkt. De exploitatierekening van het boekjaar 1909/ 1910 wijst een verbruik van brood aan van f 12327.98. De winst bedraagt f 1001.531/2, zoodat een dividend van 7.5 o/o kan worden uitgekeerd. Aan het einde van het jaarverslag zegt het bestuur, dat het met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Het hoopt dit jaar vele verbe tering te zullen toepassen, daarbij vertrouwend op den steeds meerderen bloei der coöperatie. De jaarlijksohe algemeene vergadering zal plaats hebben op Zaterdag 14 Mei 1910, 's avonds 8i/s uur, in het Bondsgebouw. De politiehond aangevallen. Een niet alledaagsch geval had gistermiddag op den Singel plaats. Terwijl de hoofdagent van po litie Loer met den politiehond daar liep, kwam eensklaps de hond van den heer Bijl, uit de Over- schieschestraat, aangerend en vloog woest op den politiehond aan. Het was een heele toer om het dier hetwelk den politiehond geducht met zijn bek te pakken had, los te rukken. Een viertal voorbijgangers wisten na veel moeite de vechtende honden van elkaar te scheiden. De politiehond werd bloedend verwond. De „Staatscourant" no. 10 2 bevat d-e akte dier naamlooze vennootschap Motordienst „Houthandel 11" Schiedam, te Schiedam. 'De vennootschap heeft ten doel het exploiteeren van een motorboot, hetzij in eigen gebruik, hetzij in verhuur, als anderszins. Het kapitaal der ven nootschap bedraagt f6500, verdeeld in 13 aandee- len, elk van f500. Voor de eerste maal wordt benoemd tot direc teur de heer Frans van Waas, en tot commissar rissen de heeren Gerrit Odé en Arend Willem Maurits Odé A.-W.-M.zoon, allen te Schiedam. In de plaats van den heer G. For t- gens en echtgenoote, op verzoek eervol ontslagen zijn tot binnenregent en regentes van het Diaconie huis der Hervormden benoemd de heer J. de Vries en echtgenoote, te Enkhuizen. Naar wij vernemen, heeft de heef A. J. J. de Groot zijne benoeming tot regent van het St. Jacobs Gasthuis, waartoe hy in de laatste Raadszitting was benoemd, niet aangenomen. Tot t ij del ij k onderwijzer aan school H. hoofd de heer J. A. van der Poel, is door B. en W. dezer gemeente benoemd de heer L. van den Tempel alhier. Hedenochtend om 6J/i uur heeft de tjalk» Wuta" een overzetpontje van de gistfabriek »Hollandia" in de Schie aangevaren. Het pontje is gezonken. UIT ROTTERDAM. De costuumnaaister juffrouw J. J., die gis teren in haar woning in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam in brand raakte is in het Zieken huis aan de gevolgen overleden. Voor haar dood heeft zij nog medegedeeld, dat zij by het vullen van een petroleumtoestel petroleum op haal" kleeding heeft gemorst, welke kleeding toen zü een lucifer afstreek, vlam vatte. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zaterdag; 7 Mei. g, O. V. KimterfscpL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2