Voi**pr«ifl^ berichten. Binnenland. Staten-Gfcn praal Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. het meerencteel leden van 'het keizerlijke huis, en voorts uit aristocraten en ambtenaren be staan. 'Het netelige vraagstuk der Pruisische „Wert- zuwachssteuer", belasting op de waardevermeer dering van jden grond, is voorloopig van de baan, daar regeering' en partijleiders zijn overeengeko men, de debatten over het desbetreffende wets- oiitwerp uit te stellen tot den aanstaanden herfst. Zoo goed als alle groote winkeliers in ju- weelen, goud- en zilverwerken te Berlijn hebben to"t Vreugde hunner winkelbedienden, kassiers enz., besloten, om him zaken om zeven uur 's avonds te sluiten. Waarschijnlijk zal dit voorbeeld door andere luxe-zaken spoedig gevolgd worden. Te Helsingfors had Vrijdag een vergade ring plaats van Finsehe scheepskapiteins, naar aanleiding van het te St. Petersburg gevallen besluit, het geheele Finsehe loodswezen onder geschikt te maken aan het Russische bestuur, waardoor de Finsehe zoowel als de buitenland- sohc scheepvaart, door een groot gevaar wordt bedreigd. De vrees bestaat, d:at de bewuste maat regel in de praktijk zal neerkomen op het ver vangen der Finsehe loodsen door Russische. Dood van Koning Edward. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van Koning Edward doen vertegenwoordigen door Prins Hendrik, die met het pantserschip »IIeems- kerek" naar Londen zal worden overgebracht. De Prins zal als hoofd der missie vergezeld wor den door twee leden van het militaire huis der Koningin. De rouw, dien het Hof aanneemt wegens het overlijden van koning Edward, zal zijn twee we ken middelbaren en twee weken zwaren rouw, ingaande 11 Mei. Reuter seint uit Londen, dd. 9 Mei De Nederlandsche gezant, baron Gericke van Herwijnen, heeft hedenochtend een bezoek van rouwbeklag afgelegd aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Naar het Hdbl. verneemt, zal H. M. de Konin gin bij Haar bezoek aan de hoofdstad zeer waar schijnlijk de tewaterlating bijwonen van het stoomschip »Prinses Juliana", dat op de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij gebouwd wordt voor rekening der stoomvaartmaatschappij Nederland. De tewaterlating zal naar alle waarschijnlijkheid op Woensdag 1 Juni plaats vinden. De plechtig heid van den doop zal door H. M. de Koningin verricht worden. De sPrinses Juliana" zal de grootste boot wor den van de vloot der Mij. Nederland het is te vens het grootste schip, dat ooit in Nederland gebouwd werd. De burgeineest r van 's-Gravenhage. In de gister gehonden gemeenteraadsvergade ring te 's-Gravenhage, is door den voorzitter mededeeling gedaan van den brief van burge meester Sweerts de Landas, waarin deze mede deelt, dat de geneesheer hem minstens zes maan den volkomen rust voorschreef. Daarom verzocht hij H. M. de Koningin, hem niet her te benoemen, waarop hij een brief ontving van den commissaris van 11. M- Koningin, hem meldende, namens den minister van IJinnenlandsche Zaken, dat hem tot tijdstip van aftreding verlof wordt verleend, met verlenging bij eventueele herbenoeming, totdat zes maanden zijn verstreken. In verband hier mede zal de Raad Woensdag een tijdelyk wet houder benoemen. De schenking-Drucker. Naar wij vernemen, begeeft mr. D. baron Van Hogendorp te Scheveningen zich eerstdaags naar Londen, ten einde den heer Drucker aldaar, we gens diens belangrijke schenking aan het Rijk van een kostbare verzameling van schilderijen uit de Nederlaudsche schilderschool, namens het daartoe gevormd comité als huldeblijk een zilve- veren gedenkpenning met toepasselijke opdracht aan te bieden Tevens zal dien heer door de deputatie uit het comité kennis worden gegeven van het in bewerking zijn van een gulden boek) dat hem nader zal worden aangeboden, inhouden de de handteekeningen van de voornaamste en be kendste landgenooten op het gebied van Staat, maatschappij, wetenschap, kunst, enz., als zoovele persoonlijke blijken van waardeering en erkente lijkheid voor des heeren Drucker's onbekrompen geschenk. Minister van Oorlog. Z Ex. de minister van Oorlog was gisteren op audiëntie bij H. M. de Koningin. Provinciale Statenverkiezingen, GOUDA. De Katholieke Kiesvereeniging stelde candidaat voor de Provinciale Staten, de aftre dende leden Brunt, Van Galen en Idsinga Vervalsching van spiritualiën. 'Wij lezen in bet „Weekbl. t. d. Vervals chin gen: Het was begrijpelijk, dat de enorme verhoo- ging van den accijns op het gedistilleerd voor de 'knoeiers een groote verzoeking' zoude aan bieden, om de spiritualiën te vervalschen. Wij wezen reeds herhaaldelijk op clezc mogelijkheid ook in verhand niet het kleurloos maken van brandspiritus en vernemen nu, dat hij eenige likeurstokers en andere neringdoenden in gedis tilleerd door de ambtenaren der accijnzen sterke drank aangetroffen is, di© vermengd' bleek te zijn met gezuiverd en houtgeest (methyl-alcohol, me- thonol, carhinol), een. voor de gezondheid scha delijke stof, welke niet door kleur, 'reuk of smaak van gewonen alcohol is te onderscheiden. Het verkoop-en, te koolp aanbieden, afleveren of ten verkoop in voorraad hebben van daar mede vermengden drank, is een overtreding der fiscale wetgeving, strafbaar met een zwarfc "boete. Bovendien kan van toepassing zijn art. 174, 175 of 330 van het Wetboek van Strafrecht, en dien tengevolge ook gevangenisstraf wordten beloopen. De administratie gaat thans gedurende eenige maanden op groote schaal een onderzoek instel len en het voornemen bestaat, hij verdere- bevin ding der overtreding1, onverminderd de strafver volging, de namen der overtreders aan het publiek békend te maken. Wij maken de autoriteiten nog opmerkzaam op het feit dat ook verschillende parfumerie- artikelen (Eau de Cologne, enz.) met methyl alcohol bereid, naar ons bericht wordt, in den handel aangeboden worden. Het behoeft geen betoog', dat, al is deze stof natuurlijk geen „drank", schadelijke gevolgen bijv. voor de oogen, ook daarbij' niet uit kun nen blijven. Een wijziging, resp. aanvulling van het bovenbedoelde wetsartikel, zou derhalve aan beveling verdienen, ter voorkoming van dit gevaar. St. Raphael. Zondag is te Arnhem de 7o jaarvergadering gehouden van het Nederl. R.-K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". (De deelnemers verzamelden zich te ongeveer half twaalf op Ih et Stationsplein, vanwaar men zich allereerst naar de St. Euseliuskerk begaf. Vervol gens iging de stoet, die met haar 'honderden deel nemers, haar muziekkorpsen en 42 kleurige vaan dels de algemeene aandacht trok, naar Musis Sacrum, waa.r de vergadering weirld gehouden. Aan wezig waren pl.m. 1200 personen. De voorzitter, de heer J. Hellëmonds uit Boxtel riep den aanwezigen het welkom toe, en bracht hulde aan de vrouwen, die tegenwoordig waren. Hij wijst er op, dat 't 'ledental aanvankelijk ach teruit ging als gevolg van cte contributieveihoo- ging, dat het nu weer stijgende is en dat de organisatie aan innerlijke kracht gewonnen heeft. Toch vestigt hij er de aandacht .op, dat van de 84000 spoormannen in ons land, er 30.000 katho liek zijin en dat daarvan nog geen 4000 in 85 afdeelingen aangesloten zijrt. Er zal dus gewerkt moeten worden om de uiet-geoirganiseenten tot aansluiten te bewegen en dlaarvoor zal wel eert geldelijk offertje gebracht moeten worden voor een eventueele aanstelling van een gesajarierd propagandist. Hij merkt nog op, dat het van de houding van het tramwegpersoneel zelf zal af hangen, wat Saarvoor gedaan zal kunnen worden. Ook maiakt hij melding van de teleurstelling' van de spoorwegmannen in minister Regout, wat be treft pensioenregeling, Zondagsrust, diensttijden, enz. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester werden uitgebracht, het laat ste in ontvangst aanwijzende f2280.12 (w.o. f 1908.79 contributie) en in uitgaaf f 2458.951/2. De vergadering was nu en dan zeer enthu siast, ook onder de rede van mr. A. J. M. J. baroin van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, die sprak over „Katholieke Organisatie". TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 9 Mei, Beeediging de Meester. De heer De Meester, lid voor Den Helder, wordt door den griffier binnengeleid en legt de voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht hem geluk met zijn benoeming en met zijn herstel. De heer De Meester wordt door de leden har telijk begroet. Overlijden Koning Eduard. De voorzitter (opstaande van zijn zetel en daarin door alle leden gevolgdzegt het volgen de Mijne heeren. In de vorige week is Engeland door het over lijden van Koning Edward, in grooten rouw ge dompeld. Het betreurt in hem een door 't geheele Engelsche volk beminden, ik mag zeggen, popu- lairen vorst en dat te meer, vermits juist nu in moeilijke binnenlandsche omstandigheden zijn raadgevingen en adviezen, als die van een ervaren staatsman op hoogen prijs werden gesteld. Ik wensch hier een woord van sympathie en deel neming tegenover het Engelsche volk te uiten, en vertrouw, dat de minister van Buitenlandsche Zaken daarvan de tolk zal zijn bij de Britsche regeering. De minister van Buitenlandsche Zaken, De Marees van Swinderen sluit zich geheel, namens de regeering, bij deze woorden aan. De overleden koning heeft in de wereldgeschiedenis een allereerste rol gespeeld en haar geleid in een richting, waarvan de zegenrijke gevolgen zijn gebleken. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt nu voor morgenvoor middag te 14 uur een aantal reeds vroeger vermelde wetsontwerpen in openbare verga dering te behandelen. B a t a v i aB uitenzorg. A.s. Woensdag na de pauze zal de eindstemming plaats hebben over het wetsontwerp tot aankoop der lijn Batavia—Buitenzorg, over welk ontwerp onlangs de stemmen staakten. E n q u t e-K uyper. De Voorzitter deelt mede, dat hoogstwaar schijnlijk nog hedenavond de Memorie van Ant woord van den heer Troelstra zal verschijnen op het Voorl. Verslag betreffende het voorstel tot het houden van een enquête naar de handelingen van dr. Duyper in de decoratiequaestie. Indien het Eindverslag tijdig gereed komt. zal de Voorzitter nader voorstellen, dit voorstel waar wij dan ook zijn (gelach), Donderdag over een week na de pauze aau de orde te stellen. Inter pellati e-V liegen. De heer Vliegen vraagt en verkrijgt verlof, om op een nader te bepalen dag aan de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken eenige vra gen te stellen naar aanleiding van de uitzetting van den Duitschen vakvereenigingsleider bij de uitsluiting te Glanerbrug en van een mijnwerker te Schaesburg. Regeling van werkzaamheden. Alsnog deelt de Voorzitter mede, dat het zijn voornemen is den Dinsdag na Pinksteren niet te vergaderen. Afdeelingen. De Kamer gaat daarna over tot het opnieuw samenstellen der afdeelingen, waarna de Kamer zich naar de afdeelingen begeeft tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. De vergadering wordt gescheiden tot morgen voormiddag te 11 uur. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Horta. Laagste barometerstand 747.7 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, zach ter. Kinderfeest Volksbond. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond heeft ook dit jaar de kinderen niet willen uitzonderen van het genot dat zij ter ge legenheid van de jaarfeesten steeds leden en dona teurs met hunne dames biedt. Het Kinderfeest dat mèt het jaarfeest moest uitgesteld worden, werd gister-avond en wordt heden-avond weer in de Bondsgehoorzaal gegeven Eengroote, joelende kinderschaar vulde gister-avond de ruime locahteit en vermaakte zich aanvankelijk uitstekend met de kluchtige vertooningen van leden der Dilettantenclub »Alb. Thym", die met eenige grappige scènes het spoedig bevredigd kin derhart in vervoering wisten te brengen. Daarna kwamen weer de eerw. Broeders met hun groote, mooie too verlantaarn en gaven de reeks fraaie en vermakelijke beelden die de kinderen steeds zoo gaarne zien en vaak met hunne vreugdevolle zan gen begeleiden. Waar de pianist er een hall uurtje tusschen uit moest, werd dit gemis wel vergoed door de nummertjes van de gramophoon, die er de luidruchtige, vroolijke stemming bij allen inhielden. De kinderen hebben weer naar hartelust geno ten bij de varieerende vermakelijkheden die hun dezen avond werden geboden, Schiedams Volks bond heeft aldus getoond aan »elck wat wilste geven en ook de kinderen te doen deelen in het genot dat steeds den ouderen by het jaaarfeest wordt bereid. Concert-,,M. v. Beethoven." Gisteravond gaf in de S. O. V. het dilettanten Symphonie-orkest „L, v. Beethoven" weer een concert. Er was, het minder gunstige weer in aanmerking genomen, vrij veel belangstelling. Ook het gisteravond gegeven concert mag al leszins goed geslaagd heeten, daar er over het geheel genomen zeer vlot werd gespeeld. 'Het concert werd geopend met „Hochzeit- marsch" van F. Mendelssohn Bartholdy. Daarna volgde de vrij omvangrijke 6e Symphonie van J. Haydn, waarvan in het bizonder Andante en Menuetto vielen te prijzen. Tot slot der eerste afdeeling wertd „Capriccio Brillant" van F. Mendelssohn Bartholdy, piano solo met orkest, ten gehoore gebracht. Hier kreeg mej. N. Feltzer gelegenheid het publiek te doen genieten van een voortreffelijk gespeelde piano-solo. Haai' spel was zeer impo neerend en ontlokte een krachtig applaus. Het orkest gaf herhaaldelijk blijk van goede geoefendheid en Ihad veel succes, welk laatste uit den grooten bijval van het publiek viel af te leidon. Na de pauze bracht mej. Feltzer nog eenige pianostukjes ten gehoore, waarmee zij mede een warm applaus oogstte. Ook het orkest, hetwelk hier en daar beter bezet had kunnen zijn, vooral de-cello's, werkte het overige gedeelte van het programma correct af. Het publiek applaudiseerde herhaaldelijk, vooral aan het einde, na de uitvoering van den ,,Hul- digingsmarsch" van den heer J. C. M. Feltzer. De ijverige directeur, de heer J. C. M. Feltzer, heeft alle eer van zijn werk. Onder zijn voor treffelijke leiding zal het orkest zich ongetwijfeld nog meer bekwamen en de liefhebbers van sym- phonie-muziek nog veel schoons te genieten kun nen geven. Volksbadhuis. In de week van 2—8 April 1910 werden genomen 253 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 35 regen 12 regen 167 school kinder a 5 ct. 22 Tot hoofd aan de Bewaarschool te Heemstede is, naar men ons mededeelt, benoemd mej. A. AI. Huiswaard, thans werkzaam aan de Alida-Bewaarschool alhier. I Door de dames A. Gil le, C. Verveen, I. Soeters en L. de Koning, allen helpsters aan de Departementale Bewaarscholen en leerlingen van den cursus tot opleiding van bewaarschooT- houdteressen alhier, is met goed gevolg voor de plaatselijke commissie van toezicht alhier afgelegd examen voor Bewaarschoolbouderes, acte A. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 10 Mei. 61/2 u. Bondsgebouw. Kinder feest Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Rotterdam. Woensdag 11 Mei 61/2 u. Alkemadeplein. Volks- taancert. Kon. Scherpschutters. Niet bakken op de Pinksterdagen. Geachte Redactie, Gaarne zagen wij, dat U het onderstaande on der het oog uwer lezers bracht. Van onze dank baarheid kunt u zich verzekerd houden. De Pinksterdagen naderen. Voor talloos velen eene prachtige gelegenheid om in zulke twee achtereenvolgende dagen eens te profiteeren voor familiebezoek. En al gaat men niet op reis, dan is het toch aangenaam en gezellig, zulk een paar rustige dagen in den huiselijken kling door te brengen. De meesten kunnen dit voorrecht genieten. Behalve de bakkers. Die moeten zorgen, op den tweeden Pinkster dag versch brood voor de klanten te hebben. Daardoor zijn en patroons, èn knechts van die heerlijke vrijheid op die twee dagen beroofd. Wiens schuld is dit Van de klanten. Tenzij de klanten zoo welwillend zijn, op dien dag geen versch brood te verlangen. Neem een kloek besluit, breng een klein offer tje. Zeg eenvoudig aan uw hakkerdat gij geen brood wenscht op dien dag. Dan is de zaak in orde. Dan behoeven de bakkers niet te bakken, en geen enkele patroon behoeft zich door concurrentie- vrees, of klantenverlies te laten beheerschen. En dit verzoek is niet alleen tot de bondsleden gericht, maar tot iedereen. Wie wil, kan. Laat iedereen dus willen. Hierdoor wordt het schoone doel gemakkelijk bereikt. Hoogachtend. Het bestuur v.d. Ned. R. K. Volksbond. Het bestuur der Bakkersgez.-Ver. »St. Clemens Maria Hofbauer." Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 10 Mei 1910, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren De Groot, Kranen, Ris, Van der Schalk, Goslinga en Van der Drift, de drie laatste met kennisgeving. De notulen van de vergadering van 15 en 24 Maart en die van 5 en 19 April jl werden vast gesteld. Mededeelingen. Ingekomen stukken. B. en W. deelen mede, dat bij hun College is ingekomenVan de Ged. Staten dezer provincie missive ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbesluiten, d.d. 5 April j.l. a. tot het aan de vereeniging »de Ambacht school" in erfpacht geven van een strook grond achter die school over de volle breedte en ter diepte van 12 Meter b. tot het onderhands verhuren aan den heer G. I. Wittkampf van een strookje grond liggende aan de Oosterstraat ter groote van 4 A. 68 c.A. tegen f 5 per jaar Idem missive ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier der straatbelasting Kennisgeving Ingekomen van B. en W. eene missive ten geleide van het verslag der Volkshuisvesting inge volge art. 32 der Woningwet Kennisgeving Idem missive houdende overlegging van een schrijven der Commissie voor de gemeentewerken eenige mededeelingen betreffende de rioleering van den Singel door den aannemer Maarleveld Kennisgeving Idem van het kohier no. 6 der pi. dir. bel. naar het inkomen, dienst 19091910 Dit kohier, ten bedrage van f359 875 Wordt tot dit bedrag vastgesteld Idem missive, houdende inzending van de door de beide Kamers van Arbeid opgemaakte aanbe veling voor 2 leden en 2 pl. verv. leden van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art 20 van het Werklieden-reglement Ter visie gelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering Idem missive, ten geleide van een verordening op de heffing van schoolgelden aan de openbare Middelbare scholen alhier Ter visie gelegd ter behandeling in een volgen de vergadering Van den heer B. A. J. Wittkampf missive hou dende mededeeling dat de benoeming tot lid der Commissie voor het grondbedrijf door hem niet wordt aangenomen Kennisgeving Van de Gezondheidscommissie voor Schiedam, missive ten geleide van de rekening en verant woording van ontvangsten en uitgaven, over het 4 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2