Dagblad voor Schiedam en Omstreken. nationale militie. feuilleton. Na misdaad vergelding. Be toil Tan Mn Kflwarfl. Nienve Meflamsciie Conram mei na lis GtflluM Maptlai urm 10 c.t. weel. 0.45 n. Mi f 1.35 b. 3»( 33ste Jaargang. Vrijdag 13 Mei 1910 No. 9713. lm bi ml 0 op Of a. "Ü'T.d'Smi"der ,roes op se- Oflicieelo berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitwnlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBo ter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTE HST RAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bit Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt op verzoek van den heer Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in deze provincie, de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden Schietoefeningen van het Fort liarssens, Reede van Texel, 3de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 19 en zoo noodig ook op 20 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanon nen van licht kaliber (6 cM.), waarbij onveilig Wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, Waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefe ning, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buiten haven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt rood-witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. (Zie «Ned. krt." Nos. 201, 212. Schietoefeningen van het Fort Pampus, Zuiderzee, 3de district. Volgens mededeeling als voren zal op op 19 en zoo noodig ook op 20 Mei a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Pampus. Cr zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt oen sector, begrensd door de ware richtingen Cost tot ZOtZ. (56°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen dat gevuurd wordt,- zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien die 3 uur voór het begin der oefening halfstok en één uur Voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde ^yze .roode vlaggen waaien van de batterijen fhenierdam en Burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. (Zie «Ned. krt." No. 212.) Schiedam, 13 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd C. KLEIN, W.B. Aanvragen om ontheffing van den werkeljjken dienst der Militie of om vergoeding. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, 'engen ter kennis van de militieplichtigen die !n dit jaar moeten worden ingelijfd, zich als kostwinner onmisbaar achten voor bet gezin waar- me zij behooren en op grond daarvan meenen in 96) alles*1 hartstocht voor het spel maakt Üestt h V' b>e stommeling speelt en ver een knn;„n-, ?rteri in zÜne handen vernietigen van bestn fortuin! Weldra zal hij zonder bron der nvw.k.an Z1dn' fabriek James Mortiner, eene Worden' ,l»ste der Vereenigde Staten zal verkocht dien sêwi,KU lk, miJ vri4 dacht, voor altijd van komen. ontslagen, dreigt hij weder hier te zienMlfChien zullen wij elkander eerder weder- Dai an ,£9 denktschrijft hij mij. Als Hi ,ul.deliJk genoeg. In H dat schrijft, is de val nabij I... «iillio0„en van eenige maanden zal hij één Hii vers'onden hebben loos afzaettenTgk0mei1 8n m'd °Pn'euw schaamte- bet viinr'SC'10 .k>au'. Harmant wierp den brief in de sombers? zictl weder aan het werk maar Marie t rRoelens woelden in zijn hoofd. maakte vlug haar toilet, ofschoon niet de termen te vallen tot het verkrijgen van ont heffing van den werkelijken dienst op grond van art. 113 der Militie wet 1901, of van een gelde lijke vergoeding als bedoeld wordt bij art. 113bis dier wet dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld papier kunnen worden geschreven en door de be langhebbenden eigenhandig moeten worden ge- teekend behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, indien ont heffing en aan Zijne Excellentie den heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt. Belanghebbenden worden er voorts nadrukkelijk op gewezen, dat zij den hiervoren aangewezen weg moeten volgen, daar aanvragen op andere wijze gedaan groote vertraging in de afdoening tengevolge kunnen hebben. Verder is het van belang dat die verzoekschriften eenige weken voor de opkomst worden verzonden om zoodoen de eene spoedige afnoening daarvan te bevorderen, wat zeer in het belang van de adressanten is te achten. Schiedam, den 12 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. KLEIN, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Koningin Alexandra en koningin Mary, en mo gelijk koningin Maud van Noorwegen, alsmede de te Londen aanwezige buitenlandsche vorsten zullen zich 17 dezer aansluiten bij den stoet van het Buckingbampaleis naar Westminster Hall Zij zullen eveneens tegenwoordig zijn bij de over brenging van het lijk en bij de godsdienstoefening in Westminster Hall. Nadat het lijk naar de troonzaal is overgebracht, zullen de buitenlandsche vorstelijke personen en het diplomatieke korps uitgenoodigd worden door die zaal ie gaan. Er zal daar geen formeele tepronk- stelling plaats hebben. De koning van Denemarken is om 7 u. 25 gisteravond aan het Victoriastation te Londen aangekomen en daar ontvangen door koning George, prins Edward en de Deensche olficieele personen. De Washingtonsche correspondent van de «Ti mes" bevestigt thans, dat Roosevelt, den president en het Amerikaansche volk als bijzonder afgezant bij de begrafenis van koning Edward zal verte genwoordigen. RUSLAND. Uit goede bron verluidt te Petersburg, al dus wordt uit die stad aan de «Frankf. Zt°-." geseind, dat na een beraadslaging, die de Tsaar met Stolypin en den generaal-gouverneur Seyn voerde, besloten werd, den Finschen Landdag niet te ontbinden. der behaagzucht, schelde den kamerdienaar en zeide Gij herinnert u den persoon, die gisteren hier gewpest is met een brief van den heer Da- rier Ja juffrouw. Die persoon zal vandaag te halftien terug komen, om mijn vader te spreken. Gij zult hem eerst bij mij brengen in den kleinen salon waar ik hem zal afwachten... Goed. juffrouw. Waarschuw den huisbewaarder. Dadelijk juffrouw. Het sloeg negen uur. Marie ging in het salon. Nog een half uur moest verloopen voor haar beschermeling zou komen. Het jonge meisje was ongeduldig. In plaats van bij het vuur te gaan zitten, bleef zij rechtop bij een venster staan, dat op de bin nenplaats uitkwam en waaruit men het hekwerk en de kleine straatdeur kon zien. Het scheen haar toe, dat eene eeuwigheid haar scheidde van het oogenblik, waarop die deur ge opend zou worden, orn Lucien Labroue door te laten. Gaf Marie zich wel rekenschap van hetgeen in haren geest omging en van den aard van het ge voel, dat in haar hart ontstond II. zon- J Eindelijk was het halftien. DUITSCHLAND. Roosevelt wordt te Berlijn overal met veel en- thusiasme begroet. Gistermiddag heeft hij in de Universiteit een rede gehouden, waarna hij bevorderd werd tot doctor honoris causa in de filosofie. De keizer en de keizerin, zoomede vele aan zienlijke personen waren in het Universiteitsge bouw. Gisteravond gaf de Rijkskanselier een schitte rend diner ter eere van Roosevelt. Aan de «Vossische Zeitung" zijn de volgende bijzonderheden ontleend over hetgeen er Woens dag in het kamp van Döberitz in gebeurd. Roosevelt en zijn gezelschap stegen te paard en reden naar den Molenberg, waar zij den Kei- ontmoetten. Daar hadden zich ook ongeveer 300 officieren van alle wapens opgesteld, in wier bij zijn de Keizer Roosevelt met de volgende woor den begroette: «Mijn vriend Roosevelt (daarna in bet Engelsch voortgaande), u bent de eerste particulier, die in de gelegenheid bent gesteld, een dergelijke oefening van een deel van mijne troepen bij te wonenhet is mij een genoegen, u deze gelegenheid te bieden en u hier in het bijzijn van mijne garden welkom te heeten ik ben overtuigd (tot officieren), dat ook gij, mijne heeren, het met mij eens zijt, dat het ons een hooge eer is, mijn vriend Roosevelt, dezen uitne- fflenden Amerikaan en beroemden kolonel van de Rouwe Ruiters, onze troepen in actie te too- nen." Na deze aanspraak nam het gevecht een begin. Be Keizer bleef met Roosevelt nog een half uur lang in vertrouwelijk gesprek. Later reed hij met zijn gast het veld af. In het geheel bleven de Keizer en Roosevelt bijna vijf uren in den zadel. Roosevelt droeg een kaki-pak en rijlaarzen. Tij - 4pns de oefeningen kwamen ook de keizerin en prinses Victoria Louise, de kroonprinses en prin ses Eitel Frederik aan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Frans Jozef is voor het eerst sedert een jaar te Boeda-Pest aangekomen en werd zeer hartelijk begroet. Kort voor Z. M 's aankomst ontstond aan het station een begin van brand, dat échter spoedig werd gebluscht. De Keizer gaat van uit de Hongaarsche hoofd stad naar Bosnië. De gemeenteraad van Serajevo heeft met al- gemeene stemmen een crediet van 100,000 kro nen voor de ontvangst van den Keizer toege staan. Verder heeft die raad besloten ter herinnering aan de historische gebeurtenis op kosten der stad te stichten een huis tot zedelijke verbete ring der jeugd en een buitenverblijf voor werk lieden. De bel van het buitenhek ging over en Marie, die door de gordijnen bedekt was, zag de kleine deur opengaan en Lucien op de binnenplaats treden. Bijna tegelijkertijd klonk de bel, die een bezoek aankondigde en de jonge man begaf zich naar het bordes. De kamerdienaar Theodoor wachtte toen op de hoogste trede, om hem binnen te brengen. Paul Harmant's dochter iiad de hand aan haar hart, dat sneller dan gewoonlijk klopte. Eene hevige hoestbui verscheurde als 't ware hare borst. Zij was verplicht te gaan zitten, want de adem ontbrak haar. Twee minuten later werd de deur van den kleinen salon geopend. Lucien trad binnen en Theodoor sloot de deur achter hem. Marie deed eene hevige poging om weder op adem te komen en hare ontroering te beheerschen met eene onduidelijke stem zeide zij Mijn vader is terug, mijnheer Lucien, ik zal u dadelijk aan hem kunnen voorstellen.. Hebt gij reeds over mij gesprc m, juffrouw vroeg de zoon van Jules Labroue. Neen, ik heb hem nog niets gezegd Ik heb mij allean overtuigd, dat hij niemand heeft aangenomen voor de betrekking, die gij be geert.... Ik heb in uw bijzijn willen handelen en thans is het oogenblik gekomen, om door overrompe ling een goeden uitslag te verkrijgen... TURKIJë. De minister van oorlog heeft nu zelf het al- gemeene bevel over de troepen in Albanië op zich genomen. AMERIKA. Volgens de «New-York Herald" is president Taft Maandagavond in Passaie (New-Jersey) nau welijks aan een groot ongeluk met zijn auto ont komen. Op een overweg werd n.l. de auto bijna gegrepen door een expres-trein. Een afdeeling ruiterij en bereden politie begeleidde den presi dent. Een gedeelte van het geleide was juist over de spoorstaven, toen op^20 voet van de auto van den president, den trein voorbijvloog. De rest van het geleide stoof in verwarring achteruit. Een groep boomen had den naderenden trein aan het gezicht onttrokken en de bocht in den weg ver grootte het gevaar, terwijl het gejuich van de menigte het lawaai van de wielen van den trein overstemde. Taft verloor geen oogenblik zijn spreekwoorde lijke kalmte. Gebrek aan nauwkeurige kennis van de locale omstandigheden, zal wel de oorzaak zijn, dat wij hier in Europa niet goed kunnen begrij pen, hoe zich onder al die juichende menschen m'emand ook geen baanwachter bevond, die wist, dat er op dat oogenblik een trein in aan tocht was Te New-York is heel wat te doen over een recente beslissing van den burgemeester, die, handelend in overeenstemming met het advies van den hoofdcommissaris van politie, een ver gunning voor het geven van tooneelvoorstellingen niet heeft gecontinueerd. Dit besluit gold het New-York Theatre, in welken schouwburg een stuk werd opgevoerd, getiteld «Het meisje met den kinkhoest", en dat volgens het oordeel der overheid in hooge mate indecent was. Gaynor> wien ter oore kwam, dat het stuk erg gewaagd was, verzocht den hoofdcommissaris er eens een kijkje te gaan nemenen de politieman vond het heel erg, en bracht in dien zin rapport uit aan den burgemeester. Deze keurde goed, dat de schouwburg gesloten werd, want de vergunnings termijn was juist verstreken. Hij verklaarde in een brie^ die ter publicatie werd afgestaan aan de bladen, dat het New Yorksche publiek «nu genoeg heeft van verkeerde en slechte schouw burgen, evenals van verkeerde en slechte cou ranten, en dat het daar nu van af wil komen.'' Niet alleen te Weenen, maar ook in het gebied van de Semmering en de YVechsel heeft men de aardbeving, waarover Reuter ons seinde, bespeurd. Te Gloggnitz duurden de schokken 4 a 5 seconden en veroorzaakten een paniek. Alle klokken bleven stilstaan en in verschillende hui zen sprongen de plafonds. De bewoners vlucht ten op straat en brachten een deel van den nacht onder den vrijen hemel door. Lucien boog. Kom... zeide juffrouw Harmant. Kom mede en reken op mij Zij stak daarop hare kleine koortsachtige hand den jongen man toedeze voelde die in de zijne trillen. Marie verliet, door Lucien gevolgd, het salon en bleef staan in een vertrek, dat aan de boekerij grensde Wacht mij hier, en houdt den brief van uw vriend George Barier gereed. Eene onoverwinbare zenuwachtige aandoening deed Lucien beven. Het jonge meisje klopte zacht op de deur der boekerij en ging daarna binnen. De mdustrieel, die bezig was brieven te rang schikken, hief het hoofd op en riep verwonderd Iioe zijt gij het lief kind 1 Reeds opgestaan 1 Waaraan denkt gij vadertje. 't Zou wat moois zijn, als ik niet te halftien was opgestaan Reeds half tien Als het al niet kwart voor tien is. Paul Harmant omhelsde zijne dochter innic en vervolgde Dan komt gij mij zeker voor het ontbijt roepen Wordt vervolgd. «K

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1