Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. De deken van Eindhoven en de pastoors der omliggende parochies Overwegende, dat het hun dure plicht is, de godsdienstige belangen hunner ondterböorigte ge- loovigen te beschermen, en, waar die worden aangevallen en bedreigd, met alle kracht, die in hen is, te verdedigen; door de ondervinding geleerd, en do,or de voorgevallen feiten hoe langer zoo, meer beves tigd in hunne overtuiging, dat do,or het optreden der firma Philips, fabrikanten van Electrische Gloeilampen te Eindhoven, de viering der Ka tholieke Heiligendagen door hunne arbeiders en arbeidsters, op willekeurige wijze wordt belem merd en verhinderd; 'met verontwaardiging kennis genomen hebben de van den maatregel, door genoemde firma op 14 Mei genomen, waarbij zij tracht haar R. K. vereenigde arbeiders en arbeidsters te dwingen zich los te scheuren van hun R. K. vereeniging, welke zich' o.a. ook dit ten doel stelthandhaving van het recht om als Katholieken de geboden Heiligendagen te vieren, overeenkomstig de voor schriften der H. Kerk: lo. Protesteeren ten sterkste tegen het stre ven der genoemde Firma, en in het bijzonder tegen den dwangmaatregel door haar genomen tegen de R. K. vakvereenigingen van hare R. K. arbeiders en arbeidsters. !2o. Prijzen de moedige houding van die ar beiders en arbeidsters, die geweigerd hebben de hun uitgereikte formulieren te teekenen en daar door afstand te doen van hun recht om zich bij een Katholieke vakvereeniging aan te sluiten. 3o. Vermanen ten dringendste alle andere Ka tholieke arbeiders en arbeidsters, die bij genoemde Firma nog werkzaam zijn alsmede hunne ouders en voogden zoo, spoedig mogelijk elders werkte gaan zoeken, waai" zij niet gedwongen worden de voorschriften der H. Kerk te over treden. 4o. Bevelen de uitgesloten en van werk be roofde arbeiders en arbeidsters ten zeerste aan in den moreelen en finantieelen steun van hunne parochianen, van alle Katholieken en van alle weklcnkonden in den lande. 'De Deken en de Pastoors van Eind hoven en de omliggende parochies. Betreffende de uitsluiting wordt ons nog het volgende gehield: Zondag waren de heeren v. Rijserwijk, voor zitter van het R. K. Vakbureau en v. Rijen, secretaris van den arbeid, te Eindhoven om de leiding der uitsluiting te regelen. Gisteren vergaderden de ui tg es lo tenen onder leiding van den voorzitter van het R. K. Vak bureau. Steunpemningen voor de uitgestotenen worden gaarne ingewacht bij den directeur van den R. K. Volksbond te Eindhoven, den Weleerw. heer W, Kluijtmans, kapelaan aldaar. (Msb.) Gemeentebelastingen. Naar aanleiding van het door de regeering in gediende ontwerp inzake een nadere regeling van de gemeente-belastingen, welk ontwer bij de Tweede Kamer in onderzoek is, zoodat binnenkort een wettelijke regeling van het gemeentelijk fi- nancieele vraagstuk kan worden tegemoet gezien is door de Algemeene Winkeliersvereeniging een adres aan de Tweede Kamer gericht. Ofschoon de algemeene strekking van genoemd ontwerp blijkbaar is, den gemeenten hulp te verleenen, door haar meer verbetering- en zakelijke heffin gen aan te wijzen, teneinde te bewerken, dat voortaan de persoonlijke heffingen een secondaire plaats kunnen innemen, en dus speciaal van den wiukeliersstand weer nieuwe offer worden ge vraagd. kan adressante toch niet nalaten de voor gestelde regeling toe te juichen, daar het de juiste oplossing is om de gemeente te redden van het gevaar der persoonlijke heffingen. Waar echter de winkeliers zich ter wille der goede zaak gaar ne deze offers zouden getroosten, meenen zij toch de aandacht der regeering te moeten vestigen op het feit, dat onder de bestaande belastingwetge ving de Rijks-personeele belasting, welke reeds als verbeteringsbelasting tot zeer hooge bedragen wordt geheven, voor winkeliers en tal van andere belastingplichtigen tevens een zeer scherp zakelijk karakter heeft en dat het naar hun oordeel nim mer in de bedoeling kan liggen, om in de toe komst, zoowel voor Rijk als Gemeenten beide; de iverterings"- en ïzakelijke" heffingen zulk een overwegende plaats te doen innemen. Reeds in November 1903 werd names de ver eeniging een adres aan den toenmaligen minister van Financiën gezonden, waarin verschillende be zwaren tegen de bestaande wet op de personeele belasting werden ontwikkeld. Het eerste bezwaar betrof de belastbaarstelling van percëelen en perceelsgedeelten, welke tot winkel worden gebruikt. Het tweede bezwaar was gericht tegen de wijze van berekeningen van het aantal gemeente-opcenten voor perceelen, welke door den winkelier deels als winkel, deels als woning worden gebruikt, in welk geval naar art. 33 par. 1 der wet, althans voor de bereke ning der shoofdsom" der belasting, die gedeelten op zichzelven en dus als afzonderlijke perceelen werden beschouwd. Voor de berekening der ïop- centen" worden onbegrijpelijkerwijze de huur waarden dier afzonderlijke perceelen daarentegen samengevoegd. En het bezwaar dier opcenten- berekening treedt dringend op den voorgrond, waar te Amsterdam, door de maximale opcenten ad 141, de fouten, welke aan de belasting reeds »in hoofdsom" kleven, zulke groote proporties aannemen. Wat de berekening der gemeente-opcenten be treft, wijst de vereeniging or op, dat, ofschoon art. 33 par. 1 der personeele wet bepaalt, dat voor de berekening van de hoofdsom der belasting, de perceelsgedeelten, welke voor winkel, en die, welke voor woning dienen, als afzonderlijke per ceelen zullen worden beschouwd, de in art. 247 der Gemeentewet aangeduide gemeente-opcenten worden geheven op het gezamenlijk bedrag van de huurwaarden. Dientengevolge wordt natuur lijkerwijze het aantel opcenten hooger dan het geval zou zijn,indien ieder perceelsgedeelte als afzonderlijk perceel werd beschouwd. Waar nu deze bezwaren bij de thans vigeeren- de wetgeving reeds bestaan, welke wetgeving zoo tal van zware aanslagen, buiten alle draagkracht om tengevolge heeft, daar ziet de vereeniging, vooral voor den winkelstand, met bedenkelijkheid de toekomst tegemoet, bijaldien de gemeentelijke belastingheffing, op de wijze als hierboven is be sproken, van aard verandert en gemeentelijke de- bietrechten, bedrijfsbelastingen, zoomede wellicht andere zakelijke heffingen wordt het ontwerp »wet" misschien den intocht zullen doen. Adressante verzoekt de Kamer daarom bij het uitbrengen van haar rapport aan de regeering, deze bezwaren in aanmerking te willen nemen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Hernosand Laagste barometerstand 751.2 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, mogelijk onweersverschijnse len, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raald der gemeente Schie dam op Dinsdag 24 Mei 1910, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat v. Politie sleutels, beitel, zilveren kettinkje, wandelstok, grijze jockeypet, potlood. Bij de volgende personenfantasie broche. Molenaar Broersveld 91 koralen armband met gouden slot, v. Woudenberg. Putterh. str. 53 bov grijzen smoushond, Eising Spoorstr. 34 paar pantoffels, Lensing Broersveld 119sleutels Wou- teleers Singel 194'42 bankbiljetten van flO wed. Esser Buitenh. weg 176° R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, loden van do R. K. Kiesvereeniging „Recht Plicht en Orldie", aan de vergadleirinig welke morgen (Woensdag)- avond half negen in het Bondsgebouw wordt ge houden. Zooals men weet, wordt in deze vergadering de gewichtige verkiezing voor de Prov. Staten aan de orde gesteld, behalve andere gewichtige onderwierpen die nog besproken zullen worden. Eeno groote opkomst ter vergadering is dus (al leszins gewenscht. Teeken- en Vakschool „St. Jozef.'' Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Woensdag 11 Mei had de prjjsuitdeeling van de teeken- en vakschool »St. Jozef' plaats. De talrijke schare leerlingen (95), sommigen vergezeld door hunne ouders, was in opgewekte stemming. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het hooge belang van het teeken- en vakonderwijs voor de leerlingen, vooral in de toe komst. Hij spoorde hen aan, vooral met ijver de lessen te bezoeken, en ook voorbeelden te zijn van goed gedrag, zoowel op de lessen als elders. De prijzen werden toegekend als volgt Bouwkundig teekenen: le kl. Ie pr. W. v. Leeuwen, 2e pr. P. v. Slobbe, 3e pr. J. J. Zondag, 4e pr. R. Borani, 5e pr. M. Zondag; 3e kl. le pr. W. M. Kloppers, 2e pr. J. Dries, 3e pr B. Wuisman, 4e pr. J. Immerzeel, 5e pr. J. Rondeltap, 6e pr. J. Hoenderkamp; 4e kl 2e pr. D. v. Lely, 3e pr. M. Wuisman (prijs voor steenhouwers) J. Breve. Timmeren: le kl. le pr. P. v. Slobbe 3e kl. le pr. J. Dries, 2e. pr. W. M. Kloppers, 3e pr. J. Immerzeel, 4e pr. B. Wuisman, 5e pn J. Rondeltap en 4e kl. 2e pr. D. v. d. Lely. Machi neteekenen: le kl. le pr. P. Tal- mon, 2e pr. H. de Groot, 3e pr. L. v. d. Meer, 4e pr. A. de Groot, 5e pr. P. Braak2e kl. pr. N. Oostrum 3e kl. le pr. C. Sigmond, 3e pr. J. v. Vliet4e kl. le pr. Th. Heinsbroek, 2e. pr. A. Thijssen. Handteekenen en D ecoratieschil deren: le kl. le prijs H. Landsbergen, 2e pr. P. Groenendijk 2e kl. le prijs a. J. Wuisman, le pr. b. C. Wuisman 2e pr. L. v. d. Beek, 3e pr. G. Boer, 4e pr. J. Marrevee, 5e pr. J. Heet- man, aanmoedigingspr. L. Platerink 3e. kl. le pr. J. Katwjjk, 2e pr. J. v. Rest. Hout- en Marmer schilde ren: le kl. le pr. L v. d. Beek, 2e prijs D. v. Wijk, 3e pr. a. J. Wuisman, 3e pr. b. C. Wuisman 2e kl. le pr. J. v. Katwijk, 2e B. de Raay 3e kl. pr J. v. Rest. Rekenen: pryzen H. de Groot, C. Midden dorp, P. Talmon, G. Boer, J. Wuisman, 0. Wuis man, L. v. d. Beek, J. Immerzeel, F. Wesbeek, J. Feelders, J. Zondag, M. Zondag, R. Borrani. Diploma's voor volbrachten leertijd werden uit gereikt aanTh. Heinsbroek, A. Thijssen en J. v. Rest. Na de uitreide prijzen sprak de voorzitter der Afd. een woord van waardering en dank tot de onderwijzers, die op uitstekende wijze hunne taak hebben volbracht, en sloot de bijeenkomt met dank voor de vereerende tegenwoordigheid van de belangstellenden. Installatie. Morgenochtend zal de plechtige installatie plaats hebben van den nieuwbenoemden griffier bij het kantongerecht alhier, mr. Kavelaars, R. E. Coöperatieve Bakkerjj. Op de Zaterdag j.l. gehouden eerste algemeene jaarvergadering is o m. voorgesteld en met algemeene stemmen besloten om uit het fonds voor katholieke belangen, een be drag uit te trekken voor honderdvijftig melk- brooden, en die ter beschikking te stellen aan het bestuur der St. Vincentius Vereeniging om onder hare arme en behoeftige gezinnen te ver deden. Pastoor Do Groot. Met genoegen merkten wij gedurende de Pink sterdagen op, dat de zeereerw. pater De Groot, oud-pastoor van Goorn, thans in de St. Jans pastorie alhier rustend, weder betrekkelijk her steld is van de ernstige ziekte die hem onlangs trof. 1 'Met den ©erw. broeder Van St. Dominicusorde dlie hem verpleegde, was hij in het priesterkoor en volgdè hij de heilige handeling, zooals deze waardige, devote priester steeds 'gewoon is te doen. Nader vernemen wij, dat pastoor De Groot Eersten Pinksterdag weer het H. Misoffer heeft kunnen opdragen. Jubilé- notaris Roldanus. Den 15a Mei 1875 tot notaris te Schiedam benoemd, herdacht de heer W. J. A. Roldanus Zondag, eerste Pinksterdag, zijne 35-jarige werk zaamheid als notaris in deze gemeente, zijne ge boorteplaats, die plaats ook waar wijten zijn vader vroeger het predikambt bij de Ned. Herv. ge meente heeft vervuld. Na als candidaat-niotaris te IJsselstein en te Rotterdam op het kantoor van de notarissen Burger Schade© Van den Beijg' werkzaam te zijn geweest, werd hij tot notaris te dezer stede benoemd, waar bij sedert onafgebroken werk zaam bleef en dus den voor- en onspoed onzer stad alleszins heeft medegeleefd. Velen dieden, op dezen voor hem zoo merk- waardigen dag, den jubileerenden notaris hunne belangstelling blijken. Niet alleen uit de kringen die onmiddellijk met zijn notariaat in verband staan, maar ook van andere zijde deed men den geachten jubilaris, zoowel door persoonlijk bezoek als in schriiftelijken vorm, blijken, dat zijn reeds zeldzaam jubilé in ruimen kring weid. medege- vierld. Nog vele heilvolle jaren zullen zeker velen hem niet ons toewenschen. Maria-Bond. Het bestuur van den Mariabond, afd. Schiedam, heeft, zooals ook uit achterstaande advertentie blijkt, besloten, morgen (Woensdag)-avond 8 ure in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Lange Haven, eene lezing te doen houden over het onderwerp„'Drankbestrijding, een katholiek lief dewerk en het aandeel daarin van de vrouw"., De behandeling van dit. onderwerp is zeker ten volle toevertrouwd aan den weleerw. heer B. Möller, kapelaan te 's-Gravenhage, die dien avond als spreker zal optreden. „Alb. Thym". De Dilettantenclub „Alb. Tliym", onderafdee- ling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schie dam, zal ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan eeno Nationale Tooneelwed'strjjd geven met het opvoeren van éénbedrjjvige blijspelen, voor- dlrachten(hiim) en comisc'h© duetten, voor R. K. Tooneelvereenigingen en een stedelyken wédstrijd in reciteteren (ernst) en comische voordrachten voor iedereen. „De Hanze" Wegens het samenvallen met andere belang wekkende bijeenkomsten, is de vergadering van de R K. Middenstands vereeniging »De Hanze" tot Woensdag 25 Mei uitgesteld. De muizenstad „Langstaart." In de Officieren-Vereeniging alhier zal Don derdag 19, Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Mei van 291/2 uur Je bezichtigen zjjn de muizenstad „Langstaart". Deze miniatuur-stad, die een oppervlakte be slaat van 20 M2, bestaat uit verschillende ge bouwen, dia men in een stad aantreft, o.a. een stadhuis, school, café's, enz. De vervaardigers van het geheel, de heeren Wassenaar en 1 ijd/eman, behaalden ttiet deze stad den hoogs ten prijs op de Huis vlijt-tentoonstelling te Groningen. In de Muizenstad „Langstaart" zijn rrïeer dan 350 gedresseerde muizen en 80 ratten werkzaam in allerlei bedrijven. Overal, waar de Muizenstad „Langstaart'2 ten toon werd gesteld, heeft zij groot succes gehad. 'In Delft, Gouda trok zij op een dag een paar duizend bezoekers. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie, welke in dit nummer voorkomt. Prettige reis De salonboot «Maasnymph I", van Oostvoorne naar Schiedam en Rotterdam, die gisteravond om 10 uur hier ter stede had moeten arriveeren, is eerst hedenochtend om 6 uur gearriveerd. De reden der vertraging was, dat de boot gis teravond op de Oude Maas door een zwaren mist werd overvallen en dientengevolge niet verder kon varen. De passagiers moesten den nacht aan boord doorbrengen. De zangvereeniging »Zang en Vriendschap alhier behaalde in den gister te Rotterdam gehouden zangwedstrijd, uitgeschre ven door nlnter Nos" in de 2e afd., mannenko ren, den 4en prijs A. In de afd. gemengde koren verwierf in ge noemden wedstrijd de zangvereeniging »Polyhym- nia" alhier den 4en prijs. Op het groot Nationaal Concours, voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, Mannen- en Gemengde Koren, Kwartet- en Marschwedstrijd, gehouden op 2den Pinksterdag te Bolnes, behaalde de Muziekvereeniging »Oefening baart Kunst", dir. H. v. Gent, alhier, den 2den prys in de eerste afd. (fanfare) en den 3den prijs in 1ste afdee- ling (kwartet), en den 3den prijs in de 2 afd. (kwartet). Zondag is door onze politie te 's-Gravenhage aangehouden de 22-jarige J. v. d. T., verdacht hier Donderdag-middag een rijwiel rijwiel voor een café aan de Hoogstraat ontvreemd te hebben. Het rijwiel, dat reeds verkocht was, werd in Den Haag in beslag genomen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 18 Mei. 8 u. Bondsgebouw. Mariabond, afd. Schiedam. Lezing kapelaan B. Möller. Woensdag 18 Mei. 8j uur. Bondsgebouw ver gadering R. K. Kiesvereeniging. Donderdag 19 Mei. 2—91/2 u. S. G. V. Tentoon stelling Muizenstad „Langstaart". Vrijdag 20 Mei. 2—91/2 u. S. O. V. idem. Zaterdag 21 Mei. 2—91/2 u. S. O. V, idem. Rotterdam. Dinsdag 17 Mei. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- tnuziek Kon. Scherpschutters. Donderdag 19 Mei. 8 u. Groote Schouwburg. Con cert Stafmuzick Kon. Scherpschutters, Zangwedstryden te Rotterdam. De zangwedstryden van „Inter nos" zijn Zater dagavond in Den Doele geopend met een korte rede van den voorzitter van het eere-comité, den heer J. Hudig. In de afdeeling voor Zaterdagavond dongen twaall vereenigingen mee. Er werden gezongen twee koren naar keuze. De pryzen weiden toegekend als volgt: 1ste prys Concordia, te Rotterdam, met algemeene stemmen; 2de prijs Euterpe, te Rotterdam, met 3 tegen 2 stemmen; 3de prys Volharding', 's-Gra venhage, met 4 stemmen tegen 1; 4de pryis A. Aurora, te Rotterdam, met 3 tegen 2 stemmen; 4de prys B.Door en voor het Volk, Dordrecht, met 3 tegen 2 stemmen; 5de prys Excelsior, Delft, met 4 stemmen tegen 1. De verdere uitslagen waren als volgt: Tweede afdeeling mannenkoren: le pr.SL Cecilia, Tilburg, met 4 tegen 1 stem; 2e prys: Inter Nos, te Teteringen, met aljg. stemmen; 3e prysZanglust, te Dordrecht, met 3 tegen 2 stem men; 4e prijs A: Zang en Vriendschap, te Schie dam, met 4 tegen 1 stem; 4e prijs B: Harmo nie, te Amsterdam, met alg. stemmen; 5e prijs: Zang en Vriendschap, te Rotterdam, met 3 tegen 2 stemmen; eervolle vermelding: Zanglust, te Rotterdam. Eerste afdeeling mannenkoren: le prys: Delft's Mannenkoor, te Delft, met 3 tegen 2 stem men; 2e prys: Nu.t en Genoegen, te Rotterdam, met 4 tegen 1 stem; 3e prys: Amstels Werkman, te Amsterdam, met 4 tegen 1 stem; 4e prys: Crescendo, Haarlem, met alg. stemmen. Eere-wedstrijd mannenkorenle prysDelft's Mannenkoor, te Delft, met 3 tegen 2 stemmen; 2e prys: St. Cecilia, te Tilburg, met aljg'. stem men. Tweede afdeeling, gemengde koren. By den aanvang van deze afdeeling heette de voorzitter van het feestcomité mr. H. Goeman Borgesius uit Den Haag, eere-voorzitter van het eere-comité welkom en bracht hem dank voor zyn aanwe zigheid en voor de welwillendheid, waarmede hij dat eere-voorzitterschap op zich nam. In deze afdeeling verwierven de le pry's: Polyhymnia, te Rotterdam, met alg. stemmen; 2e prys: Onder Ons, Den Haag, met 4 tegen 1 stem; 3e prys: De Stem, te Utrecht, met 4 tegen 1 stem; 4e prijs A: Gemengd Koor, te Dordrecht, met aJg- stemmen; 4e pijjs B: Euphonia, te Rotterdam, met 4 tegen 1 stem5e prys AZang en Vriend- schap, t« Moercapelle, met 3 tegen l stem SN».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2