Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Donderdag 19 Mei 1910. A ti o h i e e r t op ie Na misdaad vergelding. ie Curat iet iratis pril! 10 c. pM. 0.45 p. ami, f 1.35 Mai Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bil 1 k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat de N. V. „Nederlandsche Brunderij, Gistfabriek en Dis tilleerderij, voorheen de firma II. Jansen Co., H. C. Jansen en Herman Jansen," aan hun College heeft bericht, dat zij in beroep is geko men van hun besluit, d.d. 6 Mei j.lwaarbij haar een voorwaardelijke vergunning werd verleend tot uitbreiding harer glasfabriek aan den Noord- vestsingel, kadaster Sectie H no. 638, door het bijbouwen van een general or-oven met wan en stoomwerktuig van 70 P k. met breek- en mengwerktuigen enz. Schiedam, den 19 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat G. W. J. Van der Sloot, aan hun College heeft bericht, dat hij in beroep is gekomen van hun besluit d.d. 6 Mei j 1., waarbij zijn verzoek om vergun ning tot uitbreiding zijner bewaarplaats van lompen aan den Langen Achterweg no. 21, ka daster Sectie B no. 1113, door het naastliggende en daarmede in gemeenschap staande pand no. 19 kadaster Sectie. B no. 1114, in te richten voor bewaarplaats van lompen en beenderen, is afgewezen. Schiedam, den 19 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. De Rijksdoema heeft in haar avondzitting van gister na een beraadslaging die vijf dagen heeft geduurd, met 101% stemmen (van rechts en het centrum) tegen 100 stemmen, de interpellatie over de zoogenaamde schending van de grondwet door de, in September van het vorige jaar openbaar gemaakte bepalingen betreffende de handhaving van art. 96 der grondwet, verworpen. De Senaat heeft bij arrest bevolen in beslag te nemen en te vernietigen het boek van Tolstoj over de Russische revolutie. Het gerechtshof van het district St. Peters- burg, beoordeelend de zaak van het duel tusschen Guetschkoff, den tegenwoordigen voorzitter der 99) Zoo was zijn naam. Dan zult gij mijne ontroering kunnen ver- blaren, toen ik onverwachts hoorde spreken over een man, dien ik lief hiftl en wiens treurig einde ik met smart in deVereenigde Staten vernomen heb. Ah gij hebt geweten op welke wijze mijn vader overleden is Ja, mijnheer... vermoord in zijne in brand gestoken fabriek I.mompelde Garaud huiverend. Terzelfdertijd zeide hij in zich-zelven Vreemd toeval, misschien een dreigend toe val, dat de zoon van mijn slachtoffer tot mij voert, °m een betrekking te vragen. Maar als Paul Harmant evenals ieder ander, onder de slagen van het noodlot kon buigen, bij was er de man niet naar, om zich te laten ver slaan. Hij berekende spoedig de mogelijke gevolgen van deze onverwachte ontmoeting en zijn besluit was dadelijk genomen. Vermoord, ja, mijnheer... antwoordde Lucien, vermoord in zijne fabriek, die door den moorde- naar in brand gestoken was. Indien ik mij goed herinner, zeide Garaud Doema, en graaf Uwaroff, heeft den eerste ver oordeeld tot vier weken vestingstraf en den tweede tot drie weken hechtenis. Men meldt uit Alexandrowsk (gouvernement Jekaterinoslaw)Een boot, die op den Dnieper voer en 94 werklieden aan boord had, is tegen een rots gestooten, waarbij 47 personen zijn ver dronken. ENGELAND. 'De „Hohenzollern" met den Keizer aa.n booi'd, begeleid door den kruiser „Königsberg" en den torpedojager „SLeipncr", is gisteravond even na zes uur te Sheerness aangekomen. De koningen Manuel van Portugal en Albert van België zijn in den loop van den avond te Londen aangekomen en aan het station dooi- ko ning George en andere vorstelijke personen ont vangen. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt aan het ^Berliner Tage- blatt" geseind, dat drie pantserschepen en vier torpedobooten order hebben gekregen, zich nog gedurende deze week gereed te maken om, naar officieus wordt medegedeeld, te gaan manoeu vreeren. Deze officieuze uitleg van het geval wordt echter in de Grieksche hoofdstad door nie mand geloofd. Er heerscht algemeene onrust. En in politieke kringen maakt men er volstrekt geen geheim van, dat men de toekomst met angst en zorg tegemoet ziet. ARGENTINIë. De „Times" publiceerde gister een telegram uit Buenos Aires, verzonden via Montevideo, om dat de autoriteiten te Buenos Aires geen nieuws doorlaten. In de Argentijnsc.he hoofdstad wondt de staat va.n beleg met kracht gehandhaafd en de pers staat onder censuur. Zaterdagmorgen werd een betooging gehouden door studenten, die het optreden der regeering goedkeuren. In den loop van den avond deden honderden een aanval op" het gebouw van het anarchistische blad „La Protesta". Het gebouw werd dóór dé hetoogers in brand gestoken. Ook de bureau's van het blad Vanguardia werden vernield. Zondag werden de betoogingen voortgezet; en bij -die gelegenheid werden twee studenten dood geschoten en schade toegebracht a,a.n de wonin gen van particulieren. JAPAN. Reeds ©enigen tijd geleden had de „Nowoje W rem ja zich, in een tweetal .artikelen krachtig verzet tegen het gerucht over een voorgesteld, overeenkomst tusschen Rusland en Japan omtrent den toestand van Korea. 'Thans wijdt het blad aan dezelfde kwestie een nieuw artikel waarin het or op wijst, dat Rusland zich tegen een formeele inlijving van Korea wel nauwelijks zou met volkomen koelbloedigheid, werd de misdaad uitgevoerd door eene vrouw, de bewaakster der fabriek... De rechters hebben gemeend, voldoende bewijzen te hebben, daar zij Jeanne Fortier voor de dubbele misdaad veroordeeld hebben... Ik geloof niet, dat zij schuldig was... Paul Harmant trilde opnieuw. Wat gelooft gij niet vroeg hij. Wat de rechters gemeend hebben. Gij gelooft dus, dat de vrouw, wier naam gij zooeven hebt uitgesproken, onschuldig was Ja mijnheer... ~~l ,^aa.r 'k meen m'j te herinneren, dat de beschuldigingen tegen die vrouw ingebracht ten duidelijkste hare schuld hebben bewezen. De duidelijkheid kan somtijds bedriegelijk Waarom veronderstelt gij dat vroe^ de millionnair. Omdat ik vertrouwelijke mededeelingen heb ontvangen van de bloedverwante, die mij heeft opgevoed en uit die mededeelingen vloeit voort, uat een ander dan de veroordeelde belang had bij den dood van mijn vader. Een ander hei-baalde Paul Harmant, die zich verzette tegen den steeds grooter wordenden angst. Wie dan? Een hoofdopzichter der fabriek, een eerzuch- 'ge Mijn vader, die alle vertrouwen in dien man stelde, had hem het geheim zijner nieuwe u li ingen kenbaar gemaakt en bet is om alleen bezitter van dat geheim te zijn, dat hij de dub- vefzetten. Rusland heeft van 'den politieken in vloed in dit land afgezien en zijn handelsver binding on zijn tegenwoordig zeer 'gering1, Wat blijkt uit de cijfers van den uitvoer van Kortea naar Rusland (400 roebel) en den invoer van Rusland naar Korea (sloohts 20.000 roebel). De ver vain. Korea liggend© Vereenigde Staten en Engeland staan in nauwer verbinding met Ko-fea dan Rus land, dat slechts door een. haarbreedte van dit land is gescheiden. Er blijft dus vo,or Rusland niets anders over dan zich bij de feiten neeiT te toggiem en in het onvermijdelijke te berusten. Korea is feitelijk vefanderd in ,een Japansche bezitting en het is Rusland onverschillig of het werkelijk bezit nu ook juridische vormen aan neemt. Een dergelijke verandering 'kan .echter' vtaor de Vereenigde Staten en Eng'eland niet onver schillig zijn, daar een formeele inlijving van Ko rea bij Japan tot economisch' nadeel van deze beide landen moet leiden. CHINA. Volgens een draadbericht uit Peking aan de „New-York Herald" heeft het consulaire korps van Nanking aan het diplomatieke korps geseind, dat er een verontrustende anti-dynastieke bewe ging heerscht te Nangking en op andere punten van Yang Tsé in den geest van die der Boksers in 1900. - De „Lokal Anzeiger" van Berlijn vernedmt uit Athene, dat de Koning van Griekenland na, de begrafenis van Koning1 EdSveurd naar Parijs en Rjoim'© zal gaan, om iove;r d|e Creta-'kwestie te beraadsljagen. Z. |M. moet de hoop koels teren de ItaJioanschie regeering te bewegen ibet initiatief te nemen tot een definitieve regeling. Eergistermiddag heeft prins Max Egon von Türstenberg, opperhofmaarschalk, als afgevaar digde van den Duitschen Keizer een groot bron zen kruisbeeld ten geschenke ter hand gesteld aan den aartsabt van Beuren. Het geschenk ging vergezeld van een allervriendelijkst schrijven, waarin de keizer o.a. zegt: „Door de keuze van mijn geschenk hoop ik u, hoogwaardige heer abt, een bijzonder genoegen te doen. Het is immers hetzelfde zinnebeeld, waartoe beide geloofsbelij denissen (de keizer bedoelt de Evangelische cn de Katholieke) met denzelfden eerbied opzien, en vanwaar uit op de geheele menschheid een onmetelijke stroom van zegeningen is neergedaald. Moge het kruis ook in uw aartsabdij rijken zegen verspreiden en aan alle geloovigen, die daarvoor nederig hun knie buigen, kracht en troost uit den hooge venverven. Ik veiblijf als steeds uw zeer toegenegen Wilhelm, keizer en koning." Natalie, de vroegere koningin van Servië, heeft een Fransch consortium volmacht verleend alle bezittingen van het geslacht Obsenowitsj (zij is universeel erfgename) voor een millioen fres. aan den Servischen staat af te staan. Vroe ger werd millioen gevraagd. De nalatenschap bestaat zeven huizen, een ho tel, twee landgoederen van ongeveer 8000 hectare bouwland en een kostbare verzameling van Servische antiquiteiten. Laatstgenoemde zal de ex-Koningin, naar men zegt, aan den staat ten geschenke geven. In het Hongaarsche dorp Zemplin-Wasarbely in het oomitaat Zemplin zijn 67 huizen door brand vernield. Een telegram uit Buenos Aires meldt, dat daar de Nederlandsche kiuiser „Utrecht", alsook een paar Duitsche bruiser's en een Oostenrijksehe zijn aangekomen, om aan het .eeuwfeest der repu bliek deel te nemen. Te Washington verluidt, dat de Amerikaan- scher H'tegeering tusschen Peru en Ecuador den vrede zal trachten te bewaren. (Volgens een bericht uit Guayaquil is het Ecua- djoriaansche Congres bijeengeroepen olm over den toestand te beraden, en is «te eerste Roode-Krais- ambulance naai de grims vertrokken. Prins Karei van Rumenië is gister-middag te Bucharest in het vliegtoestel gestapt met den luchtreiziger Osmont. Zij hebben gevlogen tot een dorp nabij Bucharest en zijn daarop terug gekeerd in het kamp der manoeuvres van Co- troceni. Een hevig onweer, dat zich Dinsdag ont- getend heeft in de streek van Rijssel, heeft alom groote schade aangericht. Het onweer heeft vooral hevig gewoed in de Vlaamsche streek. Ver- scteidene huizen zijn door den bliksem getroffen en tal van boerderijen afgebrand. Vooral ook op de Belgische grens is veel verwoesting aange richt. Door eene ontploffing zijn te Canton (Ohio) meer dan 20 arbeiders gedood van de 300 die daar werkten en die bijna allen gewond zijn. Zeven stoomketels ontploften. Het vuur verwoestte de overblijfselen, maar men kon den brand mees ter worden voor die de ingesloten arbeiders be reikte. bele misdaad beging. Hoe heette die hoofdopzichter 1 Joris Garaud. Joris Garaud.. ja. ik herinner mij dien naam... Maar die man is, zooals men tenminste zeide, als slachtoffer zijner toewijding in de vlam men omgekomen. Ik geloof noch aan die toewijding, noch aan dien dood, maar aan eene schandelijke comedie, die door den ellendeling gespeeld is Hebt gij het bewijs daarvan? riep de in dustrieel uit, wiens keel door angst bijna werd dichtgeschroefd. Neen, mijnheer, ongelukkig niet, maar Joris Garaud had aan Jeanne Fortier op wie hij ver liefd was, een brief geschreven, die de bekentenis of liever de aankondiging zijner misdaad bevatte... Waarom heeft Jeanne Fortier zich dan niet van den brief bediend om vrijgesproken te wor den Zij had hem niet meer... de brand had hem vernietigd. Paul Harmant schudde het hoofd. Dit alles, zeide bij. is zeer vaag en berust slechts op veronderstellingen. Het zij zoo antwoerdde Lucien. Het licht zal vroeg of laat de duisternis verjagen... De da^ der kastijding zal komen. Een koud zweet bedekte de slapen van den oordenaar. Gedurende enkele seconden liep hij koortsach tig heen en weer. Aankomst van Prins Hendrik te Londen. Aan het Victoria-station, was het gisteravond zeer levendig bij de aankomst van Prins Hen drik der Nederlanden. He Prins kwam precies te 6 uur 30 minuten aa'ri 'met dien Hollandschen 'gezant, baron Ge- ricke van Herwijnen, en den degatieraad, jhr. mr. A. van der Goes. Hij werd namens den; Engelschien koning ontvangen door 'de prinsen Arthur, hertog van Conmaught, en Francis prins van Teek, en door prins Christiaan, hertog van Teek, don Nederlandsohën consul-generaal Maas, dr. Va.n Rhijn, jhr. Qu.arles van Ufford. Het oorlogsschip „Heeniskerck" had een kalme Eensklaps bleef hij staan en zeide met eene veranderde stem Hervatten wij thans ons gesprek... Op dit oogenblik zijt gij zonder familie, zonder goede betrekking en zonder fortuin. Ja, mijnheer... Welnu, ik geef U die plaats... O mijnheer En in eene aandrift van dankbaarheid vatte Lucien de handen van Joris Garaud. Die handen waren ijskoud. De millionnair maakte zich zonder gemaakt heid los en vervolgde Gij zijt ontwikkeld en bekwaam; trouwens, gij hebt uw proeven doorstaan in het huis Simons f T~ k neern u met m'j- Gij zult mijn weede ik zijn... Uw titel van bestuurder zal u onbepaalde macht in de werkplaatsen geven... Gij zult de teekenaars, opzichters en werklieden aan stellen, die onder uwe bevelen moeten arbeiden... Verlies geen minuut... Ik wensch dat binnen drie dagen de teekenzaal, die ik voorloopig hier ga inrichten, in volle werking zal zijn. Ik heb op reis bestellingen opgedaan, die in den kortst mogelijken tijd vervaardigd moeten worden. Ik zal U ieder uur van den dag noo- dig hebben Gij zult dus dicht bij mij moeten wonen. Ik ben daartoe bereid. Ik zal U. om te beginnen, twaalf duizend francs 'sjaars geven. Is dat voldoende Zeker, mijnheer ik zou zulk een som niet hebben durven vragen... (Wordt vervolgd.) Z1JI1...

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1