Stads- en Gewestelijk Nieuws. reis. Het huis, waarin Prins Hendrik Zijn intrek neemt, was met bloemen getooid'. Reuter seint dato 18 Mei uit Sheemess Het Engelsche eskader, hij den vuurtoren van Nffve geankerd, begroette Prins Hendrik bij aan komst met 21 saluutschoten; ook het garnizoen salueerde. De „Heemskerck" beantwoordde 'de sa luutschoten. 'Reuter seint uit Londen T>e sloep „Robust" bracht Prins Heiidrik van de „Heemskerck" naar Port Victoria. 'Aan de pier wend Z. K. II. ontvangen door den admiraal sir Charles Drury, opperbevelhebber van het te Nove gelegen eskader, generaal Raiker, comman dant van de verdedigingswerken aan de Oostkust en andere officieren. De ©erewacht presenteerde h.et gewteér toén de 'Prins aan wal stapte. De Prins vertrok daarna met een specialen trein naar Londen. Provinciale Statenverkiezingen. LEIDEN. De anti-revol. kiesvereeniging »Ne- derland en Oranje" te Leiden candideerde in hare gisterenavond gehouden vergadering voor het lidmaatschap van de Prov. Staten, den heer mr. P. E. Briët, lid van den gemeenteraad (va cature dr. G. F. der Houter. te 's-Gravenhage, die zich niet herkiesbaar stelde.) Ten opzichte van de tweede vacature (aftr. II. Paul, te 's-Gravenhage, unie-lib.) werd besloten den candidaat der R.-K. kiesvereeniging, den heer J. A. Bots, lid van den gemeenteraad te Leiden, te steunen. 's-GRAVENHAGE. De Nieuwe Vrijzinniger Kies vereeniging 's-Gravenhage heeft met algemeen,e stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland de heetten dr. C. Lely en prof. dr. J. Kraus, aftre denden en naaste geestverwanten. Waar gegronde hloiop bestaat, dat er samenwerking zal zijn tus- schen 'die drie vrijzinnige fracties, ste'Jde het hoofd bestuur voor, in overeenstemming ook met de gebleken .meening in de districtsafdeelingen, in de drie andere vacatures geen candidaten te stollen, maar zich bereid te verklaren, de candidaten over te nemen en te stellen van de vrijzinnig-demo craten en de vrij-liberalen, d.w.z. resp. m'r. Lim burg en twee vrij-liberalen, zoo de vrijzinnig- democraten en vrij-liberalen de candidaten van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging 's-Graven hage niet slechts loyaal steunen, maai- ook can- diidaat stellen. 'Dit voorstel werd' met algeméene stemmen aan genomen. t GORINCHEM. De heerten A. G. de Kruijff te Leerdam en mr. A. C. Visser van IJzendoorh te Leiden, zijin nu ook dooT de vrijz. kiesver- eelnigingen te Arkel, Hardinxveld, Heukelun, Ke- ddchem, Lexmond en Vianen candidaat eesteld. ZOETERMEER. De centrale lib. kiesvereeniging beeft 'besloten ditmaal geen candidlaten te stellen. Derhalve bestaat kans idat de heeren D. J. G. J. Baron van Pallandt (antrrev.) eo AV. B. van Lief land (roomsch-katb.) bij enkele candidiasis telling bierkozen worden. De voorzitter van do Tweede Kaïner. De heer Van Bylandt machtigde den hoefijzer- corr. van het »Hbl.", het bericht in het »Nieuws- blad van het Noorden", omtrent zijn voornemen tot aftreding na dit zittingsjaar, tegen te spre ken. Hij heeft terstond bij zijn aanvankelijke bereid verklaring tot aanvaarding van het presidum zich voorbehouden om tusschentijds af te treden, als hij zou zien dat de taak hem te zwaar was, en het is ook waar, dat zijn gezondheidstoestand soms wat te wenschen laat. Maar in den laatsten tijd hebben zich geen nieuwe omstandigheden voorgedaan, die op zijn. aanblijven van invloed zouden kunnen zijn, zoodat er geen reden is om thans meer dan vroeger over de mogelijkheid van een presidentswisseling te spreken. Kamerverkiezing Helmond. Wij lezen in de nLimb. Koer." Naar ons wordt medegedeeld, zal de ZeerEerw. hooggel. heer professor Poels, candidaat worden gesteld als lid der Tweede Kamer voor 't dis trict Helmond, ter vervanging van minister R. Regout. Inkomstenbelasting te 's-Gravenhage. Na artikelsgewijze behandeling werd gistea'en iil dien Huagschen gemeenteraad die verordening op de beffing der plaatselijke belasting naar het inkomen, door B. en W;. Voorgesteld, aangenomen met 28 tegten 5 stemmen. Nederland en Venezuela. De Amigo© di Curasao van 30 April meldt; ,,'De presidentieel© hoed schap aan het thans te Caracas vergaderde Congres bespreekt ook d'e betrekking van Venezuela tot Nederland. Zeer diplomatiek heet het „Door die omstandigheid, dat het Congres ver leden jaar het Protocol van Den Haiag, van 19 April 1909, niet erkende, heeft de rtegeerin.g' der Nederlanden het beschouwd, dat hjare diploma tieke betrekkingen met Venezuela zich in den- zellfdlen staat van schorsing 'bevinden, ,als zij waren dp gem'elden datum. De vertegenwoordiger der Republiek in Den Haag dioet zijn uiterste best om tot een overeen komst te geraken, welke 'voert tot het g'ewenschte herstel der politieke betrekking tusschen beide volken, en .alles doet hiopen, dat men naar ge noegen zal kunnen slaigen diat 'doet te bereiken." Christ. Historiseho Unie. In de gisteren te Utrecht gehouden vergade ring van .hot nationaal comité van die Chxistelijk- Histoxische Unie zijn als leden van het hoofd bestuur herkozen d'e heeren dr. J. Th. de Visser, d'r'. G. H. Wdgenaar en 'jhr. mr. D. J. de Geer. Ten aanzien van de ais. Statenverkiezing werd besloten die coalitie te handhaven. Bepaald werd', dlat in September a.'s. een algemeen© vergadering zal gehöndien worden. Het punt „publicatie van de organisatie", voorkotóende op de 'agenda, werd uitgesteld. Voorts had een bespreking plaats van den aügemeenen politieken toestand, in het bi- zanidier van het kiesrechtvraagstuk. Air. J. J. Ti- laiius behandelde de evenredige vertegenwoordi ging en nrr. H. Veikouteren niet vrouwenkies recht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.6 te Bodo. Laagste barometerstand 751.9 te Biarritz en Perpignan Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen meest zuidelijken tot oostelijken windi zwaar bewolkt, kans op onweer, zelfde tempera tuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9^ tot li£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker jongen voor asbest- fabriek jongen voor drukkerij (hekend met zetten verver halfwas letterzetter koperslagersjongen kleermaker vuur werker draaier halfwas bankwerker kistenmakers smidsjongen metselaar dienstbode jongens voor handels werf siga renmakersjongen distillateursjongen. Voor buiten de stad. Bankwerker-plaatwerker teekenaar voor machinefabriek koperslager Aangeboden Arbeidskrachten. Halfwas timmerman stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper bank werker bakker vuurwerker plaat werker voorslager klinker metselaar opperman grondwerkers straatmaker loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker kurkensnijder tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje tuinier. R. K. Kiesvereeniging Keclit Plicht en Orde. Gisteravond vergaderde in het Bondsgebouw de R. K. Kiesvereeniging sRecht Plicht en Orde"- Na voorlezing en vaststelling der notulen der vorige vergadering, herinnerde de voorzit te r> de heer A. O. A. Nolet, aan het groote succes bij de vorige Raadsverkiezing bereikt. Dit succes zou n.et zijn verkregen, meende spr., indien niet door een groot aantal niet-katholieken op onzen can didaat was gestemd. De uitslag geeft dan ook aan spr. groot vertrouwen voor de toekomst. Hij hoopte, dat de coalitie steeds nuttig zal blijven werken en door onderlinge samenwerking nog hechter en sterker zal worden. Alsnu werd aan orde gesteld de periodieke Statenverkiezing. Van |de antirevolutionairen was een schrijven ingekomen, meldende dat de heer mr. Von Briel Sasse wederom door hen was gecandideerd. Voorzitter stelde namens het bestuur voor, den candidaat der antirevolutionnairen voor de a s. verkiezing over te nemen en krachtig te steunen. Met algemeene stemmen werd daarop dit voor stel aangenomen. De voorzitter wekte de aanwezigen op om de candidatuur Briel Sasse zooveel mogelijk te bevorderen en de katholieke kiezers aan te moe digen om in zoo groot mogelijken getale te gaan stemmen. Hierna werd door den voorzitter mede- deeling gedaan van een ingekomen schrijven be treffende de vergadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland, op Zondag 29 Mei te 's Gravenhage te houden. Als gewoonlijk zullen weder eenige afgevaar digden onzer kiesvereeniging naar die vergadering gaan. Nadat nog over eenige zaken, als de contributie heffing, een cursus voor leden der kiesvereeniging, betreffende Gemeentezaken, enz. was gediscussi eerd, werd de vergadering met den christelijken groet gesloten. Maria-boud. De aangekondigde vergadering van den Maria- bond in het bisdom Haarlem, gister-avond in de Bondsgehoorzaal gehouden en door een klein be langstellend publiek bijgewoond, werd met de tegenwoordigheid van den hoogeerw. Deken, pas toor Coppens, den zeereerw. pastoor Lange wen den weleerw. pater Verhey, geestelijk adviseur,, en andere geestelijken der verschillende parochiën vereerd. De presidente van den Mariabond, mevr. Burksen, uit Rotterdam, de vergadering op de gebruikelijke wijze openend, heette allen hartelijk welkom in deze vergadering, wier doel zij kortelijk mede deelde Mej. A. Koks had haar ontslag genomen als presidente der plaatselijke Maria-Vereeniging, om dat zij niet genoeg medewerking ondervond, en met haar was het geheele bestuur afgetreden. Voor eene' bloeiende vereeniging werd dit erg jammer gevonden. Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem, door den Mariabond met dezen staat van zaken in kennis gesteld, had aan het bestuur van den Bond opgedragen, al 't mogelijk te doen, op dat de Maria-Vereeniging voor Schiedam niet verloren zou gaan. Daarom roept het bestuur van den Bond, er prijs op stellend, dat de Maria- Vereeniging te Schiedam hl ij ve bestaan, de dames op om als lid tot de vereeniging toe te treden en in haar bestuur zitting te willen nemen. Ten einde allen daartoe nog meer op te wekken, gaf voorz. het woord aan den weleerw. heer Kapelaan J. B. AV. M. Möller. van de St. Martha-kerk (Hoefkade) Den Haag, die onder applaus den katheder besteeg. Dezen avond de drankbestrijding besprekend als eene katholieke zaak voortvloeiende uit de beginselen van het christendom, wilde de geachte spreker aanvankelijk wijzen op den brief van den II. Paulus aan de Corinthiërs, om die toe te pas sen op hetgeen wij in de Maria-Vereeniging doen. Den Apostel werd de vraag gesteld, of het geoorloofd was het vleesch dat aan de afgoden geofferd en op de markt gekocht was, te eten. In zijn antwoord onderscheidde St. Paulus twee categoriënde kenners, de sterken die weten dat een afgod niets is en de pas be keerde heidenen die nog niet voldoende kenden en dus dit vleesch oppervlakkig aten, als voort komende van de afgoden, en de Apostel vermaan de medelijden te hebben met die zwakke broe ders en getuigde van zich-zelvenindien ik wist dat ik door vleesch te eten mijn broeder zou er geren, ik zou geen vleesch eten in eeuwigheid Dat beginsel door St. Paulus vooropgezet, zit ook voor hij de leden van Mariabond en Kruis ver hond al achten zij de onthouding voor zich-zelven niet noodig, al belmoren ook zij tot de sterkeren en kenners, uit liefde tot den zwakken broeder willen zij zich onthouden, met St. Paulus getui gend De liefde van Christus dringt onsde liefde tot Christus, de eer van God en het wel zijn van de broeders in Christus doet hun sa menzijn in Mariabond en Kruisverbond, vereenigt hen als Katholieken in den strijd tot verdediging der II. Kerk, van geloof en godsdienstwant dat de strijd tegen den alcohol is een strijd voor den godsdienst blijkt uit geheel de II. Schrift, die het nauw verband tusschen de onmatigheid en de verwoesting van godsdienstenzedelijkheid aantoont. Immers Petrus vermaant ons sweest matig, want uw vijand, de duivel, loopt rond als een brullen de leeuw" en Paulus getuigt ons»de genade van O. H. Jezus Christus is voor alle mensehen verschenen, ons onderwijzende.matig te leven". In den strijd dien de Katholieken dus in de 19 en 20 eeuw tegen het alcoholisme hebben aan gebonden, hebben zij deze beide apostelen tot voorgangers en patroons. Het nauw verband tusschen de onmatigheid en de ongodsdienstigheid en zedeloosheid, leert ons ook de geschiedenis van Loth aanvankelijk te midden der ondeugd rein gebleven, maar later vervallen tot gruwelen die zelfs de heidenen afschrikken zijne dochters had den toch gezegd laten wij hem bedwelmen met wijn. Dat leert ons ook Ammon, de koningszoon, ook niet vrij gebleven van de ondeugd. Dat be wijst ons ook het ontegenzeggelijk feit dat Atenus en Bachus hand aan hand gaan, dat men komt van de dronkenschap tot de onkuischheid, van Venus naar het Ziekenhuis gaat. Prof Pel, zijne leerlingen onderhoudend over de kunst om gezond engelukkig te leven en ziekte te voorkomen, hen wij zend op hetgeen zij moesten mijden om gelukkig te leven, noemde vooral drie bronnen van menschelyk lijden het alcoholisme, de onkuischheid en de luxe Vooropstellend dat 't beter is, ziekte en ellende te voorkomen dan ze te bestrijden vervolgde red. moeten dan niet wij, priesters, uit zedelijk en godsdienstig oogpunt doen wat de professor uit inenschelijk gezichtspunt deed het voortwoeke rend alcoholisme, de toenemende onzedelijkheid en de veldwinnende luxe bestrijden? Wan neer kinderen bij hun Eerste H. Communie, ge huwden bij hun intreden inden huwelijken staat ons een raad voor heel het leven vroegen, zouden wij hun dan niet vooral den raad moeten geven, die drie bronnen van menschelijke ellende te mijden Daarom is de strijd tegen het alcoholisme een goede. Godgevallige, heilige zaak, een christelijk, katholiek werk, waartoe wij als tot andere goede werken geïnspireerd worden, waarvan wij niet alleen de vruchten plukken die de naasteliefde in dienst van anderen geeft, maar voor ons-zelven, voor ons godsdienstig leven het rijkste profijt trekken. Dat leert u ook het leven van uwe groote patrones St. Liduina. Zij leefde in een tijd waarin vooral het goede en het slechte tusschen den evenaar in de schaal lagen en de schaal van het kwade telkens naar beneden dreigde te slaan, indien het evenwicht niet werd versterkt door de hulp der menschelijke liefde, door edelmoedige zielen,die door hun uitboetend leven van ontberingen en lijden de goddelijke gerechtigheid schadeloos stelden en hare eer wraakten. Dat leven van op offering uit liefde tot anderen heeft de Heer altijd gewilddaarom legde Hij den religieusen het beschouwend leven op, den priesters het celibaat daarom wil Hij ook van ons vasten,onthouding en boete tot uitboeting voor ons-zelven en anderen, zooals ook St. Liduina steeds voor anderen heeft uitgeboet. Een wijze van uitboeten is de strijd tegen liet alcoholisme immers 't kost ons allen, tegen den prikkelenden smaak en het genot van hetgeen op zich-zolf niet verboden is, in te gaan, ons recht als spijs te geven. Maar de liefde tot de Kerk Gods en tot uitboeting der zonde schenkt ons kracht. Zooals Z. H. de Paus ons in het schietgebed, met aflaten verrijkt, leertwij bren gen éen offer van versterving aan God, in ver eeniging met het offer van versterving dat Christus ons in zijn lijden en dood heeft gebracht. In het brengen van dat offer treden wij alle menschelijk opzicht met voeten, zooals. Martha, de gastvrouw van Christus, die met Hem haren tafel deelend, ook wilde dee- len in zijn smaad. Deze sterke vrouw moeten de vrouw in haar strijd tegen het alcoholisme navol gen de vrouw is toch van nature geneigd tot het betoonen van groote liefde en het met volharding brengen van ofiers en dit te meer, wanneer de goddelijke liefde haar drijft. Van Martha lezen wij dat zij altijd de ledematen van Christus, de armen en lijdenden, in haar verder leven heeft welgedaanaltijd was zij omgeven van armen en ellendiger). Zij moet een voorbeeld zijn voor alle christelijke vrouwen. Als Martha moeten zij het menschelijk opzicht met voeten treden en met liefde strijden den goeden strijd voor Christus. Maar in éen ding kunnen onze vrouwen de gast vrouw van Christus niet navolgen Martha, Maria Magdalena en Lazarus weruen op een schip zon der roei- op de wijde wereldzee gezet en waren veroordeeld ellendig en verlaten om te komen; maar God stuurde zonder roer en dreef het schip te midden der golven naar Marseille, waar zij aan wal werden gezet en werkzaam bleven in dienst van Christus. Zeker is 't gemakkelijk als God het roer voert, onze gids en leidsman is zonder meer. Maar zoo loopt 't niet in de wereld, zelfs niet in de Kerk, ,waar Hij zijn Plaats- bekleeder stelt. En zou dan een vereeniging zon der mast of roer door de wijde wereldzee in vei lige haven kunnen komen Hierin kunnen wy Martha niet navolgenwij kunnen wel in veilige haven komen als we meewerken, als het zeil ge spannen is en het roer zijn stuurman vindt. Zijn wij dan allen, zoo besloot spr., Matha's in opof ferende liefde, door toe te treden als leden of bestuursleden der Maria-Vereeniging. God zal u geleiden, wanneer ge geleerd hebt, u zelf te besturen. Na de blijkbare teekenen van instemming die deze heerlijke, opwekkende rede vond, dankte de voorzitster voor het hartelijk woord door kap. Möller gesproken voor het schoone werk der katholieke drankbestrijding, allen aansporend zich als lid der Maria-Vereeniging op te geven, zoo mogelijk zich als bestuurslid aan te melden. Daar na werd de vergadering, onder dank voor de opkomst, als gebruikelijk, door haar gesloten. Na de vergadering hebben zich zeven nieuwe leden voor de vereeniging opgegeventot liet vormen van een nieuw bestuur is 't echter nog niet gekomen. Do muizenstad «Langstaart." De muizenstad «Langstaart", welke thans in de Officieren-Vereeniging is geplaatst, bestaat uit een reeks miniatuur-gebouwtjes, naar men ons mededeelde, bewoond door 350 muizen in ver schillende kleuren. De «bevolking" der stad werd gedresseerd door de twee bakkersknechts uit Zaandam, die de stad in hun vrijen tijd bouwden. De jonge muisjes gaan eerst naar de lagere school en worden na aldaar in 3 weken tijd «volleerd" te zijn, naar de ambachtsschool ge zonden. Na voldoende oefening worden ze dan in een »vak" geplaatst. De een wordt klokkeluider in de kerk, de andere schoolmeester, weer andere kleermaker, timmerman, bakker, boekdrukker, molenaar enz. De bedrijven zijn in volle werking de «boekdrukker" drukt ten dienste der bezoekers adreskaartjes, waarop staatMuizenstad «Lang- staart." De muisjes worden, volgens mededee- ling, na vier maanden arbeids »gepensionneerd," wijl zij slechts ongeveer den éenjarigen leeftijd bereiken - en, ouder wordende, minder geschikt zijn voor het hier beoogde eigenaardig werk. Het geheele muizenbedrijf is zeer aardig om te zien. De beide ontwerpers der muizenstad gaven werkelijk van onuitputtelijk geduld blijk door de diertjes zoo te dresseeren als hier wordt te zien gegeven. Heden (Donderdag) Vrijdag en Zaterdag namiddag van 2 tot 9£ ure is de muizenstad in volle werking. Tot lid der commissie, aan welke in 1910 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger-onder- wijswet, is bij Kon. Besl. benoemd de heer dr. AV. Bouman, leeraar aan het Gymnasium alhier. Vannacht meldde zich op het poli- tie-bureau alhier aan, een vreemdeling zonder papieren en zonder middelen van bestaan De man is heden-morgen op transport gesteld naar België. II e d e n-m orgen 9 ure werd de melk- bezorger K. van de j Ceres", op den Singel aange reden door een fietsrijder, waarbij beiden kwa men te vallen. De- kleeren van K. werden gedeeltelijk ver scheurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2