Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Aiommt H ie Nicawe Sclieflamscta Curat Na misdaad vergelding. li gratis Mllastrrt ZondacsMai prtu 10tt.ralJ.4it. Bij. fl.35p. 3M. 33ste Jaargang. Yrijda Officieele berichten. Kennisgeving. Verpachting grasgewas. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. StatenCjeneraal. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en b(j alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, Bureau BOTERSTRAAT 50. Periodieke Verkiezing; voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van de Hoofplaats van het kiesdistrict Schiedam voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de periodieke verkiezing van een lid van de Provinciale Staten zal gehouden worden op Dinsdag 7den Juni a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, gedurende welken tijd ten Raadbuize van Schiedam overeenkomstig arti kel 52 der Kieswet, opgaven van candidaten kun nen worden ingeleverd 2o. dat de formulieren, bestemd voor de boven bedoelde opgaven, ter Gemeente-Secretarie, Afdee- ling A, kosteloos verkrijgbaar zijn van den 23sten Mei a. s. tot en met den 7den Juni d. a. v. van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Schiedam, den 20sten Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bik I k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens voor den loop van dit jaar te verpachten het grasgewas van de navolgende perceelen 1. de begraafplaats voor afgekeurd Vleesch aan den Westfrankelandschen dijk 2. het weiland begrensd door de Nieuw West- frankelandsche laan, St. Liduinastraat, Veenlant- straat en een bestaande sloot. 3. liet weiland begrensd door de Nieuw West- frankelandsche laan, verlengde Laurensstrant, de opgeworpen zandbaan en perceel 2 4. het weiland begreud door de Thomas a Kempisstraat, de Ambachtsschool, de van Sinale- veltsstraat, de opgeworpen zandbaan en een bestaande sloot 5. het weiland begrend door de St. Liduina straat, van Smaleveltstraat, Veenlantstraat en perceel 4;* InselirUvingsbiljctten moeten worden inge leverd vóór 1 Juni u. s. in de daarvoor bestemde bus ten Raadhuize. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A.) De koning zat tegenover den hertog van Oon- naught. Rechts van Z. M. zaten keizer Wilhem, de koning van Denemarken en aartshertog Fer dinand van Oostenrijklinks van Z. M. zaten de koningen van Griekenland en Portugal, de troon opvolgers van Turkije, Griekenland en Servië, prins Hendrik van Pruisen en Roosevelt. Rechts van den hertog van Connaught zaten de koningen van Spanje en Bulgarije, groothertog Michael Alexandrowitsj, de kroonprins van Roe menië en prins Hendrik der Nederlanden links vau den hertog zaten de koningen van Noorwe gen, België en de hertog van Aosta. ENGELAND. Een indrukwekkend tooneel heeft zich gister middag in de Westminster Hall afgespeeld. Koning George en keizer Wilhelm knielden in stil gebed voor de katafalk neder zichtbaar he vig ontroerd stonden zij vervolgens op en drukten elkander de hand in tegenwoordigheid van een groote menigte, die, hoewel eenigszins vertraagd, steeds door de Hall was binnengestroomd. Op het Buckingham-paleis is gisteravond een galamaaltijd gegeven voor 60 personen. De gasten waren allen vreemde vorsten, prinsen en afgezanten. TURKIJë. De opstand in Albanië is nog lang niet gedem pf schijnt zich zelfs, volgens de laatste berichten, naar het zuiden uit te breiden, hoewel gezegd mag worden, dat de Turksche regeering het noch aan krachts-betoon laat ontbreken, noch aan po gingen, om door concessiën en vredelievende ver klaringen, de orde in het oproerige gebied terug te doen keeren. Ook de Turksche minister van oorlog, Mahmoed Sjefket pasja is naar Albanië getogen en heeft getracht, de gemoederen van het dappere bergvolk te kalmeeren. Te Prisren hield hij een toespraak tot de bevolking. Hij wees er op, dat de Turksche regeering al 50.000 man naar Albanië heeft gezonden, en dat er nog desnoods evenveel gezonden kunnen worden, om ontzag voor de Turksche regeering en gehoor zaamheid aan de wetten af te dwingen. De mi nister van Oorlog was ook van plan, Ipek en Dja- kowar te bezoeken. De Jong-Turksche comité's beijveren zich, een agitatie tegen de Grieksche Krentenzers in het leven te roepen, ten einde de aandacht van de Albaneezen af te leiden en hen weer met de ove rige Turken te verzoenen. Tegen gisteren was te Uskub een groote mee ting belegd, waarop de notabelen van verschil lende godsdienstige vereenigingen waren genoo- digd. De meeting, Donderdag te Uskub gehouden, in verband met de Kretakwestie, was zeer druk bezocht, en ontvouwde zich als een levendig pro test tegen de gebeurtenissen op Kreta. De vergaderden verklaarden zich voor een ge meenschappelijk optreden der Turksche bevolking, teneinde eventueele annexatie van het eiland bij Griekenland te verijdelen. AMERIKA Staatssecretaris Knox zond aan het congres voor internationale arbitrage,dat inAmerika thans zitting houdt, een mededeeling, waarin hij de voorspel ling uit, dat de derde Haagsche vredesconferentie het aanschijn zou geven aan een permanent hof van arbitrage, dat te 's-Gravenhage zitting zou heb ben. Knox zeide, dat vele mogendheden dit voorstel, in beginsel althans, aanvaarden. ZUID-AFRIKA. Lord Selborne, de laatste hooge commissaris van Zuid-Afrika en gouverneur van Transvaal, is Woensdag uit Kaapstad naar Engeland vertrokken. De strafkamer te Kiel heeft vijf werklieden uit Neumunster, die daar aan kiesrechtbetoogingen hadden deelgenomen, tot gevangenisstraffen van T0 tot 16 maanden veroordeeld, wegens verstoring van de openbare orde en aanranding van politie agenten. Te Barcelona is voor het gebouw van het Engelsche consulaat een bom gesprongen. Nie mand werd gewond. DenNew-Yorktlerald" verneemt uit Washing ton dat Pitman Pulsifer, de schrijver van het Navy Year-book, tabellen heeft uitgegeven, waar uit blijkt, dat de Amerikaansche vloot, haar twee nieuwe linieschepen meegerekend, na de Engel sche de sterkste ter wereld is. Haar voorsprong op de Duitsche is maar klein, in. aantal schepen (die in aanbouw meegerekend) is de Duitsche haar zelfs iets vooruit, maar de Amerikaansche wint het nog door meer tonnenrnaat en zwaarder bewapening. T ranschestelsel der retraite proportionnelle. Voorts vroeg spr. verzachting van de strenge keurings voorschriften. De heer v.d. Doesde Willebois betoog de wenschelijkheid om de versterking en positie verbetering van de officieren te bevorderen. Hij opperde het denkbeeld om jongelieden in dienst te nemen als tijdelijk beroeps-officier, die dan later een positie kunnen krijgen in civielen dienst. De min. van Oorlog achtte de rechtszeker heid van den officier voldoende geregeld. Toela ting tot de militaire academie zal thans veel ver gemakkelijkt worden. De financieele positie van den officier moet verbeterd worden. Van het capitulantenstelsel is de minister groot voorstan- de bij een algemeene reorgasatie zal hij ook dit regelen met het doel om tijdelijke beroeps-offi cieren te verkrijgen, een denkbeeld dat den mi nister zeer toelachte. De keuring is wellicht is sommige opzichten te temperen. Met de opmerking van den heer Van der Feltz zal rekening worden gehouden. Men hoopt, dat eerlang de staatscommissie zal kunnen benoemd worden voor de nlgemeene re- oiganisatie, op de grondslagen van volkomen aan sluiting tusschen het middelbaar of gymnasiaal onderwijs en de academie, waarbij de cadetten school moet vervallen. Voorts algemeene uni versitaire opleiding van alle officieren aan de academie, met verdwijning van den hoofdcursus te Kampen. De opleiding aan de academie zal een zuivere vakopleiding moeten zijn met twee jarigen cursus. Eindelijk zal de mogelijkheid voor de verlofsofficieren moeten worden geopend om tot de beroepsofficieren over te gaan. Daarna werd het wetsontwerp aangenomen. Gok de andere hierboven genoemde wetsontwer- ped werden goedgekeurd, waarna de Kamer werd yerdaagd tot vermoedelijk a.s. Woensdagavond half negen. PERU. De bemiddeling in het geschil tusschen Peru en Ecuador zal geschieden door de Vereenigde Staten, Brazilië en Argentinië. Besloten werd de quaestie naar het Haagsche Hof van Arbitrage te verwijzen. De egeering te Washington heeft tot dezen stap, naar we mededeelden, het ininatief genomen. Blijlt af te wachten of en in hoeverre de strijden de partijen deze bemiddeling zullen aanvaarden. T00) IV. Welnu, dat is dus overeengekomen... ver- Volgde Paul Harmant. Reeds morgenvroeg moet gij komen, om op het meubiieeren eener groote kamer, naast deze boe kerij, die een dozijn teekenaars zal kunnen be vatten, te letten Vandaag ga ik het werk te Courbevoie bezoeken... Gij zult mij vergezellen. Ik zal vlug gaan ontbijten en spoedig terug 2ijn.^. zeide Lucien. Wacht mij in het gezelschap van Marie af... Zeg haar, dat ik over vijf minuten zal komen en dat gij bij ons blijft ontbijten... Terwijl Paul Harmant het voorgaande zeide, had hij de deur der boekerij geopend. Lucien ging, nauwelijks zijn geluk kunnende "eDrypen, heen en zocht het salon op. Garaud sloot de deur achter den jongen man val/'61 Z'C^ overstelPt en "vernietigd op zijn stoel Zijn gelaat was als purper; zijne oogen stonden wild in het hoofd. Hij legde het voorhoofd in zijne handen, als om het hevig kloppen der slagaderen te beletten. Lucien Labroue 11 mompelde hij met eene half verstikte stem. De zoon van den door mij vei mooi den man! Een kind, dat rijk moest zijn, is door mijne misdaad in ellende vervallen en komt mij werk vragen En het is mijne dochter die hem voorspreektHet is onder de be scherming mijner dochter, dat hij zich komt aan bieden Is het een toeval, dat hem hierheen voert? Is het de Voorzienigheid Lucien Labroue in dit huis Lucien Labroue, die gelooft aan de onschuld van Jeanne Fortier... aan de schuld van Joris Garaud Lucien La broue, die, na een-en-twintig jaar zijn vader wil wreken. Neen... neen... dat mag niet gebeuren? Datznl met gebeuren Dat jonge mensch zal mij niet verlaten... Hij moet aan mijne zijde leven, opdat ik al zijne daden kenne, al zijne gedachten wete en hem zoo noodig opruime, zooals ik het den vader heb gedaan, indien hij veronderstellen gaat, dat de rijke industrieel Paul Harmant niemand anders is dan Garaud, die brandstichter en moordenaar 1 Na deze korte en vreeselijke alleenspraak liet de milhonnair, die tot eene nieuwe misdaad be reid was, zich weder op den stoel vallen en ver viel voor de tweede maal in e#ne volkomen mach- EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 19 Mei, In de heden te TT uur geopende vergadering, deelde de Voorzitter mede, dat aangezien de minister van Koloniën heden op het Loo ter audiëntie is, de zijn departement betreffende ont werpen voor heden van de agenda worden afgevoerd. Achtereenvolgens waren aan de orde de wets ontwerpen betrekkelijk: het militair onderwijs bij de landmacht verlenging van den duur der arbitrageverdragen met Engeland en Frankrijk naturalisatiënbepaling der eventueele kosten van het regentschapverkoop van de Ruigeplaat bij Delfshaven te Rotterdam verevening van de kosten voor de stallen-uitbreiding op het Loo onteigening voor de vrijmaking van liet verkeer op den weg over den Vorenschen dam en de Dreumelsche straat onder de gemeente Dreumelen wering van den Amerikaanschen kruisbessen- meeldauw. Bij het ontwerp betrekkelijk het militair on derwijs betoogde de heer Van Voorst tot Voorst o.a. de noodzakelijkheid tot aanvulling van het beroeps-officierskader, waartoe hij een capitulantenstelsel aanbeval in den geest van het teloosheid. De zoon van Jules Labroue was naar het salon gegaan, waar hij Marie zou vinden. Het jonge meisje wachtte angstig den uitslag af van het door haar voorbereide gesprek tus schen haren vader en Lucien. Toen zij dezen met vroolijk gelaat zag binnen- komen, deed zij een paar stappen in zijne richting. Spreek vlug! zeide zij. Hoe staat het? Alles is wel... Mijn vader heeft U aangenomen Ja, juffrouwVan dezen dag maak ik deel uit van het personeel der fabriek en ik heb den titel van bestuurder. Marie kon de ontroering, die zich van ham meester maakte, niet geheel bedwingen en was genoodzaakt, op een tafel te steunen. Lucien horvatte Er blijft mij over U mijn dank te betuigen voor uwe edelmoedige bescherming... Daaraan dank ik den goeden uitslag... Ik zal het nooit vergeten en mijn geheele leven dank baar daarvoor zijn Marie stak hem de hand toe. Wij zullen zien of gij die woorden onthou den zult! zeide zij glimlachend. De zoon van Jules Labroue nam het handje dat zij hem aanbood en bracht dat eerbiedig aan zijne lippen. De jonge zieke voelde haar hart luide klop pen. r TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 19 Mei. (Slot). Adressen. Na de pauze nam de Kamer inzake het adres van overste Cock de conclusiën aan, waarmede de Minister van Oorlog zich de vorige week had vereenigd, zoomede het Ïamendement-Idsinga leedwezen uitsprekende dat er geen behoorlijk' onderzoek is ingesteld omtrent adressant's klach ten tegen de wijze van beoordeeling zijner tacti sche geschiktheid of ongeschiktheid. In zake het adres van den oud-ritmeester Ti- lanus, werd aangenomen de conclusie, verklaren de dat de wijze van handelen inzake diens be oordeeling de Kaïner niet kan bevredigen en hem zooveel doenlijk de nadeelige gevolgen te ver zachten. Voorts werden aangenomen de conclusies inzake den ex-luitenant-kolonel-intendant Douglas en betreffende den kapitein der vestingartillerie te Den Helder, Ilackstroh, na intrekking door de commissie van de conclusie, waarbij omtrent laatst- bedoelden adressant verzachting van de nadeelige gevolgen werd gewenscht, hetgeen na 's Ministers toezegging niet meer noodig werd geoordeeld. Hierna werd voortgezet het algemeen debat over het enquête-voorstel Troelstra. De heer Van Veen achtte bij deze enquête de sop de kool niet waard en oordeelde Ah zeide zij in zichzelf, ik bemin hem I Ik gevoel, dat ik hein bemin Toen zij hare ontroering meester was, vroeg zij Dan zult gij spoedig in betrekking treden Morgen reeds, juffrouw.... Maar het werk is nog niet af. Ik zal hier in huis eene groote kamer be trekken mijnheer uw vader heeft mij o-elast daar yeórloop.g eene werkplaats voor teekenaars' in te richten. En wat zult gij vandaag doen In gezelschap van mijnheer Harmant naar Courbevoie gaan.... Gij blijft dus hier ontbijten JT?' H'ïouw.... Uw vader heeft mij ver zocht U hiervan te verwittigen. Opperbest L. Ik ga vlug de noodige bevelen geven, bta mij toe, IJ een oogenblik alleen te laten... Marie verliet het salon, beval den kamerdienaar vooi een persoon meer te dekken en ging naar de boekerij, om haren vader te halen. Deze was nog steeds in dezelfde houding, waarin wij hem verlaten hebben. Hij stond op, toen hij zijne dochter zag binnen komen. Welnu, lieveling, zeide hij, hebt gij met uw beschermeling gesproken... Zijt gij tevreden [W_ordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1