Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. reeds 'bij zijn eerste Landing in Kronenburg be groeten. Vandaar gaat de tocht naar Schönbrunn en 'dan zal het luchtschip oirn de stad Weenen heen zeilen. De landing zal plaats hebben op de Sinirneringer heide in tegenwoordigheid van keizer Frans Jozef. De minister v,an Oorlog diende bij de Rus sische Doémia een geheim ontwerp betreffende de rijiksverdedigin|g' in. Koning Alfonso is Zaterdagavond uit Londen naar Madrid teruggekeerd. 1 Een telegram uit Bluefields (Nicaragua) meldt, dat de revolutionaire generaal Nema seint, dat hij de regeeringstnoepen nabij Rama volledig omsingeld heeft. Hun munitie en proviand zijn afgesneden; hij verwacht, hunne overgave van het ©ene oogenblik op het andere. Uit Rome wordt geseind, dat men aldaar Zateidag-avoind omstreeks 8.30 de komeet heeft kunnen opmerken ondanks de lichte bewolking en den maneschijn. In geheel de stad en vOoral in de volkswijken heeft de verschijning van de ko meet heel wat agitatie verwekt. Alen meldt uit Konstantinopel aan het „Ber liner Tagebtatt", dat de Grieksche onderdaan Ko- ramidis zoo zeer in de 'gevangenis mishandeld is, omdat 'hij overeenkomstig dè kapitu'atiën den bijstand van het Grieksche consulaat gevraagd had, dat hij overleden is. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin reed Zaterdagavond, na af loop van het diner ten paleize, met de dames en heeren der hofhouding in drie rijtuigen met twee spannen naar het Chalèt »Het Aardhuis", op Hoog-Soeren. Op het balcon, vanwaar men een prachtig ver gezicht heeft, werd telkens uitgekeken naar de komeet van Halley, doch deze liet op zich wach ten. Van den aldaar aanwezigen grooten verre kijker, werd door H. M. menigmaal gebruik ge maakt. Op het Aardhuis werd tevens de thee gebruikt. Te ruim half elf kwam H. M. met gevolg op Het Loo terug. Juliana-dag te Kaapstad. Werd de geboorte van Prinses Juliana van Nassau, de toekomstige troonopvolgster in Neder land, verleden jaar door Hollanders en Afrikaan- ders in Zuid-Afrika met groote blijdschap begroet) zoo schrijft het te Kaapstad verschijnende dag blad «Ons Land", ook thans, nu de jugdige Prin ses op 30 April j 1. haar eerste verjaardag vierde) werd die dag te Kaapstad niet minder feestelijk herdacht. Op uitnoodiging van den heer H. van Oordt, van Lauwenrecht. consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, en diens echtgenoote, mevrouw Van Oordt, hadden zich den 30sten April om 7 uur een groot aantal kjnderen van Hollandssprekenden, met hun begeleiders, verzameld in de zaal van het Algemeen Nederlansch Verbond, Koningin Victoriastraat te Kaapstad. Op feestelijke en gezellige wijze herdacht de Hollandsche jeugd den verjaardag van het Prin sesje en de viering van den Julianadag droeg er opnieuw toe bij, de banden tusschen( de Hol- landsch sprekende bevolking te Kaapstad sterker aan te halen. Onderscheiding. Z. M. koning Albert van België heeft aan onzen gezant te Brussel, jhr. v. d. Staal van Piershil, verkend 'het Grootkruis der Leopoldsorde, naar aanleiding van zijn overhandiging aan Z. M., na mens (H. M. de Koningin, van het Grootkruis der orde Van den NederLandschen Leeuw. Holiandsch-Belgische Commissie. Naar de „Patrrote" mededeelt, is in de Hol iandsch-Belgische commissie een zetel vacant. Op voorstel van den vice-president Dupont zal deze zetel aan den heer Max, burgemeester van Brus sel, worden aangeboden. Monument dr. E. Laurillard. Het uitvoerend comité in zake de huldiging der nagedachtenis van dr. Elisa Laurillard heeft de vervaardiging van 't monument, op te richten op zijn graf op 't kerkhof «De Biezen" te Sant poort, opgedragen aan prof. Odé, te Delft. Het zal zijn een monument van groen Noorsch marnoen gekroond door een bronzen sprekend-gelijke buste van den overledene. Hoogstwaarschijnlijk zal 't geheel op den lOden Juli a s. den sterfdag van dr. L., gereed zijn en wordt dan onthuld aan de familie overgedragen. Zweedsche oorlogsschepen te Rotterdam Door ihet gemeentebestuur van Rotterdam werd Zaterdag een boottocht aangeboden aan den etat- major van de Zweedsche oorlogsschepen „Fyl- gia" en „Dristigheden" en aan de zich op beide schepen bevindende adelborsten. Tegen half drie vereenigden de genoodigden zich in de receptiezaal van het gebouw der Ko ninklijke Boei- en Zeilvereeniging „de Maas" aan de Veerhaven. 'Allereerst werd de eerewijh rondgediend. Be burgemeester, mr. A. R. Zimmerman, nam hierop .het woord, om in een keurig Fransch speechje de vreemde gasten welkom te heetten. Hij .achtte het een voortocht, dat de Zweedsche marine een bezoek aan onze haven had willen brengen, daarbij in herinnering brengend, dat in geen enkele haven van Europa de Zweedsche vlag zoo druk voorkomt als in Rotterdam. Be burgemeester eindigde met een dronk in te stellen op den Koning van Zweden, de Zweed sche marine en de Zweedsche natie. Luide bravo's weerklonken en de muziek speelde het Zweedsche volkslied. Graai Wachtmeister, commandant van de „Fyl- gia", dankte den burgemeester voor diens harte lijke woorden en stelde op zijn beurt een dronk in op de stad Rotterdam, de schoone parel aan de kroon van Koningin Wilhelmina. Het gesprokene door graaf Wachtmeister werd door de adelborsten begroet met een viermalig geestdriftig geroep van het bekende Zweedsche „Ta". Toen nam de ihaventoeht, die den gewonen loop 'nam, een aanvang, die, begunstigd door zeldzaam mooi zomerweer, uitnemend slaagde. Eerst werd langs de Parkkade gevaren, waar de „Fylgia" en de „Dristigheden" ligplaats hebben. De muziek liet toen weer het Zweedsch volkslied hooren. In de Maashaven lag een Zweedsche koop vaarder, die ter gelegenheid van het hooge bezoek feestelijk gepavoiseerf was en bij het passeeren van id© „Koningin Wilhelmina" piechtiglijk met dé vlag salueerde. 1 Tegen vijven werd aan den Parksteiger gede- baikeertd, én nadat graaf Wachtmeister den bur gemeester dank had gezegd voor den tocht door de Rottcrdanischo- havens, die op hem, zijn offi cieren ien adelborsten een onvefgetelijken indruk had 'gemaakt, liet hij de adelborsten in twee rijen op een der steigers opstellen. Daar klonk het geestdriftig uit den mond van den commandant: „Leve Koningin Wilhelmina", de adelborsten ant woordden kort en krachtig: „Ta, ra, ra, ra", de muziek speelde het Wien Neerlandsch Bloed, dat door allen staande en met ontbloot hoofd werd aangehoord). Dit gaf toen wei'een mooi tooneeltje, door een talrijk publiek, dat zich middelerwijl aan de Parkkade had verzameld, bijgewoond. 'De burgemeester nog' even: „Merci, beaucoup et 'au revoir", en toen verspreidde zich het ge zelschap. 1 Ten huize Van'den heer C. Kolff A.Qzn., consul- generaal van Zweden, had gisterenavond één maal tijd plaats, waarhij behalve de commandanten, ook 1de burgemeester en eenige andere, autori teiten iaanzaten. De Baronielaankwestie. De Baronielaankwestie te Breda heeft haar beslagde Baronieluan en het Engelhert van Nassauplein zal worden overgedragen aan een particulier. De heer J. M. Ingen Houss had den raad het aanbod gedaan den bewvsten weg te koopen voor de som van f25,000, voor welk bedrag de gemeen te 31 Maart 1908 den weg kocht van de N. V. Bredasche bouwgrondmaatschappij In de raadszitting van Zaterdagmiddag is bet voorstel van B. en W. naar aanleining van dit adaes behandeld. Overeenkomstig dit voorstel zal het verzoek worden ingewilligd. Kamerverkiezing Helmond. Volgens het »Ilsg." worden voor de vacature- Regout nog als .candidaten genoemd de heeren H. C. A. de Blok, majoor der infanterie te Arn hem, dr. J. C. van der Hagen, inspecteur der Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch, J. C. E. Slotemaker directum- der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Amsterdam, en mr. I. A. Swane, advocaat-procureur te 's-Hertogen bosch. Volgens het «Cent." zou er sprake zijn van een werkman-candidatuur voor deze Kamer-vacature. Het Vorstelijk Echtpaar te Haarlem. Het Vorstelijk Echtpaar zal te Haarlem op 26 Mei aanzitten bij een noenmaal, dat door den Raad wordt aangeboden. Zooals bekend, heeft het houden van de natio nale bloemententoonstelling, het gemeentebestuur van Haarlem aanleiding gegeven het vorstelijk echtpaar uit te noodigen tot een officieel bezoek aan de gemeente. Het Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling mag dan ook zeker worden be schouwd als 't hoofdmoment van het programma, en het spreekt van zelf, dat het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de regelingscommissie voor de tentoonstelling zich beijverd hebben een programma te ontwer pen, dat het Koninklijk Echtpaar in staat zal stel len, binnen den beperkten tijd daarvoor beschikbaar gesteld, het meest bezienswaardige der tentoon stelling op ongestoorde wijze te kunnen bezichtigen, waarbij tevens de tentoonstellingbezoekers op ruime schaal in de gelegenheid zullen zijn het Koninklijk Echtpaar hun hulde te brengen. De Koninklijke stoet zal het terrein oprijden langs een nieuw te maken oprit en zich door de breede middenlaan rechtstreeks begeven naar de kunstzaal. Voor het publiek zal er gelegenheid zijn zich aan weerszijden van die laan op te stellen. De ceremoniemeesters, die bij de opening van de tentoonstelling zulke goede diensten bewezen, zullen ook thans worden belast met de handha ving der orde op het terrein, en er voor zorg dragen, dat aan de middenlaan de dames zooveel mogelijk op de voorste rijen zullen kunnen plaats nemen. Aan .de kunstzaal wordt het Koninklijk Echt paar begroet door den voorzitter van Bloembollen cultuur, de hoofdbestuursleden en de leden der tentoonstellingscommissie, en na de bezichtiging der schilderijententoonstelling worden de rijtuigen weer bestegen om dan te rijden tot aan de rots partijen, waarbij zal worden uitgestapt Na bezichtiging dier partijen zal wandelend worden gegaan naar het voorterrein van den z.g. Franschen tuin en zullen de zalen worden be zichtigd van de tijdelijke tentoonstellingen, waarin dan alle collecties zullen vernieuwd wezen, om dat op den 26en Mei juist de vierde tijdelijke tentoonstelling begint Van die vierde tijdelijke tentoonstelling zal een deel uitmaken de groote voorjaarskeuring der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die slechts eens per jaar wordt ge houden. Op deze tijdelijke tentoonstelling wordt voor het eerst uitgeloofd de groote zilveren Stanley- beker, ter beschikking gesteld van de Nederland sche Orchidophilenclub, die pas het eigendom zal worden van den winner, wanneer hy drie maal achtereen wordt bekroond. Tal van orchideeënkweekers, amateurs en vak mannen, zullen meedingen. Voor de vierde tijdelijke tentoonstelling is thans reeds zooveel mededinging toegezegd, dat de plaatsruimte in de gebouwen nauwelijks voldoende zal blijken. Provinciale Statenverkiezing. Gouda. De kiesvereeniging Burgerplicht heeft voorloopig candidaat gesteld de heeren H. J. Nederhorst Sr., te Gouda; K. Schouten Hoo- gendijk, te Woerden, en M. Boogaerdt Bz., te Krimpen a./d. Lek. Mooie gift. In de iaatste Raadszitting der gemeente Edam, heeft de voorzitter meegedeeld, dat de heerA. N. Versteegh te Stokholm, f 10.000 geschonken heeft aan de gemeente, als bijdrage in de kosten van een ziekenhuis. De Raad besloot de schenking dankbaar te aanvaarden. Voorts werd besloten aan te koopende nu leegstaande woning van notaris Kramer, met prachtigen tuin, veranda enz. De inrichting zal den naam dragen Burge meester Versteegh-Stichting", naar den vader van den schenker. Duitsch geld in Lniburg. De «Staatscourant" bevatte Donderdag het besluit, dat met 1 Juni a. s in de gemeenten Maastricht, St. Pieter en Oud-Vroenhoven niet langer meer nikkelen en koperen munten van het Duitsche Rijk in betaling mogen gegeven worden. Ongetwijfeld zal dit besluit door den handel- drijvenden en industrieelen middenstand woiden toegejuicht: de beruchte Duitsche grosch dus ver boden 1 Doch deze maatregel lijkt ons maar een halve maatregel, en zou dan eerst van meer prac- tisch nut blijken, indien voor de gemeenten Heer, Meerssen en Amby, alle Maastricht omsluitend, ook de verbodsbepaling was uitgevaardigddeze gemeenten grenzen met volkrijke buurten onmid dellijk aan de stad. In Maastricht zelf zullen wellicht minder groschen in circulatie komen, doch de belangrijke gemeenten Amby, en Heer Meerssen zullen er mee overstelpt worden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Stornoway. Laagste barometerstand 756.5 te Nice. Verwachting' tot den volgenden dagmeest matige Noordelijke totWestelijken wind,gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, koeler. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 25 Mei, 's namiddags 8 ure, op de Groote Markt te geven. 1. Heiterer Sinn Marsch, L. Untrath 2. Cheval de Bronze Ouv, Auber3. Luna VVal- zer, Paul Lincke 4. Fantaisie Faust, Gounod 5. Polka Humoreske, W. Pop 6. Marsch. Men wordt verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen. Nieuwe Schoolgeldregeling Gymnasium. B. 'en W', zeggen in 'een schrijven aan dien Raad: „Onder dagteekening van 9 Mei li. beden wij Uwen Raad een nieuwe schooigeltlrogeling voor de openbare Middelbare Scholen aan, welke strékt oirn verandering te brengén in de schoolgelden aan idë Hoogere Burgerschool, door eenefzijtlis voor ide SchiodamScihe leerlingen een gematigde proportioneel© heffing in te voeren, anderzijds de buitenleerlingen honger te treffen. 'Al vonden deze voorstellen hun aanleiding in de bi zonder o 'geschiedenis ten aanzien van onze Hoo- gere Burgerschool en al zou, letten wij alleen op (dén toestand mot betrekking lot het Gymna sium, dieze niet voldoende grond hebben opge leverd om het initiatief te nemen tot een zoodanige regeling voor die school, nu eenmaal dit voorstel voor de Hoogore Burgerschool is gedaan, zien wij ons genoodzaakt tot behoud van het even wicht van Zaken, ook voor hot Gymnasium een regeling van dezelfde strekking voor te dragen, voor welke regeling de gronden aangevoerd ten aanzien van de Hoogtere Burgerschool, behalve dan die betreffende de urgentie, mede gelden. (Met het thans bestaand verschil in bedrag van het Schoolgeld aan de beide scholen voor het Gymnasium f 70.voor de'Hoogore Burgerschool f 60.is rekening gehouden en waar het voor de laatstgenoemde school voor de verschil lend© categoriëen werd voorgedragen op respec tievelijk 60.f 80.èn f 100.wordt bet voor de 'eerstgenoemde voorgesteld op respectievelijk f 70.851en f 100.voor dezelfde catego rieën. Bleef de schoolbevolking ook bij de nieuwe hef fing gelijk zij thans is, dan zouden de financieele gevolgen zijn als volgt: Thans wondt betaald voor 44 leerlingen k f 70. f3080.—. (Volgens onze voorstellen zou worden betaald voor4 Schieiamsche leerlingen k f 70.f 280, 4 Schiediarrische leerlingen k f 85.f340.6 SchiedamsChe leerlingen ii f 100.f 600—, 7 buitenlcerlingen alhier woonachtig k f85. f 595.23 buitenleerlingen heen en weer rei zende k f 100.— f2300.totaal f4115. Gevallen Van korting voor meer leerlingen uit één gezin doen zich thans niet voor', zocdat des wege niets wordt afgetrokken. 'Waar ;tihans "de opbrengst van het schoolgeld is f 3080.-^-, zou de winst uit de voorgestelde nieuwe heffing zijn, voor zoover geen leerlingen do school om 'het hoogere schoolgeld verlaten, f 1035. waarvan Rijk en Gemeente ieder Üe helft zouden genieten. (Wat de regeling in onderdeden aangaat, deze is gelijk aan die voorgedragen Voor de Hoogere Burgerschool, zoodat het ten aanzien van deze opgemerkte, ook hier geldt. Nog kunnen wij mediedeelen, dat omtrent de voorgestelde regeling het advies ia ingewonnen van hJet College van Curatoren. Bit 'College gaf ons te kennen, dat het zich, hoofdzakelijk op ook vroege!' reeds opgegeven gronden, met een vérhooging van het schoolgeld niet kan vereenigen. 'Dit geeft ons nog' aanleiding op 'te merken, dat het College in 1901 heeft verklaard, dat het er in beginsel jgeen bezwaar 'tegen had, dat het school geld wegens het onderwijs aan het. Gymnasium werf verhoogd, daar dit schoolgeld, zooals het toen was bepaald', matig mocht 'heeten. Dit schoolgeld ds tot heden nog altijd onveranderf gebleven Het College beval toen echter aan met gema tigdheid te werk te gaan. Nu komt het ons voor (lat deze gematigdheid inderdaad door ons is betracht, hetgeen ook kan blijken by raadpleging van het ly'stje, dat wij in 1908 Van de schoolgelden aan de Gymnasia der verschillende gemeenten publiceerden. Op grond van een en ander geven w(j derhalve in overweging gelijktijdig met de regeling voor de Hoogere Burgerschool de hierbij gaande ontwerp verordening tot een onderwerp van behandeling in Uwe vergadering te maken." Nationale ToonecI- Voordrachten en Duetten- Wedstrijd. Zooals wij reeds kortelijk meldden, wenscht de Dilettantenclub »Alb. Thijm," onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, bij gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een natio- nalen tooneelwedstrjjd te houden. De wedstryd zal plaats hebben op een nader te bepalen datum in de maanden October, November, December 1910, Januari en Februari 1911 »in de nieuwe tooneelzaal van den R. K. Volksbond, Lange Haven." De wedstrijd is opengesteld voor 8 R. K. Too- neelvereenigingenbij meerdere inschrijvingen zal onder deze geloot worden, welke moeten af vallen vervolgens zal voor de 8 overblijvende geloot worden op welke datum zy moeten optre den dit zal zoo spoedig mogelyk worden be kend gemaakt. Elke deelnemende vereeniging is verplicht op te voeren, op een avond, een blyspel in éen be- dryf, waarin minstens 4 personen een sprekende rol vervullen, een reciteer-voordracht (luim) en een comisch duet, waarin gesproken wordt en minstens 2 coupletten zang voorkomen. Blijspel voordracht en duet mogen niets bevatten met godsdienst, of met de goede zeden ter beoordee ling der betrokken geestelijkheid. Zij moeten gegeven worden in de Nederlandsehe taal, doch kunnen doorweven zijn met dialect. Als prijzen worden uitgeloofdvyf eereprijzen voor de beste uitspraak, waarvan de eerste, tweede en derde resp. met f30 f20 en 10persoonlijke prjj- zen resp. voor den besten speler van de blijspelen, voor de beste reciteer-voordracht, voor het beste comisch duet en voor de beste typeering in elk der drie afdeelingen. Daar alle toegezegde me dailles nog niet zijn ontvangen, kunnen die niet nader worden omschreven. By elke medaille wordt een door de jury onderteekend diploma uitgereikt. 'Naar wy vernemen, zjjn door de di rectie van den stoommolen „Nederland votor de uitbreiding van haar bedrijf aangekocht de pan- dfan aam de Nieuwe Haven, waarin gevestigd zijn de branderij, distilleerderij en kantoer der firma P. Melchers, benevens het huis, 'thans nog bewoond door >mej. A Zoetmulder, die de gemeente met terwoon gaat verlaten. i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2