Dagblad voor Schiedam 33ste Jaargang. Dinsdag 31 Mei 1910. i\o. 9726. «vSwT?van Keizer Frans Jozef> Qfficieele berichten. Burger-Avondschool. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. Op l*en 2 Juni a.s., 's avonds tusschen 7 en 9 uur, zal er, in het gebouw der Ambachtsschool, gelegenheid gegeven worden nieuwe leerlingen te doen inschrijvenook zij, die de lessen reeds vroeger hebben gevolgd, moeten zich opnieuw op bovengenoemde avonden komen aanmelden. Door de nieuwe leerlingen moet worden medegebracht. lo. een bewijs van inenting. 2o. een verklaring van het Hoofd der school, waaruit blijkt dat de leerling alle klussen dier school heeft doorloopen. Jongelieden, die 1 September nog geen twaalf jaar zijn, worden niet ingeschreven. De voogd of één der ouders moet bij de in schrijving tegenwoordig zijn. De Directeur der Burger-Avondschool HINGMAN. ZEGT HET VOORT. PRIJS DER ADVERTENTISNi Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel] Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lgke overeenkomsten aangegaan. 1 Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. de prachtig versierde straten, tusschen een dub bele haag van treopen en temidden van onaf gebroken toejuichingen. Men toeldt uit Serajewo aan het „Wiener Neue lagefclatt", dat het gerucht aanhoudt, dat Bos nië en Herzegowina tot koninkrijk zullen worden verheven. DUITSCHLAND. De koniDg en de koningin der Belgen zijn gis termiddag om 5 uur 15 aan station Wildpark te Berlijn aangekomen. Zij werden door den kroon prins, als vertegenwoordiger van den Keizer, en door de Keizerin, ontvangen. Hoewel de toestand des Keizers volkomen be vredigend is, heeft Z. M., met het oog op de on gestoorde genezing van de operatiewond, gemeend er van af te moeten zien, persoonlijk aan het station aanwezig te zijn. De Keizerin begeleidde na de ontvangst het Belgische koninklijke echtpaar naar hunne wo ning, waar vervolgens thee werd gedronken, waar- nan ook de Keizer deelnam. 's Avonds is er een familie-maaltijd gehouden, waarbij de Koning tusschen de Keizerin en de kroonprinses, de Koningin tusschen den kroon prins en prins Eitel-Friedrich zat. Het is zeer opmerkelijk, dat het eerste officieele bezoek, aan een buitenlandsch hof door het Bel gische Koninklijk Echtpaar afgelegd, het Duitsche !s geweest. Kort na de troonsbestijging van koning Albert Weid leeds gemeld, dat wanneer er een officieel bezoek aan een buitenlandsch hof werd afgelegd, Nederland de voorrang zou hebben. Waar Nederland en België zoo nauw aan elkaar Idh °n^etl zyn' zou een officieel bezoek van koning ert en zijn gemalin aan ons land zeker veel een hechteren band tusschen beide naties hebben bijgedragen. ITALIë. Een nieuwe encycliek. Ier gelegenheid van het derde eeuwfeest dér heiligverklaring van den heiligen Carolus Borro ma'eus heeft de II. Vader een encycliek uitge vaardigd. Daarin wijst dc Paus er op, 'dat de modernistische beweging van den tegenwoordi- gen tijd van eenzelfde aard is als die, waartegen in zijine dagen de H. Carolus Borromaeus optrad als de 'groote kampioen. Het betreft, zegt de Paus, een poging tot algemeenen afval van het geloof en van de tucht der Kerk, een afvaJ, des te gevaarlijker, naarmate hij 'meer verborgen is en plaats heeft in den boezem der Kerk-zeilra. Als een zeer voornaam middel tegen bet moder nisme dringt de II. Vader aan op het geven van deugdelijk catechismus-omdehwij'shij1 bestrijdt de afschaffing van 'het godsdienstonderricht in de zoogenaamd neutrale scholen en raadt de oprich ting la,an van godsdienstige scholen. Hij maant ook aan tot de predikatie en de veelvuldige ontvangst der Sacramenten, alsmede de tucht en de gehoorzaamheid aan de geestelijkheid. Ten slotte bemoedigt de Paus de bisschoppen in hun ijveren voor de Katholieke actie. Hij spoort hen aan trouw en eerbied te betoenen jegens de affto- riteiten, wanneer |deze rechtvaardige dingen be velen, doch zich niet aan hun bevelen te onder werpen, indien deze onrechtvaardig zijn. In som mige landen, zegt de II. Vader daarbij duidelijk doelende op Frankrijk - wordt de hardste tyran- nie uitgeoefend onder den valschen naam van vrijheid. De minister van justitie heeft een album ont vangen, inhoudende een verzoekschrift tot amnes tie ten behoeve van den vroegeren minister Nasi. Dit verzoekschrift is geteekend door 450.000 per sonen, waaronder alle burgemeesters, senatoren en afgevaardigden van Sicilië. 200,000 andere handteekeningen zullen den minister worden ter band gesteld. den de dhktoanen toch, dat hij wel in zijn cel in de gevangenis kon blijven. Den 2on Juni a'.s. zal dte paus zijn 75ste jaar voltooien. Deze -verjaardag zal gevierd wonden door een Italiaanscbe bedevaart naar Venetië, waar' kardinaal Cavahari een plechtige Mis van dankzegging in de basiilek zal opdragen. [Het „-zwakke.geslacht" is thans in Noorwegen het „(sterke geslacht" geworden. Een telegram uit Christiania meldt "namelijk, dat het gemeentelijk kiesrehet thans aan alle volwassen vrouwen is toegekend. Deze maatregel vermeerdert het aantal vrouwelijke kiesgerechtigden met 250.000; aldus beschikken zij lover"14,000 stemmen meer 'dan het mannelijk kieselement. Volgens eene officieele mededeeling uit Bar celona heeft de politie aldaar zekeren José Jor dan aangehouden, die aldaar in een pension zijn intrek had genomen en in wiens kamer 25dyna- miet-cai touches gevonden zijn. De »Perseveranza" van Florence beweert, dat het Vaticaan den 20n Mei een brief heeft gericht aan de koningen van Portugal en Spanje, hen attent makend op het bestaan van een ma- Soniek-anarchistisch internationaal centrum be- oogend eene samenzwering op touw te zetten» teneinde te komen tot eene panlatijnsche repu bliek. De combinatie had teeken van leven ge geven weinige dagen voor den dood van Carlos v'an Portugaldaarna jwas zij weer in de scha duw getreden. In den loop der bijeenkomsten in frankrijk gehouden, hebben de samenzweerders besloten, de vijandelijkheden te hervatten. Wei nige dagen na den bewusten brief van het Vati caan had de bekende aanslag tegen Alfonso plaats De Turksche minister van marine beeft zijn ontslag ingediend. Men geeft officieel als reden van dit ontslagnemen op gezondheidsredenen. Regout, waarin deze mededeelde, dat hij wegens zijn benoeming tot Minister van Justitie ontslag nam als voorzitter en waarin hij voorts de beste wenschen uitte voor den voortdurenden bloei der vereeniging FRANKRIJK. Een telegram uit Parijs meldt: Be ministerieele verklaring zal den wil der regeerin,g kenbaar maken, de kiesrechfcbervorming "iet vast te knoopen aan de hervorming op admi nistratief en rechterlijk gebied. De kiesrechthervorming zai in de eerste dagen, ^0lgende op de hervatting van de parlementaire erkzaamheden, aan de Kamer worden voorge- negeering zal al haar krachten inspannen voor ide üfluiting der zitting het vloot-pro- ®rrLa aangenomen te krijgen. e negeering zal geen monopolie voor het lager reJr^3 voorsfcellen. maar zal bij de Kamer ten indienen, Om de leekensohool op vas- grondelag te plaatsen en te verdedigen. ÖOSTENRIJK-HONGARIJE. heidttaldJIXRtren<lie berichten over den gezond- ven te zijn. Waar'n" Keizer naar Sarajewo vertrokken, tl om 3 uur is gearriveerd. bied^if Jden lheolen we« °P Bosnisch grondge- «ge 'on^ dC beVolkinS den Keizer een geestdrif- troin or? ,bemd' Aan de stations, waar de brenzon 1 amen <le burgemeesters hulde 6 aan den souverein. »ekkendtV,ang,f Seraiewo was bijzonder indruk- lijkheid 'r)11 k ?/en karakter van groote harte- bet officierskom! 7*° alle ei'kende kerken' lende comn t Cn afvaardlgmgen van verschil- corporaties wachtten den Keizer op. naast zitfT*' g°u™rneurs van Bosnië stoet mtr-gr'ÜlSd d<>0r een inbnukwekke.nlen egaf zich per rijtuig naar den kónak door NICARAGUA. Een telegram uit Bluefields meldt: Geneibal Lara, hevelhebber van de strijdmacht der Nica- laguaansche irejgeering, deed een wanhopigen aan val op [die positiën van generaal Estrada, maar zijn aanval Wend met, een verlies van 250 man aan doeden en gewonden, afgeslagen. Morgen komen hier matrozen van de Vereenigde Staten om |de orde te handhaven en het vechten in de stad te verhinderen. Ie Philadelphia zijn dringende orders ontvan gen, olm «een transport troepen met de „Prairie", die gistermorgen vertrok, naar Bluefields te zen-' den en te Colon vijf honderd matrozen in te schepen. ZUID-AFRIKA. Het eerste kabinet der Unie van Zuid-Afrika is gevormd. Generaal Botha is minister-president - Zooals Reuter reeds seinde, is de luitenant Hofrichter, beschuldigd van vergiftiging, tot den strop veroordeeld. Een verzoek tot gratie is ech ter 'tevens ingediend. Het is een uitgemaakte zaak, dlat dé acton voor revisie gaan naar het Hoog Militair Gerechtshof. Hof rich ter zal binnen enkele dagen in de spreekkamer van de garnizoensge vangenis zijn vrouw weer zien. Hij heeft als ter dood veroordeelde het recht zijn aangelegenheden in orde 'te brengen voordat het vonnis in kracht van gewijsde gaat daar het dan namelijk binnen 48 uur voltrokken moet worden. Over dein toestand van Hofrichter wordt het volgende gemeld Hofrichter bevindt zich gedurende de laatste dagen in volkomen abnormalen toestand; hij hoeft voortdurend aanvallen van razernij en is daarom ook door oen paar officieren van ge zondheid onderzocht. Hoewel het oordeel luidde", dat hij leed ,a,an zware zenuwstoornissen, meen- Do Prins naar Maastricht. Ons voor eenigen tijd gepubliceerd bericht, dat Prins Hendrik omtreeks 16 Augustus Maastricht zal bezoeken ter gelegenheid van het daar te houden congres van den Fed. Ned. Zuivelbond, wordt thans officieel bevestigd. Op genoemden datum zal Z. K. H. de algemee.ne vergadering van genoemden bond, die alsdan zijn tienjarig bestaan herdenkt, met zijn tegenwoor digheid vereelten en aan den maaltijd, die na afloop der vergaderinggehouden wordt, deelnemen. Op 17 Augustus wordt een excursie der con gresleden gehouden, vermoedelijk naar het mijn- district. (L K Het Hof van Arbitrage. Reuter seint uit Petersburg Rusland heeft het voornemen een gunstig ant woord te zenden op de voorstellen, gedaan door Knox, Minister van Buit. Zaken der Ver. Staten, betreffende de uitbreiding der bevoegdheden van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage. Brusselsche tentoonstelling. De ministe.is van waterstaat en van landbouw, de heeren Regout en Tahna, hebben zich gister naar Brussel begeven tot het brengen van een bezoek aan de Nederlandsche afdeeling ter Brusselsche tentoonstelling en tot het deelnemen aan het feestbanket, dat mr. Regout, commissaris-gene raal van Nederland bij deze tentoonstelling, aanboodt aan de tentoonstellingsautoriteiten. Tot commissaris-generaal voor Nederland bij de tentoonstelling te Brussel en tot voorzitter dei- centrale commissie voornoemd, is benoemd de heer jhr. mr. H. W. Van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en lid dier centrale commissie. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Zuid-TIolland hield Zondagmiddag zijn algemeene jaarvergadering in het Zuid-Ilollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. De opkomst was zeer groot; 49 aangesloten vereenigingen hadden afgevaardigden gezonden. De waarnemend voorzitter, de heer J. H. Koot uit Rotterdam, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet. Hierna deed de secretaris, de beer H. W. Spendel, uit Leiden, voorlezing 'van een schrijven van den voorzitter mr. E. R. H. De waarnemend voorzitter stelde, na een woord van hulde aan den afgetreden voorzitter te hebben gewijd, voor dezen een telegram van gelukwen- sching te zenden, waarin hem dank wordt ge bracht voor alles wat hij voor den bond heeft varricht en Gods zegen wordt afgesmeekt over den hoogen werkkring dien hij heeft aanvaard. Dit voorstel werd met applaus begroet. Hierna las de secretaris een uitgebreid jaar verslag voor, waarin aan het slot de leiding, die mr. Regout aan den Bond gaf, wordt geroemd en de verzekering wordt uitgesproken, dat het vele wat de afgetreden voorzitter voor den Bond heeft gedaan in dankbare herinnering zal blijven. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer Moerel, uit Oudewater, bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 334.16^, de uitgaven f 179.41, zoodat het batig saldo f454.75|. De rekening werd in orde bevonden. De voorzitter bracht beiden heeren dank voor hunne varslagen. Hierop volgde een bestuursverkiezing. De plaats van mr. Regout bleef onvervuld; in een volgende vergadering zal de verkiezing ter voorziening in deze vacature plaats hebben. Vermits er voor de overige twee vacature die van de heeren mr. De Groot (Den Haag) en Bulten (Zilk, bij Hille- gorn) slechts de namen van twee candidaten waren iugekomen, werden beiden de heeren L. M. Pauwels) Poeldijk) en L. B. Roozen (Sassen- heim) gekozen verklaard. Aan de orde was nu het volgend ontwerp advies van het bestuur »De Provincialen Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in hare jaarvergadering bijeengekomen; overwegende dat het voornaamste belang bij de as. Staten- veikiezingen is, behoud van de meerderheid der Rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten- (jeneraal j dat daarnaast ook het Provinciaal belang eischt behoud eener anti-liberale meerderheid in de Provinciale Staten, waardoor eene vertegenwoor diging der verschillende partijen in het College van Gedeputeerde Staten is gewaarborgd besluit den aangesloten kiesvereenigingen te adviseeren, het daarheen te leiden, dat tusschen de partijen der Rechterzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat in alle stem- distncten bij eerste stemming gemeenschappelyke candidaten worden gesteld." Dit advies werd na eenige discussie met alge meene stemmen aangenomen. Hierna weid een voorstel-Gorinchem besproken waarover door het Bondsbestuur een afwijzend praeadvies was uitgebracht. Dit voorstel sprak de wenschelijkheid uit, dat de kiezers meer zouden worden ingelicht over den aard en den ontwikkelingsgang onzer politiek, opdat deze inlichtingen zouden strekken tot leid draad bij het stellen van candidaten. Men achtte dit voorstel beter op zijn plaats in den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen, en merkte op, dat de Prov. Bond steeds al zijn stre ven richt ,op de politieke ontwikkeling der kie zers, en dat hier verband werd gelegd tusschen twee geheel verschillende zaken. Gorinchem trok ten slotte zijn voorstel in Bij de rondvraag bepleitte de heer Hellebrêkers uit Rotterdam, namens »Recht en Orde" de wen schelijkheid der oprichting van een Bond van R K Gemeenteraadsleden, wat gemakkelijker zou kun nen geschieden, indien het initiatief tot die stich ting van den Provincialen Bond uitging. De voorzitter zegde overweging toe. De beer Kouwenhoven (Den Haag) verzocht namens de R. K. Kies vereeniging, 2e district, er, den afdeelingen om, indien een voorstel werd ingediend, daaraan een memorie van toe lichting toe te voegen, welk voorstel de voorzitter met dank aanvaardde. De heer Bulten (afgetréden bestuurslid) bracht hulde aan zijn mede-bestuursleden voor de aan gename samenwerking, door hem steeds onder vonden. Het slotwoord sprak de heer Moerel, van Oude water, die, wijzende op de sehoone positie, welke de R. K. partij thans inneemt, opwekte om met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1