Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Stads- en He westelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aan boord van de Duitsche Transatlantische boot sKronprinzessin Cecilie", die gisteren te Coruna is binnengekomen, is den 22n Mei een brand ontstaan, die eerst den 24n is gebluscht 6000 zakken koffie en 1000 balen katoen zijn evenals tal van andere handelswaren door het vuur vernield. Erjhadden, gelukkig, geen persoon lijke ongevallen plaats. Het ontslag van den Turkschen minister van marine wordt toegeschreven aan verschil van inzicht met den Engelschen hervormer der marine over den toestand der Turksche oorlogsbodems. Graaf Zeppelin is tot stamgerechtigd ridder van de orde van verdienste voor wetenschappen en kunst benoemd. De koning van Denemarken heeft koning George van Groot Britannië en Ierland tot admi raal der Deensche vloot benoemd. Nederland en Venezuela. De terugkeer van den Venezulaanschen gevol machtigde, dr. Grisanti, te 's-Gravenhage staat in verband met de hervatting der besprekingen over het weder aanknoopen der diplomatieke betrek kingen met Venezuela, na de bijeenkomst van het Congres te Caracas. Provinciale Statenverkiezing. Rotterdam II. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang II" stelde gisteravond tot candidaat voor 'die Prov. Staten den heer 'C. J. Vaillant, secretaris-Tentmees ter 'van "Schieland. 'Rotterdam III. Door de liberale kies ver eeniging „Vooruitgang III" zijn gisteravond de heeren A. 'Plate (aftr.) en G. J. de Jongh, oud- directeur van Gemeentewerken. Rotterdam V. De heer Mr. S. J. L. van Aalten is tot candidaat geproclameerd 'door de Vrijzinnig-Demoer. Kiesvereeniging. In de overige districten zullen de aftredende vrijzinnige leden gesteund worden. Leiderdorp. Do Centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging heeft aan de plaatselijke aange sloten vereenigingen geadviseerd de aftredende leden de heeren mr. L. M. J. ÏT. Kers tens te Lei den en J. J. van Hoeken te Leiden candidaat te stelten. IV laar din gen. De besturen der vrijzinnige kiesvercenigingen in het district Vlaardingen heb ben in 'een vergadering te Hoek van Holland den heef M. J. Van Heumen, te 's-Gravenzande, can didaat gesteld, nadat besloten was voor de beide zetels slechts 'één candidaat te stellen. Leiden. De Ned. Herv. Kiesvereeniging heeft voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten de candidaten der anti-revo lutionaire en katholieke kiesvereeniging, de heeren mr. P. E. Briët (a.-r.) en J. A. Bots (kath.( over genomen. De „Halve Maen." Men meldt uit New-Yofk aan de „N. R. Ct.": 'De secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York, de heer T. Greidanus, heeft aan (de commissie -voor de „Halve Maen" inlichtingen verzocht betreffende het lot van dat scheepje en jde bestemming, er in de 'tóekomst aan te geVen. Er is te dien aanzien nog geen besluit genomen. Het 'plaatselijk bestuur van Brooklyn heeft ver zocht, de beschikking over het scheepje te ver krijgen, welk verzoek nog' in beraad is bij de colmmissie. Dan is er één plan om bij Spuyten Devil Hill een haven aan de Hudson te bouwen, waarin de „Halve Maen" dan ligplaats zou krij gen. Tot 'dlat dóel zou een openbare geldinzame ling moeten .worden gehoudenmaar die plannen zijn 'nog niet voldoende uitgewerkt. Echter streeft de „Halve Maen"-commissie er naar, het vaar tuig een bestemming te verzekeren, welke in overeenstemming is met de beteekènis van het geschenk. Vioorloopig iigt de „Halve Maen" aan die 'marine-werf ,te New-York, Waar zeer goed word t zorggedragen voor het scheepje. Vryz-Dem. Bond. In de jl. Zondag gehouden hoofdbestuursver gadering van den Vrijz.-Dem. Bond zijn benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Her man Snijders, te Middelburg, tot onder-voorzitter prof. dr. D. van Embden, te Amsterdam, en tot penningmeester mr. J. A. van Gilse, te 's-Gra- (L. en V.) venliage Teruggezonden. Uit Petersburg wordt d.d. 31 Mei geseind, dat de Rijksdoema met algemeene stemmen besloten heeft een door leden der Nederlandsche Tweede Kamer jhgediend protest tegen de administratieve hervorming van 'Finland, ongelbzen terug te zen den. ir: r Onderscheiding. Z. H. de Paus heelt begiftigd met het gouden kruis »Bene merenti" douairière A baron van dei- Heiden van Doornenburg, Suideras te Vierakker. Electrische tram Vlissingen—Middelburg. Gisteren werd in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, de electrische tram VlissingenMid delburg geopend. Behalve het bestuur der tram, waren o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, een vertegenwoordiger van den mi nister van Waterstaat, de president der Rechtbank te Middelburg, leden van Gedeputeerde Staten en de griffier, de dagelijkscbe besturen van Middel burg, Vlissingen, Koudekerke en Souburg, de voorzitters van de Kamers van Koophandel te Middelburg en te Vlissingen, leden van den Raad toezicht op de Spoorwegen en verschillende an dere autoriteiten en genoodigden. Te twaalf uur werden deze gasten ontvangen ten stadhuize te Middelburg, met een toespraak van den heer E. Thijs, voorzitter der trammaat schappij. Te 1.15 werd per electrische tram naar Vlis singen gereden, alwaar de electrische centrale, de remises en de kantoren der maatschappij wer den bezichtigd. Te 215 werd de reis per tram voortgezet naar het Badhotel, waar door de trammaatschappij een dejeuner dinatoir werd aangeboden. Van onzen Amsterdamschen correspondent.) Het Vuurwerk. Het vuurwerk op den Amstel kunnen wij als slotstuk beschouwen van de feestelijkheden gisteren. Het was dan ook van in meer dan een opzicht efen schitterend slot. Van de waterstoet bestaande nit verlichte vaartuigen vermelden wij slechts de schuit van het personeel van Ide Wester Suikerraffinaderij. Deze gaf een voorstelling van de suikerindustrie. Te half tien toen de Koninginnen en 5e Prins aan het. clubgebouw van „De Hoop" arriveerden, knalden dé eerste schoten van de Spaansche galjoot die in den Amstel gelegen was en het statige schip in het licht zette. Toen begon het. Voorgesteld werd een episode uit den slag van de Zuiderzee, waarbij het Spaan sche admiraalschip aan den grond voer én door de geuzen in kleine vletten overmeesterd werd. Al 'behoort er eenige verbeelding toe om zich deze twee vechtende vijanden midden in den versierden Amstel waar verlichte vaartuigen en wherries ronddrijven te denken aan de kust van de Zuiderzee, toch gaf het ons een juiste indruk. Wij zagen de moedige geuzen langs het schip opklauteren, het in brand zetten onder het ge bulder- 'der vuurmonden van den Spanjool. Het was een prachtig schouwspel. Toen de geuzen geënterd hadden en wij in het afwisselende licht de kleurschakeering van de vechtenden met hun zwaarden gewaar werden, zagen wij plotseling Jan Haring in de door de steeds moediger wor dende Geuzen overmand, het geschut zwijgt en de Geuzen (die de overwinning hadden behaald hieven pllechtig het Wilhelmus aan, hetwelk door de duizenden omstanders werd ingestemd. Het geknetter Van ide vuurpijlen etc. was nauwelijks verstomd of een zee van licht als een plotselinge zon die In do duisternis opstijgt, ontwaarden wij aan 0e andere zijde van den Amstel. Onder opstij gende Vuurpijlen, knalslangen, donderbussen werd het Vuurwerkstuk, de nabootsing van het in 1697 Van kle Kloveniersdoelen ter eere van Czaar Peter de Groote aangestoken. Dit vuureffect leverde een bepaald schoon schouwspel. Langzaam trekt nadat het laatste vuurstuk was afgestoken, een hulde aan het Vorstenhuis, de menigte naar de stad terug. 1 De te waterlating der „Prinses Juliana." Het was heden voor de Stoomvaart-Maatschappij sNederland" evenals voor de Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij een belangrijke dag, immers hedden-middag werd de »prinses Juliana" het grootste schip, dat ooit in ons land werd ge bouwd, te water gelaten. Dit vaartuig werd voor rekening der genoemde stoomvaartmaatschappij op de groote werf der Ned. Scheepsbouwmaat schappij aan het einde der Czaar Peterstiaat ge legen, gebouwd. Te kwart voor tweeën reed het Koninklijk Echpaar uit om zich naar deze werf te begeven. Op den rit daarheen had het Vorstelijk Echtpaar op het Jonas Daniël Meijerplein voor de Nieuwe Synagoge een Hulde in het Hebreeuwsch te aanvaarden. Deze bestond in het ten gehoore brengen van een zang in het Hebreeuwsch voor deze gelegenheid gedicht door den heer D. H. Woudhuizen, leeraar in de Hebreeuwsche taai en letterkunde aan Stedelijk Gymnasium en ge toonzet door den heer Victor Schlesingen, voor zanger bij de Ned. Israëlietische Hoofdsynagoge. De zang werd uitgevoerd door de kindervereeni- ging »Liefde voor het Vorstenhuis," onderafdee- ling der gecombineerde Oranjevereeniging Trouwe Vrienden" totaal namen aan deze eigenaardige zanghulde 300 kinderen en 400 heeren zangers deel onder leiding van den genoemden beer Schle- singer. Aan H. M. de Koningin en Z.K.H. den Prins werden tevens fraai uitgevoerden afdrukken van dit gelegenheidslied aangeboden. Ze waren gedrukt op kunstdrukpapier in lijst en gevat in wit satijnen band met gepersten gouden opdracht. Een en ander was doof de firma van Creveld Co. verzorgd. Nadat H. M. eri de Prins voor de gebrachte hulde Hunne Dank hadden betuigd, werd de rij toer voortgezet en te circa kwart over twee den ingang der werf aan de Derde Conradstraat bij de Czaar Peterstraat bereikt. De werf met de opgerichte tribunes welke prop vol zaten, maakte een feestelijke indruk. Vanaf den hoofdingang der worf begaven zich de Hooge Bezoekers naar de speciaal voor hen opgerichte Tribune. Ook voor de journalisten wus een pers tribune verrezen. Hoe fier en majestueus lag daar de prinses Juliana" met de donkergrijzenden romp en bruin banden op de belling. Een ware kolossus 1 Vooraan prijkte de naam jprinses Juliana," de kiel van dit stalen dubbelschroefstoomschip werd 15 Juli 1909 gelegd, terwijl de hoofdafmetingen zijn 138, 75 X 8.92 M. De inhoud bedraagt on geveer 8300 ton. Bij deze gelegenheid bood tevens Z. K. H. Prins Hendrik aan de maatschappij »Nederland" een zijden Nederlandsche vlag aan als hulde aan deze Maatschappij en tevens aan den Nederlandschen scheepsbouw doordat de Prinses Juliana het groot ste schip is dat ooit in ons land op stapel werd gezet. Deze vlag werd geheschen bij liet van stapel loopen, terwijl Z. K. H. de Prins daarbij tevens een oorkonde overhandigde. Nadat de plechtigheid van het doorhakken dei- kabel met een zilveren hamertje was geschied, gleed het trotsche gevaarte met immer toenemende snelheid van de helling in het water onder het gejuich van het publiek der tribunes en de menigte) welke zich langs de oostelijke Handelskade had opgesteld. Hoog spatte het water op, terwijl de veroor zaakte zware golfdeiningen zich naar de oevers voortplantten. Van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij werd wederom naar het paleis teruggereden. Heden-avond diner ten Paleize voor civiele en militaire autoriteiten, waarna het Kon. Echtpaar zich naar den Stadsschouwburg zal begeven, ten einde de voorstelling bij te wonen van nDe Steden dwinger". BEZOEKEN VAN H. M. DE KONINGIN- MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder, die nimmer nalaat, bij een bezoek te Amsterdam belangstelling aan den dag te leggen voor de verschillende instel lingen welker doel is verzachting van leed, de leniging van nood en de hulpverschaffing aan ongelukkigen, reed hedenmorgen reeds vroeg uit. Haar eerste bezoek gold het Ned. Isr. Meisjes Weeshuis. Te 9.45 uur kwamen de galakoetsen voor en werd gereden naar het Ned. Isr. Meisjes Wees huis aan de Rapenburgerstraat. H. M. werd hier ontvangen door den heer Gompertz, voorzitter en den lieer mr. Polak. In de bestuurskamer was aanwezig het geheele be stuur en mej. M. Zeehandelaar, die 30 jaar aan het Weeshuis verbonden geweest is en als erken ning daarvoor de Oranje Nassau orde bij haar jubileum ontving. De heer Gomperz leidde daar na H. M. door het gebouw. Bezichtigd werden allereerst de schoollokalen, welke in absoluten vorm gebleven waren zooals ze zijn. Toen de Koningin- Moeder de lokalen binnentrad, zongen de kinde ren het Joodsche Welkomstlied Borong abo, d w.z. Gezegend zij degene die binnenkomt. Daarna werden de badkamers en naailokalen bezichtigd. In den naaiwinkel wachtte H. M. een aardig® verrassing. Daar was nl. de wieg geplaatst, waar mede de weesmeisjes den lsten prijs behaalden en welke zij bij de geboorte van H. K. H Prinses Juliana hadden vervaardigd. Hare Majesteit be zichtigde met zeer veel belangstelling de geheele inrichting en betuigde bij het heengaan Haar groote ingenomenheid met het geziene. Er wer den bij deze gelegenheid geen toespraken ge houden. Aan H. M. de Koniningin-Moeder werd een afdruk van het vprinsesseliedje" op kunstdruk aangeboden, op titelblad in goud en kader eene opdracht bevattend. Vervolgens werd naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis gereden alwaar men te half elf aankwam. Dit bezoek gold in het bijzonder het Nieuwe Pavil joen. De voorzitter, Mr. Waterschoot van der Gracht, verwelkomde H. M. aan den hoofdingang, terwijl de jongedames Miesje van Spanje en Miesje van der Aa een bouquet aanboden. De geneesheer- Directeur en de Moeder-Overste leidden H. M. rond. Bezichtigd werden de nieuwe operatieska mers, de fraaie nieuwe Ziekenzalen en de klasse Kamers, gelegen in het Maria-paviljoen. Daarna begaf het gezelschap zich naar de bestuurskamer waar de Regentessen en Regenten aan H. M. werden voorgesteld door den Voorzitter. De doc toren werden door den geneesheer-directeur voor gesteld. Ook hier werden geen toespraken ge houden en volstond men met een welkomstwoord. In den namiddag werden door H. M. de Ko ningin-Moeder nog bezoeken gebracht aan het Evangelisch-Luthersch Diaconiehof op het Sta ringplein en aan de collectie-Drucker in het Rijksmuseum. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht *n den morgen van 1 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 762.3 te Horta. Laagste barometerstand 742.3 te Christiansund- Verwachting tot den volgenden dag: meest matige Zuidelijke tot Zuid Westelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk regen of onweer, warmer. Vanmiddag is alhier aangehou den de in het nAlgem. Politieblad" gesignaleerde C. G. voor een vonnis van f5 boete, subs. 3 d. hechtenis. De aangehoudene ontkende de bewuste per soon te zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. H e d e n-m iddag omstreeks 1 uur ging een paard gespannen voor wagen van Lyons Thee terwijl de koetsier even afwezig was, op de Broersvest op hol. Op den Buitenhavenweg, bij het café Hoek, struikelde 't over het trottoir en viel, waardoor erger voorkomen werd Persoonlijke ongelukken werden niet veroorzaakt ook het paard bleek geen letsel te hebben bekomen. UIT ROTTERDAM. Het Engelsche stoomschip aRhodesian", van Rotterdam naar Algiers, cargadoor Ruys Co., heden-middag naar zee vertrokken, is gister avond tien uur uit de Noordzee terryggekeerd en rapporteerde bij binnenkomst, dat op zee in de machinekamer een centrifugaalpomp was gesprongen, waardoor twee der opvarenden werden gedood en enkelen anderen zwaar werden ge kwetst. Het schip is opgestoomd naar Rotterdam en arriveerde daar om 12 uur, ter opname der gewonden in een ziekenhuis. Schieland te Rotter- UIT O VERSCHIK. Dijkgraaf en hoogheemraden van hebben gister in het Gemeenlandshuis dam aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in het Toevoer kanaal (bestek no. 115), gegund aan P. Zand bergen, te Overschie, voor f550; het gedurende een jaar onderhouden van het Schutverlaat te Overschie (bestek no. 116), ge gund aan denzelfde voor f 275. UIT DELFT. In een gister gehouden zitting van den Raad van Delft heeft de nieuwbenoemde burgemeestert mr. L. W. C. van den Berg, zijn ambt aanvaard' Met een uitvoerige rede schetste de benoemde eerst de buitgemeen groote hoedanigheden van zijn ambtsvoorganger, aan wiens nagedachtenis hij warme hulde brachtdan de eigenaardig moeilijke positie der gemeente en eindelijk de wijze waarop hij zijn taak dacht op te vatten. De receptie, gehouden na afloop der vergade- ring, was druk bezocht door autoriteiten, corpo- ratiën en particulieren. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Arfjtllaig 5 Jurtf. 7 u. Zaal „Vriendschap" (Vlaaiildïn- iger tdajlk) Alg. Vergadering1 Ned1. Boerenbond, afd. Schiedam en Omstreken. Dinsdag 7 Juni. 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Dagelijks 10£-12i, 5£, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. De Sommelsdijk. Wij vernemen, dat een groot aantal beschadigde platen van het opperdek en van de zijden van het stoomschip Sommels dijk, bij inschrijving gekocht door de naaml. ven nootschap scheepsslooperij Holland, te Hendrik- Ido-Ambacht, zal worden weggenomen, en dat daarna een nauwkeurig onderzoek zal plaats heb ben, om na te gaan, of de algeheele reparatie van het schip is aan te bevelen. Voorloopig schijnen de ketels en machines zoo* goed als niet te hebben geleden, en het voorschip, het geheele schip onder de waterlijn en het ach terschip hebben niet van den brand geleden, zoo dat dit schip, slechts 2£ jaar oud, nog te goed wordt geacht om niet een belangrijke reparatie ten volle te verdienen. (N. R. Ct.) Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Mei f29080 52 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Mei f36479,24 65 deelnemers afgeschreven. Een uitbreker. Men meldt aan Tijd"Voor een tweetal jaren werd te Blitters- wjjk (L.) op bevel der justitie aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht de rijwielhandelaar J.t iemand, die ondanks zijn jeug digen leeftijd, een veelbewogen leven achter den rug heelt. J. werd verdacht van frauduleus ban kroet. Den 17en Juni 1908 wist J. tijdens het luchten uit de Roermondsche gevangenis te ont vluchten. Hy klauterde tegen de hooge muren, die de gevangenis omsluiten, als een kat in een boom, en of een sterke politiemacht onmiddellijk naar alle zijden een onderzoek instelde, de vogel, in casu de rijwielhandelaar, bleek gevlogen. Men vermoedde, dat hy de wijk naar Duitschland had genomen. Een tijd later werd dit vermoeden bevestigd. In Pruisen nl. scheen J. het ook zoo bont te hebben gemaakt, dat hij in handen der politie viel, die hem overbracht naar de gevan genis te Geldern. Doch de Duitsche gevangenissen schenen voor den rijwielhandelaar evenmin veilig als de Nederlandsche. Op een goeden dag wist J. ook uit de Geldernsche gevangenis te ontvluch ten. De Duitsch politie begon aanstond een drijfjacht op den vluchteling, die, voor hij de Nederlandsche grenzen had kunnen bereiken reeds was ingespert. J. heeft zijn schuld met de Duitsche justitie vereffendzes maanden gevangenisstraf, en is thans weer uitgeleverd aan de Nederlandsche justititie, welke eerst na twee jaren in de gele heid is, J. voor den rechter te brengen wegens bedrieglijke bankbiwuk. Liever Julianadag dan kermis De uitslag van een te Lisse gehouden plebisciet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2