Dagblad voor Schiedam Na misdaad vergelding. Niewe ScManclit Coram nel gratis Mlnstrari ZoMaisblai urm 10 c. pveet, 0.45 d. m9. f 1.35 33ste Jaargang. Donderdag 2 Juni 1910 No. 9728. Pius' Kroonjaar. A1D H18 6 r 1 U OP (IC feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldel ijk adverteeren worden uiterst bil ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. KIEZERSLIJST Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 7 alinea 2 B. van het koninklijk besluit van 4 Mei 4896 staatsblad no. 76), Noodigt uit allen, die niet voorkomen op de laatst vastgestelde lijst van kiezers voor leden der Ka mer van Koophandel en Fabrieken dezer gemeen te, maar aanspraak kunnen maken om op die kiezerslijst geplaatst te worden, daarvan aangifte te doen voor 4 Juli a s. ter gemeente-secretarie, af- deeling Bevolking (Schoolstraat 42) alwaar for mulieren van aangifte kosteloos verkrijgbaar zijn, en brengt tevens in herinnering art. 6 van bovenge meld koninklijk besluit, luidende Om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet men A. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd B. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van han del of nijverheid. Schiedam, den 2den Juni 4910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Heden herdenkt, mèt Z. H. Paus Pius X, de ge- heele katholieke wereld den dag waarop Hij die thans op Petrus' Stoel zetelt, voor 75 jaren, te Riesi in het oude Lombardisch-Venetiaansche koninkrijk geboren werd. Zelfs in Italië, waar Dien, naar katholiek gebruik, niet gewoon is den verjaardag te vieren, maar alleen den naamdag huldigt, gaat toch ditmaal deze dag niet onop gemerkt voorbij. Tallooze zullen uit verschillen de plaatsen van het oude Venetiaansche gebied naar Venetië opgaan, om in den schaduw van den fleren leeuw van San Marco te bidden voor Hem, die door de Goddelijke Voorzienigheid be stemd was, den patriarchalen zetel van St. Mar cus en den eeuwen-ouden St. Petrus' Stoel te bekleeden. Niemand had zeker bij de geboorte van het kind dat op 2 Juni 4835 in het nietige, onaan- zienlijko Riesi geboren werd, gedacht dat 't zoo'n hooge plaats in de menschelijke samenleving zou innemen. Een kind van arme ouders, die, moe der en vader boiden, hard moesten zwoegen voor het dagelijksch brood, die bovendien den last van negen kinderen te dragen hadden, had niemand durven voorspellen, dat de kleine Giuseppe (Jozef) Sarto tot zoo hooge waardigheid in Gods Kerk bestemd was. En toch lag 't in Gods eeuwige raadsbesluiten, dat de kleine ambtenaarszoon van Riesi, het kind dat met stalen volharding op bloote voeten college liep om in de naburige stad de aanvankelijke wijsheid op te doen, die voor het 408) IX. ceho Zljt 1164 vader> die op uwe beurt, zwarte e uachten hebt I riep het jonge meisje uit. Waar- eestend^ slechts den schaduwkant van den lionnai^eStaat ^an een andere vroeg de mil- i..~~ donder twijfel... ik zou zeer goed getrouwd runnen zy„ zonder U te verlaten. zijn n'Ct keter zÜn te blijven, zooals wij dnt sPreekt als een zelfzuchtige, vader en len O..2861" 'ltGij hebt evenwel meerma- zon -um„aan n?,oeten denken, dat de dag komen toebehooren KU,'n n'Gt meer aan 11 a"een zou dik^viiL aheb daaraan gedacht, lieveling... Ik heb Tu aaraan gedacht en nooit zonder te lijden, maal bo /efds in mÜzelf gezegd dat gij een- eedit? g6, elte yan uw hart' helaas> het grootste gedeelte, zult afstaan I Ik weet zeer goed, dat verheven priesterambt gevorderd wordt, eenmaal de hoogste plaats ter wereld zou innemen, eenmaal van de Zeven Heuvelen heel de wereld gebieden zou. Wonderbaar heeft de Alwijze dit bijzondere leven in die lange reeks van 75 jaren geleid. Door aanvankelijke teleurstelling en menigvuldige be proeving heeft Hij 't geleid tot het glanspunt waarin wij 't thans zien schitteren. Zelfs toen deze Jozef Sarto zijn hoogsten wensch in de be kleeding met de priesterlijke waardigheid vervuld zag, hadden weinigen gedacht dat hij de hoog ste sport van de hiërarchische ladder zou in nemen. Veeleer scheen hij bestemd zijn geheele leven als eenvoudig dorpspastoor in noordelijk Italië door te brengenhij was nog pastoor op den tijd dat anderen reeds belangrijke kerkelijke waar digheden bekleeden. Maar toen de tijd door Gods alwijze Voorzienigheid aangewezen, vervuld was, steeg snel dit bijzonder voorbestemd leven. Van Mantua's bisschopsstoel tot Venetiës patriarchalen zetel en van de boorden der Venetiaansche la gunen tot de kruin der Romeinsche heuvelen, 't was toen slechts eene kwestie van weinige, snel vervliegende jaren. Zoo staat dan op dezen bijzonderen gedenkdag, dit arme dorpskind van Riesi, wiens geboorte in 4835 schier onbemerkt voorbijging, reeds sedert bijna zeven jaar voor onze oogen als de Opper herder op St. Petrus Stoel, de Vader der vorsten en volkeren, de 255e wettige Opvolger van Hem tot wien Christus, de Heer en Stichter der Kerk, het heilspellend woord sprak G ij zijtPetra en op dezen petra (steenrots) z al Ik M ij n e Kerk bouwen. Ook in de weinige jaren van dit roemvol pontificaat heeft zich Gods bijzondere leiding in dit voorbestemd leven aller duidelijkst doen blijken. Pius X, de moedige ver dediger van de rechten der Kerk, vooral tegen over het goeddeels ontkerstend Frankrijk, de held haftige onverbiddelijke bestrijder van het moder nisme, is toch ook de liefdevolle, in-vrome opper priester die de kinderen der Kerk doet bidden, dat zij, zoo mogelijk, dagelijkstot's Heeren Liefde- disch mogen naderen. Schenke de Alwijze, die Hem onder talloozen uitverkoor, Hem nog zeer vele gelukkige, voorspoedige regeeringsjaren I Moge 't ook den tienden Pius gegeven zijn, evenals zijne beide roemrijke voorgangers »de jaren van Petrus" te zien Tot Pius, den opperherder der Kerk, den Bisschop der bisschoppen ga aller hartewensch Ad muitos annos 1 RUSLAND. De Fr&nsche gezant te Petersburg Georges Louis, heeft zich voor twee weken naar Parijs begeven. Het plotseling vertrek brengt men te Petersburg in verband met het Creta-vraagstuk. Het dioor Engeland en Frankrijk uitgewerkte nieuwe ontwerp betreffende Creta, is namelijk die dag zal aanbreken, maar ik tracht die zoolang mogelijk te verschuiven... Marie zweeg en voelde tranen in hare oogen opwellen. Zij dacht aan Lucien Labroue. De millionnair hei nam: Maar wij spreken over geheel nuttelooze zaken, want gij denkt er toch nog niet aan in het huwelijk te treden... In plaats van op deze zijdelingsche vraag te antwoorden, hief Marie het hoofd op en zeide Wat het huwelijk betreft, heb ik meeningen die tegenovergesteld zijn aan die, welke gij zoo even uitgesproken hebt... Ik hecht er niet aan, dat de man, dien ik huwen zal, rijk zij. Ik zal van hem slechts drie hoedanigheden eischen open hartigheid, vastberadenheid en moed.... Zij wachtte eenige oogenblikken en vervolgde met hare gewone vrijmoedigheid. Misschien heb ik ongelijk en vele vrouwen zijn het niet met mij eens, ik weet het... Zonder mij te veroorloven, ze te berispen, beklaag ik ze toch en als ik eenmaal in bet huwelijk zal treden, zal het zijn volgens mijne gedachten en niet volgens die van anderen. Paul Harmant begreep wonderwel, dat zij niet ander deed dan zinspelen op den man, dien zij beminde op Lucien Labroue. Misschien was de liefde nog niet aangewakkerd tot het punt, waarop alles voor dezen hartstocht moet bezwijken, maar zij bestond toch en haar bestaan veroorzaakte in hem diepen schrik. aan 'het Russische Ministerie van Buitenlandeche Zaken voorgeleigid en daar gfondig' besproken. Iswolsky moet 'echter verschillende veranderin gen Igewenscht hebben, waarop bij nog geen de finitief antwoord ontving. Deze houding der Rus sische Regeieri:n|g! is, zooals .aan (ten correspondent van toet „Berl. Tag." werd verzekerd,- d'e aan leiding geweest tot toet plotselinge vertrek van dien gezant Louis. De Turkschie minister van Buitenlandsche Za ken, Rifaat Pasja, bevindt zich' nog steeds te Parijs. Hij zal daar waarschijnlijk tot het binnen konion vanv7Ièt antwoord van Rusland blijven. DENEMARKEN. De tmi.niste.r-president Zrhle verklaarde aan een vertegenwoordiger van het Ritzau agentschap, dat het. ministerie nogmaals zijn ontslag zal indie nen, zoodra de Rijksdag, nadat het rijksgerechts- hiof uitspraak gedaan zal hebben in het proces tegen dien gewezen minister-president Christen- sen en dien gewezen minister Berg, wederom bijeen komt.. DUITSCHLAND. 'Gisteravond heeft er in bet Koninklijk paleis oen galamaaltijd plaats geh'ad, waaraan behalve de Keizerin, toet Kroonprinselijk echtpaar, de Kei zerlijke familie, het Belgische Koninklijke echtpaar met gevolg, die Chineesclhe prins Tsai Tao, de Overige vorstelijke personen, de rijkskanselier en waaildligheiidsbeklieedfirs 'teel hebben genomen. i\a den gala-maaltijd zijn koning Albert en zijn gemalin naar Brussel vertrokken. FRANKRIJK. De nieuwe Kamer heeft gisteren hare eerste zitting gehouden, die geheel gewijd was aan de voorloopige inrichting van het bureau en de ver dere inrichting der Kamer. De afgevaardigden waren zeer talrijk in deze zitting, die gepresideerd werd door den heer Louis Passy, voorloopig voor zitter. De zitting was zeer bewogen, maar alle groot achtbaren, vooral de nieuwe afgevaardigden men weet dat er meer dan 200 zijn gaven bewijs van goed humeur. De tribunes waren goeddeels bezet door de verwanten en vrienden der nieuw gekozenen, die met hen onder^de stem ming groeten wisselden. De socialistische afgevaardigden protesteerden, om dat zij door de zaal verspreid werden, terwijl zij en bloc bij elkander hadden willen zitten op de banken der uiterste linkerzijde. Toen abbé Lemire zijne plaats in het linker centrum innam, werd hem door zijne collega's van de uiterste linkerzijde eene ovatie gebracht. Daarover maakte zich de bekende vurige royalist Baudry d'Asson zoo boos, dat hij dreigde zich op den abbé te werpen, hem beschimpende. Door Ja, hoe zwart zijne ziel ook was, joeg toch de gedachte zijne dochter aan Lucien Labroue uit te huwelijken hem meer angst aan, dan men wel zou denken. Hij gevoelde het bloed in de aderen stollen, als hij er aandacht, dat hij de hand zijner dochter zou leggen in die van den man, wiens vader hij zoo onbarmhartig had gedood. Vader en dochter waren beiden gaan peinzen. Gaan wij vandaag uit vroeg hij eindelijk. Zooals gij wilt, vader... Wij zullen be zoeken gaan afleggen... Ik ben er nog een schul dig aan mevrouw Willamson, wier dochter mijne vriendin is. Zooals gij weet, woont zij in de Bonapartestraat. Uitmuntend en terwijl gij bij uwe vriendin zijt, zal ik eens gaan zien boe George Darier, dien ik sedert mijn terugkomst nog niet heb ge zien, het maakt... Zult gij hem wel te huis vinden op Zondag Dat is meer dan waarschijnlijk. Hij beeft mij eens gezegd, dat hij bijna nooit des Zondags uitgaat. Welnu, ik ga mede, zeide Marie levendig, wier gelaat ineens ophelderde bij de plotselinge gedachte, dat George wellicht een of ander om trent Lucien zou hebben mee te deelen. Het zij zoo... George heeft mij drie da<*en geleden een brief'geschreven en ik heb tot lieden geen tijd kunnen vinden, om hem te antwoorden. Hij bedankt u zeker, dat gij, op zijne aan beveling, zijn vriend, den heer Labroue, tot be- zijne collega's teruggehouden, herwon hij echter zonder varder incident zijne bank. Ten slotte werd Henri Brisson met 332 van de 596 stemmen tot voorloopig voorzitter gekozen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De verkiezingen voor het Honiga-arsctoe parle ment zijin gister begonnen. 'Voor -zoover thans bekend is, werden gekozen 41 eandidaten van de nationale ar'beidspartiji, 6 van te partij van Kossuth, 5 van de onafhan kelijkheidspartij van 1867, 1 van de partij van Justh, 1 kerkelijk democraat, 1 sloveen, 1 Roe meen en 1 van te onafhankelijkheidspartij van 1848. 'De partij van Kossuth verliest zes zetels en wint er een, te democraten verliezen vier ze tels, de partij van Justh en de Roemeen ver liezen pik een zetel. Graaf Tisza, en d.e oud-minister Kossuth, Do- ramji en Andrassy zijn gekozen. SERVIë. De „Frankf. Ztg." ontving Van haar cor respondent te Belgrado bericht, dat te Oosten rijkers opnieuw de Servische eilanden in de Drina, die, zooals men weet, de grens tussohen Servië en Bosnië vormt, hebben bezet. De Ser vische bevolking aan de grens en ook die te Bel gradio moet daarover zeer verontwaardigd zijn. Op diie eilanden liggen vele Bosnische eigen dommen. Het bestuur wordt uitgeoefend door een Servisch-Bosnische commissie, die de eigendoms rechten van 'beide volken regelt. Vóór 'dit bestuur aldlus 'gevormd was, hadden die Oostenrijkscihe autoriteiten biet gebied ook reeds bezet en eerst na de protesten van Servië ontruimd. MAROKKO. Uit Tanger wordt aan de uTimes" gemeld: Het gerucht loopt te Fez, dat het leger van Mou- ley Hafid, verslagen en verstrooid, de kanonnen en het kamp heeft verlaten. Dit leger was een der laatste dat de Sultan bezat. Indien het be licht bevestigt wordt, gaat de toestand te Fez kritiek worden. PERZIë. De Perzische prins Sjahroeh Darab Mirza, die in het Russische leger diende, vertrok in het begin van Mei met verlof uit Kaswin. Op de reis zond hij zijn ontslag in. Het blijkt nu, dat hij naar Send jen op weg is en een opstand tegen de Per zische regeering wil leiden, ten bate van den vorigen Sjah. Er zijn Russische troepen uitgezon den om den prins te zoeken. Hij is reeds uit het Russische leger ontslagen. CHINA. Naar uit Sjanghai, gemeld wordt, is op 77-jari- gen leeftijd overleden de laatste der weduwen van keizer Ssjeng-Feng, welke lieerscher in 1861 te stuurder der fabriek hebt willen aanstellen Ja, maar in dit geval ben ik het juist, die hem grooten dank verschuldigd is. Hoezoo Wel, George Darier heeft mij een werkelij- ken dienst bewezen, door mij zijn vriend aan te bevelen. Zijt gij tevreden over den heer Labroue?... Ja... hij is een jongen van ware verdienste, die zijn vak tot in de kleinste onderdeelen ver staat... Gij ziet vader, dat ik mij niet bedroog, toen ik, op het eerste gezicht, al die hoedanigheden in hem meende op te merken... Paul Harmant antwoordde niets, doch zag zijne dochter doordringend in de oogen aan. Marie werd purperrood en gedurende enkele seconden verweet zij zichzelf met te veel vuur te hebben gesproken, maar zij herstelde zich spoedig en herkreeg hare gewone vastberadenheid. De gewezen hoofdopzichter van Jules Labroue gaf het bevel in te spannen. Ga u thans kleeden, lieveling, zeide hij. Ik zal mij ook klaar gaan maken. Binnen twintig minuten zal ik te uwer beschikking zijn, vadertje... antwoordde Marie. En zij ging vlug naar hare kamers. Een half uur later voerde een coupé, getrokken door twee groote koetspaarden die wonderwel aan elkaar gelijk waren, vader en dochter naar de Bonapartestraat. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1