Staten-Generaal. Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jehol overleed. De dood dezer oude dame maakt een eind aan zekere paleis-intriges, waarin men haar had zoeken te betrekken, vermoedelijk tegen haar wil. Die intriges gingen uit van de weduwen van Tsjeng-Feng's opvolger, welke dames voor zich en haar kinderen aanspraak maakten op hoogeren rang en betere maatschappelijke conditie dan haar was ten deel gevallen. Talrijke oorlogsbodems bewegen zich voor Nan king, waar men onlusten verwacht. De vreemde lingen zijn door den gouverneur van Shangaï in veiligheid gesteld. Waar de gouverneur reeds over onvoldoende troepen beschikt, is hem toch gelast troepen naar Hankin te zenden, maar hij heeft slechts de helft van de gevraagde troepen gezonden. Onder deze omstandigheden is toch door de regeering te Peking bevolen, de Chineesche ten toonstelling te Nangking Zondag a. s. volgens het vastgestelde program te openen. De tentoonstelling blijft intusschen onvoltooid, om dat de overheden vreezen, dat hare opening het teeken zal zijn tot uitgebreide onlusten. Woensdag TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag i Juni. Voortgezet is de behandeling van het ontwerp betrekkelijk de subsidieregeling voor de bestaande M. U. L. O. scholen en wel over artikel 1 met de gisteren daarop toegelichte amendementen. De heer Van der Molen wees nadrukkelijk af dé beschuldiging van den heer Ketelaar van geknoei door schoolbesturen op het punt van subsidiën. Spreker kwam nader op tegen de uit sluiting van 8-jarige M.U.L.O.-scholen van de aanhangige subsidieregeling. Hij beriep zich daar bij o.a. op den schooltoestand te Sneek, waar twee zeer goede M.U.L O.-scholen met 8 klassen, inplaats van met 9 klassen zijn echter ter vol doening aan een opmerking van den heer Polle- ma, wijzigde spreker een zijner amendementen in dien zin, dat hij voor dergelijke scholen als waarborg voor de subsidie-verkrijging de ver plichting stelde van het geven van minstens 10 uur M.U L.O. onderwijs per week. De heer Ter Laan bestreed het geheele stel sel van des heeren v.d. Molen's-amendementen, die slechts in schijn waarborgen voor goed onder wijs opleveren, bij gebreke aan de verplichting der onderwerping van leerplan en rooster bij bijzonder onderwijs aau de goedkeuring der Re geering, eene verplichting waarvan spreker nog maals de noodzakelijkheid betoogde. De Minister nam over cle amendementen van de heeren van der Molen en Van Wijnbergen, strekkende om te bepalen, dat indien het aantal leerlingeu in de hoogste drie klassen beneden 18 daalt voor de school, welke reeds M.U.L.O.-sub sidie genoot, dat genot gedurende drie achtereen- is in Engeland de nieuwe veror dening op de verscheping van slachtpaarden naar Nederland en België van kracht geworden. Voor de verscheping van elk paard is nu ve»lof van de havenoverheid noodig. De vraag, of luitenant Hofrichter nog gra tie zal krijgen, wordt in Oostenrijk sche militaire kringen druk besproken. Juridisch gevormde of ficieren zijn algemeen van oordeel, dat hij den strop niet zal ontgaan. Interessant is nog een paragraaf van het militaire wetboek van straf recht, die luidt, dat een ter dood veroordeelde onmiddellijk voor het voltrekken van het vonnis, hier dus onder do galg1, nog gratie kan krijgen. In idit geval kan geen andere straf oVer hem worden uitgesproken, daar 'hij den doodsangst reeds uitgestaan heeft. De berging van die „Pluviose" ondervindt belangrijke vertraging door het ongunstige weer. Er stond een vrij hevige storm en de zee ging hoog. Geen enkele duiker was in staat af te dalen. 'Admiraal Bellue leidde idle werkzaamheden. Hij blijft in Calais totdat /de „Pluviose" boven gebracht is. Steedis wordt meer materiaal aangebracht, zware kettingen, en gereedschap. 'Ook is gene- quireerd een réserve-ploeg van 200 man, om bij het weirk te helpen. Van verschillende 'Argentijmscbe provincies is Verbeid voor uitvoer van vee uitgevaardigd, wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer. Koning Albert, die, zooals men weet, zich, ernstig bemoeit met de belangen der visscherij, heeft den wensch uitgedrukt, dat eenige Belgi sche zeevisschers naar Congo zouden trekken, ten einde de bewoners onzer kolonie het visschers- bedrijf, zooals het op onze kust wordt uitgeoefend, te leeren kennen. Aan den wensch zal worden gehoor gegeven. (H. v. Antw.) In het Russische district van Slavjanoserbek hebben onbekende boosdoeners een klooster van schismatieke monniken geplunderd en de woning van den overste beschadigd door een bom te doen springen. De overste is ernstig gekwetst, een priester is licht verwond en een monnik ge dood. De onderzeëer «Forel" is Maandag-avond bij Wladiwostok gezonken. Men is er in geslaagd de boot te lichten en naar dehaven terug te bren gen Niemand der bemanning is verdronken. Al de liberale en republikeinsche bladen te Madrid wenschen de regeering geluk met het decreet dat Maandag met betrekking tot de reli- gieuse congregaties in de «Gaceta" verschenen is Zij sporen aan, op den ingeslagen weg door te gaan. De Chineezen te Bangkok (Siam) hebben eene algemeene werkstaking op touw gezet om te protesteeren tegen het kopgeld (belasting). Toch is de belasting te Bangkok belangrijk minder dan in andere oostersehe bladen. volgende jaren niet op dien grond verloren gaat, mits in geen jaar het aantal daalt beneden de 12. Ingetrokken werd bet amendement—Van der Molen om subsidie mogelijk te maken voor scholen met minder surnumerair personeel dan het regeerings- ontwerp bedoelt. Ten slotte kwamen de overgebleven amende menten in stemming. Het amendement—Van der Molen (drie talen op speciale meisjesscholen (in plaats 2 talen en wiskunde) werd aangenomen met 54 tegen 20 stemmen. Het amendement Van der Molen (mogelijk maken verhoogd susidie ook voor 8-jarige M.U.L O.-scholen) werd aange nomen 41 tegen 33 stemmen. Het amendement Ter Laan (minstens drie plaatsen voor kostelooze leerlingen) werd verworpen met 43 tegen 31 stemmen. Het amendement—Ter Laan (30 leer lingen in plaats van 18 en drie hoogste klassen om voor subsidie in aanmerking te kunnen komen) werd verworpen met 67 tegen 8 stemmen. Een amend.Verheyde Kanter (uitkeering van het subsidie aan scholen met meer dan 200 leerlingen niet voor vier doch voor vijf surnumeraire onder wijzers) werd aangenomen met 56 tegen 19 stem men. Het amendement—Ter Laan om voor be rekening der subsidie alleen te doen meetellen de kinderen die M.U.L.O.-onderwijs ontvangen) werd verworpen met 40 tegen 34 stemmen Het aldus gewijzigd artikel werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde artikel 2 van het ontwerp. Dit artikel strekt om aan de bestaande M/U.L. O.scholen en aan die scholen waarvan tot op richting of reorganistie vóór 1 Januari 1910 was besloten, subsidie te verleenen. De eisch dat in de drie hoogste klassen feitelijk onderwijs worde gegeven wordt voor het subsidie niet gesteld gedurende de eerste twee jaren na het in werking treden der wet, mits blijke dat de school bij de oprichting ot de reorganisatie voor 1 Januari 1910 tot M.U.L.O.-school was bestemd. Hierop zijn voorgsteld twee amendementen, lo. van den heer Verhey om in plaats van 1 Januari 1910 te lezen 15 Januari 1910; 2o. van den heer Ter Laan orn de scholen die voor 15 Januari 1914 aan de gestelde eischen komen te voldoen, in de subsidie-regeling te begrijpen. In den loop der beraadslagingen over art. 2, zeide de heer De Geer ernstige bezwaren te hebbben tegen dit artikel. Spr., den indruk ont vangen hebbende dat, bij verwerping van artikel 2, de Minister het geheele ontwerp zou intrek ken, hetgeen spr., die veel voor het M. U. L. O. gevoelt, zeer zou betreuren, meende dat het stand punt der tegenstanders van art. 2 en dat des Ministers tot elkander konden gebracht worden door te bepalen voorloopig tot 1 Januari 1913 aan bestaande of alsnog op te richten M. U. L. O.-scholen subsidie te verleenen. In dien zin stelde spreker ook namens den heer De Visser een amendement voor. De heeren Roodhuizen, Ketelaar en T e r 1 a a n voeren nog het woord. De heer T erlaan trekt zijn amendement op art. 2 in. In verband met het amendementD e G e e r Visser, verzoekt de minister van Binnenl. Za ken schorsing der beraadslagingen tot den vol genden dag. Conclusiën op Adressen. Daarna werd behandeld de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J. Helder, werktuigmaker bij 's Rijks werf te Willemsoord, houdende verzoek om tusschenkomst bij den Minister van Marine ter vergoeding van geleden schade. De conclusie van de meerderheid der commis sie strekt tot dankzegging aan den Minister van Marine voor de verstrekte inlichtingen. De conclusie van de minderheid strekt om de geleden schade tot een bedrag van ruim f 82 te vergoeden. Na debat werd besloten morgen hierover te stemmen. „De Zeven Provinciën.'' De 'gehouden volle krachtsproef van het pant- sersohip „De Zeven Provinciën" 'heeft geen gun stig resultaat opgeleverd, aangezien het bij con tract Bepaalde aantal I. P. K. niet 'kon worden bereikt, hetgeen wordt toegeschreven aan het ge bruik van slechte kolen. Mgr. van de Yen. Heden, den 2en Juni, herdenkt Z. D. H. Mgr. Wilhelmus van de Ven, bisschop van 's-Herto- genbósch, den dag, waarop hij vpor vijftig jaren priester werd gewijd. Arbeidsbeurzen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- del Brengt ter kennis van gemeenten en als rechts persoon erkende vereenigingen, door welke eené niet Bij die Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen aangesloten arbeidsbeurs wordt be heerd, dat zij ten einde in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van een Rijks subsidie wegéns het houden in 1910 van inter- coralmunale telephoongesprekken door hunne ar beidsbeurs zich voor 1 November e.k. schrif telijk bij zijn Departement behooren aan te mel den. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een subsidie /als bovenbedoeld in geen geval kan wor den toegekend, indien eene arbeidsbeurs niet bij een locaal telephoonnet is aangesloten en even min, indien eene Beurs het karakter van eene financieel© onderneming draagt. (St.ct.) 1 Provinciale Statenverkiezing. Gouda. De aifdeelingen Gouda, Krimpen a. d. IJsel, Ammerstof ien Schoonhoven der S. D.' A. P. zullen cand idaat stelten de hoeren W. P. G. Hels- dingein, te 's-Gravenhagie, L. IIoejenBos, te 's-Gra- venhiage, Ien idr. R. Stavenisse de Brauw, te Gouda. Gorinchem. De afdeel in gen der S. D. A. P. in dit district hebben Idfe heeren J. A. Bergmeijer en H. Spiekman candidaat gesteld. Dr. A. Kuyper. Naar «Het Vad." verneemt, zal dr. A. Knyper de vergaderingen van de Tweede Kamer niet bijwonen, vóór de eereraad een uitspraak heeft gedaan. De «Noord-Bfabaut". Men seint uit Soerabaja aan de «N. Courant" «De «Noord-Brabant is Dinsdag bij'n proef tocht op een klip gestooten, wordt drijvende op waterdichte schotten Woensdag hier verwacht." Volgens nader bekomen inlichtingen heeft het ongeval met de «Noord-Brabant" plaats gehad aan de zuidkust van Lombok verdere hijzonder- heden zijn niet bekend. De «Noord-Brabant" is een pantserdekschip van ons eskader in Ned.-Indië; liet werd ge bouwd in Vlissingen en in'l899 te water gelaten het telt een bemanning van 275 Europeanen en 104 inlanders. De „Prinses Juliana" van de Zeeland. Vrijdagavond om half negen komen per ex- tratrein te Vlissingen aan de ministers en ver schillende spoorweg- en post-autoriteiten. Zij logeeren aan boord van de nieuwe mailboot «Prinses Juliana", waarmede Zaterdag een tocht wordt gemaakt. De «Prinses Juliana" zal des morgens 9 uur vertrekken en des middags onge veer 3 uur weer te Vlissingen terugkeeren. Eerste Kamerleden in Overijssel. Vergezeld van den griffier en den commies griffier zullen een 14-tal leden der Eerste Kamer in deze maand een reis door Overijsel maken. Na den 16en Juni Hengelo te hebben bezocht zullen 17 Juni te Enschedé de fabrieken «Oost burg" en «Transvaal" der firma Van Heek Co worden bezichtigd, alwaar de Kamerleden zullen worden rondgeleid door den heer G. J. van Heek, oud-lid der Eerste Kamer. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan de Nederlandsche school voor Nijverheid en Handel en op 't landgoed «'t Stroot", onder Lon- neker, de lunch worden gebruikt. Nationale Congres voor Gemeentebedrijven. Burg. en Weth. van 's-Gravenhage zullen a.s. Maandagavond ten raadhuize ontvangen de legatie van het den volgenden dag te openen Nationaal Congres voor Gemeentebedrijven. De maatschappij Zeebad Scheveningen biedt dien avond den congresleden een concert op het Kur- haus aan, waar tevens de congressisten worden ontvangen door het bestuur der vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebedrijven. Den 7en komt het congres in vergadering bijeen onder leiding van mr. Ferf. In den loop van dien dag wordt de tentoonstelling voor gemeentebedrijven geopend. Des avonds heeft een diner plaats in het Kurhaus, waartoe o.a. uitgenoodigd zijn de minister van Binnenlandsche Zaken en de Com missaris der Koningin van Zuid-Holland. In druk zijn verschenen de praeadviezen ter behandeling in het den (6), 7 en 8 Juni a.s. te Scheveningen te houden congres voor de gemeen tebedrijven. De vraag«Door welke beginselen behoort het uitoefenen van bedrijven door de gemeente te worden beheerscht", wordt door den heer J. Patijn behandeld en voorts door den heer W. H. Vliegen. Van den heer mr. P. J. M. Aalberse is d.d. 15 April bericht ingekomen, dat hij wegens treurige omstandigheden verhinderd is het ook zijnerzijds toegezegd praeadvies tijdig te voltooien. Zoo algemeen als de aan de orde gestelde vraag luidt; kan, zegt de heer Patijn, de taak van den praeadviseur niet anders zijn dan het maken van eenige opmerkingen ter inleiding van een nadere bespreking. «Democratiseering van het bedrijf' lijkt den heer Vliegen op den duur een onafwendbare voorwaarde voor een goeden gang van zaken, «ook wijl het tegenwoordige régime onvermijde lijk leidt tot een bureaucratie, die een geweldige krachtsverlamming ten gevolge moet hebben en heeft." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.9 te Horta. Laagste barometerstand 747.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen Zuidelijken tot Zuid Westelijken wind, veranderlijke bewolking, mogelijk regen of onweer, warmer. Kiezers voor de Kamer van Koophandel. Zij, die niet voorkomen op de laatst vastge stelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en vermeenen in de termen te vallen om op die lijst te worden geplaatst, moeten daarvan vóór 1 Juli aangifte doen ter Secretarie (Schoolstraat). Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende otïïcieele kennisgeving in ons blad van heden. op 'zich te nemen. Deze heeft daarin toegestemd. (Volk.) H. B. S. 'Door het gemeentebestuur van Vlaari!ingen zijn hij God. Staten bezwaren ingebracht tegen de door Iden Gemeenteraad alhier vastgestelde ver ordening op de scbo&lge'.dheffing aan de Hoogérc Burgerschool. Veertigjarig Huwelijksfeest. De heer en mevrouw M L. Honnerlage Grete Theijse vieren heden hun veertigjarig huwelijks feest, 't Was blijkbaar de wensch van het geachte jubileerende echtpaar dat deze dag onopgemorkt zou voorbijgaan. Alleen in stille, dankbaar gods dienstige herdenking wenschten zij den zoo heug lijken dag hier te vieren. Voornemens zijnde hun jubeldag niet in deze gemeente door te bren gen, werd reeds gisterochtend 9 ure ter hunner intentie eene H. Mis in hunne parochiekerk aan den Singel opgedragen. Maar het koorgezelschap der kerk, waarvan de heer Honnerlage Grete eere directeur is, wilde zich bij zoo heuglijk feestgetij niet onbetuigd latendaarom deed 't 'onder de H. Mis de.heerlijke feesttonen hooren die in Perosi's schoone Missa Pontificates vervat zijn, terwijl 't ook door een fraai bloemstuk ten huize van Het jubileerende echtpaar zijne deelnemende sympathie deed blijken. Het Stedelijk Muziekkorps, dat met zijn direc teur, den heer C. L. Burgdoriïer, mede door het zenden van eene schoone bloemenhulde van zijne belangstelling blijken deed, besloot ook in het openbaar erkentelijke hulde te brengen voor de verdienstelijke bemoeïngeii van den volijverigen voorzitter der commissie voor de Muziekuitvoerin gen. Daartoe werd blijkbaar eerst laat besloten want het korps verscheen in de gewone kleeding eerst omstreeks kwart voor tien voor de woning, van den jubilaris, waar de feestelijk verlichte open voorkamer met de fraaie bloemstukken, ook door des jubilaris ondergeschikten gezonden, de aandacht trok der tallooze menigte, die zich langs Broersvest en Emmaplein had opgesteld. Toen trok de menigte, die reeds was afgetrokken, onder verzekering der politie «er niets te doen was", weer te zamen. Nadat Burgdorlïer's schare eenige feesttonen had doen hooren, trad de Directeur naar binnen en wenschte namens zijn korps het jubileerende echtpaar geluk, waarvoor de heer Honnerlage Grete zijn welgemeenden dank be tuigde. Nog eenige populaire wijsjes werden ge hoord het bestuur werd binnen genood igd en toen trok, na een feestelijken afscheidsgroet, het korps, vroolijke melodieën spelend af, op den langen terugweg naar den Doele door duizenden gevolgd. Nader vernemen wij nog, dat «Schiedams Mannenkoor Orpheus'" Zaterdag a. s. hij den terugkeer van het jubileerende echtpaar uit Apel doorn, waar 't in stille verpoozing den heuglijken dag herdenkt door het zenden van een bloem stuk zijne erkentelijke belangstelling zal doen blijken. Schoenendievon. Gisteren zijn door de politie van Schiedam en Vlaardingen in den Diefhoek alhier aangehouden twee personen, jongen en meisje, verdacht van diefstal van verschillende voorwerpen kort te voren te Vlaardingen gepleegd. De jongen droeg een zak bij zich die hij bij zijne aanhouding wegwierp. Bij onderzoek is gebleken, dat bedoelde personen, afkomstig uit Rotterdam, broeder en zuster, heide omstreeks 19 jaar oud, zich niet alleen schuldig hebben gemaakt aan diefstal van twee paar schoe nen, bij den schoenwinkelier Groenewegen, aan den Singel, vermist, waarvan aangifte bij de politie werd gedaandoch aan meerdere diefstallen van schoenen bij verschillende winkeliers. Zij werden bij hun pogingen tot diefstal door een 9-jarig broertje bijgestaan. Na afloop van het onderzoek alhier zij n beiden op transport gesteld naar Vlaardingen, om ook aldaar als verdacht van diefstal een verhoor te ondergaan. Bjj de te Rotterdam gehouden e x a- mens voor die Vereeniging' van Leeraren slaagde voer diploma boekhouden, de heer L. L. De Brauwer, alhier. Gister namiddag is van Maassluis ndar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd de 19-jarige matroos D. D„ beboerende tot de be manning van het pas vertrokken stoomschip „Nar vik". Gp weg naar zee was hjj tusschen Rotterdam en Schiedam bij het dichtdoen cler luiken in het ruim gestort, waar hij hij het linkerbeen brak en inwendige kwetsuren kreeg'. Provinciale Statenverkiezing. Nadat de beer Troelstra heeft bericht de aan geboden candidaluur niet te kunnen aanvaarden, hooft het Bestuur der afdeeling der S. D. A. P. den (beer P. de Bruin uitgenoodijgd de candidatuur Een 9-jarige j o'n ge n uit het O o s te i n. de beeft gisterenavond op het Beursplein te Rot terdam uit een bijwagen Van ijjn 7 der electrische tram eenige couponboekjes ter Waarde van onge veer 12 ontvreemd, en Beeft -daarna onmiddellijk plaats (genomen in de naar Schiedam vertrekkende wagen van Ijn 8. De conducteur, van lijn 7 beeft dien jongen nogj juist bijtijds te Delftshaven kunnen aanhouden en beeft hem aan de politie overgeleverd. Tot lid der examencommissie, B e- laet met do afneming yan het examen in die Fransdbe en Italiaansdbe talen, is be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2