Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Moulay Kebir te Gaza als sultan van Marokko door den stam van Innaouen, die hem de barnous der investituur met de wapenen en het materiaal van Bau Hamara gaf. Talrijke soldaten der mehallahs zijn gedeserteerd. De Djebalas hebben zich met Moelay Kibir vereenigd- Een Russisch convooi, geleidende een groote som geld naar de koper fabriek van Alapalovsk (gouvernement van Perm) is onderweg door roo- vers aangevallen en beroofd. Volgens sommige inlichtingen zou de geroofde som 130.000 roebel bedragen, volgens andere wel 180.000 roebel. Een der bedienden, die de wacht had bij het geld en een persoon die de plaats voorbij ging, waar de roof plaats had, zijn door de roovers gedood. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen- Op de volgende vraag van den heer Roes- singh omtrent regeling van de eedskwestie (ingezonden den 25 Mei 1910). Oordeelt de regeering niet, dat, na het laatste arrest van den Hoogen Raad, inzake het afleggen van den eed of belofte, de regeling van de eeds kwestie zoo urgent is geworden, dat wetswijzi ging te dier zake zeer dringend is heeft de heer Heemskerk, minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers (ingezonden 3 Juni 1910) geantwoord sin antwoord op uw schrijven van 25 Mei 1910, No 186, heb ik de eer u te berichten, dat de regeering ten aanzien van de in dat schrijven bedoelde aangelegenheid, hare gedragslijn eerst zal kunnen bepalen na gezette overweging van het arrest van den Hoogen Raad, waarvan zij tot hiertoe nog slechts door een bericht in de dag bladen heeft kunnen kennis nemen. geschil tusschen Groot-Britannië en de Vereenigde Staten betreffende de noord-Atlantische kustvis- scherijen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is voornemens te Schwerin tegenwoordig te zijn bij den doop van het on langs geboren kind' van den regeerenden Groot hertog van Mecklenburg. Baron Van Heeckeren van Keil. De Haagsche briefschrijver van »De Tijd" heeft het over de a.s. periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer. Hij schrijft o a. »Twee van deze verkiezingen beloven dit jaar niet van belang ontbloot te zijndie van Zuid- Holland en in Overijsel. In Zuid-Holland treden twee Katholieken af, die in het minst geen ge vaar loopen, maar heeft daarnaast opnieuw de gunst zijner kiezers te proeven de heer Van Heeckeren van Kei. Er is ernstig sprake van geweest, dat de antirevolutionnaire, die in den heer Van Heeckeren hun geestverwant begroeten op zijn verkiezing niet langer zouden prijsstelllen naar aanleiding van het geschrijf en gewrijf en de incidenten in de Kamer, waarvan hij de held is geweest. Reeds had ik zijn opvolger hooren noemen. Ik verneem echter thans, dat op dit aanvankelijk voornemen is teruggekomen en de meerderheid der rechterzijde bij nadere overwe ging geen aanleiding vindt, om zich partij te stellen in een ten slotte persoonlijk geschil tus schen den heer Van Heeckeren en den Minister van Buitenlandsche Zaken, ten aanzien waarvan de buitenstaander moeilijk kan uitmaken, wie gelijk heeft, ja, waarbij niet is uitgesloten, dot beiden ongelijk hebben. Een antirevolutionnair beginsel staat daarbij zeker niet op het spel. Mpcht hij worden uitgeworpen, dan zou hij trou wens worden vervangen door een man van zijn politieke kleur, zoodat uit een algemeen oogpunt de quaestie ons onverschillig kan laten. x>Ik zeg daarom niet, dat zij het ook doet. In tegendeel, in onze politieke kringen is de vraag of de heer Van Heeckeren van Keil herkozen zal worden, de politieke quaestie bij uitnemendheid geworden." wijls de wet te zeer op den vóórgrond treden. Waar deze hun de gelegenheid geeft, als in art. 1375 B.W. gewoonterecht toe le passen, wordt toch geprobeerd, om de gevallen zooveel mo gelijk te doen beslissen over de bepalingen der wet. De rechtspraak heeft behoefte aan mannen, die theorie en practijk in zich vereenigen. Daarom wordt aanbevolen de instelling van een rechter-commissaris, die, met een bepaal den tak der rechtspraak belast, van dezen tak dan ook geheel op de hoogte moet zijn, en ge woonte en gebruiken kent. Deze moet dan met de advocaten en partijen de zaak bespreken, wat ook nog dit voordeel zal hebben, dat, hun handelingen meer openbaar worden, en de min der geschikten zich zuilen terugtrekken. «Niet de universiteit kan zorgen voor goede rechters. Zij kan slechts een kracht zijn, die met andere krachten samenwerkt, om goede juristen te vormen, geschikt de leiders van het recht te worden. In ieder geval heeft het ver zwaren der eischen voor de examens eerder een slechten dan een goeden invloed, daar dit het gevaar heeft, dat bij velen de innerlijke kracht te gronde gaat. Het belangrijke stuk, vooral ook hierYan belangrijk, omdat het is geschreven door iemand, die zelf tot de rechterlijke macht be hoort, eindigt met een verwijzing naar Sairgny, die het voornaamste, om tot een goede recht spraak te komen, zoekt in de „Geist und Bil- dung des Juristenstandes". - UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Men seint ons uit Hoek van Holland Door de stoomloodsboot is hier hedenochtend aan land gezet een matroos van het Duitsche stoomschip „Peruviana". De man was vóór den Waterweg in het ruim gevallen. Ernstig in- en uitwendig gekneusd werd hjj naar Dr. Rijke gebracht, die de eerste hulp verleende. Daarna is hij naar het Ziekenhuis te Rotterdam getransporteerd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 8 Juni. 24 u. Stedelijk Museum. (Doeleplein). Woensdag 8 Juni. 8 u. Markt. Concert Stedelijk Muziekkorps Vrijdag 10 Juni. 8 u. Spoeling-Vereen. Vergade ring „'Ver. legen Bedelarij". Rotterdam. Dagelijks 10j-124, 24-54, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Itolschaatsenbaan. Dinsdag 7 Juni. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Prof. H. A. Ravenek. f Te Delft is gistermiddag op 61-jarigan leef tijd Overleden, professor H. A. Ravenek, die se dert 1879 hoogleeraar was in de werktuigkunde, eerst aan de P. S., daarna aan de Technische Hoogeschool. De overledene was ridder van 'den Nederland- schen Leeuw. Over Holland. Het Reuteragentschap seint uit St. Petersburg: In den loop van de Doema-debatten óver de wet betreffende Finland, protesteerde Purishkevich (uiterste rechterzijde) tegen de inmenging van vreemdelingen, in het bijzonder van 'een zoo onbe- teekenend land als Holland, hekend óm zijn kaas en zijn vischnetten, maar niet ota zijn parlement. Purishkevich verscheurde vervolgens het Hol- landsche adres, op de tribune 'staande, en besloot met te verklaren, dat het Russische leger gereed moet staan, in Finland zijn plicht te doen. Politie te 's Gravenhage. De commissie van advies hij het opleggen van straffen aan personeel der politie te 's-GraVen- haige heeft Zaterdag j.l. zitting gehóuden tot behandeling van het bezwaar van iden inspecteur van politie, Van Rassen, aldaar, tegen de aange zegd© boete van f0.26 al straf wegens zijin op treden tegen den journalist, den heer Van Raalte. Het hooren der getuigen duurde van 2—5 uur 's namiddags. 'De commissie heeft, naar wij Vernemen, de zaak in beraad gehouden tot a.s. Woensdag en zal alsdan haar advies vaststellen. Congres voor gemeentebedrijven. Men (schrijft ons uit 's-Gravenhage Gister, aan dien vooravond van het nationaal congres betreffende gemeentebedrijven, wétd dit officieel ten raadhui ze en officieus in dei con versatiezaal van het Kurhaus ontvangen. Gp de Groenmarkt waren alleen leden van het congres gekomen, die eemige corporatie of gemeente vertegenwoordigden. De waarnemende burgemeester, de hieer Jan sen, sprak de welkomstrede uit en noemde het daarin een gelukkige gedachte, dat (de Vereeni- ging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelan gen, haar 35-jarig beslaan heeft willen herdenken, dioor het houden van een congres met daaraan verbonden tentoonstelling betreffende gemeénté- bed'rijven. 'De irede van den heer Jansen werid door dén heer Dolk, voorzitter van de feestvierende com missie, beantwoord. Hierna sprak nog de heer Beversen, voorzitter der tentoonstelling, die constateerde, dat d'eze boven Verwachting gelukt was en idank bracht aan het stedelijk bestuur. Daarna vertrok men naar het Kurhaus, waar dia overige congresleden waren. PROGRAMMA van de Uitvoering dow het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 8 Juni, 's namiddags 8 ure, op de Groote Markt te geven. i. Durch, Nachtzum, Licht Marsch Laukien. 2. Martha OuvF. v. Flotou. 3. Confette PotpKlein. 4. Schaukel WakerV. Hollan ds1'- 5. Brautchor aus LohengrinR. Wag ner. 6. Marsch. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Dunrossness. Laagste barometerstand 758.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, meest oostelijke wind met lichtbewolkt, waarschijnlijk plaatselyk onweer, overigens droog, warm weer. De riviertol. Ook He Berlijnsche correspondent van ide „Költi. Ztg." meld't, dat er in don Bonds raad achter het 'wetsontwerp op don riviertol vaart wordt gezet. De beraadslagingen en stemmingen in den Bonds raad zullen nog in deze tnaand afloopen, zegt hij. Staten-verkiezfng. V,oor de verkiezing van een lid van de Provin ciale Staten in dit hoofdkiesdistrict (periodieke aftreding) zijn heden hij den burgemeester van Schiedam candidaat, gesteld: Mr. J. C. von Br iel Sassei (A.-R., C.-H. en R.-K.) P. de B r u i n (S. D. A. P.) Over deze candidaten zal nu Woensdag 15 dezer moeten worden gestemd; herstemming, zoo noodi'g, op Vrijdag 24 dézer. Provinciale Statenverkiezing. Delft. De heer mr. L. W. C. van den Berg, burgemeester v,an Delft, aftredend statenlid, heeft zich als candidaat teruggetrokken. Hij wil buiten den poli tiaken strijd blijven en nu 'deze door het loslaten van den heer mr. Van de Veldte' door die R.-C. heftig dreigt te worden, stelt de burge meester zich niet meer beschikbaar. 'De centrale a.-r. kiesvereeniging heeft nu he- denmiddag in zijn plaats gesteld iden heer L. dén Hoed!, wethouder van Delft, die de candidatuur aannam. De candidatuur-mr. H. A. van de Velde we;rd gehandhaafd. 'Gorinchem. De Bond van Vrijzinnige Pró- pagamdiaWeieenigingen in de districten Gorinchem en Sliedrecht heeft gisteravond besloten, in het district Gorinchem de candidatuur der aftredende leiien, de heeren A. G. id'e Kruyff te Leerdam en prof. mr. A. C. Visser van IJzendloorn, en in het district Sliedrecht de 'door 'het Vrijzinnig! Cen traal Comité gecandideerde heeren dr. D. Stigter en H. J. Versteeg, beiden te 's-Gravenhage, krach tig te steunen. s-G ravenhage. De Kiesvereeniging Vader land en Koning heeft in haar gisteren gehouden ver gadering na levendige discussie besloten, zich bij de a. s. Statenverkiezing zoowel van het stellen als het steunen van candidaten te onthouden. Hof van Arbitrage. Men meldt uit Den Haag In de bovenste der grafelijke zalen is gister ochtend de behandeling aangevangen van het De heer Wolmarans. De heer A. D. W. Wolmarans, een der leden van het bekende Transvaalscho en Vrijstaatsch© driemanschap, dat tijdens den Z.-Afr. oorlog, in ons land vertoefde, en wiens aankomst te 's-Gra venhage is gemeld, is voornemens vier it vijf weken in ons land te blijven. De heer Wolmarans, die thans lid is van deh Senaat der Zuid-Afrikaansche Unie, is niet met eenig politiek doel hier te lande gekomen. Hij maakt een plezierreis, en bevond zich laatstelijk te Londen. Stads-Ziekenliuis. Tot secretaris-penningfneester van het Stads ziekenhuis is door den Raad in zijne vergadering op heden benoemd de heef mr. M. M. van Velzen, alhier. Eloctr. tram VlissingenMiddelburg. De opening dér electrische train Vlissingen Middelburg voor het. publiek is thans definitief bepaald 14 Juni. De rechter en het recht. Wij ontvingen een overdruk uit „Themis", een stuk, bovenstaanden titel dragend, bevat tonde, van de hand van har. R. A. Fockema, waarin de schrijver zijn meening uiteenzet over de tegenwoordig bij ons geldende recht spraak. Deze staat volgens hem bij ons te wei nig in het leven èn past zich te weinig aan de heerschende gewoonten en gebruiken aan. De oorzaken hiervan liggen zoowel in de wettelijke voorschriften als aan de personen, die de wet moeten toepassen. De wet moet zich slechts bepalen tot het geven van duidelijke voor schriften, en den rechter de bevoegdheid geven in aansluiting hiermee, het recht te zoeken, dat de omstandigheden vorderen. Ook moet de werkzaamheid van den Hoogen Raad worden uitgebreid, door dezen de bevoegdheid te geven ook te oordeeien over rechtschennis. Waar deze slechts over wetschennis oordeelt, doet zijn stom zich te weinig in het werkelijk leven hooren. Doch ook de rechters zelf laten dik- Zwominrichting. Be nieuwe zweminrichting aan de Spuihaven zal Donderdag 9 Juni des n. m. 3 uur feestelijk worden geopend. Jubilè. 'Woeinsdlag 15 Juni a.s. hoopt de heer L. Heij- mans, baas der afdeeling constructiebouw aan die fabriek der firma F. A. Smuldefs, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25" jaar in dienst trad bij bovengenoemde firma. Volksbadhuis. In de week van 30 Mei 5 Juni 1910 werden genomen 360 baden. 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 44 regen 32 regen 223 school kinder a 5 ct. 42 Gedurende de maand Mei 1910 werden geno men 1309 baden. ,lste kl- 2de kl. kuipbaden 85 kuipbaden 179 regen t 9] regen 839 school j> kinder a 5 ct. 115 Door de politie is ee n schipper aan- gehouden, die gesignaleerd stond voor een vonnis van f 10. boete, subs. 2 dagen hechtenis. De man teekende verzet aan tegen het vonnis. Hier ter stede is een il-jarige jon gen aangehouden, die de ouderlijke woning te Rotterdam was ontloopen. Hij is naar Rotterdam overgebracht om weer aan zijn ouders te worden teruggegeven. 1 Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 7 Juui 1910, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer dr. M A Brants. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heeren De Groot, Van der Schalk en Kranen, de beide eerste met kennisgeving. De vaststelling der notulen van de vergadering van 10 en 24 Mei wordt verdaagd. Ingekomen stukken. B en W. deelen mede dat bij hun College ziin ingekomenD J Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive houdende ontvangst-bericht van de hen in afschrift medegedeelde, door den Raad den 24en Mei vastgestelde verordening, regelende den wa terstaatkundigen toestand van het ontpolderde gedeelte van Oud Mathenesse Kennigeving Idem besluit 23 Mei, houdende mededeeling van nader vastgestelde voor-afschriften betref fende de inrichting der begrootingen en der re keningen van inkomsten en uitgaven van de ge meente in dit gewest, goedgekeurd bij Kon. be sluit van 14 Mei Kennisgeving Idem missive ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit dd. 24 Mei jl. tot wij- 5'i>in8 van de begrooting van inkomsten met f 754)00— en der uitgaven met f58.300— dienst 1910 Kennisgeving De Voorzitter deelt mede naar aaleiding van een ingekomen stuk betreffende de zweminrich ting dit onderwerp aan te houden tot de vol gende vergadering B. en W. vragen hen intusschen te machtigen in den tusschentijd met een nieuwe regeling der zwemtijden in proef te nemen; Daaitoe wordt zonder hoofdelijke stemmina'be sloten e De Voorzitter deelt nog mede dat de zwemin richting Donderdagmiddag 2 ure in tegenwoor digheid der raadsleden zal worden geopend Van den kerkeraad der Evang. Lutli. gemeente missive houdende dankbetuiging voor de herstel ling van den onlangs aan zijn kerkgebouw geleden schade ten gevolge van het vallen van een boom aan de Westvest Kennisgeving Van de Commissie voor de Gemeente-Reinigino- missive ten geleide van de rekening en verant woording van den Reinigingsdienst over 1909 In handen van de Financieele Commissie ie- steld om advies Van het bestuur van het Burgelijk Armbestuur missive houdende het verslag van het Burnerliik Armbestuur over 1909; J Kennisgeving, zal gevoegd worden worden bij het verslag van de gemeente Van regenten van liet St. Jacob-Gasthuis mis sive houdende voorstel om te kunnen geraken tot wijziging van art. 2 van het reglement voor die stichting om te kunnen geraken tot periodieke aftreding der regenten In handen van B. en W. gesteld om advies Van de Gezondheidscommissie missive ten geleide van de raming der ontvangsten en uit gaven voor de Gezondheidscommissie voor het jaar 1911; In handen van de Financieele commissie gesteld om advies Van de Commissie voor het Grondbedrijf missive ten geleide van het verslag van den toestand en de werking van het Grondbedrijf over 1909- Kennisgeving, zullende dit verslag worden opge nomen is het verslag van den toestand der ge meente 6 Van mej. J. H. Meijer missive houdende dank betuiging en mededeeling dat zij hare benoeming aanneemt als onderwijzeres aan school B Kennisgeving Van den heer dr. C. F. van der Linden missive houdende mededeeling dat hij de benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Underwijs aanneemt Kennisgeving. Idem missive houdende voorstel om te voldoen aan de uitnoodiging van den lieer G. S., om uit het Raadsbesluit van 10 Mei 1910 betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot de openb. lagere scholen te doen vervallen de woorden met dien verstanden evenwel dat B. en W bevoegd zijn 111 bijzondere gevallen ook kinderen beneden den leeftijd toe te laten B en W. stellen voor dit punt dadelijk te be handelen daartoe wordt besloten. Na breede discussie wordt, na verwerping van een voorstel—De Bruin om bij de Kroon in beroep te gaan, het voorstel van B en W tot schrapping van de uitzonderingsbepaling met 183 stemmen aangenomen. Van het bestuur der Toonéel-Vereeniging iAlb. Thym adres houdende verzoek om voor de ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan dier vereeni- ging uitgeschreven wedstrijden een medaille beschikbaar te stellen In hauden van B. en W. gesteld om advies \an b. Mars, wonende Nassaustraat 19, schrij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2