Dagblad voor Schiedam Ir. J, C. TON HEL SASSE, 33ste Jaargang. Vrijdag 10 Juni 1910. No. 9735. Humeri op 4e feuilleton. Na misdaad vergelding. lews SdÈdaisdie Courant iet iratis Geïllustreerd Mis 10 c. p. M, f 0.15 p. Mi, fl.35 p. 3 mi. De Staten-Verkiezing. Officieele berichten. Controle echtheid Schiedamsche Jenever. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBo ter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 1 6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel! Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bil I k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Voor de op a.s. Woensdag 15 Juni te houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict Schie dam wordt door ons met den meesten aandrang aanbevolen, het aftredend lid, de heer Kantonrechter te Schiedam, Kid van den Gemeenteraad, candidaat der verbonden christelijke partijen. Be Stembureaux zijn geopend van des morgens S tot des namiddags ure. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis, dat een verzoek is inge komen om onder Controle gesteld te worden overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente uit te oetenen Controle op de echtheiil van Schiedamsche Jenever en Schie- damschen Moutwijn van de Naaml. Vennootschap Nederl. Branderij, Gistfabriek en Distilleerderij voorheen de iirma's H. Jansen Co., H. C Jansen en Herman Jansen, voor hare Branderij gelegen Noordvest nos. 97/101. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig art. 3 der Verordening d.d. 25 Februari 1902 (gemeenteblad no. 6) binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, den 10 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van P. G. van der Horst om vergunning tot het oprichten van een slacht plaats voor het slachten van varkens in het pand Fabristraat no. 48, kadaster Sectie M no 1448; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 23 Juni a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn' ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet '°t beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. 115) da^naLknntdie" ï88r binnenkomen, zeide hij, en der brengen glJ eze PaPieren naar den bestuur- ziine u:,Uem!e nam liet schrijfwerk aan, ging naar foet^zorg ïïtm de kamer' waarvan bij de deur welke' tussrH ant'a die beZ'g Was eene brandkast, te sluiten hadnho a™* Vensters geplaatst was Toen hii n den rug toegedraaid. zich om lerd PenT,atren"d,e h°orde, keerde hij van verwondpri aPs bleek en uitte een kreet zich Ovide Solivefn611 fj toen hiJ tegenover handen i„ de zakke^H de bee,nen uit elkaar, de met een honl kf' ,n hoed °P het hoofd en - Goeden da» I1f;'lC)ltl^>gelaat' zag staan- de laatste Lt-f.' M6 Gaat het goed zeide dat hij den door 'hdooreen ghmlach aantoonde, verwacht had. voortgebrachten indruk Gij hier I riep Joris Garaud uit. Ik zelf, waarde neef, Ovide Soliveau per- DUITSCHLAND. Gister werd in het Pruische Huis van afge vaardigden de regeering geïnterpelleerd betreffen de de jongste Encycliek. In antwoord op de verschillende interpellaties zeide de minister-president, dat de encycliek een oordeel behelst over de hervormers, de hervorming en de haar toegedane vorsten en volkeren, die de Evangelische bevolking in haar godsdiensti ge, zoowel als in haar staatkundige en zedelijke gevoelens ernstig kwetsen. Deze, ook in hun vorm kwetsende, oordeelen verklaren de diepgevoelde verontwaardiging in uitgebreide kringen des volks, en sluiten, door hun uitwerking, een ernstig gevaar voor den con- fessioneelen vrede in zich. Ik heb daarom, zoo vervolgde de minister president, onmiddellijk nadat de Latijnsche tekst in mijn bezit was, onzen gezant in opdracht ge geven officieel bij de Curie protest aan te teeke nen, en de verwachting te kennen te geven, dat de Curie de middelen en den weg zal weten te vinden, om de uit de encycliek voortvloeiende nadeelen uit den weg te ruimen. »Deze verwachting is des te meer gerechtvaar digd, daar de Curie, volgens mededeeling van de »Osservatore Romano", niet in 't minst voorne mens ,was, de niet-katholieken van Duitschland, zoowel als hunne vorsten, te krenken. »Onze gezant gaf gisteren aan onze opdracht gevolg. Een antwoord kon door de kortheid van den tijd nog niet ontvangen zijn. Met het oog op den staat van zaken, zooals die heden is, is het dus ondoenlijk nadere verklaringen af te leggen. sliet leek echter noodig, de interpellaties reeds thans te beantwoorden, daar er met het oog op de in het gansche land heerschende onrust, recht matigheid was in den wensch, onmiddellijk over de houding der staatsregeering te worden inge licht. 'De regeering van den staat Pruisen is, in het algemeene en het staatsbelang, voornemens, het hare te doen om den confessioneelen vrede te handhaven en te beschermen." Na de redevoering van den rijkskanselier verklaarde Herold, dat het centrum weigerde, over de manifestatie van het hoofd der katholieke kerk een oordeel te vellen. Na verder debat werden de beraadslagingen ge sloten. soonlijkMaar zeg eens, gij hebt een geheel verschrikt voorkomen 1Men zou gaan denken dat mijne tegenwoordigheid u hoogst onaange naam is. Gij vliegt mij niet om denhals! gij steekt mij zelfs de hand niet toe 'Nu, dat is eene weinig hartelijke ontvangst, die uwe liefde voor de familie geen eer aandoet. Paul Harmant beefde als een riet. Het gezicht van Ovide sloeg hem neder. De komst van dien man scheen hem een voor- looper van een onheil, van eene naderende uit barsting. Na eenige seconden evenwel wist hij zijne ont roering te bedwingen, ging naar Soliveau en stak hem de hand toe. Tegelijkertijd vroeg hij Waarom zijt gij in Frankrijk teruggekomen Omdat ik daar ginds niet kon blijven. Waarom komt gij hier Wel eenvoudig om u werk te vragen. Uw brief bevatte de waarheid Helaas, ja Het huis, dat ik u in bloei heb nagelaten... Is met eene hoogst verschrikkelijke snelheid ten onder gegaan en behoort mij niet meer toe Wat zal ik u zeggen beste vriend, voegde So liveau daarbij, terwijl hij een stoel nam en ging zitten, ik bezat niet, zooals gij, de hoedanigheden die vereischt worden, om zulk eene groote zaak te besturen. Dat verplettert mij... En wat meer zegt, gij waart een speler. Ja, ik was een speler, gij merkt dat zeer Reuter seinde gister uit Rome aangaande liet omreden van den Pruisischen gezant bij den Heiligen Stoel het volgende »De Pruisische gezant bij den Heiligen Stoel heeft op bevel van zijn vorst, de aandacht van kardinaal Merry del Val gevestigd op eenige ge deelten uit de encycliek betrelfende Carlo Bor- romeo, den Heilige. De gezant zeide verder, dat zijn soeverein zekere insinuaties betreffende de rêl der voorouders tijdens de hervorming, niet kan afinvaarden. Kardinaal Merry del Val heeft hiern geruia- men tijd met den Paus gesproken, en als gevolg van dit onderhoud werd er een bevredigend be richt voor de sOsservatore Romano" opgesteld. De sReichsanzeiger" maakt, bekend, dat den staatssecretaris van Koloniën, Dernburg, op verzoek eervol ontslag verleend is uit zijn functie, onder toekenning van de orde van den Rooden Adelaar, met brillanten, terwijl de tegenwoordige onder staatssecretaris van koloniën, von Lindequist, in zijn plaats benoemd is. De afgetreden staatssecretaris voor Koloniën Dernburg, heeft naar aanleiding met zijn aftreden een eigenhandig geschreven brief van den keizer ontvangen, waarin Z. M. hulde brengt aan de uitstekende verdiensten van Dernburg, die gedu rende vier jaren rijke vruchten hebben gedragen voor de ontwikkeling van het onder Duitsch pro tectoraat staande gebied in Zuid-West Afrika. De sNorddeutsche Allgem. Ztg." maakt daarbij de opmermerking, dat deze woorden van hulde, die de keizer den afgetreden staats-secretaris brengt, overal instemming zullen vinden. Dernburg heeft zich bij zijn uitmuntenden arbeid in het volle vertrouwen van den rijkskanselier mogen verheu gen in geen enkele kwestie deed zich tusschen beiden een zakelijk of persoonlijk geschil voor. Het blad constateert ten slotte, dat het voor nemen van Dernburg, om ontslag te nemen, niet uit den jongsten tijd dagteekent. De staatssecretaris bood den toenmaligen rijkskanselier reeds een jaar geleden zijn ontslag aan en herhaalde zijn ver zoek om ontslag toen de tegenwoordige rijkskanse lier zijn ambt aanvaardde. kapitaal aan te spreken. Dit is op vriendschap- pelijken toon het personeel medegedeeld, en de directie is overtuigd, dat de beambten hun gezond vei stand zullen laten spreken en vertrouwen zullen stellen in de welwillendheid der directie. 1 PERZIë. In Asterabad zijn twee Russische onderdanen, van wie er een beschuldigd was van moord, ter wijl de ander niets misdaan had, door de menigte gegrepen en na eerst gemarteld te zijn met stokken en steenen afgemaakt. De Russische consul stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de plaatselijke overheid mede plichtig- was geweest aan het gebeurde. Daarop eischte de Russische gezant te Teheran met klem dat de Perzische gouverneur te Asterabad onver wijld zou worden ontslagen en gestraft, evenals al'e personen, wier schuld uit het onderzoek was gebleken. Ook wordt schadevergoeding gevraagd voor de nabestaanden van een der beide slacht offers. KRETA. Aan de sPolitische Korrespondenz" wordt uit Konstantinopel gemeld In kringen, die met de Porte in aanraking komen, zegt men, dat de be schermende mogendheden nog steeds besloten zijn, den status-quo in de Kreta-kwestie te handhaven en van oordeel zijn, dat de oplossing dezer kwes tie een zaak is, die aan die beslissing van Europa onderworpen moet worden. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt gemeld, dat het personeel van den Chemin de fer du Nord voornemens is te staken althans op de bureaux der vakvereenigin- gingen wordt verklaard, dat men de staking beproeven wil. De directie van de noordelijke spoorwegmaatschappij is optimistisch gestemd. Zij geeft toe, dat haar beambten een aantal wenschen geformuleerd hebben, maar zij voegt daaraan toe, dat de onderhandelingen over die eischen een zeer vreedzaam verloop hadden, en dat zij van het grootste deel van haar machinisten en stokers zeker is. De gevraagde loonsverhoogingen zouden alleen 'n extra-uitgave van zes millioen francs jaarlijks vorderen. Zulk een uitgave zou geen maatschappij kunnen dragen, zonder het reserve- De Koningin-Moeder te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gisteravond Amsterdam teneinde er de uitvoering van de Wagnervereeniging bij te wonen. Koningin Emma kwam te ongeveer 6 uur, tegen dat de voorstel ling zou beginnen per auto vergezeld van den kamerheer baron Schimmelpenninck en de hof dames baronnesse De Beaufort en jkvr. Van de l oll, aan den Stadsschouwburg, alwaar zij werd ontvangen door her bestuur der Wagner-vereeni- ging, de heeren H. en W. Viotta, benevens de heeren Bunge en Straterook mevrouw Bunge was bij de ontvangst tegenwoordig. Nadat de Vorstelijke Bezoekster namens het bestuur een bouqeut orchidieën was aangeboden, werd II. M. naar de Koninklijke loge geleid. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrok he denochtend naar Swerin om aldaar op Zaterdag bij te wonen de doopplechtigheid van den zoon van den groothertog van Mecklenburg. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant, den kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare. Z. K. H. is voornemens Maandagmorgen op bet Loo terug te keeren. juist op... eene leelijke fout, dat verzeker ik u, en waajvan ik, meer dan een ander, de onaangename zijde heb leeren kennen, maar waarvan ik niet beteren kan... En die in weinig maanden verbazend groote geldsommen verslonden heeft, niet waar? Gij hebt volkomen gelijk... Ik had een voort durend ongeluk in liet spelHet is onnoodig, tot mij verwijten te richten... Deze zouden mij toch het geld niet terug bezorgen, dat ik daar ginds gelaten heb.... tk heb New-York verlaten, toen ik juist nog geld genoeg had, om mijne reis in de tweede klasse te betalen... Op dit oogen- blik heb ik slechts twintig stuivers op zak en bezit ik alleen, hetgeen ik op mijn lichaam draag en wat er niet zoo frisch meer uitziet Hij kuchtte even en vervolgde Zooals ge ziet, ellende. De geldbeurs zoo plat als een scholletje, maar ik lach wat daarmede... Ik ben zeer gerust over mijn lot!.. Ik ben arm, maar gij zijt rijk... Gij hebt bier eene model- fabriek opgericht, waarover in de geheele -wereld gesprokeli wordt. Uwe werkplaatsen zijn in één woord prachtig... Gij kunt alle bestellingen niet ten uitvoer brengen 1... Gij staat aan het hoofd van een belangrijk personeel en bier, evenals in Amerika, zult gij wel een plaatsje hebben voor uw neef, dien gij zoo lief hebt en die u ook zoo teeder bemint!... De millionnair rilde van liet hoofd tot de voe ten en kon eerst geen woord uitbrengen. Eindelijk stamelde hij Eene plaats voor u..hier in deze fabriek.... dat kan niet, Jat is geheel onmogelijk En waarom vroeg Ovide op brutalen toon. Paul Harmant aarzelde. Hij kon niet antwoorden omdat zich hier de zoon van den door mij vermoorden man bevindt en indien gij in dit gebouw leefdet, zonder op houden tot hem in betrekking waart zou eene onvoorzichtigheid van uw kant, een ondoordacht woord, den sluier die liet verledene bedekt weg rukken. De gewezen hoofdopzichter bleef zwijgen. Ovide herhaalde. Waarom Omdat ik het niet wil... antwoordde de in dustrieel ruw. Trouwens ik ben u niets schul dig In Amerika heb ik aan uwe vele eischen voldaan... Ik heb u een groot fortuin in handen gegeven Is het soms mijne schuld, dat dit verloren is gegaan?... Gij hebt u zelf ten val ge bracht, zooveel te erger voor u Dat zijn alle nuttelooze woorden, zeide Ovide. Wat gij gedaan hebt, moest gij doen. Gij hebt aan mijne eischen voldaan, omdat er voor u geen enkel middel bestond, om u daaraan te onttrek ken Wat ik met mijn geld heb gedaan, gaat u niet aan, maar ik ben thans zonder geld en dat raakt u wel. Gij zult er nooit in toestemmen een bloedverwant, die zoo aan u gehecht is... en die zooveel weet... in de ellende te laten... (Wordt vervolgd,}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1