Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Eerste Kamerleden in Ovorysel. Aan de in de volgende week plaats hebbende bezoeken in Overijsel zullen de volgende Eerste Kamerleden deelnemen de heeren van Weideren Rengers, Kist, Sickenga, Dojes, van Wassenaer, van Rosande, Laan, Bloembergen, Raijmaker, van Voorst tot Voorst, Haffmans en van der Maesen de Sombrefl'. De reis vangt aan 13 Juni a.s. van de hoofdstad der provincie uit. Na een bezoek aan Zwolle volgt de streek langs de Dedemsvaart, de Molen- brug in den weg WanneperveenVollehove, per punter naar en door Giethoorn. Donderdag 16 Juni vangt het bezoek aan Twen- the aan. Dien dag gaat men per automobiel over Delden, Almelo, Tobbergen, Ootmarsum, Dene kamp naar de Lutte bij Oldenzaal, waar in hotel 't Zwaantje det dejeuner wordt gebruikt. Daarna over Losser, Oldenzaal. Ruurlo en Borne, weer naar Hengelo terug, waar alsdan de machinefa briek der heeren Gebr. Stork Co. wordt be zichtigd. Den volgenden dag wordt Enschedé bezocht en aldaar bezichtigd de fabriek Oostburg van de firma van Heek Co. Na de Nederl. School voor Nijverheid en Han del bezocht te hebben, vertrekt men naar het buitengoed »Het Stroot", waar de heer G. J. van Heek den bezoekers een lunch aanbiedt. Te 2.15 vertrekt men vandaar om, na een bezoek aan den koepel bij de Erven Assink en Lankkeet te Haaks bergen, den terugtocht te aanvaarden. De wer ken aan de Schipbeek zullen worden bezocht on der begeleiding van ingenieurs van den Rijkswa terstaat. Rondreis Deensche zuivelbereiders. Gister werd Amsterdam bezocht door een 110- tal Deensche Zuivelbereiders, die van uit Kopen hagen een reis door eenige landen van Europa maken om de verschillende manieren van zuivel bereiding te onderzoeken. Gisteren was het ge zelschap in Noord-Holland. De heer Coljjn en de Christelijke school. Men schrijft aan de »Ned." Door de afdeeling Ned.-Indië van de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ned. en Overzeesche Bezittingen" is besloten, aan het lid der Tweede Kamer, den heer Colijn, een fraai geschenk aan te bieden. De afdeeling Ned.-Indië is overtuigd, met welk een energie zich de heer Colijn in Indië heeft geïnteresseerd, om nog meer Chr. scholen in Indië op te richten. Tevens is door den heer C. krachtig gewerkt, om de positie van den Chr. onderwijzer, wat salaris en pensi oen aangaat, krachtig te verbeteren. Reeds zijn den heer Colijn twee folianten aan geboden van een boekwerk, waarvan de helft nog verschijnen moet. Namens de afdeeling Ned.- Indië had de aanbieding plaats door den heer De Visser Smits, van Den Haag, en den heer S. Ste- merding, te Rotterdam. Zeebad Scheveningen. In afwijking met een vroegere aankondiging zullen de buitenbaden van het Zeebad Schevenin gen geopend worden, de gemengde en heerenba- den op Zaterdag 11 Juni en de damesbaden op Woensdag 45 Juni. De Nederlandsche Dagbladpers. De behandeling van het Rapport omtrent Ad- vertentiën en Reclameberichten in de jongste vergadering van de Vereeniging van uitgevers van dagbladen »De Nederlandsche Dagbladpers" leidde tot het aannemen van de volgende conclusies I. de vergadering besluit, dat de publicatie van Gemeentelijke en Provinciale officieele be richten in het algemeen tot de rubriek der ad- vertentiën behoortdoch meent, dat deze quaestie er een is van localen aard en dat alleen door locale samenwerking, desgewenscht onder lei ding van het bestuur van »De Nederlandsche Dagbladpers" naar een oplossing ervan ge streefd kan worden. II. De vergadering neemt als regel aan, aan kondigingen van Rijks-administraties en Spoor weg-maatschappijen, die het karakter van adver- tentiën dragen niet gratis op te nemen, en draagt aan het Bestuur op, een commissie te benoemen, die leiding geven zal bij het toepassen van dezen regel. III. De vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat een einde gemaakt worde aan het stelsel dat thans door het Rijk wordt toegepast om door tusschenkomst van Advertentiebureaux een rabat te verkrijgen op advertentiën, afkomstig van on der het Rijk ressorteerende administratiën, en besluit, aan advertentie-bureaux voor deze ad vertentiën niet meer dan 10 pCt. korting te geven. IV. de vergadering besluit, als algemeen ta rief voor weldadigheids-advertentiën aan te ne men ten minste 50 pCt. van den gewonen adver tentieprijs. V. De vergadering besluit, als regel, lijsten van verantwoording betreffende ingekomen giften bij inzamelingen niet in het redactioneele gedeelte van de couranten op te nemen. VI. De vergadering besluit, geen advertentiën aan te nemen van advertentie-bureaux, die tarief- lijsten publiceeren, welke grovelijk onwaar en misleidend zijn. VII. De vergadering besluit, niet toe te geven aan eischen van adverteerders, die een bepaalde plaats in de courant voor een advertentie ver lansen, noch zich te binden aan een monopolie van een bepaald model, tenzij tegen extra beta ling. VIII. De vergadering draagt aan het bestuur op, een lijst aan te leggen van colporteurs, ad vertentie-bureaux en adverteerders, waarop het de namen plaats van hen, die het meent, dat daarvoor in aanmerking komen, naar aanleiding van klachten, omtrent hen door het Bestuur ont vangen van de leden. IX. De vergadering besluit, dat geen verplich ting zal worden aanvaard, om naar aanleiding van het plaatsen van advertentiën, reclame be richten of recensis in het redactioneele gedeelte van de couranten op te nemen. De vergadering draagt aan het bestuur op, in de volgende Jaarlijksche Algemeene vergadering verslag uit te brengen over de uitwerking, welke het aannemen van bovenstaande conclusiën gehad zal hebben. Mgr. G. W. Konings. Mgr. G. W. Konings, adviseur van den R. K Volksbond in het bisdom Haarlem, heeft als dusdanig ontslag aangevraagd wegens gezondheids redenen. Bond van Vereenigingen van Huiseigenaren. Te Utrecht zal eerstdaags een vergadering wor den gehouden tot oprichting van een Bond van Vereenigingen van Huiseigenaren, TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 Juni. Aan de orde is de behandeling der artikelen van het wetsontwerp tot regeling der banken van 1 e e n i n g. Bij art. 1 verklaarde de Min. van Binnenl. Zaken dat alle pandhuizen en huizen van ver en weder-inkoop onder de definitie der wet vielen. De Min. nam over een amendement van de Comm. van Rapp. om pand, beleensom en beleening in de wet te omschrijven. Bij art. 2 verdedigt de heer Schaper een amendement om te bepalen, dat in elke gemeente met een bebouwde kom van boven 5000 zielen een gemeentelijke bank zal bestaan, behoudens vrijstelling door Ged. Staten, wanneer er een instelling bestaat, die niet gehouden wordt als winstgevend bedrijf. Het amendement bedoelt een tegenwicht in het leven te roepen tegen de misbruiken der particuliere pandjeshuizen. Den heer De Visser was het denkbeeld sympathiek, doch hij vond het voorstel niet ge lukkig geformuleerd. De vrijstelling moest aan een termijn worden gehouden. Doch het amendement schiep een prikkel tot beleening in tal van gemeenten die aan een bank absoluut geen behoefte hadden. Bovendien zijn er kleine gemeenten die geen geld beschikbaar heb ben en dus te hooge rente zouden moeten vragen. De heer Bos ondersteunde het denkbeeld van het amendement. De wet moest de gemeenten prikkelen tot oprichting van leenbanken, mits góed beheerde. Daartoe kon het amendement niet helpen, ook niet ter noodzakelijke bevorde ring van den spaarzin. Spr. geeft wijziging van het amendement in overweging. De Minister kon dit amendement niet aan bevelen, hoewel hij gemeentelijke banken van leening de beste acht. Deze wet zou echter van zelf tot oprichting prikkelen, beter dan door het voorstel van den heer Schaper, waartegen de Min. practische bezwaren heeft, die hij ontwikkelt. De heer Sch aper brengt deze wijziging aan, dat gesproken wordt van gemeenten met meer dan 106.000 zielen en een bebouwde kom van meer dan 5000 zielen. De heer Van Idsinga wil de werking der wet afwachten, alvorens een voorschrift als het bedoelde op te nemen. Spr. wenscht de Kroon of Ged. Staten de bevoegdheid te geven om de oprichting eener bank te bevelen indien blijkt dat daartoe in een gemeente behoefte bestaat. De heer De Visser, repliceerend stelt een amendement voor (nieuw artikel 2) bedoelend om te bepalen, dat in elke gemeente waaraan daar aan behoefte bestaat, een bank kan worden op gericht, dat Ged. Staten over die behoefte be slissen behoudens beroep van den gemeente raad op de Kroon. De Minister heeft geen bezwaar tegen dit amendement, wèl tegen de redactie. Na de pauze werd het wetsontwerp betreffende de subsidieering der M. U. L. O.-s c h o 1 e n aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. Van links stemde alleen voor de heer Verhey. Daarna werd voortgezet de discussie over het wetsontwerp betreffende de regeling der banken van leening, waarbij de heer Schaper zijn amendement nogmaals wijzigde in dier voege, dat Ged. Staten op verzoek van den Gemeenteraad vrijstelling van oprichting eener bank van leening kunnen ver- leenen en wel telkens voor 5 jaren, indien er aan een bank geen behoefte bestaat, of daarin wordt voorzien door eene instelling van dien aard, welke niet als winstgevend bedrijf wordt geëx ploiteerd. De heer De Visser wijzigde zijn amende ment zoodanig,;dat Gedeputeerden bevoegd worden, den gemeenteraad gehoord, om als zij oordeelen dat geen gemeente nalatig is in haar plicht tot oprichting eener bank van leening, de oprichting daarvan aan te bevelen. Voorts wordt door deze wijziging bepaald, dat het besluit tot opheffing van een bank de goedkeuring van Gedeputeerden behoeft. Minister Heemskerk achtte het amende mentde Visser niet noodig en verklaarde zich beslist tegen het amendementSchaper. De heer Borgesius vroeg aan den minister of naar zijn meening Commissarissen der Koningin bij lijdelijk verzet van B. en W. om een bank van leening op te richten, nadat de verplichting daartoe is opgelegd, praktische middelen bij de hand zullen hebben om zulk een bank in werking te doen treden.. De Minister, de juistheid erkennende van de opmerking van den heer Borgesius, beriep zich hierop, om het onpraktische van Schapers amen dement nog duidelijker in het licht te stellen. Overigens meent de minister, dat de Gemeente wet den Commissaris der Koningin voldoende macht geeft om te doen wat het gemeentebestuur had moeten doen. Het amendementSchaper werd verworpen met 39 tegen 20 stemmen. Het amendement—de Visser werd aangenomen met 52 tegen 16 stemmen. Bij de verdere behandeling van het wetsont werp op de Banken van Leening lichtte de heer Schaper amendementen toe, beoogende o a. om te bepalen in het Reglement dat de Banken van Leening geopend moeten zijn van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avondsvoorts om, waar het wetsontwerp bepaalt dat niet in pand mogen genomen worden voorwerpen tot den Eeredienst behoorende, daarvoor te lezenvoorwerpen tot den openbaren Eeredienst behoorende. De heer Drucker en de Minister bestre den deze amendementen, waarna de verdere beraadslagingen onderbroken werden en aange vangen werd met de behandeling der interpellatie van den heer Vliegen tot de Minister van Justitie en van Binnnenl. Zaken, naar aanleiding van de uitzetting van eenige vreemdelingen uit ons land. Spreker vroeg der Regeering welke de redenen zijn, die geleid hebben tat de uitzetting van den mijnwerker Schymanski, die tot 5 Maart 1910 in de gemeente Schaerberg woonde en tot de uitzet ting van de Duitscho vakvereenigingsleiders Spar- renberg en Meyer, tijdens de uitsluiting van textielarbeiders, die begin April plaats had te Glanerbrug. De Min. van Justitie verklaarde, wat het geval-Schymanski betreft, dat de burgemees ter Schaerberg beweert, dat de uitzetting van dien persoon geen verband houdt met diens lidmaat schap van den Mijnwerkersbond. Zou dit verband bestaan hebben, dan zou de Minister geen oogen- blik geaarzeld hebben de uitsluiting op dien grond af te keuren. De uitzetting steunt hierop, dat Schymanski niet tegenstaande hij herhaaldelijk daartoe aangemaand is, verzuimd heeft te zorgen voor een z.g. heimath-schein. In plaats van te voldoen aan die aanmaning zijn in het mijnwer kers-vakblad onjuiste mededeelingen gedaan om- tret de moeilijkheden aan S. in den weg gelegd en onjuist verband gelegd of gewekt tusschen die moeilijkheden en het vereeniglngsleven van S. Den burgemeester van Schaerberg treft derhalve geen enkele blaam. De heimat-schein wordt door het vestigings-verdrag met Duitschland geëischt. De Minister verklaarde wat het geval te Gla nerbrug betreft, dat geen der beide bedoelde per sonen is uitgezet geworden. Zij zijn vrijwillig vertrokken. De Minister achtte het gelukkig dat de uitzetting niet geschied is, want er zou in de vreemdelingenwet geen artikel te vinden zijn waarop de burgemeester de uitzitting had kunnen rechtvaardigen, ofschoon de Minister zich best had kunnen begrijpen dat de burgemeester, had hij de uitzetting gelast, zich had hunnen vergissen, omdat het hier een ingewikkelde juridische kwes tie geldt. Na replieken, oordeelde ook de heer E1 h o r s t dat met Sparenburg, die een kalm en ordelievend man is, op eenigszins vreemde wijze is omge sprongen. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken vroeg de heer Vliegen nog hoe deze oordeelt over het optreden van de burgemeester van Lonneker. Minister Heemskerk achtte zich niet geroe pen, op uitnoodiging van een Kamerlid, zich in 't openbaar uit te laten over het optreden van een burgemeester in verband met een zaak be treffende de handhaving der Vreemdelingenwet, welke tot het ressort van den Minister van Jus titie behoort. Burgemeesters zijn niet bepaald te beschouwen als de ondergeschikten van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, en als de Mi nister hier de houding der burgemeesters zou gaan critiseeren, zou dit overeenkomen met een be risping van dien burgemeester. De heer Troelstra kwam op tegen deze beperkte wijze waarop de Minister van Binnen landsche Zaken zijn taak om de handelingen van openbare ambtenaren te bespreken in de volks vertegenwoordiging opvat. Spreker meende, dat waar de Minister vau Justitie heeft aangetoond, dat juridisch eene uitzetting niet mogelijk was, de Minister van Binnenlandsche Zaken zich be hoort uit te laten hoe hij denkt over den tact van een burgemeester, die de betrokken personen met uitzetting gedreigd heeft, op grond van welke bedreiging zij vrijwillig geweken zijn. De Minister bleef weigeren in te gaan op de vraag van den heer Troelstra, omdat hier vun de Regeering een oordeel wordt gevraagd van een geheel andere strekking, dan het oordeel, doors den interpellant zelf gevraagd, een oordeel dat neerkomt op een berisping van een burgemeester. De interpellatie werd gesloten onder dankzeg ging aan de Regeering en de vergadering ver daagd tot morgen elf uur. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 761.6 te Horta. Laagste barometerstand 754.6 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke wind, afwisselende bewolking, onweer achtig, zelfde temperatuur. Muziekuitvoeringen. Door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L Burgdorffer, zullen nog de volgende uitvoeringen worden gegeven Zondag 19 Juni, matinée Plantage. Woensdagavond 29 Juni. Woensdagavond 6 Juli. Zondag 17 Juli, matinée Plantage. Woensdagavond 27 Juli. Maandag 2 Aug. Verjaardag van H. M. de Konigin-Moeder. Zondag 14 Aug. matinée Plantage. Woensdagavond 24 Aug. Woensdag 31 Aug., verjaardag van H. M. de Koningin. Woensdagavond 14 Sept. Zondag 25 Sept. matinée Plantage. Woensdagavond 5 Oct. Alles bij gunstig weder. Door het bestuur van den polder Nieuw-Mathenesse, is in de plaats van den afge treden penningmeester, den heer W. A. Dolder, benoemd de heer mr. G. van Baren. H e d e n-m iddag is van de scheeps timmerwerf van den heer G. W. J. van der Burg in den 's-Gravenlandschen polder te water gelaten de motorboot, groot 60 ton, voor rekening van den heer C. Vermaas te Heerjansdam gebouwd. Daarna is onmiddellijk de kiel gelegd voor een motorboot, groot 70 ton, voor schipper A. van der Made te Fijnaart te bouwen. In een zandbak van deRotterdam- sche Electrische Tramwegmaatschappij, staande aan de Mathennesserdijk, bij de halte Hoek Molen, is gisteravond een voldragen kinderlijkje gevonden. Het lijkje, dat in couranten gewikkeld was, is naar het politiebureau aan de Voorstraat te Delfs- haven overgebracht. Naar wij vernemen is J. de K., de dader, van den moordaanslag op de 8-jarige Aaltje de Bruin in het Sterrebosch, door de geneeskun digen krankzinnig verklaard en onlangs van het Huis van Bewaring te Rotterdam naar het Krank zinnigengesticht te Medemblik overgebracht. De heer Th. Sitton, Broersveld9 6, zónd ons hedenochtend een drietal foto-briefkaar ten van de nieuwe Zweminrichting. Deze goedgeslaagde opnamen zullen zeker veel koopers vinden. UIT VLAARDINGEN. Effectendiefstal te Vlaar dingen. Uit Soerabaja werd 12 Mei aan het vind. N. v. d. D." gemeld Gisteren en heden heeft de rechtercommissaris te Soerebaja een zekeren Felix, gewezen employé van de Scheepsagentuur, verhoord, bij wien na een huiszoeking, welke vier uren duurde, een aanzienlijk bedrag aan effecten werd gevonden. De waardevolle papieren behooren vermoedelijk tót de effecten, welke eenige maanden geleden aan de firma Kikkert te Vlaardingen werden ontstolen. Gistermiddag werden de papieren door de ju stitie en politie bij Felix achterhaald in tegen woordigheid van den officier van justitie en den rechter-commissaris. Zy werden door den grif fies verzegeld en op het parket gedeponeerd. Voor het aan het licht brengen van den dief stal was een premie van f 5000 uitgeloofd. Het heette, dat Felix onverwacht rijk was ge worden. Hij koesterde het plan, op Lawang huizen te koopen. UIT DELFT. De R. K. kiesvereeniging Recht en Plicht te Delft zal a.s. Zondag nog een buitengewone ver gadering houden, waarin het bestuur zal mede- deelen de ingekomen correspondentie van voor mannen der R. K. staatsparty en van R. K. Ka merleden, bedoelende de vereeniging te doen te rugkomen op haar besluit tot loslating van het Statenlid mr. H. A. van de Velde, opdat de coa litie geen schade zal ondervinden. Het bestuur zal zich van advies onthouden. Men acht een wyziging van het eenmaal ge vallen besluit hoogst onwaarschijnlijk. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 10 Juni. 8 u. Spoeling-Veroen. Vergade ring ,,'Ver. tegen Bedelarij". 1 Woensdag 15 Juni 11 u. Gebouw Spoelingvereeni- ging. Algemeene Leden Vergadering. Schied. Spoelingvereeniging. Woensdag 15 Juni 24 u. Gemeentemuseum (Doeleplein). Rotterdam. Dagelyks 10i~12£, 2*— 5J, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 10 Juni 8 u. Diergaarde. Concert Staf- (muziek Kon. Scherpschutters. Vrijdag 10 Juni 8 u. Grooto Kerk. Orgel voord racht Üoor den heer H. de Vries. f Zwemplaats-opening Schoolleef- tyd-bepaling Haven-bagger- werk Begrafenisgeld-debat Gemeentegrond-verkoop. Na de zoo langdurige zitting in het laatst der vorige maand was de betrekkelijk korte vergade ring die nu op den eersten Juni-Dinsdag gehou den werd, by deze tropische hitte een ware ver kwikking. Wel verloochende zich ook in deze zitting niet de bekende breedsprakigheid onzer vroedeD by menig punt, dat met minder woorden den hamer van den voorzitter had kunnen pas- seeren, maar toch liep 't nog al vrjj kalm af: tien minuten voor vieren was de agenda afge werkt en konden onze vroeden hunne penaten gaan opzoeken. De aankondiging dat de nieuwe zwemplaats nabij de Spuihaven Donderdag-middag feestelijk geopend en daarna voor het publiek ter beschik king gesteld zal worden, was zeker een welkome tijding voor zoovele zwemlustigen en in 't alge meen voor hen die in deze warme dagen naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2