Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Schaper oordeelde dat het groote rijksbelang, 't welk het hier geldt, niet kan over gelaten worden aan de gemeenten, op de wijze als bij dit ontwerp geschiedt Blijft het ontwerp ongewijzigd ten aanzien der onteigening en ont smetting, in dien zin dat de kosten daarvan op de gemeenten blijven drukken, dan zou spreker nog ernstig zijn stem moeten overwegen. De heer Van Hamel miste in het ontwerp een voldoende regeling van de algemeene leiding van den ontsmettingsdienst. De inspecteur van de Volksgezondheid is wel belast met het toezicht, maar de leiding behoort in handen te zijn van een geneeskundige. De heer Goeman Borgesius hield bij re pliek vol, dat in het ontwerp een regeling betref fende ontsmetting bij tuberculose niet had mogen ontbreken en drong er alsnog bij de Regeering op aan ook daarvoor de helft' van de kosten, die de gemeenten daaraan zullen besteden, door het Rijk te doen vergoeden. De Minister bleef bij zijn standpunt, dat hij in het onderhavige ontwerp de bestrijding der tuberculose niet kon opnemen. Wel wilde hij een wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten overwegen, waarbij die aangelegenheid kan wor den geregeld Het algemeen debat werd gesloten. Bij artikel 1 stolde de heer Goeman Bor gesius een amendement voor, waarvan de strek king is de kosten voor onteigening en vernietiging van besmette goederen geheel voor rekening van het Rijk te laten. Het werd aangenoman met 30 tegen '29 st. Bij de verdere behandeling bracht de Minister, op aandrang van den heer Van Hamel, een wijzi ging aan, strekkende dat het Rijk zal bijdragen in de kosten van de deskundige leiding van den gemeentelijken ontsmettingsdienst en in de kosten van opleiding, door vereenigingen, van ontsmet- ters en deskundige leiders. De stemming over het wetsontwerp wordt tot nader aangehouden. Hierna kwamen in behandeling de drie aange houden artikelen van het wetsontwerp houdende regeling van de banken van leening. De minister had de (artikelen 34, 35 en 36 thans nader gewijzigd Bij die wijziging blijft ge handhaafd het beginsel, dat, ter zake van een beleening, maar één bedrag mag gevorderd wor den. In tweeërlei opzicht is aan de geuite wen- schen tegemoet gekomenten eerste mag een geldsom als minimum worden vastgesteld, ten tweede kan het bedrag ten honderd, bedoeld in art. 34, verschillend zijn, ook naar gelang van den duur der beleening. Naar aanleiding van deze regeeringswijziging werd het amendement—Bos c.s. ingetrokken en de artikelen 34, 35 en 36 goedgekeurd. De eindstemming over het ontwerp zal later worden gehouden. Naar aanleiding van een rapport door den heer J a n n i n k uitgebracht, namens de commissie voor de verzoekschriften, over een sdres van den oud-c.ommissaris van politie te Hilversum, den heer Van Dijk, met verzoek om rechtsherstel en welk adres de commissie voorstelde aan te nemen voor kennisgeving, stelde de heer D u y s voor, het adres in handen van den minister van Binnen- landsche Zaken en van Justitie te stellen met verzoek om inlichtingen. Het voorstel der commissie werd echter aan genomen met 42 tegen 15 stemmen. Goedgekeurd werd het wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der onteigening van een eigendom, noodig voor vergrooting van de algemeene begraafplaats te Zwijndrecht. Nog werden enkele conclusies goedgekeurd, waarna in behandeling kwam het wetsontwerp tot wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. De heer De Kant er lichtte een amendement toe, met de hoofdstrekking, om kinderen geboren uit Nederlandsche ouders, doch die hun opvoe ding in het buitenland genieten, op gemakkelijker wijze het Nederlanderschap te doen behouden. Woensdag voortzetting. Begrafenis generaal Van der Willigen. De correspondent van het jHbld." te Batavia seint d d. 14 Juni Heden had de plechttge uitvaart plaats van wij len luitenant-generaal Van der Willigen. De gouverneur-generaal Idenburg was daarbij tegenwoordig, terwijl luitenant-generaal Van Daa- len de grafrede hield. Prov. Statenverkiezingen in Zeeland. Het aantal leden van de Staten voor deze pro vincie bedraagt 42 Van dezen behoorden voor deze stemming 17 leden tot de a.-r. partij, 7 tot de katholieke partij, en 18 tot de liberale partij. De verhouding was dus 24 rechts en 18 links. Aan de beurt van aftreding waren 21 leden nl. 8 anti-revolutionairen, 4 katholieken en 9 libe ralen. Bij de stemming van gisteren werden gekozen 9 anti-revolutionairen en 6 liberalen, terwijl er nog 2 aftredende liberalen en 4 katholieken in herstemming komen. De verhouding der Statenleden in deze provincie is dus thans 18 anti-revolutionairen, 3 katho- jieken, 15 liberalen, terwijl nog in herstemming komen: 2 aftr. liberalen "en 4 aftr. katholieken. De rechterzijde kan over den uitslag der stem ming tevreden zijn. Een (ïouverneinentsschoenor vergaan. Reuter seint óns uit Willemstad d.d. 14 Juni; De schoener ïGoeveneur Van Heerdt" is Zondag avond op de noordoostkust van Curapao vergaan. Vijf overlevenden brachten het bericht, dat de overige opvarenden, waaronder de gouverneur van Bonaire, omkwamen. Blijkens den Staatsalmanak is gezaghebber van Bonaire, de heer A. E. J van den Brandhof, die, toen de a.manak ter perse ging, met verlof was. Wij konden niet te weten komen, of genoemde autoriteit nog hier te lande vertoeft of reeds naar zijn standplaats was vertrokken. De schoener sGouverneur Van Heerdt" vervoert de post en gouvernementspassagiers. Reuter seinde ons d d. 14 Juni, uit Willemstad, dat ook de gezagvoerder van de gouvernements schoener ^Gouverneur Van Heerdt" is omge komen. De „Solo". Reuter seint uit Vigo, dd. 14 Juni. De Engelsche stoomboot »Salient" trof op 80 mijlen afstands in zee de Hollandsche stoomboot »Solo", die met 239 passagiers van Batavia naar Rotterdam was vertrokken, met gebroken schroef as aan. De Encycliek. Naar wij vernemen heeft de Algemeene Ker- keraad der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Utrecht, met 32 tegen 15 stemmen besloten, zich ter zake van de Boromaeus-Encycliek tot de Koningin te wenden, haar wijzende op het kren kende voor de Protestanten daarin. (N. R. Ct,) Helmond. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat, ten gevolge van het optreden als Minister van Justitie van mr. E. R. II Regout, in het kiesdistrict Helmond een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die ver kiezing zal plaats hebben op 'Vrijdag 1 Juli e k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Juli d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Donder dag 21 Juli d. a. v. Katholiekendag in het bisdom 's-Hertogonbosch. Onder goedkeuring en aanbeveling van Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, zal het bisdom van 's-IIertogenbosch op Zondag 4 September a. s. te 's-Hertogenbosch den 7en Diocesanen Katholieken dag houden. Het onderwerp, dat behandeld zal worden, is »de weelde". Het zal besproken worden in vier afdeelingsvergaderingen en in twee algemeene vergaderingen, n.l. in het Concertgebouw en een parallelvergadering in het Casino. Tot de alge meene vergadering hebben ook vrouwen toegang. Het reglement is daarvoor gewijzigd. Actie 10-urigen arbeidsdag. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zal, zoo meldt de Res bode, in samenwerking met de Federatie van de Vijf Dioc.Werkliedenbonden, ge durende de maanden Juli en Augustus een groote actie voeren, ter verkrijging van een wettelijk vast- gestelden 10-urigen arbeidsdag. In alle plaatsen waar een R. K. Volksbond is gevestigd, zal om beurten in deze twee maanden een betooging georganiseerd worden. Verschillende dicht bij elkander gelegen afdeelingen kunnen gezamenlijk een dergelijke vergadering of open luchtmeeting beleggen. Deze meetings hebben ten doel het geheele land op te wekken voor het besluit van het Katholiek Sociaal Congres, hetwelk in 1907 te 's-Hertogen bosch werd gehouden en dat zich ten gunste van een wettelijken 10-urendag uitsprak. De campagne zal in September, kort vóór de opening der Staten-Generaal, gesloten worden met een groote betooging te 's-Gravenhage, waartoe verschillende Kamerleden als spreker zullen wor den uitgenoodigd en waaraan de afgevaardigden van alle R. IC. Vakvereenigingen, Werkliedenver- eenigingen en Volksbonden zullen deelnemen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt, Hoogste barometerstand 772.2 teLahague. Laagste barometerstand 756.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken tot N. Oostelijken wind half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. Groote propaganda-vergailering. De groote propaganda-vergadering van wege de drie samenwerkende christelijke partijen te houden, werd gisteravond gehouden in de Bonds- gehoorzaal, waar zich, mèt tal van bestuurs- en andere leden der kiesvereenigingen, ook vele andere belangstellenden deden zien, zoodat de zaal over het geheel goed bezet was. De heer H. van der Drift, voorzitter der anti revolutionaire kiesvereeniging uNederland en Oranje", de vergadering leidend, wilde vqor alle dingen deze bijeenkomst wijden door het gebed en ging daarin voor. Daarna riep voorz. een har telijk welkom toe aan allen die door strooibiljet en bij advertentie in deze vergadering werd bij een gebracht. Met enkele woorden zette voorz. daarna het doel van deze bijeenkomst uiteen en kondigde hij de sprekers aan die voor dezen avond waren aangekondigd. Daarna kreeg het eerst het woord de candidaat der verbonden Christelijke partijen, de heer rn r. J. C. von Br ie 1 Sass e die onder applaus den katheder besteeg. Door de betrokken vereenigingen daartoe uitge noodigd, had spr. van ganscher harte gevolg ge geven aan de uitnoodiging om hier heden-avond een enkel woord te spreken, omdat men onder vrienden zoo gemakkelijk zegt wat er op 't hart ligtspr. achtte deze bijeenkomsten van geest verwanten beter dan de openbare vergaderingen, welke men bij ervaring wist eerder schade dan nut voor.het beoogde doel opleverden. Opmerkend dat 't morgen een dag zou zijn, waarop 't zou spannen, niet zoozeer in Schiedam als in de provincie Zuid-Holland, ging spr. de geschiedenis der Staten-verkiezingen na en toonde hij aan de klimmende belangstelling die zij onder leiding van mannen, als dr. Scheepman en dr. Kuyper, opwekten tot 't eindelijk zoover gebracht werd dat eene rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid-Holland werd bereikt. Spr. toonde de groote beteekenis der Prov. Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer aan en wees er vooral op, dat het belang der Staten-verkiezingen haast nog boven die der Tweede Kamer gaat, omdat de Eerste Kamer, heeft zij eenmaal een regeerings- vijandige meerderheid, zoo moeilijk is om te zetten. Spr. stelde ook vooral in 't licht het gewicht dat de Staten van Zuid-Holland met hun tiental leden voor de Eerste Kamer, voor de samenstel ling van dat politiek lichaam in de schaal leggen en herdacht in dat verband hoe onder Gods zegen, allengs de Schiedamsche deputatie in onze Staten, alleen uit geestverwanten der onderscheidene christelijke partijen was samengesteld. Allen opwekkend er naar te streven dien toe stand in ons district voor de eerstvolgende jaren te doen bestendigen, wijdde spr. in den breede uit over de coalitie spr. de pogingen aangewend om in die oude behoefde coalitie een torn of scheur te brengen maar zij blijkt te samen ge voegd door zoo hecht cement, dat de stormram harer tegenstanders dat niet vermag te brengen. Tegenover die geweldige coalitiekracht stelde spr. de machteloosheid der liberale partij in ons district, die, stervensmoede, zelfs met geen candidaat kon of durfde uitkomen en daardoor al van heel wei nig politiek leven blijk gaf. Nog in 't bijzonder besprak cand. de pogingen die nog in den laatsten tijd zijn aangewend dooi de exploitatie van de Lehman-historie en de Troelstra-enquête om de coalitiekracht te breken en toonde aan hoe de roode stormloop op dr. Kuyper vooral zijn oorspiong vindt in hetgeen de leiddr van het vorige christelijke ministerie vooral in de dagen der ^misdadige woelingen" heeft gedaan om het gezag tegenover da revolutie hoog te houden, daarbij aantoonend, dat zoowel mr. Heemskerk als dr. Kuyper door goede sociale wetten trachten de beginselen voorop te zetten die in de partijen der rechterzijde leven. Voora' ook nog allen opwekkend zich te spiegelen aan het droevig tooneel in het ongelukkige Frankrijk en wijzend op het verblijdend schouwspel in het katholieke België, verklaarde spr., eindigend, te genover de leuze der tegenstanders, die coalitie en kabinet bestrijden, te stellen de leuzevoor de Coalitie 1 voor het Kabinet De voorzitter, de heer Van der Drift, hem hartelijk dank brengend voor het gesprokene, uit ook de beste wenschen voort da voortdurende samenwerking der coalitie en riep daarna een hartelijke welkom aan de inmiddels ter verga dering gekomen tweeden spreker, den heer C. D. W e s s e 1 i n g. die, mede onder toejuiching, den katheder innam. Spr. verzekerde aanvankelijk dat hij, veel voor verkiezingspropaganda reizend, zich nog nooit zoo onlekker had gevoeld als dezen keer, want hij beweegt zich als een pelgrim in een zwaar boete kleed 't is toch niet onbekend dat hij een zeer ernstige zonde heeft bedreven tegen de coalitie, daar hij de arme zondaar is geweest, die vergeten heeft zijn eigen candidatenlijst op tijd in te leve ren. Toch is hij niet de eenige domkop geweest want in den Helder kwam een sociaal-democraat met zijn lijst op het stadhuis en ging er weer mee heen zonder ze in te leveren. In het gebeurde ligt echter een ernstige les. Men heeft in het feit van zijn verzuim een opzet van kwaden trouw willen zien er wordt beweerd dat hij quasi vergeten heeft zijn lijst in te leveren, omdat hij verlegen zat met de pas verschenen Borromeus-encycliek. Deze encycliek moet nu weer dienst doen om de tweespalt in de coalitie te drijven. Maar 't zal niet gelukken, wij Ka tholieken en Protestanten, hebben onze geschil punten nooit weggedoezeldmaar onze samen werking is alleen gegrond in de vereeniging van gemeenschappelijke beginselen omtrent de wetge ving en het bestuur van ons land. De haat tegen de Christelijke partijen is het eenige propagandemiddel aan de zijde der vrij zinnige partijen dr. Kuyper en enquête was niets ander dan een politiek relletje, waarin Van Doorn De Beaufort enz, al die deftige mannen, liepen achter de roode banier. Een wig te drijven in de christelijke coalitie was het eenige doel. Spr. gaf in dit verband markante feiten uit het Kuy. per-debat, de verschillende vermakelijke tegen strijdigheden, waaraan de heeren zich schuldig maakten, om hun politiek drijven te verschuilen. Spr. toonde in dit verband aan hoe het »Vader- land" een aparte rubriek heeft heeft, adviezen aan de coalitie, en hoe ook de vgroene Amsterdammer" tracht door woord en beeld die coalitie omver te werpen, die echter op een stevig voetstuk bevestigd blijkt. De coalitie is hechter dan ooit en de heeren dor linkerzijde zijn in alle stilte maar blij, dat de coalitie nog zoo sterk iswant zij zouden thans met eene overwinning leelijk verlegen zitten. Toch moeten wij niet, ons latend verleiden door het vertoon van schijn-stilte in het kamp van den vijand, den strijd met minder ernst voeren. Want de uitslag dezer verkiezingen is van groote betee kenis voor het politieke leven in het algemeen De Provinciale Staten-verkiezingen van 1901 waren een bewijs van vertrouwen in het Kabinet—Kuy perde Staten-verkiezingen van 1904 waren als 't ware de doodsaankondiging van het KabinetDe_ Meester. De liberalen zouden ook nu weder gaarne zien, dat de uitslag van deze verkiezing een soort van motie van wantrouwen zou worden jegens on3 Christelijk ministerie Maar wij willen door deze verkiezingen een motie van vertrouwen uitspreken in dit Christelijk Kabinet. Dit ministerieHeems kerk is dat vertrouwen volkomen waard. Een ministerie van bijzonder knappe mannen, waarbij telkens de helaas uitvallende door minstens even goede krachten werden vervangen, zooals zelfs de liberalen erkennen Spr. herinnert in dit verband aan de vele goede wetten die dit ministerie heeft voorbereid en aan de orde gesteld, wijst vooral op de laatst aangenomen onderwijswetten en op de zedelijkheidswetten van mr. Nelissen, die 't den dank der natie zullen doen verdienen, ook al had 't anders niets gedaan (applaus) In den loop zijner rede vlocht spr. ook een warme aanbeveling van den gestelden candidaat, dien hij, in diens geest handelend, minder om zijn persoon dan om het beginsel dat hij draagt, aan beveelt. Men verwijt aan de Christelijke partijen, dat zij voeren een politiek van »haal meer" doelend op de verdeeling van postjes en benoemingen, maar de vrijzinnige partijen voeren een politiek van »hnal neer"zij halen neer al onze groote mannen en zij doen dit vooral in deze bewogen dagen. Na het krachtig applaus vertolkte voorz. Van der Drift den spreker den dank der vergadering gaarne was hij geneigd den boeteling te vergeven hij hoopte dat nog eens zijn candidatenlijst zou worden ingediend en hij zou blijken te zijn gekozen. Daarna gaf voorz. nog het woord aan den heer F. J. Du n, die, wijzend op hetgeen de beide vorige sprekers reeds hadden betoogd, zich afvroeg Wat zal ik schoolmeester, die liefhebbert in de politiek, nu nog zeggen. Over de politiek kon hij inderdaad niet veel zeggenalleen wilde hij in herinnering brengen, dat 25 jaar geleden een nieuwe grond wet en als gevolg een nieuwe kieswet werd inge voerd en dat toen reeds de guitige Hafmans, voorziende dat de liberalen er onder zouden geraken, zich uitliet ongeveer op deze wijze als dat gebeurt wil ik er (in de Kamer) allemachtig graag bij wezen. Wat Hafmans voorzag, is ge beurd. Zelfs in het district Schiedam, is de liberale partij er zoo diep onder geraakt, dat zij niet eens meer den moed heeft met een candi daat voor den dag te komen. Als de verscheiden liberalen van eenige tientallen jaren geleden dat hoorden, zouden zij zich omkeeren in hun graf. Als spr. dat verblijdend feit constateert, dan moet hij erkennen, dat dit verkregen is door de Christel ij ke actie in Schiedam in deze ver gadering van geestverwanten, die 'tin hoofdzaak eens is. Maar dan wil hij vooral dat woord Christel ij ke onderstrepen. Daarvan den oor sprong nagaand, leest spr. in de Handelingen der Apostelen, 11 hst.: 'tls geschied dat zij t eerst in Antiochië Christenen genoemd zijn. t Was circa 10 jaren na den dood en de opstan ding van den Heiland, dat vele leerlingen, nadat Stefanus gesteenigd was, Jeruzalem verlieten en zich naar Antiochië begaven. Hier kregen zij 't eerst den naam van Christenen. Spr. zette de beteekenis van dien naam uiteen, zooals hij dooi de apostelen Petrus, Paulus en Joannès en hun leeiling den H. Bisschop Ignatius zelfs voor de heidensche vorsten werd hoog gehouden: wat ooi spi onkelijk een scheldnaam vermoedelijk was, werd een eerenaam. Spr. zette verder uiteen hoe er na dien heel wat gebeurd is, er tal van ver schilpunten onder de Christenen zijn gekomen maar het symbool van het christendom is toch geblevengeloof, hoopen liefde, vraarvan immers de liefde immer blijft. Die liefde, zoo betoogde spr. verder, moeten wij betoonen zelfs tegenover de sociaal-democraten, hoe moeilijk ons dat dikwijls valt; spr. toetste hier hun uitlatingen ter gelegen heid van de Julianafeesten, aan hetgeen hij zelf met tal van andere Christelijke onderwijzers door H. M. de Koningin tot de aanschouwing van prinses Juliana in den tuin van het Loo toege laten, had ondervonden, hoe toen een traan drup pelde zelfs langs de wangen van vele oude sriorre- baarden. In dit verband zette spr. uiteen, dat wij langs den weg der liefde de coalitie moeten in stand houden. Zeker er zijn en blijven verschilpunten maar ook de liefde blijft ook. Spr. wilde daar een sprekend bewijs van aanhalen. Hij heeft een zoon die zeevarende isdie kwam onlangs in Genua en bezocht op een Zondag-middag dat hy met andere makkers ging passagieren, het be roemde Campo Santo, de prachtige Genueesche begraafplaats der dooden. Hoewel er nu jaarlijks 5900 Nederlandsche zeelieden de haven van Genua bezoeken, wordt er voor hun godsdienstig en zedelijk welzijn niets gedaan. Maar toen zij daar met hun twintig rondgingen, voegde zich weldra een pastoor bij hen en sprak hun in de wereld taal, het Engelsch, toehij verklaarde hun de monumenten en toen hij ze in de groote kerkhof^ kapel had geleid, voegde hij hun toewe zijn nu toch in de kerk, laten wij met elkaar bidden, en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2