Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gedeelte niet eens terugontvangen werd Naar ons oordeel zal het derhalve een moeilijke zaak zijn om met behulp van de bekomen inlichtingen een juist en volledig overzicht van den toestand der werkloosheid in de verschillende takken van be drijf vast te stellen. (Rott.) De Krupp-commissie. De „Avp." meldt, dat de Krupp-oommissie met haar arbeid is gereedgekomen. Aan het verslag zijn g'een afzonderlijke nota's toegevoegd, zoodat er, volgens het blad, alle grond is om te ver wachten, dat de conclusies niet ten voordeel© zijn van de firma Krupp. De verkiezing te Helmond. 'Door het uitvoerend bestuur der R.-K. kies- vereenignig van het district Helmond is aan de afdeelingen der Katholieke kiosvereeniging „Hel mond", een circulaire gericht, waarop vermeld staan, in alphabetische volgorde, de namen van personen, die zich als candidaat naar den open- gekomen Tweede Kamerzetel hebben aangemeld. De hamen zijd: H. C. A. de Block, majoor- van het Ned. leger, Arnhem. 'Alh. Fleskens, burgemeester, Geldrop. Dr. J. C. J. van der Hagen, inspecteur van de Volksgezondheid, 's-Hertogembosch. J. C. E. Slotemaker, directeur der dir. be lastingen, Amsterdam. Mr. Is. Swane, advocaat, 's-Hertogenbosch. Dr. P. M. J. M. E. Woltering, 'hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, 's-Hertogenbosch. Minister Kolkman. De minister van Financiën, tor. Kolkman, kwam gisteravond te 's-Gravenhage terug van een kort veirblijf in. het buitenland. Onderscheidingen. Door de Fransche regeering zijn benoemd tot officier d'académie: de heer Miellet, directeur van den Franscben bazar te Rotterdam', de heer J. Ta- vera, vePtegjenwoordiger van de Fransche kabel- telegraafmaalsohappij in Suriname en mejuffrouw Demise Bolomfey, onderwijzeres te Breda. Het geval van Heeckeren van Keil. NaaP ide Haagsche correspondent van de „Mid delburger Crt." verneemt, is de vrede tusschen dn'. Kuyper en banorn van Heeckeren van Keil weder hersteld. Zelfs is, volgens genoemden cor respondent, Gr. Kuytpter, die in Januari eh Februari LI. altesbehaltve oVer den gewezen gezant te spre ken was, de ijverigste propagandist geweest voor de herkiezi ng van den heer Van Heeckeren voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Het intern. Uitgevers-Congres. De zevende zitting van dit congres zal ge houden worden te Amsterdam, van 1822 Juli. De regelingcommissie deelt mede, dat in het eere-comité hebben zitting genomen de Ministers van Binnenlandsche en van Buitenlandsche Zaken en die van Landbouw, Nijverheid en Handel, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burgemeesters van Amsterdam en van Rotterdam. Nederlandsch-Belgische Commissie. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: De Nederlandsch-Belgische commissie, die op 27, 28 en 29 Juni in België vergadert, zal, naar men mij mededeelt, in ons land nmet buitenge- gewonen luister" ontvangen worden. Niet alleen de staats-minister Beernaert, het comité der wereldtentoonstelling en de stad Brussel, ook het gemeentebestuur van Antwerpen achten zich ver eerd de heeren leden der commissie te gast te hebben. Op 29 Juni zal op het Antwerpsch stadhuis een dejeuner plaats hebben, aangeboden door de stad Antwerpen aan de leden der Nederlandsch- Belgische commissie. (N. R. Ct.) Provinciale Statenverkiezingen. De Herstemming. Rotterdam I. In de gisterenavond ge houden ledenvergadering der liberale kiesvereeni ging Rotterdam, district I, is besloten kiezers in district I te adviseersn bij de herstemming steun te verleenen aan de sociaal-democratische candi dates de heeren Spiekman en Heykoop. Dordrecht. In de gisteravond gehouden ledenvergadering der Vrijzinnig-Democratische vereeniging is met algemeene stemmen besloten bij de a.s. herstemmingen voor de Provinciale Staten de beide liberale candidaten te steunen. S. D. A. P. Voor de laatste vacature in het partijbestuur moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. M. Mendels en dr. J. van Leeuwen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 21 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Horta. Laagste barometerstand 755.1 te Malinhaed. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige zuidelijke tot zuid-westelijke wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk plaatselijke onweersbuien, zelfde temperatuur. Naar de Brusselsche Tentoonstelling. Door de H. IJ. S. M. zullen van 2 Juli tot en met 3 September speciale retóurkaarten naar Brussel woi'den uitgegeven. De trein, waarvoor deze kaarten geldig zijn, vertrekt iederen Zaterdag om 8 uur v.m. uit Schiedam. Vertrek uit Brussel Zondagsavonds om 7.20; aankomst te Schiedam 11.17 n.m. De kaarten zijn tot een beperkt aantal ver krijgbaar tot Vrijdagsmiddag 4 uur. De prijs der speciale retóurkaarten bedraagt voor Schiedam: 2e klas f5.25 en 3e klas f3.15. Jubilé-F. Meerhof. Onder vele blijken van belangstelling herdacht F. Meerhof, gistbaas bij den heer M. Kranen, alhier, eergisteren den dag waarop hij gedurende 25 jaren bij zijn patroon was werkzaam geweest. Ter feestelijke herdenking van dit feit waren door den heer Kranen al de bazen en meester knechts bij hem in dienst, uitgenoodigd in het pakhuis samen te komen. In dit versierde lokaal verscheen toen de jubilaris met zijn vrouw en kinderen, terwijl ook zijn 82-jarige vader nog was medegekomen Een keurige koffietafel was daar nedergezet. Nadat de jubibeerende gistbaas op hartelijke wijze door den patroon was gelukge- wenscht, bood hij hem in een enveloppe het over tuigend bewijs dat zijne langdurige trouwe dien sten zeer op prijs werden gesteld. Nog werden den jubilaris geschenken aangebo den door het personeel van kantoor, branderij en gistpakkerij, welke in welgemeenden dank werden aanvaard.; De dag van dit zilver' jubilé werd aldus voor Meerhof tot een waren feestdag gemaakt. Verdronken. Gister-avond omstreeks 7'/j uur is in de Bui tenhaven de 16-jarige Dirk Pronk, wonende Dirk Hoogenraadstraat te Scheveningen, die aan het spelenvaren was, in het water gevallen en jam merlijk verdronken- De jongen behoorde tot de bemanning van den logger Sch. 395 »Hubertha", schipper J. A. Roeleveld, die heden naar zee zou gaan. Het lijk is heden-morgen om 5 uur meteen mo torboot naar Scheveningen vervoerd. Goedkoope trein. Blijkens achterstaande advertentie begint weer de H.IJ.S.M. hare goedkoope treinen te doen loopen. Vrijdag 8 Juli vertrekt een goedkoope trein 2e en 3e klasse o.a. van hier naar Velsen, Beverwijk, Alkmaar en Den Helder en terug. Gisteravond om 7 uur is de 35- jarige Jan Zonneveld, wonende aan de Groene- laan, in het gistpakhuis van den heer A. Dirk zwager, aan de Schie, met zijn rechterarm tus schen de drijfriem en de gistpers beklemd geraakt, doordat zijn hand door den drijfriem werd ge grepen. Hij bekwam ernstige inwendige kneuzingen, die door dr. Endtz ter plaatse werden verzorgd. Later is hij naar het Ziekenhuis gegaan, waar een nieuw verband werd gelegd. De 9-jarigeNelly de Koning, wo- nende Hoofdstraat, is gistermiddag tusschen een paal en de Koemarktbrug beklemd geraakt. Aanvankelijk dacht men, dat het ongeval weinig te beduiden had, doch in de Lange Kerkstraat zakte het meisje in elkaar. Zij werd daar hij een bewoner binnengedragen, waarna dr. Janssen werd ontboden. Na door hem verbonden te zijn, kon zij met de tram naar huis wor den gebracht. H e d e n-n acht zijn door d'erijks- veldwacht in de Nieuwe haven vier Woudrichem- sche stroopers, die in de Nieuwe haven met de zegen vischten, aangehouden. Tegen het viertal, dat hier herhaaldelijk kwam stroopen, is proces-verbaal opgemaakt. Door de politie i s p r o c e s v e r b a a 1 opgemaakt tegen den 18-jarigen H. H., wonende te Delftshaven, die gister in de Overschiesche straat een man, die een waschmand op zijn schouders droeg, had mishandeld, omdat deze hem een standje gaf, toen door zijn toedoen de waschmand van zijn schouders op straat was gevallen. UIT ROTTERDAM. Gister-avond is in de Maas- voor den mond der Rijnhaven opgehaald, het lijk van den ma chinist P. van L., die de vorige week bij het omslaan van het sleepbootje »Tabé" van de firma P. Smit Jr., ter zelfder plaatse verdronk. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats overge bracht. HIT MAASSLUIS. Omstreeks 7 uur gister-avond viel te Maas sluis een jongetje van 5 jaar van den spoorweg wachter S. in den Boonervliet nabij 't station. Een reiziger, die in den trein zat, die juist over de spoorbrug reed, en het kindje zag drijven, trok aan de noodrem, sprong uit den trein en van de brug in den vliet, waaruit hy den jongen levend wist te redden. Met een nat pak ging de kloeke redder weder in den trein om zijne reis naar Rotterdam te vervolgen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 22 Juni. 2- 4 u. Stedelijk Museum (Doeleplein). Rotterdam. Dagelijks 10^—12|, 2^5£, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 21 Juni. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Woensdag 22 Juni. 8 u. Park. Concert Stafmu- ziek Kon. Scherpschutters. Een krankzinnige ontvlucht. Men meldt uit 's-Gravenhage, d.'d. 21 Juni: 'Een bejaard ingezetene, die in zijn woning aan de Laan van Meeadervoort wegens storing zijner geestvermogens wordt verpleegd, wist gis teren onbemerkt zijn huis te verlaten en kwam aan het commissariaat aan do Archimedesstraat vertellen, dat hij vergiftigd was door een "krank zinnigen arts en een verpleger. Op zijn verzoek belde de inspecteur van dienst, die uit de ver warde zinnen van den man begreep te deen te hlebhen toet iemand, die niet wel hij 't hoofd was, diens geneesheer, dr. S., op. Inmiddels vluchtte de nüm het politiebureau weer uit, langs Regentesselaan en Stepbenson- straat, waar 'hij werd gegrepen en, dm onge lukken te voorkomen, weer teruggebracht naar het bureau. Daar was inmiddels dr. S. versche nen, die zijn patiënt trachtte te bedaren en hem door twee verplegers por auto weer naar huis liet brengen. De ongelukkige was echter 'hoe lan ger hoe meer opgewonden geraakt en Wel in die mate, dat dr. S. aan het commissariaat liet vfagen, het dwangbuis af te staan, daar1 hij vreesde, dat men den man niet langer zou kunnen houden en hij ongelukken voorzag. Die vrees bleek niet ongegrond, daar- 'de man een flesch stuksloeg op het hoofd van dr. S., die daardoor bloedend wend verwond. Ten slotte slaagde men er in, zich Van den zihnelooze meester te maken en heto buiten staat te Stellen, erger ongelukken te veroorzaken. G e v a a r 1 ij k e markt artikelen. Door de politie te 's-Gravenhage zijn gisteren bij een 'markt kramer Op de Groot© Markt aldaar, idie een groote hoeveelheid flesschen, potten, enz., 'inhoudende onderscheidene apothekers- en drogistenwarrcti er 'moet zich zelfs arsenicum onder bevonden hebben ten verkoop had uitgestald, Verschil lende van deze waren in beslag genomen, om door deskundigen te doen nagaan, in boeverie de verkoop van deze artikelen behoort te wor den tegengegaan in 't belang der Volksgezond heid. 10 4-jarige. Te Haarlem is in den ouücrüom van 104 jaar overleden mevrouw de wed. Wi J. VermasenVan der Tuuk. Uit het raam gevallen. In de Camper straat te Amlstegdam is gisterenmiddag hef 21/2-ja rig kindje der familie R uit het raam der derde verdieping gevallen. Zwaar geWond wertdj hét naar het O. L. V. gasthuis gevoerd. De toestand is hoogst ernstig. Ernstige mishandeling. Te Noord Scharwoude is Zondag een zekere L., toen hij van de kermis van h'ct Zoogenaamde Verlaat te rugkeerde, door enkele personen aangevallen, die hem zulke ernstige messtéken hebbe'n toegebracht, dat men het ergste vreest. De politie doet ijverig onderzoek naar de nog niet bekende daders. Speelhuis te Valkenburg1. De „L. K." Verneémt, dat te Valkenburg weer etene spéel'club zal Worden geïnstalleerd (jeu do barracq). Het huis, waarin de club zich' over enkele dagen denkt te vestigen, is gelegen op den hoek van de Oranje- eh de Wilh'elminalaan. Als vertegenwoor digers der club treden op "de heeren Huisman en Mok uit Amsterdam. Bols ward als Hanze-stad. Men sch rijt t uit Bolswaid aan de „L. Crt.": Do „Gysbert Japicxfeesten", twee jaar geleden hier gehouden, zullen zeker bij. velen nog veirsch in 't geheugen ligg'en en men' zal zich herinneren, welk een massa volks toen naar Bels ward stroom de. Men heeft thans plan, een nieuw feeist op touw te zetten. Men wil nl. in den loop' van dien zomer een Mstorischen optocht organisecren, voorstel lende: „de Bevestiging van Bolsward' als Hanze stad door Karei V." Zoo mogelijk wordt aan dezen ommegang een historisch feest verboden. Ton einde een en ander zoo algemeen mogelijk te maken, wordt ieders medewerking ten zeerste gewa&rdeend. Zooals men weten zal, had Bols waid zijn opkomst en vroegtydigen bloei te danken aan zijne ligging aan de Middelzee, die zich langs Nijland, Scharnegoutum, Bozum, Rauwerd, Wir- dum, Leeuwarden, Beetgum, Berlikum en Min- nertsga uitstrekte, om dan tusschen Ameland pn Terschelling in zee uit te monden. „Om haar fleuir en neringhe", zoo lezen wij, „is zij onder de Anze-steden gheimmatriculeerd onder de Key. ser Ëigismundo in 't ja er 1423"(. En toen ëene eeuw later hare rechten door sommigen betwist wer den, hebben de „Amptluden, Burgemcisterenn, Scbeffenen und Rade van de onderscheiden ste den in Denemarken, Noorwegen, Zweden, Lijf landt en Pruisen, 'in 1549 te Keulen vergaderd, dieize bij vernieuwing gecertificeerd." Dkt feit wmsoht men te herdenken. Een kranig stukje. De Engelsche cou ranten maken met waardeering en uitvoerig ge wag van een kranige redding van eenige Engel sche dames, door den wachtmeester Ie klasse van het 3e regiment huzaren A. Van der Zijden, in garnizoen te 's-Gravenhage, die door familie omstandigheden in Engeland met verlof vertoefde. De »N. Ct." ontleent daaraan Zondag 12 Juni had bij Hampton-Court op de Theems een botsing plaats tusschen een electrisch pleizierjacht en een skiff, waarbij de laat.de overvaren werd en de inzittenden, een heer en dame met twee dochters en een zoon, te water geraakten. De jonge man zonk onmiddelijk naar de diepte, terwijl de andere drenkelingen zich in doodsangst wisten vast te grijpen aan het hekwerk bij de schroef van de electrische boot, die oogenblikke- lijk stopte. Spoedig zouden ze echter eveneens gezonken zijn als niet onze landgenoot, wacht meester v. d. Zijden, die zich aan boord van het pleiziervaartuig bevond, in de sterk gezwollen en snel stroomende rivier was gesprongen om al zwemmende de meest uitgeputte drenkelingen te ondersteunen. Met behulp van de bemanningen eenige passigiers werden de op deze wijze geredden aan boord ge bracht, waarna ze naar een dichtby liggende huisboot werden vervoerd, waar ze een liefderijke verpleging vonden. De jonge man werd ondanks herhaaldelijk dreggen niet meer gevonden. Het 3e regiment kan trotsch zijn op zoo'n kra nig onderofficier, die in den vreemde zulk een blijk gaf van moed en beradenheid. Brik met v y f personen te water. Zon dagavond omstreeks kwart voor zes, reed, naar de „Zw. Ct." meldt, te Zwolle, de heer P. van Loo met zijn echtgenoote, zijn 17-jarigen oudsten en zijn 8-jarigen jongsten zoon, in een mét één paard bespannen brik over den Pannekoeken dijk. Juist was men een daar liggend lichters chip voor bij, toen plotseling het inspan van den wagen losraakte, 't Paard ging er van 'door. "t Rijtuig draaide maar den waterkant en reed juist tus schen 't lichterschip en den steiger, de gracht in. Na een korte onderdompeling kwamen de alc 11 dadelijk boven water*. Mevrouw VarCLoo en de oudste zoon hadden zich aan de kap van de brik vastgeklampt en wisten zich daarop te houden. De heer Van Loo kreeg vasten grond onder de voeten; 't achtjarig knaapje vér- keelde 't meest "in gevaar, "maar den vader, gelukte het, hem uit de diepte te halen, waarna het kind, met hulp van eenige omstanders, op 't droge weid gebracht. Behalve de in 't rijtuig zit temden, geraakte ook nog de hear L. Wientbolt, bleeker, die toet zijn familie op den Pannekoekendïjk wan delde, te water. Itij moest, wilde hy niet door de brik overreden worden, uitwijken, en Be etemige weg, die hem daarvoor openstond, was die naar hel water, waar hij. dan ook in sprong. Van alle kanten kwam nu hulp opdagen en in weinige oogenblikken slaagde eenige goede zwemmers er in, de drenkelingen op het droge to brengen. Dplichterij. Het ,,Hbl. V. Arntw." schrijft: (Voor 7.50 gulden kan men deelnémem in een setóe van Antwerpsche loten, zoo lokken de aan kondigingen van een Amsterdamsch „effecten- en wisselkantoor." Een onzer lezers is er in gevlo gen. Hij heeft de 7.50 gulden gestuurd en ontving de kennisgeving, dat hij deelnam' in dé kans dér volgende 50 nummers A ntwerpscbe loten. Onze man tuuide yverig naar de prijzen dér Antwerp sche loten. Van zijn nummers was er echter geen enkele bij. Hij spreekt er 'eten deskundige over ien eh blijkt, dat Ge hém gezomdén nummers... niet (bestaan. Tér waarschuwing van anderen wil de gefopte dit nieuwe soort van oplichterij1 nu gepubliceerd hebben, waarmee fiij een prijzens waardig werk doet. Men zij gewaarschuwd'. De zelfde firma werkt ook mei Congo en met alle andere soorten van loten. De (bladen, dié bedoelde aankondigingen plaat sten, zijn by dezen ook gewaarschuwd. H u w e 1 y k op zee. De Engelsche bladen vertellen van een romantisch huwelyk. Een graaf Lewenhaupt, luitenant in het Zweedsohe leger, wou te Edenburg trouwen met een juffr. Weiss, een Duitsche. Daar hoorde hy, dat hy eerst drie weken in de stad moest wonen, maar- zijn verlof zou vódr dien om zyn. Dus moest er wat op verzonnen worden. Een advocaat wist een uitweg. Hy kon dadelyk trouwen buiten Engelands territoriale wateren. Er werd een sleepboot gehuurd en in de Forth-baai, drie myl uit de kust, sloot een Schotsch predikant het huwelijk. Eenbelangrijkeuitvinding. Aangaande de reeds vermelde uitvinding van de ingenieurs Heeley en Roberts, wordt nader geméld Twee Australische ingenieurs, Heeley en Ro berts, die op het oogenblik te Dagenham Doek, Essex, wonen, hebben merkwaardige uitvindingen gedaan met betrekking tot het besturen van lucht schepen, booten en torpedo's door middel van eloctrische golven, zonder draadverbinding. De meeet resui taalrijke van de getoonde proe ven, zoo vinden wij in de „Daily News", uitge voerd op het Dagen ham meer, moeten die met een motor-barkas geweest zyn. Staande naast een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2