Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. ontwerpen tot naturalisatie van F. J. Knocke en zes anderenen tot wijziging der wet van 11 Juni 1910. Van het Loo. Drie escadrons van het 1ste reg. huzaren te Ede hebben gisterenmorgen half elf op het Loo gedefdeerd voor H. M. de Koningin, die in een a la Daumont bespannen rijtuig aan den ingang van het bassecour met Prinses Juliana had plaats genomen. Het Prinsesje wuifde met een zakdoek. Het voorbijtrekken duurde geruimen tijd 't was een mooi schouwspel, dat door een talrijk publiek werd gadegeslagen. De Koningin reed vervolgens naar het park waar Zij de escadrons inspecteerde. De manschappen werden onthaald en verlieten te 12 uur het Loo. De troepen stonden onder bevel van majoor baron Boecop, met wien II. M. de Koningin zich vóór het bassecour onderhield. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans tot hervatting van hare werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 28 Juni, 's avonds half negen. De Prov. Statenverkiezingen. Bij de herstemming, gister in de Provincie Overijsel gehouden, werd te Enschedé een katho liek gekozen in plaats van den aftr. liberaal. De liberalen hebben te Enschede bovendien twee zetels aan de sociaal-democraten moeten afstaan. Te Zwolle zijn de liberalen herkozen met hulp van de socialisten, die hun eigen candidaat in den steek lieten, om de liberalen te redden. Immers bij de stemming verkreeg de socialist 421 en bij de herstemming slecht 256 stemmen. In het geheel werden in deze periodieke ver kiezingen gekozen6 Katholieken, 5 anti-revolu tionairen, 8 liberalen, 2 Christelijk-Historischen en 2 sociaal-democraten. De nieuwe Staten zijn als volgt samengesteld: 10 Katholieken, 12 anti-revolutionairen, 13 libe ralen, 5 Christelijke-Historischen, 3 vrijzinnig-de mocraten en 4 sociaal-democraten. Alzoo 27 r e c h t s en 20 links. Mgr. Gualtieri. Onze Haagsche correspondent schrijft: Mede door de aanhangige interpellatie in de Tweede Kamer over de Borromaeus-Encycliek, valt nu aandacht op den onlangs hier geaccrediteerden zaakgelastigde van H. Stoel, Mgr. Gualitieri, die sinds zijn opgetreden alhier rustig en bescheiden de bekende woning aan het Bezuidenhout bewoont Ik heb onlangs de eer gehad met Mgr. Gual tieri kennis te mogen maken. Zijn uiterlijk ver schilt veel van dat van zijn voorganger Mgr- Giovannini. Was deze laatste bepaald lang en slank van postuur, Mgr. Gualtieri bereikt de mid delbare lengte nog niet. Zijn uiterlijk maakt den indruk van grooten eenvoud en beminnelijkheid hoewel zijn overigens zachte oogopslag scherpzin nigheid verraadt. Monseigneur spreekt, ondanks zijn lang verblijf in Brussel, niet al te goed Fransch, terwijl zijn zeer zacht, ja, lispelend geluid het converseeren niet gemakkelijker maakt. Mgr., die ook het Duitsch en Engelsch machtig is, beklaagt er zich over, dat bijna niemand in zijne omgeving Italiaansch spreekt. Hij tracht enkele woorden Hollandsch te spre ken, maar ik behoef u niet te vertellen, hoe dat den Italiaan afgaat. Monseigneur stelt overigens veel belang in het Hollandsche leven, hetgeenlo.a. blijken kan hieruit, dat hij zich onlangs bij een onderhoud, dat de president en de secretaris van het PI. Comité van de K. S. A. met Mgr. mochten hebben, door dezen uitvoerig liet inlichten over het doel en de wijze van werken van deze organisatie, Op zijn verzoek verschaften genoemden heeren Mgr. een lijst der voornaamste katholieke en protestantsche werken van liefdadigheid en sociale actie, waarbij de Fransche vertaling naast de Hollandsche namen werd geplaatst. Mgr. stond met groote welwillendheid een mooi portret in zittende houding af ter illustratie van het eerstdaags door het Haagsch Comité der K- S. A. uit te geven jaarboekje. (Tijd) Sociale wetgeving. De bijzondere commissie der Nederlandsche afdeeling van de Internationale Tentoonstelling te Brussel achtte het gewenscht, dat een korte beschrijving verkrijgbaar zou worden gesteld wor den van hetgeen in Nederland van staatswege is geschied voor de bescherming en de verzorging van den arbeider. De heer H. A. van IJsselsteyn, directeur-generaal van den arbeid, heeft daartoe een werkje saamgesteld, waarin een beknopt beeld wordt gegeven van hetgeen op dit gebied is tot stand gebracht. Het is bij de Flakkeesche boek en handelsdrukkerij te Middelharnis verschenen. Wijziging Drankwet. De regeering heeft een wetsontwerp tot wijzi ging van het artikel in de drankwet ingediend, dat de gevallen noemt, waarin vergunning wordt geweigerd (artikel 8, eerste lid). In plaats van de woorden wanneer de verzoe ker een openbaar ambt. bekleedt" zou worden gelezen nwanneer de verzoeker een betrekking in dienst van een publiekrechtelijk lichaam bekleedt of lid is van een college van burgemeester en wethouders of van Gedeputeerde Staten." De voorgestelde verandering wordt gemotiveerd door de moeilijkheden, die zich nu en dan voor deden bij de vaststelling, wie als ambtenaar moet worden beschouwd, wie niet, Afzonderlijk zijn nu ook de leden van B. en W. genoemd omdat dezen niet steeds worden begre-, pen onder het voorafgaande en de bedoeling het uit te sluiten toch ongetwijfeld bij den wetgever bestond, immers B. en W. zijn mede geroepen om de drankwet uit te voeren. De „Pluviose''. Reuter seint uit Calais Een Hollandsche delegatie legde Donderdag een krans neer op het graf van de slachtoffers van de »Pluviose". Zij was te laat gekomen om de begrafenisplech tigheid bij te wonen. Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren. Men schrijft ons Het opgewekt en uitvoerig jaarverslag van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren getuigt opnieuw van een bloeiend en vruchtbaar vereenigingsleven. Het ledental klom in 4909 van 3363 op 3422. Het getal onderafdeelingen ver meerderde met 2 en steeg op 34 met 1100 leden. De rekening wijst een batig slot aan van f 188.24). Ingesteld werd eene Commissie voor het leerlingwezen, waarin zitting namen de hee ren van Eggelen, secretaris Heusden, Elenbaas, burgemeester Krabbendijke, een Klein, secretaris Vrijenban. Opleidingscursussen voor gemeente administratie bestaan in verschillende afdeelingen en onder-afdeelingen. De vereeniging trad vooral wederom in het krijt voor de bezoldiging der ambtenaren ter secretarie, die in vele plaatsen nog volstrekt on voldoende is en menigmaal minder bedraagt dan het loon van arbeiders zonder de geringste vak kennis. Met dankbaarheid wordt gewaagd van de bereidverklaring van gedeputeerde staten van Zuid- Holland, Overijsel Zeeland, Groningen en Fries land om waar noodig hun invloed tot verbetering aan te wenden. De meest belangrijke werkzaamheid intusschen was ook nu weder de actie voor het verkrijgen eener rijkspensioenregeling voor de gemeente-amb tenaren en hunne weduwen en weezen. De hoop wordt uitgesproken, dat deze regeling zeer spoe dig haar beslag krijge. Minister Heemskerk noem de het bij de begrootingsberaadslagingen een schande, dat er in ons land nog ambtenaren zijn zonder pensioenaanspraken. Het dringend verlan gen naar de regeling is onder de gemeente-amb tenaren algemeen, want eiken dag als het ware vallen nieuwe slachtoffers. Andere belangrijke zaken, waarmede de veree niging zich inliet warenregeling rechtstoestand gemeente-ambtenaren, uitgaaf van studiewerken, bureau voor plaatsing van tijdelijke ambtenaren, museum voor gemeentebeheer, bondsbibliotheek jaarboekje, hulpfonds voor gemeente-ambtenaren afschaffing Zondagsvergaderingen, prijsvragen ge- meente-adminstratie, zekerheidstelling door ge meente-ambtenaren, bevolkingsadministratie. Ver scheidene andere, waaronder zeer belangrijke onderwerpen, zijn bij het bestuur in voorbereiding. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta. Laagste barometerstand 749.8 te Swinemünde. Verwachting tot den volgenden dag zwakke, tot matigen wind uit westelijke richtingen, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Prov. Statenverkiezing. De herstemming. Hedenavond zal aan ons bureau in de Boter- straat de uitslag der herstemming in de districten Dordrecht, Gorinchem, Leiden, Rot terdam I, III, en V en 'sGravenhage worden gepubliceerd. Voor een spoedige verzending der telegrammen zijn door ons uitgebreide maatregelen genomen. S. R. K. E. V. De Schiedamsche R. K. Esperantisten-Vereeni- ging »Ni laboru kaj esperu" hield Maandag-avond haar eerste jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris over de handelingen der vereeniging van de oprichting, 10 December 1909, tot 31 Mei 1910, einde van het vereenigingsjaar, bleek dat het ledental lang zaam maar zeker vooruitgaat. Een groot aantal exemplaren van het Maart-nummer van »Neder- landa Katoliko," Maanblad van den Ned. R. K. Esp. Bond, werden ter nadere bekendmaking van het doel van den Bond, aan de R. K. geestelijk heid, R. K. Vereenigingen enz. te dezer stede gezonden. Eveneens werden een 100-tal propa- ganda-biljetten verspreid. Onder leiding van den hoer P. Heilker werd een cursus in Esperanto gehouden, welke ook in den zomer wordt voort gezet De ijver der deelnemers en het gemak kelijk aanleeren der wereldhulptaal waarborgen het welslagen van den cursus. Verschillende stukken in Esperanto of de taal betreffende wer den door leden en begunstigers aan de Vereeni ging geschonken o.a.brochures, tijdschriften uit binnen- en buitenland, een circulaire van een Engelsch handelshuis, een catalogus van een groote fabriek van fotoartikelen in Duitschland, enz. Deze catalogus is een geschenk van eenige eerw. Broeders der St. Jozefsscholen, die in Esperanto en de Vereeniging veel belang stellen. Op de jaarvegadering werd voorloopig besloten tot het houden van een propaganda-bijeenkomst in het najaar. Ter behandeling op de jaarvergadering van den N. R. K. E. B 28 Aug. a.s te 's-Gravenhage te houden, zullen door de Schiedamsche afdeeling eenige voorstellen worden ingediend. Tot afge vaardigde voor deze vergadering werd benoemd de heer Fr. Marrevee. Het aftredende bestuur, bestaande uit de heeren Jac. Heeren, voorz., Frans Marrevee, sec., en Henri Groenendaal, penningm., werd herkozen. De Zweminrichting zal des W oen s- dags en Zaterdags voor geabonneerden entrée betalende vrouwen voortaan des middags tot 3 uur geopend zijn, terwijl gedurende den overigen tijd tot het sluitingsuur door mannen kosteloos van de inrichting kan worden gebruikt gemaakt. Geslaagd voor het le. gedeelte van het candidaatsexamen theologische faculteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdamde heer C. J. Goslinga, uit Schiedam. Giste r-m iddag is een koe die aan het belastingkantoor aan de "Westvest was vast gebonden, los gerukt en door de stad gehold. Het hollende dier werd eindelijk in de Zijlstraat in de distilleerderij van de firma Meeder gegrepen en aan den eigenaar, den slager Van de Water, aar den Dam, teruggegeven. Ongelukken werden niet veroorzaakt. Gister-avond is door een maaier in dienst van een boer alhier, aangifte gedaan, dat uit zijn portemonnaie in een jas, hangende op den zolder, een bedrag van f 1 was gestolen. Heden zijn de daders opgespoord: twee jongens die het misdrijf bekenden en verklaarden de cen ten te hebben versnoept. Gister-avond is de brugwachter Nieuwenburg van de Spoelingbrug door een trek hond onder een wagen gespannen, in een der bee- nen gebeten. De wonde, daardoor veroorzaakt, moest door een dokter behandeld worden. UIT ROTTERDAM. Door den Rotterdamschen gemeenteraad werd aan B. en W. toegestaan een crediet van f 1 532.181 49i/2, als voorloopig aandeel der ge meente in de kosten der rijkswerken tot verbete ring van den Waterweg naar zee, en een van f567000 voor het van den staat aangekochte gedeelte van Ruige plaat, de Werthous en. tus- schen Delftshaven en Schiedam. Besloten werd voorts het getal wethouders te brengen van vier op vijf. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 26 Juni 8 u. S. O. V. Harmonie-Orkest »St. Ambrosius" Concert. Rotterdam. Dagelijks 10)—12), 2)5), 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 24 Juni. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Zaterdag 25 Juni. 6y2 u. Alkemadeplein. Volks concert Stafmuziek Kon. Scherpschutters. Zondag 26 Juni 2i/2 u. Diergaarde Concert Staf muziek 4e Reg. Infanterie. Zondag 25 Juni 3 en 8 u. Officieren Soc. Park Concerten Stafmuziek Kon. Scherpschutters. Aan de Redactie van de Nieuwe Schied. Ct. alhier. Geachte Redactie In uw 3>In onze Vroedschap" van heden schrijft U dat het tegenstemmen van een viertal raads leden der rechterzijde tegen een medailleverlee- ning voor een tooneelwedstrijd wel niet om prin- cipieele bezwaren zal zijn geschied, omdat de hee ren von Briel Sasse en Klein royaal voorstemden en de a.-r. heer mr. Heemskerk bekend staat als een liefhebber van tooneeluitvoeriugen. Laat ik U zeggen dat ik heb tegengestemd, omdat ik meen, dat de overheid noch met geld noch met gunst betoon toonelspel mag bevorderen. Dit terrein ligt m. i. buiten de overheidsbemoeiing. Maar wat ik U eens wou vragen U schrijft dat het een erkend feit is dat Minister Heemskerk een liefhebber is van tooneelspel. Dat erkende feit is mij totaal onbekend en daarom zou ik gaarne weten waar u dat erkende feit vandaan hebt. De heer De Bruin heeft ook wel eens iets van dien aard gezegd in den Raad, maar deze geachte collega zal toch door u wel niet als een vertrouwbare bron over erkende feiten gehouden worden. Overigens wensch ik op te merken dat het hier niets ter zake doet of men persoonlijk voor of tegen het tooneel is, maar dat in kwesties als deze de doorslag geeft: »wat is de roeping der overheid Wanneer u nu kondt bewijzen maar dat kunt u beslist niet dat de heer mr. Heemskerk gedurende zijn jarenlang lidmaat schap van den Amsterdamschen raad ooit gestemd heeft voor het verleenen van geldelijken of zede lijken steun aan het tooneel, dan zou uw beroep op dezen bewindsman eenige kracht hebben. Nu u dit niet kunt want als goed anti-revolutio nair deed mr. Heemskerk zulks nöcit is uw beroep op hem gesteld al dat uw serkend feit" werkelijk waar is, wat ik zeer betwijfel van nul en geener waarde. Met dank voor de verleende plaatsruimte ver blijf ik, Hoogachtend Uwe dw. T. S. GOSLINGA. Schiedam, 23 Juni 1910. Volgaarne geven wij den geachten inzender de noodige plaatsruimte om zijn standpunt in deze aangelegenheid uiteen te zetten en als hij ons verzekert, dat hij tegengestemd heeft, somdat ik meen, dat de overheid noch met geld noch met gunstbetoon tooneelspel mag bevorderen," dan ne men wij daarvan goede nota. Immers, wij zeiden reeds, dat wij ook het persoonlijk gevoelen dier leden eerbiedigden. Wat onze uitdrukking betreft, 't een erkend feit is dat Minister Heemskerk een liefhebber is van tooneelspel, die berust waarlijk niet op het geen door het raadslid De Bruin onlangs in een der raadsvergaderingen gezegd is. In de Haagsche uitgaande wereld weet men zeer wel, dat minister Heemskerk van tooneelvoorstellingen houdt en die af en toe gaat bijwonen. Dat is natuurlijk heel iets anders dan te bewijzen dat de heer mr. Heems kerk gedurende zijn jarenlange lidmaatschap van den Amsterdamschen Raad ooit gestemd heeft voor her verleenen van geldelijken of zedelijken steun aan het tooneel. Wij kunnen't zeer goed begrijpen, dat iemand persoonlijk van tooneelvoorstellingen houdt en toch meent, dat zij op geenerlei wijze van overheidswege, moeten gesteund worden. Zoo zouden wij 't ook, beslist afkeuren, dat een gemeen teraad subsidie verleent voor schouwburgbouw of tooneelvoorstellingen, zooals o. a. te Amster dam en in den Haag pleegt te geschieden. Iets anders achten wij 't echter, dat een gemeentebe stuur met een klein bedrag de pogingen steunt van hen, die beslist in de goede richting het too neelspel willen bevorderenhet tooneel, goed opgevat, kan toch zeer zeker een leerzamen en verheffenden indruk uitoefenen. Waar wij dus beslist deden uitkomen, dat wij het persoonlijk gevoelen der betrokken raadsleden in dezen eerbiedigden, wilden wij slechts doen uitkomen, dat vier leden der christelijke partijen, tegen het verleenen der bedoelde medaille stem mend, daarmee geen algemeen beginselbesliste afkeer van tooneelvoorstellingen, toepasten. De afwijkende Stemming ook van de heeren mr. von Briel Sasse en Klein gaf ons recht ons in dezen zin te verklaren. Red. Ongelukken. Gistermorgen is het twee jarig zoontje van den landbouwer P. Verbeek in de Klei tusschen Katwijk aan den Rijn en Noord- wijk-Binnen, bij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Gisteren is het negenjarig zoontje van den gasstoker K. te Hellevoetsluis, die met een hooi wagen meereed, van het zitbankje gevallen, waarna hij overreden werd. Zyn toestand is hoogst be denkelijk. J. H., die te Waspik in volle vaart van zijn fiets viel, is eergisteren aan de gevolgen overleden. Hij is slechts 22 jaar oud. Te Maastricht is eergistermorgen een kind van 21/2 jaar, dat Dinsdag uit een raam der 2de verdieping gevallen was, in het gesticht Calva- riënberg overleden. Niet vervolgd, Naar wij vernemen, wordt aan een klacht, dezer, dagen door den heer II. A. van Dalsum, bij den officier van justitie aan de rechtbank te Middelburg ingediend tegen den heer P. F. Fruytier, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, geen gevolg gegeven. (Midd. Ct.) Herkend. Men meldt ons uit Enschedé De gearresteerde dader van den diefstal te Gronau, die weigerde zijn naam te noemen, is heden door zijn vroegeren patroon, den fabrieksschoorsteen- bouwer Kemke te Gronau, herkend als te zijn Pieter Deys, geboren te Baarn. De ontvluchte is vermoedelijk genaamd C. Hofman, is te Maassluis geboren en ongeveer 25 jaren oud. Beiden waren sedert korten tijd te Gronau woonachtig en als arbeiders werkzaam, De aangehoudene wordt ter beschikking van den officier van justitie te Al melo gesteld. Een brandbrief. Onlangs kreeg, naar de Meijerijsche Crt. vertelt, een weduwe te Woensel bezoek van een 13-jarigen jongen, die uitdrukkelijk verklaarde haar alleen te moeten spreken. Zij gaf gehoor aan zijn verzoek en de jongen overhandigde haar een briefje, dat tot groote ont steltenis van mevrouw niets meer of minder bleek te zijn dan een brandbrief. De geadresseerde werd in de gebruikelijke ter men verzocht 100 gulden te geven en wel ver deeld als volgt: 5 bankbiljetten van 10 gulden en 2 van 25 gulden. In geval het niet geschiedde, zou zij binnen twee dagen een lijk zijn. Nog werd bericht, dat de bode geen deel uitmaakte van nonze bende", doch geheel onschuldig was. Toen mevrouw de honderd gulden maar niet zoo dadelijk wilde geven, verklaarde de jongen den brief te moeten terug hebben, maar dit werd geweigerd en met behulp van dit schrijven werd de knaap dan ook spoedig ontdekt, doordat het hoofd der school in het schrift de hand herkende van een zijner leerlingen. Nadat de marechaussee den knaap verhoord had, by welk verhoor hy bekende den brief te hebben geschreven, en nog even een onderlinge bespreking hield, had het ventje zijn heil in de vlucht gezocht. De vader verklaart, dat de jongen zoo dol graag die nieuwe detective-romannetjes las, van moorden, branden, enz., van de Wilson's en andere be roemdheden in de wereld der misdadigers. Ook (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtde kopy niet te r u ggege v m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2