Dagblad voor Schiedam en 11 33ste Jaargang. Zaterdag 25 Juni 1910. No. 9/48. EERSTE BLAD. AMneert U op Je Nine ScMeiamsck Const Ka misdaad vergelding. Et iratis Misstal MaisM prijs IQ t. p. ï£5l, f 0.45 p. Bi, fÜ5jJÏÏ Buitenlandsck Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo* Schiedam- per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Van 1—6 PRIJS DER ADVERTENTIêN; regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil .gke overeenkomsten aangegaan. BOTERSTRAAT 50 Bureuu Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Bit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De uitslag der Saten-verkiezingen in de Zuid- Hollandsche districten mag zeker eene ware voldoening heeten voor de Christelijke partijen die zich voor dit omvangrijk werk zooveel moeite heb ben gegeven. Werden bij eerste stemming reeds alle aftredende leden dier partijen herkozen, bij de herstemming hebben zij nog een viertal zetels mogen veroveren, waardoor de anti-liberale meerderheid in Zuid-Hollands Staten nog zoo versterkt wordt, dat zij tegen de volgende ver kiezingen nog een Hinken stoot kan velen alsvorens in eene minderheid te verkeeren. Rotterdam, de oude, vroeger bijna onneembaar geachte burcht van bet liberalisme, heeft zich vooral bij deze Staten-verkiezingen uitstekend gehouden, dank zij vooral den nooit volprijzen ijver van de wakkere propagandisten van alle christelijke par tijen. Werden reeds bij eerste stemming resp. in II en IV de aftredende Christelijke Staten leden Gerretson en Ten Bosch met groote meer derheid herkozen, bij deze herstemming werden definitief de plaatsen die de heeren mr. S. Muller en J. Visser, aftredende liberalen, in District I niet meer mochten bezetten, aan de heeren mr. Hoogewegen (kath.) en Valk Jr. (antir.) definitief toegewezen de beide sociaal-democraten, zelfs Spiekman die er 't beste voorstond, moesten het onderspit delven. Kon in III voor den heer Margry nog geen piaats veroverd worden, waar de heeren Plate en De Jongh het veld behielden, in V moest de heer Mees dulden, dat de katholieke heer Van de Vijver hem naar de Staten-zaal gaat verge zellen. Bracht Rotterdam aldus wel begeerde winst Leiden kon de billijke verwachting der katholieke partij niet bevredigen. De heer Paul behield in de Sleutelstad het veld tegenover den katholieken eandidaat, den heer J. Bots, die reeds zoo dikwijls zijn edelen naam voor de stembus geleend heeft. Een betrekkelijk klein groep dissenters, heftige Papenhaters, schijnt daar den doorslag te geven- De veelbewogen Lustrumfeesten hebben zeker er niet toe bijgedragen, de opgewekte politieke stemming die voor het welslagen eener verkiezing vereischt wordt, te bevorderen. Het vorstelijk 's-Gravenhage schijnt zich nog slechts moeilijk te kunnen ontworstelen aan de heerschappij van het liberalisme, dat er reeds zoo vele jaren heerscht, dat met de grofste onbe schaamdheid alleen d i e gemeente voor de Staten verkiezingen geheel en onverdeeld heeft gelaten. Toch zijn er onmiskenbare teekenen dat bij wel licht nog iets betere organisatie, bij grobtere actie door een doelmatig propagandistenkorps, de zetel plaats onzer Provinciale Staten zich niet op den duur voor het liberalisme zal gewonnen geven. Reeds nu werd althans een van het vijftal vacee- rende zetels gewonnen. Mr. M. baron Mackay, christelijk-historisch, zal het rechter deel der Haagsche kiezers in Zuid-Hollands Staten verte genwoordigen. Zijn antirevolutionaire medecandi- daat, de heer C. van der Voort van Zijp, moest echter nog achterblijven. Intusschen heeft toch de tactiek om minder candidaten te stellen dan er plaatsen beschikbaar waren, voor een enkelen zetel succes gehad. Dordrecht en Gorinchem bleven nog het libe ralisme trouw. In Dordt werd de liberale bur gemeester Wichers met den liberalen heer Van der Gijp van Barendrecht afgevaardigd en moesten de anti-revolutionair en de sociaal-democraat in de minderheid blijven. Gorinchem koos zijn aftredenden liberalen afgevaardigde mr. Visser van IJsendoorn en liet den anti-revolutionairen eandidaat in de minderheid blijven. In het geheel kwamen 13 liberalen en 8 soci aal-democraten, aldus 21 linkschen, in herstem ming met 9 mannen van rechts, 5 protestanten en 4 katholieken. Eindresultaat is, dat bij de eerste stemming rechts zijn 23 zetels behield en niets verloor en links slechts 3 zetels bezette dat bij de herstem ming links zich in 11 zetels handhaafde, maar 4 aan de rechterzijde moest prijsgeven dat nergens een sociaal-democraat gekozen werd dat de anti revolutionairen bij de herstemmingen l,dechris- telijk-historischen 1 en de katholieken 2 zetels wonnen. Een wanklank bij al deze heerlijke, welluidende tonen is zeker, dat in Leiden de katholieke ean didaat bij de herstemming nog minder stemmen had dan bij de eerste stemming. De Leidenaars schijnen «beduusd" van het feesten. De anti-liberalen hadden tot nogtoe inonsSta- ten-College 51 zetels, de liberalen 31. Deze cij fers zijn nu geworden 55 tegen 27. De protestant- sche anti-liberalen bezetten daarvan totnogtoe 41, de katholieke 10 zetels. Thans bedraagt het aan tal protestanten van rechts in onze provinciale vertegenwoordiging 43, het aantal katholieken 12. Voegen wij bij dit verblijdend resultaat in Zuid- Holland den opwekkenden uitslag in Overijsel, waar eergisteren de zetel te Ommen in beslag werd geno men, waarbij twee anti-liberalen, in herstemming, den uitgevallen liberaal wilden vervangen en boven dien nog een zetel te Enschede gewonnen, dan is er over den geheelen afloop der Staten-verkiezingen zeker tot heden alle reden van tevredenheid. De wind waait nog altijd uit den coalitiehoek, on danks alle vermeende splijtzwammen Kuyperzaak en Van Doorn-interpellatie, die den hechten, stevigen coalitietoren integendeel nog meer sche nen te bevestigen. Wat zal het liberalisme nu nog kunnen doen om zich uit zijne politieke on macht op te heffen ENGELAND. Naar uit Londen gemeld wordt, zal de EngeJsche regeedng op 28 Juni een wetsontwerp indienen, waarbij de voor de Roomsch- Katholieken belee- t'igemde zinsneden uit den kroningseed zullen gewijzigd worden. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) De verklaringen door den minister-president Briand den 9den Juni in de Kamer afgelegd en in den Senaat door den minister van Justitie Barthou voorgelezen, hebben in de eerste een matigen bijval uitgelokt, terwijl zij door de sena toren koel ontvangen werden. Na de regeering, dus zich zelf natuurlijk, gefeliciteerd te hebben met de gunstige omstandigheden waaronder de laatste verkiezingen in alle vrijheid hebben plaats gevonden," begon Briand op zijn manier de be- teekenis er van uit te leggen. Zij hebben, zeide hij, getoond hoe hartstochtelijk het land naar vooruitgang verlangt, 't Wil in de staatkundige orde evenals in de belastingen en op sociaal en economisch terrein nieuwe hervormingen met de stoffelijke en zedelijke verheffing der democratie. Verder behandelde hij de parlementaire arbeids discipline. Het gouvernement wil regeeren en zal zijn macht niet laten afbreken, 't Zal de autori teit van het uitvoerend bewind in alle deelen waar 't uit samengesteld is met de verantwoorde lijkheid welke er uit voortvloeit, krachtig hand haven. Het princiep van een meerderheid, wat het gezag vormt, is het wat het regeeren uit maakt en mogelijk doet zijn. Hierna kwamen de kieshervoi'mingen aan de beurt, waarover de natie bij de laatste stem mingen zich niet onduidelijk heeft uitgesproken, en waar bij de minister de minderheden van eenige beteeekenis aan de beraadslagingen in de vergadering van de vertegenwoordigei's dier natie wil doen deelnemen. De regeering zal bij de dis cussie over dit onderwerp niet den minsten geest van outoegeefeljjkheid toonen. Het regeeringsont- werp zal als basis tot een grondige studie kunnen dienen en tot nuttige besluiten leiden. De admi nistratieve en rechterlijke hervormingen, evenals de sociale, zullen niet minder de activiteit en hooge aandacht der Kamer eischen. Wanneer de arbeiders eenmaal zullen gaan inzien dat hun eigen belangen met de groote belangen van de geheele natie solidair zijn, dan zullen zij de noodzakelijk heid van de orde in de maatschappij gaan ver langen. Zij zullen gaan begrijpen, dat de orde on ontbeerlijk voor de ontwikkeling van den voor spoed van het land is en de eerste plicht van een gouvernement daarin bestaat om die orde met kracht tegen alle aanvallen van geweld te verdedigen en te handhaven. (Applaus rechts): 126) T n!!f 's ju'st> omdat ik de gedachte van Lucien antn°U0jj dat 'k 'iem b\j mÜ beb genomen... antwoordde Joris Garaud. En die gedachte van~ °{lveranderlijk en onomstootbaar.Het doel zlJn mven is den dood zijns vaders te wreken... kpre atiIs met recht een jong mensch die spij- is o-p0'! t ^ater zoekt... De dood zijns vaders anne F°1 eene zeer verstandige jury Je- veroordeeïd F t0t 'evens,anoe gevangenisstraf heeft is gelooft niet, dat Jeanne Fortier schuldig o'1 \bah en waarom dat heeft Lij een voorgevoel van de waarheid diens dood schuldlSt Jor's Garaud en ontkent meTning" gehe'el ^n 'tjveraadert m'jne is hot r T Nu de zaak zoo staat, nat '-J van Lucien Labroue bij u gevaarlijk... lot wilde I T' worden, indien het nood- dat UJ Jeanne Fortier ontmoette en aat die vrouw mij herkende... Dat is eene onmogelijke ontmoeting... Waai'om Jeanne Fortier is in de gevangeais en zal nooit daaruit komen. Zij is ontsnapt... Zij is vrij... XIX. Ovide sprong verschrikt op. Vrij herhaalde hij. Sapristi, dat is een leelyk zaakje 1 Die twee zouden werkelijk el kaar kunnen ontmoeten en dat moet niet gebeu- ien 1^ Koitom, het is Lucien Labroue, dien ge noodig oordeelt, die opgeruimd moet worden Neen, antwoordde de millionnair. Jeanne Fortier, misschien Ik weet niet, waar zij is. Dan geef ik het op. Ik zal u het geval duidelijk maken... Ik verlang niets liever dan dat I Gij weet, hoe xk houd van mijne dochter Marie. Marie bemint Lucien Labroue. da'' 's beL wat u hindert I riep Ovide vroolijk uit. Waarlijk, mijn oude jongen, gij gaat hard achteruit I lk herken u niet meer 1 Maar die liefde van Marie voor Lucien Labroue is uw reddende stroohalm I Haast u zoo spoedig mogelijk uwe dochter aan den jongen man te ge ven en alles zal goed gaan I De millionnair wilde iets zeggen, doch Ovide, die zich hoe langer hoe meer opwond en dacht, dat zijn zoogenaamde neef hem niet begreep, voorkwam hem en vervolgde: Gij begrijpt dat misschien nog niet; ik zal u dat even duidelijk maken Veronderstellen wij, dat Lucien uw schoonzoon is geworden en tevens uw deelgenoot en dat hij Jeanne Fortier ontmoet... Veronderstellen wij, verder, dat het Jeanne Fortier gelukt, hem nog inniger te overtuigen, dat zij onschuldig is.. Ver- ondei'stellen wij eindelijk, dat zij samen den wa ren brandstichter van Alfortville, den waren moordenaar van Jules Labroue zoeken en dat zij dien vinden, dan is het zoo duidelijk als iets, dat hij zelf Jeanne Fortier het stilzwijgen zal opleg gen. Zou hij opzien kunnen baren rondom den man, wiens dochter hij gehuwd heeft? Nooit 1 Ik had die berekening ook gemaakt, teen Marie mij hare liefde voor Lucien bekende... ant woordde Paul Ilarmant. Welnu? Welnu I dat huwelijk is onmogelijkhij be mint een jong meisje en hij heeft haar gezworen haar te huwen. Zij is dus goed rijk, dat jonge meisje Zij bezit geen cent I Wat een krankzinnige 1 Neen maar, dat is al te dom, dat is niet om te gelooven 1 Het zij zoo, maar ongelukkig is het waar, dat Lucien de hand van Marie geweigerd heeft Ah I thans begin ik te begrijpen... Het is tiet jonge meisje, dat spaken in uw wiel heeft gestoken en dat opgeruimd moet worden. De ï'epubliek, zeide verder Briand, heeft, ten einde haar werk van economischen en socialen vooruitgang te verwezenlijken meer dan andere regeeringen den vrede binnen en buiten hare gxenzen noodig. Doch hoe oprecht hare gehecht heid aan den internationalen vrede ook zij, toch moet zij zich voortdurend met hare materieele macht bezig houden als de eenige zeer zekerste waarborg barer onafhankelijkheid en waardigheid. Zij heeft eene verbintenis aangegaan en vriend schap gesloten welke zij steeds tracht te ver sterken, doch zulke overkomsten steunen op de vei onderstelling dat zij haar rang in de wereld zal staande houden. Daarvoor zal de regeering met ijver en zorg waken. Zij stelt zich namelijk voor, het parlement spoedig de behandeling te vragen van het zeeprogramma, waar mede de vorige Kamer zich reeds heeft bezig gehouden, 't Is dringend noodig tot de afdoening van een der hoogste belangen der natie te gera ken, (Protesten van de uiterste linkerzijde.) Om aan de behoeften der nationale verdediging te land en op zee te voldoen en om de sociale wetten te kunnen gaan toepassen, zal de belasting op het inkomen moeten worden ingevoerd. De wet dezer belasting moet de lichtvaardigheid op alle punten trachten te verwezenlijken zonder de burgers te verontrusten of te plagen waarmede de tegenstanders dezer wet steeds geschermd hebben (toejuichingen en gelach op vele banken.) Jen slotte vraagt de minister een meerderheid in het belang zelf der bevrediging van het land, om de leeken-overwinningen der republiek te be- vestigen en te fanmlhuven Met de zorg geen en- kele geloofsovertuiging te verontrusten en geen rechtmatige gevoelens der gewetens te kwetsen of te bestrijden, zullen wij U de noodige wettige regelingen voorstellen, ten einde de leekenschool te beschermen. De heer D e 1 a h a y e. Ah 1 daar heb ie het losgeld 1 Briand, Welke Ik als de hoeksteen der re publiek beschouw, en om, zonder buiten de vrij heid te gaan, met rechtvaardigheid en verstand de controle bij het schoolvraagstuk in zijn geheel op te lossen. Nu weet gij, Mijne Heeren, wat wij willen, waarheen wij gaan en hoe wij willen re- geeren. Aan U om te zeggen of wij in overeen stemming zijn met uwe gedachten en of gij in de juiste en loyale verklaringen welke wij U gaven, aanleiding vindt met ons tot de grootheid van Frankrijk en de republiek te willen medewerken", (toejuichingen op vele banken.) De interpellatiën op deze groote rede den I4den dezer aangevangen, duren nu reeds twee weken voort. Het eerst waren de socialisten-collectivisten aan het woord. De burger Albert Thomas, een niet onverdienstelijk rechtsgeleerde, verweet den mi nister naar den kapitalisten-kant over te hellen en gaf toen voorlezing van een orde van den dag, programma van de collectivistische partij, die na melijk verlangtde verandering van het leger in Zij is het. Zoodra zij verdwenen is, zal Lucien Labroue niet zoo onnoozel zijn het fortuin, dat gij hem aanbiedt, te laten ontsnappen. Het is juist daarop, dat ik reken, om mijne dochter te redden. Welnu, neef, ik belast mij er mede dat zaakje in oide te maken... Gij hebt vertrouwen in mij gehad en daarin stel ik eene eer Wees gerust, binnen kort zal mijn nichtje Marie, mevrouw Lucien Labroue heeten... Maar zeg eens hoe heet het liefje van dien ezel en waar woont zij Ik weet daarvan niets... Drommels, dat is eene inlichting, die mij niet veel helpen zal. Ik stem daarin toe, maar ziehier een middel, waaraan ik gedacht heb en dat ons er toe leiden kan te ontdekken, wat wij nog niet weten... Ik zend Lucien voor drie weken naar Belle garde om machines te plaatsen en plannen te maken. Uitmuntend! Wij zullem hem gedurende dien tijd niet op de hielen hebben. Dezen avond blijft hij in de fabriek slapen, ten einde morgen, zoodra de dag begint, de ma chines te verzenden, waarmede hij naar het Ly- onstation zal gaan. Daarna... [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1