Wegens Echtscheiding. IntoiBl ptal of foiMelijt aaipMei Gemengd Nieuws. Advert en tiën. dige betrekkingen met den Pauselijken Stoel onderhouden. Deze toestand van breken met offi- cieele betrekkingen met den H. Stoel bestaat sinds 1872 en de interpellatie-van Doorn voert spreker een stap terug op dien weg. Wat overigens de Encycliek zelve betreft, lijdt het geen twijfel dat de bewoordingen der Ency cliek den godsdienstvrede bedreigen en dat hon derden Protestanten in de lande zich gekrenkt moeten gevoelen. Onze voorouders werden door die woorden beleedigd. Na breedvoerig hulde te hebben gebracht aan de mannen, die het werk der Hervorming hebben ter hand genomen, ver klaarde spreker dat hij als Kamerlid de Encycliek naast zich neerligt, maar als lid der Christ. His torische Partij wil hij en zijn vrienden het begin sel der Hervorming hoog houden en mede werken niet tot het afbreken maar tot opbouwing van het Christelijk levensbeginsel. Voorts zette de heer Anker man uiteen, dat deze quaestie niet in de Kamer thuis behoort en de interpellatie geen practisch nut kan hebben. Plet publiek gezag had nooit in deze zaak moeten gemengd worden. Men kan zich niet beroepen op de agitatie, welke de Encycliek in Duitschland heeft verwekt, omdat daar te lande de verhouding van de Staatskerk tot den Heiligen Stoel geheel anders is en Duitschland's keizer de eenige Pro- testantsche vorst is, die bij den Paus vertegen woordigd is. Met klem protesteerde spreker er tegen, dat deze Encycliek tot een politiek wapen misbruikt wordt. (Applaus, ook weder op de publieke tribune). De voorzitter dreigt beslist tot ontruiming te zullen overgaan, als zich dit weer herhaalt. De heer Van der Voort van Zijp stemde volmaakt in met het antwoord der regee ring, betoogde dat de Minister van Buitenl. Zaken een volkomen juist standpunt inneemt, waar Nederland thans geen- gezant meer heeft bij den Paus. Overigens sloot hij zich aan bij des heeren De Visser's veroordeeling van sommige zinsneden uit de Encycliek. Ook hij komt op tegen het oor deel over de Hervorming. Als de Encycliek had bedoeld niet de Plervorming in haar geheel te treffen, maar enkele groepen als de Renaissance, Wederdoopers enz. dan hadden die groepen in den Pauselijken brief afzonderlijk moeten genoemd worden. De heer Nolens verklaarde, dat de Katho lieke partij in de eerste plaats de Tweede Kamer niet de plaats achtte om deze zaak te bespreken. Overigens acht hij na de officiëele verklaring van Pauselijke zijde tegenover Duitschland afge legd, de mogelijkheid uitgesloten, dat krenking van niet-Katholieken ook in Nederland het doel der Encycliek zou zijn. Voorts begrijpt de Katho lieke partij niet, dat woorden uit de Encycliek over de werkzaamheid van den H. Boromaeus in Italië en handelende over vorsten van de 16e eeuw, toegepast kunnen worden op onze vorsten van de 16e eeuw en volgende tijden. De appre- ciatiën over de Encycliek kan de Katholieke partij in hunne onjuistheid en onvolledigheid niet aan vaarden en waar de Katholieke partij geen aan leiding wenseht te geven tot verstoring van den godsdienstvrede in Nederland, zal zij zich van debat in deze onthouden. De Minister van Buitenlandsche Zaken deed zijn antwoord nader uitkomen met een beroep op den historischen gang der diplomatieke aanraking met het Vaticaan. De heer Troelstra trok de conclusie, dat de tegenwoordige Christelijke Regeering eener Protestantsche natie zich blijkbaar niet geroepen gevoelde uiting te geven aan hare Protestantsche gevoelens, waarna de heer van Doorn verklaarde zich onbevredigd te achten en maar geen motie te wil len voorstellen, omdat verschillende stemmen zich voldoende tegen de encyliek hadden geuit. De interpellatie is gesloten. De Kamer is op zomerreces gegaan. Heidebrand. Tijdens regimen tsoefeningön in de legerplaats OMebroek is gisteren, waarschijnlijk bij het ontsteken van kardoezen, een heidebrand ontstaan, die zoo in hevigheid toenam, dat de manoeuvre werd afgelast. Do militairen gingen, met vereende krachten aan het blusschen, maar konden niet beletten, dat een groot» oppervlakte heide en dennebosschen af brandde. De brand werd gestuit aan den Centraal Spoorweg. Een zonderling. Bij de politie te Venlö, meldde zich een persoon aan, die voorgaf te zijn graaf Adelbert van Groweck, oud 23 jaar. Hij deelde mede, dat hij in Hessen-Barmstadt zijne zuster vermoord had. Wat van al deze verhalen te 'geloioven is, kan nog niet worden vastgtesteld, maar zijn uiterlijk lijkt niet op dat van een graaf. firma te Birmingham. Ik heb hoop, Vrijdagavond terug te zijn. .Wat ik zeggen wilde, 'bestaan er nog gewelven onder de abdij? Ik heb et nooit over "hoeren spreken. We zouden het den predikant kunnen vragen, doch die is op reis. Ze gingen l(et dorp door en Fred sprak bijna iedereen aan, dien ze tegenkwamen. In een d'er mannen, herkende hij dén tweeden persoon, wier gesprek hiji geboord had. Hooper heette deze man. Hij woonde een eind van de abdij. Den volgenden ochtend, Woensdag, ontving Fred de sleutels van de goudkist, benevens eenige pa pieren bij het vervoer benoodigd, Den namiddag bracht hij door op het golfveld en praatte wat met Rising, toen een jongen aan den Laatste een brief bracht, welken hij met be vende hand in den zak frommelde, na den inhoud gelezen te hebben. Daarop spoedde hij zich haar de loods, waar de rijwielen 'stonden. Waar gaat ge heen? vroeg Fred. De ander scheen te aarzelen. Eindetijk antwoord de hij!: Er zijn eenige munteu gevonden in de abdij en ik moet ze zien. Alfred's argwaan werd al meer e:n méér opge wekt. De ontvoering zou dus zeker dien avond plaats hebben. Vermoedelijk is de graaf niet wel bij het hoofd. (L. K.) Een ontvluchte aap. Mevr. W. D., aan de Leidsohevaart, te Haarlem, bezit een aap. Gistermiddag zijn kans schoon ziende, brak hij uit en maakte een wandeling in de omgeving. Hij zocht zijn weg niet op den beganen grond, maar .over de daken. Een wilde jacht, waarhij zich verschillende vermakelijke tooneeltjes voor deden, volgde. En eindelijk, nadat men een uur of wat in het getouw was geweest om sinjeur te pakken te krijgen, gelukte dit een paar mannen, die hem op een zolder van een der huizen aan de Brouwersstraat!, alwaar hij zich op een aldaar staand bed had neergevleid, overmeesterden. Een voorstel tot vereenvoudiging in het frankeeren. Dr. G. G. Van Huffel schrijft in „De Ingenieur" Het komt mij voor dat de postzegel in vele gevallen met vrucht vervangen kan worden door een afstempeling. Tallooze groote ondernemingen hebben periodisch, in grooten getale stukken te frankeeren, steeds met dezelfde waarde. Ik con strueerde daarvoor een roteerende stempelmachi- ne met telweTk, zoodat iedere afstempeling in de machine wordt opgeteekend. Het mechanisme is natuurlijk zoo1 ontworpen, dat de gebruiker abso luut niet in staat is om fraude te plegen. De bedoeling is nu, dat de Posterij deze stetm'- pelmachines verhuurt aan groote bankinstellingen, levensverzekering-maatschappijen, groote winkels, uitgevers van tijdschriften, enz. Wekelijks of maan delijks komt de controleur de machine opnemen en rekent af. Een waarborgsom wordt .bij 't in gebruik stellen gestort. Wanneer dergelijke ma chines voor het één-cents zegel in gebruik worden gesteld, en ook bv. tegen Kerstmis en Nieuwjaar in de postkantoren zouden worden opgesteld, be diend door een ambtenaar, zoo ware een enorme vereenvoudiging gebracht, in het gedurende dien tijd zoo drukke postverkeer. Niet alleen toch zou de postzegelverkoop sterk gereduceerd worden, maar het zou overbodig worden het eenmaal opgedrukte stempel nog wéér af te stempelen, zooals bij de postzegels geschiedt. Het .nieuw- jaarsstempel voor laten wij zeggen 1912, is ge makkelijk zoo verschillend te maken van dat van 1911, dat fraude met oude afstempelingen onmo gelijk is. In hoeverre het systeem te ontwikkelen is, dat de afstempering ook gemist kan worden bij de gefrankeerde stukken die met de aan particulieren in huur gegeven machines behandeld zijn, zal de practijk spoedig leerem. Ontsmetting van spoorweg rij tui gen. De gevaren der openbare vervoermiddelen met name van waggons-lits, voor de verbreiding van Besmettelijke ziekten zijn verre van denkbeel dig. De ontsmetting der spoorwagens is echter tot nu tamelijk illusorisch, daar met de gebrui kelijke procédés de ontsme11ingsmiddelen niet over al en niet diep genoeg doordringen. Ook is zij1 zeer kostbaar, circa f200 per rijtuig, en te be grijpen is daarom, dat zelfs staatsspoorwegmaat- schappijen er tegen op zien, om zooveel geld voor rie ontsmetting van spoorrijtuigen ten kost© te leggen. Zoo geschiedt het dan ook, dat ont smetting der waggons nauwelijks ooit geschiedt. Vooral als men bedenkt, hoeveel gemakkelijker en hoeveel vaker dan vroeger zieken en herstellen den zich verplaatsen, dan verdient iedere methode, die een verbetering mag genoemd worden, in de desi-nfectie der openbare rijtuigen, dankbaar te worden begroet. Aan de werkplaatsen te Potsdam is sinds 6 maanden een ontsmettin gsdienst, vanwege de Pruisische spoorwegen gecreëerd, die met het volgende apparaat de waggons desinfecteert: Het bestaat uit een grooten ijzeren cylinder, 24 M. lang ©n 5 M. doorsnee; een der uiteinden is volfcoimen gesloten, bet andere kan geopend wor den en met een grooten deksel gesloten; door deze opening wordt het rijtuig, dat gedesinfec- Hij stelde dus aan Rising Voor, hem te verge zellen, hetwelk deze na eenige tegenwerpingén toestond. Het was al schemerdonker', toen zij in de nabijheid der abdij aankwamen. Hooper, de man, die de munten gevonden heeft, zal daar zijn met een lantaarn. Gaat ge naar de puinen zelf? vroeg Alfred. Fred wist dus nog al minder dan eerst wat hij er van denken moest. Opeens scheen er een licht in de duisternis, terwijl een man een hoek omkwam, 't Was Hooper. Waar was het slacht offer. Op dat oogenblik wierp Rising zich op Ashwyn en lichtte hem een beentje. Toen hij hulpeloos op den grond lag, begreep Fred eindelijk, dat hét om hem te doen was geweest. - Als ge een geluid geeft, worg ik u, beet Hooper hem toe, die hem een doek over dén mo-nd bond en handen èn voeten knevelde. Daarna werd hij opgebeurd ©n e©n eind voortgedragen, verscheiden trappen af en ten laatste op den kouden grond gelegd. Rising kwam nu dicht voor hem staan, stak zijn hand in den binnenzak van den gevangen© ©n haalde er den aangeteekenden brief uit, wel ken deze dien morgen .had ontvangen. Wiel, sprak hij met een scherp lachje, Ge hebt er u zelf schppn ingewerkt, hé? Als ge teerd mioet worden, binnen het apparaat gebracht, dat daarna hermetisch worldt gesloten. Nu wordt het toestel op 50 gr. gebracht daarna wordt hef luchtledig gepompt waardoor alle kleine die- Hen al aanstonds gedood worden. Ten slotte wér den er formuline-iiampen in gestoomd, om ook de bacteriën én hunne sporen te vernietigen. De ontsmëtting, met inbegrip van afschrijving op Het apiparaat, komt op nog geen 22 gulden per rijtuig. i 1 (Med. W.) Kamerplanten in 'den zomer. j 'Voor dé 'meeste onzer kamerplanten, enkele zeer gevoelig© uitgezonderd, is het goed, dat zij in den zomer naar buiten worden gebracht: door frissche lucht en zonneschijn moeten zij, evenals vele menschen, die in den winter lang zijn opgesloten geweest, weer op hour verhaal komen tot meerdere ontwikkeling. Wanneer men een gedeelte van den tuin daarvoor afzondert, een zonnig, beschut plekje, en de planten daar met èenigen smaak tot een welgevormde groep vereenigt, dan kan men er veel p'.eizier van hebben. De plaatsing geschiedt met oordeel, d. w. z. naar den pard der planten: zoogenaamde harde planten, als Rhododendron, Laurier, Oran jeboompje, LaurusTinus en Evonymus, houden zich goed zoowel in de volle zon als in niet te dichte schaduw; Cactussen en Vetpanten tieren het best in de volle zon, Varens daarentegen irt de schaduw; de meest© bloemplanten plaatst men het best op ©en ietwat beschaduwde plek, tropische bladplanten, als de Palmen, in half schaduw. Alle planton dienen beschut te zijn tegen tocht en harden wind. Om ze niet te doen omwaaien, maar vooral ook om ze niet aan 't gevaar van uitdrogen bloot te stellen, moet men de potten niet op, doch in den grond zetten, slechts 1 2 c.M. er boven; dit laatste is gewenscht, opdat door zware regens de tuin aarde zich niet met de aartLe in de potten ver- menge. Planten in kuipen blijven echter boven den grond, daar de bakken zouden gaan rotten: men legge er een 3-tal baksteemen onder en zorge dat de kuip waterpas komt te staan. Aleer men de potten Ingraaft, rangschikke men ze eerst, waarbij aan iedere plant voldoend© ruim te tot ontwikkeling wordt gegeven, en overzie dan het geheel, of dit als groep aan h©t oog voldoet. Is dit geschied, dan nem© men de pot ten weer van hun plaats en make de gaten. Dit doe men niet met ©en schop maar met een puntigen, dikken paal, in t' midden der gevormde cirkels. Min of meer schuin steekt men den paal in den grond en draait hem eenige malen rond, tot het gat berekend naar de grootte van den pot, vrij diep is. Na het inplaatsen worden d© aaide rondom den pot aangedrukt. By het in graven op deze wijze is er onder den pot een spits toeloopend gat, waarin het overvloedige giet- of regenwater uit het bodemgaatje gemakkelijk wegloopt; ook worden woilmen en ander onge dierte daardoor verhinderd binnen te dringen. Heeft men kwijnende of zieke planten, welke in de kamer te veel geleden hebben, dan is buiten brengen ©n ingraven niet voldoende, om ze te doen herstellen. Zulke exemplaren moéten, na dat men de kluit wat los heeft gemaakt en dé zieke wortels weggesneden, vrij in den tuin worden uitgeplant, óp een gunstig plekje, in goeden grond, met ouden koemest toebereid. Bij gemis van zoo- danJgen mest, worden de planten als ze begin nen te groeien, met verdunden koemest gegierd'. 's Avonds giet men ze, hij groote hitte, ook 's mor gens Vroeg, als de zon nog niet fel schijnt. Beide keeren na de begieting volge een besproéi- ing der bladeren met èen broesgieteVtje. Met dit uitplanten bewijst men alle planten, ook al zijn ze niet ziekelijk, een weldaad. De palmen ver dragen het echter niet, men denke hieraan. Tij dig oppotten in de le helft van Sept., van sommige nog eer heel voorzichtig, is gera> den. Na verblijf van een paar weken, op een beschut schaduwplekje, waarbij het kluit en bla deren niet aan vocht mag ontbreken, komen de planten weer in heur winterverblijf. (C. B.) den Sherlock Holmes wilt spelen, moet ge meer gewikst zyn, hoor. Ons eerste plan was, u op de eon of andere manier op te lichten en u hier in dit gewelf te verbergen. Maar gij hebt hot ons gemakkelijker gemaakt met zelf in den strik te loopen. Nu kunt ge bleven, tot Hooper u los laat. Schreeuwen kunt ge, zoovéél ge wilt. Nie mand zal u hooren. Tot ziens. Fred wist nu, hoe het komplot in elkaar zat. Rising had waarschijnlijk een medeplichtige in Londen en was bekend met het feit, dat de goud staven, ter waarde van 10.000 pond, door hem op zekeren datum te Liverpool m 'ontvangst zou den worden genomen. D© booswicht had dus het plan gevormd, hem Fred Ashwyn, zijn werk uTt de hand te nemen en hem derhalve voor eén tijd uit den weg geruimd. De gevangene bevond spoedig, dat hij op den vloer lag van een ruim gewelf. Het gelukte hem zich van zijn banden 'te bevrijdenmaar do zware deur weerstond al zijne .pogingen ota ze open te krijgen. Muriel was niet weinig ongerust over hét plot seling vertrek van Alfred. 'Toen het avond werd en hy zich niet vertoonde, ging William Terry naar hot huis, waar Rising logeerde, en vernam ©r, dat hij afwezig was. Gered. Reuter meldt uit Aberdeen, d.d. 24 Juni Het stoomschip „Northumbria" kwam hier aan met de bemanning, ten getale van 12 koppen, van de Hollandsche visschersschuit „Arie", van de firma Daniël, te Scheveningen, aan boord, welk vaartuig brandende was aangetroffen op 9 mijlen ten zuidoosten van Aberdeen. De „Arie" zon'k. Er zijn maatregelen getroffen om de be manning naar Holland terug te zenden. Voor een ambachtsschool. Een in woner van St. Louis, David J. Rankin, die een fortuin van 7 'ƒ2 millioen gulden met grond-en beursspeculaties had verdiend, heeft al zijn geld, op een jaarrente van 7500 gulden na, wegge schonken aan een ambachtsschool, die hij vroe ger voor de opleiding van arme jongens gesticht had. Scheepsramp. Lloydsbureau verneemt d.d. 23 Juni uit Loenda, dat de Portugeesche kanon neerboot »Liberal", den 22sten Juni 1.1. nabij Ambrig gezonken is, na op een klip te zijn geloo- pen. De bemanning werd gered en te Loonda aan wal gebracht. w.o. prachtig Salon-Ameublement ƒ75; Huiska mer Ameubl. 60; le klas Pianino, bijna nieuw 275; massief Pitch Pine Slaapk. Ameubl. com pleet 100 massief eiken Slaapkamer-Ameuble ment met Lits Jumeau, Waschkast met toilet, Spiegelkast, etc. geheel of afzonderlijk te koop eiken Buffet met geslepen Spiegels 45Schrijf bureau ƒ22.50; Boekenkast ƒ32.50; Salontafel ƒ12.50; Salonkastje ƒ50; marmeren Pendule ƒ12.50; Spiegels; Schilderijen; tulen Gordijnen; pluche Overgordijnen Karpetten Vloerzeilen Gas-Ornamenten enz. enz., te zien van 107 uur 2 SC11UYTSTRAAT 116 b/d Koningin Emina- kade, 's-Gravenhage. (87) wegens algeheele liquidatie onder goedkeuring van den bond van Rijwielhandelaars, op Dinsdag 28 en Woensdag 29 Juni '10 te houden door Deurwaarder F. H. SWAM, Delftschevaart Rot terdam, in de groote veilingzaal v. h. Algem. Yerkooplokaal a. d. Goudschen Singel aldaar, publiek en om contant geld. Verkocht zal worden de geheele Inventaris van de Rüwielfabriek S WENT, aan den Nieuwen Binnenweg 323 Rot terdam, opgericht 1895. 200 stuks stipt le klasse Heeren- en Dnmesry wielen, verschillende voor zien van freewheels, sturen met remmen, terug trapremmen, klokkenlagers etc. Voorts een partij RIJWIELONDERDEELEN, als Zadels, Bellen, Pompen, Tasschen, Kettingen, Fittings, Rjj- wielrekken, Lampen enz. enz., benevens een partij org. Multiplex en Friesche Schaatsen, een groote partij Gereedschappen, als Werk banken, Rankschroeren, Soldeertoestellen, Moffel, Snygereedschappon, Meubilair, circa 90 Mr. Afvoerpijpen, Gasornamenten, Kasten, eenige Schrijfmachines etc., alsmede 1 Auto mobiel Peugot 16 pkr. 4 cill. 1 Motorrijwiel 2 3U, 1 Motorrijwiel met Zijspan wagen 3y4 pkr. enz. enz., alles verder by notitie breeder om schreven, welke daags voor de kykdagen by den Deurwaarder voornoemd te verkrygen zyn en op de kykdagen aan de fabriek. Kykdagen 26 Juni Zondag en 27 Juni Maandag van 10—4 uur en op de dagen der veiling van 810 uur 's morgens. (88) Den volgenden ochtend drong Muriel er op aan, met haar broeder naar de abdij te gaan. Daar moest Fred wezen, beweerde zé. Voorbij de pastorie komende, zagenze den predikant in zyn tuin .wandelen en het meisje herinnerde zich de vraag Van Alfred bij een van zijn. vorige bezoeken. Mijnheer Richards, vroeg ze, zoodra. ze dicht genoeg by waren, er is een gewelf onder de abdjj Zeker, juffrouw Terry. Maar ik geloof, dat ik de eenige ben, 'die er kennis van draag. Onder den toren aan 't 'westen, is er eèn trap, geheel in heestergewas verborgen, die leidt 'naar een kleine cel. Vroeger hebben smokkelaars er gebruik van gemaakt en ze hebben voor den ingang een stevig© deur aangebracht. Och, wijs ons 'den weg er heen, smeekte Muriel. Een half uur later 'was de zware deur geopend en werd Alfred gevonden, in bewusteloozen toe stand op den vloer Jiggende. Hy was spoedig bygebracht en toen stelde hy in weinige woonden William Terry op de hhógte van den 'toestand. Do telegraaf werd in wérking gesteld en „mijn heer Ashwyn" ward aangehouden, zoada» hij een voet zette op de „Bogota.'1 Rijwielveiling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6