Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Maandag 27 Juni 1910. No. 9749. Alouiieert op ie feuilleton. Na misdaad vergelding. Nieawe ScMeflamsclie Cmrat iet iratis Mlastmri Zoaiaiiai ps 10 c. j. ïeei, f 0.151 mM, fl.35 j. 3 mi Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bik Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de Wet houdende bepalingen betrek kelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, de transporten en leverantiën Brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 11 dier wet bedoelde lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwar tiering en onderhoud van het krijgsvolk en stalling van dienstpaarden in aanmerking komen, aan het Raadhuis is aangeplakt en van heden gedurende veertien dagen aan de afdeeling Militie, School straat No. 12, voor een ieder ter lezing isneder- gelegd, alsmede dat bezwaren tegen die lijst bin nen veertien dagen na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk aan hen kunnen worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de opening van het Hongaarscbe parlement heeft de Koning een troonrede uitgesproken, waar- te hij zich gelukwenschte met den uitslag der verkiezingen en waarin hij mededeelde, dat de regeering zich zal beijveren om den wettigen stand van zaken te herstellen. Ten aanzien van de begrooting zegt de troonrede verdier, dat het dringend noodzakelijk is de bankkwestie te re gelen. De kwestie van betaling in specie zal worden geregeld. De regeering zal een wetsont werp Voorstellen, waaraan algemeen stemrecht ten grondslag ligt en zal het nationale en militaire karakter van den Hongaarschen staat eerbiedigen. De troonrede zegt voorts, dat de ontwikkeling van de militaire macht noodzakelijk is. In deze aangelegenheid moet rekening gehouden worden teet dè geldmiddelen van het land. In de troon rede wordt ook vermeld', dat de liefde tot den vrede nog steeds groeiende is bij de volken van Europa. En de slecht bezette Kamer Kamer stelde Bri- and met 40 stemmen meerderheid in het gelijk. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Parijsche uTemps" gemeldEen zestigtal dames van de aristocratie hebben gisteren aan den minister-president Canalejas in naam van de katholieke vereeniging van het A. H. Hart van Jezus, die 20.000 Spaan- sclie Katholieken vertegenwoordigt, een protest tegen de religieus-politieke staatkunde der regee ring overhandigd, verzekerend dat de Spaansche vrouwen bereid zijn, den strijd tot verdediging van den godsdienst aan te binden. Daarop heeft Canalejas geantwoord, dat de regeering niet zal afwijken van haar gedragslijn, die geen enkelen aanslag tegen den godsdienst bedoelt. Aan het zelfde Parijsche blad wordt uit Rome gemeld, dat het Vaticaan zich verwondert over de houding van Canalejas, die geheel in strijd is met de wenschen van de meerderheid der bevol king. De H. Stoel zal zijn gedragslijn niet wijzi gen en denkt er niet aan, de onderhandelingen af te breken, overtuigd te handelen overeenkomstig het bijna algemeen gevoelen in Spanje. Hij zal kalm den loop der gebeurtenissen afwachten. PORTUGAL. Vilbena heeft geweigerd om te voldoen aan skonings opdracht, een kabinet te formeeren. Volgens nader bericht heeft de heer Texeira Souza, na een lang onderhoud met koning Manuel, de opdracht tot samenstelling van een Kabinet aangenomen. FRANKRIJK. Be Fransche decoraties hebben een oogenblik gevaar geloopen. In de Kamer werd door den socialist Rouanet een voorstel gedaan ze af te schaffen. Rouanet wilde zijn voorstel on middel- ijk behandeld zien. Hij vond steun bij den roya- Ust de Rohan. latusschen de premier greep in en en gaf een Uk van gezond verstand. Een dergelijke kwes- Be, oordeelde hij, behoort rijpelijk overwogen en niet in een bui van opwinding aan de orde ge- kracht te worden JAPAN. De St. Peterburgsche correspondent van de „Daily Telegraphde heer Dilton, publiceert, volgens een bericht uit Londen, in bet eerstko mend nummer van de „Contemporary Review" een artikel over de buitenlandsche politiek van Rusland, waarin hij mededeelt, dat een nieuw verdrag tusschen Rusland en Japan ter onder- teekening gereed is. Dilton is van meening, dat binnen korten tijd een volkomen toenadering en nauw verbond tusschen de beide rijken tot stand zal komen, warydoor mien de steeds vrienidschap- pelijker wordende betrekkingen tusschen de Ver- eenigde Staten van Nooml-Amarika en China hoopt tegen te werken. 127) heb nii^6611 woord meer!... onderbrak Ovide. Ik vrij re.eds begrepen IDaar hij des Zondags tuurliik ea ndaS moet vertrekken, zal hij na- afoodie geheelen dag besteden om aan zijn zeggen °P hartroerendste wijze vaarwel te dat Bjkt mij waarschijnlijk toe. Ik mo„ta^SChij',nliJk neen' neef' dat is zeker... fe kornnr, ,S laten vo'gen en te weten zien hij ,ip ^mheen ons mannetje trekt, zoodra station heeft afgeleverd!1 goederenbureel van het VvV' dat 's ®oed begrepen... en wTnU„'/Vullen het weten> ik beloof het «Ah? V eene belofte doe, houd ik die. raud. 00 n°odig vroeg Joris Ga- zeidè ZAridV iff Vraafidie ik wel overlegd noem 1 men ae d 'achen Muen bemerkt dadelijk, dat Waarlijk ik -Ji' m lnflsch te doen beeft zullen vel'e ïL «ed, noodlg hebben, want er zie eeris hnA V, f rf 'l v. u'tgaven zÜn- - Mam- eens, hoe hartelijk ik ben, neef! voor het oo- De mailberichten, gisteren te Parijs uit Haiphong (Annam, Achter-Indië) ontvangen, maken melding van een ernstige cholera-epidemie, die vooral onder de aan het kanaal van Song-Mang-Grang werkende koelies talrijke offers eischt. Door gebrek aan beveiligingsmaatregelen grijpt de vree- selijke ziekte steeds verder om zich heen. In de provincie Hadong sterven dagelijks bonderden genblik vraag ik niets... Wij zullen later afreke nen, zoo nu en dan, al naarmate de omstandig heden ons dwingen. Thans echter nog iets anders Hoe laat zal Lucien Labroue morgenochtend de fabriek verlaten Tusschen vijf en zes uur... Waar woont bij Miromesnilstraat, nummer 87... Dat is voldoende, hij zal achtervolgd worden. En thans, nu alles overeengekomen is, heb ik honger als een wolf. Laten wij gaan eten Laat mij bet eerst vertrekken... Ik zal naar mijn koetsier gaan, die mij bij het begin dei- laan wacht... Ik zal hem wegzenden en de bood schap medegeven, dat ik niet thuis kom om te eten. Ik zal in dien tusschentijd naar de restau ratie Lathuile gaan... Het is daar zeer goed Ik ga eiken dag daar eten. Het zal niet lang duren of ik ben bij u. De twee mannen verlieten de een na den an der het zomerhuis. Paul Harmant ging naar zijn rijtuig en zeide tot den koetsier Ga naar huis en zeg aan juffrouw Marie, dat zij niet op mij moet wachten ik zal elders eten en kan niet zeggen, hoe laat ik thuis kan komen... Best, mijnheer. De koetsier reed in vollen draf weg. Marie was te veel aan de afwezigheid haars menschen. Meer dan 2000 personen zijn sedert het uitbreken der epidemie reeds weggemaaid. Ook zijn eenige Europeanen haar ten offer geval len, o. a de Fransche weg-ingenieur Ciarnot. De overheid te Saloniki heeft besloten van de Grieksche scholen in Macedonië uit te sluiten de onderwijzers die Grieksche onderdanen zijn. De revolutie woedt in Nicaragua onverpoosd vooit. De vertegenwoordiger van generaal Estrada te Washington heeft den Staatssecretaris der Ver. Staten ingelicht, dat de «Colombia" Donderdag 11. van Nieuw-Orleans naar Bluefields is vertrokken, met oorlogscontra banda voor president Madriz aan boord. Hij vroeg dat het schip in de wateren van Nicaragua door de oorlogsschepen der Unie zou worden opgepikt. Een telegram uit Lacrosse (Winconsin) meldt, dat een stoomboot op de Mississippi met 1500 personen aan boord, in brand is geraakt. De ka pitein kon, gelukkig, den stoom doen ontsnappen en voorkwam daardoor erger. De passagiers zagen 7 vrouwen en kinderen in den stroom springen. Men gelooft dat zij zijn verdronken. Al de andere passagiers zijn gered. Wat is er van dr. Cook, den fameuzen ont dekker van de Noordpool geworden Hij ver bergt zich, naar 't schijnt, in een Duitsch sanato- ruim, waar zijn zeer geschokte gezondheid zich langzamerhand herstelt. Enkele dagen geleden moeten mevr. Cook en haar dochter, komende van New-York, in Europa zijn gekomen om het lot van de vrijwillig gebannenen te deelen. De staking op de Zuiderspoorwegen in Frank rijk is geëindigd. De voornaamste eisdven der stakers zijn ingewilligd. Het gerechtshof voor bevoegdheidsconflic ten heeft in de zaak van HellfeM tegen den Rus- sischen fiscus, in dezen zin vonnis gewezen, dat het Amtsgericht Beo-lijn Midden in het aanhan gige geding tot vanwaardeverklarin.g van het be slag, niet bevoegd is. Het door den minister van buitenlandsche zaken opgeworpen bevoegdheids geschil moet dus geacht worden gegrond, te zijn. Derhalve behoort het besluit van „het Amtsgericht Berlijn I, waarbij de inbeslagneming werd toege wezen, opgeheven te worden. De verhooging der Duitsche invoerrechten o.'m. op champagne, heeft in Frankrijk veel kwaad bloed gezet. Op last van den Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft'de Fransche ambassa deur te Berlijn, Cambon, dan ook geprotesteerd. Hij ontving, gelijk te verwachten was, een door zijn algemeenheid vaag antwoord, waaraan de verzekering werd toegevoegd, dat niet de gering ste bedoeling bestond den Franschen handel te schaden. De heer Cambon heeft nu met tegenmaatregelen gedreigd en Pichon heeft ten Overvloede in de Staatscourant verzekerd, dat hij niet zal nalaten de Fransche belangen een welwillende behande ling te verzekeren. Begrafenis Vorstin Von Wied. Z. IC. H. de Prins der Nederlanden, die H. M. de Koningin zal vertegenwoordigen bij de begra fenis van de Vorstin Von Wied, zal, als bijzonder blijk van eer, vergezeld zijn door zijn adjudant jhr. Suchtelen van de Haare, den opperkamerheer baron Taets van Amerongen, den eersten kamer heer jhr. van den Bosch en kapitein graaf Du- monceau, adjudant van H. M. de Koningin. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt in de Stct. bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 26 Juni 1910, den rouw zal aannemen wegens het overlijden van H K. H. mevrouw de Vorstin-weduwe van Wied, geboren Prinses der Nederlanden, voor den tijd van drie weken, en wel twee dagen zwaren rouw, zes dagen middelbaren ronw en twee we ken lichten rouw. Prins Hendrik der Nederlanden. Reuter seint uit Goslar Prins Hendrik der Nederlanden is Zaterdag hier aangekomen en presideerde de vergadering van de doggenvereeniging. Prov. Staten van Zuid-Holland. De vergaderingen van de Provinciale Staten zullen op 5 en 6 Juli niet gehouden worden in het gebouw der Eerste Kamer, doch in de ver gaderzaal der Tweede Kamer. Dr. Poels. Dr. H. Poels, de bekende Hoogleeraar aan de Universiteit te Washington, is Vrijdag na eene voorspoedige reis in den kring zijner familie te Venray teruggekeerd. Mr. C. van Tienhoven ongesteld. Naar de N. Haarl. Ct. verneemt, is de heer mr. C. van Tienhoven, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, die met verlof in Duitschland vertoeft met zijn familie, te Carlsbad plotseling ernstig ongesteld geworden. Mr. Van Tienhoven was reeds geruimen tyd sukkelend. Verkiezing Eerste Kamer. De «Tel." verneemt, dat bij de vrijzinnige leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland het voornemen bestaat, in de vacature-Rahusen voor de Eerste Kamer te kiezen jhr. mr. dr. A. Roëll, burgemeester van Amsterdam. vaders gewoon, om zich nog daarover ongerust te maken. Zij at dien dag alleen en ging daarna naar hare vertrekken. Zij begaf zich vroeg te bed, in het zalig voor uitzicht den volgenden dag, een Zondag, in het bijzijn van haren vader door te brengen en wel licht de gelegenheid te vinden, haar aangebeden Lucien te ontmoeten en enkele minuten met hem te kunnen spreken. Geheel vervuld als zij was met deze gedachte, sliep zij weldra in. legen elf uur 'savonds verliet Joris Garaud zijn zoogenaamden neef. Ovide is juist de man, dien ik noodig had, dacht bij, terwijl hij op weg was naar de Muril- lostraat. Met hem zal ik alle hinderpalen te boven komen. De Parijzenaar van zijn kant Sapperloot I Ik moet mijn inkomen zien te behouden... Wat de prijs van het te onder nemen werkje betreft, ik zal zorg dragen een aardig sommetje te trekken I Neeflief is rijk hij kan betalen... Zoo in zich zelf sprekend, ging Soliveau naar huis. Zijn eerste zorg was zijn kleerkast na te zien die hij met behulp van het geld van Joris Garaud weder goed gevuld had en een pak uit te zoeken waarmede hij niet de aandacht kon trekken, zoo dat hij gemakkelijk en zonder gevaar te lo'open, zijn plan ten uitvoer kon brengen. Hij vond niet, wat hij zocht. Beperkte Zondagsdienst op de Spoorwegen. Naar het »U. D." verneemt, bestaat bij de re geering liet plan om bij den a.s. winterdienst der spoorwegen een beperkten Zondagsdienst in te In waarheid bezat bij nog de kleederen, die hij aan had, toen hij van New-York kwam, maar die kleederen waren van een buitengewoon model en Lucien Labroue, die hem daarmede in het vertrek van Paul Harmant had gezien, zou hem kunnen herkennen, iets, wat zorgvuldig vermeden moest worden. Ovide trok een veelbeteekenend gezicht. Het was onmogelijk om 's morgens te vijf uur op de kade van Courbevoie op schildwacht te gaan staan met eene nette kleeding aan, zonder in het oog te loopendat was eene onbetwistbare waar heid. Maai waar tegen middernacht te gaan zoeken, waar te gaan vinden, hetgeen hij noodig had? Lensklaps sloeg Ovide zich tegen het voorhoofd Het is vandaag Zaterdag, derhalve betaaldag zeide hij. De werklieden, die van een borrel hou den, zijn nog in de kroegen. Goed zoo, dat is juist mijne zaak. Ik ben gered. In een oogwenk had bij zijn half versleten Amerikaanscli pak aangetrokken en een ouden zachten vilten hoed opgezet. Weldra was hij op straat en richtte hij zich naar het lage gedeelte der laan. Alle drankwinkels waren nog open. De zalen waren propvol met klanten. Ovide ging naar de glazen deur van eene der kroegen en wierp een blik naar binnen. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1