Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. eigen Huis en Haar omgeving, is weer gebleken hoe sterk de banden zijn, die Oranje aan Neder land verbinden en welke afwezigheid van 40 jaar in het buitenland niet vermogen los te rukken. Ik stel voor, de Koninklijke Boodschap met een eerbiedig adres van roewbeklag te beantwoorden." Dienovereenkomstig wordt besloten. De Griffier doet vervolgens voorlezing van inge komen Koninklijke Besluiten en Regeeringsbeschei- den, waaronder een van den Minister van Buiten- landsche Zaken, houdende afschrift van een dank betuiging van de Engelsche Regeering aan de Kamer voor de betuiging van deelneming bij het overlijden van Koning Eduard VII. Nota van Heeckeren. De heer Van Weideren Rengers zegt, dat de laatste maal dat de Kamer vergaderd was door den voorzitter mededeeling is gedaan van een nota van het lid der Kamer, den heer van Heeckeren van Keil. welke nota ter griffie is gedeponeerd, Na lezing en herlezing van dit stuk is de strekking aan spreker nog niet geheel dui delijk geworden, maar het komt hem toch voor, dat de beschouwingen in dit stuk neergelegd ter kennis behooren te komen van de Regeering, in het bijzonder van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Hij stelt mitsdien voor een afschrift van de nota toe te zenden aan den Minister van Bui tenlandsche Zaken. De Voorzitter zal zich in de phase waar in de zaak thans verkeert, tegen dit voorstel niet verzetten. Maar de vraag is toch gewittigd in boeverre een dergelijke nota een stuk is, dat in behandeling moet worden genomenóf het de geest van het reglement van orde is dit met een stuk in dezen vorm te doen. Het reglement van orde zegt ten aanzien van de bevoegdheid der leden om nota 's in te zenden, dat de nota 's persoonlijk moeten worden ingediend en in de afdeelingen voorgelezen. Hier is geheel iets an ders geschied hier is een nota aan den voorzitter gezonden, die blijkbaar bedoelde de voortzetting van het oraal debat, maar feitelijk zonder dat daartoe de mogelijkheid bestaat. Het zou dan ook méér geweest zijn in overeenstemming met het reglement van orde, althans den geest daarvan nader zijn gekomen wanneer een vorig maal de nota niet was gedeponeerd ter griffie, maar ter zijde gelegd. Intusschen, spreker herhaalt dat hij zich thans niet tegen het voorstel zal verzet ten, maar hij heeft deze opmerkingen niet terug willen houden. Het voorstel van den heer van Weideren Ren gers wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De Voorzitter noodigt alsnu de leden uit, zich uaar de afdeelingan te begeven tot het kiezen van een commissie van redactie voor het adres van rouwbeklag en deze commissie om in zijn Kamer de redactie van dit adres samen te stellen. Hij stelt voor dit adres Donderdag in openbare zitting te behandelen. Voorts deelt hij mede, dat de Centrale Sectie besloten heeft morgen in de afdeelingen verschillende wetsontwerpen te onder zoeken en Donderdag te 11 uur in openbare behandeling te nemen de rechterlijke ontwerpen, zoomede de wetsontwerpen die alsdan voor afdoening vatbaar zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag. Nederlandsch-Belgische conferentie. Reuter seint uit Brussel De leden der Nederlandsch-Belgische conferentie hebben gister een bezoek gebracht aan Antwerpen, het noenmaal gebruikt in het stadhuis en een grooten bloemruiker op het standbeeld van Rubens neergelegd. De zaak van Heeckeren van Keil. Onze Haagsche correspondent seint; De Anti-revolutionaire Statenclub hield giste renmiddag een drukbezechte vergadering om on der anderen haar houding te bepalen tegenover het aftredend Eerste Kamerlid Van Heeckeren van Keil. Op onze informatie bleek echter, dat omtrent het daar beslotene voorloopig geheimhouding is opgelegd. (Msb.) Hooger beroep in strafzaken. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend door de leden mr. Van Hamel en mr. Limburg het reeds bij de behandeling der ontwerpen-admini- stratieve rechtspraak (klein) door den eerstge noemde aangekondigd voorstel van wet tot ge deeltelijke afschaffing van het hooger beroep van het openbaar ministerie bij de rechtbanken. De officier van justitie zal, volgens dit voorstel, geen hooger beroep kunnen instellen tegen vonnissen, waarbij de beklaagde is vrijgesproken op grond dat zijn schuld niet is bewezentegen vonnissen, waarbij de beklaagde van alle rechtsvervolging wordt ontslagenen tegen vonnissen, waarbij de beklaagde is schuldig verklaard. Zondagsrust b\j de spoorwegen. Het bestuur van den Protestantsch-Christelijken Bond van Spoor- en Tramwepersoneel heeft aan de regeering, de Tweede en Eerste Kamer, en de directies der spoorwegen een uittreksel toege zonden van een rapport van een uit leden van genoemden bond bestaande commissie, waaraan was opgedragen, een onderzoek in te stellen, om trent de Zondagsrust bij de spoorwegen. Aan het slot van het rapport zijn de volgende punten genoemd. Ie. het personeel, dat niet dringend benoodigd is, worde op Zondag vrij gegeven 2e. alle niet noodzakelijke arbeid worde op dien dag nagelaten 3e. de treinenloop worde bederkt, opdat zoo weinig personeel als mogelyk in dienst worde gehouden 4e. het uitgeven van kaarten tegen vermin derd tarief op Zondag worden nagelaten 5e. er worden door telstaten vastgesteld, welke treinen op Zondag overbodig blijken 6e. de stations worden er met nadruk op ge wezen, dat er zoo weinig personeel als mogelijk voor den dienst op Zondag worde gebezigd 7c. in geen geval worde opnieuw overgegaan tot het weer inleggen van goedkoope of. pleizier- treinen op Zondag 8e. het personeel, dat niet direct bij den treinenloop betrokken is, worde op Zaterdag middag vrij gegeven, opdat reizen voor eventueel familiebezoek of ontspanning, plaats kan vinden op dien middag. 9e. voor het personeel, dat wel direct bij den treinenloop betrokken is, worde het uur van eindigen van den dienst op den Zaterdag, voor afgaande aan hun vrijen Zondag, zoodanig be paald, dat reizen dan nog mogelijk blijft. Eoa belangrijke promotie. Maandag promoveerde aan de Universiteit te Leuven met de grootste onderscheiding op een academisch proefschrift«Etude sur les états de Limbourg et des Pays d'Outremeuse pendant 4e premier tiers du XVIIIe Siècle suivrie du texte de la Notiatia rerum statuum provinciae Limbur- gensis de l'abbé Heyendal de Rolduc," de wel- eerw. heer W. Goossens, leeraar te Rolduc, ge boren te Berg Terblijt. Het belangrijke geschrift brengt ons in kennis met allerlei onbekende of niet genoeg gekende stukken en getuigt van groote belezenheid en kennis. De schrijver heeft de «Notitia" van den be roemden Rolducschen abt Heyendal voorzien van een merkwaardige inleiding, die vooral voor het vroegere Limburg van goot belang is. («Tijd"). Vaktentoonstelling voor het smidsbedrijf. De vaktentoonstelling voor het smidsbedrijf wordt 4 Juli a.s., des namiddags om 3 uur, dooi den directeur van den arbeid, namens den minis ter van landbouw, nijverheid en handel, geopend. Tijdens de tentoonstelling zullen verschillende specialiteiten lezingen houden over organisatie, het vervaardigen van kunstsmeedwerk en hoef beslag. De tentoonstelling wordt gesloten op Zaterdag 9 Juli a.s. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.7 te Horta. Laagste barometerstand 744.5 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuid-westelijken, later noord-weste lijke wind. Veranderlijke bewolking, mogelijk regen, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van het Concert op Vrijdag i Juli 1910, door Schiedams Mannen koor nOrpheus", directeurde heer George Rylcen, en het Stedelijk Mu ziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorffer, in de Officieren-Vereeni- ging te geven. 1. Durchnacht zum licht, Marsch, E Laukien 2. Deutsche kaiser ouverture, H. Necke 3. Trouvère fantasie, Verdi4. De Profundis, Willem Kerper5 De dag des oordeels, A. B. H. Verhey. Bekroond op den Zangwedstrijd, afd. Uitne mendheid, te Nijmegen, 29 Mei 1910. Pauze. 6. Avondlied, Joh. J. H. Verhulst; 7. Sur les remparts, A. Saintis. 8. An der schonen blauen Donau, Joh. Strauss; 9. Frühlingskin- der Walzer, E. Waldteufel10. Undine, 4 Acte d. Op, A. Lortzing11. Echtes Wiener blut, Marsch, A. Komzac. Vrjje dagen voor werklieden. Door de Kamers van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen en voor de Bouwbedrijven te Schiedam is een circulaire gericht aan hoofden en bestuurders van bedrijven alhier. Evenals 't vorig jaar verzoeken wij, nu het zo- merseisoen weer is aangebroken, den knechts een paar vrije dagen met behoud van loon toe te kennen. Al neemt toch het aantal patroons ge regeld toe dat daartoe reeds overging, er zyn er nog die dien maatregel niet invoerden. De Kamers richten zich thans vooral tot die patroons, met de uitnood iging aan haar verzoek te willen voldoen en het loffelijk streven van zoo- velen te voigen zeker zal dit de band tusschen patroon en knecht versterken en zullen de patroons zich hun besluit niet te beklagen hebben. Gezondheidscommissie. Tot lid der Gezondheidscommissie alhier is benoemd de heer dr. R. H. M. Geerdes. JubiléA. H. de Leur. De heer A. H. de Leur, organist der St. Jans- kerk aan de Lange Haven alhier, herdacht gis teren onder vele blijken van belangstelling, den dag waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in dienst trad. Sedert onafgebroken in die betrek king aan de kerk verbonden, heeft hij daar reeds drie pastoors gediend, met drie verschillende koorgezelschappen samengewerkt en ook drie on derscheidene directeuren zien optreden, De langdurige diensten die hij aldus bewezen heeft, niet alleen aan de kerk, die, meer dan de beide andere kerken, de diensten van den orga nist behoeftmaar ook aan de Vrouwen- Congregatie der H. Familie, wier oefeningen hij begeleidt en wier zangeressen hij opleidt tot haar verheven, devote taak, vonden bij dit jubilé waar- deerende erkenning. Reeds Dinsdag-avond na het Lof in de pastorie door den weleerw. pater C. D. van Dijk, waarn. directeur der Congregatie ont vangen, werd hem, daar, ook in tegenwoordigheid van de dames Ch. Mendel en E. Rebers, bestuurs leden van de zangafdeeling der Congregatie, met een hartelijk woord van bedoelden directeur aller huldeblijk vereerdvan «boven" kreeg hij een sierlijke gashanglamp. terwijl hem van «beneden" een fraaie fauteul -werd aangeboden. Blijkbaar verrast, dankte de jubilaris voor deze zoo doel matige geschenken. Toen gister-ochtend half elf de jubileerende organist, evenals vóór 25 jaren op den feestdag der HH. Petrus en Paulus, zijne gewone plaats ging innemen, vond hij die met levend groen versierd. Aan het voor den feestdag smaakvol met zilver en groen gesierde hoofdaltaar, werd de Hoogmis opgedragen door den weleerw pater J. A. F. Kooien, terwijl door het koorgezelschap de schoone mis van Grüber werd uitgevoerd en bij de Be nedictie het «Tantum ergo" van De Leur, een der verdienstelijke compositiën van den jubilaris, en daarna nog het iLaudate" van Ruigrok werd ge zongen. Heerlijke feesttonen onlokte de jubileerende nog aan zijn geliefd instrument door het »Hal- luja" van Handel ten gehoore te brengen. Na de Hoogmis in de pastorie ter receptie ge- noodigd, werd de jubileerende organist daar allereerst namens het aanwezige kerkbestuur in waardeerende bewoordingen toegesproken dooi den zeereerw. pastoor A- Verhoeven, die hem een huldeblijk onder couvert bood met de verzekering hij hetzelfde bedrag jaarlijks als gratificatie zou ontvangen. Daarna vertolkte de directeur van het koorgezelschap «Lof en Stichting," de heer S. Linnenbrink, hem aller waardeerende sympathie en bood hem als huldeblijk een zestal fraaie stoelen, die zeker in zijne woning nog lang dit jubilé zullen doen gedenken Ook de heer C. J- Wouterlood, directeur van het ktforgezelschap «Cantemus Domino" der O. L. Vrouw Visitatie- kerk, kwam den jubilaris, ook namens de mede leden van zijn koor gelukwenschen. Wel bewo gen dankte de jubilaris voor al deze huldeblijken. Niet alleen in de pastorie, maar ook by de receptie ten zijnen huize ontving de jubileerende organist zoowel door persoonlyk bezoek als in schriftelijken vorm bewijzen van waardeerende belangstelling. Geestelijke en corporatiën dei- betrokken kerk, o.a. het collectantencollege en de klokkeluiders, de collega's organisten der andere kerken en tal van vrienden en bekenden deden die op onderscheidene wijzen blijken, ook in den vorm van kleine cadeaux, die den jubilaris nog werden vereerd. Zeker is door die veelzijdige be langstelling de dag van zyn zilver' jubilé tot een waren feestdag gemaakt. De nieuw opgerichte gemengde zangvereeni- ging nFiducia" heeft mede haar directeur ter gelegenheid van dit jubilé gehuldigd. Toen de heer De Leur Dinsdag-avond voor de gewone repetitie in «Amicitia" (Westmolenstraat) kwam, geleidden een paar in 't wit gekleede meisjes hem naar een met groen en bloemen versierde stoel. De voorzitter der vereeniging, de heer Versloot, sprak den jubilaris in de pauze in har telijke bewoordingen toe en bood hem namens de vereeniging een cadeau, dat dankbaar werd aanvaard. Naar wy vernemen, was de muziekvereeniging «Oefening baart kunst," directeur de heer H. van Gent, voornemens den heer De Leur eene sere nade te brengen aan diens woning, Oostmolen plein, doch zag zij later daarvan af, wyl omstan digheden de uitvoering van dit voornemen bemoeilijkten. Eindexamen Gymnasium. 'Bij het gisteren aan hef gymnasium alhier afg'e- loopen eindexamen zijn geslaagdvoor A de heer J. P. van den Brink 'en mej. Johanna Voogd, voor B de hoer \V. C. Noien. Ned. It. K. Kalk- en Steenbewerkersbond. In eene eergisteren in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond gehouden vergadering is definitief eene afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Kalk- en Steenbewerkersbond opgericht. Voor inlichtingen en opgaven ter zake van het als lid toetreden tot bedoelde afvloeiing kan men zich vervoegen bij den heer II. J. ,Ve;rmünicht, Singel 87 Schiedam. De heer J. Keulen, tjjdelyk leeraar in de Geschiedenis aan de Hoogcro Burgerschool alhier in de plaats Van dr. J. van Leeuwen is thans definitief benoemd tot leeraar aan het Gymnasium en de Iloogere Burgerschool te Kam pen. ÜIT VLAARDINGEN. Uit Soerabaja werd den 27sten Mei aan het Ind. N. v. d. D. gemeld Heden verhoorde de rechter-commissaris te Soerabaja Felix, Leydelmeyer en Romer naar aanleiding van de bij huiszoeking in de woning van eerstgenoemde gevonden effecten: De justitie meende toen, dat deze effecten be hoorden tot die, welke aan de firma Kikkert, te Vlaardingen, waren ontstolen. Dit is echter niet zoo, de stukken zijn alle aandeelen in Indische mijnbouwmaatschappijen als Totok, Ketahoen, enz. Felix had, volgens zijn zeggen, deze aandeelen van Leijdelmeijer gekocht. Felix was te zamen met Romer executeur van een boedel, waarin zich ook effecten bevonden. Romer had bijna geen bemoeienis met dien boe del gehad De achterhaalde effecten schynen dan ook niet tot dien boedel te behooren. ÜIT DELFT. De Raad van Delft benoemde tot directeur der Electrische Centrale den heer F. P. G. van Loenen Martinet te Terneuzen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 1 Juli. 8 u. S. O, V. Concert Orpheus en Sted. Muziekkorps. Rotterdam. Dagelijks 10^—12^, 2£5£, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 1 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert Stafmu- kiek Kon. Scherpschutters. j Een drama. Gistermorgen, omstreeks half tien, werd in hare woning, in de Oudaenstraat, te Rotterdam, een vrouw, S. S. genaamd, badende in haar bloed gevonden. Zy had een diepe snij- wonde aan den hals en aan den pols. In de ka mer bevond zich ook haar zesjarig dochtertje, dat een gulden in de eene hand en een groot mes in de andere hand had. Aanvankelijk ging het gerucht, dat het kind de gulden had gekregen, om haar moeder die verwonding toe te brengen. Vermoed wordt ech ter, dat de vrouw zelfmoord pleegde, waarvoor als beweegredenen opgegeven worden, dat zij om zekere redenen de thuiskomst van haar man, die zeevarende is, niet durfde af te wachten. De zwaar gewonde vrouw werd naar het zie kenhuis overgebracht, doch bleek bij aankomst reeds overleden. De politie doet onderzoek. De vermiste jongen. Gistermorgen om streeks half twaalf is uit de Wijnhaven bij de Regentessebrug te Rotterdam opgehaald het lijkje van den sedert Zondagmorgen vermisten 8-jarigen Henri Verdoorn. Een schippersvrouw had gistermorgen aan de politie medegedeeld, dat zij Zondagmorgen een plons gehoord had, wat aanleiding gaf ook daar te gaan visschen, met het gevolg, dat het lykje na tien minuten dreggen gevonden werd. Bevende huizen. Het trillen te Amers foort, veroorzaakt door den motor van een schoe nenfabriek, nam in de laatste weken nog steeds toe. Tot op 300 meter afstand werd overlast geleden. Na een herhaald onderzoek werden aan den motor eenige kleine werkzaamheden verricht, waardoor het beven, op grooten afstand sterk verminderde. Gedacht wordt aan een veenlaag. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat van invloed is een der vele onderaardsche gangen, die dateeren uit den tijd, dat Amersfoort een grensstad was van het bisdom Utrecht, op welke stad steeds de eerste aanslag werd gericht door het woelige Gelderland. In verband met deze beving, was ook de heer Kuiper, inspecteur van arbeid, gisteren daar ter plaatse. L u c h t d r u k v e r f-a p p a r a a t. Op de ter reinen van Wilton's Machinefabr. en Scheepswerf aan den Westkousdijk te Rotterdam, zijn gister middag proeven genomen met het luchtdrukverf- apparaat van de firma Otto Heinrich te Leipzig- Plagwitz, welk apparaat sinds eenige jaren in tal van kleine inrichtingen in toepassing wordt ge bracht. Genoemd toestel, waarin de toegevoerde lucht zich met de verf verbindt, wordt als een revolver gehanteerd en dient om de verfkwast te vervangen. De voordeelen van dit apparaat zijn hierin gelegen, dat het verfwerk veel vlugger ge schiedt en de verfstof dieper indringt. De proeven werden genomen op de Rhenania, die op het oogenblik in Wilton's dok ligt. B e 1 e e d i g i n g. Door pastoor Schel, uit Sint-Jansteen, is andermaal een klacht ingediend tegen notaris Van Dalsum, te Hulst, wegens het uitgeven van een stuk, van beleedigenden aard. Moordaanslag? Eergisteravond,omstreeks half 11, is op de Billitonkade, te Utrecht, een 13-jarige schippersjongen, door een hem onbekend manspersoon, met een mes in den rug gestoken. Hevig bloedend stompelde de jongen naar den politiepost aan de Jan Pieterszoon Coenstraat alwaar hy voorloopig verbonden werd, en vanwaar hij later naar de Rijksklinieken werd overgebracht. Geconstateerd werd, dat de wonde niet levensge vaarlijk is. De politie, die onmiddelijk een streng onder zoek instelde, heeft als verdacht van dit misdryf aangehouden den 22-jarigen schipper T., die in voorloopige hechtenis is gesteld. Ernstige r ij t u i g b o t sin g. Gisterochtend 11 uur, juist toen het trouwen op het stadhuis te Haarlem was afgeloopen, had in het z. g. Gat van de Houtstraat een botsing plaats tusschen de équipage

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2